2/6
УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2008 р. Справа № 2/6
Суддя господарського суду О.Ф. Ремецькі
по справі за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, м. Київ
до кредитної спілки громадян „Закарпатська скриня”, м. Хуст
про припинення Кредитної спілки громадян „Закарпатська скриня” (код ЄДРПОУ 22095337, Закарпатська область, 90400, м. Хуст, вул. Поперечна, 1, оф. 301) шляхом ліквідації юридичної особи
за участю представників:
від позивача – не з'явився
від відповідача – не з'явився
Суть спору :
Позивач просить задоволити позовні вимоги з урахуванням поданої заяви про їх уточнення в повному обсязі по мотивах, викладених у позовній заяві, посилаючись на їх обґрунтованість матеріалами справи. Зокрема, у підставу своїх доводів вказує на порушення відповідачем вимог п.3 розділу ІХ Закону України „Про кредитні спілки” в частині не приведення у відповідності з цим Законом статутних та інших внутрішніх документів кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, а сама кредитна спілка не пройшла перереєстрацію в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру, тобто до 22.09.2004р. За таких обставин вважає, що існують всі визначені законом підстави для задоволення позовних вимог та ліквідацію відповідача, оскільки останнім не виконано вищезазначених вимог та не проведено відповідної перереєстрації.
Відповідач –вимог ухвали суду від 03.01.2008р., 15.01.2008р. та від 29.01.2008р. не виконав, витребуваних судом письмових пояснень по суті поданих позивачем позовних вимог з доказами в його обґрунтування та відомості про виконання вимог Перехідних положень Закону України „Про кредитні спілки”; докази про отримання ліцензії в Уповноваженому органі; статут спілки в останній його редакції; відомості про проведення перереєстрації спілки, тощо не подав, своїх уповноважених представників на засідання суду не направив. Згідно пункту 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС України) якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
На запит суду, здійснений у відповідності до вимог ст.ст. 69, 70 та 79 Кодексу адміністративного судочинства України, державний реєстратор Хустської міської ради листом від 12.02.2008р. №22 повідомив, що Кредитна спілка громадян „Закарпатська скриня” включила відомості до Єдиного державного реєстру 26.04.2006р. та станом на 12.02.2008р. відомості в даному реєстрі підтверджені. Адреса даної особи не змінювалась.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив:
Кредитну спілку громадян „Закарпатська скриня” було зареєстровано в Управлінні Юстиції Закарпатської області 04.09.1997р. та видано відповідне свідоцтво №138. Реєстрацію даної особи у визначеному на той час порядку було погоджено Закарпатським обласним управлінням Національного банку України з питань кредитувань та розрахунків 08.07.1997р. В подальшому, як вбачається з поданої позивачем копії довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), виконавчим комітетом Хустської міської ради 28.04.2006р. було здійснено останні реєстраційні дії та станом на 03.05.2006р. видано довідку ЄДРПОУ щодо суб'єкта господарювання із зазначенням його назви –Кредитна спілка громадян „Закарпатська скриня”.
У відповідності до вимог статті 4 Закону України „Про кредитні спілки” (далі - Закон) підприємства, установи та організації не мають права використовувати у своїх найменуваннях термін "кредитна спілка" і не підлягають державній реєстрації під найменуваннями, які включають цей термін, якщо вони створені в іншому порядку, ніж це передбачено цим Законом. В свою чергу, статтею 21 даного Закону також визначено господарську діяльність кредитної спілки, яку вона може здійснювати з обов'язковим зазначенням про це в статуті. Крім того, пунктом 3 розділу ІХ Закону визначено, що статути та інші внутрішні документи кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, підлягають приведенню у відповідність з цим Законом, а самі кредитні спілки підлягають перереєстрації та повинні отримати відповідні ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру. У разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк вона підлягає ліквідації відповідно до цього Закону за поданням Уповноваженого органу.
Позивач стверджує, що відповідачем в порушення вищенаведених вимог у встановлений строк, тобто до 22.09.2004р. (створення Державного реєстру), відповідних вимог не виконав: з назви підприємства термін „кредитна спілка” не виключив, своєї перереєстрації не здійснив, підтвердженням чого на думку позивача слугують надані суду матеріали, в тому числі довідка Хустської ОДПІ згідно якої станом на 27.07.2007р. відповідач перебуває на обліку у ДПІ та у своєму найменуванні використовує термін „кредитна спілка”. Водночас, згідно тих відомостей, що містяться в статуті відповідача, останній здійснює діяльність, яка не відповідає вичерпному переліку видів діяльності, визначених статтею 21 Закону.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 04.04.2003р. №292/2003 Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Комісія) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, яка у відповідності до пункту 4 даного Положення здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок.
Статтею 9 Закону визначено порядок припинення кредитної спілки, яка здійснюється шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу) або ліквідації. В свою чергу, підпунктом 3 статті 9 Закону передбачено, що ліквідація кредитної спілки провадиться за рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу, яким являється позивач. Пунктом 3 розділу ІХ Закону в свою чергу визначено, що статути та інші внутрішні документи кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, підлягають приведенню у відповідність з цим Законом, а самі кредитні спілки підлягають перереєстрації та повинні отримати відповідні ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру. У разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк вона підлягає ліквідації відповідно до цього Закону за поданням Уповноваженого органу.
Як вбачається з матеріалів справи (позивачем доведено, а відповідачем не спростовано), станом на день розгляду спору Кредитна спілка громадян „Закарпатська скриня” включила відомості до Єдиного державного реєстру 26.04.2006р. та станом на 12.02.2008р. відомості в даному реєстрі підтверджені. Крім того, Кредитна спілка громадян „Закарпатська скриня” станом на 27.07.2007р. перебуває на обліку в Хустській ОДПІ та у своєму найменуванні використовує термін „кредитна спілка” в порушення вимог статті 4 Закону.
Пунктом 3 Розділу VIII „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” (Закон набрав чинності з 01.07.2004) встановлено, що Закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Таким чином, до правовідносин, пов'язаних з припиненням кредитної спілки, повинні застосовуватися положення Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” з особливостями, встановленими Законом України „Про кредитні спілки” (Закон набрав чинності з 23.01.2002), які не суперечать вказаному Закону.
Частиною 1 статті 33 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” встановлено, що юридична особа припиняється за судовим рішенням у випадках, передбачених законом. Статтею 38 цього ж Закону визначено не вичерпний перелік підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Крім того, статтею 21 Закону визначено господарську діяльність кредитної спілки, яку може вона здійснювати з обов'язковим зазначенням у її статуті. Натомість, згідно з статтею 2 Статуту відповідача передбачена така діяльність, яке не відповідає вичерпному переліку видів діяльності, зазначених у Законі, зокрема, в частині виробництва та продажу пропагандистських матеріалів та виробів зі власною символікою, проведення навчальних семінарів, лекцій, фестивалів, свят та інших культурно-масових заходів.
Згідно ст. 27 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” основними завданнями Уповноваженого органу (крім інших) є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг. У разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону (ч. 1 ст. 39 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” Уповноважений орган може застосовувати (крім інших) такі заходи впливу: тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг; порушувати питання про ліквідацію установи.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” уповноважений орган у межах своєї компетенції звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.
Враховуючи вищевикладене, а саме те, що відповідач вимог Закону щодо перереєстрації спілки не виконав та здійснює діяльність, що не визначена законом та не відповідає вимогам статті 21 Закону, суд вважає позовні вимоги законними та обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158, 161, 162, 163, 167, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд постановив:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
1.1. Припинити юридичну особу –Кредитну спілку громадян „Закарпатська скриня” (90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Поперечна, 1 офіс 301, код ЄДРПОУ 22095337) шляхом її ліквідації.
1.2. Зобов'язати підприємця Кредитну спілку громадян „Закарпатська скриня” (90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Поперечна, 1 офіс 301, код ЄДРПОУ 22095337) у відповідності до ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” здійснити заходи для державної реєстрації припинення юридичної особи.
1.3. Примірник постанови після набрання нею законної сили надіслати державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства.
Заява на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Ф. Ремецькі
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2008 |
Оприлюднено | 12.03.2008 |
Номер документу | 1421260 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні