Герб України

Ухвала від 14.05.2025 по справі 490/2561/21

Миколаївський районний суд миколаївської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 490/2561/21

Провадження № 2/945/1134/25

Ухвала

про передачу справи за підсудністю

14 травня 2025 року м. Миколаїв

Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Павленко І.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізінг» про визнання протиправним та скасування рішень і записів державних реєстраторів,

ВСТАНОВИЛА:

13.05.2025 до Миколаївського районного суду Миколаївської області з Центрального районного суду м. Миколаєва надійшла цивільна справа № 490/2661/21 за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізінг» про визнання протиправним та скасування рішень і записів державних реєстраторів.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.05.2025 справа розподілена та передана головуючому судді Павленко І.В.

Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.

Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.

Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.

Правила територіальної підсудності визначають розмежування компетенції судів першої інстанції щодо розгляду справ, підвідомчих загальним судам, за територіальною ознакою. Крім того, правила територіальної підсудності дають можливість визначити конкретний місцевий суд, який повинен розглядати справу як суд першої інстанції.

Кожен місцевий суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території. Це є важливою гарантією для вирішення судових спорів у розумні строки в умовах ускладнення правових відносин і збільшення правових конфліктів.

Порушення судами правил територіальної юрисдикції має наслідком обов`язкове скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд (стаття 378, пункт 6 частини першої статті 411 ЦПК України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).

Статтею 30 ЦПК України визначена виключна підсудність.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Голови Центрального районного суду м. Миколаєва від 05.05.2025 № 01-03/2/2025, матеріали судової справи № 490/2561/21 (провадження № 2/490/33/2025) за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізінг» про визнання протиправним та скасування рішень і записів державних реєстраторів направлено до Миколаївського районного суду Миколаївської області для розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, як до найбільш територіально наближеного до цього суду.

Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи з інших підстав неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи.

Передача справи з підстави, передбаченої пунктом 2 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі розпорядження голови суду на розгляд суду, найбільш територіально наближеного до цього суду.

При чому передача справи до найбільш наближеного суду здійснюється для зручності сторін у справі, визначаючись за ознакою відстані, а не на підставі вільного вибору голови відповідного суду.

Найбільш територіально наближеним до Центрального районного суду м. Миколаєва (вулиця Захисників Миколаєва, 41/12, Миколаїв) є Заводський районний суд м. Миколаєва (вулиця Радісна, 3, Миколаїв), який знаходиться на відстані 1,1 км від нього, в той час як Миколаївський районний суд Миколаївської області знаходиться на відстані 5,8 км та обслуговує виключно Миколаївський район Миколаївської області, а не місто Миколаїв.

Розгляд Миколаївським районним судом Миколаївської області справи з очевидним та штучним порушенням правил підсудності призведе до грубого порушення прав учасників справи № 490/2561/21, оскільки будь-яка із сторін зможе на цій підставі оскаржити рішення суду і воно однозначно буде скасоване.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 378 ЦПК України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 411 ЦПК України, судові рішення підлягають обов`язковому скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо судове рішення ухвалено судом з порушенням правил інстанційної або територіальної юрисдикції.

Суд, встановлений законом (законний суд), є необхідним інституційним елементом справедливого правосуддя в тому розумінні, яке цьому поняттю надає стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за встановленою законом процедурою, є компетентним здійснювати правосуддя.

Подібні за змістом висновки містяться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 536/1267/18 (провадження № 61-1182св19), у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21 (провадження № 61-5805сво23).

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Інститут підсудності - це не якийсь формальний, абстрактний, теоретизований цивільно-процесуальний інститут. Його значення настільки велике, що виходить за рамки виключно процесуальних інтересів.

Законодавець, установлюючи правила підсудності, виходить із того, що правовий статус суду, його функції та суворо визначений порядок діяльності - запорука точного й неухильного додержання процесуальної форми цивільного судочинства, гарантія забезпечення правосуддя стосовно всіх учасників справи.

Інститут підсудності - публічний інститут цивільного процесуального права. Адже дотримання правил підсудності - обов`язок суду, який не залежить від особистого волевиявлення сторін. За рахунок його запровадження забезпечується оптимальне функціонування судової системи, створюються умови для вирішення поставлених перед нею завдань щодо забезпечення прав людини та громадянина, захищається державний інтерес у справедливому судочинстві.

Натомість порушення правил підсудності, зокрема територіальної, породжує всеосяжний спектр несприятливих для всієї системи правосуддя наслідків.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 4 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Положеннями частин 1 та 2 статті 32 ЦПК України визначено, що спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Однак, направлення вказаної справи до Миколаївського районного суду Миколаївської області є помилковим та порушує права учасників справи на справедливий суд, гарантовані національним законодавством та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За таких умов, прийняття справи до провадження з порушенням територіальної підсудності фактично сприяє настанню наслідків, передбачених статтею 378, 411 ЦПК України і тому справа підлягає направленню на розгляд до Заводського районного суду м. Миколаєва як до найбільш територіально наближеного до Центрального районного суду м. Миколаєва.

Враховуючи викладене та керуючись статтею 125 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 30, 31, 263, 378, 411 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Передати цивільну справу № 490/2561/21 за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Олком-Лізінг» до Заводського районного суду м. Миколаєва за територіальною юрисдикцією (підсудністю).

Копію ухвали надіслати позивачу.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 ЦПК України передачу справи на розгляд іншого суду здійснити не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Ухвала складена та підписана 14.05.2025.

Суддя І.В. Павленко

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення14.05.2025
Оприлюднено16.05.2025
Номер документу127333802
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —490/2561/21

Ухвала від 04.07.2025

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Лопіна О. О.

Ухвала від 01.07.2025

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Павленко І. В.

Постанова від 24.06.2025

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 06.06.2025

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 02.06.2025

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 14.05.2025

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Павленко І. В.

Ухвала від 25.04.2025

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Чулуп О. С.

Ухвала від 24.04.2025

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Саламатін О. В.

Ухвала від 24.04.2025

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Чулуп О. С.

Ухвала від 31.03.2025

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Чулуп О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні