Герб України

Постанова від 25.11.2025 по справі 460/7048/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 460/7048/24 пров. № СК-А/857/3981/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

при секретарі судового засідання: Рибачуку А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Рівненської обласної прокуратури на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі №460/7048/24 за адміністративним позовом Керівника Вараської окружної прокуратури в інтересах держави до Виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області , треті особи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛКАН», ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ОСОБА_10 про визнання протиправним та скасування рішення,-

головуючий суддя першої інстанції Друзенко Н.В., час ухвалення 11.06 год.,

місце ухвалення м. Рівне, дата складання повного тексту 16.12.2024

В С Т А Н О В И В :

Керівником Вараської окружної прокуратури подано позов в інтересах держави до виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради №272 від 13.11.2019 «Про затвердження містобудівної документації».

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Рівненською обласною прокуратурою подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.12.2024 у справі № 460/7048/24 ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального (ст.ст. 16-19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 83, 84, 88 ЗК України, п.п. 4.1 та 4.2 ДБН Б. 1.1- 14.2012 «Склад та зміст детального план території») та з порушенням норм процесуального права (ст.ст. 90, 242, 244 КАС України), у зв`язку з чим, згідно вимог ст. 317 КАС України, вказане рішення підлягає скасуванню, а позов - задоволенню.

Щодо висновків суду, що на час виникнення спірних правовідносин норма ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності, за якою детальний план території повинен деталізувати положення генерального плану населеного пункту без зміни функціонального призначення території не існувала і не діяла, апелянт зазначає, що відмінність в редакції зазначеної статті на момент прийняття рішення виконавчого комітету Вараської міської ради №272 від 13.11.2019«Про затвердження містобудівної документації» та на даний час становить виключно 1 слово, а саме «уточнює положення генерального плану» та «деталізує положення генеального плану», що по своїй сутті є синонімами. При цьому, редакція вказаної статті в жодному випадку не передбачала можливості зміни функціонального призначення території, визначеного генеральним планом, оскільки саме генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні. На його основі та відповідно до генерального плану розробляються інші види містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, й детальний план території. Відповідно, детальний план повинен деталізувати положення генерального плану, зокрема визначити планувальну організацію і розвиток частини території щодо якої генеральним планом та планом зонування уже визначено її функціональне призначення.

Щодо невідповідності спірного детального плану території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Варані Генеральному плану (основне креслення), то вказує на наступне. Визначення Генеральним планом зони зелених насаджень має за мету не лише забезпечення потреб населення у місцях відпочинку, а й практичне значення, яке полягає в захисті території та оздоровленні навколишнього природного середовища. При цьому, згідно положень ст. 51 ЗК України, до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів. Відповідно до п. 10.4 ДБН 360-92*, на землях зелених зон міст не допускається розміщення будівель, споруд та комунікацій, що не передбачені для відпочинку, занять спортом та обслуговування лісового господарства. З огляду на вказане, в даній частині спірний детальний план території не відповідає Генеральному плану міста Вараш, адже запроектовані під будівництво земельні ділянки з к.н. 5610700000:01:009:0512, 5610700000:01:009:0551, 5610700000:01:009:0485, 5610700000:01:009:0474, 5610700000:01:009:0490, 5610700000:01:009:0552 розміщені в межах зони «зелених насаджень загального користування», де будівництво житлових об`єктів не допускається.

Що стосується невідповідності спірного детального плану території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш Плану зонування території міста Вараш, то зазначає, що з листа ДП «Діпромісто» від 27.03.2024 №5-240, за результатами нанесення координат земельних ділянок на «План зонування території (зонінг) м. Кузнецовськ Рівненської області» (2015 рік), земельні ділянки к.н. 5610700000:01:009:0512, 5610700000:01:009:0551, 5610700000:01:009:0485, 5610700000:01:009:0474, 5610700000:01:009:0490, 5610700000:01:009:0552, дозволи на розроблення проектів землеустрою яких надано рішеннями Вараської міської ради №№641 - 642 від 03.09.2021 та №№ 938-941 від 18.10.2021, потрапляють в межі зони Р-2 «Рекреаційна зона активного відпочинку», зони Ж-1 «зона садибної забудови» та частково в межі прибережної захисної смуги р. Стир.

Відповідно до додатку 2 до листа ДП Український державний науково- дослідний інститут проектування міст «Діпромісто імені Ю.М. Білоконя» від 27.03.2024 №5-240, складеного за результатами накладення координат вищевказаних земельних ділянок на План зонування території міста, встановлено що запроектовані спірним Детальним планом території земельні ділянки з к.н. 5610700000:01:009:0474, 5610700000:01:009:0485, 5610700000:01:009:0490, 5610700000:01:009:0552, 5610700000:01:009:0551 повністю розміщені в межах зони «Р-2 «Рекреаційна зона активного відпочинку». Земельна ділянка з к.н. 5610700000:01:009:0512 частково знаходиться в межах зон «Р-2 «Рекреаційна зона активного відпочинку» та Ж-1 «Зона садибної забудови».

Відповідно до Зонінгу в рекреаційній зоні активного відпочинку серед допустимих, переважних та супутніх видів використання не передбачено можливість забудови житлових будинків, організації присадибної ділянки. Окрім того, положеннями ст. 52 ЗК України визначено, що на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Таким чином, запроектовані під будівництво житлових будинків земельні ділянки з к.н. 5610700000:01:009:0474, 5610700000:01:009:0485, 5610700000:01:009:0490, 5610700000:01:009:0552, 5610700000:01:009:0551, 5610700000:01:009:0512 знаходяться в межах зони «Р-2 «Рекреаційна зона активного відпочинку», в якій не передбачено можливість забудови житлових будинків, а тому в цій частині спірний Детальний план території не відповідає Плану зонування території (Зонінгу). Відтак, зміна функціонального призначення рекреаційної зони та прибережної захисної смуги р. Стир на території для розміщення житлової садибної забудови не може тлумачитись як уточнення такого функціонального призначення, оскільки суперечить містобудівній документації вищого рівня, а тому може мати місце лише в разі внесення змін до Генерального плану та Плану зонування (Зонінгу) у відповідній частині.

Також апелянт вважає невірними висновки суду першої інстанції про те, що графічна частина детального плану території містить відомості про прибережну захисну смугу річки Стир та відповідні обмеження, а тому відсутні будь-які порушення вимог ДБН Б.1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території», ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій». Відповідно до ст. 89 ВК України та ст. 61 ЗК України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів. Об`єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватись, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг. Таким чином, будівництво (крім гідротехнічних навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних споруд) в межах прибережних захисних смуг, заборонено. Окрім того, законом встановлено особливий правовий статус і режим охорони території у межах прибережних захисних смуг, її використання, заборони провадження певних видів діяльності на них (у тому числі господарської), обмеження у її використанні (абз. 4 п. 2 додатку 13 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, п. 6.15 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, пункт 10.17 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", п. 16 Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення, ст. 90 ВК України, ч. 2 ст. 113 ЗК України).

Звертає увагу, що спірним детальним планом допускається розміщення приватних садибних будинків не лише у межах прибережних захисних смуг, а і у рекреаційних та зелених зонах, що в свою чергу не лише суперечить вимогам діючого законодавства, але й може призвести до погіршення стану (зменшення) цих зон та водного об`єкту, а також вплинути на права жителів територіальної громади міста Вараш на безперешкодний та безоплатний доступ до цих об`єктів та задоволення своїх потреб у загальному водокористуванні.

Таким чином, зміна функціонального призначення рекреаційної зони та прибережної захисної смуги р. Стир на території для розміщення житлової садибної забудови не може тлумачитись як уточнення такого функціонального призначення, оскільки суперечить містобудівній документації вищого рівня, а тому може мати місце лише в разі внесення змін до Генерального плану та Плану зонування (Зонінгу) у відповідній частині.

З огляду на викладене, вважає необґрунтованими та безпідставними висновки суду першої інстанції, що детальний план території не входить в суперечність з Генеральним планом, а лише уточнює його положення, визначаючи планувальну організацію і функціональне призначення, просторову композицію і параметри забудови та ландшафтної організації відповідного мікрорайону.

З урахуванням наведеного просить рішення суд першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.

Учасниками справи подані відзиви на апеляційну скаргу.

Виконавчий комітет Вараської міської ради (далі - Відповідач) вважає рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/7048/24 законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу Рівненської обласної прокуратури - безпідставною, та такою, що не підлягає до задоволення. протоколами. Зазначає, що 13.11.2019року розглянувши графічні та текстові матеріали містобудівної документації «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул.Парковою та р.Стир у м.Вараш», враховуючи протокол громадських слухань щодо обговорення містобудівної документації від 03.05.2019 року та погодження містобудівної ради при Управлінні містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Вараської міської ради, Виконавчий комітет Вараської міської ради затвердив містобудівну документацію «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул.Парковою та р.Стир у м.Вараш», розроблену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_11 та доручив Управлінню містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Вараської міської ради забезпечити доступність матеріалів містобудівної документації «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої АДРЕСА_1 та р.Стир у м.Вараш» шляхом їх розміщення на офіційному сайті Вараської міської ради. Враховуючи викладене, вважає, що оскаржуване рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради було прийнято з дотриманням процедури проведення громадських слухань, у зв`язку з чим безпідставним та недоцільним вбачається твердження органів прокуратури щодо того, що ними здійснюється захист державного інтересу - територіальної громади. В даному випадку безпосередньо територіальна громада не тільки мала можливість, але й реально брала участь в обговоренні проекту, висловлювала побажання, що прийняті відповідачем до уваги. Зазначає, що врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації є результатом двостороннього процесу. За відсутності факту реалізації громадськістю свого права на подання пропозицій до містобудівної документації у передбаченому законом порядку у органу місцевого самоврядування, замовника та розробника містобудівної документації відсутній обов`язок з їх розгляду та, відповідно, врахування. Апелянт вказує на те, що ДПТ суперечить генеральному плану, оскільки «...земельні ділянки потрапляють в межі «зелених насаджень загального користування, «територій присадибної забудови», магістральних вулиць». Однак дане твердження не заслуговує на увагу, оскільки функціональне призначення території вулиці Паркова м.Вараш не суперечить визначеному у Генеральному плані призначенню використання територій, а є уточненням положень Генерального плану щодо планувальної структури і функціонального призначення території, не змінює функціональне зонування його територій, відповідає вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім того, судом при розгляді справи було вірно встановлено, що Детальним планом території вулиці Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул.Парковою та р.Стир у м.Вараш передбачено рекреаційну зону, що розташована переважно у водоохоронній зоні річки Стир, що має ширину 100 м. У зоні рекреації виділено припляжну зону з місцями для пляжів та стаціонарних парасольок, зону пасивного (луго-парк, альтанки для вогнища чи барбекю) та активного відпочинку (велодоріжки, спортивні майданчики, бігові доріжки, футбольне поле, майданчики для ворткауту, територію для занять з водних видів спорту). Зону перспективної індивідуальної і багатоквартирної забудови запроектовано між рекреаційною зоною та ділянками індивідуальної житлової забудови, що сформувалася вздовж вулиці Паркової. Нова вулиця 1 та Нова вулиця 2 спроектовані вздовж водоохоронної зони річки Стир, паралельно вулиці Парковій і в південно-західній частині з`єднуються з нею. Вздовж Нових вулиць та між існуючою забудовою на вул.Парковій запроектовано садибні будинки в загальній кількості - 86, та багатоквартирні - 3, в тому числі один дев`ятиповерховий (позначено на Проектному плану території салатовим кольором).

Що стосується дев`ятиповерхового будинку, то він запроектований на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, має кадастровий номер 5610700000:01:011:0060, площу 0,2 га., категорію - землі житлової і громадської забудови та на даний час належить ТОВ «Алкан», яке є замовником будівництва і вже таке проводить.

Судом вірно було зроблено висновки, що до ДПТ в цій частині, як і в частині запроектованих 80-ти будинків садибного типу, претензій ні в кого не виникало і не виникає.

Органи прокуратури, заявляючи в позові вимоги про скасування рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради №272 від 13.11.2019, яким затверджено відповідний Детальний план території в цілому, в підставах позову не вказував про будь-яку протиправність цієї частини ДПТ, як і тієї частини, яка стосується запроектованої рекреаційної зони.

Фактично, підстави позову стосуються лише тієї частини ДТП, де запроектовано 8 садибних будиночків на окремих 8 земельних ділянках, площею 0,1 га. (крайня ліва частина Проектного плану територій). Доводи органів прокуратури про те, що Детальний план території суперечить Генеральному плану і Плану зонування території фактично зводилися до того, що Детальним планом змінено функціональне призначення частини території.

Норма статті 19 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», за якою, «детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території» була змінена за Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» №711-IX від 17.06.2020, і набрала чинності 24.07.2021. Оскільки на час прийняття Виконавчим комітетом Вараської міської ради рішення №272 від 13.11.2019 норма в такій редакції не існувала і не діяла, то жодних правових підстав для того, щоб стверджувати про наявність в діях Виконавчого комітету Вараської міської ради порушення вимог такої норми немає. Це в повній мірі стосується і доводів органів прокуратури про невідповідність Детального плану території Плану зонування території (Зонінгу), яким встановлено функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Крім того, у Пояснювальній записці до Зонінгу вказано, що межі територіальних зон можуть бути уточнені на окремі ділянки, після розробки плану червоних ліній та (або) детальних планів території.

З урахуванням наведеного просить рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/7048/24 залишити без змін, а апеляційну скаргу першого заступника керівника Рівненської обласної прокуратури - без задоволення.

Також відзив поданий представником третіх осіб на стороні відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 адвокатом Кузьменюк-Волошиною Н.М., яким підтримує позицію суду першої інстанції, вважає рішення суду законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, при повному та всебічному з`ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

В судовому засіданні апеляційного розгляд справи представник прокуратури апеляційну скаргу підтримав з підстав зазначених у ній та просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Представник відповідача, представник третіх осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 адвокат Кузьменюк-Волошина Н.М. та третя особа ОСОБА_10 проти апеляційної скарги заперечили, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Інші учасники справи в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про лату судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що місто Вараш Рівненської області до 2016 року мало назву Кузнецовськ і було перейменовано відповідно до постанови Верховної ради України №1377-19 від 19.05.2016.

Генеральний план міста було розроблено відповідно до договору №721-01-2004 від 30.07.2004, на замовлення УКБ Рівненської обласної державної адміністрації відповідно до завдання на проектування, погодженого відділом містобудування та архітектури.

Генеральний план складається з аналітичної частини, обґрунтувань та пропозицій (пояснювальна записка, складена при виконанні робіт щодо перегляду обмеження доступу для графічної частини проекту і пояснювальної частини Генерального плану м.Вараш Рівненської області - https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhwEEKdxVVUGayvyj IaIA27uN, а.с.109-224 том 1; генеральний план основне креслення - https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhwEEKdxVVUGayvyjIaIA27uN, опорний план - https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhwEEKdxVVUGayvyjIaIA27uN).

Генеральним планом визначено: потреби в територіях для забудови та іншого використання; пріоритетність забудови та іншого використання територій; межі функціональних зон, пріоритетні та допустимі види використання територій; планувальну структуру та композицію забудови; загальний стан довкілля, фактори, що його формують, а також містобудівні заходи щодо поліпшення санітарно - гігієнічного та екологічного стану; території, що мають обмеження: (природоохоронні, санітарно-гігієнічні, інженерно - будівельні) їх використання.

У підрозділі «Функціональне зонування» розділу IX Архітектурно-планувальна організація території Пояснювальної записки до Генерального плану зазначено, що функціональне зонування території міста характеризуються надзвичайно великою кількістю озеленених територій та лісових масивів, площі яких складають біля 21 % від усієї території міста. Територія кварталів одноповерхової садибної забудови: складає 4,1% міста, середньо та багатоповерхової - 15,1 %, виробничої - 27,5%., незабудовані землі - 31,7%, що свідчить про неефективне використання території, значно знижує обсяги надходжень до міського бюджету. В цілому в межах міської межі: території переважно соціально- ділових та житлових функцій - до 225 га, виробничих та складських - 310,5 га, транспортних - 130,5 га інші території використовуються, в основному, під зелені насадження. Тому головним напрямком територіального розвитку міста визначено більш ефективне використання територій в межах міської межі, подальший розвиток функціонального зонування території, пов`язаний з урахуванням перетворення його економіки у поліфункціональну багатогалузеву структуру. Більша частина загальноміського центру вже сформована і являє собою розвинуту зону , що поєднує в собі декілька функцій: адміністративну, культурну, комерційну та спортивну. Генеральним планом передбачений подальший розвиток загальноміського центру за рахунок завершення забудови мікрорайону Вараш з виходом до прибережної зони вздовж р.Стир та подальший розвиток центру вздовж проспекту Шевченка та вул.Лісової. Тут визначено розміщення громадського центру, що поєднує декілька функцій: розважальну (виставковий центр, культурно-розважальний центр, спортивний зал, боулінг, тощо) та торгівельну (магазини продовольчих та непродовольчих товарів, ресторан, кав`ярні, ресторан швидкого харчування). В межах м.Вараш передбачено формування рекреаційної зони в районі вул.Паркової, Набережної, Садової, ландшафтна реконструкція та розвиток рекреаційної інфраструктури паркової зони вздовж Рівненської дороги.

«План зонування території (зонінг) м.Кузнецовськ Рівненської області» розроблений Державним підприємством Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М.Білоконя на замовлення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради згідно договору №721-11-2015 від 05.06.2015 та затверджений рішенням Кузнецовської міської ради №177 від 25.03.2016 (текстові матеріали - а.с.225-250 том 1, а.с.1-31 том 2).

Розділом 2 Плану зонування, що має назву «Режим забудови та використання території міста» визначено, що планування територій міста забезпечується міською Радою та її виконавчими органами відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні Генерального плану міста, детальних планів території, проектів забудови території, проектів розподілу території, та іншої містобудівної документації, регулюванні використання території міста. Містобудівна документація затверджується Вараською міською радою. Власником розробленої містобудівної документації, незалежно від джерела фінансування, є територіальна громада в особі виконавчого комітету, що виступав замовником такої містобудівної документації. Зміни до містобудівної документації вносяться рішенням міської ради після погодження з Відділом містобудування та архітектури згідно чинного законодавства. Забудова та благоустрій здійснюються шляхом комплексної забудови території, розміщення та будівництва окремих об`єктів та споруд в кварталах існуючої та проектної забудови. Рішення щодо забудови, землекористування, благоустрою території в межах м.Вараш приймаються на основі переліку переважних, супутніх та допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок, єдиних умов та обмежень, що діють у межах зон, визначених планом зонування території і поширюються у рівній мірі на всі розміщені в одній зоні земельні ділянки, об`єкти нерухомого майна незалежно від форм власності. Територіальні зони, відносно яких встановлюються переважні, супутні та допустимі види забудови та використання, єдині умови та обмеження графічно відображені на схемі «Схема зонування території міста». Межі територіальних зон встановлені по червоним лініям, визначеним у генеральному плані, межам земельних ділянок, адміністративним межам міста тощо. Межі територіальних зон можуть бути уточнені після розробки плану червоних ліній та (або) детальних планів території на окремі ділянки (в масштабі 1:2 000) та приведені у відповідність до вказаної документації.

До переважних, супутніх та допустимих видів забудови та використання земельних ділянок у межах окремих зон відносяться: види забудови та використання, що за умов дотримання будівельних норм та стандартів, інших обов`язкових вимог не забороняються (переважні види використання); види забудови та використання, що є дозволеними та необхідними для забезпечення переважного виду використання земельної ділянки (супутні види використання). Якщо земельна ділянка не використовується за переважним видом забудови (використання), використання цієї земельної ділянки за супутнім видом використання не вважається недозволеним, якщо інше спеціально не визначене Планом зонування території (зонінгом) або рішенням міської ради. До допустимих видів забудови та використання земельних ділянок відносяться види забудови та використання, які не відповідають переліку переважних та супутніх видів використання для зазначеної територіальної зони, але можливі за умов спеціального погодження. Види використання нерухомого майна, що відсутні у переліку переважних, супутніх або допустимих видів використання згідно Плану зонування території (зопінгу) є недозволеними для відповідної територіальної зони.

Планом зонування території м.Вараш в межах Ландшафтних та рекреаційних територій виділено: Р-1 - зона охоронюваних ландшафтів (до неї входять переважно прибережні території р.Стир. Зазначено про необхідність розробки Проекту землеустрою по встановленню прибережно-захисної смуги р.Стир); Р-2 - рекреаційна зона активного відпочинку (до неї входять парки, сквери, бульвари, та інші озеленені території, що активно використовуються населенням для відпочинку, об`єкти відпочинку, туризму, спортивні та рекреаційні для дітей та дорослих; а також намивні території, набережна, інженерні споруди, що мають забезпечувати захист берегової території від руйнації; існуючі пляжі, припляжна зона з набором необхідних споруд); Р-3 - рекреаційна зона озеленених територій загального користування (до неї входять парки, сквери, бульвари, та інші озеленені території, що активно використовуються населенням для відпочинку, об`єкти відпочинку, туризму, спортивні та рекреаційні для дітей та дорослих); Р-4 - рекреаційна зона під розміщення дачних та садівницьких товариств (створюється на основі ділянок садівничих товариств, що розташовані в межах міста, згідно містобудівної документації).

Переважними видами використання зони Р-2 є: зелені насадження загального користування; пляжі; водні об`єкти; набережні; рятувальні станції; пляжне обладнання: солярії, аероеолярії з тіньовими навісами, лежаки, шезлонги, крісла для відпочинку, тіньові парасольки, тенти, кабіни для переодягання, душові, гардероби з роздягальнями, питні фонтанчики; окремі адміністративно-господарські будівлі; обладнання для занять водним спортом: сезонні спортивні центри; спортивні майданчики, майданчики для відпочинку; стадіони; майданчики для кінних прогулянок; атракціони; малі архітектурні форми; пункти прокату; пішохідні та велосипедні доріжки. Супутні види використання: споруди інженерної інфраструктури; технічні будинки та споруди, пов`язані з обслуговуванням зони; проїзди для обслуговування зони; інформаційна реклама; пункти першої медичної допомоги; громадські вбиральні. Допустимі види використання: позашкільні установи лише за умови наявності містобудівних розрахунків або детального плану території; культові споруди лише за умови наявності містобудівних розрахунків або детального плану території; інженерне обладнання, інженерні та комунальні споруди місцевого значення; пост контролю води; станції човнів; пірси, причали; берегозахисні споруди; меліоративно-дренажні водотоки та колектори; автостоянки для тимчасового зберігання транспортних засобів.

В межах житлових територій виділено, зокрема, зону Ж-1- зона садибної житлової забудови, яка формується на території сельбищної зони в районах, передбачених містобудівною документацією під такий вид забудови. Зону призначено для постійного проживання населення в окремих житлових будинках з розміщенням кожного будинку на окремій земельній ділянці. До зони належать квартали існуючої та перспективної житлової забудови. Переважними видами використання такої зони є: окремі житлові будинки садибного типу; окремі блоковані житлові будинки; окремі багатоквартирні житлові будинки, що існували на момент розроблення Зонінгу. Супутні види використання: магазини торгівельною площею до 40 м2, без спеціалізованих магазинів будівельних матеріалів, магазинів з наявністю в них вибухонебезпечних речовин та матеріалів; мінімаркети (магазини самообслуговування торговельною площею до 200 м2 за умови розміщення їх вздовж магістральних вулиць) сади, городи; споруди для утримання дрібної домашньої худоби; бані, сауни, басейни за умов каналізування стоків; теплиці, оранжереї, парники та інші споруди, що пов`язані з вирощуванням квітів, фруктів та овочів; вбудовані або окремо розміщені гаражі та відкриті стоянки (в межах присадибної ділянки без порушення принципів добросусідства); об`єкти пожежної охорони (гідранти, резервуари, протипожежні водойми); спортивні майданчики, майданчики для відпочинку; господарські майданчики; провулки, підходи, проїзди, пішохідні доріжки, велосипедні доріжки. Допустимі види використання: адміністративні будівлі; дитячі дошкільні установи; загальноосвітні школи; навчально-виховні комплекси; позашкільні установи; культові споруди; заклади культури та мистецтва; заклади громадського харчування; кабінети лікарів, що займаються практикою; відділення сімейної медицини, пункти першої медичної допомоги, аптеки; приміщення для занять спортом; відділення зв`язку, поштові відділення; ветеринарні приймальні пункти; готелі; об`єкти автомобільного сервісу (АЗС, СТО) за умови розміщення їх вздовж магістральних вулиць і дотримання санітарних розривів; водні об`єкти, меліоративно-дренажні водотоки та колектори; споруди комунальної та інженерної інфраструктури, необхідної для обслуговування зони.

26.01.2017 Кузнецовською міською радою прийнято рішення №11 «Про розробку детального плану території вул.Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул.Парковою та р.Стир м.Вараш» (а.с.72 том 2). Даним рішенням доручено відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Кузнецовської міської ради забезпечити розробку детального плану території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир в м. Вараш залучивши кошти з інших джерел, не заборонених законом.

14.09.2018 між Управлінням містобудування, архітектури та капітального будівництва Виконавчого комітету Вараської міської ради (замовником), ОСОБА_12 (інвестором) та ФОП ОСОБА_11 (виконавцем) укладено договір №14-09/18 на виконання проектних робіт з розроблення містобудівної документації (а.с.74-79 том 2).

При цьому замовником у Завданні на розроблення ДПТ було затверджено таку мету: «Уточнення планувальної структури, вдосконалення порядку регулювання використання і забудови території, визначення параметрів рекреаційної зони активного відпочинку та індивідуальної і багатоквартирної житлової забудови, житлових вулиць та проїздів, встановлення лінії регулювання забудови, виявлення планувальних обмежень використання території згідно з державними будівельними та санітарними нормами, визначення містобудівних умов та обмежень з врахуванням інвестиційних намірів наступного освоєння території, обґрунтування формування нових земельних ділянок та визначення їх цільового призначення»(а.с.35 том 2).

«Детальний план території «Вулиці Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш» розроблено підприємцем і головним архітектором проекту ОСОБА_11 , який має кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури розробленням містобудівної документації, і був допитаний судом в якості свідка. Копія детального плану долучена до справи: текстуальна частина (а.с.32-66 том 2), додаток «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони (а.с.67-71 том 2), схема планувальних обмежень М 1:1000 (а.с.184 том 3), Проектний план території (основне креслення) М 1:1000. Ситуаційна схема. Поперечні профілі вулиць (а.с.185 том 3).

Свідок ОСОБА_11 у судовому засіданні суду першої інстанції пояснив, що при розробці ДПТ він виходив з того, що ділянка, розташована у західній частині м.Вараш і обмежується існуючою вулицею Паркова та руслом ріки Стир. Частина вулиці Паркова, що охоплена ДПТ забудована індивідуальними житловими будинками. Між забудовою та руслом ріки розташований луг, а вздовж річки, по берегу, тонкою смугою тягнуться чагарі та верби з тополями. В північно-східній частині території знаходиться старе (не діюче) кладовище, огороджена штучна водойми і технічна будівля, що належить до інженерної інфраструктури РАЕС та міський пляж. На пляжі обладнано місця для відпочинку, встановлено кабіни для переодягання, є кабіни біотуалету. В припляжній зоні розташовано літнє кафе та спортивні майданчики для пляжного футболу і волейболу, окремі спортивні снаряди, а також памгітреки для тренувань на скейтбордах чи велосипедах. В цілому пляж потребував окультурення території, оновлення обладнання та благоустрою. Розробляючи ДТП він був обмежений у своїх проектних рішеннях тим, що частина земельних ділянок вже перебувала у приватній власності, а існуюча забудова в певних місцях ділянки розміщувалася доволі хаотично. Відповідно до цього, і для того, щоб не порушувати вимоги нормативно-правових актів, він розділив територію ДПТ на три умовні ділянки: власне рекреаційну зону, зону садибної житлової забудови та зону змішаної житлової забудови (індивідуальної, багатоквартирної). Рекреаційну зону було розташовано переважно у водоохоронній зоні річки Стир, що має ширину 100 м. У зоні рекреації виділено припляжну зону з місцями для пляжів та стаціонарних парасольок, зону пасивного (луго-парк, альтанки для вогнища чи барбєкю) та активного відпочинку (велодоріжки, спортивні майданчики, бігові доріжки, футбольне поле, майданчики для ворткауту, територію для занять з водних видів спорту). Рекреаційна зона охопила міський пляж, де запропоновано розширити та облаштувати додатково спортивні майданчики та замінити спортивне обладнання. До рекреаційної зони передбачено влаштувати проїзди з автостоянками, які будуть відмежовувати ЇЇ від перспективної житлової забудови. Зону садибної житлової забудови доповнено ділянками, що розплановані у південній частині ДПТ на незабудованій території. Ділянки архітектором сформовані на продовження вулиці Паркової і до з`єднання з вулицею Новою. Нові ділянки були розплановані ним серед існуючих житлових будинків. Забудова була обмежена прибережною захисною смугою річки Стир. Зону змішаної житлової забудови (індивідуальної і багатоквартирної) заплановано розмістити між рекреаційною зоною та садибною житловою забудовою, що сформувалася вздовж вулиці Паркової. Нова вулична мережа була запроектована вздовж водоохоронної зони р.Стир, з початком від ділянки кладовища і до протилежного кінця вул.Паркової. Житлову забудову передбачено сформувати одно- і двоповерховими зблокованими та п`ятиповер ховими багатоквартирними житловими будинками. Дев`ятиповерховий багатоквартирний будинок з вбудованими приміщеннями передбачено розмістити на приватизованій земельній ділянці, що розташована на вул.Парковій. Також ствердив, що розроблений ним ДПТ не суперечить Генеральному плану та Зонінгу, натомість вдосконалює порядок використання і забудови відповідної території, в інтересах територіальної громади.

«Детальний план території «Вулиці Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш» був предметом громадських слухань, які відбулися 03.05.2019.

Згідно протоколу, для участі у громадському обговоренні (слуханні) зареєструвались 12 осіб, всього присутніх 17 осіб, в тому числі: міський голова, начальник управління містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Вараської міської ради, головний спеціаліст відділу планування територій та містобудівного кадастру управління МАКБ ВК ВМР, начальний відділу з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Вараської міської ради, головний спеціаліст відділу з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Вараської міської ради; голова постійної комісії міської ради з питань земельних відносин, архітектури, містобудування та благоустрою, депутат Вараської міської ради, а також архітектор (автор проекту) Семенюк В.Ф.

В ході громадських слухань вирішено погодити проект містобудівної документації «Детальний план території вули Паркової та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул.Паркове та р.Стир у м.Вараш» та рекомендувати даний проект до затвердження на засіданні виконавчого комітету Вараської міської ради. В протоколі також зафіксовано, що протягом місяця матеріали детального плану території були розміщені на офіційному сайті Вараської міської ради і всі громадяни мали можливість надати свої пропозиції та зауваження. За інформацією Управління МАКБ ВК ВМР в період з 2 квітня 2019 року по 2 травня 2019 року пропозицій та зауважень від громадськості не надходило. (а.с.162-163 том 2).

31.10.2019 розгляд проекту містобудівної документації «Детальний план території вули Паркової та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул.Паркове та р.Стир у м.Вараш» був винесений на засідання містобудівною ради при управлінні містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Вараської міської ради.

Згідно протоколу №1 на засіданні були присутні міський голова, начальник управління містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Вараської міської ради, головний спеціаліст відділу планування територій та містобудівного кадастру управління МАКБ ВК ВМР, начальний відділу з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Вараської міської ради, головний спеціаліст відділу з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Вараської міської ради; голова громадського об`єднання «Асоціація будівельників міста Кузнецовськ», архітектор, директор КП «БТІ» м.Вараш, директор КП «МЕМ», начальник Вараського міського сектору ГУ ДСНС України в Рівненській області, громадяни міста.

По відповідному питанню порядку денного, доповідач коротко ознайомив присутніх з основними архітектурно-планувальними рішеннями, наголосив, що метою детального плану є уточнення планувальної структури, вдосконалення порядку регулювання використання і забудови територій, визначення параметрів рекреаційної зони активного відпочинку та індивідуальної і багатоквартирної житлової забудови, житлових вулиць і проїздів, встановлення лінії регулювання забудови, виявлення планувальних обмежень, використання території згідно з державними будівельними та санітарними нормами, визначення МУО з врахуванням інвестиційних намірів наступного освоєння території, обґрунтування формування нових земельних ділянок та визначення їх цільового призначення.

Голова містобудівної ради повідомив, що містобудівна документація пройшла процедуру громадських слухань, отримала рецензію архітектора Волинської філії ДП УДНДПМ «Діпромісто» імені Ю.М.Білоконя ОСОБА_13 та архітектора ОСОБА_14 з позитивною оцінкою (долучені до справи а.с. 202,209 том 3) та ознайомив присутніх з висновками, наданими наглядовими, територіальними органами області та структурними підрозділами органів виконавчої влади. Розглянуто зауваження викладені у висновках служб: ГУ ДСНС у Рівненській області надало лист від 28.05.2019 за №04-1749/24 із зауваженнями (відповідь архітектора по суті зауважень - а.с.204 том 3), ГУ Держпродспоживслужби надало лист від 31.05.2019 за №04-02-14/2653 із зауваженнями (долучено до справи а.с.205-206 том 3), департамент екології та природних ресурсів надіслав лист від 04.06.2019 із зауваженнями і лист від 03.06.2019 №1547/04/1.3-01/19 щодо надання пропозицій до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки; управління патрульної поліції в Рівненській області надіслало лист від 11.06.2019 за №15391/41/30/01-2019 із зауваженнями (долучено до справи а.с.207-208 том 3); регіональний офіс водних ресурсів у Рівненській області листом №06/631 від 29.05.2019 погодив містобудівну документацію; управління культури та туризму Рівненської ОДА листом №01-14/300 від 14.05.2019 погодило містобудівну документацію.

Оскільки начальник Вараського міського сектору ГУ ДСНС України в Рівненській області брав участь у містобудівній раді, то він озвучив зауваження, викладені в листі ДСНС, а саме про те, що в детальному плані не передбачене зовнішнє пожежогасіння запроектованих споруд від пожежних гідрантів; не витримано протипожежні відстані від запроектованої трансформаторної підстанції до існуючих будівель; в детальному плані проїзна частина тупикових проїздів не закінчується кільцевими об`їздами радіусом по осі проїзду не менше 10 м або майданчиками для розвороту розмірами не 12 м на 12 м. Архітектор ОСОБА_11 погодився із зауваженнями і пообіцяв доопрацювати їх.

Містобудівна рада одноголосно схвалила проект містобудівної документації «Детальний план території вул.Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул.Парковою та р.Стир м.Вараш» при умові виправлення зауважень ДСНС. Наказала відкориговану містобудівну документацію подати на затвердження виконавчого комітету Вараської міської ради (а.с.164-167 том 2).

В подальшому, рішенням виконавчого комітету Вараської міської ради №272 від 13.11.2019 «Про затвердження містобудівної документації», затверджено містобудівну документацію «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул.Парковою та р. Стир у м.Вараш», розроблену приватним підприємцем ОСОБА_11 (а.с.22 том 1).

Дослідженням Основних техніко-економічних показників Детального плану території вул. Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш судом встановлено, що загальна територія в межах проекту була визначена на рівні 23,040 га, у тому числі рекреаційна зона - 10,340 га, зона житлової забудови 12,690 га, і ці межі залишилися незмінними. В межах рекреаційної зони припляжна зона, зона «дзеркала води» та інженерно-технічних споруд - залишилися на попередньому рівні; зону спортивних споруд збільшено з 0,011 га до 0,092 га; зону доріжок, проїздів та автостоянок з нуля збільшено до 0,332 га, зону лугу і зелених насаджень - зменшено з 5,539 га до 5,226 га. В межах житлової забудови існуючі квартали садибної забудови визначені на рівні 12,690 га, проектовані квартали садибної забудови 2,713 га, проектовані квартали багатоквартирної забудови 0,387 га. Ділянки установ і підприємств обслуговування та ділянки культових споруд та кладовищ залишилися незмінними. Існуючі вулиці в червоних лініях, автостоянки -1,309 га, проектовані 3,025 га. Інші території (у тому числі господарські та дитячі майданчики) збільшено з нуля до 0,313 га., інженерно-технічних споруд збільшено з 0,297 га до 0,314 га, а зелених насаджень зменшено з 6,657 га до 1,511 га. (а.с.63-64 том 2).

Співставленням цих даних і даних Проектного плану території (основне креслення) та Схеми планувальних обмежень (а.с.184-185 том 3), суд встановив, що Детальним планом території вулиці Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул.Парковою та р.Стир у м.Вараш передбачено рекреаційну зону, що розташована переважно у водоохоронній зоні річки Стир, що має ширину 100 м. У зоні рекреації виділено припляжну зону з місцями для пляжів та стаціонарних парасольок, зону пасивного (луго-парк, альтанки для вогнища чи барбекю) та активного відпочинку (велодоріжки, спортивні майданчики, бігові доріжки, футбольне поле, майданчики для ворткауту, територію для занять з водних видів спорту). Зону перспективної індивідуальної і багатоквартирної забудови запроектовано між рекреаційною зоною та ділянками індивідуальної житлової забудови, що сформувалася вздовж вулиці Паркової. Нова вулиця 1 та Нова вулиця 2 спроектовані вздовж водоохоронної зони річки Стир, паралельно вулиці Парковій і в південно-західній частині з`єднуються з нею (а.с.185 том 3). Вздовж Нових вулиць та між існуючою забудовою на вул.Парковій запроектовано садибні будинки в загальній кількості 86, та багатоквартирні -3, в тому числі один дев`ятиповерховий (позначено на Проектному плану території салатовим кольором).

Що стосується дев`ятиповерхового будинку, то він запроектований на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, має кадастровий номер 5610700000:01:011:0060, площу 0,2 га., категорію землі житлової і громадської забудови та на даний час належить ТОВ «Алкан», яке є замовником будівництва і вже проводить його (а.с.44-75, 101-124 том 3).

До ДПТ в цій частині, як і в частині запроектованих 80-ти будинків садибного типу, претензій ні в кого не виникало і не виникає.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив з тих підстав, що рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради №272 від 13.11.2019 «Про затвердження містобудівної документації» в повній мірі відповідає встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріями правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а відтак до скасування не підлягає.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд зазначає наступне.

Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, водні та інші природні ресурси є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Організація, повноваження та систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування регламентуються приписами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997.

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст ( ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад визначені главою 2 Закону №280/97-ВР. Разом з тим, в силу вимог статті 40 Закону №280/97-ВР, Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регламентує правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні і спрямований на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини є Закон України «Про основи містобудування» №2780-XII від 16.11.1992 (тут і надалі в редакції, що діяла на час виникнення відповідних правовідносин).

Згідно статті 1 Закону №2780-XII містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об`єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об`єктів містобудування, спорудження інших об`єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об`єктів культурної спадщини,

За вимогами статті 5 Закону №2780-XII, при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням норм і правил; розміщення і будівництво об`єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об`єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через медіа громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об`єктів; участь громадян, об`єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об`єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.

Статтею 12 Закону №2780-XII визначено, що до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій. Місцеві ради вирішують інші питання у сфері містобудування відповідно до закону, а також можуть делегувати вирішення питань, що належать до їх компетенції, своїм виконавчим органам або відповідним місцевим державним адміністраціям. До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж населених пунктів відповідно до закону. Питання у сфері містобудування, віднесені до компетенції сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів, можуть розглядатися на засіданнях громадських та архітектурно-містобудівних рад, утворених відповідно до законодавства.

Також в силу вимог частини восьмої статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011 (у відповідній редакції), детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою, крім випадків, передбачених цим Законом.

З огляду на наведені вище норми чинного законодавства, виконавчий комітет Вараської міської ради є уповноваженим органом з прийняття рішення та виконання функцій замовника з розроблення Детального плану території вул. Паркова та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м.Вараш, а також його затвердження.

Відповідно до статті 1 Закону №3038-VI, містобудівна документація це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; генеральний план населеного пункту це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території це містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; план зонування території (зонінг) це містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Статтею 2 Закону №3038-VI встановлено, що планування і забудова територій це діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: 1) прогнозування розвитку територій; 2) забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; 3) обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; 4) взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; 5) визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, транспортних, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об`єктів; 6) встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; 7) розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об`єктів; 8) реконструкцію існуючої забудови та територій; 9) збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об`єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; 10) створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; 10-1) створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; 11) проведення моніторингу забудови; 12) ведення містобудівного кадастру; 13) здійснення контролю у сфері містобудування.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до частин першої, другої статті 17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану. Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами, державними стандартами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником. У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Для населених пунктів з чисельністю населення до 50 тисяч осіб генеральні плани можуть поєднуватися з детальними планами всієї території таких населених пунктів.

За правилами частин першої - третьої статті 18 Закону №3038-VI, план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: 1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; 2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності; 3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій; 4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон; 5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови; 6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями; 7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів.

Згідно з положеннями частин першої другої статті 19 Закону №3038-VI, детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці. Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації, крім випадків, якщо законами встановлений інший порядок.

Відповідно до ч. 4 цієї ж статті, детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території).

За правилами частини п`ятої цієї статті, детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що детальний план території вул.Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш було розроблено на замовлення Виконавчого комітету Вараської міської ради з метою уточнення планувальної структури, вдосконалення порядку регулювання використання і забудови території, визначення параметрів рекреаційної зони активного відпочинку та індивідуальної і багатоквартирної житлової забудови, житлових вулиць та проїздів.

Як уже зазначалось судом вище, при співставленні даних Генерального плану міста Вараш (основне креслення) (https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhwEEKdxVVUGayvyjIaIA27uN) з даними Детального плану території вул.Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш (Проектний план території)(а.с.185 том 3), Детальний план території уточнює положення Генерального плану відповідного населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території міста Вараш, а саме території вул.Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш.

При цьому, Детальний план території не входить в суперечність з Генеральним планом, а лише уточнює його положення, визначаючи планувальну організацію і функціональне призначення, просторову композицію і параметри забудови та ландшафтної організації відповідного мікрорайону.

Так, за Генеральним планом, відповідна територія з однієї сторони обмежена вулицею Паркова, що частково забудована індивідуальними житловими будинками, а з іншої річкою Стир. Між забудовою та руслом річки розташований луг, що підтверджується даними опорного плану м.Вараш (https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhwEEKdxVVUG ayvyjIaIA27uN), де відповідна територія позначена, як «луки», а не як територія «зелених насаджень загального призначення». При цьому, за даними Генерального плану території лугу не були заплановані під природоохоронні та рекреаційні території. На частині території розміщено міський пляж.

Детальним планом території відповідну територію було чітко розділено за функціональним призначенням на рекреаційну зону, зону садибної житлової забудови та зону змішаної житлової забудови (індивідуальної, багатоквартирної). Рекреаційну зону розташовано переважно у водоохоронній зоні річки Стир, що має ширину 100 м. У зоні рекреації виділено припляжну зону з місцями для пляжів та стаціонарних парасольок, зону пасивного (луго-парк, альтанки для вогнища чи барбєкю) та активного відпочинку (велодоріжки, спортивні майданчики, бігові доріжки, футбольне поле, майданчики для ворткауту, територію для занять з водних видів спорту). Рекреаційна зона охопила міський пляж, де запропоновано розширити та облаштувати додатково спортивні майданчики та замінити спортивне обладнання. До рекреаційної зони передбачено влаштувати проїзди з автостоянками, які будуть відмежовувати її від перспективної житлової забудови. Зону садибної житлової забудови доповнено ділянками, що розплановані у південній частині ДПТ на незабудованій території. Земельні ділянки сформовані на продовження вулиці Паркової і до з`єднання з вулицею Новою. Нові ділянки розплановані серед існуючих житлових будинків. Забудова обмежена прибережною захисною смугою річки Стир. Зону змішаної житлової забудови (індивідуальної і багатоквартирної) розміщено між рекреаційною зоною та садибною житловою забудовою, що сформувалася вздовж вулиці Паркової. Нова вулична мережа запроектована вздовж водоохоронної зони р.Стир. Житлова забудова сформована одно- і двоповерховими зблокованими та п`ятиповер ховими багатоквартирними житловими будинками.

Водночас дослідженням Основних техніко-економічних показників Детального плану території судом встановлено, що загальна територія в межах проекту була визначена на рівні 23,040 га, у тому числі рекреаційна зона - 10,340 га, зона житлової забудови 12,690 га, і ці межі залишилися незмінними. В межах рекреаційної зони припляжна зона, зона «дзеркала води» та інженерно-технічних споруд - залишилися на попередньому рівні, зону спортивних споруд і зону доріжок, проїздів та автостоянок збільшено, а зменшено фактично лише зону лугу і зелених насаджень, що також доводить відповідність Детального плану територій Генеральному плану міста.

Суд першої інстанції також вірно зауважив, що визначені Детальним планом планувальна організація, функціональне призначення, просторова композиція і параметри забудови та ландшафтної організації відповідної території були схвалені громадою і уповноваженим на те органом, як такі, що вдосконалили порядок використання і забудови відповідного мікрорайону і на даний час вже втілені і втілюються в життя.

Апелянт вказує на те, що ДПТ суперечить генеральному плану, оскільки «...земельні ділянки потрапляють в межі «зелених насаджень загального користування, «територій присадибної забудови», магістральних вулиць».

Дане твердження не заслуговує на увагу, оскільки функціональне призначення території вулиці Паркова м.Вараш не суперечить визначеному у Генеральному плані призначенню використання територій, а є уточненням положень Генерального плану щодо планувальної структури і функціонального призначення території, не змінює функціональне зонування його територій, відповідає вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Детальним планом території вулиці Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш передбачено рекреаційну зону, що розташована переважно у водоохоронній зоні річки Стир, що має ширину 100 м. У зоні рекреації виділено припляжну зону з місцями для пляжів та стаціонарних парасольок, зону пасивного (луго-парк, альтанки для вогнища чи барбекю) та активного відпочинку (велодоріжки, спортивні майданчики, бігові доріжки, футбольне поле, майданчики для ворткауту, територію для занять з водних видів спорту). Зону перспективної індивідуальної і багатоквартирної забудови запроектовано між рекреаційною зоною та ділянками індивідуальної житлової забудови, що сформувалася вздовж вулиці Паркової. Нова вулиця 1 та Нова вулиця 2 спроектовані вздовж водоохоронної зони річки Стир, паралельно вулиці Парковій і в південно-західній частині з`єднуються з нею. Вздовж Нових вулиць та між існуючою забудовою на вул.Парковій запроектовано садибні будинки в загальній кількості - 86, та багатоквартирні - 3, в тому числі один дев`ятиповерховий (позначено на Проектному плану території салатовим кольором).

Щодо дев`ятиповерхового будинку, то він запроектований на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, має кадастровий номер 5610700000:01:011:0060, площу 0,2 га., категорію - землі житлової і громадської забудови та на даний час належить ТОВ «Алкан», яке є замовником будівництва та здійснює таке.

Суд першої інстанції вірно виснував, що доводи сторони позивача про те, що Детальний план території суперечить Генеральному плану і Плану зонування території фактично зводяться до того, що Детальним планом змінено функціональне призначення частини території.

Водночас, Закон №3038-VI, у редакції, яка діяла на час ухвалення Виконавчим комітетом Вараської міської ради рішення №272 від 13.11.2019 «Про затвердження містобудівної документації» передбачав, що функціональне призначення відповідної території визначає саме детальний план даної території.

Норма статті 19 Закон №3038-VI, за якою, «детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території» була змінена за Законом України №711-IX від 17.06.2020, і набрала чинності 24.07.2021.

Оскільки на час прийняття Виконавчим комітетом Вараської міської ради рішення №272 від 13.11.2019 норма в такій редакції не існувала і не діяла, то жодних правових підстав для того, щоб стверджувати про наявність в діях Виконавчого комітету Вараської міської ради порушення вимог такої норми немає.

Наведене також стосується і доводів сторони позивача про невідповідність Детального плану території Плану зонування території (Зонінгу), яким встановлено функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Крім того у Пояснювальній записці до Зонінгу вказано, що межі територіальних зон можуть бути уточнені на окремі ділянки, після розробки плану червоних ліній та (або) детальних планів території.

Суд першої інстанції вірно зауважив і те, що суду було надано лише текстові матеріали Зонінгу, Схему ж зонування території міста Вараш в розпорядження суду надано не було. У вільному доступі така відсутня. Відповідно до цього, твердження сторони позивача про те, що певні земельні ділянки потрапляють в межі зони Р-2 «Рекреаційна зона активного відпочинку» належним чином не підтверджені.

Позивач на підтвердження своїх доводів про невідповідність вимогам законодавства Детального плану території вул.Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш надав лише лист ДП Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто імені Ю.М. Білоконя» №5-240 від 27.03.2024 з додатками у вигляді графічних матеріалів про накладення координат запроектованих земельних ділянок на містобудівну документацію (а.с.23-25 том 1, а.с.192-195 том 3), у якому стверджено, що за результатами накладення на креслення «Генеральний план (основне креслення)» певні земельні ділянки потрапляють в межі територій «зелених насаджень загального користування», «територій присадибної забудови», «магістральних вулиць», а за результатами накладення на План зонування території (зонінг) м.Кузнецовськ Рівненської області» певні земельні ділянки потрапляють в межі зони Р-2 «Рекреаційна зона активного відпочинку», зони Ж-1 «зона садибної забудови» та частково в межі прибережної захисної смуги р.Стир.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновками суду першої інстанції про недостатність такого доказу для висновку про наявність певних обставин, тим більше, що зазначені у листі твердження входять у суперечність, як з основними техніко-економічними показниками, зафіксованими у Детальному плані території вул. Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш, так і з тими обставинами, які встановлені судом шляхом безпосереднього дослідження Генерального плану міста Вараш (основне креслення - https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhwEEKdxVVU GayvyjIaIA27uN, опорний план - https://drive.google.com/drive/folders/1UD5ri7KRhw EEKdxVVUGayvyjIaIA27uN).

Отже, доводи апелянта про невідповідність Детального плану території вул.Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р.Стир у м.Вараш вимогам Генерального плану та Зонінгу належним чином не доведені і не підтверджені достатніми і достовірними доказами.

Також колегія суддів апеляційного суду вважає слушними доводи відповідача та третіх осіб про те, що прокуратурою оскаржується рішення про затвердження Детального плану території в цілому, в той час як підстави позову зводяться лише до земельних ділянок, які таким планом запроектовані для будівництва шести будинків садибного типу.

Про протиправність тієї частини Детального плату території, яка стосується запроектованої рекреаційної зони, та яка стосується запроектованої багатоквартирної забудови та решти запроектованих 80-ти будинків садибного типу, взагалі не заявлено.

Апеляційний суд також зауважує, що відповідно до рецензії на «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш» архітектора Волинської філії ДП УДНДПМ «Діпромісто» імені Ю.Ю.Білоконя Мичка О.Я. « в цілому слід вважати, що проект ДТП відповідає вимогам замовника сформованим у завданні на проектування, чинним будівельним нормам та наявній містобудівній документації, що є у м. Вараш (Кузнецовськ)».

Відповідно до рецензії на «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш» архітектора Солярчук Богдана Дмитровича - проект ДТП рекомендований до затвердження.

Наведене свідчить про те, що містобудівна документація «Детальний план території вулиці Паркова та рекреаційної зони активного відпочинку населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш» отримала рецензії з позитивною оцінкою.

Крім цього, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що затвердження детального плану території не є розпорядженням земельною ділянкою, оскільки детальний план території є формою державного планування забудови території, управлінською діяльністю і не має на меті зміну власника.

У постанові Верховного Суду від 16 червня 2021 року у справі № 805/2784/17-а зроблено висновок про те, що затвердження містобудівної документації жодним чином не впливає на правовий режим прибережної захисної смуги, який охороняється законом.

У постанові Верховного Суду від 26 квітня 2019 року, що ухвалена у справі №826/11046/16 суд зробив висновки, що Генпланом передбачено розвиток напрямів використання територій міста, а не її стале використання, у зв?язку з чим судом не приймаються посилання позивачів на наявні розбіжності між Генпланом та планом забудови територій, затвердженим оскаржуваним рішенням. Крім того, суд зазначив, що невідповідність двох актів органу місцевого самоврядування, зокрема, Генплану та плану забудови територій, затверджених рішеннями одного й того ж органу, не може бути підставою для скасування одного з них, за відсутності встановлених актами вищої юридичної сили безпосередніх вказівок про це.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 16 березня 2021 року, що ухвалена у справі №640/565/19, генеральним планом визначається планувальна довгострокова стратегія розвитку міста, однак положення закону не містять чіткого визначення поняття та змісту функціонального призначення території. Положення пункту 3 частини першої статті 1 Закону № 3038-VI визначає поняття детальний план території та означає містобудівну документацію, що визначає планувальну організацію та розвиток території. Колегія суддів Верховного Суду погодилась із висновками судів попередніх інстанцій про те, що з урахуванням інтенсивності використання території під забудову та її щільність станом на 2019 рік. Генеральний план м. Києва, який був прийнятий у 2002 році може не враховувати всієї її структури планування. Верховний Суд прийшов до висновку, що внесення зміни до Генерального плану повинно здійснюватися шляхом затвердження детального плану території чи плану зонування, яким би уточнювалось функціональне призначення земельної ділянки.

Щодо доводів апелянта про невідповідність Детального плану території вул. Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш вимогам Водного та Земельного кодексів України, то суд першої інстанції вірно виснував, що проектний план території (а.с.185 том 3), який є графічною частиною Детального плану території вул. Паркової та рекреаційної зони активного відпочину населення обмеженої вул. Парковою та р. Стир у м. Вараш містить відомості про прибережну захисну смугу річки Стир 50 м. До цієї смуги частково потрапили земельні ділянки, яким в подальшому присвоєно кадастрові номери : 5610700000:01:009:0474, 5610700000:01:009:0490 та 5610700000:01:009:0552.

Водночас, по кожній з таких земельних ділянок в ДЗК зареєстровані відповідні обмеження з вказівкою, що на відповідну площу поширюється обмеження «Прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах».

Наведене не суперечить нормам ст. 60 Земельного кодексу України, відповідно до якої, вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються вдокументації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації(стаття 60 Земельного кодексу України стаття 88 Водного кодексу України). Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту. Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг (з установленою в них пляжною зоною) розробляються в порядку, передбаченому законом. Проте, відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.

Отже, жодних порушень у цій частині судом також не встановлено, як і порушень вимог ДБН Б.1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території», ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Перевіривши правомірність прийнятого відповідачем рішення згідно до вимог ч. 2 ст. 2 вказаного Кодексу, суд приходить до висновку, що рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради №272 від 13.11.2019 «Про затвердження містобудівної документації»

в повній мірі відповідає встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріями правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, тому відсутні підстави для його скасування, а адміністративного позову до задоволення.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Рівненської обласної прокуратури залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі №460/7048/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська судді О. М. Гінда В. В. Ніколін

Повний текст постанови складений та підписаний 05.12.2025 р.

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.11.2025
Оприлюднено10.12.2025
Номер документу132409677
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності