5020-11/227
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
24 січня 2011 року справа № 5020-11/227
За позовом: Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради
(вул. Луначарського, 5, м. Севастополь, 99011)
до: Громадської організації „Антирейдер”
(вул. Сафронова, буд. 3, м. Севастополь, 99003)
про: стягнення 14751,69 грн. та повернення майна,
Суддя Дмитрієв В.Є.
За участю представників:
позивача - Позняков С.О., довіреність б/н від 10.01.2011, Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради,
відповідача - не з'явився, ГО „Антирейдер”
СУТЬ СПОРУ:
Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовом до Громадської організації „Антирейдер” про стягнення 14751,69 грн. за фактичне користування майном та повернення вказаного майна.
Ухвалою суду від 09.12.2010 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 5020-11/227.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського процесуального кодексу України: не надав господарському суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 37-38).
Враховуючі те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Представнику позивача у судовому засіданні роз'яснені його процесуальні права і обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
26.08.2008 між Фондом комунального майна Севастопольської міської ради (Орендодавець), та Громадською організацією „Антирейдер” (Орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна № 75-08 (далі - Договір) (а.с. 9-10).
Відповідно до пункту 1.1 Договору з метою ефективного використання комунального майна та досягнення найвищих результатів господарської діяльності Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду нерухоме майно - вбудовані нежитлові приміщення загальною площею 112,2 кв.м., що розташовані у цокольному поверсі чотириповерхового житлового будинку, за адресою: місто Севастополь, вул. Ів.Голубця, 45, яке перебуває на балансі РЕП №1.
Згідно з пунктом 7.1 Договору строк його дій встановлений до 06.08.2013.
Факт передання приміщення підтверджується актом приймання-передачі вказаного майна від 26.08.2008 (а.с. 11).
Відповідно до пункту 3.2 Договору розмір орендної плати становить 1820,00 грн за перший місяць оренди та перераховується орендарем орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця.
Сторони також встановили, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
За твердженням позивача, сторонами при підписанні Договору не було дотримано форму Договору, нотаріально сторони Договір не посвідчили, тому цей Договір є неукладеним.
Таким чином, оскільки відповідач без достатніх правових підстав користувався приміщенням, переданим йому в оренду за Договором, він повинен в силу статей 1212, 1213 Цивільного кодексу України повернути майно та відшкодувати вартість за весь період користування ним.
Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до положень статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно з пунктом першим статті 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Відповідно до статті 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Згідно до вимог статей 793, 794 цього Кодексу (в редакції, що діяла на момент укладання Договору) договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі.
Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню.
Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладений на строк не менше ніж на три роки, підлягає державній реєстрації.
Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради, (Орендодавець) та Громадською організацією „Антирейдер” (Орендар) договір оренди нерухомого майна № 75-08 був оформлений у простій письмовій формі Строк дії цього договору встановлений з моменту його підписання до 06.08.2013, тобто, на строк більш ніж три роки.
Таким чином, цей договір підлягав нотаріальному посвідченню і державній реєстрації, що сторонами дотримано не було.
За таких обставин договір №75-08 від 26.08.2008 є неукладеним, тобто, таким, що не відбувся, а тому і зобов'язання по ньому між сторонами не виникли, а майно, передане у оренду за цім Договором, знаходиться у користуванні відповідача без достатньої правової підстави.
Відповідно до статей 1212, 1213 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог, зокрема, про повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння.
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Статями 177, 179, 190 Цивільного кодексу України встановлено, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки. Майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю.
Майнові права, у тому числі і право користування, визнаються речовими правами.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач повинен повернути позивачу майно, передане йому за актом приймання-передачі від 26.08.2008, яке знаходиться у користуванні відповідача без достатньої правової підстави, та відшкодувати вартість за фактичне користування майном в розмірі 22399,91 грн. за період з 26.08.2008 по 31.10.2010.
Витрати позивача по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову у повному обсязі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Громадської організації „Антирейдер” (вул. Сафронова, буд. 3, м. Севастополь, 99003, код ЄДРПОУ 34752080, відомості про рахунки в установах банків відсутні) на користь Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради (99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5, код ЄДРПОУ 25750044, відомості про рахунки в установах банків відсутні) заборгованість за фактичне користування майном у розмірі 22399,91 грн., витрати по сплаті державного мита у розмірі 309,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Зобов'язати Громадську організацію „Антирейдер” (вул. Сафронова, буд. 3, м. Севастополь, 99003, код ЄДРПОУ 34752080, відомості про рахунки в установах банків відсутні) звільнити вбудовані нежитлові приміщення загальною площею 112,2 кв.м., що розташовані у цокольному поверсі чотириповерхового житлового будинку, за адресою: місто Севастополь, вул. Ів.Голубця, 45, та передати його за актом прийому-передачі Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради (99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5, код ЄДРПОУ 25750044, відомості про рахунки в установах банків відсутні) у тридцятитиденний термін після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Є. Дмитрієв
Рішення оформлено відповідно до
вимог статті 84 Господарського
процесуального кодексу України
і підписано 28.01.2011.
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2011 |
Оприлюднено | 02.02.2011 |
Номер документу | 13576428 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Волков Костянтин Володимирович
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Дмитрієв Віктор Євгенович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні