Рішення
від 29.05.2025 по справі 904/4948/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.2025м. ДніпроСправа № 904/4948/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Стойчан В.В.

та представників:

від позивача: Тищенко А.І.; ;

від відповідача: Дем`яненко О.І.

від третьої особи: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (м. Київ)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (м. Дніпро)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (м. Покровськ Донецької області)

про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019 у загальному розмірі 985 382 грн. 76 коп. (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 17.02.2025)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій, на момент звернення з нею до суду, просило суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі - відповідач) заборгованість за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019 у загальному розмірі 935 354 грн. 07 коп.

Ціна позову, на момент звернення ним до суду, складалася з наступних сум:

- 928 658 грн. 08 коп. - основний борг;

- 1 042 грн. 23 коп. - інфляційні втрати;

- 5 653 грн. 76 коп. - 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019 в частині повного та своєчасного розрахунку за надані позивачем послуги передачі електричної енергії, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість в сумі 928 658 грн. 08 коп. На підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач нарахував та просив суд стягнути з відповідача інфляційні втрати в сумі 1 042 грн. 23 коп., а також 3% річних за загальний період прострочення з 14.09.2024 по 06.11.2024 у сумі 5 653 грн. 76 коп.

Також позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь витрати по сплаті судового збору у розмірі 11 224 грн. 25 коп.

Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтями 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.11.2024 позовну заяву було залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків протягом 7-ми днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх. суду № 53808/24 від 19.11.2024).

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 21.11.2024 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання було призначено на 10.12.2024.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №56915 від 09.12.2024), в якій він просить суд надати можливість представнику позивача прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За відомостями Відділу інформаційно-технічного забезпечення суду у Господарському суді Дніпропетровської області була наявна технічна можливість для проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 09.12.2024 заяву позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів було задоволено судом.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про надання додаткового строку для подання відзиву на позовну заяву (вх. суду № 57117/24 від 09.12.2024), в якому він просить суд продовжити строк надання відзиву на позовну заяву на 15 днів та відкласти підготовче засідання на іншу дату, посилаючись на таке:

- позивач заявляє до стягнення обсяги за актами коригування до актів першої версії з урахуванням другої версії, за розрахункові періоди липень-грудень 2022 року, тобто акти коригування за третьою версією. Відповідач не погоджується із заявленими вимогами за актами коригування третьої версії. Але, враховуючи ускладнені обставини, що склалися на підприємстві у наслідок воєнних дій, відповідачу необхідний додатковий час для збору доказів та надання аргументованого відзиву до суду;

- територія ліцензійної діяльності ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" є Донецька область (постанова НКРЕКП № 1531 від 27.11.2018). Донецька область з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації постійно знаходиться під обстрілами. На всій території області щоденно ведуться бойові дії, щоденно пошкоджуються, руйнуються об`єкти енергетичної інфраструктури. Не дивлячись на загрозу життя співробітників товариства, під постійними обстрілами щоденно проводяться ремонти та відновлення електропостачання. Відповідач зазначає, що прикладає титанічні зусилля для підтримки енергосистеми як Донецького регіону, так і суміжних областей. Відповідно, першочерговим завданням всього персоналу ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" є безперебійне електрозабезпечення Донецької області та життя і здоров`я його персоналу. Тому, внаслідок постійних сигналів систем оповіщення повітряної тривоги доступ персоналу третьої особи до офісних приміщень (в тому числі канцелярії і приміщень для зберігання документів) обмежено. Крім того, на всій території України, відбуваються значні перебої розподілу та постачання електроенергії, що має наслідком порушення звичної господарської діяльності підприємств та обмеження у роботі їх персоналу. До того ж, із початком повномасштабного вторгнення Російської Федерації, для забезпечення безпечних умов праці, значна частина працівників підприємства (окрім технічних підрозділів) працює дистанційно;

- ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" просить врахувати суд і значний обсяг вимог, на які посилається позивач, але не зазначає підстави третього коригування за 2022 рік, а отже, для перевірки та дослідження цих обставин, підготовки аргументованого відзиву на позов, отримання необхідних документів та інформації із територіально розрізнених підрозділів товариства, та надання суду інших доказів, відповідачу необхідна більша кількість часу;

- враховуючи запровадження військового стану на території України та спричинені цим обмеження, беручи до уваги вжиття відповідачем заходів щодо збирання та аналізу додаткових доказів і відомостей, а також територіальну розрізненість підрозділів товариства та тривалу відсутність електропостачання, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" вважає причини для продовження строку на подання відзиву на позовну заяву поважними.

У підготовче засідання 10.12.2024 з`явився представник позивача, представник відповідача у вказане засідання не з`явився, при цьому судом враховано наявність клопотання відповідача про продовження строку надання відзиву на позовну заяву на 15 днів та відкладення підготовчого засідання на іншу дату, з приводу якого судом було зазначено таке.

Пунктом 3 частини 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

Главою 1 Розділу III Господарського процесуального кодексу України регулюються питання щодо письмових заяв учасників справи. При цьому в кодексі диференційовано заяви по суті справи та заяви з процесуальних питань.

Відповідно до статті 161 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до частин 1, 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області про відкриття провадження у справі від 21.11.2024 встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву - протягом 15-ти календарних днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

З матеріалів справи вбачається, що ухвала суду від 21.11.2024 доставлена до Електронного кабінету відповідача в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи - 22.11.2024, на підтвердження чого до матеріалів справи долучена Довідка про доставку електронного листа (а.с. 119).

Згідно із статтею 113 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України строки, встановлені законом або судом, обчислюються роками, місяцями і днями, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Положеннями частини 1 статті 116 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що перебіг процесуальних строків починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Враховуючи вказане, процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву встановлено судом до 09.12.2024 включно.

Як було вказано вище, із клопотанням про продовження строку на подання відзиву на позовну заяву відповідач звернувся до суду 09.12.2024.

Таким чином, відповідачем подано клопотання про продовження строку на подання відзиву на позовну заяву у встановлений ухвалою суду процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву.

За аналізом вищевикладеного, суд відзначає, що у відповідності до частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

При цьому під час розгляду справи суд зобов`язаний забезпечити повне, всебічне та об`єктивне з`ясування обставин справи, оскільки обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема, є верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін; диспозитивність.

Статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України визначено, що сторони у справі користуються рівними процесуальними правами, серед яких право на ознайомлення з матеріалами справи, подання заяв та клопотань. Учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 114 Господарського процесуального кодексу України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" зазначено правило встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку, звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Практика Європейського суду з прав людини при застосуванні положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує кожному право на звернення до суду, акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції").

У пункті 1 статті 6 Конвенції закріплене право на суд разом з правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини від 21.02.1975 у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства", заява № 4451/70, пункт 36). Проте такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутності цих прав (див. mutatis mutandis рішення Європейського Суду з прав людини від 17.01.2012 у справі "Станєв проти Болгарії", заява № 36760/06, пункт 230).

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи суддів в умовах воєнного стану від 02.03.2022 суддям необхідно виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

На переконання суду, в умовах введення в Україні воєнного стану слід уникати надмірного формалізму та з розумінням ставитись до пропуску процесуальних строків учасниками справи для забезпечення їх права на доступ до правосуддя, оскільки протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України, суворе застосування судами процесуальних строків може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статті 6 зазначеної Конвенції, на що також звертає увагу Верховний Суд у постанові від 29.09.2022 у справі № 500/1912/22.

Судом також враховано, що обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи. У мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, що мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог. Встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд має свої дії мотивувати та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У даному випадку, суд керується завданням господарського судочинства, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Під час розгляду справи суд зобов`язаний забезпечити повне, всебічне та об`єктивне з`ясування обставин справи, оскільки обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

В аспекті зазначеного господарський суд вважає за доцільне звернутись також до практики Європейського суду з прав людини, який у своїх рішеннях вказує на те, що "при застосуванні процедурних правил, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом (див. рішення у справі "Walchli v. France", заява № 35787/03, пункт 29, 26.07.2007; "ТОВ "Фріда" проти України", заява № 24003/07, пункт 33, 08.12.2016). Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 910/10965/17, 03.12.2018 у справі № 904/5995/16 та ухвалі Верховного Суду від 06.03.2020 у справі № 911/1974/18.

Таким чином, суд, керуючись приписами частини 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, врахувавши наведене відповідачем обґрунтування необхідності продовження такого строку, а також, заперечення позивача щодо поданого відповідачем клопотання, дійшов висновку про часткове задоволення клопотання відповідача та продовження строку на подачу відзиву на позовну заяву до 20.12.2024 включно.

Також, у вказаному засіданні представник позивача заявив усне клопотання про надання йому можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яке було задоволено судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 10.12.2024 було частково задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" та продовжено процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву до 20.12.2024 включно; підготовче засідання було відкладено на 24.12.2024.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №57928/24 від 16.12.2024), в якій він просить суд надати можливість представнику відповідача прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За відомостями Відділу інформаційно-технічного забезпечення суду у Господарському суді Дніпропетровської області була наявна технічна можливість для проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 16.12.2024 заяву відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів було задоволено судом.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 58989/24 від 23.12.2024), в якому він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на таке:

- відповідач зазначає, що у відповідності до вимог Кодексу комерційного обліку, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (із змінами) та Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку, оприлюдненого на сайті НЕК "Укренерго" за посиланням https://ua.energy/wp-content/uploads/2022/04/MeteringOperators_Instructions_1.3.pdf, ОСР має передавати АКО дані комерційного обліку. Товариство завантажує в систему MMS Market Management System (MMS) Адміністратора розрахунків (АР) погодинні дані комерційного обліку по наступним версіям: версія 1 - орієнтовно/прогнозне електроспоживання, використовується для щодекадних розрахунків за небаланси, щомісячних розрахунків з ОСП/ОСР за послуги диспетчеризації, за послуги передачі/розподілу; версія 2 - фактичне споживання по показам лічильника, використовується для щомісячних та квартальних розрахунків врегулювання небалансів, коригувальних розрахунків за послуги диспетчеризації, передачі/розподілу. Отже, відповідач зазначає, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", забезпечило як постачальник послуг комерційного обліку (далі - ППКО) та оператор системи розподілу (далі - ОСР) внесення даних в систему MMS фактичних даних споживання (версія 2) електричної енергії за всіма учасниками ринку, в тому числі постачальниками, що додані до мереж відповідача. У відповідності до пункту 5.7. Розділу ХІ Кодексу системи передачі вартість послуги передачі для ОСР розраховуються як технологічні витрати помножені на тариф передачі. ТВЕ - технологічні витрати електричної енергії в електричних мережах за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії ОСР/НЕК. Втрати електроенергії в електромережі - це витрати електричної потужності при проходженні електричного струму через лінію електропередачі (далі - ЛЕП) та електрообладнання системи електропостачання споживачів. Обсяги втрат розраховуються у відповідності до "Методичних рекомендацій визначення технологічних витрат електричної енергії в трансформаторах і лініях електропередавання", затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.06.2013 № 399 (далі - Методика). ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" відобразило дані на платформі MMS, як сформовані на підставі показів засобів обліку всіх споживачів та відобразило власні технологічні втрати. На підставі цих даних були сформовані Акти приймання-передачі послуги, які були підписані двома сторонами. Отже, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" таким чином підтвердило отримання послуг на суми, зазначені в підписаних актах приймання-передачі послуг та оплатило такі послуги;

- щодо актів коригування, строків на заперечення та незгоди відповідача з ними, відповідач стверджує, що за результатами даних, наданих відповідачем, як постачальником послуг комерційного обліку, позивачем були виставлені Акти приймання-передачі послуг, які були підписані та згодом оплачені відповідачем. Відповідач категорично не погоджується із Актами-коригування до актів коригування до актів приймання передачі послуг за період липень-грудень 2022. Позивач, самостійно, без будь-яких підстав провів коригування даних, внесених оператором системи розподілу за постачальником на власні потреби Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (далі - КПВД) та відобразив об`єми споживання електричної енергії споживача КПВД як втрати ОСР. Окрім того, на підставі цих односторонніх безпідставних дій, позивач сформував акти-коригування (вдруге) через два роки та направив їх відповідачу. Відповідач повністю не погоджується із заявленою позивачем заборгованістю та зазначає, що по - перше: вона сформована на підставі об`ємів споживання КПВД, що є правильним для постачальника, але не ОСР. Як зазначалось раніше, постачальнику нараховується послуга передачі за об`ємами споживання його споживачів, в той же час для ОСР об`єми послуги розраховуються як технологічні витрати, а дане споживання не є технологічними втратами; по-друге, позивач самостійно втрутився в дані, сформував безпідставно заборгованість за послуги, які відповідач не отримував та усвідомлено відобразив повний об`єм споживання Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" як технологічні витрати, невідомо на яких підставах та керуючись якими нормами. Отже, сформована заборгованість за актами коригування до актів коригування є штучною, та такою, що не підтверджується позивачем. Позивач не надає жодного розрахунку або пояснень, яким чином та на підставі яких саме даних він розрахував додаткові об`єми послуг через два роки. Більш того, позивач навіть не відповів на заперечення відповідача, в яких він зазначав про причини незгоди та направляв позивачу електронною поштою. Враховуючи той факт, що ПрАТ "НЕК Укренерго" не приймає виправлені акти корегування ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" та заперечення на них, ігнорує їх наявність, а відповідач категорично не погоджується із виставленими через два роки додатковими обсягами, то вважається що по спірних актах корегування сторонами не досягнуто згоди. При наявності спору, суд зобов`язаний дослідити факт та об`єм надання таких послуг. Відповідач зазначає, що таким чином сам по собі факт створення позивачем первинних документів та направлення їх відповідачу не підтверджує факт та реальність надання таких послуг;

- щодо актів коригування, строків на заперечення та незгоди відповідача з ними, останній зазначає, що позивач не надав обґрунтованого розрахунку сум заборгованості, оскільки вона сформована не з даних, переданих постачальником послуг комерційного обліку та всупереч пункту 5.7. Розділу ХІ Кодексу системи передачі, із порушенням норм чинного законодавства, яким чітко передбачено - як та на підставі яких даних розраховується вартість послуг з передачі для ОСР;

- у відповідності до статті 90 Господарського процесуального кодексу України, учасник справи має право поставити в першій заяві по суті справи або у додатку до неї не більше десяти запитань іншому учаснику справи про обставини, що мають значення для справи. Учасник справи, якому поставлено питання іншим учасником справи, зобов`язаний надати вичерпну відповідь окремо на кожне питання по суті. Користуючись цим правом, відповідач ставить позивачу наступні питання: 1) Чи змінював позивач дані в системі управління ринком електричної енергії, власником якої він є, дані по Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" та по ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", внесені попередньо відповідачем як постачальником послуг комерційного обліку? 2) За умови зміни, на підставі яких первинних даних (показів лічильників, даних з АСКУЕ та інші) позивачем було змінено дані в системі управління ринком та проведено коригування об`ємів та вартості послуг передачі електричної енергії за липень - грудень 2022 року. Чи може позивач на підтвердження цих даних надати документи? 3) У зв`язку з якими обставинами та на підставі яких нормативно-правових актів ПрАТ "НЕК Укренерго" поклав обсяги спожитої електроенергії Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" (по ТКО 62ZV35714S16417V) на втрати ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" у липні - грудні 2022 року? 4) Чи повідомляло ПрАТ "НЕК Укренерго" ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" та КП "Компанія "Вода Донбасу" про перекладення об`ємів споживання Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на технологічні витрати ОСР? 5) На підставі яких норм чинного законодавства коригування об`ємів липня - грудня 2022 року було проведено у вересні 2024 року? Відповідач зазначає, що вказані питання стосуються встановлення фактичних об`ємів наданих послуг, оскільки відповідач заперечує отримання від позивача додаткових об`ємів послуг на суму 928 658 грн. 08 коп. Враховуючи, що відповідач заперечує наявність заборгованості на суму 928 658 грн. 08 коп., відповідно нарахові позивачем 3% річних в сумі 5 653 грн. 76 коп. та інфляційні втрати в сумі 1 042 грн. 23 коп. є безпідставними.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява про продовження процесуального строку на подання відповіді на відзив на позовну заяву (вх. суду № 59352/24 від 24.12.2024), в якому позивач просить суд продовжити строку на подачу відповіді на відзив на позовну заяву до 31.12.2024 включно.

У підготовче засідання 24.12.2024 з`явилися представники позивача та відповідача.

У вказаному засіданні представник позивача заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи та підтримав клопотання про продовження строку на подачу відповіді на відзив на позовну заяву. Вказані клопотання були задоволені судом.

Враховуючи вказане, у підготовчому засіданні 24.12.2024 судом протокольно було оголошено перерву до 14.01.2025.

У підготовче засідання 14.01.2025 з`явилися представники позивача та відповідача.

У вказаному засіданні судом було відзначено, що відповідності до частини 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Враховуючи, що встановлений Господарським процесуальним кодексом шістдесятиденний строк проведення підготовчого провадження закінчується 20.01.2025, з метою надання можливості сторонам скористатися процесуальними правами, визначеними статтями 42 та 46 Господарського процесуального кодексу України (зокрема, подання до суду додаткових доказів на підтвердження своїх доводів та заперечень), та з метою дотримання принципів господарського судочинства, а саме: рівності усіх учасників перед законом і судом та змагальності, а також для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважав за необхідне продовжити строк проведення підготовчого провадження на 30 днів.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 14.01.2025 строк проведення підготовчого провадження було продовжено на 30 днів, а саме: по 19.02.2025 включно. Крім того, у підготовчому засіданні 14.01.2025 судом протокольно було оголошено перерву до 18.02.2025.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення (вх. суду № 3555/25 від 24.01.2025), в яких на обґрунтування власної правової позиції, позивач зазначає про таке:

- щодо порядку та підстав формування обсягів в актах коригувань до актів приймання-передачі послуг, позивач зазначає, що додатковою угодою до договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 03.06.2019 № 0535-02041 сторони погодили наступне: укласти договір шляхом приєднання користувача до умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії (далі - договір приєднання), затвердженого Наказом НЕК "Укренерго" від 03.10.2023 № 549 та розміщеного на сайті НЕК "Укренерго" за посиланням: https://ua.energy/uchasnikam_rinku/reyestratsiyauchasnykiv-rynku/dogovory/ (пункт 1 додаткової угоди); користувачу, разом із укладенням даної додаткової угоди надати ОСП заяву-приєднання до договору-приєднання за формою згідно з додатком 2 до Постанови НКРЕКП від 29.09.2023 № 1763 (пункт 1.1. додаткової угоди); ОСП визначити номер договору приєднання як № 0535-02041-ПП (пункт 1.2. додаткової угоди); ОСП протягом 10-денного строку після підписання зі сторони користувача додаткової угоди про припинення дії договору та заяви-приєднання до договору приєднання, але не пізніше 29.12.2023, направити користувачу повідомлення про приєднання до договору приєднання (пункт 1.3. додаткової угоди); договір приєднання вважати укладеним з дати акцепту, зазначеній у повідомленні ОСП про приєднання до договору (пункт 2 додаткової угоди); після укладення договору приєднання, цей договір продовжує діяти в частині регулювання відносин щодо коригування обсягів та вартості наданих послуг, що виникли в період дії договору, заборгованості/переплати за договором з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, щодо нарахування штрафів, пені, неустойки. В іншій частині договір припиняє свою дію днем, що передує даті акцепту, зазначеній в повідомленні про приєднання до договору приєднання № 0535-02041-ПП (пункт 3 додаткової угоди); додаткова угода набуває чинності з моменту її підписання обома сторонами (пункт 4 додаткової угоди). Таким чином, сторони погодили можливість здійснення коригувань обсягів та вартості наданих послуг попередніх періодів;

- відповідно до пункту 4.6 Порядку, до 12:00 дня М1+9 учасники ринку здійснюють контроль завантажених даних комерційного обліку версії 2. У разі відсутності або некоректності даних комерційного обліку учасники ринку мають зв`язатися з відповідними ППКО та врегулювати проблемні питання. Відтак, питання щодо актів коригування за версію 3 врегульовано пунктом 5 даного Порядку. Зокрема, згідно з пунктом 5.1. Порядку у разі неможливості оперативного врегулювання проблемних питань згідно з пунктом 4.6, учасники ринку мають право ініціювати суперечку згідно з розділом X Кодексу комерційного обліку та за результатами її розгляду сторонами надати АКО оновлені дані комерційного обліку. Відповідно до пункту 5.2. Порядку ППКО, в разі отримання рішення за суперечкою, або отримання уточненої інформації щодо його ТКО, та виникнення необхідності формування оновлених валідованих даних комерційного обліку, звертаються до АКО шляхом надання відповідного звернення засобами Датахаб (ініціація процесу "Коригування ДКО") з зазначенням причини коригування, ТКО та періоду, за який буде перезавантажено дані. При цьому ППКО має забезпечити інформування всіх заінтересованих сторін, яких стосуються такі зміни, та надання до АКО оновленої звітної документації згідно з пунктами 4.9- 4.10. За умовами пункту 5.3. Порядку уточнені валідовані дані комерційного обліку для проведення планового коригування розрахункового місяця в другому місяці, наступного за розрахунковим, визначеного Правилами ринку, надаються ППКО в ролі ОДКО до АКО до 12:00 М2+10. Згідно з пунктом 5.4. Порядку уточнені валідовані дані комерційного обліку для проведення планового коригування розрахункового місяця в сьомому місяці, наступного за розрахунковим, визначеного Правилами ринку, надаються ППКО в ролі ОДКО до АКО до 12:00 М7+10. Відповідно до пункту 5.5. Порядку у разі настання термінів планового коригування або після прийняття Адміністратором розрахунків рішення щодо проведення позапланового коригування АКО проводить процедуру сертифікації наступної версії даних комерційного обліку та передає їх Адміністратору розрахунків для збору зауважень та виставлення платіжних документів за відповідний розрахунковий період. Здійснення позапланових коригувань щодо розрахункового місяця регулюється Додатком 10 до Правил ринку, що кореспондується із вищевикладеним. Позивач зазначає, що додаток 10 до Правил ринку містить підстави та терміни проведення планових та позапланових коригувань, а саме: розбіжності між учасником ринку та ОСП щодо даних комерційного обліку врегульовуються між ОСП та СВБ шляхом проведення планових та позапланових коригувань у випадку надання АКО до АР оновлених сертифікованих даних комерційного обліку (пункт 1.1. Правил); надання АКО оновлених сертифікованих даних комерційного обліку до АР для проведення планового коригування щодо розрахункового місяця здійснюються: не пізніше 15-го календарного дня другого місяця, наступного за розрахунковим; не пізніше 15-го календарного дня сьомого місяця, наступного за розрахунковим (пункт 1.2. Правил); позапланові коригування щодо розрахункового місяця здійснюються: за результатами вирішення спору, ініційованого учасником ринку; за результатами виконання попередження, виданого АКО; у разі прийняття відповідного рішення НКРЕКП; у разі набрання законної сили відповідного рішення суду (пункт 1.3. Правил); для планового та позапланового коригування АР здійснює: розрахунок обсягу та вартості небалансів СВБ; формування звіту про коригування; формування коригувального Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (далі - Акт коригування) (пункт 1.4. Правил). Так, ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" звернулось до НКРЕКП з заявою про досудове врегулювання спору від 11.04.2023 № 08-04/451. За результатами розгляду досудового врегулювання НКРЕКП прийнято Постанову від 08.08.2023 № 1475 "Про результати розгляду спору між ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" та НЕК "Укренерго" (далі - Постанова), якою передбачено: 1) зобов`язати ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати в подальшому такого порушення; 2) зобов`язати НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу п`ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 постанови № 555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку від ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" відповідно до пункту 1 цієї постанови та надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків НЕК "Укренерго" листом Вих. № 01/43480 від 04.09.2023 зверталося до ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", з копією до НКРЕКП, про виконання вимог постанови від 08.08.2023 № 1475. Так, позивач зазначав, що станом на 01.09.2023 ДЕМ, ВВМ (відповідач), ПЕМ оновлені даних комерційного обліку не завантажені, що унеможливлює своєчасне виконання АКО пункту 2 Постанови в частині передачі Адміністратору розрахунків до 01.09.2023 сертифікованих даних комерційного обліку для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків. Просив, відповідно до вимог Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" надати роз`яснення, чи можуть функціональні підрозділи ОСП продовжити виконання вимог пункту 2 Постанови, а саме: АКО надати до АР наявні у нього на поточний момент сертифіковані дані комерційного обліку, в яких дані комерційного обліку для кожної точки комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 вже визначені на рівні 0 кВт*год; АР провести подальше формування платіжних документів і здійснення розрахунків за зазначені розрахункові періоди. На підставі бездіяльності відповідача, НЕК "Укренерго" повторно звертався до НКРЕКП щодо виконання вимог постанови, що підтверджується листом за вих. № 01/53160 від 17.10.2023. Листом за вих. №12875/22.3.1/7-23 від 29.11.2029, НКРЕКП надано відповідь на звернення позивача, яким наголошено на обов`язковість виконання рішень Регулятора. Таким чином, дані в системі управління ринком змінені на виконання вимог Постанови Регулятора. З урахуванням наведеного, позивач наголошує, що НЕК "Укренерго" при здійсненні господарської діяльності на ринку електричної енергії зобов`язана дотримуватись положень Правил ринку та інших нормативно-правових актів, які регулюють відносини на ринку електричної енергії.

У підготовче засідання 28.01.2025 з`явилися представники позивача та відповідача.

У вказаному засіданні судом було відзначено, що позивачем подані додаткові пояснення лише 24.01.2025, тому суд вбачав за доцільне надати сторонам час для ознайомлення з поданими поясненнями та долученими до них документами.

Враховуючи вказане, у підготовчому засіданні 28.01.2025 судом протокольно було оголошено перерву до 18.02.2025.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення у справі (вх. суду № 6802/25 від 17.02.2025), в яких він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на таке:

- скориставшись правом, наданим статтею 90 Господарського процесуального кодексу України, відповідачем у відзиві на позовну заяву були поставлені позивачу питання, але відповідей на вказані запитання позивачем не надано;

- щодо обсягів КП "Компанія "Вода Донбасу" позивач зазначає, що, використовуючи власне положення на ринку електричної енергії як адміністратор комерційного обліку (АКО) (на підставі складеного самостійно рішення) та як адміністратор платформи MMS та СУР, самостійно, з урахуванням лише власних інтересів та всупереч чинному законодавству, припинив діяльність КП "Компанія "Вода Донбасу" на ринку електричної енергії та закрив доступ до системи управління ринком MMS споживачу з 13.03.2023. Саме з метою покладення майбутніх збитків на інших учасників ринку електричної енергії. Відповідач вважає такі рішення неправомірними та такими, що прийняті з перевищенням покладених на АКО повноважень. Отже, дії НЕК "Укренерго" щодо покладення об`ємів споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" на втрати ОСР та стягнення грошових коштів в цій справі також є безпідставним. Крім того, НЕК "Укренерго" видалив КП "Компанія "Вода Донбасу" з платформи MMS та закрив участь в ринку електричної енергії;

- позивач зазначає, що 17.03.2023 з адреси regoffice@ua.energy офісу реєстрації учасників ринку НЕК "Укренерго" надійшло повідомлення, що ТКО закриті в системі MMS 13.03.2023, так як компанія КП "Компанія "Вода Донбасу" перебуває в дефолті з 13.03.2023. Отже, НЕК "Укренерго" 17.03.2023 у своєму повідомлені підтверджує, що як електропостачальник КП "Компанія "Вода Донбасу" отримало статус "Дефолтний" 13.03.2023. Таким чином НЕК "Укренерго" порушує норми пунктів 1.7.5, 1.7.6. глави 1.7 розділу I Правил ринку в редакції від 17.05.2022, в частині своєчасного повідомлення про статус "Дефолтний" електропостачальника та його контрагентів, а також порушує вимоги щодо своєчасного опублікування повідомлення про набуття статусу "Дефолтний" учасником ринку на офіційному вебсайті АР. Крім того, НЕК "Укренерго" порушено вимоги пунктів 1.7.1-1.7.4 Правил ринку, а саме: з 13.03.2023 електропостачальнику КП "Компанія "Вода Донбасу" надано статус "Дефолтний", але попередньо (за два робочі дні) статус "Переддефолтний" не надавався та не було повідомлено учасників ринку і Регулятора, публікації на офіційному вебсайті АР з повідомленням набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу також не було. А вже 20.03.2023 з адреси технічної підтримки MMS support.datahub@ua.energy надійшло повідомлення, що ТКО були закриті для прийому даних комерційного обліку у зв`язку з закриттям Zv кодів, що належать дефолтним учасникам ринку. Право НЕК "Укренерго" закривати для прийому даних комерційного обліку у зв`язку з закриттям Zv кодів, що належать дефолтним учасникам ринку, взагалі не передбачено нормами ККО та нормами Правил ринку. Також, відповідач звертався до місцевого органу видачі кодів (LIO), яким в Україні є ПрАТ "НЕК "Укренерго", стосовно того, що в системі LIO НЕК "Укренерго" видалені ЕІС-коди Z-типу постачальника електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу" (ЕІС-код 62X657818778789R, ЄДРПОУ 00191678) з облікових записів відповідача а саме точки: 62ZV51048S82936G, 62ZV22460S38004M. Відповідно до постанови НКРЕКП від 19.06.2018 № 459 функції LIO від ДП "Енергоринок" передано до ПрАТ "НЕК "Укренерго";

- також, відповідач зазначає, що 20.03.2023 з адреси LIO ENTSO-E lio@ua.energy отримано повідомлення , що ТКО КПВД прибрані з переліку "Затверджені" для виключення їх з відображення в публічному реєстрі в зв`язку з набуттям суміжним ліцензіатом статусу "Дефолт". Окрім того, з діями НЕК "Укренерго" щодо видалення з платформи MMS незгодний і сам споживач, який подав позов до Господарського суду м. Києва про спонукання НЕК "Укренерго" відновити КП "Компанія "Вода Донбасу" на платформі MMS та відобразити власне споживання саме на КП "Компанія "Вода Донбасу", а не ОСР чи ПОН (справа № 910/6820/24). У справі КПВД зазначає, що чинним законодавством не передбачено такого наслідку отримання статусу "Дефолтний" як видалення його з платформи MMS та закриття участі на ринку електричної енергії. Отже, ПрАТ "НЕК Укренерго" здійснив дії, які не передбачені чинним законодавством та порушують права учасників ринку, створюючи сприятливі умови для маніпулювання даними в системі ринку і створення штучних боргів відповідачу. Ухвалою від 03.09.2024 залучено ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог у справі. У подальшому, 11.02.2025 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення, яким позовні вимоги КПВД задоволені частково. Тобто, із діями ПрАТ НЕК "Укренерго" щодо видалення КП "Компанія "Вода Донбасу" з платформи MMS та віднесення об`ємів даного споживача на інших учасників ринку не згодний жодний учасник ринку електричної енергії, задіяний в цьому ланцюгу та вважають що споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" повинно відображатись саме на його точки обліку. Однак, оскільки ПрАТ НЕК "Укренерго" і є власником та адміністратором платформи MMS, то саме позивач своїми незаконними діями створював і продовжує створювати суперечки між учасниками ринку електричної енергії, які потім самостійно і вирішує, покладаючи об`єми споживання за власним розсудом. До того ж, позивач, приймаючи свої рішення як АКО, посилається на Постанову НКРЕКП № 1475 від 08.08.2023 та мотивує їх порушенням ОСР зобов`язання щодо відключення споживача КП "Компанія "Вода Донбасу", а саме абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, ігноруючи при цьому пряму заборону на відключення КП "Компанія "Вода Донбасу" на час бойових дій, яка передбачена пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 (із змінами) № 1209 "Деякі питання постачання електричної енергії захищеним споживачам".

- позивач не зазначає та не надає підтвердження? з якого саме дня повинно було бути припинено електроживлення об`єктів КПВД, тобто з якого моменту застосовується абзац 3 пункту 6.2.8 ПРРЕЕ. Крім того, у Постанові НКРЕКП № 1475 від 08.08.2023, Регулятор не зобов`язує жодну зі сторін перекласти обсяги спожитої КПВД електроенергії на ОСР. Таким чином, покладання позивачем на відповідача обсягів споживання електроенергії КПВД за липень-листопад 2022 року є безпідставним, а отже, відповідач повністю не погоджується з актами корегування/врегулювання за липень - листопад 2022 року по третій версії, а також нарахованими на цю суму інфляційними та 3% річних. Також, відповідач зазначає, що Господарським судом Донецької області розглядалась справа № 905/1743/23 за позовом ПрАТ НЕК "Укренерго" до АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" за договором передачі електричної енергії. В даній справі предметом спору також було стягнення НЕК "Укренерго" заборгованості з оператора системи розподілу у Донецькій області (ОСР). А ОСР, в свою чергу, також заперечували щодо віднесення об`ємів споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" на втрати ОСР. Рішенням від 01.07.2024 Господарським судом Донецької області було прийнято рішення про часткове задоволення позову НЕК "Укренерго" та відмовлено у задоволені стягнення вартості об`ємів споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" та додаткових технологічних витрат. В рішенні, залишеному без змін апеляційною та касаційною інстанцією, судом встановлено наступне: "Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (далі - КПВД) уклало відповідні договори на оптовому ринку електричної енергії, тим самим отримало змогу стати повноцінним учасником ринку електричної енергії - споживачем, що самостійно (без участі постачальника) закуповує електричну енергію на організованих сегментах ринку для власного споживання. Отже, КП "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії, як споживач за власними точками споживання від Операторів системи розподілу (далі - ОСР, відповідач у справі), Оператора системи передачі (ОСП, позивач у справі) та закуповує електроенергію на організованих сегментах ринку. В свою чергу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", як ОСР, надає КПВД послуги з розподілу електроенергії власними мережами на підставі укладених договорів про розподіл (22 договори за різними об`єктами). АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" відображає об`єми споживання КП "Компанія Вода Донбасу" на платформі "Market Management System" - MMS, як на споживача на власні об`єкти на КП "Компанія "Вода Донбасу". Але, НЕК "Укренерго", як АКО (адміністратор комерційного обліку) безпідставно зменшило значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання КПВД за період червень-вересень 2023, самовільно, в порушення Постанови НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 "Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану" (підпункт 6 пункту 1) змінивши дані на платформі MMS (програма у якій відображаються дані комерційного обліку споживачів - об`єми розподіленої електричної енергії) по точці комерційного обліку (далі - ТКО) 62ZV65254S43941Q, поклавши ці обсяги споживання на втрати АТ "ДТЕК Донецькі електромережі"... Доказів направлення, вказаних позивачем листів, відповідачу матеріали справи не містять, а тому судом не приймаються. При цьому, суд зауважує, що обсяги наданих послуг за даними платформи MMS, жодним чином не спростовують доводів відповідача щодо понесених витрат у спірний період для передачі електричної енергії споживачам". Отже, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено надання послуг з передачі електричної енергії саме ОСР на вартість об`ємів споживання КП "Компанія "Вода Донбасу", оскільки цей споживач має діючий договір з позивачем та є учасником ринку електричної енергії. Дане рішення було оскаржене в суді апеляційної та касаційної інстанцій, але не було ні скасоване, ні змінене. Отже, оскільки відповідач заперечує наявність заборгованості на суму 928 658 грн. 08 коп., то й нараховані на цю суму 3% річних у розмірі 5 653 грн. 76 коп. та інфляційні втрати у розмірі 1 042 грн. 23 коп. є безпідставними.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог (вх. суду № 6882/25 від 17.02.2025), в якій він просить суд стягнути з відповідача на свою користь основний борг у розмірі 928 658 грн. 08 коп., інфляційні втрати у розмірі 43 449 грн. 58 коп. та 3% річних у розмірі 13 275 грн. 10 коп.

В обґрунтування поданої заяви позивач вказує на те, що в позовній заяві позивач зазначав, що на дату подачі позову, позовні вимоги складалися з: суми основної заборгованості - 928 658 грн. 08 коп.; суми інфляційних втрат - 1 042 грн. 23 коп.; суми 3% річних - 5 653 грн. 76 коп., а разом сума позовних вимог становила 935 354 грн. 07 коп. Період нарахування фінансових санкцій у справі здійснено по 06.11.2024 (включно). Оскільки спірна заборгованість відповідачем не сплачена, у НЕК "Укренерго" виникає право додатково стягнути інфляційні витрати та 3% річних, розраховані станом на даний час. Враховуючи викладене, позовні вимоги складаються з: суми основної заборгованості - 928 658 грн. 08 коп.; суми інфляційних втрат - 43 449 грн. 58 коп. (1 042 грн. 23 коп. + за новий період 42 407 грн. 35 коп.); суми 3% річних - 13 275 грн. 10 коп. (5 653 грн. 76 коп. + за новий період 7 621 грн. 34 коп..), а разом сума позовних вимог становить 985 382 грн. 76 коп. Позивач також зазначає, що при поданні позовної заяви ним сплачено судовий збір в розмірі 11 224 грн. 25 коп. Оскільки загальна сума позовних вимог, з врахуванням збільшення їх розміру, становить 985 382 грн. 76 коп., ставка судового збору, що підлягає сплаті 14 780 грн. 74 коп. На підставі частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір становить 11 824 грн. 60 коп. Таким чином, позивач повинен здійснити доплату судового збору в розмірі 600 грн. 35 коп.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (вх. суду № 6929/25 від 17.02.2025), в якому він просить суд залучити Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на таке:

- позивач скоригував об`єми послуг за липень-листопад 2022 року на об`єми споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" (про що відповідач зазначив у відзиві та у додаткових поясненнях) та виставив рахунки відповідачу на об`єми споживання іншого учасника ринку електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу", який має свій, двосторонній договір (НЕК "Укренерго" - КП "Компанія "Вода Донбасу" про врегулювання небалансів електричної енергії, який продовжує діяти на цей момент та є нерозірваним. Предметом договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019 є врегулювання небалансів електричної енергії, тобто купівля-продаж електричної енергії між КПВД та ПрАТ "НЕК "Укренерго". Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку. Отже, саме КП "Компанія "Вода Донбасу" повинна оплачувати вартість власних небалансів електричної енергії. Однак, ПрАТ "НЕК Укренерго", відображає обсяги спожитої електричної енергії даного споживача на втрати відповідача. Відповідач не погоджується з такими діями позивача, також не погоджується із перекладанням обсягів споживання і сам споживач (КП "Компанія "Вода Донбасу");

- до 14.03.2023 об`єми споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" як споживача відносились ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" на постачальника КП "Компанія Вода Донбасу". Однак, 14.03.2023 НЕК "Укренерго" в односторонньому порядку, без повідомлень інших зацікавлених осіб без надання роз`яснень чи будь-яких інших листів, повідомлень ОСР, постачальника чи споживача, фізично видалило з реєстрів КПВД, тим самим унеможлививши участь КП "Компанія "Вода Донбасу" в роботі ринку електричної енергії, як споживача. Отже, у КП "Компанія Вода Донбасу", як у споживача, внаслідок дій НЕК "Укренерго" склалась ситуація що з 14.03.2023 у неї відсутній електропостачальник, а участь як споживача у ринку електричної енергії заблокована. Такі дії позивача напряму впливають на права і обов`язки КП "Компанія Вода Донбасу" як учасника ринку, якого безпідставно та без повідомлення позбавили можливості бути постачальником та споживачем, який самостійно закуповує електричну енергію на організованих сегментах ринку електричної енергії. Таким чином, у КП "Компанія Вода Донбасу", як споживача, з`явився новий постачальник - "ДПЗД Укрінтеренерго" перед яким у КП "Компанія Вода Донбасу" виникло зобов`язання щодо оплати електричної енергії за значно вищим тарифом, ніж КП "Компанія "Вода Донбасу" закупало напряму на організованих сегментах ринку електричної енергії . Крім того, КП "Компанія Вода Донбасу" не погодилася із діями НЕК "Укренерго" щодо виключення КП "Компанія Вода Донбасу" з платформи MMS та закриття участі в роботі ринку електричної енергії та подала позовну заяву до Господарського суду м. Київ, в якій просить суд зобов`язати НЕК "Укренерго" надати доступ ОСР (в тому числі і КП "Компанія Вода Донбасу") для відображення споживання КП "Компанія Вода Донбасу" на його власні точки комерційного обліку у системі управління ринком ( Market Manager System - MMS). На підтвердження своїх вимог КП "Компанія "Вода Донбасу" надано довідку про об`єми власного споживання. Наслідком задоволення позовних вимог КПВД до НЕК "Укренерго" стане необхідність останнього виставити рахунки на оплату вартості небалансів електричної енергії саме КП "Компанія Вода Донбасу" за договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019, укладеним між НЕК "Укренерго" та КП "Компанія "Вода Донбасу". Отже, наразі у справі № 910/6820/24 предметом спору є ті самі об`єми споживання, з якими не погоджується відповідач у справі № 904/4948/24. Вказане можна визначити порівнявши спірні об`єми, зазначені ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" із довідкою, наданою КП "Компанія "Вода Донбасу" у справі № 910/6820/24, так споживання: липня 2022 року - 182 509 кВт*год.; серпня 2022 року - 288 250 кВт*год.; вересня 2022 року - 509 887 кВт*год.; жовтня 2022 року - 723 984 кВт*год.; листопада 2022 року - 764 708 кВт*год. Отже, даний документ підтверджує, що статус цього об`єму електричної енергії ще не визначений, а, отже, ПрАТ "НЕК Укренерго" не має права стягувати вартість небалансів електричної енергії з ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" доки існує спір з іншим учасником ринку електричної енергії , який визнає ці об`єми споживання за собою та має діючий договір про врегулювання небалансів електричної енергії, укладений із позивачем. Отже, для стягнення вартості послуг в даній справі необхідно встановити чи дійсно дані послуги надавалися в обсягах електричної енергії, які належать відповідачу, на підставі яких вихідних даних, норм, документів, законних чи незаконних дій позивача щодо зміни даних на платформі MMS, встановити законність дій НЕК "Укренерго" щодо видалення КП "Компанія Вода Донбасу" з реєстрів та припинення його діяльності, як учасника ринку електричної енергії, та покладення обсягів споживання КП "Компанія "Вода Донбасу на додаткові втрати ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Таким чином, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" вважає, що судове рішення, яке буде прийняте за результатами розгляду даної справи, буде впливати на права та обов`язки КП "Компанія "Вода Донбасу", а саме щодо визначення обсягів електроенергії, які позивач неправомірно покладає на ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Таким чином, враховуючи що договори, укладені між КП "Компанія "Вода Донбасу" та НЕК "Укренерго", є діючими на сьогодні, КП "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електроенергії, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" вважає, що судове рішення, яке буде прийняте за результатами розгляду даної справи, буде впливати на права та обов`язки КП "Компанія "Вода Донбасу, а саме: щодо визначення обсягів спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу" електроенергії, та як наслідок виникнення обов`язку КП "Компанія "Вода Донбасу" здійснити оплату, які позивач неправомірно покладає на ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі. Окрім того, КП "Компанія "Вода Донбасу" зможе надати документи, які підтвердять факт існування в спірний період договірних відносин з НЕК "Укренерго", а відповідно і факт самостійної закупівлі ними електричної енергії позивачу, пояснення, які будуть мати значення для прийняття рішення по даній справі, зокрема щодо того, в якості кого КП "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії, щодо взаємовідносин між КП "Компанія "Вода Донбасу" та ПрАТ "НЕК Укренерго", які саме об`єми електричної енергії спожили об`єкти КП "Компанія "Вода Донбасу".

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі представника позивача (вх. суду № 6922/25 від 17.02.2025), в якому він просить суд провести судове засідання без участі представника позивача у зв`язку з його територіальним знаходженням в м. Харкові та неможливістю прибути до приміщення Господарського суду Дніпропетровської області.

У підготовче засідання 18.02.2025 з`явився представник відповідача, представник позивача у вказане засідання не з`явився, при цьому судом враховано наявність клопотання позивача про проведення судового засідання без участі його представника, яке було задоволено судом.

У вказаному засіданні розглянуто клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, з приводу якого судом було зазначено наступне.

Відповідно до статті 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.

Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.

Під час розгляду справи суд зобов`язаний забезпечити повне, всебічне та об`єктивне з`ясування обставин справи, оскільки обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи викладене, з огляду на наявність обставин, наведених у клопотанні, суд вважав за необхідне залучити Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.

Також, у вказаному засіданні судом було відзначено, що розгляд заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог відкладено до наступного судового засідання.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 18.02.2025 підготовче засідання було відкладено в межах розумного строку на 11.03.2025; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу".

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли заперечення на клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи (вх. суду №8625/25 від 28.02.2025), в яких він просить суд у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи - відмовити, посилаючись на таке:

- підставою участі третіх осіб у справі є їх юридична заінтересованість, яка ґрунтується на матеріально-правових відносинах з однією із сторін справи або обґрунтоване припущення, що судове рішення може вплинути на права і обов`язки осіб, які не є стороною у справі зокрема: якщо за наслідками вирішення справи можуть змінитися та/або припинитися або виникнуть (між стороною по справі і третьою особою) нові правовідносини (права і обов`язки). Сторонами у справі є позивач в особі Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та відповідач в особі ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Взаємовідносини між сторонами виникли на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019. Клопотання відповідача обґрунтовується включенням в обсяги наданих послуг споживання КП "Компанія "Вода Донбасу" та виставленням рахунків відповідачу на об`єми споживання іншого учасника ринку електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу", який має свій, двосторонній договір (НЕК "Укренерго" - КП "Компанія "Вода Донбасу" про врегулювання небалансів електричної енергії та наявністю судової справи № 910/6820/24 за позовом КП "Компанія "Вода Донбасу" до НЕК "Укренерго", результати розгляду якої, в подальшому можуть вплинути на права та обов`язки відповідача. НЕК "Укренерго" не може погодитися з даним твердженням, оскільки у справі № 910/6820/24, на яку посилається ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", і в якій також виступає в якості третьої особи, предметом розгляду є саме оскарження КП "Компанія "Вода Донбасу" дій НЕК "Укренерго" щодо виключення КП "Компанія "Вода Донбасу" з платформи MMS та закриття участі в роботі ринку електричної енергії та зобов`язання НЕК "Укренерго" повернути КП "Компанія "Вода Донбасу" можливість доступу до платформи MMS з дати порушення права, а саме з 13.03.2023. Так, предметом розгляду даної справи є ряд рішень, що стосуються передачі валідованих даних комерційного обліку по точкам комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023. В той же час, предметом розгляду справи № 904/4948/24 є саме заборгованість, що виникла у зв`язку з неналежної платіжною дисципліною ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Відповідач у клопотанні про залучення третьої особи стверджує, що обсяги КП "Компанія "Вода Донбасу" входять до об`ємів, що стягує НЕК "Укренерго" з ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Проте, не надає належного та достовірного підтвердження даного факту. Не надано обґрунтування зв`язку між договором № 0535-02041 від 03.06.2019 про надання послуг з передачі електричної енергії, укладеного між НЕК "Укренерго" та ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" та договором між НЕК "Укренерго" та КП "Компанія "Вода Донбасу" № 0350-01012 від 26.06.2019 про врегулювання небалансів електричної енергії, тобто у поданому ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" клопотанні не наведено достатніх та належних обґрунтувань того, як рішення у даній справі може вплинути на права або обов`язки третьої особи та не зазначено, на які саме права чи обов`язки такої особи воно може вплинути. Позивач вважає, що питання відображення обсягів КП "Компанія "Вода Донбасу" за період MMS взагалі не відноситься до предмету спору у справі № 904/4948/24, ніяким чином не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб - КП "Компанія "Вода Донбасу", так як між учасниками ринку електричної енергії укладені різні договірні зобов`язання, які за своєю правовою природою не є однорідними та зустрічними зобов`язаннями. Крім того, на думку позивача, клопотання ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" мітить лише загальні фрази і не підтверджується жодними доказами, яким чином рішення у справі № 904/4948/24 вплине на права, інтереси та обов`язки КП "Компанія Вода Донбасу".

Від третьої особи за допомогою системи "Електронний суд" надійшли письмові пояснення у справі (вх. суду № 9334/25 від 04.03.2025), в яких вона зазначає таке:

- як учасник ринку, КП "Компанія "Вода Донбасу" виявив бажання закуповувати електричну енергію самостійно для власного споживання на оптовому ринку та уклало з ПрАТ "НЕК Укренерго" договір про врегулювання небалансів електричної енергії (типова форма якого затверджена у додатку 1 до Правил ринку, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.20218 № 307 (далі - Правила ринку) № 0350-01012 від 26.06.2019, який є чинним на теперішній час. Предметом договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0350-01012 від 26.06.2019 є врегулювання небалансів електричної енергії, тобто купівля-продаж електричної енергії між позивачем та ПрАТ "НЕК Укренерго". Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку. У період з липня 2019 року до березня 2023 року, оператори системи розподілу Донецького регіону, у тому числі ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", відображали як постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) в системі управління ринком Market Management System (далі-MMS) (https://ua.energy/uchasnikam_rinku/market-management-system/) дані щодо споживання електричної енергії за точками обліку КПВД, а ПрАТ "НЕК "Укренерго", як оператор балансуючого ринку, визначав такі обсяги споживання як небаланси електричної енергії та виставляв рахунки КП "Компанія "Вода Донбасу" на закупівлю електричної енергії на такому ринку, тим самим підтверджуючи, що третя особа є діючим учасником такого ринку, який закуповує електричну енергію для власного споживання на оптовому ринку електричної енергії. КП "Компанія "Вода Донбасу" наголошує, що жодним чином не втрачала статус учасника ринку електричної енергії та є діючою стороною договору про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019, а відповідно і закуповувало електричну енергію на балансуючому ринку, оператором якого є ОСП - ПрАТ "НЕК Укренерго", тому навіть присвоєння в 2019 році третій особі статусу "дефолтний", як виробнику електричної енергії не вплинуло на його право здійснювати закупівлю електричної енергії на балансуючому ринку для власного споживання. В свою чергу ПрАТ "НЕК "Укренерго", окрім вказаного вище, також підтверджував чинність договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019, шляхом виконання взятих за цим договором зобов`язань, що підтверджується виставленими у період з 01.07.2019 по 13.03.2023 Актами та рахунками, а також поданими до суду позовними заявами до позивача про стягнення боргу за період з липня 2019 року по березень 2023 року за договором про врегулювання небалансів електричної енергії (справи № 905/38/21, №905/970/21, № 905/2170/21, № 905/586/22, № 905/541/23). Тобто ПрАТ "НЕК "Укренерго" фактично визнавав наявність договірних відносин з КП "Компанія "Вода Донбасу", шляхом виставлення актів, рахунків та зверталось до суду з метою стягнення заборгованості. КП "Компанія "Вода Донбасу" повідомляє, що відповідно до Правил ринку, статус "Дефолтний" передбачає скасування угод компанії на ринку двосторонніх договорів, нульовий обсяг продажів на РДН1 (ринок на добу на перед) та ВДР2 (внутрішньодобовий ринок); якщо такого статусу набуває постачальник, його споживачі автоматично переходять на постачальника "останньої надії", при цьому, жодним нормативним документом не передбачається можливість скасування/заборони обмеження угод щодо закупівлі електричної енергії саме на балансуючому ринку, оператором якого є НЕК Укренерго (позивач). Постачальнику статус дефолтного присвоюється у випадку, якщо постачальник не може виконати свої обов`язки на ринку електроенергетики, а саме - не купує і не постачає споживачеві електроенергію. При набутті статусу дефолтного такий постачальник не може здійснювати постачання електроенергії споживачу. Згідно із Правилами ринку електричної енергії, постачальник набуває статусу дефолтного після спливу двох робочих днів після надання йому переддефолтного статусу. Інформацію щодо учасників ринку, яким надано статус переддефолтний/ дефолтний, можна перевірити на сайті оператора системи - НЕК "Укренерго". При цьому КП "Компанія "Вода Донбасу" не мала інших споживачів, окрім власного споживання, тобто згідно з умовами договору про надання послуг з розподілу всі наявні точки комерційного обліку належали КП "Компанія "Вода Донбасу", а отже саме КП "Компанія "Вода Донбасу" купувала електричну енергію на балансуючому ринку для власного споживання, а не для постачання іншим споживачам. Однак, 13.03.2023 ПрАТ "НЕК "Укренерго" в односторонньому порядку видалив з реєстрів та закрив участь у роботі ринку електричної енергії для КП "Компанія "Вода Донбасу", тобто з 14.03.2023 третя особа втратила можливість самостійної участі в роботі енергетичних ринків. При цьому свої дії ПрАТ "НЕК "Укренерго" пояснює виконанням Постанови НКРЕКП від 1475 від 08.08.2023, у той час як НЕК Укренерго видалив КП "Компанія "Вода Донбасу" з системи управління ринком у березні 2023 року, а постанова НКРЕКП № 1475 прийнята 08.08.2023. Крім того, КП "Компанія "Вода Донбасу" зазначає, що не була учасником спору, за результатами розгляду якого була прийнята постанова НКРЕКП від 1475 від 08.08.2023, хоча спір й виник щодо об`ємів споживання саме третьої особи. З урахуванням вказаного, КП "Компанія "Вода Донбасу" звернулася із позовною заявою до Господарського суду м. Києва, за результатом розгляду якої 11.02.2025 у справі № 910/6820/24 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення про часткове задоволення позовних вимог;

- щодо відображення обсягів, спожитої електроенергії третьою особою, в системі управління ринком, КП "Компанія "Вода Донбасу" зазначає, що ПрАТ "Укренерго", як Адміністратор комерційного обліку (АКО), відповідно до підпунктів 6, 9 пункту 2.2.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії виконує перевірку повноти інформації, отриманої від ППКО (відповідач у справі), визначає помилки у даних комерційного обліку, проводить процедуру перевірки валідованих даних комерційного обліку з метою їх сертифікації та надає зазначені сертифіковані дані комерційного обліку до Адміністратора розрахунків (позивач) для подальшого використання у розрахунках відповідно до укладених з учасниками ринку електричної енергії договорів, зокрема для формування рахунків та актів по договору про надання послуг з передач електричної енергії та договорів про врегулювання небалансів електричної енергії. Таким чином, обсяги КП "Компанія "Вода Донбасу" мають бути відображені за КП "Компанія "Вода Донбасу", а не перекладатися на втрати Оператора системи розподілу (ОСР, відповідача). Спірні обсяги електричної енергії були транспортовані на об`єкти КП "Компанія "Вода Донбасу", використані саме на об`єктах КП "Компанія "Вода Донбасу", виміряні електричними лічильниками саме об`єктів КП "Компанія "Вода Донбасу", а також куплені в НЕК "Укренерго" за діючим договором про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019 на балансуючому ринку в якості небалансів електричної енергії, тому КП "Компанія "Вода Донбасу" вважає, що вимоги ПрАТ "НЕК "Укренерго" стосовно стягнення заборгованості з ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" у даній справі включають обсяги КП "Компанія "Вода Донбасу", та не можуть бути стягнуті, оскільки дані обсяги третя особа визнає як обсяги власного споживання (на підтвердження об`ємів спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу" електроенергії надано довідку щодо обсягів споживання).

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №10198/25 від 10.03.2025), в якій він просить суд залучити до матеріалів справи докази направлення позовної заяви з додатками третій особі - КП "Компанія "Вода Донбасу".

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №10201/25 від 11.03.2025), в якій він просить суд, у зв`язку з попереднім поданням заяви про збільшення розміру позовних вимог, залучити до матеріалів справи розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, а також докази доплати судового збору.

У підготовче засідання 11.03.2025 з`явилися представники позивача та відповідача, представник третьої особи у вказане засідання не з`явився, при цьому останній повідомлений про день, час та місце судового засідання належним чином, шляхом направлення ухвали суду від 18.02.2025 до Електронного кабінету Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, на підтвердження чого до матеріалів справи долучена Довідка про доставку електронного листа, згідно з якою ухвала суду від 18.02.2025 доставлена до Електронного кабінету третьої особи - 20.02.2025 (а.с. 19 у томі 2). Крім того, судом враховані подані третьою особою письмові пояснення у справі, з яких вбачається, що КП "Компанія "Вода Донбасу" повідомлена про розгляд справи судом.

У вказаному засіданні розглянуто заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог.

Так, згідно з пунктом 2 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання.

Оскільки заява про збільшення я розміру позовних вимог подана позивачем з додержанням вимог статті 46 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв її до розгляду.

Також, у підготовчому засіданні представник позивача заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з необхідністю долучення нових доказів, яке було задоволено судом. Представниками позивача та відповідача підтверджено доцільність відкладення підготовчого засідання в межах розумного строку.

Крім того, у вказаному засіданні представник відповідача заявив усне клопотання про надання йому можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказане клопотання було задоволено судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 11.03.2025 підготовче засідання було відкладено в межах розумного строку на 02.04.2025.

Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. суду № 13946/25 від 01.04.2025), в якому він просить суд відкласти розгляд справи та повідомляє про те, що у представника НЕК "Укренерго" немає можливості бути присутнім (представляти інтереси) у судовому засіданні, яке призначене на 02.04.2025 об 11 год. 40 хв. у зв`язку з перебуванням на лікарняному.

У підготовче засідання 02.04.2025 з`явився представник відповідача, представники позивача та третьої особи у вказане засідання не з`явились, при цьому судом враховано наявність клопотання позивача про відкладення розгляду справи, яке було задоволено судом (представник відповідача не заперечував проти задоволення клопотання та відкладення підготовчого засідання в межах розумного строку).

Крім того, у вказаному засіданні представник відповідача заявив усне клопотання про надання йому можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказане клопотання було задоволено судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 02.04.2025 підготовче засідання було відкладено в межах розумного строку на 22.04.2025.

У підготовче засідання 22.04.2025 з`явилися представники позивача та відповідача, представник третьої особи у вказане засідання не з`явився, при цьому КП "Компанія "Вода Донбасу" повідомлена про день, час та місце судового засідання належним чином, шляхом направлення ухвали суду від 02.04.2025 до Електронного кабінету підприємства в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, на підтвердження чого до матеріалів справи долучена Довідка про доставку електронного листа, згідно з якою ухвала суду від 02.04.2025 доставлена до Електронного кабінету третьої особи - 03.04.2025 (а.с. 96 у томі 2).

У вказаному засіданні представники сторін зазначили, що ними повідомлені суду всі обставини справи, які їм відомі; надані всі докази, на які вони посилаються; матеріали справи не містять нерозглянутих заяв чи клопотань, а також позивачем та відповідачем подані всі заяви по суті справи, передбачені частиною 2 статті 161 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим представники позивача та відповідача підтвердили доцільність закриття підготовчого провадження.

Також, у вказаному засіданні представник відповідача заявив усне клопотання про надання йому можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказане клопотання було задоволено судом.

Відповідно до частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні 22.04.2025 судом, відповідно до вимог статті 182 Господарського процесуального кодексу України, були здійснені всі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 22.04.2025 підготовче провадження у справі було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 20.05.2025.

У судове засідання 20.05.2025 з`явилися представники позивача та відповідача, представник третьої особи у вказане засідання не з`явився, при цьому КП "Компанія "Вода Донбасу" повідомлена про день, час та місце судового засідання належним чином, шляхом направлення ухвали суду від 22.04.2025 до Електронного кабінету підприємства в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, на підтвердження чого до матеріалів справи долучена Довідка про доставку електронного листа, згідно з якою ухвала суду від 22.04.2025 доставлена до Електронного кабінету третьої особи - 22.04.2025 (а.с. 113 у томі 2).

У вказаному засіданні було розпочато розгляд справи по суті.

Представником позивача у судовому засіданні 20.05.2025 було викладено зміст позовних вимог, з урахуванням яких він просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, наведені в поданих позивачем заявах по суті справи та письмових поясненнях.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, посилаючись на обставини, наведені у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

При цьому, з приводу долучення до матеріалів справи заяв по суті справи та доказів з порушенням строків, визначених нормами Господарського процесуального кодексу України, суд зазначає таке.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" зазначено правило встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку, звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Практика Європейського суду з прав людини при застосуванні положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує кожному право на звернення до суду, акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції").

У пункті 1 статті 6 Конвенції закріплене право на суд разом з правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини від 21.02.1975 у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства", заява № 4451/70, пункт 36). Проте такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутності цих прав (див. mutatis mutandis рішення Європейського Суду з прав людини від 17.01.2012 у справі "Станєв проти Болгарії", заява № 36760/06, пункт 230).

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи суддів в умовах воєнного стану від 02.03.2022 суддям необхідно виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

На переконання суду, в умовах введення в Україні воєнного стану слід уникати надмірного формалізму та з розумінням ставитись до пропуску процесуальних строків учасниками справи для забезпечення їх права на доступ до правосуддя, оскільки протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України, суворе застосування судами процесуальних строків може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статті 6 зазначеної Конвенції, на що також звертає увагу Верховний Суд у постанові від 29.09.2022 у справі № 500/1912/22.

Судом також враховано, що обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи. У мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, що мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог. Встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд має свої дії мотивувати та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У даному випадку суд керується завданням господарського судочинства, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Під час розгляду справи суд зобов`язаний забезпечити повне, всебічне та об`єктивне з`ясування обставин справи, оскільки обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

В аспекті зазначеного господарський суд вважає за доцільне звернутись також до практики Європейського суду з прав людини, який у своїх рішеннях вказує на те, що "при застосуванні процедурних правил, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом (див. рішення у справі "Walchli v. France", заява № 35787/03, пункт 29, 26.07.2007; "ТОВ "Фріда" проти України", заява № 24003/07, пункт 33, 08.12.2016). Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 910/10965/17, 03.12.2018 у справі № 904/5995/16 та ухвалі Верховного Суду від 06.03.2020 у справі № 911/1974/18.

Таким чином, під час прийняття рішення у даній справі судом було враховано та надано оцінку всім наявним в матеріалах справи на час прийняття рішення у справі доказам та поясненням.

У судовому засіданні 20.05.2025 судом було оголошено про перехід до стадії судових дебатів та необхідність оголошення перерви у судовому засіданні.

Також, у вказаному засіданні представник відповідача заявив усне клопотання про надання йому можливості прийняти участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Вказане клопотання було задоволено судом.

Враховуючи вказане, ухвалою суду від 20.05.2025 у судовому засіданні було оголошено перерву до 29.05.2025.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення у справі (узагальнюючі) (вх. суду № 23108/25 від 29.05.2025), в яких він просить суд врахувати наступні пояснення у справі:

- відповідач не погоджується із Актами-коригування до актів коригування до актів приймання передачі послуг за період липень-листопад 2022 року, за якими обсяги наданої послуги збільшено на 970 745 грн. 00 коп. Свою незгоду відповідач аргументує тим, що дані обсяги (послуга передачі) не надавалися позивачем відповідачу в межах договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019. Відповідач наполягає, що ці додаткові обсяги спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу", яка підтверджує таке споживання у своїх поясненнях. Крім того, факт перекладання обсягів КП "Компанія "Вода Донбасу" на втрати відповідача підтверджує і позивач у своїх додаткових поясненнях від 24.01.2025, пояснюючи, що таке перекладання здійснено позивачем на виконання постанови НКРЕКП № 1475 від 08.08.2023. Але, відповідач звертає увагу на те, що посилання позивача на постанову НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 є безпідставним, так як, даною постановою Регулятор не зобов`язував НЕК "Укренерго" покладати обсяги спожитої КП "Компанії "Вода Донбасу" електроенергії на втрати ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". З даною позицією також погоджується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у пункті 4.15 постанови від 21.01.2025 по справі 905/1743/23, в якому зазначено про те, що посилання скаржника на постанову НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 також є безпідставними, оскільки вказане рішення Регулятора стосується періоду з 01.01.2022 по 28.02.2023, у той час як спірний період у даній справі визначено позивачем з липня 2023 року і вказаною постановою Регулятора не зобов`язано НЕК "Укренерго" покладати обсяги спожитої КП "Компанії "Вода Донбасу" електроенергії на АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" (пункт 4.15 постанови);

- щодо пункту 6.2.8 ПРРЕЕ відповідач вказує на те, що, посилаючись на порушення відповідачем абзацу 3 пункту 6.2.8 Правил роздрібного ринку електроенергії (далі - ПРРЕЕ), позивач не надає суду, ані доказів ані пояснень, з якого саме моменту КП "Компанія "Вода Донбасу" споживало електроенергію від постачальника "останньої надії" (далі - ПОН) та з якого саме моменту відповідач повинен був виконати умови даного пункту ПРРЕЕ, тобто не зазначає, з якого саме моменту відповідач "порушив" абзац 3 пункту 6.2.8 ПРРЕЕ. В свою чергу, відповідач зазначає, що у редакції, яка діяла до 20.05.2021, абзацом 3 пункту 6.2.8 ПРРЕЕ було передбачено умову про те, що якщо споживач протягом 90 днів не уклав відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об`єкта (об`єктів) має бути припинено оператором системи за зверненням постачальника "останньої надії". Протягом 2019, 2020 та 2021 року звернень від постачальника "останньої надії" про припинення електроживлення об`єктів КП "Компанія "Вода Донбасу" не надходило. Крім того, виходячи із пояснень третьої особи, у період липень 2019 року по березень 2023 року КП "Компанія "Вода Донбасу" була постачальником електроенергії для власних потреб на підставі ліцензії та прямих договорів укладених з НЕК "Укренерго". До того ж, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 ( із змінами) № 1209 "Деякі питання постачання електричної енергії захищеним споживачам" передбачена пряма заборона на відключення від електроенергії КП "Компанія "Вода Донбасу" на час бойових дій;

- щодо справи № 910/6820/24 відповідач зазначає про те, що в своїх запереченнях він, зокрема, посилався на справу № 910/6820/24, в якій 11.03.2025 Господарським судом міста Києва складено повний текст рішення, відповідно до якого зобов`язано Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" надати доступ Акціонерному товариству "ДТЕК Донецькі електромережі", Товариству з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" для зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком "MARKET MANAGEMENT SYSTEM" за точками комерційного обліку (EIC-кодами) Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 та відобразити спожиті Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" обсяги електричної енергії через мережі операторів систему розподілу: Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" в обсязі 18 929 038 кВт*г, Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" в обсязі 14 234 359 кВт*г, Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" в обсязі 63 630 538 кВт*г, як купівлю-продаж Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.2019. Тобто, після набрання законної сили рішенням у справі № 910/6820/24, обсяги, спожиті КП "Компанією "Вода Донбасу", та з якими не погоджується відповідач у справі № 904/4948/24, будуть зняті на платформі MMS з ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" та відображені на КП "Компанія "Вода Донбасу". Окрім іншого, Господарський суд м. Києва у справі № 910/6820/24 прийшов до висновку про те, що в 2019 році позивач набув статусу "Дефолтний" лише як виробник електричної енергії саме за точкам обліку Краснооскільської гідроелектростанції, а не як електропостачальник для власних потреб; присвоєння статусу "Преддефолтного" та "Дефолтного" в березні 2023 році відбулось із порушенням норм Правил ринку електричної енергії; дії відповідача щодо видалення позивача, як електропостачальника з платформи MMS - безпідставним, незаконним та не передбаченим чинним законодавством. Отже, оскільки відповідач заперечує наявність заборгованості на суму 928 658 грн. 08 коп., то й нараховані на цю суму 3% річних - 5 653 грн. 76 коп. та інфляційні - 1 042 грн. 23 коп. є безпідставними.

У судове засідання 29.05.2025 з`явились представники позивача та відповідача, представник третьої особи у вказане засідання не з`явився, при цьому КП "Компанія "Вода Донбасу" повідомлена про день, час та місце судового засідання належним чином, шляхом направлення ухвали суду від 20.05.2025 до Електронного кабінету підприємства в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, на підтвердження чого до матеріалів справи долучена Довідка про доставку електронного листа, згідно з якою ухвала суду від 20.05.2025 доставлена до Електронного кабінету третьої особи - 20.05.2025 (а.с. 130 у томі 2).

Судом враховано, що всіма учасниками судового процесу висловлена своя правова позиція у даному спорі.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

У судовому засіданні 29.05.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (пункт 55 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з передачі.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 33 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з передачі.

З матеріалів справи вбачається, що 03.06.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - позивач, Оператор системи передачі (ОСП), НЕК "Укренерго") та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі - відповідач, користувач) був укладений договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 (далі - договір, а.с.15-19 у томі 1).

Відповідно до додаткової угоди до договору від 03.06.2019 за № 0535-02041 (а.с. 26 у томі 1), сторони дійшли згоди про укладення договору приєднання, затвердженого наказом НЕК "Укренерго" від 03.10.2023 № 549 та розміщеного на сайті НЕК "Укренерго". Відповідно до пункту 3 даної додаткової угоди, після укладення договору приєднання, договір продовжує діяти в частині регулювання відносин щодо коригування обсягів та вартості наданих послуг, що виникли в період дії договору, заборгованості/переплати з договором з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, щодо нарахування штрафів, пені, неустойки.

У подальшому між сторонами укладена Додаткова угода № 3 від 17.09.2021, якою договір викладено в новій редакції (відповідно до Постанови НКРЕКП № 360) (а.с.27-31 у томі 1).

Згідно з пунктом 1.1 договору ОСП зобов`язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга), а користувач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов договору.

У пункті 1.2. договору визначено, що сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.

У пункті 13.1. договору сторони визначили, що договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2021. Якщо користувач не направив ОСП у строк не менший ніж за місяць до закінчення терміну дії договору повідомлення про припинення дії договору, то договір вважається подовженим на кожен наступний календарний рік на тих самих умовах.

Припинення/розірвання дії договору не звільняє сторони від належного виконання обов`язків, що виникли в період дії договору (пункт 13.4. договору).

Також, у пункті 14.3. договору сторонами погоджено, що договір складено у 2-х оригінальних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної зі сторін. У разі підписання договору в електронній формі сторони визнають, що електронний документ (сформований, підписаний з використанням кваліфікованого електронного підпису) є ідентичним за змістом та реквізитами з документом у паперовому вигляді, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.

Згідно з пунктом 3.1. договору планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором) та оприлюднюється ОСП на офіційному веб-сайті.

Пунктом 3.2. договору передбачено, що ціна договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.

У розділі 4 договору визначені обсяги надаваної послуги з передачі електричної енергії, а саме:

- для розрахунків за договором використовується плановий і фактичний обсяги послуги: 1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих користувачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць. У разі ненадання або несвоєчасного надання користувачем повідомлень плановим обсягом послуги визначається фактичний обсяг наданої послуги у попередньому розрахунковому періоді; 2) фактичний обсяг послуги в розрахунковому місяці визначається відповідно до розділу XI Кодексу системи передачі (пункт 4.1. договору);

- планові обсяги послуги користувач зобов`язаний подавати ОСП до 25-ї доби місяця, що передує розрахунковому місяцю. Форма подання повідомлення розміщена на офіційному веб-сайті ОСП. Планові обсяги можуть подаватися на більший період з подальшим їх коригуванням у терміни, передбачені цим пунктом (пункт 4.2. договору);

- вимоги щодо засобів (систем) обліку електроенергії в точках комерційного обліку користувача, а також інші організаційно-технічні питання, пов`язані зі збором, обробкою, верифікацією, валідацією, агрегацією, зберіганням та передачею даних комерційного обліку, визначені Кодексом комерційного обліку (пункт 4.3. договору);

- кожна зі сторін має право ініціювати перевірку погодинних обсягів передачі електроенергії спільно з представниками відповідних постачальників послуг комерційного обліку (пункт 4.4. договору).

У розділі 5 договору передбачений порядок розрахунків, а саме:

- розрахунковим періодом за договором є 1 календарний місяць (пункт 5.1. договору);

- користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП

таким чином:

- 1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 3 договору. Подальша оплата здійснюється шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуги, яка визначена згідно з розділом 3 договору, відповідно до такого алгоритму:

- 2 платіж - до 10 числа розрахункового місяця;

- 3 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;

- 4 платіж - до 20 числа розрахункового місяця.

- 5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця (пункт 5.2. договору);

- у разі зміни планових обсягів послуги протягом розрахункового місяця користувач передає ОСП повідомлення про зміну обсягів послуги. ОСП протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання такого повідомлення коригує розмір наступних планових платежів (пункт 5.3. договору);

- у разі зміни тарифу на послуги з передачі електричної енергії ОСП здійснює розрахунок належної до сплати вартості послуги за новим тарифом, починаючи з дня набрання чинності рішенням Регулятора про зміну тарифу (пункт 5.4. договору);

- користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3-х банківських днів з дати та на підставі отриманого акта приймання-передачі послуги, який ОСП надає користувачу протягом перших 11-ти календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - Сервіс), з використанням кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством. Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається на підставі даних, що надаються до 08-го числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), Адміністратором комерційного обліку. Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10-ти календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в Сервісі згідно з вимогами Правил ринку. Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу. Користувач здійснює підписання акта коригування наданої послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3-х календарних днів та повертає один примірник підписаного акта ОСП. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3-х банківських днів з дня отримання акта (пункт 5.5. договору);

- у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5-ти робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5-ти робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей (пункт 5.6. договору);

- у разі якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання-передачі наданої послуги, ОСП (за заявою користувача) протягом 5-ти банківських днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або, у разі відсутності такої заяви користувача, ураховує їх як оплату послуги останнього платежу наступного розрахункового періоду відповідно до пункту 5.2 договору. За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном їх виникнення (за договором). При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів може бути зарахований в оплату пені та штрафних санкцій за наявності письмової згоди користувача (абзац 5 пункту 5.7. договору);

- усі суми, що підлягають оплаті/поверненню за договором, здійснюються в національній валюті України у безготівковій формі на банківські рахунки сторін, що зазначені в договорі (пункт 5.8. договору).

Пунктом 6.1. договору визначені права ОСП, в переліку яких, також визначене право отримувати від користувача своєчасну оплату за послугу.

Разом з тим, пунктом 8.2. договору визначені обов`язки ОСП, серед яких: обов`язок забезпечувати надання послуги з дотриманням установлених показників якості надання послуг відповідно до глави 2 розділу ХІ Кодексу системи передачі (1); обов`язок складати та надавати користувачу акти, рахунки, повідомлення у термінита у порядку, що визначені в розділах 5 та 9 договору (2); обов`язок повідомляти користувача про зміну тарифу на передачу електричної енергії у терміни та у порядку, що визначені в розділі 5 договору (3 обов`язок повідомляти користувача про наміри застосування обмеження або припинення надання послуг відповідно до розділу 7 договору (4).

Поряд з вказаними обов`язками ОСП, пунктом 8.3. договору передбачені обов`язки користувача, а саме: обов`язок подавати ОСП планові обсяги передачі електричної енергії та обсяги планової резервованої потужності за затвердженими ОСП формами у терміни та у порядку, що визначені в розділах 5 та 9 договору; обов`язок повертати ОСП підписані зі свого боку акти у терміни та у порядку, що визначені в розділах 5 та 9 договору; обов`язок здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за послугу на умовах, визначених договором; обов`язок надавати інформацію, зазначену в пункті 8.2. глави 8 розділу ІІ Кодексу системи передачі.

Також, у розділі 9 договору визначені умови обміну інформацією в рамках договору, а саме:

- планові обсяги передачі електроенергії користувач зобов`язаний подавати ОСП до 25-го числа місяця, що передує розрахунковому місяцю. ОСП протягом 5-ти робочих днів погоджує планові обсяги передачі та повертає їх користувачу, у разі непогодження. ОСП протягом перших 11-ти робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, направляє користувачу акт приймання-передачі наданої послуги. Користувач, отримавши акт приймання-передачі наданої послуги, протягом 3-х робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, повертає його ОСП, підписаний зі свого боку (пункт 9.1. договору);

- ОСП щокварталу оформлює акт звірки розрахунків наданої послуги відповідно до форми, наведеної у додатку 3 договору, та надсилає його користувачу. Користувач у 3-денний термін має повернути ОСП акт звірки розрахунків наданої послуги, підписаний зі свого боку. У разі виникнення розбіжностей за актом звірки між сторонами користувач має право у 3-денний термін направити свій примірник акта звірки розрахунків ОСП з вмотивованим запереченням. Цей акт звірки розрахунків має бути розглянутий ОСП у 3-денний термін, підписаний у разі згоди та наданий користувачу. Якщо сторони не дійшли згоди, застосовуються норми розділу 11 договору (пункт 9.2. договору);

- у разі несвоєчасної оплати користувачем отриманої послуги ОСП направляє користувачу письмове повідомлення із зазначенням суми заборгованості та кінцевого терміну її оплати. У разі несплати заборгованості користувачем ОСП має право направити користувачу письмове попередження щодо можливого припинення надання послуги відповідно до вимог КСП (пункт 9.3. договору);

- рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки розрахунків, будь-які повідомлення за договором повинні направлятися однією стороною іншій електронною поштою або факсимільним повідомленням, а також повинні бути обов`язково підтверджені рекомендованим листом, іншим поштовим відправленням або доставлені кур`єром під розписку за адресою, зазначеною в договорі. Рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки розрахунків, повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, що підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом); у день направлення за допомогою Сервісу та або електронною поштою (пункт 9.4. договору).

Договір також містить розділ 11 із порядком врегулювання спорів, в якому, серед іншого, визначено про те, що з метою вирішення спору сторони також мають право звернутися до Регулятора. Рішення Регулятора, прийняте відповідно до порядку розгляду скарг та вирішення спорів, є обов`язковим для виконання сторонами договору.

У пункті 15.2. Прикінцевих положень договору міститься перелік додатків до договору, які є його невід`ємними частинами, а саме:

- перелік точок комерційного обліку, зареєстрованих за користувачем (споживачем)/ перелік віртуальних точок комерційного обліку користувача на межі з оператором системи передачі (додаток1);

- акт приймання-передачі послуги (додаток 2);

- акт звірки розрахунків за послугу (додаток 3);

- порядок участі користувача (споживача) у графіках обмеження споживання та графіках відключення (додаток 4);

- картка зразків підписів уповноважених осіб користувача, ОСП (додаток 5) (додається за необхідності);

- перелік об`єктів електроенергетики виробника електричної енергії (додаток 6) (виробникам).

Крім того, у прикінцевій частині договору зазначено таке: "Текстову частину додатку 1 "Перелік точок комерційного обліку, зареєстрованих за користувачем (споживачем)/ перелік віртуальних точок комерційного обліку користувача на межі з оператором системи передачі" до договору сторонами погоджено викласти в наступній редакції: "Розрахунки за договором здійснюються на підставі даних щодо обсягів послуги, які надаються адміністратором комерційного обліку (АКО) за віртуальними точками комерційного обліку на межі з суміжними ліцензіатами та/або іншими власниками мереж, які ідентифіковані в місцевому органі видачі ЕІС-кодів (LIO) НЕК "Укренерго" та підтверджених ОСП графіків відпуску/відбору користувача системи. Підтвердженими вважаються графіки, належним чином прийняті та оброблені ОСП з використанням Системи управління ринком. Розрахунки здійснюються у відповідності з вимогами КСП, ККО, ПРЕЕ.

Користувач підтримує в актуальному стані перелік ТКО, який використовується в розрахунках АКО. Додатки до договору, які укладені до внесення змін обумовлених пунктом 1 даної додаткової угоди, вважати чинними. Додаток 7 "Перелік об`єктів електроенергетики виробника електричної енергії" до договору (за наявності), який укладено до внесення змін обумовлених пунктом 1 даної додаткової угоди, сторони погодили вважати додатком 6. Додаткова угода набуває чинності з моменту її підписання обома сторонами. Умови даної додаткової угоди поширюються на взаємовідносини сторін, які виникли до її укладення з 08.02.2020 відповідно до статті 631 Цивільного кодексу України.

На виконання умов договору, у період з липня по грудень 2022 року позивачем були надані відповідачу послуги з передачі електричної енергії, на підтвердження чого у вказаному розрахунковому періоді сторонами шляхом накладення електронного цифрового підпису були підписані Акти приймання-передачі послуги, а саме:

- Акт приймання-передачі послуги від 31.07.2022, відповідно до якого у липні 2022 року ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії фактичним обсягом 1 250,488 МВт*год. загальною вартістю 518 662 грн. 40 коп. (а.с. 48 у томі 1);

- Акт приймання-передачі послуги від 31.08.2022, відповідно до якого у серпні 2022 року ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії фактичним обсягом 1 064,066 МВт*год. загальною вартістю 441 340 грн. 52 коп. (а.с. 50 у томі 1);

- Акт приймання-передачі послуги від 30.09.2022, відповідно до якого у вересні 2022 року ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії фактичним обсягом 729,017 МВт*год. загальною вартістю 302 372 грн. 93 коп. (а.с. 46 у томі 1);

- Акт приймання-передачі послуги від 31.10.2022, відповідно до якого у жовтні 2022 року ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії фактичним обсягом 936,267 МВт*год. загальною вартістю 388 333 грн. 60 коп. (а.с. 47 у томі 1);

- Акт приймання-передачі послуги від 30.11.2022, відповідно до якого у листопаді 2022 року ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії фактичним обсягом 1 562,722 МВт*год. загальною вартістю 648 167 грн. 08 коп. (а.с. 49 у томі 1);

- Акт приймання-передачі послуги від 31.12.2022, відповідно до якого у грудні 2022 року ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії фактичним обсягом 2 256,767 МВт*год. загальною вартістю 936 034 грн. 74 коп. (а.с. 51 у томі 1).

На підставі пункту 5.4. договору, ОСП було здійснено коригування обсягів наданої послуги на підставі оновлених сертифікованих даних комерційного обліку, у зв`язку з чим були складені наступні Акти коригування до актів приймання-передачі послуги:

- Акт коригування від 29.11.2022 до Акту приймання-передачі послуги від 31.07.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 31,351 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у липні 2022 року склала 531 665 грн. 80 коп. (а.с. 41 у томі 1);

- Акт коригування від 21.12.2022 до Акту приймання-передачі послуги від 31.08.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, відповідно до якого зменшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 45,712 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у серпні 2022 року склала 422 380 грн. 66 коп. (а.с. 42 у томі 1);

- Акт коригування від 30.12.2022 до Акту приймання-передачі послуги від 30.09.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 970,229 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у вересні 2022 року склала 704 792 грн. 87 коп. (а.с. 40 у томі 1);

- Акт коригування від 21.02.2023 до Акту приймання-передачі послуги від 31.10.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 1 127,950 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у жовтні 2022 року склала 856 171 грн. 15 коп. (а.с. 44 у томі 1);

- Акт коригування від 17.03.2023 до Акту приймання-передачі послуги від 30.11.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, відповідно до якого зменшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 167,408 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у листопаді 2022 року склала 578 731 грн. 60 коп. (а.с. 45 у томі 1);

- Акт коригування від 30.03.2023 до Акту приймання-передачі послуги від 31.12.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 379,333 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у грудні 2022 року склала 1 093 369 грн. 92 коп. (а.с. 43 у томі 1).

З матеріалів справи вбачається, що у подальшому, відповідно до Правил ринку та умов договору, згідно з оновленими даними комерційного обліку, позивачем здійснено врегулювання, оформлено та направлено відповідачу Акти коригування за розрахункові періоди липень - грудень 2022 року, які підписані кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) уповноваженої особи позивача (ОСП було здійснено коригування актів першої версії, з урахуванням другої версії, у зв`язку з чим були складені Акти коригування до актів приймання-передачі послуги з урахуванням складених актів коригування першої версії), а саме:

- Акт коригування № ПРА_К-0006888 від 09.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.07.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 29.11.2022, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 167,520 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у липні 2022 року склала 601 147 грн. 73 коп. (збільшена на 69 481 грн. 93 коп.) (а.с. 37 у томі 1);

- Акт коригування № ПРА_К-0007005 від 20.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.08.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.12.2022, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 268,210 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у серпні 2022 року склала 533 625 грн. 58 коп. (збільшена на 111 244 грн. 92 коп.) (а.с. 39 у томі 1);

- Акт коригування № ПРА_К-0007116 від 25.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.09.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.12.2022, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 479,625 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у вересні 2022 року склала 903 725 грн. 96 коп. (збільшена на 198 933 грн. 09 коп.) (а.с. 34 у томі 1);

- Акт коригування № ПРА_К-0007223 від 26.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.10.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.02.2022, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 691,440 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у жовтні 2022 року склала 1 142 958 грн. 35 коп. (збільшена на 286 787 грн. 20 коп.) (а.с. 36 у томі 1);

- Акт коригування № ПРА_К-0007402 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.11.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 17.03.2023, відповідно до якого збільшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 733,658 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у листопаді 2022 року склала 883 029 грн. 46 коп. (збільшена на 304 297 грн. 86 коп.) (а.с. 38 у томі 1);

- Акт коригування № ПРА_К-0007311 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.12.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.03.2023, відповідно до якого зменшено фактичний обсяг отриманої послуги з передачі електричної енергії на 101,471 МВт*год., внаслідок чого загальна вартість спожитої електроенергії у грудні 2022 року склала 1 051 283 грн. 00 коп. (зменшена на 42 086 грн. 92 коп.) (а.с. 35 у томі 1).

Отримавши вказані Акти коригування першої версії, з урахуванням другої версії, відповідач не погодився зі змістом вказаних актів коригування, та виклав свої заперечення в наступних листах:

1) лист № 08-24/1219-вих від 11.09.2024 щодо Акту коригування № ПРА_К-0006888 від 09.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.07.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 29.11.2022, в якому повідомлено про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" отримало від НЕК "Укренерго" Акт коригування № ПРА_К-0006888 від 09.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.07.2022 згідно з договором від 03.06.2019 № 0535-02041 (з урахуванням акту коригування від 29.11.2022) (далі - Акт) щодо якого товариство зазначає, що не згодне із змістом вказаного Акту з причини того, що працівниками НЕК "Укренерго" замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП Компанія "Вода Донбасу" за липень 2022 року в обсязі 182 509 кВт*год. на платформі MMS по ТКО 62ZV35714S16417V. Таким чином НЕК "Укренерго" поклав обсяги споживачів КП Компанія "Вода Донбасу" на втрати товариства. У зв`язку з викладеним, вважається недійсним та не підписаним Акт коригування № ПРА_К-0006888 від 09.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.07.2022 згідно з договором від 03.06.2019 №0535-02041 (з урахуванням акту коригування від 29.11.2022) (а.с. 178 у томі 1);

2) лист № 08-24/1273-вих від 24.09.2024 щодо Акту коригування коригування № ПРА_К-0007005 від 20.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.08.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.12.2022, в якому повідомлено про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" отримало від НЕК "Укренерго" Акт коригування № ПРА_К-0007005 від 20.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.08.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.12.2022 (далі - Акт) щодо якого товариство зазначає, що не згодне із змістом вказаного Акту з причини того що працівниками НЕК "Укренерго", замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП Компанія "Вода Донбасу" за серпень 2022 року в обсязі 288 250 кВт*год на платформі MMS по ТКО 62ZV35714S16417V. Таким чином НЕК "Укренерго" поклав обсяги споживачів КП Компанія "Вода Донбасу" на втрати товариства. У зв`язку з викладеним вважається недійсним та не підписаним Акт коригування № ПРА_К-0007005 від 20.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.08.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.12.2022. Також в даному листі товариство повідомляє оператора системи передачі про незгоду з Актом та ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагає від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати товариства ці обсяги електричної енергії (а.с. 180 у томі 1);

3) лист № 08-24/1284-вих від 26.09.2024 щодо Акту коригування № ПРА_К-0007116 від 25.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.09.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.12.2022, в якому повідомлено про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі - товариство, ОСР), отримало від НЕК "Укренерго" Акт коригування № ПРА_К-0007116 від 25.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.09.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.12.2022 (далі - Акт) щодо якого товариство зазначає, що не згодне із змістом вказаного Акту з причини того що працівниками НЕК "Укренерго", замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП Компанія "Вода Донбасу" за вересень 2022 року в обсязі 509 887 кВт*год. на платформі MMS по ТКО 62ZV35714S16417V. Таким чином НЕК "Укренерго" поклав обсяги споживачів КП Компанія "Вода Донбасу" на втрати товариства. У зв`язку з викладеним вважається недійсним та не підписаним Акт коригування № ПРА_К-0007116 від 25.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.09.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.12.2022. Також в даному листі товариство повідомляє оператора системи передачі про незгоду з Актом та ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагає від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати товариства ці обсяги електричної енергії (а.с. 175 у томі 1);

4) лист № 08-24/1300-вих від 30.09.2024 щодо Акту коригування № ПРА_К-0007223 від 26.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.10.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.02.2022, в якому повідомлено про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі - товариство, ОСР) отримало від НЕК "Укренерго" Акт коригування № ПРА_К-0007223 від 26.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.10.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.02.2022 (далі - Акт) щодо якого товариство зазначає, що не згодне із змістом вказаного Акту з причини того що працівниками НЕК "Укренерго", замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП Компанія "Вода Донбасу" за жовтень 2022 року в обсязі 723 984 кВт*год. на платформі MMS по ТКО 62ZV35714S16417V. Таким чином НЕК "Укренерго" поклав обсяги споживачів КП Компанія "Вода Донбасу" на втрати товариства. У зв`язку з викладеним вважається недійсним та не підписаним Акт коригування № ПРА_К-0007223 від 26.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.10.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 21.02.2022. Також в даному листі товариство повідомляє оператора системи передачі про незгоду з Актом та ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагає від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати товариства ці обсяги електричної енергії (а.с. 177 у томі 1);

5) лист № 08-24/1308-вих від 01.10.2024 щодо Акту коригування № ПРА_К-0007402 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.11.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 17.03.2023, в якому повідомлено про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі - товариство, ОСР), отримало від НЕК "Укренерго" Акт коригування № ПРА_К-0007402 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.11.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 17.03.2023 (далі - Акт) щодо якого товариство зазначає, що не згодне із змістом вказаного Акту з причини того що працівниками НЕК "Укренерго", замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП Компанія "Вода Донбасу" за листопад 2022 року в обсязі 764 708 кВт*год. на платформі MMS по ТКО 62ZV35714S16417V. Таким чином НЕК "Укренерго" поклав обсяги споживачів КП Компанія "Вода Донбасу" на втрати товариства. У зв`язку з викладеним вважається недійсним та не підписаним Акт коригування № ПРА_К-0007402 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 30.11.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 17.03.2023. Також в даному листі товариство повідомляє оператора системи передачі про незгоду з Актом та ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагає від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати товариства ці обсяги електричної енергії (а.с. 179 у томі 1);

6) лист № 08-24/1311-вих від 01.10.2024 щодо Акту коригування № ПРА_К-0007311 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.12.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.03.2023, в якому повідомлено про те, що ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі - товариство, ОСР), отримало від НЕК "Укренерго" Акт коригування № ПРА_К-0007311 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.12.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.03.2023 (далі - Акт) щодо якого товариство зазначає, що не згодне із змістом вказаного Акту з причини того що працівниками НЕК "Укренерго", замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання КП Компанія "Вода Донбасу" за грудень 2022 року в обсязі 760 857 кВт*год. на платформі MMS по ТКО 62ZV35714S16417V. Таким чином НЕК "Укренерго" поклав обсяги споживачів КП Компанія "Вода Донбасу" на втрати товариства. Крім того товариство вказує на те, що свою незгоду з виставленим обсягом товариство повідомляло у НЕК "Укренерго" листом № 08/24/248 від 06.04.2023. У зв`язку з викладеним вважається недійсним та не підписаним Акт коригування № ПРА_К-0007311 від 27.09.2024 до Акту приймання-передачі послуги від 31.12.2022 згідно з договором № 0535-02041 від 03.06.2019, з урахуванням Акту коригування від 30.03.2023. Також в даному листі товариство повідомляє оператора системи передачі про незгоду з Актом та ініціює спір, за результатами розгляду якого вимагає від НЕК "Укренерго" зробити перерахунок, а також не покладати на втрати товариства ці обсяги електричної енергії (а.с. 176 у томі 1).

Таким чином, загальна сума збільшення вартості послуги за переліченими Актами коригування складає 928 658 грн. 08 коп.

У позовній заяві позивач також зазначає, що оплати по вказаними вище Актами коригування відповідач не здійснив.

Таким чином позивач посилається на те, що відповідно до Правил ринку та умов договору, згідно з оновленими даними комерційного обліку, позивачем здійснено врегулювання, оформлені та направлені відповідачу Акти коригування за розрахункові періоди липень - грудень 2022 року, за якими загальна сума збільшення вартості послуги складає 928 658 грн. 08 коп., яка у визначені договором строки відповідачем не оплачена. Крім того, на підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати за загальний період прострочення з вересня 2024 року по грудень 2024 року в сумі 43 449 грн. 58 коп., а також 3% річних за загальний період прострочення з 07.11.2024 по 14.02.2025 у сумі 13 275 грн. 10 коп. Вказане і є причиною виникнення спору.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 4.6. Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послу комерційного обліку електричної енергії, до 12:00 дня М1+9 учасники ринку здійснюють контроль завантажених даних комерційного обліку версії 2. У разі відсутності або некоректності даних комерційного обліку учасники ринку мають зв`язатися з відповідними ППКО та врегулювати проблемні питання.

Відтак, питання щодо актів коригування за версію 3 врегульовано пунктом 5 даного Порядку.

Зокрема, згідно з пунктом 5.1. Порядку у разі неможливості оперативного врегулювання проблемних питань згідно з пунктом 4.6. учасники ринку мають право ініціювати суперечку згідно з розділом X Кодексу комерційного обліку та за результатами її розгляду сторонами надати АКО оновлені дані комерційного обліку.

Відповідно до пункту 5.2. Порядку ППКО, в разі отримання рішення за суперечкою, або отримання уточненої інформації щодо його ТКО, та виникнення необхідності формування оновлених валідованих даних комерційного обліку, звертаються до АКО шляхом надання відповідного звернення засобами Датахаб (ініціація процесу "Коригування ДКО") з зазначенням причини коригування, ТКО та періоду, за який буде перезавантажено дані. При цьому ППКО має забезпечити інформування всіх заінтересованих сторін, яких стосуються такі зміни, та надання до АКО оновленої звітної документації згідно з пунктами 4.9. - 4.10.

За умовами пункту 5.3. Порядку уточнені валідовані дані комерційного обліку для проведення планового коригування розрахункового місяця в другому місяці, наступного за розрахунковим, визначеного Правилами ринку, надаються ППКО в ролі ОДКО до АКО до 12:00 М2+10.

Згідно з пунктом 5.4. Порядку уточнені валідовані дані комерційного обліку для проведення планового коригування розрахункового місяця в сьомому місяці, наступного за розрахунковим, визначеного Правилами ринку, надаються ППКО в ролі ОДКО до АКО до 12:00 М7+10.

Відповідно до пункту 5.5. Порядку у разі настання термінів планового коригування або після прийняття Адміністратором розрахунків рішення щодо проведення позапланового коригування АКО проводить процедуру сертифікації наступної версії даних комерційного обліку та передає їх Адміністратору розрахунків для збору зауважень та виставлення платіжних документів за відповідний розрахунковий період. Здійснення позапланових коригувань щодо розрахункового місяця регулюється Додатком 10 до Правил ринку, що кореспондується із вищевикладеним.

Додаток 10 до Правил ринку містить підстави та терміни проведення планових та позапланових коригувань, а саме: розбіжності між учасником ринку та ОСП щодо даних комерційного обліку врегульовуються між ОСП та СВБ шляхом проведення планових та позапланових коригувань у випадку надання АКО до АР оновлених сертифікованих даних комерційного обліку (пункт 1.1. Правил); надання АКО оновлених сертифікованих даних комерційного обліку до АР для проведення планового коригування щодо розрахункового місяця здійснюються: не пізніше 15-го календарного дня другого місяця, наступного за розрахунковим; не пізніше 15-го календарного дня сьомого місяця, наступного за розрахунковим (пункт 1.2. Правил); позапланові коригування щодо розрахункового місяця здійснюються: за результатами вирішення спору, ініційованого учасником ринку; за результатами виконання попередження, виданого АКО; у разі прийняття відповідного рішення НКРЕКП; у разі набрання законної сили відповідного рішення суду (пункт 1.3. Правил); для планового та позапланового коригування АР здійснює: розрахунок обсягу та вартості небалансів СВБ; формування звіту про коригування; формування коригувального Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (далі - Акт коригування) (пункт 1.4. Правил).

Так, ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" звернулось до НКРЕКП з заявою про досудове врегулювання спору від 11.04.2023 № 08-04/451.

За результатами розгляду досудового врегулювання НКРЕКП прийнято Постанову від 08.08.2023 № 1475 "Про результати розгляду спору між ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" та НЕК "Укренерго" (далі - Постанова, https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1475874-23#Text), якою передбачено:

1) зобов`язати, зокрема, ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати в подальшому такого порушення;

2) зобов`язати НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу п`ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 постанови № 555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку від ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" відповідно до пункту 1 цієї постанови та надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення.

НЕК "Укренерго" листом Вих. № 01/43480 від 04.09.2023 зверталося до ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" про виконання вимог постанови від 08.08.2023 № 1475, в якому зазначав, що станом на 01.09.2023 ДЕМ, ВВМ (відповідач), ПЕМ оновлені даних комерційного обліку не завантажені, що унеможливлює своєчасне виконання АКО пункту 2 Постанови в частині передачі Адміністратору розрахунків до 01.09.2023 сертифікованих даних комерційного обліку для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків. Просив, відповідно до вимог Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" надати роз`яснення, чи можуть функціональні підрозділи ОСП продовжити виконання вимог пункту 2 Постанови, а саме: АКО надати до АР наявні у нього на поточний момент сертифіковані дані комерційного обліку, в яких дані комерційного обліку для кожної точки комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 вже визначені на рівні 0 кВт*год; АР провести подальше формування платіжних документів і здійснення розрахунків за зазначені розрахункові періоди (а.с.211 у томі 1).

У подальшому, НЕК "Укренерго" повторно звертався до НКРЕКП щодо виконання вимог постанови, що підтверджується листом за вих. № 01/53160 від 17.10.2023.

Листом за вих. № 12875/22.3.1/7-23 від 29.11.2023, НКРЕКП надано відповідь на звернення позивача, яким наголошено на обов`язковості виконання рішень Регулятора.

Таким чином, позивач зазначає, що дані в системі управління ринком змінені на виконання вимог Постанови Регулятора.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України, статтею 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до положень частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У частині 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно з нормами статті 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Заперечення відповідача розцінюються судом критично та відхиляються, з огляду на таке.

Відповідно до умов пункту 9.4. договору рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки розрахунків, повідомлення вважаються отриманими стороною, зокрема, у день направлення за допомогою Сервісу та/або електронною поштою.

Згідно з пунктом 5.6. договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акту. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений Договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Окремо суд звертає увагу, що за умовами договору, процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін.

Крім того, як було зазначено вище, відповідно до постанови НКРЕКП від 08.08.2023 №1475 "Про результати розгляду спору між АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та НЕК "Укренерго" Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за результатом розгляду спору між АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та НЕК "Укренерго" установлено, що, зокрема, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" не дотримано вимоги абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі Правила роздрібного ринку), в частині формування та передачі даних комерційного обліку адміністратору комерційного обліку, а також НЕК "Укренерго" не дотримано вимоги пункту 2.2.2 глави 2.2 розділу Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.20 № 311 (далі Кодекс комерційного обліку), а також абзацу п`ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 постанови НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 "Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану" (далі Постанова № 555) в частині отримання даних комерційного обліку від інших заінтересованих сторін (зокрема суміжних операторів систем, інших постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії) з метою забезпечення формування балансу по відповідній області комерційного обліку оператора системи.

Відповідно до статей 17 та 21 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та Порядку врегулювання спорів, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.02.2019 № 156, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановила:

1) зобов`язати, зокрема, ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати в подальшому такого порушення;

2) зобов`язати НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу п`ятнадцятого підпункту 6 пункту 1 постанови № 555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку від ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" відповідно до пункту 1 цієї постанови та надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення.

Враховуючи вказані вище обставини в їх сукупності, надані відповідачем Акти корегування (а.с.160-171 у томі 1) судом розцінюються критично, оскільки застосовані в них дані не узгоджуються з наявними у справі доказами та суперечать встановленим судом обставинам.

Посилання як відповідача так і третьої особи на обставини, встановлені в рішенні Господарського суду м. Києва від 11.02.2025 у справі № 910/6820/24, розцінюються судом також критично, оскільки рішення у вказаній справі не набрало законної сили.

Таким чином, дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку щодо обґрунтованості та підтвердження наявними у справі доказами суми основного боргу в розмірі 928 658 грн. 08 коп.

Враховуючи зазначені норми чинного законодавства України та обставини справи, господарський суд вважає, що вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та доведеними належними доказами, у зв`язку з чим підлягають задоволенню, оскільки зобов`язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.

Враховуючи вищевикладене, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 928 658 грн. 08 коп.

Окрім цього суд зазначає, що правові наслідки порушення юридичними і фізичними особами своїх грошових зобов`язань передбачені, зокрема, приписами статей 549 - 552, 611, 625 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати за загальний період з вересня 2024 року по грудень 2024 року в сумі 43 449 грн. 58 коп.

Господарським судом здійснено перевірку розрахунків інфляційних втрат, зроблених позивачем (а.с. 12-14 у томі 1 та а.с. 54 у томі 2), та встановлено, що під час їх проведення позивачем були вірно визначені суми заборгованості та періоди прострочення, арифметично розрахунки проведено вірно.

Отже, розрахунки інфляційних втрат, здійснені позивачем, визнаються судом обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам законодавства, умовам договору та фактичним обставинам справи.

Враховуючи викладене, вимоги позивача в частині стягнення інфляційних втрат в сумі 43 449 грн. 58 коп. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також, у зв`язку з простроченням відповідачем виконання зобов`язання щодо оплати теплової енергії, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 3% річних за загальний період прострочення з 07.11.2024 по 14.02.2025 у сумі 13 275 грн. 10 коп.

Господарським судом здійснено перевірку розрахунків 3% річних, зроблених позивачем (а.с. 12-14 у томі 1 та а.с. 54 у томі 2), та встановлено, що під час їх проведення позивачем були вірно визначені суми заборгованості та періоди прострочення, арифметично розрахунки проведені вірно.

Отже, розрахунки 3% річних, здійснені позивачем, визнаються судом обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам законодавства, умовам договору та фактичним обставинам справи.

Враховуючи викладене, вимоги позивача в частині стягнення 3% річних в сумі 13 275 грн. 10 коп. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат по справі суд зазначає таке.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

У той же час, згідно із частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки позовну заяву у даній справі було подано до суду через систему "Електронний суд", позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 11 824 грн. 59 коп.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача; стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 11 824 грн. 59 коп.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019 у загальному розмірі 985 382 грн. 76 коп. (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 17.02.2025) - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (Запорізьке шосе, будинок 22, м. Дніпро, 49111; ідентифікаційний код 31018149) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вулиця Симона Петлюри, будинок 25, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 00100227) - 928 658 грн. 08 коп. - основного боргу, 43 449 грн. 58 коп. - інфляційних втрат, 13 275 грн. 10 коп. - 3% річних та 11 824 грн. 59 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене та підписане 29.05.2025.

Суддя Ю.В. Фещенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.05.2025
Оприлюднено02.06.2025
Номер документу127742229
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв