донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
08.02.2011 р. справа №11/170/10
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
Калантай М.В.
суддів:
Волкова Р.В.
Новікової Р.Г.
за участю представників сторін:
від позивача:
Ніквас В.В. –дов. від 09.04.09.
від відповідача:
Чистякова В.А. –дов. від 27.04.10.
від 3-ї особи:
Драєнко Н.І. –дов. від 29.06.10.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Фермерського господарства "Агровиробнича фірма "Білозірка" с. Мала Білозірка
на рішення
господарського суду
Запорізької області
від
05.07.2010 року
у справі
№11/170/10
за позовом:
до відповідача:
Фермерського господарства "Агровиробнича фірма "Білозірка" с. Мала Білозірка
Василівської районної державної адміністрації Запорізької області м. Василівка
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Фермерське господарство "Альфа" с. Балка
про
визнання недійсним розпорядження
У судовому засіданні з 25.01.2011 року по 08.02.2011 року
була оголошена перерва.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 05.07.2010 року у справі №11/170/10 (суддя Гончаренко С.А.) відмовлено в задоволенні позову Фермерського господарства "Агровиробнича фірма "Білозірка" с. Мала Білозірка до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області м. Василівка, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Фермерського господарства "Альфа" с. Балки, про визнання недійсним розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації від 23.03.2010 року №263.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, позивач, Фермерське господарство "Агровиробнича фірма "Білозірка" с. Мала Білозірка, звернувся з апеляційною скаргою про скасування даного рішення, оскільки вважає, що воно прийняте з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків обставинам справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права.
В апеляційній скарзі заявник наполягає на тому, що висновок суду першої інстанції щодо відсутності доказів здійснення позивачем заходів щодо перенесення меж земельних ділянок у натурі є безпідставним, оскільки копія технічної документації на підтвердження цього надані до матеріалів справи. Скаржник стверджує про неправильне застосування судом приписів статті 50 Закону України "Про землеустрій", статті 16 Закону України "Про оренду землі" та статті 124 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла на момент прийняття розпорядження №797 від 30.12.2005 року. Позивач вказує на те, що на протязі тривалого часу саме відповідачем вчинялися дії щодо затягування процесу укладання договору оренди землі.
Позивач просить апеляційну скаргу задовольнити, рішення –скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Відповідач, Василівська районна державна адміністрація Запорізької області м. Василівка, та третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Фермерське господарство "Альфа" с. Балка, проти апеляційної скарги заперечують, вважають рішення господарського суду законним та обґрунтованим. На їх думку, місцевий господарський суд повністю з’ясував обставини, що мають значення для справи та правильно застосував норми матеріального права відповідно до чинного законодавства. Відповідач та третя особа вказують на правомірність прийняття оскаржуваного розпорядження, просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суду –без змін.
На адресу Донецького апеляційного господарського суду надійшла заява від Фермерського господарства "Варта-Агро" с. Мала Білозірка про залучення вказаного господарства до участі у даній справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Сторони проти задоволення вказаної заяви не заперечували.
Вказана заява була розглянута судовою колегією та залишена без задоволення, оскільки доказів в обґрунтування необхідності такого залучення заявником не надано.
У відповідності до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв‘язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, доводи заявників скарги, вислухавши представників сторін, що прибули в судове засідання, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила наступне.
Головою Василівської районної державної адміністрації 30.12.2005 року було прийняте Розпорядження №797 "Про надання в оренду земельної ділянки для організації фермерського господарства" № 797, яким , зокрема надано гр. ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку загальною площею 576,9га, в т.ч. ріллі 576,9га для організації фермерського господарства із земель державного запасу Малобілозерської сільської ради.
Розпорядженням №226 від 28.04.2006 року Василівської РДА було внесено зміни до Розпорядження №797 від 30.12.2005 року частині особи, що отримувала земельну ділянку, внаслідок чого останнє мало наступний зміст:
1. Вилучити земельну ділянку загальною площею 1042,9 га з постійного користування ЗАТ "Агровиробнича фірма "Білозірка" та передати її в землі державного запасу Малобілозерської сільської ради.
2. Надати фермерському господарству "Агровиробнича фірма "Білозірка" в особі голови фермерського господарства Нікваса В.Л. в оренду земельну ділянку для ведення фермерського господарства загальною площею 576,9 га, в т.ч. ріллі 576,9 га, к №3154 -164,8га, к №151 - 110,3 га, к №158 - 161,7га, к №148 - 140,1 га., з земель державного запасу Малобілозерської сільської ради (колишні землі ВАТ "Знамя") терміном на 30 років.
3. Голові фермерського господарства "Агровиробнича фірма "Білозірка" ОСОБА_1 установити межі в натурі (на місцевості) виділеної земельної ділянки та укласти договір оренди землі з районною державною адміністрацією.
4. Громадянину ОСОБА_1 додержуватись обов’язків землекористувачів: використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням; своєчасно сплачувати орендну плату; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати корисні властивості ґрунтів.
Як вбачається із матеріалів справи позивач лише у листопаді 2009 року звернувся до відповідача з проектами договорів № 403, 404, 405, 406 оренди земельних ділянок, але вони так і не були укладені у зв’язку з виникненням розбіжностей щодо деяких положень.
Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель (Управління Держземінспекції) Головного Управління Держкомзему у Запорізькій області надіслало на адресу Василівської районної державної адміністрації клопотання № 43 від 23.03.2010 року "Про приведення у відповідність до вимог чинного земельного законодавства Розпорядження голови Василівської райдержадміністрації "797 від 30.12.2005 року "Про надання в оренду земельної ділянки для організації фермерського господарства".
В клопотанні, зокрема вказується, що відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі", яка діяла на момент прийняття оскаржуваного розпорядження, не враховано те, що земельна ділянка була передана в оренду без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, хоча її межі не були встановлені в натурі.
23.03.2010 року Головою Василівської районної державної адміністрації було прийнято розпорядження №263, яким внесено зміни в частині виключення п.п. 2-4 розпорядження голови райдержадміністрації № 797 від 30.12.2005р., які стосувались питань передачі в оренду ФГ "Агровиробнича фірма "Білозірка" земельної ділянки загальною площею 576,9 га.
Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі відповідає вимогам норм матеріального і процесуального права та не підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій" у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок повинні складатися проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", що діяла на момент прийняття оскаржуваного розпорядження передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення.
Оскільки, в даному випадку, межі земельної ділянки не були визначені в натурі (на місцевості), розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є обов’язковим.
Із матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття розпорядження стала відсутність у позивача правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які передавалась в оренду, зокрема, договорів оренди.
На думку судової колегії, позивач не був позбавлений можливості протягом тривалого часу оформити належним чином всі необхідні правоустановчі документі на земельну ділянку.
Судова колегія також вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно зі статтею 43 цього ж Закону розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Однак, надання права скасування таких розпоряджень певному колу суб'єктів не позбавляє і голову райдержадміністрації права на зміну своїх власних розпоряджень за наявності підстав до того.
Як вбачається із матеріалів справи у оскаржуваному розпорядженні зазначено, що керуючись п. 2 статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 17, п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, з врахуванням клопотання Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного Управління Держкомзему у Запорізькій області № 43 від 23.03.2010 року та з метою приведення у відповідність до законодавства земельних відносин, внести зміни до Розпорядження голови районної райдержадміністрації від 30.12.2005 року №797, а саме: 2. Пункти 2-4 розпорядження –виключити.
Таким чином, внесення змін до попереднього розпорядження голови Василівської РДА відбулося за результатами розгляду клопотання Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного Управління Держкомзему у Запорізькій області № 43 від 23.03.2010 року, в зв'язку з чим відсутні будь-які підстави вважати, що розпорядження Голови Василівської районної державної адміністрації №263 від 23.03.2010 року прийнято з перевищенням повноважень та з порушенням процедури, встановленої ч. 2 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
А відтак, відповідач прийняв правомірне розпорядження, яким привів у відповідність до вимог чинного законодавства розпорядження № 797 від 30.12.2005р.
З огляду на викладене, господарський суд правомірно відмовив в задоволенні позову.
Доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі судовою колегією до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення відповідає приписам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не є підставою для скасування рішення, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агровиробнича фірма "Білозірка" с. Мала Білозірка на рішення господарського суду Запорізької області від 05.07.2010 року у справі №11/170/10 –залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 05.07.2010 року у справі №11/170/10 –залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у встановленому законодавством порядку в касаційну інстанцію.
Повний текст постанови підписаний 11.02.11.
Головуючий М.В.Калантай
Суддя Р.В.Волков
Суддя Р.Г.Новікова
Надруковано 7 прим.:
1 прим. –у справу;
2 прим. - сторонам;
1 прим. –3-й особі;
1 прим. –ГСЗО;
2 прим. –ДАГС.
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2011 |
Оприлюднено | 15.02.2011 |
Номер документу | 13722276 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Калантай М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні