Герб України

Рішення від 18.06.2025 по справі 377/2/25

Славутицький міський суд київської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

Справа №377/2/25

Провадження №2/377/123/25

18 червня 2025 року Славутицький міський суд Київської області у складі головуючої - судді Теремецької Н.Ф., за участю секретаря судового засідання: Федорчук Г.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

представника третьої особи - Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС Сердюка Б.В.,

представника третьої особи Державного агентства з управління зоною відчуження в режимі відеоконференції з використанням його власних технічних засобів через мережу Інтернет за допомогою Підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС Горбача О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Профспілка працівників атомної енергетики та промисловості України, Первинна профспілкова організація Чорнобильської АЕС, Державне агентство України з управління зоною відчуження, про захист трудових прав, -

У С Т А Н О В И В:

06 січня 2025 року в системі «Електронний суд» досуду надійшлапозовна заява,у якійпозивач просить:

- визнати відмову Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», викладену у відповіді на звернення ОСОБА_1 від 13.12.2024 за реєстраційним номером № НУ-18203149 до Державного агентства України з управління зоною відчуження щодо перерахунку заробітної плати протиправною (незаконною);

- зобов`язати Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» встановити ОСОБА_1 місячну тарифна ставку (оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду, відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці, що становить 22 942 гривні, з подальшим підвищенням згідно законодавства до діючих тарифних ставок (окладів) в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ»;

- зобов`язати Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» нараховувати заробітну палату ОСОБА_1 , починаючи з 11.12.2024 в розмірі не нижчому від розміру середньої заробітної переробника радіоактивних відходів 6 розряду на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України, в сумі не менше ніж 24090 гривень з подальшим підвищенням відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач, ОСОБА_1 , працює переробником радіоактивним відходів 6 розряду (УВТРАВ) змінного персоналу ПКПТРВ цеху з поводження з радіоактивними відходами ДСП ЧАЕС. Відповідно до пункту 6.6. Колективного договору, укладеного між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки, пункту 4.6. Галузевої угоди міжДержавним агентствомУкраїни і управліннязоною відчуженнята профспілкоюпрацівників атомноїенергетики тапромисловості Українина 2021-2023роки та статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічну безпечну систему» працівникам ДСП ЧАЕС на період виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації повинна виплачуватися заробітна плата в розмірі не нижчому від середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України. Тарифна ставка (посадовий оклад) повинен розраховуватися відповідно до пункту 6.2. Колективного договору та бутине нижчою,ніж та,яка встановлена в «Єдинійтарифній сітціАТ НАЕК«ЕНЕРГОАТОМ».На запит позивача до філії «Відокремлений підрозділ «Хмельницька АЕС» АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» від 03.12.2024 його повідомлено листом №48-25-894/26758 від 11.12.2024 про те, що переробнику радіоактивних відходів 6 розряду встановлену місячну тарифну ставку у розмірі 24 090 гривень. На запит позивача до АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» від 05 грудня 2024 року йому повідомлено листом № 01-28053/32 від 12.12.2024, що місячна тарифна ставка (оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду, відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці, становить 22 942 гривні. Таким чином, місячна тарифна ставка (оклад) позивача, який займає посаду переробника радіоактивних відходів 6 розряду, відповідно до діючої в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці має становити 22 942 гривні, середня заробітна плата позивача повинна бути згідно відповіді ВП ХАЕС АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» не меншою ніж на діючій атомній електростанції, тобто 24 090 гривень. Тарифна ставка (оклад) позивача на ДСП ЧАЕС складає 18 458 гривень, що відповідно менше ніж на діючих АЕС та суперечить вимогам пункту 6.2 Колективного договору. 13.12.2024 він звернувся з листом до ДСП ЧАЕС про перерахунок та виплату йому заробітної палати, а також встановлення місячної тарифної ставка (окладу) відповідно до діючого законодавства, Галузевої угоди між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, Колективного договору,укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки.Відповідач у своїй відповіді на звернення позивача від 13.12.2024 відмовив у перерахунку та виплаті заробітної плати з посиланням на те, що нарахування заробітної плати працівникам ДСП ЧАЕС і йому здійснюється в рамках чинного законодавства України, підстави для перерахунку заробітної плати відсутні. Посилаючись на статтю 43 Конституції України, пункт «г» статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС», пункт 6.2 Колективного договору між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації, статті 18, 21 Закону України «Про оплату праці», статтю 221 КЗпП України, пункт 4.6 Галузевої угоди, укладеної між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України, позивач просить задовольнити позов та захистити його порушені трудові права( том 1 а.с. 1-6).

Ухвалою судді від 10 січня 2025 року позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам частини четвертої статті 177 ЦПК України та надано позивачу час для усунення недоліків ( том 1 а.с. 88-90) .

Ухвалою судді від 24 січня 2025 року після усунення позивачем недоліків прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 19 лютого 2025 року( том 1 а.с. 98-99).

06 лютого 2025 року до суду в системі «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач в особі представника Байдацького Д.О. просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до умов п. 6.2 чинного Колективного договору між ДСП ЧАЕС і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації ЧАЕС, на який посилається позивач у позовній заяві, схеми тарифних ставок (посадових окладів) 25-ступеневої тарифної сітки ЧАЕС відповідають «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», а саме: кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем. Мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) встановлюється в розмірі не нижче 2,697 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законодавством. При збільшенні розміру законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб проводиться перерахунок схем тарифних ставок (посадових окладів) на коефіцієнт росту прожиткового мінімуму з дня введення нового законодавчо встановленого його розміру та в межах ФОП. Відповідно до пункту 6.6 Колективного договору з метою забезпечення ядерної та радіаційної безпеки і збереження кваліфікованих кадрів в Україні працівникам зупинених енергоблоків, а також працівникам об`єкта «Укриття», на період виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації встановлювати заробітну плату в розмірі не нижчому середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України, із збереженням пільг, передбачених законами України, відповідно до планів використання бюджетних коштів на поточний рік та кошторисів використання коштів, отриманих від господарської діяльності підприємства. Складання тексту цього пункту обумовлено чинним законодавством України, зокрема пунктами 1 та 4 статті 48 Бюджетного Кодексу України, оскільки ДСП ЧАЕС є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, і фінансується за рахунок Державного бюджету України. Відповідно до вищенаведених положень Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Додатково, позивач посилається на пункт 4.6 Галузевої угоди між Державним агентством України з управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України, яким передбачено, що з метою забезпечення ядерної безпеки та збереження кваліфікованих кадрів в Україні працівникам зупинених енергоблоків, а також працівникам об`єкта «Укриття», на період виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації, встановлюється заробітна плата в розмірі не нижчому від середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України. Вимоги цього пункту також відображені у останній частині статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему». Метою цього Закону є регулювання особливостей правовідносин під час подальшої експлуатації та дострокового зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС, перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС, а також особливостей оподаткування суб`єктів підприємницької діяльності, здійснення діяльності яких пов`язане з цим. Однак, в самому Законі відсутній механізм реалізації забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС. Отже, навіть за наявності такої законодавчої норми, її дотримання та виконання державним підприємством, фонд оплати праці якого формується виключно за рахунок коштів Державного бюджету, а тому врегульований відповідними фінансовими дисциплінами з їх використання, стає неможливим за відсутності нормативно визначених механізмів отримання (компенсації) підприємством коштів, необхідних для балансу розміру заробітної плати працівників на рівні середнього по енергетичній галузі. Державний бюджет України жодного разу таких джерел фінансування не встановлював. Таким чином, ця норма Закону є скоріш декларативною, аніж визначеною. Ця норма розповсюджується на конкретно визначені категорії працівників Чорнобильської АЕС, а саме «працівників зупинених енергоблоків» та «працівників об`єкта «Укриття», однак на ДСП «Чорнобильська АЕС», а ні на момент затвердження такої редакції Закону, а ні після не встановлювалось подібних категорій працівників, що по суті, і в цій частині робить ці положення Закону невизначеними. Через це, посада переробника радіоактивних відходів 6 розряду цеху з поводження з радіоактивними відходами, яку займає позивач, у розумінні Закону, не підпадає під визначення «працівників зупинених енергоблоків та/або працівників об`єкта «Укриття», а тому відсутні і підстави вважати вимоги статті 12 Закону такими, що розповсюджуються на актуальну посаду позивача. Враховуючи вищевикладене, з боку ДСП «Чорнобильська АЕС» відсутні порушення прав та інтересів позивача, а позовні вимоги є необґрунтованими та не доведеними ( том 1 а.с. 104-106).

11 лютого 2025 року до суду в системі «Електронний суд» від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідачем порушуються вимоги пунктів 6.2, 6.6. Колективного договору, укладеного між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки, пункту 4.6 Галузевої угоди між Державнимагентством Україниі управління зоноювідчуження тапрофспілкою працівниківатомної енергетикита промисловостіУкраїни на2021-2023роки тане виконуютьсявимоги статті12 ЗаконуУкраїни «Прозагальні засадиподальшої експлуатаціїі зняттяз експлуатаціїЧорнобильської АЕСта перетвореннязруйнованого четвертогоенергоблоку цієїАЕС наекологічну безпечнусистему» , що істало підставою длязвернення зпозовною заявою досуду.Умови оплатипраці неможуть бутигіршими,ніж передбаченів Колективномудоговорі, укладеному міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,Галузевійугоді між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки. В 2025 році нарахування заробітної плати працівникам ДСП ЧАЕС відбувається, як стверджує представник відповідача у відзиві на позовну заяву, відповідно до пункту 6.2. Колективного договору, укладеного між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки, проте відповідач не має в наявності «Єдиної тарифної сітки ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», правонаступником якого є АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», на 2025 рік (том 1 а.с. 114-120)

Відповідач правом подати до суду заперечення на відповідь на відзив не скористався.

Ухвалою суду від 19 лютого 2025 року було залучено доучасті усправі Профспілку працівників атомної енергетики та промисловості України, Первинну профспілкову організацію Чорнобильської АЕС, Державне агентство України з управління зоною відчуження, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, та відкладено підготовче засідання до 10 березня 2025 року на підставі пункту 2 частини другої статті 198 ЦПК України ( том 1 а.с. 159-170).

05 березня 2025 року до суду в системі «Електронний суд» від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС, надійшли письмові пояснення. Як зазначено в письмових поясненнях, позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що не підлягають задоволенню. Згідно із статтею 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Галузевою угодою між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки визначаються мінімальні гарантії в оплаті праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення згідно з додатками 1-4, переліку доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівників підприємств, що мають міжгалузевий характер, зокрема, в додатку № 3 визначені коефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок (посадових окладів) працівників ДСП ЧАЕС до мінімальної тарифної ставки працівника першого розряду. Пунктом 4.1.2 Галузевої угоди перебачено, що розмір тарифної ставки (окладу) працівника 1-го тарифного розряду та наступних тарифних розрядів встановлюється шляхом добутку відповідного коефіцієнту та законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. За умов зміни законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, підприємства зобов`язані переглянути мінімальний розмір тарифної ставки робітника першого розряду з дня його запровадження з дотриманням встановлених цією Галузевою угодою коефіцієнтів співвідношень розмірів тарифних ставок та посадових окладів. Відповідно до умов пункту 6.2 чинного Колективного договору між ДСП ЧАЕС і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації ЧАЕС схеми тарифних ставок (посадових окладів) 25-ступеневої тарифної сітки ДСП ЧАЕС відповідають «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», а саме: кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем. Мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) встановлена в розмірі не нижче 2,697 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законодавством. При збільшенні розміру законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб проводиться перерахунок схем тарифних ставок (посадових окладів) на коефіцієнт росту прожиткового мінімуму з дня введення нового законодавчо встановленого його розміру та в межах фонду оплати праці. Розмір тарифної ставки першого розряду визначається підприємством самостійно у колективному договорі і не може бути нижчим від розміру, визначеного генеральною чи галузевою угодами. Положення п. 4.6 Галузевої угоди кореспондується з умовами п. 6.6. чинного Колективного договору між ДСП ЧАЕС і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації ЧАЕС, з відмінністю того, що заробітна плата на ДСП ЧАЕС встановлюється відповідно до планів використання бюджетних коштів на поточний рік та кошторисів використання коштів, отриманих від господарської діяльності підприємства. Навантаження, рівень відповідальності та коло обов`язків персоналу на діючих атомних енергоблоках і на ДСП ЧАЕС помітно відрізняються, тому логічно, що ступені оплати праці не можуть завжди співпадати. Важливим критерієм при встановленні посадових окладів працівникам ДСП ЧАЕС є план використання бюджетних коштів на поточний рік та кошторис використання коштів, отриманих від господарської діяльності підприємства. А тому, неможливо встановити працівнику тарифну ставку, не передбачену фондом оплати праці та діапазоном тарифних розрядів( том 1 а.с. 182-187).

05 березня 2025 року в системі «Електронний суд» надійшли письмові пояснення від третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, Профспілки працівників атомноїенергетики тапромисловості України.Як зазначено у письмових поясненнях Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України, Атомпрофспілка є стороною Галузевої угоди, укладеної з Державним агентством України з управління зоною відчуження на 2021-2023 роки, якою встановлені основні норми, принципи та взаємні зобов`язання сторін щодо регулювання соціально-економічних та трудових відносин і узгодження інтересів працівників, роботодавців та уповноважених ними органів. Так, пунктом 4.1.1 Галузевої угоди передбачено, що умови і розміри оплати праці найманих працівників підприємств встановлюються колективними договорами з дотриманням норм Закону України «Про оплату праці», Генеральної та цієї Угоди. Угодою визначаються мінімальні гарантії в оплаті праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення згідно з додатками 1-4, переліку доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівників підприємств, що мають міжгалузевий характер, зокрема, в Додатку № 3 визначені коефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок (посадових окладів) працівників ДСП ЧАЕС до мінімальної тарифної ставки працівника першого розряду. Чорнобильська АЕС, в зв`язку з прийняттям рішення про зняття зупинених енергоблоків з експлуатації, була виведена зі складу ЕНЕРГОАТОМА і перетворена в Державне спеціалізоване підприємство, фінансування якого відбувається виключно за державними програми. ДСП ЧАЕС знаходиться в сфері управління Державного агентства України з управління зоною відчуження. АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» наразі це комерційна організація, метою якої є отримання прибутку. Товариство відноситься до сфери управління КМУ та не є стороною Галузевої угоди. Питання, зокрема оплати праці працівників Товариства регулюються Колективним договором, укладеним між роботодавцем та Первинною профспілковою організацією Товариства. Позивач будує свої позовні вимоги виключно на відповіді виконуючого обов`язки заступника генерального директора з персоналу філії «Відокремлений підрозділ «Хмельницька АЕС» щодо розміру місячної тарифної ставки переробника радіоактивних відходів 6 розряду на Хмельницькій АЕС, зробленого на його запит, без посилання та підкріплення позиції локальним нормативним актом Товариства, адже філія «ВП «Хмельницька АЕС» не є юридичною особою, яка має самостійну систему оплати праці. Нарахування заробітної плати всім працівникам ДСП ЧАЕС здійснюється відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Окрім цього, статтею 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему», на яку посилається позивач при обгрунтуванні своїх вимог, передбачені права та гарантії виключно для працівників Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. Зокрема, й встановлення заробітної плати працівникам ЧАЕС в розмірі не нижчому від середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України. З відповіді, на підставі якої позивач ґрунтує свої вимоги, не вбачається який саме середній заробіток мають конкретні працівники відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України зі збереженням пільг, передбачених законами України, тому доводи позивача,наведені впозовній заяві,є необґрунтованимита такими,що непідлягають задоволенню( том 1 а.с. 211-213, 216-219, 221-225).

10 березня 2025 року до суду від третьої особи,яка не заявляє самостійні вимогищодо предмета спору, Державного агентства України з управління зоною відчуження, надійшли письмові пояснення. Як зазначено в письмових поясненнях, відповідно до пункту 3.1. статуту ДСП «Чорнобильська АЕС» підприємство є юридичною особою з цільовим бюджетним фінансуванням, засноване на державній власності і підпорядковане Уповноваженому органу управління. Фінансування ДСП «Чорнобильська АЕС», в тому числі фонд оплати праці працівників створюється на підставі бюджетної програми «Підтримка у безпечному стані блоків та об`єкту «Укриття» і заходи щодо зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС» КПКВК 2708120. Інформація щодо бюджетної програми, якою передбачено фінансування ДСП ЧАЕС, є загальнодоступною на офіційному сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Позивачем не доведено, що він підпадає під регулювання статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему». Листом ДСП ЧАЕС від 18.12.2024 ОСОБА_1 повідомлено, що згідно із статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 01.01.2024 підвищено і встановлено в розмірі 3028 гривень. На підставі зміни прожиткового мінімуму на підприємстві видано наказ від 26.12.2023 № 1742 «Про підвищення тарифних ставок (посадових окладів)» і встановлено мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду в розмірі 8167 гривень. При цьому тарифна ставка переробника РАВ 6 розряду збільшилася з 16360 гривень до 18458 гривень. У Законі України «Про Державний бюджет на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму не було змінено. Здійснення виплат заробітної плати на державному підприємстві не може перевищувати розмір за межами планів використання бюджетних коштів. Таким чином, позивач намагається трактувати положення Колективного договору та Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» з метою отримання неправомірного прибутку, у зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити ( том 2 а.с. 91-97).

У підготовчому засіданні 10 березня 2025 року оголошено перерву за клопотанням представника відповідача до 25 березня 2025 року ( том 2 а.с. 132-151).

У підготовчому засіданні 25 березня 2025 року за клопотанням представника відповідача оголошено перерву до 27 березня 2025 року ( том 2 а.с. 193-199).

Ухвалою суду від 27 березня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 09 квітня 2025 року( том 2 а.с. 246-247).

В судовому засіданні 09 квітня 2025 року оголошено перерву за клопотанням представника відповідача до 24 квітня 2025 року ( том 3 а.с. 33-48).

В судовому засіданні 24 квітня 2025 року оголошено перерву у судовому засіданні за клопотанням представника відповідача до 30 квітня 2025 року ( том 3 а.с. 150-183).

В судовому засіданні 30 квітня 2025 року за клопотанням позивача витребувано докази із АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» та оголошено перерву у судовому засіданні до 28 травня 2025 року ( том 3 а.с. 236-249, том 4 а.с. 1-3).

В судовому засіданні 28 травня 2025 року за клопотанням позивача витребувано докази із АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» та оголошено перерву у судовому засіданні до 18 червня 2025 року ( том 4 а.с. 37-45).

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та просив задовольнити, посилаючись на те, що відповідачем порушуються вимоги пунктів 6.2.,6.6. Колективногодоговору, укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,пункту 4.6.Галузевої угоди між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему», при цьому доказів того, що відсутні бюджетні кошти у ДСП ЧАЕС на виконання цим вимог відповідачем суду не надано. З інформації АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», яка надана на виконання ухвал суду, вбачається, що мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду, яка встановлена в ДСП ЧАЕС, значно менша розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду, яка встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», чим порушено вимоги пункту 6.2. Колективного договору. Від розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду залежить розмір тарифних ставок (посадових окладів) працівників ДСП ЧАЕС. Відповідно до пункту 6.2. Колективного договору розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду повинен відповідати розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», проте ДСП ЧАЕС не зверталося до ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», правонаступником якого АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», за інформацією щодо розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду і встановлювало такий розмір на власний розсуд, порушуючи умови Колективного договору. З урахуванням викладеного просить відновити його порушені трудові права, починаючи з дати звернення до суду.

Представник відповідача Байдацький Д.О. просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що вимоги пунктів6.2.,6.6. Колективногодоговору, укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,пункту 4.6.Галузевої угоди між Державнимагентством Україниі управління зоноювідчуження тапрофспілкою працівниківатомної енергетикита промисловостіУкраїни на2021-2023роки,статті 12Закону України«Про загальнізасади подальшоїексплуатації зняттяз експлуатаціїЧорнобильської АЕСта перетвореннязруйнованого четвертогоенергоблока цієїАЕС наекологічно безпечнусистему» невиконуються ДСПЧАЕС із-заза відсутностібюджетних асигнуваньта ненаданнямінформації АТНАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» щодо розмірумінімальної тарифноїставки робітника 1розряду. Крім того,пункт 6.6. Колективногодоговору, укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,пункт 4.6.Галузевої угоди між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, стаття 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» не поширюється на позивача, оскільки він не відноситься до категорії працівників, зазначених в них.

Представник третьої особи-Первинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС СердюкБ.В., в судовихзасіданнях не підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та просиввідмовити у задоволенніпозову. Судупояснив,що дійсноДСП ЧАЕСне виконуютьсявимоги пунктів6.2.,6.6. Колективногодоговору, укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,пункту 4.6.Галузевої угоди між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» за відсутності бюджетних асигнувань. Проте, підняття тарифної ставки лише відповідачу буде несправедливим по відношенню до інших працівників ДСП ЧАЕС.

Представник третьої особи Державного агентства з управління зоною відчуження Горбач О.С. просив відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що нарахування заробітної плати позивачу відбувається з дотриманням вимог чинного законодавства, Колективного договору, укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,Галузевої угоди між Державним агентством України і управління зоною відчуження та профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки в межах бюджетних асигнувань ДСП ЧАЕС.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Профспілка працівників атомної енергетики та промисловості України свого представника в судові засідання не направила, про дату, час та місце судових засідання була повідомлена належним чином. Від голови Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України надійшла до суду заява, в якій він просив проводити судовий розгляд справи за відсутності представника Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України( том 1 а.с. 214).

Свідок ОСОБА_3 суду показала, що вона працює на посаді заступника начальника відділу управління персоналом ДСП ЧАЕС і займається формуванням заробітної плати працівників ДСП ЧАЕС. В 2012 році на ДСП ЧАЕС була створена 25-ти ступенева тарифна сітка оплати праці персоналу ДСП ЧАЕС, при цьому кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем тарифних ставок (посадових окладів) відповідають «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ». До 2021 року ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» надавало інформацію ДСП ЧАЕС щодо мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду, встановленої в ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», а після 2021 року така інформація ДСП ЧАЕС не надається. Згідно неофіційної інформації їй відомо, що розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» значно більший ніж на ДСП ЧАЕС, проте на ДСП ЧАЕС встановлюється розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду в межах бюджетних асигнувань. Фінансування ДСП ЧАЕС здійснюється на рівні попереднього року. З 01 січня 2024 року тарифна ставка позивача, який займає посаду переробника радіоактивних відходів 6 розряду, становила 18458 гривень, з 10 березня 2025 року - 20304 гривні, і розрахована відповідно до умов Колективного договору таким чином: коефіцієнт, встановлений в пункті 6.2 Колективного договору, множиться на 3028 (прожитковий мінімум для працездатних осіб) множиться на 2,26 ( коефіцієнт, який відповідає 9 ступеню 6 розряду). На даний час позивач на ДСП ЧАЕС не працює, оскільки є членом ДФТГ, але йому виплачується середній заробіток, який обчислюється позивачу відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100. Положення статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему», є декларативними, оскільки відсутній механізм їх реалізації, тому на ДСП ЧАЕС не застосовуються.

Суд, вислухавши пояснення учасників справи, показання свідка, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 20.11.2007 прийнятий на роботу на Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» на посаду контролера верстатних та слюсарних робіт 4 розряду, що підтверджено наказом № 47 ос від 20.11.2007 «Про прийняття на роботу», копія якого долучена до матеріалів справи ( том 1 а.с. 112).

З 21.12.2023 позивач ОСОБА_1 працює на посаді переробника радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) ЦПРВ Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», що підтверджено наказом № 535 ос від 11.12.2023 «Про переведення на іншу роботу, копія якого долучена до матеріалів справи (том 1 а.с. 110, том 2 а.с. 223).

Відповідно до Статуту ДСП ЧАЕС, затвердженого наказом Державного агентства України з управління зоною відчуження від 14.03.2023 № 44-23, Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» є цілісним майновим комплексом, заснований на державній власності та належить до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження( пункт 1.1. Статуту). Підприємство утворене з метою забезпечення усіх видів діяльності, пов`язаних зі зняттям з експлуатації енергоблоків атомних електростанцій і перетворення об`єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Підприємство є експлуатуючою організацією (оператором) ядерної установки Чорнобильської атомної станції( пункт 2.1. Статуту). Підприємство є юридичною особою з цільовим бюджетним фінансуванням, засноване на державній власності і підпорядковане Уповноваженому органу управління ( пункт 3.1. Статуту) ( том 1 а.с. 144-154).

Положенням про порядок встановлення і зміни тарифних ставок(посадових окладів) персоналу підрозділів ДСП ЧАЕС, затвердженого в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС від 21.05.2020, визначений об`єктивний та обґрунтований підхід при встановленні персоналу тарифних ставок( посадових окладів) ( том 1 а.с. 190-206).

Згідно з наказом ДСП ЧАЕС № 1742 від 26.12.2023 «Про підвищення тарифних ставок (посадових окладів)» з 01.01.2024 затверджені схеми тарифних ставок (посадових окладів) робітників, керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців персоналу ДСП ЧАЕС, які підвищені на 12,82 (Додатки 1-10) . Відповідно до Додатку № 6 до наказу № 1742 від 26.12.2023 місячна тарифна ставка робітникам, зайнятим на ремонті обладнання атомної станції, на верстатних роботах та на роботах в спеціальних цехах, електрогазозварники 6 розряду 9 ступеня становить 18458 гривень ( том 2 а.с. 165-169, 231-235).

Відповідно до наказу ДСП ЧАЕС № 327 від 06.03.2025 «Про підвищення тарифних ставок (посадових окладів) з 10.03.2025 затверджено схеми тарифних ставок (посадових окладів) керівників, професіоналів, технічних службовців та робітників персоналу ДСП ЧАЕС, які підвищені на 10 % (Додатки 1-10). Згідно з Додатком № 6 до наказу № 327 від 06.03.2025 місячна тарифна ставка робітникам, зайнятим на ремонті обладнання атомної станції, на верстатних роботах та на роботах в спеціальних цехах, електрогазозварники 6 розряду 9 ступеня становить 20304 гривні ( том 2 а.с. 161-163, 224-228).

Таким чином, тарифна ставка (посадовий оклад) ОСОБА_1 , позивача у справі, з 21.12.2023 становила 16360 гривень, з 01.01.2024 18458 гривень, з 10.03.2025 20304 гривні.

Зазначені обставини підтверджені інформаційною довідкою ДСП ЧАЕС від 12.03.2025 № 47-335 ( том 2 а.с. 222).

Згідно з довідкою ДСП ЧАЕС ОСОБА_1 нарахована та виплачена заробітна плата за грудень 2024 року в сумі 37007,08 гривень, за січень 2025 року - 14564,16 гривень, за лютий 2025 року 12136,80 гривень, за березень 2025 року 15777,84 гривень( том 3 а.с. 167).

Наданими розрахунковими листами ОСОБА_1 за грудень 2024 року, січень березень 2025 року підтверджено, що ОСОБА_1 в грудні 2024 року нарахована заробітна плата в сумі 37007,08 гривень, виплачена в сумі 28125,39 гривень; в січні 2025 року нарахована заробітна плата в сумі 14564,16 гривень, виплачена в сумі 11068,76 гривень; в лютому 2025 року нарахована заробітна плата в сумі 12136,80 гривень, виплачена в сумі 5634,10 гривень; в березні 2025 року нарахована заробітна плата в сумі 15777,84 гривень, виплачена в сумі 7739,03 гривень ( том 3 а.с. 173-174).

Відповідно до довідки ДСП ЧАЕС працівникам ДСП «Чорнобильська АЕС» за 2024 рік та за І квартал 2025 року була нарахована та виплачена заробітна плата в межах бюджетного фінансування на загальну суму: за 2024 рік 710520266,12 гривень, за І квартал 2025 року 169786927 гривень ( том 3 а.с. 168).

Згідно з наказом ДСП ЧАЕС № 809 від 12.07.2023 «Про організацію увільнення від роботи у зв`язку з виконанням обов`язків добровольця територіальної оборони» здійснюється увільнення від роботи у зв`язку з виконанням державних та громадських обов`язків обов`язків добровольця територіальної оборони за контрактом із збереженням середнього заробітку за основним місцем роботи та місцем роботи (посади), працівників, які мають чинні контракти добровольця територіальної оборони, зокрема працівників ДСП ЧАЕС, що виконують обов`язки членів добровольчих формувань територіальних громад на підставі контрактів добровольців територіальної оборони та розпорядчих документів (довідок), виданих командирами добровольчих формувань територіальних громад, про залучення до виконання завдань територіальної оборони із зазначенням конкретних дат (термінів виконання) громадських обов`язків ( том 3 а.с. 144-145).

Наказом ДСП ЧАЕС № 787 від 29.05.2024 «Про внесення змін до наказу від 12.07.2023 № 809» внесено зміни в додаток «Перелік працівників ДСП «Чорнобильська АЕС», які мають чинні контракти добровольця територіальної оборони», до наказу від 12.07.2023 № 809 «Про організацію увільнення від роботи у зв`язку з виконанням обов`язків добровольця територіальної оборони», зокрема включено працівника ОСОБА_1 до Переліку працівників ДСП «Чорнобильська АЕС», які мають чинні контракти добровольця територіальної оборони, дата набрання чинності контракту добровольця тривіальної оборони 27.05.2024, термін дії контракту -3 роки ( том 2 а.с. 189-190, 229-230).

Довідкою командира добровольчого формування № 1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського району Київської області № 1239 від 24.12.2024 підтверджено, що ОСОБА_1 є членом добровольчого формування № 1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського району Київської області. 27.05.2024 з ним укладено контракт добровольця територіальної оборони згідно з Положенням про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2021 року № 1449 ( том 2 а.с. 187, 220).

Відповідно до довідки ДСП ЧАЕС середньогодинна заробітна плата працівника ДСП ЧАЕС ОСОБА_1 для нарахування середнього заробітку за час виконання громадських обов`язків в добровольчому формуванні № 1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського району Київської області на 01.10.2024 і по теперішній час складає 101 гривню 14 копійок. Розрахунок виконаний відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ № 100 від 08 лютого 1995 року, виходячи із посадового окладу 18458 гривень ( том 2 а.с. 188, 221).

Згідно з інформацією в.о. заступника генерального директора з персоналу філії ВП «Хмельницька АЕС» АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» № 48-25-894/26758 від 11.12.2024, наданою на звернення позивача ОСОБА_1 від 03.12.2024, оплата праці працівників АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» встановлюється Колективним договором та спільними рішеннями роботодавця і профспілкового комітету ППО Компанії, відокремлених підрозділів. Розміри місячних тарифних ставок і посадових окладів визначаються за Єдиною 25-ступеневою тарифною сіткою та тарифікацією за ступенями єдиної тарифнї сітки. Професія переробника радіоактивних відходів 6 розряду відноситься до категорії робітників і для оплати праці цих робітників у філії ВП ХАЕС встановлено місячну тарифну ставку 24090 гривень( том 1 а.с. 8, 85).

Відповідно до інформації директора зі стратегічних комунікацій АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» № 01-28053/32 від 12.12.2024, наданої на звернення позивача ОСОБА_1 від 05 грудня 2024 року, місячна тарифна ставка (оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду відповідно до діючої в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплаті праці становить 22942 гривні ( том 1 а.с. 11-13 17-18).

13 грудня 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Державного агентства України з управління зоною відчуження з вимогою перерахувати йому заробітну плату за весь час роботи на ДСП ЧАЕС відповідно до законодавства, керуючись тарифними ставками, встановленими на діючих атомних електростанціях, а саме не менше 22942 гривень ( том 1 а.с. 10).

Інформацією ДСП ЧАЕС № 4965/47000000-2024 від 18.12.2024, наданою на звернення позивача ОСОБА_1 до ДАЗВ від 13.12.2024, повідомлено, що нарахування заробітної плати працівникам ДСП ЧАЕС і йому особисто здійснюються в рамках чинного законодавства України, тому відсутні підстави для перерахунку заробітної плати( том 1 а.с. 14-15).

Згідно з інформацією АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» № 01-10513/10 від 07.05.2025, наданою на виконання ухвали суду від 30 квітня 2025 року, відповідно до діючої в товаристві системи оплати праці, розмір тарифної ставки робітника 1 розряду промислово-виробничого персоналу атомної електростанції становить: у грудні 2024 року - 11204 гривні; з 01 січня 2025 року 12885 гривень ( том 4 а.с. 1-3, 11).

Відповідно до інформації АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» № 01-13263/10 від 09.06.2025, наданою на виконання ухвали суду від 28 травня 2025 року, розмір мінімальної місячної тарифної ставки (окладу) для професій, які займають 1-ступінь у 25-ти ступеневій системі, визначаються спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету товариства. У товаристві мінімальна місячна тарифна ставка (оклад) у грудні 2024 року становила 11204 гривні, з 01 січня 2025 року становить 12885 гривень. Для робітника 1 розряду промислово-виробничого персоналу атомної електростанції (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу): ступінь оплати -1, коефіцієнт -1,00. Місячна тарифна ставка становить: у грудні 2024 року -11204 гривні (11204х1,00), з 01 січня 2025 року -12885 гривень ( 12885х1,00). Для переробника радіоактивних відходів 6 розряду промислово-виробничого персоналу атомної електростанції: ступінь оплати -9, коефіцієнт 2,15. Місячна тарифна ставка становить: у грудні 2024 року - 24090 гривень (11204х2,15), з 01 січня 2025 року - 27704 гривні ( 12885х2,15) ( том 4 а.с. 62).

Вирішуючи спір згідно встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першоюстатті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною першоюстатті 15 ЦК Українипередбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 43 Конституції Українивстановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до частини першої статті3, статті 4 КЗпП України трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулюються законодавством про працю, яке складається зКЗпП Українита інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Частиною першою статті 94 КЗпП України, приписи якої кореспондуються із частиною першоюстатті 1 Закону України «Про оплату праці», визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зположеннями статті96КЗпП України системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.

Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, професійні стандарти та кваліфікаційні характеристики (за відсутності професійних стандартів).

Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати.

Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

Колективним договором, а якщо договір не укладався - наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.

Частинами другою, третьоюстатті 97 КЗпП Українивстановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, роботодавець зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.

Зазначені положення передбачені і в статті 15 Закону України «Про оплату праці».

Статтями21,22 Закону України «Про оплату праці»передбачено, що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Суб`єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про колективні договори та угоди» умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов`язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.

Забороняється включати до трудових договорів умови, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, колективними договорами та угодами.

Згідно зчастиною першоюстатті 7 вказаного Закону зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції.

Частиною другою цієї статті передбачено, що у колективному договорі встановлюються взаємні зобов`язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.).

Відповідно до частини першої статті 9 зазначеного Закону положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов`язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов`язковими для всіх суб`єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Частинами другою, третьою вказаної статті визначено, що колективний договір, угода набирають чинності з дня їх підписання представниками сторін або з дня, зазначеного у колективному договорі, угоді. Після закінчення строку дії колективний договір, угода продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором, угодою.

В трудовому законодавстві не міститься правил, які мають застосовуватися при тлумаченні того чи іншого колективного договору, а тому з врахуванням принципів, зокрема, добросовісності, справедливості та розумності, сумніви щодо його дійсності, чинності та виконуваності повинні тлумачитися судом на користь його дійсності, чинності та виконуваності, за умови, що положення колективного договору не погіршують, порівняно з чинним законодавством, становище працівників.

Подібний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 14 грудня 2020 року у справі № 569/11722/16-ц (провадження № 61-31573сво18).

Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 20.11.2007 прийнятий на роботу на Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» на посаду контролера верстатних та слюсарних робіт 4 розряду, та з 21.12.2023 позивач переведений на посаду переробника радіоактивних відходів 6 розряду (УВТРАВ) ЦПРВ Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС». Тарифна ставка (посадовий оклад) ОСОБА_1 , позивача у справі, з 21.12.2023 становила 16360 гривень, з 01.01.2024 18458 гривень, з 10.03.2025 20304 гривні. З 27.05.2024 позивач ОСОБА_1 уклав контракт добровольця територіальної оборони згідно з «Положенням про добровольчі формування територіальних громад», затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2021 року № 1449, та є членом добровольчого формування № 1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського району Київської області. Отже, з 27.05.2024 він виконує громадські обов`язки у робочий час як член добровольчого формування № 1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського району Київської області та увільнений від виконання своїх посадових обов`язків за основним місцем роботи на ДСП ЧАЕС.

Згідно із частиною першою статті 119 КЗпП України за позивачем на час виконання громадських обов`язків у робочий час зберігається місце роботи (посади) і середній заробіток.

Середній заробіток позивача обчислюється відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, згідно з яким, якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Порядок встановлення тарифних ставок (посадових окладів) працівників ДСП ЧАЕС визначено у Колективному договорі між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки, який діє на ДСП ЧАЕС ( том 3 а.с. 67-131).

Вирішуючи позовні вимоги про визнання відмови Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», викладеної у відповіді на звернення ОСОБА_1 від 13.12.2024 за реєстраційним номером № НУ-18203149 до Державного агентства України з управління зоною відчуження щодо перерахунку заробітної плати протиправною (незаконною) та зобов`язання Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» встановити ОСОБА_1 місячну тарифна ставку (оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду, відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці, що становить 22 942 гривень, з подальшим підвищенням згідно законодавства до діючих тарифних ставок (окладів) в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 6.2. Колективного договору роботодавець зобов`язується встановлювати мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) в розмірі, не нижче 2, 967 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законодавством, і для працівників, що обслуговують основне виробництво, - не менше 0,85 мінімальної тарифної ставки (окладу) робітника 1 розряду.

Тарифні ставки (посадові оклади) встановлюються в межах схем тарифних ставок (посадових окладів), визначених відповідно до затвердженої 25-ступеневої тарифної сітки ( Додаток 6-1 до цього Колективного договору). При цьому кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем тарифних ставок (посадових окладів), а також розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) повинні відповідати «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».

При збільшенні розміру законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб проводити перерахунок схем тарифних ставок (посадових окладів) на коефіцієнт росту прожиткового мінімуму з дня введення нового законодавчо встановленого його розміру та, в межах ФОП, підвищувати розміри посадових окладів працівників на коефіцієнт збільшення законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму. Не частіше одного раз на рік встановлювати розміри тарифних ставок (посадових окладів) відповідно до Положення «Про порядок встановлення та зміну тарифних ставок(посадових окладів) персоналу підрозділів ДСП ЧАЕС», 117П-С.

Відповідно до пункту 4.1.1. Галузевої угоди між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, чинною на час виникнення спірних правовідносин, та Галузевої угоди між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2025-2027 роки, підписаної 10 квітня 2025 року, умови і розміри оплати праці найманих працівників підприємств встановлюються колективними договорами з дотриманням норм Закону України «Про оплату праці», Генеральної та цієї Угоди. Угодою визначаються мінімальні гарантії в оплаті праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення згідно з додатками 1-4, переліком доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівників підприємств, що мають міжгалузевий характер.

Пунктом 4.1.2. вказаних Галузевих угод розмір тарифної ставки (окладу) працівника 1-го тарифного розряду та наступних тарифних розрядів встановлюється ш ляхом добутку відповідного коефіцієнта та законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. За умов зміни законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи Підприємства зобов`язані переглянути мінімальний розмір тарифної ставки робітника 1-го розряду з дня його запровадження з дотриманням встановлених цією Угодою коефіцієнтів співвідношень розмірів тарифних ставок та посадових окладів.

Згідно з пунктом 4.5. зазначених Галузевих угод підприємства встановлюють у колективних договорах умови оплати праці найманих працівників Підприємств (форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат).

Додатком № 3 до Галузевої угоди на 2021-2023 роки та Галузевої угоди на 2025-2027 роки встановлено мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів керівників ДСП ЧАЕС до мінімального розміру тарифної ставки(посадового окладу) робітника першого розряду, зокрема в Таблиці 6 ( мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок ( посадових окладів) робітників, зайнятих на ремонті обладнання атомної станції, на верстатних роботах та роботах в спеціалізованих цехах до мінімального розміру тарифної ставки (посадового окладу) робітника першого розряду) зазначено, що для робітників, зайнятих на ремонті обладнання атомної станції, на верстатних роботах та на роботах в спеціальних цехах, електрогазозварники, якими присвоєно кваліфікаційний розряд -6 , встановлено 9 ступінь та коефіцієнт 2,26 ( том 3 а.с. 189-199).

Враховуючи, що середній заробіток позивача обчислюється відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, виходячи із його тарифної ставки, то необхідно визначити, чи відповідає встановлена на ДСП ЧАЕС місячна тарифна ставка (посадовий оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду положенням Колективного договору.

Так, в судовому засіданні встановлено, що тарифна ставка (посадовий оклад) ОСОБА_1 , позивача у справі, з 01.01.2024 становив 18458 гривень, з 10.03.2025 20304 гривні.

Тарифна ставка (посадовий оклад) позивача, який становив 18458 гривень, виходячи із показань свідка ОСОБА_3 , розраховувався наступним чином: 2,697х3028 ( мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), розрахована відповідно до абзацу 1 пункту 6.2 Колективного договору, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ) х 2,26 (коефіцієнт, який відповідає 6 розряду робітників, зайнятих на ремонті обладнання атомної станції, на верстатних роботах та на роботах в спеціалізованих цехах, 9 ступеню і зазначений в Додатку 6-1 до Колективного договору та обчислений наступним чином: (2,15+2,37) /2) ( том 1 а.с. 30-83).

Тарифна ставка (посадовий оклад) позивача, який становить 20304 гривні, і встановлений з 10.03.2025, розрахований наступним чином: 2,967 х 3028 ( мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), розрахована відповідно до абзацу 1 пункту 6.2 Колективного договору, в який було внесено зміни 06.03.2025 та збільшено коефіцієнт з 2,697 до 2,967) х2,26 (коефіцієнт, який відповідає 6 розряду робітників, зайнятих на ремонті обладнання атомної станції, на верстатних роботах та на роботах в спеціалізованих цехах, 9 ступеню і зазначений в Додатку 6-1 до Колективного договору) (том 3 а.с. 67-131).

Відповідно до абзацу другого пункту 6.2. Колективного договору тарифні ставки (посадові оклади) встановлюються в межах схем тарифних ставок (посадових окладів), визначених відповідно до затвердженої 25-ступеневої тарифної сітки ( додаток 6-1 до цього Колективного договору). При цьому кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем тарифних ставок(посадових окладів), а також розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) повинні відповідати «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».

Відповідно до постанови КМУ від 29.12.2023 № 1420 «Про утворення Акціонерного товариства Національна атомна енергогенеруюча компанія «ЕНЕРГОАТОМ», Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, утворено Акціонерне товариство Національна атомна енергогенеруючакомпанія «ЕНЕРГОАТОМ», дата державної реєстрації АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» 11.01.2024, яке є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов`язків Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «ЕНЕРГОАТОМ» із дня державної реєстрації товариства.

Виходячи з наведеного, кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем тарифних ставок(посадових окладів) працівників ДСП ЧАЕС, а також розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) повинні відповідати «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», яке є правонаступником ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».

Як встановлено в судовому засіданні, на ДСП ЧАЕС створена 25-ти ступенева тарифна сітка оплати праці персоналу ДСП ЧАЕС, кількість ступенів, розмір тарифних коефіцієнтів, співвідношення між ступенями, мінімальною та максимальною межами схем тарифних ставок (посадових окладів) ( Додаток 6-1 до Колективного договору, Додаток № 3 до Галузевих угод) відповідають «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ»( том 3 а.с. 96, том 4 а.с. 12). Проте, розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), встановлений на ДСП ЧАЕС, не відповідає «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», правонаступником якого є АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».

Так, відповідно до інформації АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» № 01-13263/10 від 09.06.2025, наданою на виконання ухвали суду від 28.05.2025, розмір мінімальної місячної тарифної ставки (окладу) для професій, які займають 1-ступінь у 25-ти ступеневій системі, визначаються спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету товариства. У товаристві мінімальна місячна тарифна ставка (оклад) у грудні 2024 року становила 11204 гривні, з 01 січня 2025 року становить 12885 гривень. Для робітника 1 розряду промислово-виробничого персоналу атомної електростанції(що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу): ступінь оплати -1, коефіцієнт -1,00. Місячна тарифна ставка становить: у грудні 2024 року -11204 гривні (11204х1,00), з 01 січня 2025 року -12885 гривень ( 12885х1,00). Для переробника радіоактивних відходів 6 розряду промислово-виробничого персоналу атомної електростанції: ступінь оплати -9, коефіцієнт 2,15. Місячна тарифна ставка становить: у грудні 2024 року - 24090 гривень (11204х2,15), з 01 січня 2025 року -27704 гривні ( 12885х2,15) ( том 4 а.с. 62).

Отже, розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), встановлений на ДСП ЧАЕС, виходячи з якого розраховувалася тарифна ставка (посадовий оклад) позивача, становив з 01 січня 2024 року по 05.03.2025 включно 8167 гривень, з 06.03.2025 становить 8984 гривні, що не відповідає «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», оскільки у АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» мінімальна місячна тарифна ставка (оклад) у грудні 2024 року становила 11204 гривні, з 01 січня 2025 року становить 12885 гривень.

Таким чином, в порушення абзацу другого пункту 6.2. Колективного договору на ДСП ЧАЕС встановлений розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) не відповідає «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», оскільки є меншим ніж розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), встановлений в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», що в свою чергу впливає на розмір тарифної ставки( посадового окладу) позивача.

Так, місячна тарифна ставка(посадовий оклад) позивача ОСОБА_1 , який займає посаду переробника радіоактивнихвідходів 6розряду наДСП ЧАЕС,з 01.01.2024 становить 18458 гривень, з 10.03.2025 20304 гривні, тоді як з урахуванням розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», тарифна ставка (посадовий оклад) позивача становила б з грудня 2024 року по 09.03.2025 року в розмірі 25321 гривня (11204 гривні (розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» в грудні 2024 року) х 2,26 (коефіцієнт, який відповідає 9 ступеню переробника радіоактивнихвідходів 6розряду наДСП ЧАЕС),з січня2025року тарифнаставка (посадовий оклад)позивача становила б 29120гривень (12885гривень (розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» з 1 січня 2025 року) х 2,26 (коефіцієнт, який відповідає 9 ступеню переробника радіоактивних відходів 6 розряду на ДСП ЧАЕС).

Таким чином, встановленнявідповідачем розмірутарифної ставки(посадовогоокладу)позивачу всуперечумовам Колективного договору єпорушенням статей21,22 Закону України «Про оплату праці» та статті 5 Закону України «Про колективні договори та угоди».

Відповідно до частини другоїстатті 5 ЦПК України, у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Застосування конкретного способу захисту порушеного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Згідно з положеннями статей55,124 Конституції Українита статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

Вказаний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі № 727/7932/18, провадження № 61-4014св19.

Суд вважає, що зазначена позивачем в позовній заяві вимога щодо визнання відмови Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», викладеної у відповіді на звернення ОСОБА_1 від 13.12.2024 за реєстраційним номером № НУ-18203149 до Державного агентства України з управління зоною відчуження щодо перерахунку заробітної плати протиправною (незаконною) є неефективним способом захисту, оскільки не буде сприяти відновленню порушених прав позивача, тому задоволенню не підлягає.

Разом з тим, суд погоджується з доводами позивача, що йому встановлена тарифна ставка (посадовий оклад) на ДСП ЧАЕС в порушення вимог пункту 6.2. Колективного договору і тому позовна вимога в частині зобов`язання відповідача встановити позивачу тарифну ставку (посадовий оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду, відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці, підлягає задоволенню. Проте, зважаючи на те, що розмір тарифної ставки (посадового окладу) змінюється і залежить від розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб,то зобов`язання встановити тарифнуставку (посадовийоклад) позивачу в певній грошовійсумі,про щозазначає позивачв позовнійзаяві, якаможе змінитисячерез певнийпроміжок часув залежностівід зазначенихв Колективномудоговорі чинників, не приведе до відновлення порушеного права без необхідності повторного звернення до суду.

Враховуючи викладене, суд,задовольняючи вказанупозовну вимогу, вважає,що ефективним способомзахисту правпозивача буде зобов`язання відповідачавстановити позивачу місячнутарифну ставку(посадовийоклад)переробника радіоактивнихвідходів 6розряду відповіднодо умовКолективного договору,укладеного міжроботодавцем іпрофспілковим комітетомПервинної профспілковоїорганізації ЧорнобильськоїАЕС на2019-2020роки,виходячи ізрозміру мінімальноїтарифної ставкиробітника 1розряду (що виконуєнекваліфіковану абомалокваліфіковану роботу),яка відповідає«Єдиній тарифнійсітці АТНАЕК «ЕНЕРГОАТОМ»,починаючи з06січня 2025року,тобто здати зверненняпозивача досуду ізпозовною заявою, прощо вінзазначив всудовому засіданні. Вказанийспосіб захистуозначає,що відповідач має встановити тарифнуставку (посадовийоклад) позивачаз урахуваннямположень Колективногодоговору,як цього вимагають приписи статей21,22 Закону України «Про оплату праці» тастатті 5Закону України«Про колективнідоговори таугоди», несуперечить закону,відповідає правовій природі правовідносин,що існуютьміж сторонами, і повністю вирішить спір та усуне підстави для повторного звернення до суду.

Доводи представника відповідача про те, що при розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) позивача застосувався розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка встановлена на ДСП ЧАЕС, оскільки АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» не надавало інформацію про розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», не заслуговують на увагу суду, оскільки в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач звертався до АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» із запитом про надання інформації, і АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» відмовило ДСП ЧАЕС в наданні такої інформації. Крім того, представник відповідача в судовому засіданні підтвердив, що з 2021 року ДСП ЧАЕС не зверталося до АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» із запитом про надання інформації про розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».

Не приймаються до уваги суду і твердження представника відповідача про те, що для встановлення розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) на ДСП ЧАЕС, яка відповідає розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду (що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), що встановлена в АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», відсутні бюджетні асигнування, оскільки представником відповідача не надано суду доказів на підтвердження того, що у відповідача відсутні фінансові можливості для встановлення тарифних ставок (посадових окладів) працівникам ДСП ЧАЕС, зокрема і позивачу, у відповідності до положень Колективного договору. Положення Колективного договору не містять будь-яких умов, при наявності яких підлягає встановленню розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу) на ДСП ЧАЕС, що відповідає «Єдиній тарифній сітці ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», правонаступником якого є АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» .

Таким чином,положення пункту6.2.Колективного договорує обов`язковимидля роботодавця.Відповідач не скористався правом, передбаченим в статті 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», та вказані положення Колективного договору на період воєнного стану не зупинив.

Інші доводи, наведені у відзиві на позовну заяву, та поясненнях третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не впливають на висновку суду.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов`язання Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» нараховувати заробітну палату ОСОБА_1 , починаючи з 11.12.2024 в розмірі не нижчому від розміру середньої заробітної переробника радіоактивних відходів 6 розряду на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України, в сумі не менше ніж 24090 гривень з подальшим підвищенням відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці, суд виходить з такого.

Згідно з пунктом 6.6. Колективного договору з метою забезпечення ядерної та радіаційної безпеки та збереження кваліфікованих кадрів в Україні працівникам зупинених енергоблоків, а також працівникам об`єкту «Укриття», на період виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації, встановлюється заробітна плата в розмірі не нижчому середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України зі збереженням пільг, передбачених законами України, відповідно до планів використання бюджетних коштів на поточний рік та кошторисів використання коштів, отриманих від господарської діяльності підприємства.

Пункт 6.6. Колективного договору кореспондується із пунктом 4.6. Галузевої угодою між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки та пунктом 4.6. Галузевої угоди між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2025-2027 роки, якими передбачено, що з метою забезпечення ядерної безпеки та збереження кваліфікованих кадрів в Україні працівникам зупинених енергоблоків, а також працівникам об`єкту «Укриття», на період виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації, встановлюється заробітна плата в розмірі не нижчому від середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України зі збереженням пільг, передбачених законами України ( том 1 а.с. 19-29).

Частиною десятоюстатті 12Закону України «Прозагальні засадиподальшої експлуатаціїі зняттяз експлуатації ЧорнобильськоїАЕС таперетворення зруйнованого четвертогоенергоблока цієїАЕС наекологічно безпечнусистему» також передбачено,що з метою забезпечення ядерної безпеки та збереження кваліфікованих кадрів в Україні працівникам зупинених енергоблоків, а також працівникам об`єкта «Укриття», на період виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації, встановлюється заробітна плата в розмірі не нижчому від середньої заробітної плати працівників відповідних професій та посад на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України.

Відповідно допункту 1постанови КМУ№ 399від 25.04.2001«Про утвореннядержавного спеціалізованогопідприємства «ЧорнобильськаАЕС» навиконання УказуПрезидента Українивід 25вересня 2000 року N1084 «Про заходи, пов`язаніз Актомзакриття Чорнобильськоїатомної електростанції» та з метою ефективного управління процесом зняття з експлуатаціїенергоблоків атомнихелектростанцій і перетворення об`єкта «Укриття» в екологічнобезпечну систему утворено на базі відособленого підрозділу «Чорнобильська АЕС» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «ЕНЕРГОАТОМ» Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» шляхом його виділення із складу зазначеної компанії з віднесенням до сфери управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Як вказано у пункті 2 вказаної постанови КМУ, до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» переходять майно, майнові права і обов`язки державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «ЕНЕРГОАТОМ» згідно з розділювальним балансом.

Згідно з пунктом 3 зазначеної постанови КМУ основними завданнями Державного спеціалізованого підприємства«Чорнобильська АЕС»є,зокрема безпечне зняття з експлуатації першого - третьогоенергоблоків ЧорнобильськоїАЕС таінших атомнихелектростанцій; перетворення об`єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему; убезпечення поводження з радіоактивними відходами, які накопичилися на Чорнобильській АЕС і утворюються у процесі зняття її з експлуатації та перетворення об`єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему.

Таким чином, після виділення відособленого підрозділу «Чорнобильська АЕС» зі складу державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» і утворення на його базі Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» право працівників зупинених енергоблоків,а такожпрацівників об`єкта«Укриття», наперіод виведенняЧорнобильської АЕСз експлуатації на отримання заробітної плати в розмірі ненижчому відсередньої заробітноїплати працівниківвідповідних професійта посадна діючихатомних електростанціяхУкраїни іззбереженням пільг,передбачених законамиУкраїни, було закріплено у частині десятій статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та відображено у Колективному договорі, укладеному між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки ( пункт 6.6. Колективного договору) і Галузевій угоді між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, Галузевій угоді між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2025-2027 роки ( пункт 4.6. Галузевих угод).

Середня заробітна плата в Україні це макроекономічний показник, що обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат всіх груп працівників в Україні. Розраховується, виходячи з фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, надбавок, винагород за підсумками роботи за рік і одноразових заохочень.

Проте, як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 , починаючи з 27 травня 2024 року виконує громадські обов`язки у робочий час як член добровольчого формування № 1 Славутицької міської територіальної громади Вишгородського району Київської області за контрактом та увільнений від виконання своїх посадових обов`язків за основним місцем роботи на ДСП ЧАЕС і йому виплачується середній заробіток, відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, виходячи із його тарифної ставки, тому суд вважає, що на цей період на позивача не поширюються положення частини десятої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему», пункт 6.6. Колективного договору, укладеному між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки і пункт 4.6. Галузевої угоди між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2021-2023 роки, Галузевої угоди між Державним агентством України з управління зоною відчуження та Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України на 2025-2027 роки.

Виходячи з викладеного, зазначена позовна вимога про зобов`язання відповідача нараховувати заробітну палату ОСОБА_1 , починаючи з 11.12.2024 в розмірі не нижчому від розміру середньої заробітної переробника радіоактивних відходів 6 розряду на діючих атомних електростанціях України із збереженням пільг, передбачених законами України, в сумі не менше ніж 24090 гривень з подальшим підвищенням відповідно до діючої в АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» системи оплати праці, задоволенню не підлягає.

За таких обставин позов необхідно задовольнити частково та зобов`язати Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» встановити ОСОБА_1 місячну тарифну ставку (посадовий оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду відповідно до умов Колективного договору, укладеного між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки, виходячи із розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка відповідає «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», починаючи з 06 січня 2025 року. В іншій частині позовних вимог з вищенаведених підстав необхідно відмовити.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті264ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 133ЦПКУкраїни судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

З урахуванням часткового задоволення позову стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати по оплаті судового збору за вимогу немайнового характеру в сумі 968,96 гривень ( 1937,92 гривень (сума судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову за дві вимоги немайнового характеру)/2).

На підставі викладеного, керуючись статтями258-259,263-265 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» встановити ОСОБА_1 місячну тарифну ставку (посадовий оклад) переробника радіоактивних відходів 6 розряду відповідно до умов Колективного договору, укладеного між роботодавцем і профспілковим комітетом Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС на 2019-2020 роки, виходячи із розміру мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду ( що виконує некваліфіковану або малокваліфіковану роботу), яка відповідає «Єдиній тарифній сітці АТ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», починаючи з 06 січня 2025 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 968,96 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС», код ЄДРПОУ: 1430862, місцезнаходження: 07101, Київська область, Вишгородський район, м. Славутич, вулиця Збройних Сил України, будинок 7/1.

Треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору:

Профспілка працівників атомної енергетики та промисловості України, код ЄДРПОУ: 14296151, місцезнаходження: 01012, м. Київ, Майдан Незалежності, будинок 2;

Первинна профспілкова організація Чорнобильської АЕС, код ЄДРПОУ: 25302972, місцезнаходження: 07101, Київська область, Вишгородський район, місто Славутич, вулиця Збройних Сил України, будинок 7/1, приміщення 1005;

Державне агентство України з управління зоною відчуження, код ЄДРПОУ: 37536183, місцезнаходження: 01133, м.Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26.

Повне рішення суду складено 27 червня 2025 року.

Суддя Н. Ф. Теремецька

СудСлавутицький міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.06.2025
Оприлюднено30.06.2025
Номер документу128472084
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них