Герб України

Ухвала від 09.06.2025 по справі 280/856/19

Коростишівський районний суд житомирської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/856/19

Провадження № 2/935/9/24

У Х В А Л А

09 червня 2025 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Рибнікової М.М.,

секретаря судових засідань Бондаренко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Коростишівського професійного аграрного ліцею до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа - комунальне підприємство "Правовий центр Сербо-Слобідської ради Ємільчинського району Житомирської області, про визнання недійсним та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності та витребування земельних ділянок,

установив:

В провадженні Коростишівського районного суду Житомирської області перебуває справа за позовом керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Коростишівського професійного аграрного ліцею до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа - комунальне підприємство "Правовий центр Сербо-Слобідської ради Ємільчинського району Житомирської області, про визнання недійсним та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності та витребування земельних ділянок.

11.02.2025 від представника відповідачів адвоката Кулик Т. Б. надійшла заява про зупинення провадження у справі у зв`язку із смертю відповідача ОСОБА_1 29.01.2025 до прийняття спадщини спадкоємцями, оскільки спірні правовідносини, які є предметом розгляду даної справи, передбачають правонаступництво

У судове засідання представник відповідачів Кулик Т. Б., відповідач ОСОБА_2 не з`явились, відповідно до заяви від 19.03.2025 просять розглядати клопотання про зупинення провадження у справі, яке повністю підтримують, без їх участі.

Від представника позивача Коростишівської окружної прокуратури Левченко Ю. Ю. надійшла заява про розгляд клопотання про зупинення провадження у справі без її участі, не заперечує проти задоволення клопотання.

Представник Міністерства освіти і науки України та Коростишівського професійного аграрного ліцею у судове засідання не з`явились, повідомлені завчасно.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у судове засідання не з`явився, направив заяву, в якій просить розглядати клопотання про зупинення провадження у справі без його участі, при його вирішенні покладається на розсуд суду.

Представник третьої особи КП «Правовий центр Сербо- Слобідської ради Ємільчинського району Житомирської області у судове засідання не з`явився , повідомлявся завчасно, судова повістка повернулась до суду з відміткою працівників АТ «Укрпошта» адресат відсутній за вказаною адресою.

Оскільки в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенню ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд, дослідивши клопотання та матеріали справи, дійшов такого висновку.

Відповідно до положень ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

В аспекті положень статті 25 ЦК України, основою цивільної процесуальної правоздатності фізичної особи є її цивільна правоздатність, як така, що виникає у момент народження фізичної особи та припиняється у момент її смерті.

Смерть фізичної особи є безумовною підставою для припинення її цивільної правоздатності, цивільної процесуальної правоздатності та цивільної процесуальної дієздатності.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Тобто правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України, шляхом залучення правонаступника лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі. Цивільний процесуальний кодексу України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона - учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.

Отже, матеріальне правонаступництво тісно пов`язане з процесуальним, оскільки, процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Для залучення правонаступників сторони провадження, необхідним є встановлення кола спадкоємців, які прийняли спадщину.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ЦК України).

Згідно зі ст. 1219 ЦК України, не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Позивач в даній справі просить постановити рішення, про визнання недійсним та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності та витребування земельних ділянок.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 29.01.2025 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.140).

Правовідносини, з приводу яких виник спір у цій справі, стосуються майнових прав, а відтак допускають правонаступництво.

Згідно вимог п.1 ч.1ст. 251 ЦПК України,суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Провадження у справі зупиняється до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника, що передбачено п.1 ч.1ст.253 ЦПК України.

Ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).

Отже, остаточну інформацію про правонаступників відповідача ОСОБА_1 можливо отримати після закінчення шестимісячного строку з дати його смерті.

За таких обставин, враховуючи, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, на даний час шестимісячний строк, встановлений законом для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті відповідача ОСОБА_1 , ще не сплинув, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній цивільній справі до залучення до участі у справі правонаступників .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 55, 251,253, 258-261,352-354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

постановив:

Клопотання представника відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 та відповідача ОСОБА_2 про зупинення провадження у справі - задовольнити.

Провадження у справі за позовом керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, Коростишівського професійного аграрного ліцею до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа - комунальне підприємство "Правовий центр Сербо-Слобідської ради Ємільчинського району Житомирської області, про визнання недійсним та скасування наказів, скасування державної реєстрації права власності та витребування земельних ділянок, зупинити у зв`язку із смертю відповідача ОСОБА_1 , до залучення до участі у справі його правонаступників .

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного суду, а особами, що були відсутні в судовому засіданні - в той же строк з часу отримання її копії.

Суддя М.М. Рибнікова

СудКоростишівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення09.06.2025
Оприлюднено12.06.2025
Номер документу128018525
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них

Судовий реєстр по справі —280/856/19

Ухвала від 13.06.2025

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Рибнікова М. М.

Ухвала від 09.06.2025

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Рибнікова М. М.

Ухвала від 04.02.2025

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 22.03.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Рибнікова М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні