Постанова
від 07.02.2008 по справі 18/332
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

18/332

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 07 лютого 2008 р.                                                                                    № 18/332  

Вищий  господарський суд України у складі колегії суддів:            

ГоловуючогоКота О.В.

СуддівШевчук С.Р. Владимиренко С.В.

перевіривши  касаційну скаргуПідприємства об'єднання громадян "Українська юридична компанія" Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України"

на постановувід 22.10.2007 Київського апеляційного господарського суду

у справі№18/332 господарського суду міста Києва

за позовомПідприємства об'єднання громадян "Українська юридична компанія "Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України"

доАкціонерного комерційного банку "ТАС-Комерцбанк"Приватного підприємства "Фабрика "Сансів'єра"

3-я особаТОВ "НЕК "Укренергоресурс"

простягнення 20 101 620,12 грн.

В судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача: Радик І.Л. (керівник)

- відповідача: не зявився;

ВСТАНОВИВ:

16.06.2007р. до господарського суду м. Києва надійшла позовна заява Підприємства об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України”, в якій позивач просив стягнути солідарно з Акціонерного комерційного банку “ТАС-Комерцбанк” та Приватного підприємства фабрика "Сансів'єра" суму 20 101 620,12 грн.

          В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що                                     АКБ “ТАС-Комерцбанк” порушено вимоги ст. 64 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, оскільки він не мав права вступати в договірні відносини з клієнтом у разі, якщо виникає сумнів стосовно того, що особа виступає не від власного імені.

Рішенням Господарського суду м. Києва у справі № 18/332 від 24.07.2007р. відмовлено повністю у задоволенні позовних вимог Підприємства об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України”.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2007р.  рішення господарського суду м. Києва у справі № 18/332 від 24.07.2007р. змінено. Резолютивну частину рішення викладено  в наступній редакції: “Стягнути з Приватного підприємства “Фабрика “Сансів'єра”  на користь Підприємства об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України”  20 101 000 (двадцять мільйонів сто одну тисячу) грн. основного боргу.           В іншій частині позову відмовити. Відмовити в позові до Акціонерного комерційного банку “ТАС-Комерцбанк”. Стягнути з Приватного підприємства “Фабрика “Сансів'єра” в доход Державного бюджету України 38 250 грн. державного мита, в т.ч. за подачу апеляційної скарги, 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу”.

Підприємство об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України” звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного господарського суду  від  22.10.2007р., посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судоми норм процесуального та матеріального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла наступного висновку

          Судами попередніх інстанцій встановлено, що 28.04.2004р. між Акціонерним комерційним банком “ТАС-Коммерцбанк” та ТОВ “Національна енергетична компанія “Укренергоресурс” укладено договір № 3040351 на відкриття та обслуговування поточних рахунків, на підставі якого для здійснення розрахунково-касового обслуговування ТОВ “Національна енергетична компанія “Укренергоресурс” відкрито поточний рахунок                             № 260073040351.

          У зв'язку із зовнішньоекономічною діяльністю ТОВ “Національна енергетична компанія “Укренергоресурс”, відповідно до декларації Оболонським відділом державного казначейства в м. Києві здійснено відшкодування бюджетних коштів на його розрахунковий рахунок на суму       20 101 000,00 грн., призначення платежу –відшкодування ПДВ за вересень 2004р.

          Платіжним дорученням № 128 від 01.11.2004р. здійснено переказ з рахунку ТОВ “НЕК “Укренергоресурс” грошових коштів в сумі                          20 101 000,00 грн. на рахунок Приватного підприємства “Фабрика “Сансів'єра”, з призначенням платежу: “оплата за цінні папери згідно договору цесії б/н від 26.10.2004р.”

01.06.2007р. між Товариством з обмеженою відповідальністю “Національна енергетична компанія “Укренергоресурс” (Первісний кредитор) та Підприємством об'єднання громадян “Українська юридична компанія” “Всеукраїнської організації інвалідів” “Союз організацій інвалідів України” (Новий кредитор) укладено договір № 04 про відступлення права вимоги (надалі –Договір), оскільки ТОВ “НЕК “Укренергоресурс” вважає безпідставним списання з його рахунку грошових коштів на суму 20 101 000 грн.

Відповідно до п.п. 1.1 пункту 1 Договору ТОВ "НЕК" "Укренергоресурс” відступає, а позивач набуває право вимоги, належне ТОВ "НЕК "Укренергоресурс" на тих підставах, що між ТОВ "НЕК "Укренергоресурс” та іншими особами в юридичній природі правовідносин було здійснено безпідставне списання (перерахування) грошових коштів готівкою із рахунку останнього на рахунки інших підприємств, організацій, установ та фізичних осіб, у подальшому зняття коштів готівкою із рахунків, а також перерахування на інші підприємства (в тому числі транзитом), що свідчить про незаконне заволодіння грошовими коштами останнього, - а також витребування їх (коштів, майна чи інших активів в рахунок погашення боргу) від любих інших осіб (юридичних чи фізичних, фінансово кредитних установ та інших) у незалежності від того у кого б вони не знаходились.

Зокрема перерахування коштів із рахунку ТОВ „НЕК „Укренергоресурс”               № 260073040351 в Софіївській філії АКБ "ТАС – Комерцбанк" м. Києва, МФО 300982, код ЄДРПОУ 32915260 на рахунок ПП Фабрика "Сансів'єра"                № 260043732 в АКБ "Легбанк", МФО 300056, код ЄДРПОУ 31903626 у сумі 20 101 620,12 грн., призначення платежу - оплата за цінні папери згідно з договором цесії б/н від 26.10.2004р. (п. 1.2. Договору).

          Відповідно до статті 22, 23 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні” підставою для здійснення переказу коштів з рахунку клієнта є розрахунковий документ.

Ініціювання переказу здійснюється за такими видами розрахункових документів: платіжне доручення; платіжна вимога-доручення; розрахунковий чек; платіжна вимога; меморіальний ордер.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій підставою для здійснення переказу грошових коштів з рахунку первісного кредитора на рахунок Приватного підприємства “Фабрика “Сансів'єра” є платіжне доручення № 128 від 01.11.2004р.

Згідно п.п. 1.2 –1.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті” затвердженої постановою Правління Національного банку України за № 22 від 21.01.2004р. (надалі –Інструкція № 22) встановлено загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних і фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків.

Пунктом. 2.1 Інструкції № 22 встановлено, що реквізити розрахункових документів заповнюються згідно з вимогами додатка 8 до цієї Інструкції, відповідно до якої банк платника повинен перевірити заповнення таких реквізитів платіжного доручення: „платник”, „код платника”, „рахунок платника”, „банк платника”, „код банку платника”, а також „М.П.” та „підписи платника”.

Як вбачається з матеріалів справи  реквізити платіжного доручення  № 128 від 01.11.2004р. повністю відповідають вищезазначеним вимогам.

А тому правомірними є висновки судів попередніх інстанцій щодо необрунтованості  твердження Підприємства об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України” про те, що Акціонерним комерційним банком “ТАС-Комерцбанк” не перевірено достовірність платіжного доручення.

Крім того, п. 1.19 Інструкції № 22 встановлено, що відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в платіжному дорученні, суті операції, за якою здійснюється переказ, несе платник, який у разі її невідповідності має відшкодовувати банку завдану внаслідок цього шкоду.

Статтею 64 Закону України "Про банки та банківську діяльність" встановлено, що банк зобов'язаний ідентифікувати відповідно до законодавства України клієнтів, що відкривають рахунки в банку; клієнтів, які здійснюють операції, що підлягають фінансовому моніторингу; клієнтів, що здійснюють операції з готівкою без відкриття рахунку на суму, що перевищує еквівалент                50 000,00 грн.; осіб, уповноважених діяти від імені зазначених клієнтів.

Рахунок клієнту відкривається та зазначені операції здійснюються лише після проведення ідентифікації особи клієнтів та вжиття заходів відповідно до законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Судами попередніх інстанцій було встановлено та не заперечувалось представниками сторін, при відкритті 28.04.2004р. поточного рахунку Товариству з обмеженою відповідальністю "Національна енергетична компанія "Укренергоресурс" за заявою директора Піщуліної О.І. АКБ “ТАС-Комерцбанк” було здійснено ідентифікацію клієнта.

Згідно п. 2.4 “Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах”, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003р. № 492, у разі змін у складі осіб, які мають право розпоряджатися рахунком юридичної особи, новопризначена особа має особисто подати картку із зразками підписів і відбиттям печатки, пред'явити паспорт або документ, що його замінює, і документи, що підтверджують її повноваження, при цьому уповноважений працівник банку ідентифікує цю особу і підтверджує здійснення ідентифікації копіюванням відповідних документів в установленому порядку.

Правомірними є висновки судів попередніх інстанцій,  що АКБ “ТАС-Комерцбанк” здійснив ідентифікацію осіб, уповноважених розпоряджатись рахунком ТОВ “НЕК” “Укренергоресурс” і здійснювати операції, у встановленому законодавством порядку. Зокрема, банк витребував у Сотницького Р.І. не лише документи, які надаються банку, у зв'язку зі зміною у складі осіб, які мають право розпоряджатися рахунком ТОВ "НЕК "Укренергоресурс", а й повний пакет документів для ідентифікації клієнта, його власників та уповноважених осіб, на підставі якого відповідачем 1 відповідно до вимог Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. № 492, було здійснено ідентифікацію клієнта, його засновників і уповноважених осіб, в тому числі отримано документи, відповідно до яких встановлено відомості про зміну складу засновників та керівництва ТОВ "НЕК "Укренергоресурс”, зокрема: належним чином зареєстрований статут товариства в новій редакції; свідоцтво про державну реєстрацію товариства єдиного зразка; довідку про внесення товариства до ЄДРПОУ та довідку про взяття на облік платника податків, (в даних довідках в графі “Керівник” був зазначений Сотницький Р.І); протокол загальних зборів учасників товариства № 1-10 від 20.10.2004р. про звільнення попереднього директора Піщуліної О.І. та призначення нового директора Сотницького Р.І.; паспортні дані та довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру директора товариства; паспортні дані та довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру засновників товариства; картку із зразками підписів та відбитком печатки, посвідчену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, Івановою Л.М., яка посвідчувальним написом засвідчила справжність підпису директора ТОВ “НЕК “Укренергоресурс” Сотницького Р.І., встановила його особу та перевірила його повноваження.

Крім того, у відповідності до норм Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом” банк має право повідомляти Уповноважений орган з питань фінансового моніторингу: про операції, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу; за наявності мотивованої підозри, що операції здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів; про операції, щодо яких є підозри, що вони призначені для фінансування тероризму; якщо є мотивовані підозри щодо надання клієнтом недостовірної інформації для ідентифікації.

За результатами розгляду наданих клієнтом документів (в тому числі, вказаного у призначенні платежу договору цесії) операція клієнта відповідно до вимог чинного законодавства не визнана такою, що підлягає фінансовому моніторингу, і достовірність документів клієнта не викликала сумнівів. В платіжному дорученні № 128 від 01.11.2004р. в призначенні платежу вказано: “оплата за цінні папери згідно договору цесії б/н від 26.10.2004р.                   Без ПДВ”.

Згідно ст. 197 Цивільного кодексу України у порядку, встановленому для відступлення права вимоги (цесії) передаються права, посвідчені іменним цінним папером.

Тобто дана фінансова операція проводилась саме з іменними цінними паперами, а тому вона не підлягала обов'язковому фінансовому моніторингу.

Як було зазначено судами попередніх інстанцій, Національним банком України, як органом, який здійснює нагляд за діяльністю банків щодо дотримання законодавства у сфері банківської діяльності з 19.12.2005р. по 26.12.2005р. проводилась позапланова перевірка АКБ „ТАС –Комерцбанк” з питань правомірності проведення операції по списанню коштів у сумі               20 101 000,00 грн. з поточного рахунку ТОВ „НЕК „Укренергоресурс” та подальшому їх зарахуванню на поточний рахунок  ПП Фабрика „Сансів'єра” в АКБ „Легбанк” на підставі платіжного доручення  № 128 від 01.11.2004р. з призначенням платежу: “оплата за цінні папери згідно договору цесії б/н від 26.10.2004р. Без ПДВ”.

За результатами даної перевірки не встановлено порушень з боку              АКБ "ТАС –Комерцбанк", а проведена банком операція 01.11.2004р. на підставі зазначеного платіжного доручення визнана такою, що відповідає вимогам чинного законодавства України.

Судом  апеляційної  інстанції правомірно зазначено, що  пунктом 2.35 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004р. встановлено, що кошти, які помилково зараховані на рахунок неналежного отримувача, мають повертатися ним у строки, установлені законодавством України, у разі неповернення неналежним отримувачем за будь-яких причин коштів у зазначений строк повернення їх здійснюється в судовому порядку, а тому безпідставно отримані грошові кошти на суму 20 101 000 грн. має повернути Приватне підприємство “Фабрика “Сансів'єра”.

З врахуванням зазначеного, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що немає правових підстав для задоволення позовних  вимог Підприємства об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України”  про  стягнення солідарно з Акціонерного комерційного банку “ТАС-Комерцбанк” та Приватного підприємства фабрика "Сансів'єра" суму                20101620,12 грн., оскільки відповідач 1 не порушував вимог чинного законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

 Доводи скаржника, викладені у касаційні скарзі, не спростовують висновків суду апеляційної  інстанції.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що під час розгляду  справи господарськими  судами фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів,     висновки  суду відповідають  цим обставинам і їм  надана  правильна юридична  оцінка з правильним  застосуванням  норм  матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Підприємства об'єднання громадян “Українська юридична компанія “Всеукраїнська організація інвалідів України” "Союз організацій інвалідів України" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2007р.  у справі №18/332  залишити без змін.

Головуючий                                                                                Кот О.В.

С у д д я                                                                                Шевчук С.Р.

С у д д я                                                                                Владимиренко С.В.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення07.02.2008
Оприлюднено20.02.2008
Номер документу1369276
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/332

Ухвала від 02.02.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 11.01.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Рішення від 15.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 01.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 07.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 29.12.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Азарова З.П.

Рішення від 23.07.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 16.12.2008

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 28.10.2008

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 11.09.2008

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні