Ухвала
від 06.05.2025 по справі 344/60/25
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/60/25

Провадження № 2/344/26/25

У Х В А Л А

06 травня 2025 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Атаманюка Б. М.,

секретаря Солонинко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської філії ТОВ «Газорозпридільні мережі України», треті особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пріоритет-Сервіс ІФ», Благодійна організація «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 02.01.2025 звернувся в суд з позовом до Івано-Франківської філії ТОВ «Газорозпридільні мережі України», треті особи Об`єднання спвіввласників багатоквартирного будинку «Пріоритет-Сервіс ІФ», Благодійна організація «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»», Націаональна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 09.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 19.03.2025 у задоволенні заяви представника третьої особи - Благодійної організації «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» про залучення до участі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської філії ТОВ «Газорозпридільні мережі України» про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди - відмовлено.

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 02.05.2025 скасовано ухвалу Івано-Франківського міського суду від 19.03.2025, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Апеляційний суд у вищевказаній постанові зробив висновок, що заява представника третьої особи - Благодійної організації «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» про залучення до участі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, повинна була бути повернута заявникові, на підставі ч.3 ст.194 ЦПК України.

Представник третьої особи - Благодійної організації «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» 05.05.2025 подав до суду заяву про усунення недоліків заяви про вступ у справу як третя особа із самостійними вимогами на предмет спору, в якій просив зобов`язати відповідача укласти договір на постачання газу безпосередньо з БО «Благодійний фонд «ВАША НАДІЯ В УКРАЇНІ» на весь термін дії договору користування приміщенням, та стягнути з відповідача судовий збір оплачений за подання заяви про вступ у справу як третя особа із самостійними вимогами щодо предмету спору. Просив суд дану заяву розглядати без участі представника.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Подав до суду заяву про проведення судового засідання без його участі. Просив суд прийняти до розгляду заяву представника третьої особи.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, був належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з ст. 52 ЦПК України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, подавши позов до однієї або декількох сторін. Про прийняття позовної заяви та вступ третьої особи у справу суд постановляє ухвалу. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, користуються усіма правами і несуть усі обов`язки позивача. Після вступу у справу третьої особи, яка заявила самостійні вимоги щодо предмета спору, справа за клопотанням учасника справи розглядається спочатку.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 ЦПК України положення статей 193 і 194 цього Кодексу застосовуються до позовів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору у справі, у якій відкрито провадження.

Частинами 2, 3 ст. 193 ЦПК України визначено, що зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об`єднуються в одне провадження з первісним позовом.

Згідно з ч. 1 ст. 194 ЦПК України зустрічна позовна заява, яка подається з додержанням загальних правил пред`явлення позову, повинна відповідати вимогам статей 175 і 177 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 ЦПК України зустрічна позовна заява, подана з порушенням вимог частин першої та другої статті 193 цього Кодексу, ухвалою суду повертається заявнику. Копія зустрічної позовної заяви долучається до матеріалів справи.

Зустрічний позов може подаватися не лише для захисту проти первісного позову, а й бути самостійним засобом захисту прав відповідача, іноді зустрічний позов може бути спрямовано тільки до заліку первісної вимоги. Подання зустрічного позову надає можливість через спільний розгляд первісної і зустрічної вимоги повніше врахувати правові відносини сторін.

Зустрічний позов повинен бути взаємно пов`язаний з первісним. Взаємна пов`язаність зустрічного та первісного позовів може виявлятись у такому:

а) обидва позови взаємно пов`язані, і їх спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору; взаємна пов`язаність первісного і зустрічного позову може виражатись у підставах цих позовів або поданих доказах;

б) вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись; відповідно до статті 601 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги; зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін;

в) задоволення зустрічного позову може виключати повністю або частково задоволення первісного позову; подання такого зустрічного позову має на меті довести відсутність у позивача матеріально-правової підстави на задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.

Разом з тим, на відміну від зустрічного позову, який повинен бути лише взаємопов`язаним з первісним, позовна заява третьої особи відповідно до положень ч. 1 ст. 52 ЦПК України обов`язково має містити самостійні вимоги саме щодо предмета спору у справі.

Отже позовні вимоги третьої особи, яка подала позов відповідно до приписів статті 52 ЦПК України, можуть бути допущені судом до розгляду у процесі, що вже розпочався, у тому випадку, коли така самостійна вимога заявлена саме щодо предмета спору, що вже виник між сторонами.

Вимога, спрямована на те, що знаходиться поза цим предметом, чи спрямована до третіх осіб, не може бути розглянута судом як вимога третьої особи в розумінні наведеної вище статті. Водночас така позовна вимога може бути заявлена у самостійному позові.

Передбачене статтею 52 ЦПК України право особи вступити у справу шляхом подання позову до однієї або декількох сторін не є абсолютним. Таке право можна реалізувати лише за умови дотримання вимог процесуального законодавства.

Позовна заява третьої особи відповідно до положень ч. 1 ст. 52 ЦПК України має містити самостійні вимоги саме на предмет спору у справі. При цьому як предмет спору слід розуміти матеріально-правовий об`єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем. Відтак вимога третьої особи, спрямована на будь-що поза предметом спору між позивачем та відповідачем, не може бути визнана вимогою третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору. Водночас така позовна вимога може бути заявлена у самостійному позові.

Предметом спору позивача ОСОБА_1 до Івано-Франківської філії ТОВ «Газорозпридільні мережі України», є визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди, а саме позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними щодо шантажу мешканців квартир в будинку АДРЕСА_1 через події пов`язані з квартирою АДРЕСА_2 ; щодо відключення газопостачання в квартирі АДРЕСА_2 на підставі Акту № 2537 від 10 липня 2024 року про припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природнього газу); визнання Акту № 2537 від 10 липня 2024 року про припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природнього газу) недісним та стягнення з відповідача моральну шкоду в сумі 56 000 грн..

Вимоги представника третьої особи Благодійної організації «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» є зобов`язання відповідача укласти договір на постачання газу безпосередньо з БО «Благодійний фонд «ВАША НАДІЯ В УКРАЇНІ» на весь термін дії договору користування приміщенням, та стягнути з відповідача судовий збір.

Таким чином, судом встановлено, що позов у даній справі та позов третьої особи з самостійними вимогами не взаємопов`язані, оскільки вони ґрунтуються на різних фактичних і правових підставах та доказах, відсутні умови, які свідчили б про пов`язаність та доцільність спільного розгляду первісного позову та позову третьої особи.

Виходячи з вищенаведеного, зустрічна позовна заява, подана з порушенням вимог частин першої та другої статті 193 цього Кодексу, а тому заяву представника Благодійної організації «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» про залучення їх до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, та прийняття позову третьої особи до спільного розгляду разом з первісним позовом, слід повернути заявнику, а копію зустрічної позовної заяви долучити до матеріалів справи.

Окрім того, 05.05.2025 Благодійна організація «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» подала до суду іншу заяву про вступ третьої особи із самостійними вимогами до участі у справі, в якій просила зобов`язати відповідача укласти договір на постачання газу безпосередньо з БО «Благодійний фонд «ВАША НАДІЯ В УКРАЇНІ» на весь термін дії ДОГОВОРУ № 1/05- БК про передачу в користування приміщень на безоплатній основі квартири для цілей волонтерської діяльності від 03 травня 2025 року, тобто до 02 травня 2027 року, та стягнення понесених судових витрат.

Суд вважає, що вимоги вказаної заяви також не взаємопов`язані із позовом, оскільки ґрунтується на різних фактичних і правових підставах та доказах, відсутні умови, які свідчили б про пов`язаність та доцільність спільного розгляду первісного позову та позову третьої особи.

Тому, до вказаної заяви поданої 05.05.2025 також підлягає застосуванню наслідки, визначенні ч.3 ст. 194 ЦПК України, тобто заяву слід повернути заявнику.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.2, 4, 12, 13, 15, 52, 193-195, 260-261, 353-355, 15.5) Перехідних положень ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Заяву представника третьої особи - Благодійної організації «Благодійний Фонд «Ваша Надія в Україні»» про залучення до участі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської філії ТОВ «Газорозпридільні мережі України» про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди повернути заявнику.

Копію зустрічної позовної заяви долучити до матеріалів справи.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Суддя Богдан АТАМАНЮК

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.05.2025
Оприлюднено08.05.2025
Номер документу127116972
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —344/60/25

Ухвала від 06.05.2025

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Постанова від 02.05.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мальцева Є. Є.

Ухвала від 14.04.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мальцева Є. Є.

Ухвала від 08.04.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мальцева Є. Є.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мальцева Є. Є.

Ухвала від 27.03.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мальцева Є. Є.

Ухвала від 19.03.2025

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Постанова від 18.02.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Луганська В. М.

Постанова від 18.02.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Луганська В. М.

Ухвала від 31.01.2025

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Луганська В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні