Герб України

Вирок від 12.06.2025 по справі 754/1518/22

Деснянський районний суд міста києва

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Номер провадження 1-кп/754/246/25

Справа№754/1518/22

В И Р О К

Іменем України

12 червня 2025 року Деснянський районний суд м. Києва

в складі :

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду, в порядку спеціального судового провадження, за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження №12021010000000134 від 18.11.2021 стосовно обвинуваченого:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), уродженця м. Шпола Черкаської обл., громадянина України (паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , виданий 14.06.2019 Суворівським відділом у м. Херсоні Управління ДМС у Херсонській області), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 260 ч. 4, 111 ч. 1 КК України (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII),

сторона обвинувачення: прокурор ОСОБА_4 ,

сторона захисту: захисник ОСОБА_5 ,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 , маючи умисел на участь у складі не передбаченого законом збройного формування у нападі на підприємства та на державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України вчинив кримінальні правопорушення за наступних обставин.

Так, 24.10.1945 набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26.06.1945, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі - ООН).

До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24.08.1991 змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24.12.1991 змінено назву на Російська Федерація) та ще 49 країн-засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.

Відповідно до ст. 2 ч. 4 Статуту ООН всі члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об`єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.121981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Крім того, у статтях 1-5 Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 №3314 (XXIX) серед іншого визначено:

- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної та політичної незалежності іншої держави;

- застосування збройної сили державою першою в порушення Статуту ООН є перш за все свідченням акту агресії.

Будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:

- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;

- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;

- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;

- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за згодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;

- дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;

- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно наведеним вище актам.

Жодні міркування будь-якого характеру з політичних, економічних, військових чи інших причин не можуть бути виправданням агресії.

Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18.10.1907), яка вступила в дію 26.01.1910 та яку 07.03.1955 визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є Російська Федерація (далі - РФ), передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і Російська Федерація.

Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.

Відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі 31.05.1997 Україна та РФ уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та Федеральним Законом Російської Федерації від 02.03.1999 №42 ФЗ). Згідно зі ст.ст. 2,3 зазначеного Договору РФ зобов`язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно ст. 65 ч. 1 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов`язком громадян України.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Відповідно до ст.ст. 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим є невід`ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

Упродовж 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади РФ та службових осіб Збройних Сил (далі - ЗС) РФ, досудове розслідування та судовий розгляд стосовно яких проводиться в межах інших кримінальних проваджень, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і ЗС РФ як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації, та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту (далі - ЧФ) РФ на території України - в Автономній Республіці Крим (далі - АР Крим) та м. Севастополі.

Свій злочинний умисел співучасники вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців ЗС РФ, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополі, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та РФ, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів.

При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії можуть призвести до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, загибелі людей, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.

З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території РФ службові особи Генерального штабу ЗС РФ, на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб ЗС РФ, досудове розслідування та судовий розгляд стосовно яких проводиться в межах інших кримінальних проваджень, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей РФ, що на думку співучасників були прямо пов`язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії південно-східних регіонів України, АР Крим і м. Севастополя, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних засобів, застосування засобів прихованого характеру, які полягали у використанні протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України, формуванні під інформаційним впливом внутрішньої опозиції, організованої та контрольованої як службовими особами, гак і негласними співробітниками ЗС РФ та інших правоохоронних і розвідувальних органів, під безпосереднім керівництвом яких організовувалися незаконні сепаратистські референдуми, спрямовані на порушення територіальної цілісності України.

У подальшому, з грудня 2013 року по лютий 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами РФ і жителями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості РФ на світовій арені, представники влади та ЗС РФ, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.

Так, із грудня 2013 року за допомогою всіх видів медіа ресурсів РФ розпочато негативне викривлення подій на Євромайдані, якими вказувалося на хибність європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України. При цьому шляхом перекручування, постійного нав`язування хибного тлумачення, компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян РФ і місцевих жителів південно-східних регіонів України щодо дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних сил висвітлювалися як прихильники націоналістичних поглядів та побудови української держави на засадах ідей національної самосвідомості та ідентичності, учасники національно-визвольного руху середини XX століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалась їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань.

Одночасно, за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (АР Крим і м. Севастополя та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності, пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.

Враховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення серед інших територій України, які були об`єктом злочинного посягання представників влади РФ та ЗС РФ, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи ЧФ РФ, що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ ЗС РФ поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення вирішено було розпочати з території півострова Крим із залученням військовослужбовців ЧФ РФ, представників влади РФ, військових службових осіб ЗС РФ і службових осіб із числа керівництва правоохоронних органів РФ, інших осіб із числа громадян Російської Федерації та України, кожному з яких передбачалося доведення відведеної йому ролі в реалізації спільного злочинного умислу.

Зокрема, на військовослужбовців ЧФ РФ співучасниками покладалося вжиття заходів підготовки та розв`язання агресивної війни на території півострову Крим, а саме:

- планування, підготовка, організація прийняття та розосередження на об`єктах ЧФ РФ військових підрозділів ЗС РФ, які планувались ГШ ЗС РФ для здійснення вторгнення на територію півострова Крим для ведення агресивної війни проти України;

- організація блокування підрозділами ЧФ РФ у взаємодії з військовими козацькими товариствами під виглядом місцевого населення півострова Крим, представників так званої самооборони, військових частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України для перешкоджання їх законній діяльності щодо відсічі збройній агресії РФ, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності;

- організація блокування транспортних комунікацій з метою порушення нормальної роботи морського та повітряного військового транспорту, пошкодження об`єктів, які мають важливе оборонне значення для забезпечення військової окупації ЗС РФ території півострова Крим;

- організація захоплень будівель і споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади України, з метою перешкоджання їх нормальній роботі.

Так, із 20.02.2014 для реалізації вищезазначеного умислу, з метою блокування та захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів військової та цивільної інфраструктури для забезпечення військової окупації та подальшої анексії РФ території АР Крим і м. Севастополя, у порушення вимог п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимоги ст. 2 ч.4 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХУ), від 21.12.1965 №2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), ст.ст. 1, 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18.10.1907), ст.ст. 1-3, 68 Конституції України на територію півострова Крим військовим, морським та повітряним транспортом здійснено вторгнення окремих підрозділів ЗС РФ.

Таким чином, з 20.02.2014 представниками влади РФ і службовими особами ЗС РФ розпочато збройне вторгнення регулярних військ РФ на територію України з метою зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що підтверджується, окрім вищезазначених міжнародних договорів, ст.ст. 1,2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також Заявою Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», текст якої схвалено постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 № З37-VIII.

З метою реалізації злочинного плану, направленого на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу та захоплення державної влади на території півострова Крим, зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, представники РФ, досудове розслідування та судовий розгляд стосовно яких здійснюється в межах інших кримінальних провадженнях, у період з грудня 2013 року до 27 лютого 2014 року, більш точний час встановити не виявилося можливим, залучили до його виконання громадян України, в тому числі представників влади, та громадян РФ, досудове розслідування та судовий розгляд стосовно яких здійснюється в межах інших кримінальних провадженнях, та інших невстановлених осіб.

Переслідуючи кінцеву мету - незаконне приєднання території АР Крим та м. Севастополя до РФ, представники влади РФ, досудове розслідування та судовий розгляд стосовно яких здійснюється в межах інших кримінальних провадженнях, використовуючи громадян України, в тому числі представників влади, та громадян РФ, досудове розслідування та судовий розгляд стосовно яких здійснюється в межах інших кримінальних провадженнях, та інших невстановлених осіб, спланували вчинення таких дій:

- проголошення представницькими органами АР Крим та м. Севастополя невизнання легітимності центральних органів влади України, органів місцевої влади на території АР Крим та м. Севастополя та зміни органів державної влади на самопроголошені та самопризначені органи управління;

- організація та проведення незаконного референдуму, формування вдаваної уяви про те, що рішення про проголошення незалежності прийнято більшістю громадян України, які мешкають на території АР Крим та м. Севастополя, які входить до системи адміністративно-територіального устрою України;

- утворення на території невід`ємної складової частини України - АР Крим та м. Севастополя, з наданням видимості легітимності прийнятих рішень, нелегітимного псевдодержавного утворення, проголошення його суверенітету на частині території України та незалежності, утворення незаконних органів влади зазначеного нелегітимного псевдодержавного утворення на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України;

- перепідпорядкування частин правоохоронних органів України, що знаходяться на території АР Крим та м. Севастополя, а саме: Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Міністерства з надзвичайних ситуацій України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України та інших державних органів, які мають озброєні підрозділи, так званим органам державної влади нелегітимного псевдодержавного утворення;

- незаконне приєднання АР Крим та м. Севастополя до складу РФ на правах суб`єкта федерації.

З метою забезпечення вчинення дій, спрямованих на насильницьку зміну та повалення конституційного ладу, зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також створення видимості непричетності до них представників влади, ЗС, правоохоронних та розвідувальних органів РФ, окрім залучення громадян України з числа представників влади, наприкінці лютого 2014 року, більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не надалося можливим, на території АР Крим створено непередбачене Конституцією та законами України збройне формування під назвою «Самооборона Криму», яке мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, вибухівкою, тяжким військовим озброєнням та військовою технікою. У зазначеному формуванні було визначено механізм вступу до нього та порядок проходження служби. В кожному структурному підрозділі ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки ЗС РФ, придушення організованого опору проукраїнськи налаштованого населення на території півострову Крим, депортації населення з АР Крим, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів, нападі на підприємства, установи, організації, громадян, а також скоєння інших тяжких і особливо тяжких кримінальних правопорушень. Вказане формування дислокувалось в різних населених пунктах та місцевостях півострову Крим та мало загальну координацію керівництва.

Відповідно до ст. 17 ч. 6 Конституції України на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Так, із появою в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у вищезазначений час не передбаченого Конституцією та законами України збройного формування під назвою «Самооборона Криму», ОСОБА_3 , наприкінці лютого 2014 року, більш точної дати під час досудового розслідування не встановлено, діючи умисно, з метою участі у його діяльності, будучи достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу Безпеки України», «Про міліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено особливий порядок та умови створення і функціонування збройних формувань в Україні, знаходячись на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, після співбесіди з невстановленими у ході досудового розслідування командирами незаконного збройного формування «Самооборона Криму», ознайомившись з правилами поведінки, правами та обов`язками члена вказаного збройного формування, а також їх злочинними намірами та планами, спрямованими на вчинення вище зазначених дій, дав свою згоду на їх дотримання та виконання, усвідомлюючи протиправність своїх дій, добровільно вступив до не передбаченого Конституцією та законами України збройного формування «Самооборона Криму».

У подальшому, протягом лютого-березня 2014 року, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_3 , будучи «бійцем» так званої «Самооборони Криму», спільно із іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами вказаного збройного формування, які мали на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, брав участь у нападі та захопленні стратегічних об`єктів: міжнародного аеропорту «Сімферополь» за адресою: АР Крим, Сімферопольський р-н, смт. Аерофлотське, пл. Аеропорту, 15 та РСП «Кримаерорух», яке знаходиться за адресою: с. Укромне, Євпаторійське шосе, 11 км.

Так, 27.02.2014, командиром «роти спеціального призначення» ОСОБА_6 , командиром «4 роти» ОСОБА_7 та іншими невстановленими на даний час командирами «Самооборони Криму», на території Сімферопольського аеропорту, розташованого за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, с. Укромне, здійснено розстановку підконтрольного їм особового складу, у кількості від 100 до 150 осіб, у тому числі ОСОБА_3 , по периметру адміністративної будівлі аеропорту та прилеглої території, з метою сприяння російським військовим у здійсненні захоплення зазначеного стратегічного об`єкту. Серед вказаних осіб був ОСОБА_3 .

У подальшому, ОСОБА_3 , спільно з іншими невстановленими на даний час особами зі складу «Самооборони Криму» та представників ЗС РФ, виконуючи протиправні накази невстановлених осіб із числа командирів зазначеного збройного формування, відповідно до розподіленої йому ролі, перебуваючи за місцем розташування МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», маючи реальну можливість негайного застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, проник на територію зазначених стратегічних об`єктів, протиправно зайнявши їх приміщення, об`єкти та контрольно-пропускний пункт. ОСОБА_3 брав безпосередню участь у блокуванні території, адміністративних будівель, в тому числі диспетчерського пункту та злітно-посадкової смуги аеропорту, з метою встановлення контролю за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» та недопущення приземлення українських повітряних суден з материкової частини України, які рухались у напрямку Автономної Республіки Крим.

Разом з цим, ОСОБА_3 , будучи учасником «Самооборони Криму», перебуваючи за місцем розташування МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», володіючи спеціальними знаннями, вміннями та навичками з управління авіаційними польотами над АР Крим, в тому числі за допомогою автоматизованої системи керування повітряним рухом «Вікторія», створив умови для встановлення контролю представниками збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», перешкоджання нормальному їх функціонуванню, шляхом передачі представникам ЗС РФ інформації щодо переміщення повітряних суден над повітряним простором АР Крим, фактично допомагав приймати і відправляти російські військові літаки, на яких здійснювалось переправлення військовослужбовців ЗС РФ на територію АР Крим, тобто створював умови для незаконної діяльності учасників незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовців РФ, для здійснення окупації півострову Крим.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_3 протягом лютого - березня 2014 року, більш точної дати та часу досудолвим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на території МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», надавав іноземній державі - РФ та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України шляхом нападу на стратегічні об`єкти МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», захопленні їх території, адміністративних будівель, в тому числі диспетчерського пункту та злітно-посадкової смуги аеропорту, з метою встановлення контролю представниками збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» та недопущення приземлення українських повітряних суден з материкової частини України, які рухались у напрямку Автономної Республіки Крим.

При цьому, ОСОБА_3 , передавав представникам ЗС РФ інформацію щодо переміщення повітряних суден над повітряним простором АР Крим, фактично допомагав приймати і відправляти російські військові літаки, на яких здійснювалось переправлення військовослужбовців ЗС РФ на територію АР Крим, тобто створював умови для незаконної діяльності учасників незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовців РФ, для здійснення окупації півострову Крим, при цьому він усвідомлював, що представники незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовці РФ, діють на території України незаконно та що останні застосовують зброю, чинять опір представникам влади України та вчиняють інші незаконні дії з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Крім того, із появою в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за вищевказаних обставин та у вищезазначений час не передбаченого Конституцією та законами України збройного формування під назвою «Самооборона Криму», ОСОБА_3 , наприкінці лютого 2014 року, більш точної дати під час досудового розслідування не встановлено, діючи умисно, з метою вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, будучи достовірно обізнаним, що вказане формування не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу Безпеки України», «Про міліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено особливий порядок та умови створення і функціонування збройних формувань в Україні, знаходячись на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, після співбесіди з невстановленими у ході досудового розслідування командирами незаконного збройного формування «Самооборона Криму», ознайомившись з правилами поведінки, правами та обов`язками члена вказаного збройного формування, а також їх злочинними намірами та планами, спрямованими на вчинення вище зазначених дій, дав свою згоду на їх дотримання та виконання, усвідомлюючи протиправність своїх дій, добровільно вступив до не передбаченого Конституцією та законами України збройного формування «Самооборона Криму».

У подальшому, протягом лютого-березня 2014 року, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_3 , будучи «бійцем» так званої «Самооборони Криму», спільно із іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами вказаного збройного формування, які мали на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, брав участь у нападі та захопленні стратегічних об`єктів: міжнародного аеропорту «Сімферополь» за адресою: АР Крим, Сімферопольський р-н, смт. Аерофлотське, пл. Аеропорту, 15 та РСП «Кримаерорух», яке знаходиться за адресою: с. Укромне, Євпаторійське шосе, 11 км.

Так, не пізніше 27.02.2014, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_3 , за вказівкою командування не передбаченого законом збройного формування під назвою «Самооборона Криму» та командування Збройних Сил Російської Федерації, прибув до території МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», з метою сприяння незаконному збройному формуванню «Самооборона Криму» та російським військовим у здійсненні нападу та захоплення зазначених стратегічних об`єктів.

У подальшому, ОСОБА_3 , спільно з іншими невстановленими на даний час особами зі складу «Самооборони Криму» та представників ЗС РФ, виконуючи протиправні накази невстановлених осіб із числа командирів зазначеного збройного формування, відповідно до розподіленої йому ролі, перебуваючи за місцем розташування МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», шляхом реальної можливості негайного застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, проник на територію зазначених стратегічних об`єктів, протиправно зайнявши їх приміщення, об`єкти та контрольно-пропускний пункт. ОСОБА_3 брав безпосередню участь у блокуванні території, адміністративних будівель, в тому числі диспетчерського пункту та злітно-посадкової смуги аеропорту, з метою встановлення контролю за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» та недопущення приземлення українських повітряних суден з материкової частини України, які рухались у напрямку Автономної Республіки Крим.

Разом з цим, ОСОБА_3 , будучи учасником «Самооборони Криму», перебуваючи за місцем розташування МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», володіючи спеціальними знаннями, вміннями та навичками з управління авіаційними польотами над АР Крим, в тому числі за допомогою автоматизованої системи керування повітряним рухом «Вікторія», створив умови для встановлення контролю представниками збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», перешкоджання нормальному їх функціонуванню, шляхом передачі представникам ЗС РФ інформації щодо переміщення повітряних суден над повітряним простором АР Крим, фактично допомагав приймати і відправляти російські військові літаки, на яких здійснювалось переправлення військовослужбовців ЗС РФ на територію АР Крим, тобто створював умови для незаконної діяльності учасників незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовців РФ, для здійснення окупації півострову Крим.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_3 , протягом лютого-березня 2014 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на території МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», надавав іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України шляхом нападу на стратегічні об`єкти МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», захопленні їх території, адміністративних будівель, в тому числі диспетчерського пункту та злітно-посадкової смуги аеропорту, з метою встановлення контролю представниками збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» та недопущення приземлення українських повітряних суден з материкової частини України, які рухались у напрямку Автономної Республіки Крим.

При цьому, ОСОБА_3 , передавав представникам ЗС РФ інформацію щодо переміщення повітряних суден над повітряним простором АР Крим, фактично допомагав приймати і відправляти російські військові літаки, на яких здійснювалось переправлення військовослужбовців ЗС РФ на територію АР Крим, тобто створював умови для незаконної діяльності учасників незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовців РФ, для здійснення окупації півострову Крим, при цьому він усвідомлював, що представники незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовці РФ, діють на території України незаконно та що останні застосовують зброю, чинять опір представникам влади України та вчиняють інші незаконні дії з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Суд дійшов висновку про доведеність вини обвинуваченого ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 260 ч. 4, 111 ч. 1 КК України (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII), а саме в участі у складі не передбаченого законом збройного формування у нападі на підприємства та у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності: надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Обвинувачений ОСОБА_3 , завідомо знаючи проте, що стосовно нього в суді перебуває кримінальне провадження у судові засідання не з`являвся, після чого будучи належним чином повідомлений про розгляд кримінального провадження стосовно нього, відповідно до вимог ст. 323 КПК України, в судові засідання не з`явився, заяв чи клопотань не подавав, показань суду не надав, у зв`язку з чим судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) з обов`язковою участю захисника, який був забезпечений державою.

Так, ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 18.01.2024 задоволено клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_3 у кримінальному провадженні за №12021010000000134 від 18.11.2021.

Розгляд кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених законом, та не суперечить прецедентній практиці Європейського суду з прав людини, згідно з рішенням якого від 24.05.2007 у справі «Да Лус Домингеш Ферейра проти Бельгії» судове засідання за відсутності підсудного не суперечить вимогам ст. 6 Конвенції, якщо останній зможе згодом домогтися нового судового рішення за його участю, в якому містилася б оцінка висунутих проти нього обвинувачень за фактичними і юридичними обставинами справи.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про те, що обвинувачений мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав б отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред`явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаним з усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленим мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самим захисника; в) бути засудженим в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного захисника безоплатно. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов`язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Натомість, обвинувачений скористався своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України та з боку останнього. Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (справа «Колоцца проти Італії» від 12.02.1985, «Шомоді проти Італії» від 18.05.2004 та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов`язаний обґрунтувати, чи були здійснені всі можливі, передбачені законом, заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.

Захисник не погоджується з висунутим обвинуваченням ОСОБА_3 . Вважає його необґрунтованим, безпідставним та таким, що не знайшло свого підтвердження під час розгляду кримінального провадження в суді. Стороною обвинувачення не надано жодного доказу в підтвердження винуватості ОСОБА_3 та добровільності його співпраці із зброєним формуванням. Жоден допитаний у судовому засіданні свідок не вказав на обвинуваченого, а тому просив закрити кримінальне провадження у зв`язку із недоведеністю винуватості обвинуваченого.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ст. 323 ч. 3 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Судом визнано загальновідомим, і таким, що не потребує доказування в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України - АР Крим, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20.02.2014, а також анексія з боку РФ цієї частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб`єктів на території України в АР Крим, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення злочинів, внаслідок яких були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов`язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доведення.

Постановою Ради Федерації Федеральних Зборів РФ «Про використання Збройних Сил РФ на території України» від 01.03.2014 №48-СФ за результатами звернення Президента РФ, виходячи з інтересів безпеки життя громадян РФ, особового складу військового контингенту ЗС РФ, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду Президенту РФ на використання ЗС РФ на території України.

06.03.2014 Верховною Радою АР Крим прийнята Постанова «Про проведення загальнокримського референдуму». Указом Президента України №261/2014 від 07.03.2014 дія цієї Постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України №2-рп/2014 від 14.03.2014 визнана неконституційною.

11.03.2014 Постановою Верховної Ради АР Крим прийнята «Декларація», якою проголошено АР Крим «суверенною державою» - «Республікою Крим». Указом Президента України від 14.03.2014 №296/2014 дія цієї Постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України №3-рп/2014 від 20.03.2014 визнана неконституційною.

Постановою Верховної Ради України від 15.03.2014 №891-VII Верховна Рада АР Крим була розпущена.

17.03.2014 представники розпущеної «Верховної Ради АР Крим» прийняли Постанову №1745-6/14 «Про незалежність Криму», за якою створено нелегітимне державне утворення «Республіка Крим», а також Постанову 1748-6/14 «Про правонаступництво Республіки Крим», за якою вищим органом влади «Республіки Крим» є «Державна рада Республіки Крим».

18.03.2014 «Державна рада Республіки Крим» підписала «Договір» між РФ та «Республікою Крим» про прийняття до РФ «Республіки Крим» та утворення у складі РФ нових суб`єктів, який вже 19.03.2014 рішенням Конституційного Суду РФ визнаний таким, що відповідає Конституції РФ, 20.03.2014 його ратифікувала більшістю голосів Держдума РФ, а 21.03.2014 - Рада Федерації Федеральних Зборів РФ, відтак цей «Договір» набрав чинності 21.03.2014.

21.03.2014 прийнятий Закон РФ №6-ФКЗ, яким прийнято до РФ «Республіку Крим» та утворені в складі РФ нові суб`єкти. «Республіка Крим» вважається прийнятою до РФ з дати підписання «Договору» (ст. 1 Закону РФ ф №6-ФКЗ).

11.04.2014 «Державна рада Республіки Крим» прийняла «Конституцію Республіки Крим» як суб`єкта РФ.

Верховною Радою України 15.04.2014 прийнято Закон України №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон №1207-VII), за яким перебування підрозділів ЗС РФ на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави Україна, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку РФ.

Крім того, Верховною Радою України 21.04.2015 прийнято Постанову №337-VIІI «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії РФ та подолання її наслідків», згідно з якою констатовано початок такої агресії з боку РФ на території АР Крим 20.02.2014, яка завершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.

Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27.03.2014 №68/262, «референдум», проведений в АР Крим 16.03.2014, визнано таким, що не має законної сили і не може бути основою для зміни статусу АР Крим.

Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН «Стан у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19.12.2016 №71/205 та від 19.12.2017 №72/190, «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів» від 17.12.2018, «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна» від 22.12.2018 послідовно засуджено тимчасову окупацію з боку РФ внаслідок військової агресії частини території України - АР Крим - підтверджено невизнання її анексії.

Вказані та інші аналогічні за оцінками вказаних подій резолюції Генеральної Асамблеї ООН, Закон України №1207-VII, постанови Верховної Ради України є нормативно-правовими актами, що становлять частину законодавства України, на підставі якого суд приймає рішення у справі.

Судом, ретельно досліджені подані стороною обвинувачення докази з тим, щоб дослідити зв`язок між цими подіями та діями обвинуваченого безпосередньо в контексті висунутого йому обвинувачення.

Так, обставини вчинення ОСОБА_3 дій, викладених в обвинувальному акті, знайшли своє підтвердження під час дослідження в судовому засіданні наступних доказів, наданих стороною обвинувачення:

- даними протоколу огляду відомостей загальнодоступної мережі інтернет від 03.05.2018, інформації, яка міститься на сайтіІНФОРМАЦІЯ_19 було розміщено наступну статтю:

«Беркут» объявился в Симферополе

Сегодняшний захват аэропорта Симферополя связан с сообщениями возможном визите в Крым ОСОБА_53»

СИМФЕРОПОЛЬ

Ночной захват аэропорта Симферополя, столицы Автономной Республики Крым, группой вооруженных людей в военной форме без опознавательных знаков произошел е появления сообщений о том, что в Крым должен прибыть новый премьер-министр Украины ОСОБА_8 .

Как сообщает корреспондент ОСОБА_52 со ссылкой на источники в местной милиции, около 100 вооруженных людей, одетых в военную форму без опознавательных знаков, сегодня ночью захватили аэропорт Симферополя, а также военный аэродром в Севастополе.

Несмотря на это, симферопольский аэропорт работает в обычном режиме, принимая и отправляя самолеты по расписанию, однако вход в V1Р-зал по-прежнему закрыт.

Около 50 вооруженных людей патрулируют территорию вокруг здания аэропорта.

По одной из версий, цель действий группы - не допустить прилета в Крым ОСОБА_53.

Высказываются предположения, что вооруженные люди могут быть бойцами спецподразделения «Беркут».

Несмотря на то, что «Беркут» был создан в 1992 году на базе бывшего спецназа МВД СССР с целью борьбы с организованной преступностью в Украине, со временем это подразделение стало использоваться для противодействия массовым протестным акциям.

В частности, бойцы «Беркута» использовались при разгоне антиправительственных демонстраций в ноябре прошлого года в Киеве.

На «Беркут» возлагается также ответственность за гибель более 80 человек- участников февральских антиправительственных демонстраций в Киеве.

Новое правительство Украины, сформированное после лишения ОСОБА_9 президентских полномочий, ликвидировало эту структуру, в которой служили около 4 тыс. человек (Т.№ 3, а.п. 67-69);

- даними протоколу огляду відомостей загальнодоступної мережі інтернет від 03.05.2018, інформації, яка міститься на сайті - ІНФОРМАЦІЯ_2 та якому містяться відомості, щодо захоплення аеропорту м. Сімферополя АР Крим. В ході огляду зазначеного сайту встановлено, що 28.02.2014 об 11:36 год., за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 було розміщено статтю:

«Неизвестные военные захватили аэропорт в Симферополе»

В ночь на 28 февраля стало известно, что в аэропорт Симферополя вторглись вооруженные люди. На нескольких грузовиках приехали 119 военных с автоматами в камуфляже без опознавательных знаков. Сотрудники милиции пытались выставить их за пределы аэропорта, но военные никак не реагировали. При этом они никого не останавливали и не задерживали.

Официальный представитель симферопольского аэропорта ОСОБА_10 заявил, что попытка захвата была, но потом военные извинились и уехали. Однако МВД Украины утром 28 февраля сообщило, что военные так и не уехали, и сообщило, что эти люди - военнослужащие России. Представители Черноморского флота России эту информацию опровергли (Т.№ 3, а.п. 70-73);

- даними листа заступника начальника департаменту контррозвідки СБУ ОСОБА_11 від 17.03.2021 згідно якого отримано інформацію щодо причетності громадянина України до участі у складі не передбачених законом збройних формувань у нападі та захопленні стратегічно важливого підприємства АР Крим під час здійснення РФ окупації українських територій. А саме, встановлено, що ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Черкаської області, с. Шпола, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , паспорт громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_3 , російський н.м.т НОМЕР_4 ) починаючи з 28.02.2014 брав безпосередню участь у захопленні міжнародного аеропорту «Сімферополь», блокуванні транспортних комунікацій аеропорту та забезпеченні встановленню повного контролю окупаційних сил за роботою даного стратегічного підприємства. Встановлено, що захоплення приміщень аеропорту «Сімферополь» здійснювалось підрозділами МО РФ та членами НЗФ т. зв. «Самооборони Криму». ОСОБА_3 будучи активним членом спортивного клубу «Кедр» (м. Сімферополь, вул. Пролетарська 2) прийняв участь в формуванні одного з сімферопольських загонів т.зв. «Самооборони Криму» на початку 2014 року зі складу членів вказаного спортивного клубу. Використовуючи свої специфічні знання та освіту (закінчив у 1995 році Луганське вище військове авіаційне училище штурманів) ОСОБА_3 , у складі НЗФ, забезпечував захоплення та контроль окупаційними силами аеропорту «Сімферополь». У подальшому, з метою забезпечення роботи авіаційного підприємства в інтересах окупантів, зайняв посаду заступника генерального директора зареєстровано за російським законодавством Акціонерного товариства «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» (зареєстроване 25.12.2014, ІПН 9102065317, юридична адреса: РФ, Республіка Крим, м. Сімферополь, пгт. Аерофлотський, площа Аеропорту, буд. 15, основний вид діяльності: допоміжна діяльність, пов`язана з повітряним та космічним транспортом). За період перебування на посаді заступника генерального директора АТ «МА «Сімферополь», ОСОБА_3 в рамках виконання своїх посадових обов`язків забезпечував функціонування захопленого російськими військами та переданого в управління окупаційній владі цілісного майнового комплексу аеропорту «Сімферополь», забезпечував функціонування (забезпечення режиму польотів, авіаційне сполучення з материковою частиною Російської Федерації) стратегічного підприємства в інтересах окупаційної влади в умовах закриття Україною повітряного простору на ТОТ АРК. Крім цього, отримано інформацію, що ОСОБА_3 безпосередньо забезпечував виконання економічних програм окупаційних органів влади з ефективного функціонування аеропорту «Сімферополь», які фінансувались в рамках т.зв. федеральної цільової програми «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та м. Севастополя до 2022 року» (організація проведення в інтересах АТ «МА «Сімферополь» тендерних закупівель для проведення ремонтних та будівельних робіт, розвитку аеропортового комплексу, також забезпечував планування та реконструкцію цивільного сектору аеропорту «Бельбек»). Таким чином, ОСОБА_3 взяв участь в створенні та функціонуванні незаконних збройних формувань на ТОТ АРК (т.зв. «Самооборона Криму»), захопленні стратегічних підприємств, які забезпечують авіаційне сполучення, сприяв окупаційним збройним силам та органам влади РФ у встановлені контролю над українськими територіями та стратегічними підприємствами в АР Крим (Т.№ 3, а.п. 81-82);

- даними протоколу огляду відомостей загальнодоступної мережі інтернет від 01.06.2021, інформації, яка міститься на веб-сторінках:

1. ІНФОРМАЦІЯ_12

2. ІНФОРМАЦІЯ_13

3. ІНФОРМАЦІЯ_14

4. ІНФОРМАЦІЯ_15

5. ІНФОРМАЦІЯ_16

Предметом огляду є інтернет ресурси, на яких міститься інформація, відповідно до якої громадянин України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Черкаської області, с. Шпола, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) займав посаду колишнього заступника генерального директора з внутрішньої безпеки АТ «Міжнародного аеропорту «Сімферополь» (з 2014 по 2019 рр.) на ТОТ АР Крим, і відповідно до функціональних обов`язків, відповідав за кадрову політику та тендерні закупівлі в частині «старого» терміналу МА «Сімферополь».

На сайті АТ «МА «Сімферополь» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_17 розміщено оголошення (додаток №1) від 19.12.2016 № 01.01.2636 «По закупке товаров, работ и услуг, связанных с осуществлением государственных закупок для нужд Руспублики Крым в 2016 году», ответственное должностное лицо заказчика: ОСОБА_12 , заместитель генерального директора АО «МА «Симферополь». Також в оголошенні зазначенні найменування об`єкту купівлі: «выполнение работ по строительству объекта, развитие аэропортового комплекса «Симферополь» Республики Крым (СМР). В кінці тексту на документі зазначена посада ОСОБА_3 станом на 2016 рік «Врио генерального директора», поставлений його особистий підпис та печатка АТ «МА «Сімферополь».

Крім того, на сайті «Щоденне офіційне друковане видання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» №75(1828) від 18.04.2014 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 (додаток №2) у п. 2 розділ 2 документу зазначена інформація щодо Ревізійної комісії ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь», до складу якої входить ОСОБА_3 «заступник генерального директора ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» з внутрішньої безпеки. Призначений строком на п`ять років». Також у документі зазначені інші посади, які ОСОБА_3 обіймав протягом останніх п`яти років: «1991-04.2012 року- служба в ЗСУ, 03.2014 року виконуючий обов`язки заступника генерального директору з внутрішньої безпеки ПАТ «МА «Сімферополь», 04.2014 року заступник генерального директору з внутрішньої безпеки AT «МА «Сімферополь»».

На російському сайті ІНФОРМАЦІЯ_20, де розміщується інформація стосовно проведення тендерів, зазначається «Тендер №31907619830, разработка документации по планировке територии объекта: «Реконструкции гражданского сектора аєропорта Бельбек»». Так, на вказаному інтернет ресурсі зазначено, що ОСОБА_3 є контактною особою по проведенню тендеру.

Під час огляду сайту «Федерального казначейства», а саме « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21) (додаток №3) встановлено, що ОСОБА_3 станом на 26.03.2018 був «Заместителем генерального директора АО «МА «Симферополь» та ответственным исполителем» за «выполнение работ по объекту: «Обеспечение защиты объектов аеропортового комплекса «Симферополь» от актов незаконного мешательства в его деятельность, Республика Крым»».

Окрім цього, на російському сайті Audit-it.ru за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_22 розміщений архів тендерів, що проводив АО «Международный аэропорт «Симферополь» 21.01.2016. У розділі загальна інформація зазначено «Наименования объекта закупки: оказание услуг по проведению обязательной аудиторской проверке бухгалтерской (финансовой) отчетности за 2015г и 2016г». У розділі контактна інформація «Организация осуществляющая размещение: Акционерное общество «Международный аэропорт «Симферополь», ответственное должностное лицо: ОСОБА_12 » ( Т. № 3, а.п. 86-98);

- даними листа Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України щодо надання інформації від 27.09.2021 №226/4265, згідно якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на військовій службі з грудня 1995 року по квітень 2012 року. В період проходження військової служби займав наступні посади:

1. помічник начальника чергової зміни (по перельотам нижче нижчого ешелона) Львівського регіонального центру УПР Головного центру управління повітряним рухом Командування Військово-Повітряних Сил України Міністерства оборони (наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 25.12.1995 №02052);

2. помічник начальника чергової зміни (по перельотам нижче нижчого ешелона) Сімферопольського регіонального центру УПР Головного центру управління повітряним рухом Командування Військово-Повітряних Сил України Міністерства оборони (наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 11.11.1997 №0440);

3. помічник начальника чергової зміни (по перельотам) Сімферопольського регіонального центру УПР Головного центру управління повітряним рухом Командування Військово-Повітряних Сил України Міністерства оборони (наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 10.04.1998 №0120);

4. старший помічник начальника чергової зміни (по контролю за режимом польотів) Сімферопольського регіонального центру УПР Головного центру управління повітряним рухом ІНФОРМАЦІЯ_5 (наказ першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.1 1.1998 №030);?

5. відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі (наказ Міністра оборони України (по особовому складу) від 08.12.1999 №704).

Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 12.04.2012 № 295 майор ОСОБА_3 звільнений з військової служби. Військові звання ОСОБА_3 присвоєно:

1. "старший лейтенант" - наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 30.09.1996 №0475;

2. "капітан" - наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 30.09.1999 №0108;

3. "майор" - наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.11.2000 №238.

Також повідомляємо, що після звільнення військовослужбовців з військової служби їх особові справи надсилаються до військових комісаріатів за обраним ними місцем проживання. Про обраний військовий комісаріат обов`язково зазначається в рапортах військовослужбовців та наказах про звільнення з військової служби. Тому, Департамент не може надати копії матеріалів наявних в особовій справі ОСОБА_3 .

Відомості стосовно допуску до державної таємниці; відомості про проведення службового розслідування; листи, накази, інші відомості та документи Міноборони, РСП "Кримаерорух" та ДП "Украероорух" щодо захоплення приміщення РСП "Кримаерорух" в м. Сімферополі після 20.02.2014 стосовно ОСОБА_3 в Міністерстві оборони України відсутні (Т. №5 а.п. 87-91);

- даними листа заступника начальника департаменту контррозвідки СБУ ОСОБА_11 від 15.09.2021 згідно якого отримано інформацію щодо причетності громадянина України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Черкаської обл., м. Шпола, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) до вчинення протиправної діяльності на шкоду державній безпеці України.

Так, встановлено, що наприкінці лютого 2014 року Російською Федерацією (далі РФ) із залученням її Збройних Сил вирішено здійснити протиправні умисні дії, спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення рядку, встановленого Конституцією України, зокрема, шляхом окупації частини території України, а саме території АР Крим та м. Севастополь з метою дальшої її анексії. Мотивами зазначених дій послугували Євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці з НАТО з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації, та денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України.

Досягти зазначеної мети вказані особи вирішили шляхом ведення агресивної війни та агресивних воєнних дій проти України, у тому числі з використанням підрозділів Збройних Сил Російської Федерації, окупації території України, створення і фінансування на окупованих територіях України терористичних організацій та вчинення інших злочинів.

Так, в лютому 2014 року в Автономній Республіці Крим, встановленими особами за підтримки РФ на виконання завдання щодо зміни ж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, почалися дії спрямовані на захоплення влади та здійснення дій кінцевим результатом яких Автономна Республіка Крим повинна була увійти в склад РФ, як окремий суб`єкт.

Безпосередньо в м. Сімферополь АР Крим, вказані вище дії, були розпочаті, організовані та проведені учасниками, які ввійшли в незаконно створене збройне формування «Самооборона Криму», яке було створене не пізніше 22.02.2014 та в склад якої ввійшов ОСОБА_3 .

Для реалізації злочинних намірів, окупаційною владою РФ прийнято рішення встановити контроль над основними об`єктами критичної інфраструктури до складу яких відносяться в першу чергу МА «Сімферополь» СП «Кримаерорух».

Встановлено, що захоплення приміщень аеропорту «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» здійснювалось підрозділами МО РФ та членами НЗФ т.зв. «Самооборони Криму». Загони т. зв. «Самооборони Криму» формувались складу учасників спортивного клубу «Кедр» (м. Сімферополь, вул. Пролетарська 2) та російського мотоклубу «Ночные Волки», активним членом яких є ОСОБА_3 .

Вказана організація являла собою стійке об`єднання, невизначеного кола і (більше трьох), що створене з метою ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення вказаних дій.

Крім того, встановлено, що ОСОБА_3 будучи військовослужбовцем ЗС України був відряджений від МО України до РСП «Кримаерорух» на посаду заступника керівника польотів і відповідно як співробітник зазначеного підрозділу володів відповідними знаннями, вміннями та навичками з управління авіаційними польотами над АР Крим.

У 2014 році характер вчинення ОСОБА_3 дій вказують на виконання завдань спецслужб та ЗС РФ. Зокрема, ОСОБА_3 діючи умисно, з власних міркувань, будучи членом т. зв. «Самооборони Криму», достовірно усвідомлюючи, що дана організація в яку він входить переслідує на меті заподіяння шкоди державній безпеці України, шляхом зміни системи вищих органів державної влади нелегітимним шляхом - повалення конституційного ладу України, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення Сімферополь, зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, чим також надає іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомоги в веденні підривної діяльності проти України, та бажаючи таких наслідків, сприяв ЗС РФ на ТОТ АР Крим під час захоплення стратегічних об`єктів МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», а саме надавав допомогу кадровому офіцеру ЗС РФ - ОСОБА_14 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець РФ) у створенні умов для перешкоджання нормальному функціонуванню вказаних підприємств та в отриманні повного доступу до інформації щодо переміщень повітряних суден над повітряним простором АР Крим. Перевірочними заходами встановлено, що на сьогоднішній день ОСОБА_14 займає посаду в.о. начальника Штабу морської авіації Чорноморського флоту ВМФ РФ.

Встановлено, що ОСОБА_3 отримав житло (квартиру) в районі м. Алушта АР Крим у 2019-2020 рр. за сертифікатом ЗС РФ, що підтверджує його співпрацю із Збройними Силами та спецслужбами РФ.

Наприкінці лютого 2014 року в м. Сімферополь, прибічниками ідеї відокремлення Автономної Республіки Крим, а саме учасниками організації «Самооборона Криму», в яку входив громадянин України ОСОБА_3 , переслідуючи свій злочинний умисел, виконуючи вказівки ОСОБА_14 в період з кінця лютого по середину березня 2014 року, знаходячись на території РСП «Кримаерорух», надавав сприяння ЗС РФ у здійсненні контролю щодо переміщення повітряних суден над повітряним простором АР Крим, а також створенні умов, для т. зв. «Самооборони Криму» та військовослужбовців РФ, які при необхідності повинні були здійснити збройний опір Збройним Силам України та іншим військовим формування України.

Так, ОСОБА_3 вчиняв умисні дії спрямовані на порушення порядку встановленого Конституцією України, які призвели до створення умов для проведення не передбаченого законодавством України референдуму «За воссоединение Крыма с Россией на правах субъекта Российской Федерации» на території Автономної Республіки Крим з питання про входження Криму до складу Росії на правах суб`єкта Російської Федерації.

11.03.2014 в умовах воєнної окупації Верховна Рада АР Крим проголосила АР Крим «незалежною державою - Республіка Крим», а 18.03.2014 представники розпущеної постановою Верховної Ради України від 15.03.2014 №891-УІІ«Верховної Ради АР Крим» за наслідками проведення в умовах воєнної окупації незаконного «референдуму» підписали з Президентом РФ «Договір про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим і створення у складі Російської Федерації нових суб`єктів» (далі - «Договір»). За результатами ратифікації цього «Договору» 21.03.2014 був прийнятий Федеральний Конституційний Закон РФ №6-ФКЗ «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб`єктів Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя» (далі - Закон РФ №6-ФКЗ), положеннями якого передбачено створення на території АР Крим федеральних органів державної влади РФ, в тому числі судової системи (ст. 9 Закону РФ №6-ФКЗ).

За безпосереднього сприяння діючого станом на 2014 рік Голови наглядової ради аеропорту «Сімферополь» ОСОБА_15 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , на теперішній час займає посаду т.зв. Міністра екології та природних ресурсів РК) ОСОБА_3 був призначений на посаду заступника генерального директора з внутрішньої безпеки АТ «МА Сімферополь».

За період перебування на посаді заступника генерального директора АТ «МА «Сімферополь», ОСОБА_3 в рамках виконання своїх посадових обов`язків забезпечував функціонування захопленого російськими військами та переданого в управління окупаційній владі цілісного майнового комплексу аеропорту «Сімферополь», забезпечував функціонування (забезпечення режиму польотів, авіаційне сполучення з материковою частиною Російської Федерації) стратегічного підприємства в інтересах окупаційної влади в умовах закриття Україною повітряного простору на ТОТ АРК.

Також, отримано інформацію, що ОСОБА_3 безпосередньо забезпечував виконання економічних програм окупаційних органів влади з ефективного функціонування аеропорту «Сімферополь», які фінансувались в рамках т.зв. федеральної цільової програми «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та м. Севастополя до 2022 року» (організація проведення в інтересах АТ «МА «Сімферополь» тендерних закупівель для проведення ремонтних та будівельних робіт, розвитку аеропортового комплексу, також забезпечував планування та реконструкцію цивільного сектору аеропорту Бельбек») (Т. №5 а.п. 94-97);

- даними листа заступника начальника департаменту контррозвідки СБУ ОСОБА_11 від 16.09.2021 щодо виконання доручення, згідно якого за результати виконання оперативно-розшукових заходів встановлено, що учасник незаконного збройного формування "Самооборона Криму", громадянин України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Шпола, Черкаської області, адрес реєстрації АДРЕСА_1 ) в`їхав на материкову територію України з ТОТ АР Крим 13.09.2021, через КПВВ "Каланчак".

Проведеними оперативно-розшуковими заходами встановлено, що ОСОБА_3 тимчасово проживає в орендованій квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , яка на праві приватної власності належить громадянину України ОСОБА_16 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженець м. Євпаторія, АР Крим), та відповідно до даних Єдиного реєстру адвокатів України адвокатом не являється, депутатом будь-яких рад не являється.

Разом з цим, квартира за вищевказаною адресою не являється приймальнею народного депутата України та не є приміщенням де можуть зберігатися документи які містять адвокатську таємницю.

Крім того, є достатні підстави вважати, що за вказаною адресою можуть знаходитись нагороди, вручені ОСОБА_3 незаконно створеними органами державної влади на тимчасово окупованій території АР Крим у вигляді медалей, нагрудних знаків, орденів, грамот, листівок, на яких містяться відомості із закликами, щодо посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, мобільні термінали, які останній використовує для здійснення заходів на шкоду суверенітетові та територіальної цілісності країни, та інші документи, які підтверджують протиправну діяльність останнього.

Також, здобуто відомості із ДМС України щодо наявних паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (Т. №5 а.п. 98-110);

- даними протоколу огляду відомостей загальнодоступної мережі інтернет від 16.09.2021, інформації, яка міститься на сайті «Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку», який розташований за адресою - https://www.nssmc.gov.ua. В ході огляду зазначеного Інтернет-сайту встановлено публікацію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка була надрукована у номері 75 (1828) від 18.04.2014, а саме на ст. 21 розміщені відомості:

«Публічне акціонерне товариство «Міжнародний аеропорт «Сімферополь»

Повідомлення про виникнення особливої інформації емітента

І. Загальні відомості

1. Повне найменування емітента: Публічне акціонерне товариство «Міжнародний аеропорт «Сімферополь»

2. Код за ЄДРПОУ 01130621

3. Місцезнаходження 95491, м. Сімферополь, пл. Аеропорту, 15

4. Міжміський код, телефон та факс:(0652) 595516 (0652) 595785

5. Електронна поштова адреса: office@airport.crimea.ua

6. Адреса сторінки в мережі Інтернет, яка додатково використовується емітентом для розкриття інформації: www.airport.crimea.ua

7. Вид особливої інформації: Зміна складу посадових осіб емітента

II. Текст повідомлення

Відповідно до Статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «міжнародний аеропорт «Сімферополь» ( у новій редакції), затвердженого наказом Фонду майна Автономної Республіки Крим від 01 листопада 2011 року № 501, у зв`язку з кадровими змінами, що відбулися, на підставі пропозицій, наданих ПАТ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «СІМФЕРОПОЛЬ» від 01.04.2014 за вих. 01.05.325, від 03.04.2014 за вих. 01.05.333 та Фінансовою інпекцією Республіки Крим від 07.04.2014 за вих. №05-14/37 наказом Фонду майна Республіки Крим (згідно Статуту ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» на період надходження 100 відсотків акцій Товариства у власності Автономної Республіки

Крим повноваження загальних зборів Товариства без їх скликання безпосередньо виконує Фонд майна Автономної Республіки Крим) № 116 від 15 квітня 2014 року «Про склад Ревізійної комісії ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «СІМФЕРОПОЛЬ»,1. Припинено повноваження Ревізійної комісії Публічного акціонерного товариства «Міжнародний аеропорт «Сімферополь»:

Голови Ревізійної комісії - ОСОБА_17 , радника генерального директора ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» з фінансово-економічних питань, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. На посаді перебувала з 26.02.2013.

Члена Ревізійної комісії ОСОБА_18 , керівника відділу інспектування у сфері матеріального виробництва та фінансових послуг Державної фінансової інспекції у Автономній Республіці Крим, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. На посаді перебувала з 28.12.2011.

Члена Ревізійної комісії Ритіковой ОСОБА_19 , керівника управління розвитку авіаційного, залізничного та морського транспорту Республіканського комітету Автономної Республіки Крим за транспорту та зв`язку, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. На посаді перебувала з 28.12.2011.

Члена Ревізійної комісії ОСОБА_20 , заступника начальника управління контрольно-ревізійної роботи - керівника ревізійного відділу Фонду майна Автономної Республіки Крим, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. На посаді перебувала з 28.12.2011.

Члена Ревізійної комісії ОСОБА_21 , заступника головного бухгалтера ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» з податкового обліку - секретар Ревізійної комісії, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. На посаді перебувала з 28.12.2011.

2. Обрана Ревізійна комісія ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» у наступному складі:

- Голова Ревізійної комісії ОСОБА_3 , заступник генерального директора ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» з внутрішньої безпеки, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. Призначений строком на п`ять років.

Інші посади, які обіймав протягом останніх п`яти років: 1991 - 04.2012 року - служба у Збройних Силах України, 03.2014 року виконуючий обов`язки заступника генерального директора з внутрішньої безпеки ПАТ «МА «Сімферополь», 04.2014 року заступник генерального директора з внутрішньої безпеки ПАТ «МА «Сімферополь».

Члени Ревізійної комісії:

- ОСОБА_22 , головний фінансовий інспектор відділу інспектування у сфері матеріального виробництва та фінансових послуг Фінансової інспекції Республіки Крим, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. Призначена строком на п`ять років.

Інші посади, які обіймала протягом останніх п`яти років: згоди на розкриття не надано.

- ОСОБА_23 , керівник управління розвитку авіаційного, залізничного та морського транспорту Республіканського комітету Республіки Крим з транспорту та зв`язку, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. Призначена строком на п`ять років.

Інші посади, які обіймала протягом останніх п`яти років: згоди на розкриття не надано.

- ОСОБА_20 , керівник відділу моніторингу виконання умов договорів купівлі продажу Фонду майна Республіки Крим, згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. Призначена строком на п`ять років.

Інші посади які обіймала протягом останніх п`яти років: згоди на розкриття не надано.

- ОСОБА_24 , керівник планово-економічного відділу ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь», згоди на розкриття паспортних даних не надано, на час прийняття рішення не володіє часткою в статутному капіталі емітента, не володіє акціями ПАТ «МА «Сімферополь», не має непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. Призначена строком на п`ять років.

Інші посади які обіймала протягом останніх п`яти років: керівник планово-економічного відділу ПАТ «Міжнародний аеропорт | «Сімферополь» ( ВАТ «МА «Сімферополь», РП МА «Сімферополь»).

3. Наказ Фонду майна Автономної Республіки Крим від 28.12.2011 №615 «Про Затвердження складу Ревізійної комісії ПАТ «Міжнародний аеропорт «Сімферополь» ( зі змінами) вважати таким, що втратив чинність.

III. Підпис

Особа, зазначена нижче, підтверджує достовірність інформації, що міститься у повідомленні, та визнає, що вона несе відповідальність згідно із законодавством.

Голова Правління-генеральний директор ОСОБА_25 (підпис) (ініціали та прізвище керівника) 16.04.2014р. (Т. №5 а.п. 111-116);

- даними протоколу огляду місця події від 17.09.2021, в ході проведення якого встановлено, що об`єктом огляду є службове приміщення правоохоронних органів, розташоване біля контрольного пункту в`їзду-виїзду з тимчасово окупованою територією АР Крим «Каланчак» за адресою: Херсонська обл., Каланчацький р-н, селищна рада Мирненська, автодорога Херсон-Джанкой-Феодосія-Керч 113 км. В даному приміщені перебуває ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біля якого на письмовому столі, розкладені його особисті речі, серед яких:

1) мобільний телефон Redmi, модель: M2006C3LG, ІМЕІ-1: НОМЕР_5 , ІМЕІ-2: НОМЕР_6 , із сім-картою з номером НОМЕР_7 , яким ОСОБА_3 користувався на материковій частині України;

2) мобільний телефон iPhone 11 Pro темно-зеленого кольору, яким ОСОБА_3 користувався на тимчасово окупованій території АР Крим;

3) флеш-накопичувач Transcend 8 Gb, на якому містяться документи, в електронному вигляді;

4) паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_8 , виданий на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

5) паспорт громадянина України, виданий на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 № НОМЕР_2 ;

6) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_9 ;

7) довідка про присвоєння ідентифікаційного номера на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Т. №5 а.п. 117-119);

- даними протоколу огляду від 26.10.2021, предметом огляду якого, є флеш-накопичувач Transcend 8GB, серійний №663783 3418, який належить громадянину України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Шпола, Шполянського району, Черкаської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ).

Так, в ході огляду встановлено наступне.

На флеш-накопичувачі Transcend 8GB (серійний №663783 3418), містяться 2 файли:

1. Назва «Резюме ОСОБА_12 ocновноеdoc», дата - 26.10.2020 21:57, тип: Документ Microsoft Word 97-2003, розмір - 97 КБ (далі - «файл № 1», додаток № 1).

2. Фото на якому зображений ОСОБА_3 - назва 9х12с, дата - 25.08.2021 10:15, тип: Файл «JPG», розмір - 510 КБ, (додаток № 2).

Під час огляду файлу №1 встановлено, що він містить надруковане російською мовою резюме ОСОБА_3 із зазначенням установчих та контактних даних, фотографію із зображенням вищевказаної особи, відношення до військового обов`язку, освіти, проходження спеціальних курсів, відомості щодо трудової діяльності із зазначенням місць служби в РСП «Львіваерорух» та «Кримаерорух».?

Також зазначено, що ОСОБА_3 у період 2014-2019 років займав посаду «Заместителя генерального директора АО «Международный аэропорт «Симферополь» та перераховано коло обов`язків, які він виконував перебуваючи на посаді.

Крім цього, з використанням програмно-апаратного комплексу USED 4РС та програмними засобами Cellebrite UFED і Cellebrite Physical Analyzer 7 на флеш- накопичувачі Transcend 8GB (серійний №663783 3418) відновлено раніше видалені файли та документальні матеріали:

1. Заявка на закупку товарів, робіт, послуг №01-24.57 від 29.05.2019, на 1 аркуші, предмет договору «Договор на оказание услуг по обследованию защитного сооружения гражданской обороны (ЗС ГО) на соответствие требования нормативно-технической документации и выявления объемов ремонтных работ с составлением ведомости дефектов, акта комплексной оценки ЗС ГО, технического заключения ЗС ГО, в соответствии с Приказом МЧС России №583 и составлением сметной документации на восстановление ЗС ГО», затверджена та підписана ОСОБА_3 , (додаток №3).

2. «План закупок товаров, работ, услуг для обеспечения нужд субъектов Российской Федерации и муниципальных нужд на 2018 финансовый год и плановый период 2019 и 2020 годов», №01.01.04 від 28.02.2018, на 1 аркуші, ціль проведення закупки «Федеральная целевая программа «Социально-экономическое развитие Республики Крым и г. Севастополя до 2020 года», найменування об`єкту закупки «выполнение работ по объекту: «Обеспечение защиты объектов аэропортового комплекса аэропорта Симферополь от актов незаконного вмешательства в его деятельность, Республика Крым». План підписаний генеральним директором АТ «МА «Сімферополь» O.A. Матаковим, скріплений печаткою «Акционерное общество МА «Симферополь», Республика Крым, г. Симферополь, Российская Федерация», в кінці документу зазначений відповідальний виконавець заступник генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_12 , (додаток №4).

3. Лист №01.01.3173 від 21.12.2017, на 3 аркушах, відправник AT «МА «Сімферополь» на адресу Міністра фінансів РФ ОСОБА_26 (109097, м. Москва, вул. Ільїнка, буд. 9, priemnaya@minfin.ru) «О разъяснени норм законодательства РФ о контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд», підписаний генеральним директором ОСОБА_27 , виконавець документу ОСОБА_3 ,+7(3652)595539, (додаток №5).?

4. Лист №01.01.1054 від 18.05.2018, на 1 аркуш, відправник АТ «МА «Сімферополь» на адресу «Председателю Комитета конкурентной политики Республики Крым», назва листа «О разъяснении положений аукционной документации», підписаний заступником генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_3 , (додаток №6).

5. Лист №01.01.1449 від 19.07.2018 року, на 1 аркуші, відправник АТ «МА «Сімферополь» на адресу «Председателю Комитета конкурентной политики Республики Крым», назва листа «Разъяснения положений аукционной документации», підписаний заступником генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_3 , (додаток №7).

6. Лист №01.01.1106 від 25.05.2018, на 1 аркуші, відправник АТ «МА «Сімферополь» на адресу «Председателю Комитета конкурентной политики Республики Крым», назва листа «Разъяснения положений аукционной документации», підписаний заступником генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_3 , (додаток №8).

7. Лист №01.01.1080 від 23.05.2018, на 1 аркуші, відправник АТ «МА «Сімферополь» на адресу «Председателю Комитета конкурентной политики Республики Крым», назва листа «Разъяснения положений аукционной документации», підписаний заступником генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_3 , (додаток №9).

8. Службова записка №01.22.194 від 08.04.2019, на 1 аркуші, назва «О приобретении транспортного средства», на адресу генерального директора АТ «МА «Сімферополь», підписаний заступник генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_3 . Окрім цього, на службовій записці є резолюція ОСОБА_3 про виконання документу, (додаток №10).

9. Лист №1055 від 18.03.2019, на 4 аркушах, відправник Міністерство оборони Російської Федерації (Військово-будівельний комплекс), ПрАТ «20 центральний проектний інститут» на адресу АТ «МА «Сімферополь», в якому йдеться мова про право на заключення з АТ «МА «Сімферополь» договору «на выполнение работ по разработке документации по планировке территории для размещения объекта: «Реконструкция гражданского сектора аэропорта «Бельбек» (г. Симферополь). Також до документу додається «смета про выполнение работ по разработке документации по планировке територии для размещения объекта «Реконструкция гражданского сектора аэропорта «Бельбек» (г. Симферополь) на загальну суму 2 657 624,41 млн. руб, де замовником виступає АТ «МА «Сімферополь», а генеральним проектантом ПрАТ «20 ЦПІ» (Міністерство оборони РФ, Військово- будівельний комплекс), (додаток №11).?

10. «Акт замера расстояния маршрута перевозки отходов на действующий полигон» від 03.03.2016, №01.28.561, на 1 аркуші, затверджений «заместителем генерального директора по внутренней безопасности ОСОБА_12 ». Також на акті є особистий підпис ОСОБА_3 та канцелярська печатка «Акционерное общество МА «Симферополь», Республика Крым, г. Симферополь, Российская Федерация», (додаток №12).

11. Службова записка №01.05.61/1 від 31.01.2019, «О необходимости проведения отбора аудитора на 2019 год», на 2 аркушах, на адресу генерального директора АТ «МА «Сімферополь» ОСОБА_28 . Службова записка розписана ОСОБА_28 на ОСОБА_3 з вимогою виконання. В свою чергу, в кінці документу ОСОБА_3 , як заступник генерального директора, розписав строки і відповідальних за виконання службової записки, (додаток №13) (Т. №5 а.п. 193-219);

- даними відповіді на запит державного підприємства обслуговування повітряного руху України Міністерства інфраструктури України, щодо встановлення та функціонування автоматизованої системи керування повітряним рухом «Вікторія».

Автоматизована система керування повітряним рухом «Вікторія» (далі - АС КПР «Вікторія»), заводський номер №АС 1065.002, на території Автономної Республіки Крим була встановлена тільки в РСП «Кримаерорух». Виробник - НВП «Аеротехніка». Дата введення системи в експлуатацію - 03.09.2007 (наказ Украероруху від 30.08.2007 № 189 «Про введення в експлуатацію АС КПР Сімферопольського РДЦ «Вікторія»»). Строк служби системи - 10 років. Сертифікати екземпляра автоматизованої системи керування повітряним рухом від 09.07.2007 № АС010-07 та від 10.07.2012 № 21/2012 видані Державною авіаційною адміністрацією України.

АС КПР «Вікторія» функціонувала у РСП «Кримаерорух» з 03.09.2007 до окупації АР Крим Російською Федерацією. Подальший стан та функціонування АС КПР «Вікторія» Украероруху невідомий.

Для роботи на АС КПР «Вікторія» у РСП «Кримаерорух» проводилось відповідне навчання персоналу з обслуговування повітряного руху та військовослужбовців чергових змін. Тривалість навчання, включно зі складанням заліку, становило 48 годин (Т. №5 а.п. 221-225);

- даними відповіді щодо виконання доручення заступника начальника департаменту контррозвідки СБУ ОСОБА_11 від 22.10.2021 згідно якої на виконання кримінального провадження №12017010000000054 від 27.10.2017, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст.ст. 111 ч. 1, 110 ч. 1 (чинна до 01.07.2020), 110 ч. 2, 260 ч. 1, 260 ч. 2, 260 ч. 3 КК України за результатами виконання оперативно-розшукових заходів отримана додаткова інформація щодо учасника незаконного збройного формування т.зв. "Самооборона Криму" громадянина України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Шпола, Черкаської області, адрес реєстрації АДРЕСА_1 ).

Так, у ході вивчення та аналізу особистих документів ОСОБА_3 , а саме паспорту громадянина РФ серія НОМЕР_8 виданого 23.07.2019, встановлено, що на ТОТ АР Крим ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Слід також зазначити, що під час аналізу паспорту громадянина РФ ОСОБА_3 , встановлені його раніше отримані паспорти РФ, а саме:

- серія 0311 номер НОМЕР_13, код 230-004, виданий 26.07.2011, ОУФМС РФ по Краснодарському краю у Західному окрузі м. Краснодара;

- серія 3914 номер НОМЕР_15, код 900-002, виданий 03.06.2014, відділом УФМС РФ по Республіці Крим у Центральному районі м. Сімферополя;

- серія 3918 номер НОМЕР_16, код 910-003, виданий 25.12.2018 відділом УФМС РФ по Республіці Крим у Київському районі м. Сімферополя;

- закордонний паспорт серія 76 номер НОМЕР_18, код 23101, виданий 06.05.2019 відділом ФМС РФ по Республіці Крим у м. Сімферополь.

Таким чином, ОСОБА_3 , будучи діючим військовослужбовцем ЗС України та перебуваючи у період з 1997-2012 рр. на посаді старшого штурману (старшого диспетчеру управління повітряним рухом) по використанню повітряного простору Сімферопольського РСП «Кримаерорух», маючи допуск та доступ до системи управління повітряними суднами АС КПР «Вікторія» - у 2011 році отримав паспорт громадянина РФ (вищезазначено).

Під час проведення оперативно-розшукових заходів, встановлено також наступні перетини кордону ОСОБА_3 у період з 25.02.2012 по 29.12.2014:

1. у період з 25.02.2012-08.11.2013, ПП Крим: П. Крим-П. Кавказ, паспорт гр. України НОМЕР_19, паспорт гр. РФ НОМЕР_20.

2. в`їзд 23.12.2014 через КПВВ «Каланчак» - виїзд 23.12.2014, через КПВВ «Чаплинка», паспорт гр. України НОМЕР_19.

3. 28.12.2014 14:30, № рейсу 104, авіакомпанія «Оренбургские Авиалинии», аеропорт вильоту Сімферополь (РФ) - аеропорт призначення Внуково (Москва, РФ), паспорт гр. РФ НОМЕР_21.

4. 29.12.2014 16:35, № рейсу 284, авіакомпанія «Уральские Авиалинии», аеропорт вильоту Домодедово (Москва, РФ)- аеропорт призначення м. Сімферополь (РФ), паспорт гр. РФ НОМЕР_21.

5. 28.12.2014 14:30, № рейсу Р2104, аеропорт вильоту МА Сімферополь- аеропорт призначення Внуково (РФ), паспорт гр. РФ НОМЕР_21.

6. 29.12.2014 16:35, № рейсу У62841, аеропорт вильоту Домодедово (Москва, РФ)- аеропорт призначення МА Сімферополь, паспорт гр. РФ НОМЕР_21.

Окрім цього, встановлено, що заставодавцем по запобіжному заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_3 виступив його двоюрідний брат - ОСОБА_29 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженець Черкаської області, м. Шпола, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_6 , ІПН НОМЕР_10 , н.м.т НОМЕР_11 ). Встановлено, що ОСОБА_29 закінчив НА МВС України (м. Київ), працював оперуповноваженим в Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України, потім провідним консультантом у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб (Департамент розслідування протиправних діянь). На теперішній час працює головним спеціалістом у Міністерстві юстиції України. Одружений (жінка ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ), має трьох дітей.

Проведеними оперативно-розшуковими заходами встановлено, що після внесення застави ОСОБА_3 проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у квартирі, яка на праві приватної власності належить батьку ОСОБА_29 - ОСОБА_31 (ІПН НОМЕР_12 ), та відповідно до даних Єдиного реєстру адвокатів України адвокатом не являється, депутатом будь-яких рад не являється.

Також, на виконання доручення було допитано можливих свідків вчинення кримінальних правопорушень ОСОБА_3 , а саме диспетчерів з Одеського регіонального структурного підрозділу Украероруху, які служили та працювали на ТОТ АР Крим разом з ним (протоколи допиту та впізнання додаються) (Т.№5 а.п. 229-231).

- даними протоколу огляду відомостей загальнодоступної мережі інтернет від 01.12.2021, інформації, яка міститься на сайті - «Інформаційно-аналітичний портал inpress.ua», який розташований за адресою - https://inpress.ua/

Головна сторінка Інтернет сайту відображає висвітлені виданням новини та виступає браузером пошуку раніше розміщених новин за певними критеріями та датою.

За посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 встановлено наявність наступної публікації, яка має значення для кримінального провадження, розміщеної ІНФОРМАЦІЯ_3 о 13:17 год.:

«Территория напряженности - Крым: блокпосты и захват аэропорта. ПОСТОЯННОЕ ОБНОВЛЕНИЕ. +ВИДЕО.

Группа вооруженных людей в военной форме без опознавательных знаков захватила аэропорт «Симферополь» в Крыму в ночь на пятницу, 28 февраля. Очевидцы рассказывают, что около 50 человек вооружены и экипированы также, как и те, кто утром 27 февраля захватил парламент и правительство автономии. Эти люди прибыли к аэропорту на КАМАЗах без номеров и опознавательных знаков. Кроме того, к аэропорту подтянулась группа людей с андреевскими флагами. Неизвестные разговаривают с характерным российским акцентом и, как сообщил очевидец, они весьма решительно настроены не допустить прилета министра МВД Арсена Авакова и председаеля СБУ ОСОБА_32 . Также в четверг, 27 февраля, в районе 23 часов на территорию севастопольского аэропорта «Бельбек» более 10 грузовиков и несколько бронетранспортёров (БТР) в сопровождении военной автоинспекции с российскими военнослужащими в касках и бронежилетах. В то же время Вооруженные автоматами люди создали блокпосты на трассах, едущих в Крым, перекрыв дороги возле поселков Армянское и Чангар, сообщает Информационно-аналитический портал Inpress.ua...» (Т.№6 а.п. 46-140);

- даними протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.12.2021 за участю залегендованого свідка ОСОБА_33 , згідно якого останній вказала на фотознімок №1, впізнавши ОСОБА_34 , який приймав участь у «Самообороні Криму» та який на прикінці лютого2014 року знаходячись у м. Сімфорополі приймав участь у блокуванні та захопленні Сімферопольського аеропорту та підприємства «Кримаерорух», якого він бачив особисто. Впізнав ОСОБА_35 за загальними рисами обличчя та формою носу та очей, та даними довідки до протоколу, згідно якої під фото №1 зображений ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під іншими фото зображені статисти підібранні для протоколу візнання (Т.№6 а.п. 141-142, 143);

- даними відповіді щодо виконання доручення заступника начальника департаменту контррозвідки СБУ ОСОБА_11 від 08.12.2021 згідно якої за результатами виконання оперативно-розшукових заходів отримана додаткова інформація щодо учасника незаконного збройного формування т.зв. "Самооборона Криму" громадянина України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Шпола, Черкаської області, адрес реєстрації АДРЕСА_1 ).

Так, у ході вивчення та аналізу особистих документів ОСОБА_3 , встановлено, що ОСОБА_3 26.07.2011 отримав громадянство РФ. Відповідно до російського законодавства (Федеральний закон від 28.03.1998 М53-ФЗ «Про військовий обов`язок та військову службу») ОСОБА_3 отримавши громадянство РФ автоматично став на військовий облік у військкомат Краснодарського краю та військовозобов`язаним ЗС РФ.

Під час огляду паспорту громадянина РФ ОСОБА_3 (серія НОМЕР_8 виданого 23.07.2019) встановлено, що останній раз йому ставити відмітку про те, що він військовозобов`язаний ЗС РФ 23.07.2019, коли він отримав новий паспорт громадянина РФ.

Окрім цього, у 2019 році ОСОБА_3 придбав квартиру в районі м. Алушта ТОТ АР Крим за сертифікатом ЗС РФ як такий, що не отримав житло перебуваючи у лавах ЗС України (Т. №6 а.п. 146);

- даними протоколу огляду від 08.12.2021, згідно якого предметом огляду є паспорт громадянина Російської Федерації, виданий на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказаний документ має наступну серію (номер): 39 19 406608, виданий «МВД по Республике Крым» 23.07.2019. На сторінках № 5-6 вказаного документа маються відомості про реєстрацію місця проживання.

На сторінці № 13 міститься штамп «ВОЕННООБЯЗАННЫЙ, 23 июля 2019 г., 910-003» та підпис.

На сторінці № 14 маються відомості про сімейний стан. На сторінці № 19 вказаного документа мається наступна інформація:

« Сведения о ранее выданных паспортах »

Серия 0311 Номер НОМЕР_13 Код 230-004 Выдан 26.07.2011.

Серия 3914 Номер НОМЕР_15 Код 900-002 Выдан 03.06.2014.

Серия 3918 Номер НОМЕР_16 Код 910-003 Выдан 25.12.2018.

Выдан паспорт серия НОМЕР_17 от 6 мая 2019 г. 23101 (подразделение по вопросам миграции, выдавшее паспорт) (Т. №6 а.п. 149-161);

- даними відповіді на запит Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 25.10.2021, в якому міститься інформація, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 08.12.1999 №704/о військовослужбовця ЗС України капітана ОСОБА_3 відряджено до Украероруху (із залишенням на військовій службі) та наказом Украероруху від 11.02.2000 №38/о призначено на посаду старшого диспетчера керування повітряним рухом чергової зміни РСП «Кримаерорух».

28.04.2012 наказом Украероруху від 27.04.2012 № 189/о майора ОСОБА_3 звільнено з посади старшого штурмана (старшого диспетчера з руху літаків) РСП «Кримаерорух» у зв`язку зі звільненням його з військової служби у запас на підставі наказу Міністра оборони України від 12.04.2012 № 295. Особову справу майора ОСОБА_3 направлено до Сімферопольського ОМВК АР Крим для зарахування на військовий облік (Т. №№6 а.п. 194-202).

Прокурором також долучено у судовому засіданні процесуальні документи, складені під час проведення досудового розслідування, на підтвердження законності вчинення процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

Всі перелічені джерела інформації необхідно оцінювати за правилами документа (ст. 99 КПК України), а відомості, що вони містять, визнати належними та допустимими. Враховуючи цілковиту узгодженість між собою вказаних доказів за змістом, їх єдність та взаємозв`язок за часом та характером подій, необхідно визнати наведені та проаналізовані вище документовані дані про діяльність ОСОБА_3 , як «бійця» так званої «Самооборони Криму», який брав участь у нападі та захопленні стратегічних об`єктів: міжнародного аеропорту «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», достовірними доказами обвинувачення, а тому покласти в основу обвинувального вироку.

Показаннями, відповідно до положень ст. 95 ч. 1 КПК України, є відомості, які надаються в усній або письмовій формі під час допиту підозрюваним, обвинуваченим, свідком, потерпілим, експертом щодо відомих їм обставин у кримінальному провадженні, що мають значення для цього кримінального провадження.

Також, в судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , які надали наступні показання.

Так, свідок ОСОБА_38 суду показав, що ОСОБА_3 він знає з моменту як він був відряджений до їх підприємства від Міністерства оборони України, як військовослужбовця, який був призначений на посаду заступника начальника польотів диспетчерського центру у серпні 2010 року, та був йому підпорядкований. А в 2012 році його було звільнено. В цей період він пройшов навчання та отримав свідотство диспетчера служби руху та на підставі чого міг контролювати повітряний рух в диспетчерському центрі. А в лютому 2014 року під час анексії Криму він брав участь та допомагав невідомим людям в камуфляжі, в захопленні аеропорту Сімферополь та центру керування повітряним рухом. Крім того, він був безпосередньо присутній 20 чи 21 лютого в диспетчерському залі центру разом з двома представниками Чорноморського флоту РФ, які на той час здійснювали контроль повітряного руху та спілкувався з ними. Крім того, йому стало відомо, що ОСОБА_3 , після того як звільнився з «Кримаероруху» та Міністерства оборони, влаштувався працювати до міжнародного аеропорту Сімферополь, де за сприяння в захопленні аеропорту та центру керування повітряним рухом, отримав посаду заступника начальника служби безпеки. Також він був активним учасником російського байкірського клубу «нічні вовки».

Свідок ОСОБА_39 суду показав, що він працює в «Украерорух», повідомив що з обвинуваченим вони працювали разом в «Кримаерорух». Обвинуваченого не пам`ятає, оскільки по роботі вони не перетинались. Можливо зможе пригадати візуально якщо побачить його. Зазначив що він там працював з 2009 року в підрозділі управління цивільно-військової авіації, на посаді диспетчера управління повітряним рухом, та працював там до 2014 року. Розповів про обставини захоплення «Кримаероруху» невідомими людьми що були у військовій формі. Щодо обставин справи та дій обвинуваченого зазначив, що нічого не може повідомити оскільки йому про це невідомо.

Свідок ОСОБА_40 суду показав, що він працює диспетчером в «Украерорух». Обвинуваченого знає в зв`язку з роботою. З 2005 по 2014 роки він працював в «Кримаерорух» в сфері цивільного руху, а обвинувачений - військового. Під час захоплення «Кримаерорух» він присутній не був, але оскільки він працює позмінно, перед однією із змін їх повідомив керівник польотів, що на роботі є невідомі військові елементи, повинні там бути згідно їх інформації. Повідомив інші обставини щодо захоплення аеропорту, однак щодо обставин справи та дій обвинуваченого йому нічого не відомо.

Свідок ОСОБА_41 суду показав, що обвинуваченого знає з 2004 року, коли він перевівся по службі до м. Сімферополя, де вони разом служили та працювали в «Кримаерорух». В 2012 обвинувачений звільнився з ЗСУ та поїхав до родини в м. Краснодар. Під час захоплення «Кримаерорух» він обвинуваченого не бачив та за його дії не знає, повідомив загальні обставини захоплення. Пізніше, випадково побачив його в березні 2014 року. Потім він поїхав до нового місця служби в м. Бориспіль та пізніше з розмов з іншими людьми дізнався, що після захоплення Криму ОСОБА_3 був призначений начальником служби безпеки аеропорту Сімферополя. Потім в листопаді 2020 року йому подзвонив обвинувачений, повідомив що він перебуває в м. Києві та запропонував зустрітись. В ході розмови повідомив що в аеропорті збудували новий термінал, після чого його поступово потіснили з займаної посади, тому він приїхав до м. Києва в пошуках нової роботи. Зазначив, що в Києві та цілому в Україні було краще ніж в Криму.

Свідок ОСОБА_42 суду показав, що він працює диспетчером управління повітряного руху в структурному підрозділі Київцентраеро державного підприємства «Украерорух». З 2005 року він працював в «Кримаерорух», де і познайомився з обвинуваченим ОСОБА_3 під час інструктажів, який будучи військовослужбовцем, відряджений нести службу у складі об`єднаної системи «Украерорух». В зв`язку з окупацією він припинив свою діяльність там у 2014 році та перевівся до м. Бориспіль. Про діяльність ОСОБА_3 йому нічого не відомо. Навіть коли він завершував свою роботу там, він не знав що обвинувачений на той час вже звільнився, а просто думав, що в них співпадають зміни. Вже після того перебуваючи в Борисполі зі ЗМІ йому стало відомо що обвинуваченого було затримано на кордоні з Кримом, про те що він дійсно звільнився приблизно в 2013 році, а одразу після окупації Криму він з`явився на території півострову та в подальшому був призначений на якусь з керівних посад пов`язаних з авіаційною безпекою аеропорту Сімферополя. Також розповів про обставини захоплення РСП «Кримаерорух». Однак щодо дій ОСОБА_3 та його участі під час захоплення йому нічого не відомо.

Свідок ОСОБА_43 суду показав, що обвинуваченого знає в зв`язку з роботою в «Кримаерорух». Вони з ним спілкувалися під час роботи до 2012 року, після чого обвинувачений вийшов на пенсію та він більше його не бачив. Після того як звільнився, обвинувачений виїхав до Краснодарського краю. Зазначив що під час окупації Криму, 28 лютого було захоплено РСП «Кримаерорух» та на початку березня 2014 обвинувачений повернувся на територію Криму де зайняв посаду начальника охорони аеропорту Сімферополь. Щодо інших дій обвинуваченого йому нічого невідомо.

Крім того, в судовому засіданні 05.03.2025 прокурор відмовився від допиту свідків ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 та залегендованого свідка ОСОБА_47 , дана відмова була прийнята судом.

Також, на стадії доповнень за клопотанням захисника було допитано свідка ОСОБА_48 .

На стадії доповнень свідок ОСОБА_49 суду показав, що він працював на посаді директора підприємства «Кримаерорух» приблизно з вересня 2013 року по кінець лютого 2014 року. Обвинуваченого він не знає та нічого не може показати що до його дій під час захоплення «Кримаероруху». Зазначив загальні обставини як відбувалось захоплення.

11.06.2025 сторони кримінального провадження не наполягали на повторному виклику свідка ОСОБА_45 для допиту, у зв`язку із незбереженням звукозапису судового засіданні у якому було допитано даного свідка, з технічних причин, та відмовились від допиту даного свідка.

Показання свідка ОСОБА_50 суд покладає в основу обвинувального вироку, як такі, що узгоджуються із наданими стороною обвинувачення письмовими доказами.

Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення в такій конкретній ситуації враховує.

Зокрема в першу чергу суд звертає увагу на особливості доказування в кримінальному процесі.

При вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доведення (стандартом переконання).

Верховний Суд звернув увагу, що стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.

Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об`єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб`єктивну сторону.

Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу наданих сторонами обвинувачення і захисту допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.

Обов`язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду.

Повно, всесторонньо, об`єктивно проаналізувавши й оцінивши кожний доказ із точки зору належності, допустимості і достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для ухвалення обвинувального вироку у даному кримінальному провадженні, враховуючи, що дане провадження в цілому є справедливим, порушень кримінального процесуального закону під час досудового розслідування допущено не було, та дотримуючись загальних засад кримінального провадження, суд дійшов висновку про обґрунтованість висунутого проти ОСОБА_3 кримінального обвинувачення та доведеність стороною обвинувачення у ході судового розгляду його винуватості у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, поза розумним сумнівом.

Суд, вважає доведеним, що ОСОБА_3 , будучи громадянином України, приймав участь у складі збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації в захопленні МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух». та надавав іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України шляхом нападу на стратегічні об`єкти МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух», захопленні їх території, адміністративних будівель, в тому числі диспетчерського пункту та злітно-посадкової смуги аеропорту, з метою встановлення контролю представниками збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовцями Збройних Сил Російської Федерації за діяльністю МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» та передавав представникам ЗС РФ інформацію щодо переміщення повітряних суден над повітряним простором АР Крим, фактично допомагав приймати і відправляти російські військові літаки, на яких здійснювалось переправлення військовослужбовців ЗС РФ на територію АР Крим, тобто створював умови для незаконної діяльності учасників незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовців РФ, для здійснення окупації півострову Крим, при цьому він усвідомлював, що представники незаконного збройного формування «Самооборона Криму» та військовослужбовці РФ, діють на території України незаконно та що останні застосовують зброю, чинять опір представникам влади України та вчиняють інші незаконні дії з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Допомога ОСОБА_3 іноземній державі та її представникам в захопленні стратегічних об`єктів МА «Сімферополь» та РСП «Кримаерорух» на території АР Крим призвели до посилення заходів тимчасової окупації півострова Крим.

На свідомий і добровільний характер дій ОСОБА_3 з надання допомоги РФ в проведенні підривної діяльності на шкоду суверенітетові та територіальної цілісності України, вказує сам характер таких дій, їх послідовність, тривалість у часі та динаміка розвитку.

Дії ОСОБА_3 суд кваліфікує наступним чином:

-за ст. 206 ч. 4 КК України, як участь у складі не передбаченого законом збройного формування у нападі на підприємства;

-за ст. 111 ч. 1 (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII), як державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Порушень процесуального закону щодо відкриття кримінального провадження, його руху, повноважень сторони обвинувачення на всіх стадіях процесу судом не виявлено.

Кримінальне провадження №12021010000000134 від 18.11.2021 стосовно обвинуваченого ОСОБА_3 розглянуто з дотриманням правил підсудності, яка визначена ухвалою Київського апеляційного суду від 19.01.2022 (Т.№1 а.п. 48-50).

Згідно ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з дотриманням принципу верховенства права, відповідно до якої людини, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до норм ст. 50 ч. 2 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення, а також запобіганню вчиненню нових кримінальних правопорушень.

Дотримання загальних засад призначення покарання на підставі ст.ст. 50, 65 КК України є гарантією обрання винній особі необхідного й доцільного заходу примусу, який би ґрунтувався на засадах законності, гуманізму, індивідуалізації та сприяв досягненню справедливого балансу між правами і свободами людини та захистом інтересів держави й суспільства.

При призначені покарання ОСОБА_3 суд, згідно з вимогами ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень - обвинувачений вчинив особливо тяжкі злочини, його ставлення до вчиненого, дані про його особу, який раніше не судимий, компрометуючі дані щодо нього відсутні.

Обставин, які пом`якшують покарання, згідно ст. 66 КК України, та обтяжують покарання, згідно ст. 67 КК України, під час судового розгляду не встановлено.

Водночас, в контексті тяжкості вчинених обвинуваченим кримінальних правопорушень, суд, бере до уваги і загальну обстановку на території АР Крим, в якій вимушено опинилися громадяни України внаслідок збройної агресії з боку РФ, швидкоплинність якої через безпорадність влади України забезпечила в короткі строки повну окупацію цієї території України та подальшу незаконну анексію іноземною державою.

З урахуванням наведеного, конкретних обставин справи, ступені тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особи винного, суд приходить до висновку, що необхідним й достатнім для виправлення і запобігання вчинення обвинуваченим ОСОБА_3 нових кримінальних правопорушень і надасть йому можливість в повній мірі відчути та зрозуміти наслідки кримінально-караного діяння та невідворотність покарання за вчинене, буде покарання у виді позбавлення волі на строк в межах санкцій частин статей, за якими кваліфіковано його діяння - ст.ст. 260 ч. 4, 111 ч. 1 КК України (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII).

Відповідно до ст. 59 ч. 2 КК України (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII) конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини і може бути призначена лише у випадках спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Враховуючи ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, його тривалість, а також дані про особу обвинуваченого, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_3 додаткове покарання у виді конфіскації всього належного йому майна.

Цивільний позов у кримінальному провадженні №12021010000000134 від 18.11.2021 не пред`являвся.

Речові докази, в кримінальному провадженні №12021010000000134 від 18.11.2021, згідно постанови ст. слідчого в ОВС 2-го відділу СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі ОСОБА_51 , а саме:

- паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_8 , виданий на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; флеш-накопичувач Transcend 8 Gb; мобільний телефон Redmi, модель: M2006C3LG, 1-1: НОМЕР_5 , ІМЕІ-2: НОМЕР_6 , із сім-картою, номером НОМЕР_7 ; мобільний телефон iPhone 11 Pro темно зеленого кольору, визначено зберігати у камері збереження речових доказів ГУНП в АР Крим та м. Севастополя (Т.№5 а.п.120-121).

Речові докази, а саме: флеш-накопичувач Transcend 8 Gb; мобільний телефон Redmi, модель: M2006C3LG, 1-1: НОМЕР_5 , ІМЕІ-2: НОМЕР_6 , із сім-картою, номером НОМЕР_7 ; мобільний телефон iPhone 11 Pro темно зеленого кольору - повернуті ОСОБА_3 під час досудового розслідування.

Питання про долю речових доказів в кримінальному провадженні суд вирішує відповідно до вимог ст. 100 КПК України.

Згідно вимог ст. 124 КПК України з ОСОБА_3 на користь держави підлягають стягненню витрати на залучення експертів, які документально підтвердженні, в сумі 3 089 грн. 16 коп. (Т.№6 а.п. 24), оскільки під час досудового розслідування проводились експертиза №СЕ-19/122-21/7517-КТ (Т.№6 а.п. 25-30).

Під час досудового розслідування кримінального провадження №12021010000000134 від 18.11.2021 були застосовані заходи забезпечення в кримінальному провадженні у виді арешту, а саме: ухвалою слідчого судді Херсонського міського суду Херсонської області від 27.09.2021 (ЄУНСС: 766/15389/19 (НП: 1-кс/766/8900/21), було накладено арешт на майно ОСОБА_3 .

Під час досудового розслідування ухвалою слідчого судді Херсонського міського суду Херсонської області від 17.09.2021 (ЄУНСС: 766/15389/19 (НП: 1-кс/766/8663/21), стосовно ОСОБА_3 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою із визначенням розміру застави - 250 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 594 750,00 грн. (Т.№5 а.п. 177-181).

Ухвалою суду від 29.06.2022 заставу в сумі 594 750,00 грн. звернуто в дохід державиа та ухвалено зарахувати її на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України (для зарахування коштів у національній валюті) за такими реквізитами: Національний банк України, МФО 300001,код ЄДРПОУ 00032106, UA843000010000000047330992708 (Т.№1 а.п 134-136).

Керуючись ст.ст. 323 ч. 3, 368, 371, 373, 374, 376, 615 ч.15 КПК України, суд,-

з а с у д и в :

ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 260 ч. 4, 111 ч. 1 КК України (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII) та призначити йому покарання:

- за ст. 260 ч. 4 КК України у виді позбавлення волі на строк сім років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна;

- за ст. 111 ч. 1 КК України (в ред. від 08.04.2014 №1183-VII) у виді позбавлення волі на строк дванадцять років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.

Згідно ст. 70 ч. 1 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_3 покарання у виді позбавлення волі на строк дванадцять років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.

Строк відбування покарання ОСОБА_3 рахувати з моменту звернення вироку до виконання.

Речові докази, в кримінальному провадженні №12021010000000134 від 18.11.2021, а саме:

- паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_8 , виданий на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - зберігати в матеріалах судового провадження;

- флеш-накопичувач Transcend 8 Gb, мобільний телефон Redmi, модель:M2006C3LG, 1-1: НОМЕР_5 , ІМЕІ-2: НОМЕР_6 , із сім-картою, номером НОМЕР_7 , мобільний телефон iPhone 11 Pro, темно зеленого кольору, які повернуті ОСОБА_3 під час досудового розслідування, - залишити в розпорядженні ОСОБА_3 .

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави витрати на залучення експертів у сумі 3 089 (три тисячі вісімдесят дев`ять) грн. 16 коп.

Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні вироку - після постановлення ухвали апеляційним судом.

Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Суддя: ОСОБА_1

СудДеснянський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.06.2025
Оприлюднено18.06.2025
Номер документу128086524
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти основ національної безпеки України Державна зрада