ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, те л. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.01.2011 р. Справа №21/312
за позовом Приватного підприємства «Примбуд», вул . Леніна, 86, кв. 44, м. Полтава, 36022
до Повного товариства к омерційно-фінансової фірми « Економ-Сервіс», вул. Котляревського, 1/27, м. По лтава, 36000
про стягнення 6769,43 г ривень
Суддя Тимченко Б.П.
Представники:
від позивача: Пістряк М.С ., дов. б/н від 01.11.2010 р.
від відповідача: предст авник не з' явився
СУТЬ СПОРУ: розг лядається позовна заява про стягнення 6769,43 гривень боргу, з битків від інфляції та 3% річни х, з яких сума основного боргу складає 4900,00 гривень, 1523,90 гривен ь збитки від інфляції та 3% річ них 372,53 гривень.
В судовому засіданні 18.01.2011 р. оголошено вступну та ре золютивну частину рішення ві дповідно до положень ч. 1 - ч. 4 ст . 85 ГПК України. Повне рішення с кладене відповідно до вимог ч. 1 - ч. 2, ч. 6 ст. 84 ГПК України 24.01.2011 р.
Ухвалою суду від 20.12.2010 р . на підставі ст. 66 ГПК України т а заяви позивача було наклад ено арешт на грошові кошти та майно Повного товариства ко мерційно-фінансової фірми «Е коном-Сервіс», м. Полтава (код ЄДРПОУ 23560523) в розмірі суми заяв лених позовних вимог 6769,43 гриве нь.
Позивач та його повно важний представник в судовом у засіданні заявлені позовні вимоги підтримуює, вважає їх обґрунтованими, підтверджен ими наданими по справі матер іалами та доказами і просить суд їх задовольнити.
Відповідач в судове з асідання повноважного предс тавника не направив, про час т а місце судового засідання б ув повідомлений належним чин ом. Правами, наданими йому ст. 22 ГПК України, не скористався, відзив на позовну заяву та ви требувані ухвалою суду матер іалів і доказів не подав.
До початку судового з асідання від відповідача над ійшло клопотання про відклад ення розгляду справи у зв' я зку із неотриманням позовної заяви та доданих до неї докум ентів. Суд вказане клопотанн я прийняв, розглянув та в задо воленні його відмовив виходя чи з наступного.
В матеріалах справи м істяться докази направлення копії позовної заяви та дода них до неї документів на адре су відповідача: вул. Котлярев ського, 1/27, м. Полтава. Як вбачає ться з клопотання, що надійшл о до суду до початку судового засідання, відповідач знахо диться саме за вказаною адре сою.
Відповідно до ч. 4 п. 3.6. ро з'яснення Вищого арбітражног о суду України "Про деякі пит ання практики застосування Г осподарського процесуально го кодексу України" від 18.09.1997 р. № 02-5/289 (із змінами і доповненнями ), у разі нез'явлення в засідан ня господарського суду предс тавників обох сторін або одн ієї з них справа може бути роз глянута без їх участі, якщо не явка таких представників не перешкоджає вирішенню спору .
З огляду на вищевикл адене та достатність докумен тальних доказів в матеріалах справи для її розгляду по сут і, суд розглядає справу за ная вними в ній матеріалами відп овідно до статті 75 ГПК України .
Розглянувши матеріа ли справи, всебічно, повно та о б'єктивно дослідивши подані докази, в їх сукупності, керую чись законом, заслухавши пре дставника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
25 квітня 2008 р. згідно усної домовленості Приватн е підприємство «Примбуд», м. Полтава (надалі Позив ач) продало Повному товарист ву комерційно-фінансовій фір мі «Економ-Сервіс», м. Полтава будівельні матеріали - цегл у марки М-100 (надалі Товар) на су му 4900,00 гривень (з ПДВ).
Вказані обставини пі дтверджуються Довіреністю с ерії НБІ № 945361 від 25.04.2008 р., виданої на ім' я ОСОБА_1 (працівни к Відповідача) та Накладною № 2/04 від 25.04.2008 р. на суму 4900,00 г ривень.
Оплату за поставлени й Товар Відповідач не здійсн ив. На неодноразові зверненн я з приводу сплатити виниклу заборгованість за поставлен ий Товар Відповідач не реагу вав.
Відповідно до ст. 11 ЦК Украї ни, підставами виникнення ци вільних прав та обов' язків, зокрема, є договори та інші пр авочини.
Згідно із ч. 1 статті 202 ЦК Укра їни правочином є дія особи, сп рямована на набуття, зміну аб о припинення цивільних прав та обов'язків.
Стаття 206 ЦК України передба чає, що усно можуть вчинятися правочини, які повністю вико нуються сторонами у момент ї х вчинення, за винятком право чинів, які підлягають нотарі альному посвідченню та (або) д ержавній реєстрації, а також правочинів, для яких недодер жання письмової форми має на слідком їх недійсність.
Юридичній особі, що сплатил а за товари та послуги на підс таві усного правочину з друг ою стороною, видається докум ент, що підтверджує підставу сплати та суму одержаних гро шових коштів.
Правочини на виконання дог овору, укладеного в письмові й формі, можуть за домовленіс тю сторін вчинятися усно, якщ о це не суперечить договору а бо закону.
Відповідно до статей 6, 627 ЦК У країни сторони є вільними в у кладені договору, в виборі ко нтрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимо г цивільного кодексу, інших а ктів цивільного законодавст ва, звичаїв ділового обороту .
Згідно зі статтею 655 ЦК Украї ни за договором купівлі-про дажу одна сторона (продавец ь) передає або зобов'язується передати майно (товар) у вл асність другій стороні (поку пцеві), а покупець приймає аб о зобов'язується прийняти ма йно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини 1 стат ті 662 ЦК України продавець зоб ов'язаний передати покупц еві товар, визначений догов ором купівлі-продажу.
Статтями 509 - 510 ЦК України пере дбачено, що зобов'язанням є п равовідношення, в якому одн а сторона (боржник) зобов'язан а вчинити на користь другої с торони (кредитора) певну дію (п ередати майно, виконати роб оту, надати послугу, сплатит и гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор ма є право вимагати від боржник а виконання його обов'язку. Зо бов'язання виникають з підст ав, встановлених статтею 11 цьо го Кодексу. Зобов'язання має ґ рунтуватися на засадах добро совісності, розумності та сп раведливості. Сторонами у зо бов'язанні є боржник і кредит ор.
Відповідно до ст. 173 Го сподарського кодексу Україн и (надалі ГК України), господар ським визнається зобов'язанн я, що виникає між суб'єктом гос подарювання та іншим учасник ом (учасниками) відносин у сфе рі господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов 'язана сторона, у тому числі бо ржник) зобов'язаний вчинити п евну дію господарського чи у правлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, пер едати майно, сплатити гроші, н адати інформацію тощо), або ут риматися від певних дій, а інш ий суб'єкт (управнена сторона , у тому числі кредитор) має пр аво вимагати від зобов'язано ї сторони виконання її обов'я зку.
Згідно із статтями 526 - 5 27 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, ін ших актів цивільного законод авства, а за відсутності таки х умов та вимог - відповідно д о звичаїв ділового оборот у або інших вимог, що звича йно ставляться. Боржник зобо в'язаний виконати свій обов'я зок, а кредитор - прийняти вик онання особисто, якщо інше н е встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв діло вого обороту.
Відповідно до ст. 193 ГК У країни суб'єкти господарюван ня та інші учасники господар ських відносин повинні викон увати господарські зобов'яза ння належним чином відповідн о до закону, інших правових ак тів, договору, а за відсутност і конкретних вимог щодо вико нання зобов'язання - відповід но до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 ЦК У країни передбачено, якщо у зо бов' язанні встановлений ст рок його виконання, то воно пі длягає виконанню у цей строк .
Стаття 599 ЦК України пе редбачає, що зобов'язання при пиняється виконанням, прове деним належним чином.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобо в'язання є його невиконання а бо виконання з порушенням ум ов, визначених змістом зобов 'язання (неналежне виконання ).
Частиною 2 ст. 625 ЦК Укр аїни передбачено, що боржник , який прострочив виконання г рошового зобов'язання, на вим огу кредитора зобов'язаний с платити суму боргу з урахува нням встановленого індексу і нфляції за весь час простроч ення, а також три проценти річ них від простроченої суми, як що інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем Відповіда чу за період з 05.05.2008 р. по 15.11.2010 р. на раховані збитки від інфляції в сумі 1523,90 гривень та 3% річних з а аналогічний період в сумі 372 ,53 гривень.
Загальна сума, яку Поз ивач просить стягнути з Відп овідача, складає 6769,43 гривень, з яких сума основного боргу 4900,00 гривень, збитки від інфляції 1523,90 гривень та 3% річних 372,53 гриве нь.
Згідно із ч. 1 ст. 625 ЦК Україн и, боржник не звільняється ві д відповідальності за неможл ивість виконання ним грошово го зобов'язання.
Частиною 1 ст. 15 ЦК Укра їни визначено, що кожна особа має право на захист свого цив ільного права у разі його пор ушення, невизнання або оспор ювання.
Відповідно до статті 32 ГПК України доказами є будь -які фактичні дані, на підстав і яких господарський суд у вс тановленому законом порядку встановлює наявність чи від сутність обставин, на яких ґр унтуються вимоги і заперечен ня сторін, а також інші обстав ини, які мають значення для пр авильного вирішення господа рського спору.
Стаття 33 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставин и, на які вона посилається як н а підставу своїх вимог і запе речень. Докази подаються ст оронами та іншими учасника ми судового процесу.
Згідно зі стат тею 34 ГПК України господарськ ий суд приймає тільки ті дока зи, які мають значення для спр ави. Обставини справи, які від повідно до законодавства пов инні бути підтверджені певни ми засобами доказування, не м ожуть підтверджуватись інши ми засобами доказування.
Стаття 36 ГПК України п ередбачає, що письмовими док азами є документи i матеріали , які містять дані про обстави ни, що мають значення для прав ильного вирішення спору. Пис ьмові докази подаються в ори гіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значен ня лише частина документа, по дається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини сп рави відповідно до законодав ства мають бути засвідчені т ільки такими документами, а т акож в інших випадках на вимо гу господарського суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 82 Г ПК України, рішення прийма ється господарським судом за результатами оцінки док азів, поданих сторонами та ін шими учасниками господарськ ого процесу, а також доказів, я кі були витребувані господар ським судом, у нарадчій кім наті.
У нарадчій кімнаті с уд приходить до висновку, що П озивачем у відповідності до положень статей 32-34, 36 ГПК Украї ни подані належні докази, що м істяться в матеріалах справи , які дають підстави заявлені позовні вимоги задовольнити та стягнути з Відповідача на його користь суму боргу в роз мірі 4900,00 гривень, збитки від ін фляції в сумі 1523,90 гривень та 3% р ічних 372,53 гривень.
Відповідно до ст. 49 ГП К України, державне мито та ви трати на інформаційно-техніч не забезпечення судового про цесу покладаються у спорах, щ о виникають при виконанні до говорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, на користь Позив ача підлягає стягненню з Від повідача сума державного мит а в розмірі 102,00 гривень та 236,00 гри вень витрат на інформаційно- технічне забезпечення судов ого процесу.
Статтею 68 ГПК України передбачено, що питання про с касування забезпечення позо ву вирішується господарськи м судом, що розглядає справу, і з зазначенням про це в рішенн і чи ухвалі.
На підставі викладен ого суд приходить до висновк у про скасування заходів заб езпечення позову, вжиті відп овідно до ухвали від 20.12.2010 р.
Згідно із п. 4 роз'яснен ня Вищого арбітражного суду України "Про судове рішення" в ід 10.12.1996 р. № 02-5/422 (із змінами і допо вненнями), у відповідності з с таттею 4 ГПК України рішення з господарського спору повинн о прийматись у цілковитій ві дповідності з нормами матері ального і процесуального пра ва та фактичними обставинами справи, з достовірністю вста новленими господарським суд ом.
Враховуючи викладе не, матеріали справи, обстави н справи в їх сукупності, засл ухавши пояснення представни ків сторін, дослідивши і оцін ивши подані додаткові докази , керуючись статтями 4 - 47, 22, 28, 32 - 34, 3 6, 38, 43, 44 - 45, 471, 49, 66 - 68, 75, 82 - 85 Господарськ ого процесуального кодексу У країни, у нарадчій кімнаті, су д, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольн ити повністю.
2. Стягнути з Повного товар иства комерційно-фінансової фірми «Економ-Сервіс», вул. Ко тляревського, 1/27, м. Полтава, 36000, к од ЄДРПОУ 23560523 (р/р 26006170972001 в ПГРУ КБ «Приватбанк», МФО 331401) на корис ть Приватного підприємства « Примбуд», код ЄДРПОУ 33315386 (вул. Л еніна, 86, к. 44, м. Полтава, 36022; р/р 26001060036 386 в ПРУ КБ «Приватбанк», МФО 331401 ) суму боргу в розмірі 4900,00 гриве нь, збитки від інфляції в сумі 1523,90 гривень та 3% річних 372,53 гриве ньсудові витрати по розгляду справи - державне мито - 102,00 г ривень та 236,00 гривень витрат на інформаційно-технічне забез печення судового процесу.
Видати наказ піс ля набрання рішенням законно ї сили.
3. Скасувати заходи заб езпечення позову, вжиті відп овідно до ухвали суду від 20.12.2010 р.
СУДДЯ Б.П. Тимченко
Повне рішення скла дено 24.01.2011 р.
Відповідно до ч. 5 ст . 85 ГПК України рішення господ арського суду набирає законн ої сили після закінчення стр оку подання апеляційної скар ги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання ап еляційної скарги рішення, як що його не скасовано, набирає законної сили після розгляд у справи апеляційним господа рським судом.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2011 |
Оприлюднено | 15.02.2011 |
Номер документу | 13726277 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Тимченко Б.П.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні