Справа № 2-1611/10 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2010 року Калуський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Якиміва Р.В.
секретаря Стасюка В.М.
з участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Калуші у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення боргу за договором позики,-
В С Т А Н О В И В:
Що позивач звернувся з вказаним позовом до суду та просить стягнути з відповідача борг за договором позики, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що 28.07.2008 року між ним та ОСОБА_3 було укладено договір позики. Згідно умов Договору, ним було передано у власність Відповідачу 5000 доларів США, що по курсу НБУ становить 39 536 гривень,що підтверджується розпискою про одержання коштів.
Відповідно до Договору, Відповідач зобов'язувався до 28.07.2009 року повернути оримані кошти,однак на неодноразові усні попередження про повернення боргу відповідач не реагує, добровільно повертати борг відмовляється, тобто не хоче виконувати умов договору позики.
Окрім того просить стягнути проценти за користування позикою в сумі 8 514,86 грн. та 1 225,06 грн. процентів за прострочення виконання грошового зобовязання.
Оскільки відповідач до цього часу борг не повернув, тому він змушений звернутися в суд з даним позовом для відновлення свого порушеного права.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав просить суд задовольнити позовні вимоги та стягнути судові витрати по справі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повторно, будучи належним чином повідомленим про день і час розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив, а тому суд ухвалив про заочний розгляд справи.
За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу на підставі наявних у справі матеріалів у його відсутність, оскільки неявка відповідача не перешкоджає всебічному дослідженню обставин справи та винесенню судом законного рішення.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, та оцінивши їх в сукупності, вважає що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Згідно ст.1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Згідно п.2 ст.1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Згідно ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Згідно ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст.1051 ЦК України позичальник має право оспорити договір позики на тій підставі, що грошові кошти насправді не були одержані ним від позикодавця або були одержані у меншій кількості, ніж встановлено договором.
Так в судовому засіданні встановлено, що сторони 28.07.2008 року уклали між собою договір позики на загальну суму в розмірі 5000 доларів США, що по курсу НБУ становить 39 536 гривень,що підтверджується розпискою про одержання коштів.
Відповідно до розписки, Відповідач зобов'язувався до 28.07.2009 року повернути оримані кошти. Проте, дана сума не повернув.
Відповідач у судовому порядку укладений договір не оспорював.
Таким чином позивач в праві вимагати від відповідача виконання взятого на себе зобов’язання, а відповідач зобов’язаний виконати взяте зобов’язання належним чином.
Окрім того позивач має право на одержання процентів від суми позики. Оскільки договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. Також, у разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Розмір облікової ставки НБУ, відповідно до листа НБУ з 28.07.2008 р. по 10.07.2010 р. становить від 12 % до 9,5% річних. Отже, розмір процентів , які повинен сплатити Відповідач, становить 8 514,86 грн., а саме:
розмір ставки :365=розмір процентів за день.Сума боргу*розмір процентів за день *кількість днів за період дії облікової ставки:100=сума процентів у відповідний період .
Окрім того, згідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового бов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, три проценти річних становлять 1 225,06 грн. (період прострочення з 29.07.2009 року по день пред’явлення позову 10.07.2010 року)виходячи з розрахунку :сума боргу:100%*3%:365 днів*377 днів прострочки.
В зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про задоволення позову.
У відповідності до вимог ст.88 ЦПК України стягнути з відповідача судові витрати по справі.
На підставі викладеного ст.ст.1046, 1047, 1048, 1049, 1051 ЦК України та керуючись ст.ст.213, 214,224 ЦПК України, суд, -
Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_2 39 536 гривень боргу, 8 514 грн. 86 коп. процентів від суми позики, 1 225 грн. 06 коп. за прострочення виконання грошового зобов’язання на загальну суму 49 275(сорок девять тисяч двісті сімдесят п’ять),92 грн. , судові витрати в сумі 612,75 грн. та 300 грн. витрат на правову допомогу.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Івано-Франківської області через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в десятиденний строк апеляційної скарги з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2010 |
Оприлюднено | 20.01.2011 |
Номер документу | 13267167 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Якимів Роман Васильович
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Таргоній В'ячеслав Олександрович
Цивільне
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Сорока Діна Вікторівна
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Бондаренко Віктор Миколайович
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Кучерява Алла Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні