15/30/10
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2011 р. Справа № 15/30/10
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Т.А Величко, суддів: Бойко Л. І., Туренко В.Б. (згідно розпорядження голови суду № 26 від 10.01.2011р.)
при секретарі Павлюк О. М.
за участю представників сторін:
від позивача - Загороднюк А.Д., Кудінов В.С., Серветник С.Ю.,
від відповідача - Клюєва І.С.,
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Братський сирзавод”
на рішення господарського суду Миколаївської області від 25 травня 2010 року
по справі № 15/30/10
за позовом відкритого акціонерного товариства „Братський сирзавод”
до товариства з обмеженою відповідальністю „Братський сирзавод”
про визнання недійсним рішення загальних зборів засновників, визнання недійсним положення статутів та витребування майна на суму 400 794,40 грн.
встановив:
У березні 2010 року Відкрите акціонерне товариство «Братський сирзавод»звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Братський сирзавод»про:
- визнання недійсними рішень загальних зборів засновників (учасників) ТОВ «Братський сир завод», викладених в протоколах № 1 від 15.03.2006р. та №2 від 11.05.2006р.;
- визнання недійсними положень статутів ТОВ «Братський сирзавод», затверджених рішенням загальних зборів учасників, викладених в протоколах №1 від 15.03.2006р. та №2 від 11.05.2006р.;
- вилучення у ТОВ «Братський сирзавод»та повернення ВАТ «Братський сирзавод»майна на загальну суму 400794,40грн.
Рішенням господарського господарського суду Миколаївської області від 25.05.10р. по справі № 15/30/10 (суддя Ржепецький В.О.) позов ВАТ „Братський сирзавод” задоволено частково:
1) визнано недійсними:
- рішення загальних зборів засновників ТОВ „Братський сирзавод”, оформлене протоколом №1 від 15.03.2006р. –в частині передання майна ВАТ “Братський сирзавод” в загальному розмірі 400 794,40грн. до статутного фонду ТОВ “Братський сирзавод”;
- рішення загальних зборів учасників ТОВ “Братський сирзавод”, оформлене протоколом №2 від 11.05.2006р. - в частині відступлення частки, належної ВАТ “Братський сирзавод” у розмірі 388 387,07грн. на користь ТОВ “Братський сирзавод”;
2) зобов'язано ТОВ “Братський сирзавод” повернути ВАТ “Братський сирзавод” майно на загальну суму 400 794,40грн., в тому числі:
- рухоме майно на суму 180 082 гри. 40 коп.;
- нерухоме майно, що знаходиться за адресою: Миколаївська обл., Братський район, смт. Братське, вул. Промислова, 17, на загальну суму 220 712грн.;
3) стягнуто з ТОВ “Братський сирзавод” на користь ВАТ “Братський сирзавод” держмита в сумі 4 092,94грн., 236 грн. - витрат на ІТЗ судового процесу.
Визнання частково недійсними рішень загальних зборів засновників ТОВ „Братський сирзавод”, оформлених протоколами №1 від 15.03.2006р., №2 від 11.05.2006р., господарський суд обгрунтував тим, що голова правління ВАТ „Братський сирзавод”, в порушення вимог ч.ч. 1, 3 ст. 92 ЦК України, рішення наглядової ради ВАТ “Братський сирзавод” від 10.08.2004р., а також положень п.8 Статуту ВАТ “Братський сирзавод”, приймаючи участь в утворенні ТОВ “Братський сирзавод” від імені підприємства-позивача у справі, вийшов за межі своєї компетенції, що, згідно із положеннями ч. 1 ст. 321 ЦК України, п. 2 ч. 2 ст. 20 ГК України, є підставою для часткового визнання недійсними вказаних рішень загальних зборів засновників ТОВ “Братський сирзавод”.
Обов'язок ТОВ “Братський сирзавод” повернути ВАТ “Братський сирзавод” майно на загальну суму 400 794,40грн. господарський суд обгрунтував наявністю обставин, передбачених ст.ст.387, 1212 ЦК України.
Не погодившись з рішенням господарського суду, ТОВ „Братський сирзавод” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ВАТ „Братський сирзавод”.
Згідно із доповненнями до апеляційної скарги від 20.07.2010 р. ТОВ „Братський сирзавод” уточнило свої апеляційні вимоги та просило суд скасувати рішення господарського суду від 25.05.2010 р., а справу передати до господарського суду Миколаївської області для направлення за встановленою підсудністю до господарського суду м. Києва, з огляду на те, що даний спір є корпоративним, оскільки пов'язаний із створенням ТОВ „Братський сирзавод”, та виник із корпоративних відносин, а отже дана справа підсудна за місцем реєстрації відповідача у м. Києві.
Погодившись з доводами апелянта, Одеський апеляційний господарський суд постановою від 27.07.2010 року по справі № 15/30/10 (головуючий суддя Петров М.С., судді –Разюк Г.П., Шевченко В.В.) рішення господарського суду Миколаївської області від 25.05.2010 року скасував, справу передав до господарського суду Миколаївської області для направлення за підсудністю до господарського суду міста Києва.
Скасувавши рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції послався на те, що дана справа, у відповідності із ч.6 ст.16 ГПК України, підсудна господарському суду м. Києва, позаяк у даному випадку спір виник між учасниками господарського товариства, що пов'язаний із його створенням, оскільки позивач оспорює акти відповідача, на підставі яких створено ТОВ “Братський сирзавод”, а вимога про вилучення та повернення майна на загальну суму 400794,40 грн. ґрунтується на недійсності оспорюваних позивачем актів.
Постановою Вищого господарського суду України від 18.11.2010р. по справі № 15/30/10 (головуючий суддя Грейц К.В., судді: Бакуліна С.В., Глос О.І.) постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27.07.2010р. у справі № 15/30/10 скасовано, справу № 15/30/10 направлено до Одеського апеляційного господарського суду на новий розгляд.
В своїй постанові Вищий господарський суд України послався на те, що вимога позивача про витребування майна з незаконного володіння відповідача пов'язана не із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності товариства відповідача, а, наразі, пов'язана із недійсністю створення товариства за рахунок майна позивача.
Відповідно до викладеної у ч.1 ст.216 ЦК України норми, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю, тому вимога про витребування майна з незаконного володіння з підстав визнання недійсними актів відповідача не підпадає під ознаки корпоративного спору, оскільки не ґрунтується на наслідках створення товариства відповідача, а навпаки ґрунтується на недійсності його створення.
Таким чином касаційна господарська інстанція в своїй постанові відзначила, що з огляду на те, що спірне майно, про витребування якого із незаконного володіння відповідача заявлено позивачем, знаходиться за адресою: 55400, Миколаївська область, Братський район, смт. Братське, вул. Промислова, 17, рішення прийняте господарським судом Миколаївської області без порушення предметної або територіальної підсудності, та направила справу № 15/30/10 до Одеського апеляційного господарського суду на новий розгляд.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 92 ЦК України, юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи також встановлюється установчими документами та законом. На підставі ст. 97 ЦК України управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариства є загальні збори учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Згідно зі ст. 99 ЦК України, загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган і встановлюють його компетенцію і склад.
Загальні збори виступають вищим органом управління корпоративного підприємства, що зазвичай уособлює і концентрує колективну волю власників корпоративних прав. Загальні збори, як вищий орган товариства, мають право приймати рішення з усіх питань діяльності останнього, в т. ч. і з тих, що передані загальними зборами до компетенції правління.
Компетенція загальних зборів визначається законом та статутом товариства.
У випадках встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників. Орган або особа, яка, відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно та розумно і не перевищувати своїх повноважень.
Згідно з п. п. 88, 91 Статуту ВАТ „Братський сирзавод” (в ред. від 09.08.1995р. із змінами від 11.02.1999р.), виконавчим органом товариства є правління, роботою правління керує голова, правління звітує перед загальними зборами та наглядовою радою, організовує виконання їх рішень. В АТ з числа акціонерів утворюється наглядова Рада товариства в кількості 3 осіб, яка представляє інтереси акціонерів в період між загальними зборами та в межах компетенції, визначеної статутом, контролює та регулює діяльність правління.
Статутом ВАТ „Братський сирзавод” (в ред. 07.08.2004р.) п. 80 –визначено компетенцію загальних зборів, п. 88 –визначено повноваження правління ВАТ. Також, р. ХІХ передбачено створення наглядової Ради, яка представляє інтереси акціонерів в період між веденням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної Статутом, який контролює і регулює діяльність правління.
10.08.2004р. відбулося засідання наглядової Ради ВАТ „Братський сирзавод” (голова –Кудінов В. С., члени –Новикова Л. Н., Цимбалюк Н. Ю.) з порядком денним –про збереження єдиного майнового і виробничого комплексу ВАТ „Братський сирзавод” і прийнято рішення про те, що передачу в заставу рухомого і нерухомого майна ВАТ „Братський сирзавод”, а також його продаж іншим юридичним особам і приватним особам здійснювати тільки з рішення загальних зборів акціонерів ВАТ „Братський сирзавод”.
На розширеному засіданні правління заводу по підготовці до осінньо-зимового сезону, правління ВАТ вирішило, в т. ч., оформлення всіх питань застав і по відчуженню майна вирішувати через загальні збори.
П. 88 Статуту АТ (в ред. від 07.08.2004р.) передбачено, що в період між загальними зборами акціонерів правління керує поточною діяльністю АТ і має відповідні повноваження, в т. ч., щодо об'єднання майна АТ (в частині чи повністю) з майном інших юридичних і фізичних осіб.
15.03.2006р. відбулися загальні збори засновників ТОВ „Братський сирзавод” (протокол № 1), на яких засновниками - ВАТ „Братський сирзавод”, від імені якого на підставі Статуту діє голова правління Дюженко В.І., ТОВ „Оазис”, від імені якого на підставі Статуту діє в. о. директора Бажутін С. О.; ВАТ інвестиційна кампанія „Енерго-Інвест”, від імені якої на підставі Статуту діє президент Сосюкін Л.М.; гр. України - Сосюкін Л.М., запрошені: гр. Сосюкін М.Г., Герасименко П. М., Січевлюк М.І. вирішили створити ТОВ „Братський сирзавод” із статутним фондом 1 728 696 грн. 01 коп. та затвердити розподіл часток в статутному фонді між засновниками, в т. ч. ВАТ „Братський сирзавод” –400 794 грн. (23, 18 %) із вказаної вартості майна - на суму 180 082 грн. 40 коп. (згідно з переліком) –рухоме майно, на суму 220 712 грн. –(за переліком) –нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: Миколаївська область, Братський район, смт. Братське, вул. Промислова, буд. 17, та належить ВАТ „Братський сирзавод” на праві власності, відповідно до рішення виконкому Братської селищної Ради № 22 від 12.02.2004р.
11.05.2006р. відбулися загальні збори учасників ТОВ „Братський сирзавод” (протокол № 2) за участю ВАТ „Братський сирзавод” (23,18% Статутного фонду), ТОВ „Оазис” (14, 29 % Статутного фонду), ВАТ інвестиційна компанія „Енерго-Інвест” (3,78 % Статутного фонду), гр. Сосюкін Л.М. (58, 75 % Статутного фонду) і директора ТОВ „Братський сирзавод” –Сосюкіна М. Г.
По першому питанню порядку денного слухали: Дюженко В.І. (голова правління ВАТ „Братський сирзавод”), який звернувся з проханням надати згоду на відступлення належної ВАТ „Братський сирзавод” частки в розмірі 388387 грн. 07 коп. на користь ТОВ „Братський сирзавод”, на що було отримано згоду від інших учасників зборів.
Також, було затверджено новий розподіл часток та склад вкладів у Статутному фонді ТОВ „Братський сирзавод”, а саме: ВАТ „Братський сирзавод” –0, 72 % частини Статутного фонду, а ТОВ „Братський сирзавод” –22, 46 % за рахунок 388 387 грн., право на яке відступлено ВАТ на користь ТОВ (а саме, рухоме майно на 17675 грн., нерухоме майно –на 220712 грн.). Частки інших учасників –засновників ТОВ залишилися незмінними.
Звертаючись з позовом про визнання недійсними рішень вказаних зборів засновників (учасників) ТОВ „Братський сирзавод” (протокол № 1 від 15.03.2006р., протокол № 2 від 11.03.2006р.), позивач послався на те, що голова правління ВАТ „Братський сирзавод” з перевищенням своїх повноважень, ігноруючи рішення наглядової Ради, підписав документи –акт оцінки та передачі –приймання вкладів у власність ТОВ „Братський сирзавод” від 15.03.2006р., Статути ТОВ „Братський сирзавод” в ред. 2006р., в яких ВАТ „Братський сирзавод” виступає одним із засновників ТОВ.
За цими рішеннями 31.05.2006р., на підставі рішення № 130 від 12.05.2006р., виконавчим комітетом Братської селищної Ради було видано ТОВ „Братський сирзавод” свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що знаходиться в смт. Братське, вул. Промислова, 17. Фактично, на підставі вказаних дій ТОВ „Братський сирзавод” незаконно заволодів всіма активами акціонерного товариства.
Господарський суд, задовольняючи позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів засновників ТОВ „Братський сирзавод”, оформленого протоколом № 1 від 15.03.2006р. –в частині передання майна ВАТ „Братський сирзавод” в загальному розмірі 400794, 40 грн. до Статутного фонду ТОВ „Братський сирзавод”; визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ „Братський сирзавод”, оформлене протоколом № 2 від 11.05.2006р. –в частині відступлення частки, належної ВАТ „Братський сирзавод” в розмірі 388 387, 07 грн. на користь ТОВ „Братський сирзавод” і про зобов'язання ТОВ „Братський сирзавод” повернути ВАТ „Братський сирзавод” майно на загальну суму 400794, 40 грн., в т. ч. –рухоме майно на суму 180082, 40 грн. (за переліком), нерухоме майно, що знаходиться в смт. Братське, вул. Промислова, 17 на загальну суму 220712 грн., погодившись з доводами позивача, послався на таке:
- в порушення вимог ч. ч. 1, 3 ст. 92 ЦК України, рішення наглядової Ради ВАТ „Братський сирзавод” від 10.08.2004р., положень п. 88 Статуту ВАТ „Братський сирзавод”, яким голові правління не надано таких повноважень, приймаючи участь у створенні ТОВ „Братський сирзавод” від імені акціонерного товариства, вийшов за межі своєї компетенції, що, враховуючи положення ч. 1 ст. 321 ЦК України, п. 2 ч. 2 ст. 20 ГК України, п.п. 1,2 роз'яснень Президії ВАС України від 26.01.2000р. № 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, є підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів (протокол № 1 від 15.03.2006р., протокол № 2 від 11.05.2006р.)
- господарським судом встановлено наявність обставин, з якими ст. ст. 387, 1212 ЦК України пов'язують повернення власникові його майна, що є підставою для зобов'язання відповідача повернути безпідставно отримане майно.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна, оскільки судом першої інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.
Рішенням зборів акціонерів від 06.04.2004р. затверджено статут АТ „Братський сирзавод” в новій редакції, де статутний капітал підприємства визначено в сумі 305 172 грн., поділений на 108 990 простих іменних акцій номінальною вартістю 2,8 грн.
Оспорюваними рішеннями головою правління ВАТ „Братський сирзавод” передано рухоме і нерухоме майно у статутний фонд новоствореного товариства, оціночна вартість якого визначена в акті оцінки та передачі –приймання від 15.03.2006р., що є порушенням Закону України „Про господарські товариства”, суперечить рішенню наглядової ради від 10.08.2004р., рішенню розширеного засідання правління ВАТ „Братський сирзавод” від 27.10.2004р., відповідно до яких відчуження майна підприємства здійснюється за рішенням загальних зборів.
Рішення загальних зборів учасників (акціонерів) товариства та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин і мають обов'язковий характер.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Факти проведення зборів акціонерів ВАТ „Братський сирзавод” і прийняття ними рішення про участь у створенні ТОВ „Братський сирзавод” шляхом передачі в статутний фонд новоствореного підприємства всього майна акціонерного товариства не доведено, докази наявності такого рішення відсутні.
Відтак всі доводи апеляційної скарги ґрунтуються на наявності у голови правління ВАТ „Братський сирзавод” вчиняти будь-які дії від імені акціонерного товариства без довіреності, що статутом ВАТ „Братський сирзавод” не віднесено до компетенції наглядової Ради повноваження по обмеженню керівних функцій правління, голові правління надано право без довіреності вчиняти дії від імені акціонерного товариства, у тому числі, стосовно розпорядження майна.
Вказані доводи не ґрунтуються на чинному законодавстві, спростовуються наявними матеріалами справи і зводяться, фактично, до тлумачення скаржником законодавства на свою користь.
За таких обставин, рішення господарського суду підлягає залишенню без змін.
Заява ВАТ „Братський сирзавод” про забезпечення позову шляхом заборони ТОВ „Братський сирзавод” здійснювати відчуження спірного майна у будь-якій спосіб, накладення арешту на рухоме і нерухоме майно залишається без задоволення, в зв'язку з прийняттям постанови по справі.
Також відхиляється клопотання ТОВ „Братський сирзавод” від 11.01.2011р., оскільки в ньому не вказано, про яке саме рішення загальних зборів акціонерного товариства йде мова (дата, номер протоколу).
Відхилене як необгрунтоване клопотання ТОВ „Братський сирзавод” від 31.01.2011р. про зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Миколаївської області від 25.05.2010р. у справі № 15/30/10 –залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Т.А. Величко
судді : Л. І. Бойко
В.Б. Туренко
Повний текст постанови складено 31.01.3011р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2011 |
Оприлюднено | 12.02.2011 |
Номер документу | 13714514 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні