Рішення
від 07.12.2010 по справі 12/143
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

      ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

 "07" грудня 2010 р.

Справа № 12/143

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Макаренко Т.В., розглянувши матеріали  справи № 12/143

за позовом: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, смт. Вільшанка, Кіровоградська область,  

до відповідача: приватного підприємства "Альянс", смт. Новоархангельськ, Новоархангельський район, Кіровоградська область     

про стягнення 16509,30 грн.  

Представники сторін:

від позивача: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 особисто

від відповідача: участі не брали.

Господарський суд враховує, що ухвала про відкладення  розгляду даної справи  від 23.11.2010 року направлена на юридичну адресу відповідача 24.11.2010 року, що підтверджується списком № 154 згрупованих внутрішніх поштових відправлень від 24.11.2010 року та реєстром № 25022 0165815 5  рекомендованих відправлень від 24.11.2010 року.

Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 року №75                   (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.

Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

Вказана правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 13.08.2008 року №01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року".

З урахуванням викладених обставин, враховуючи належне оформлення відмітки про відправку відповідачеві ухвали від 23.11.2010 року у справі № 12/143 року, господарський суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовом про стягнення з приватного підприємства "Альянс" суми боргу 16509,30 грн з яких: 10400,00 грн - основний борг, 343,20 грн - втрати від інфляції, 1295,00 грн - 7% штрафу,  4273,50 грн - пеня,  197,60 грн - три відсотка річних.

Відповідач  відзиву на позовну заяву не подав,  вимоги позивача ні по суті, ні по розрахунку не заперечив.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в справі документами.  

Розглянувши наявні  матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, господарський суд, -

                                                            ВСТАНОВИВ:

Між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (покупець)  та приватним підприємством "Альянс" (продавець), укладено договір купівлі-продажу № 16 від 10.12.2009 року (надалі Договір), за умовами якого продавець зобов’язався передати у власність покупцю, а  покупець зобов'язався прийняти та оплатити товар визначений специфікаціями, вартістю 18500 грн з врахуванням ПДВ. І с. 7 кб.м на суму 14000 грн, ІІ с. -ІІІ кб.м. - 14500 грн.

Розділом 2 Договору сторони узгодили, що місцем відвантаження товару (передання товару продавцем покупцю) за цим Договором є склад продавця. Строк поставки не пізніше 10 днів з моменту проведення 50% попередньої оплати (п. 2.3 Договору). Продавець зобов'язався за два дні до відвантаження товару повідомити покупцеві, факсом дані по відвантаженню: рахунок-фактуру, відвантажувальну специфікацію (п. 2.4 Договору). Датою відвантаження є дата оформлення на вантаж відвантажувальної документації (п. 2.6 Договору).  

Відповідно до п. 3.1 Договору  оплата по поставці товару визначеного цим Договором проводиться шляхом банківської оплати вартості товару на розрахунковий рахунок продавця, або готівкою в касу підприємства продавця.

Сторони, також узгодили, за порушення строків виконання зобов'язань сплачується пеня в розмірі 0,1 % від суми боргу за кожний день прострочення (п. 3.2 Договору). За прострочення понад 10 днів додатково стягується штраф в розмірі 7% від суми боргу (п. 3.3 Договору).

Даний Договір вступає в дію з моменту його підписання і діє до моменту його завершення (7.3 Договору).

Договір підписано уповноваженими представниками сторін та скріплено печатками підприємств.

На виконання умов договору, а саме п. 2.3, покупець здійснив попередню оплату товару на суму 10400,00 грн, що підтверджено копією квитанції до прибуткового касового ордеру   № 16 від 11.12.2009 року.

Як зазначає позивач у позовній заяві відповідач взяті на себе зобов'язання по Договору не виконав, порушуючи умови п. 2.3, продавець не поставив покупцю відповідний товар.

Згідно ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу продавець передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність, а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст. 692 Цивільного кодексу України передбачений обов'язок покупця оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)  відповідно до норм ст. 530 Цивільного кодексу України

Згідно умов договору (п.2.3) відповідач повинен був здійснити поставку товару не пізніше 10 днів з моменту проведення попередньої оплати, тобто отримавши попередню оплату 11.12.2009 року, продавець мав поставити товар не пізніше 22.12.2009 року.

Відповідно до частини 1 статті 665 Цивільного кодексу України,  у разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.

З огляду на вказану норму невиконання продавцем обов'язку щодо передачі товару покупцеві дає останньому право відмовитися від договору. Дане правило відповідає загальній нормі ч. 1 ст. 611 ЦК за якою у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки передбачені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це передбачено договором або законом.

Визнаючи єдиною підставою для вказаних правових наслідків відмови продавця передати проданий товар покупцеві, законодавець чітко не окреслює, які дії слід вважати відмовою продавця від виконання покладеного на нього обов'язку. Тобто, про відмову продавця у даному випадку можуть свідчити будь-які дії, бездіяльність чи рішення, що дають підстави вважати даний обов'язок невиконаним чи виконаним неналежним чином.

За правилами части 2 статті 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Позивач вказує на те, що виконання зобов'язання, щодо передачі проданого товару, втратило для нього інтерес, так як сплинув час, на протязі якого очікувалась поставка товару та була в ньому необхідність для ведення своєї господарської діяльності позивачем, що є підставою вимагати від відповідача, саме повернення попередньої оплати, а не виконання умов договору.

Доказів здійснення поставки товару за Договором № 16 та в строки встановлені цим Договором або повернення отриманих від позивача коштів в рахунок оплати товару, відповідач суду не подав.

Отже позовні вимоги про стягнення 10400,00 грн боргу (попередня оплата) є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

У своїх позовних вимогам, позивач, на підставі п.п. 3.2, 3.3 Договору, просить стягнути  з відповідача пеню в розмірі 0,1% від суми боргу (загальна ціну товару за умовами Договору - 18500,00 грн) за кожен день прострочення, що складає 4273,50 грн за період з грудня 2009 року по серпень 2010 року (231 день) та штраф в розмірі 7% від суми боргу (загальна ціну товару за умовами Договору - 18500,00 грн) за прострочення понад 10 днів, що складає 1295,00 грн.

Виходячи з приписів частини 3 статті 693 Цивільного кодексу України, порушення продавцем обов'язку щодо передачі товару, який був попередньо оплачений, надає покупцеві можливість стягнути з продавця проценти за користування чужими грошовими коштами відповідно до ст. 536 ЦК. Проценти починають нараховуватися від дня, коли товар мав бути переданий, до дня фактичного передання товару покупцеві або повернення йому суми попередньої оплати, в залежності від того, яким правом, передбаченим ч. 2 вказаної статті скористався покупець. Договором також може бути передбачений обов'язок продавця сплачувати проценти від дня одержання суми попередньої оплати від покупця, а не від дня, коли товар має бути переданий.

Відповідно до ст. 536 Цивільного кодексу України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Пунктом 3.3 Договору купівлі-продажу № 16, сторони встановили, що за прострочення виконання зобов'язань понад 10 днів, додатково стягується штраф в розмірі 7% від суми боргу.

Оскільки, відповідно до приписів ст. 662 Цивільного кодексу України, обов'язок щодо передачі проданого товару покупцеві, покладено умовами договору на продавця, а він його не виконав, то вимога позивача, щодо стягнення штрафу в розмірі 7% від суми боргу, що становить 1295,00 грн є правомірною та підлягає задоволеню.

Нормами ст.ст. 662, 663, 664 Цивільного кодексу України передбачений обов'язок продавця передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

В силу ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

Згідно зі ст. ст. 546, 547, ч. 3. ст. 549 ЦК України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Правочин щодо забезпечення виконання зобов’язання вчиняється в письмовій формі.

Неустойкою / штрафом, пенею / є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 3.2 Договору, за порушення строків виконання зобов'язань сплачується пеня в розмірі 0,1 % від суми боргу за кожний день прострочення.

У зв’язку з несвоєчасним виконання зобов'язань відповідачем перед позивачем, щодо передачі проданого товару, господарський суд задовольняє вимогу позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 4273,50 грн за період з грудня 2009 року по серпень 2010 року (231 день)

Також, позивач просить стягнути з відповідача втрати від інфляції в сумі 343,20 грн  та 3% річних в сумі 197,60 грн (нараховані на суму попередньої оплати - 10400,00 грн) за період з січня 2010 року по липень 2010 року.

Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За поданим розрахунком позивача сума інфляційних втрат (нараховані на суму попередньої оплати - 10400,00 грн) за період з січня 2010 року по липень 2010 року становить 343,20 грн, три відсотка річних (нараховані на суму попередньої оплати - 10400,00 грн) за період з січня 2010 року по липень 2010 року становить 197,60 грн.

З огляду на викладені обставини, матеріали справи та норми чинного законодавства  господарський суд задовольняє вимоги позивача в цій частині  та стягує з відповідача інфляційні втрати в сумі 343,20 грн за період січень 2010 року по липень 2010 року та три відсотки річних в сумі 197,60  грн за  вказаний період.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладаються витрати по сплаті державного мита та  витрати по оплаті послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу повністю.

На підставі викладеного, ст.ст. 33, 34, 44, 49, ст.ст. 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

                                                                 ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства "Альянс" юридична адреса: 26100, Кіровоградська область, Новоархангельський район, смт. Новоаргангельськ, вул. Леніна, б. 119, фактична адреса: 26150, с. Надлак, Новоархангельського району, вул. Нова, 13, р/р № 26009052901564 Приватбанк МФО 323583, код ЄДРПОУ 32721218  на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, Кіровоградська область7  борг в сумі 16509,30 грн з яких: 10400,00 грн - основний борг, 343,20 грн - втрати від інфляції, 1295,00 грн - 7% штрафу, 4273,50 грн - пеня, 197,60 грн - три відсотка річних, а також, державне мито в сумі 165,09 грн та витрати  з інформаційно-технічного забезпечення  розгляду справи у судах в сумі 236,00 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.

Згідно ч. 5 ст. 85  ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя                                                                                                                 Макаренко Т.В.

  

повний текст рішення   

складено 13.12.2010 року.

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення07.12.2010
Оприлюднено23.12.2010
Номер документу12956452
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/143

Ухвала від 07.10.2010

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Судовий наказ від 21.01.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Крейбух О. Г.

Ухвала від 15.10.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Крейбух О. Г.

Ухвала від 10.11.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 14.08.2012

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 11.05.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 11.04.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 22.03.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 30.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 14.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні