20-12/292
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2008 р. № 20-12/292
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Першиков Є.В.
судді Данилова Т.Б.
Ходаківська І.П.
розглянув
касаційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал"
на постанову від 30.10.2007 Севастопольського апеляційного господарського суду
у справі№20-12/292 господарського суду м.Севастополя
за позовомТОВ "Страз-Ідал"
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дім"Севастопольської міської державної адміністраціїФонду комунального майна Севастопольської міської ради
про
зустрічним позовомдоСпонукання усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкоюТОВ "Автомобільний дім"ТОВ "Страз-Ідал"Спонукання виконати договірні зобов*язання по пп.1.3, 3.2.2 договору №1 від 12.01.2001 про дольову участь в будівництві та не перешкоджати експлуатувати будівлі та споруди, визнання ТОВ "Страз-Ідал" таким, що втратив право користування земельною ділянкою
За участю представників сторін:
від позивача –Бондар В.І., за довіреністю
від відповідача – не з'явилися
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 26 вересня 2007 року у справі № 20-12/292 позов товариства з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал” задоволено частково.
Визнано недійсним свідоцтво про право власності від 28 березня 2003 року, видане Севастопольською міською державною адміністрацією товариству з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” на гараж-стоянку з пунктом торгово-сервісного обслуговування, розташовану у місті Севастополі по вул. Руднєва ,35-б.
Визнано за товариством з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал” право власності на гараж-стоянку з пунктом торгово-сервісного обслуговування, розташовану у місті Севастополі по вул. Руднєва, 35-б.
Зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” усунути перешкоди в користуванні товариству з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал” земельною ділянкою, яка знаходиться в постійному користуванні товариства з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал” на підставі Державного акта 11-КМ № 005575 від 06 квітня 1998 року, розташованою під гаражем-стоянкою з пунктом торгово-сервісного обслуговування, розташованим у місті Севастополі по вул. Руднєва, 35-б в місті Севастополі шляхом звільнення займаної території від автомобільного транспорту.
Зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” усунути перешкоди в користуванні товариству з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал” гаражем-стоянкою з пунктом торгово-сервісного обслуговування, розташованим у місті Севастополі по вул. Руднєва, 35-б в місті Севастополі шляхом його звільнення від автомобільного транспорту.
У задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою від 30.10.2007 р. Севастопольського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” задоволено частково.
Рішення господарського суду міста Севастополя від 26 вересня 2007 року у справі № 20-12/292 змінено.
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал” відмовлено повністю.
Рішення суду в частині відмови у задоволенні зустрічних позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” залишено без змін.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить: скасувати постанову від 30.10.2007 р. Севастопольського апеляційного господарського суду з підстав неправильного застосування норм матеріального та процесуального права; залишити в силі рішення господарського суду міста Севастополя від 26 вересня 2007 року у справі № 20-12/292.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено попередніми судовими інстанціями, 06 квітня 1998 року Севастопольською міською державною адміністрацією надано у постійне користування спільному Українсько-Російському підприємству „Страз-Ідал”, правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал”, земельну ділянку площею 1.1920 гектарів, що розташована за адресою: м. Севастополь ,вул.. Вакуленчука, 29 для будівництва та обслуговування будівель і споруд трансформаторного заводу, про що було видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою ІІ-КМ № 005575.
12 січня 2001 року між товариством з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” та спільним Українсько-Російським підприємством „Страз-Ідал” був укладений договір № 1 „Про дольову участь у будівництві”.
Згідно з пунктом 1.1 Договору товариство з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” на дольових засадах взяло участь в будівництві об'єкту нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, яка знаходилась в користуванні спільного Українсько-Російського підприємства „Страз-Ідал”.
Пунктом 2.2 Договору сторони зазначили, що товариство з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” здійснює фінансування будівництва об'єкту в розмірі 99 % від його вартості, а спільне Українсько-Російське підприємство „Страз-Ідал” –в розмірі 1% від будівництва.
В пункті 1.4 Договору № 1 від 12 січня 2001 року спільне Українсько-Російське підприємство „Страз-Ідал” уповноважило товариство з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” здійснювати функції замовника-забудовника об'єкту.
16 січня 2003 року згідно з актом державної технічної комісії „Про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту”, який в робочому проекті був перейменований в „Гараж-стоянку з пунктом торгово - сервісного обслуговування”, вказаний об'єкт був прийнятий в експлуатацію у встановленому порядку.
В пункті 2.2 договору сторони встановили, що об'єм фінансування з боку СП „Страз-Ідал” може бути зменшений, що повинно враховуватись при реєстрації права власності на об'єкт.
01 лютого 2003 року між спільним Українсько-Російським підприємством „Страз-Ідал” та товариством з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” була укладена угода в формі акту, згідно з якою фінансування будівництва здійснювалося повністю (сто відсотків) ТОВ „Автомобільний дім”, а Українсько-Російське підприємство „Страз-Ідал” повністю відмовиляється від своєї частки 1% в об'єкті будівництва.
Розпорядженням Севастопольської міської державної реєстрації від 18 березня 2003 року № 391-р було зареєстровано право колективної власності з виданням свідоцтва на об'єкт нерухомості –гараж-стоянку з пунктом торгово-сервісного обслуговування по вул. Руднєва, 35-Б (Вакуленчука, 29), який включає основну будівлю лит.А загальною площею 339,8 кв.м, побутівки лит.Б, убиральні лит. В, огородження № 1-9, інших споруд № 5а-9а, мощення 1 за товариством з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім”.
28 березня 2003 року Управлінням майна Севастопольської міської державної адміністрації товариству з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім” видано свідоцтво про право власності на гараж-стоянку з пунктом торгово-сервісного обслуговування, розташований у місті Севастополі по вул. Руднєва, 35-б, зареєстрована під реєстровим № 1399 від 28 березня 2003 року.
Відповідно до ст. 1117 ГПК України, переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 статті 1131 Цивільного кодексу України умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.
У відповідності до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ч. 2 статтею 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Враховуючи зазначені норми законодавства, а також умови договору № 1 „Про дольову участь у будівництві” та акт від 01 лютого 2003 року, згідно з яким фінансування будівництва здійснювалося повністю (сто відсотків) ТОВ „Автомобільний дім”, а Українсько-Російське підприємство „Страз-Ідал” відмовляється від своєї частки 1% в об'єкті будівництва, судова колегія приходить до висновку про правомірність винесення Севастопольською міською державною адміністрацією18 березня 2003 року розпорядження №391-р про реєстрацію права колективної власності з виданням свідоцтва на об'єкт нерухомості –гараж-стоянку з пунктом торгово-сервісного обслуговування по вул. Руднєва, 35-Б (Вакуленчука, 29) за товариством з обмеженою відповідальністю „Автомобільний дім”.
Висновок місцевого господарського суду про необхідність нотаріального посвідчення акту від 01 лютого 2003 року про затвердження фінансування об'єкту „Гараж-стоянка з пунктом торгово-сервісного обслуговування” обґрунтовано відхилено апеляційним судом, оскільки стаття 369 Цивільного кодексу України, на яку посилається суд в своєму рішенні, станом на 01 лютого 2003 року ще не діяла.
Також були відсутні підстави для визнання спірного об'єкту нерухомості самовільно збудованим, оскільки, як встановлено апеляційним судом, матеріали справи містять докази того, що будівництво гаража-стоянки здійснювалось на підставі дозволів відповідних організацій (а.с. 8, 61- 62, 63).
Беручи до уваги всі вищевикладені обставини в їх сукупності, судова колегія приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю „Страз-Ідал”, у зв'язку з чим касаційна скарга також не підлягає задоволенню.
Отже, постанова апеляційного суду відповідає вимогам матеріального та процесуального права і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст.ст. 85, 111-5 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні за згодою сторін оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-9, 111-7, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Страз-Ідал" залишити без задоволення.
Постанову від 30.10.2007 р. Севастопольського апеляційного господарського суду у справі № 20-12/292 господарського суду м. Севастополя залишити без змін.
Головуючий суддя Є. Першиков
Судді Т. Данилова
І. Ходаківська
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2008 |
Оприлюднено | 20.02.2008 |
Номер документу | 1369280 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Ходаківська І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні