28/235
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.03.11 р. Справа № 28/235
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Курило Г.Є., суддів Риженко Т.М., Любченко М.О.
при секретарі судового засідання Дороховій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду матеріали справи
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасс-Универсал”, м.Донецьк
про стягнення 89 088,50 грн.
Представники сторін:
Від позивача: Меркулова Ю.Г.
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПРАВИ:
Відкрите акціонерне товариство комерційний банк „Надра”, м.Київ, в особі філії Відкритого акціонерного товариства комерційного банку „Надра” Донецьке Регіональне управління, м.Донецьк, м.Донецьк, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасс-Универсал”, м.Донецьк, про стягнення заборгованості в розмірі 89 088,51 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов кредитного договору № 750425/МБ від 18.01.2008р.
Господарський суд Донецької області ухвалою від 10.11.2010р. порушив провадження у справі № 28/235.
Відповідно до конкретизації позовних вимог б/н та дати, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за кредитом в розмірі 50 000,00грн., заборгованість по процентам за користування кредитом в розмірі 18 064,84грн., пені за порушення термінів повернення основної суми кредиту у розмірі 9 900,00 грн., пені за порушення термінів повернення відсотків у розмірі 2 694,32 грн., індекс інфляції за прострочену сплату кредиту у розмірі 7 251,61грн. та індекс інфляції за прострочену сплату процентів у розмірі 1 177,73 грн. Суд приймає до уваги конкретизацію позовних вимог та розглядає справу по суті.
Відповідач в засідання суду не з'явився, витребувані судом документи не надав.
Як встановлено судом, позивачем у позовній заяві було вказано адресу відповідача: 83117, м. Донецьк, вул. Ляшенка, б.7, кв.42. Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців станом на 17.11.2010р. юридичною адресою відповідача є: 83117, м. Донецьк, вул. Ляшенка, б.7, кв.42. В матеріалах справи наявне повідомлення про вручення ухвали суду відповідачу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалами господарського суду по цій справі, але у судові засідання не з'явився, витребувані судом документи не надав, поважних причин невиконання вимог суду не представ.
Враховуючи вищевикладене, справа розглядається відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України без явки представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
В процесі розгляду справи було змінено назву позивача, що підтверджується матеріалами справи, в зв'язку з чим суд змінює назву позивача на Публічне акціонерне товариство „Комерційний банк „Надра”, м.Київ в особі філії Публічного акціонерного товариства „Комерційний банку „Надра” Донецьке Регіональне управління, м.Донецьк
Відповідно до розпорядження в.о. голови господарського суду Донецької області від 24.01.2011р. розгляд справи здійснювався колегіально у складі: головуючий суддя Курило Г.Є., судді Любченко М.О., Риженко Т.М.
Розгляд справи відкладався на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України. Розгляд справи продовжувався за клопотанням позивача, відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Перед початком розгляду справи по суті представника позивача було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив, що 18.01.2008р. між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк „Надра” в особі філії ВАТ КБ „Надра” Донецького РУ (правонаступником якого є позивач, Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Донбасс-Универсал” (відповідач, позичальник) був укладений кредитний договір № 750425/МБ (кредитний договір), відповідно до умов якого банк надає позичальнику кредит шляхом відкриття ліміту овердрафту у розмірі 50 000,00 грн. на поповнення оборотних коштів в межах цілей діяльності позичальника (п.1.1 кредитного договору).
За своєю правовою природою договір № 750425/МБ від 18.01.2008р. є кредитним договором, згідно з яким, за приписами ст. 1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Кредит –це позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Овердрафт - короткостроковий кредит, що надається банком надійному клієнту понад його залишок на поточному рахунку в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку.
Видача овердрафта здійснюється шляхом оплати з поточного рахунку позичальника розрахункових документів позичальника на суму, яка перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, але в межах ліміту овердрафту, який діє у відповідний період згідно з умовами цього договору. Датою видачі сум овердрафту вважається день оплати з поточного рахунку позичальника розрахункових документів позичальника на суму, яка перевищує кредитовий залишок на такому рахунку (п.п. 1.2.2., 1.2.3 договору).
Погашення заборгованості за основною сумою овердрафту з боку позичальника повинно відбуватися в останній день строку дії ліміту овердрафту (п.1.4 договору).
У відповідності з п.1.2. договору банк встановлює ліміт овердрафту в сумі 50 000,00 грн. (п. 1 додаткової угоди №1 від 18.01.2008р.).
Надання позичальнику овердрафту в розмірі 50 000,00грн., банк підтверджує банківськими виписками на перерахування кредитних коштів, наявними в матеріалах справи.
Строк дії розміру ліміту овердрафту встановлюється банком на період з 18.01.2008р. до 16.01.2009р. (включно) (п. 2 додаткової угоди №1 від 18.01.2008р.).
Плата за користування овердрафтом встановлюється з розрахунку 19,5% річних на період з 18.01.2008р. до 16.01.2009р. (включно) (п. 3 додаткової угоди №1 від 18.01.2008р.).
Відсотки за фактичний строк користування овердрафтом нараховуються банком щоденно на фактичну суму (за результатами операційного дня) і за весь час користування овердрафтом. Для цілей нарахування відсотків день видачі і день погашення овердрафта рахуються як один день. Нараховані відсотки повинні сплачуватися позичальником щомісячно в останній банківський день розрахункового місяця протягом дії ліміту овердрафту (п.п. 1.7.1,1.7.2 кредитного договору).
Плата за користування овердрафтом, пеня та інші штрафні санкції за неналежне виконання позичальником своїх зобов'язань за договором повинні бути здійснені у валюті овердрафту (п.1.7.4 кредитного договору).
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань (п. 7.5. кредитного договору).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
На час звернення позивача до суду, строк виконання зобов'язань за кредитним договором настав.
Відповідач свої зобов'язання за кредитним договором виконував неналежним чином, що підтверджується банківськими виписками, які містяться в матеріалах справи.
Позивач доводить, що є наявною заборгованість відповідача за кредитом в розмірі 50000,00грн., заборгованість по процентах за користування кредитом в сумі 18 064,84 грн.
Відповідачем до прийняття судового рішення не надано доказів погашення заборгованості за кредитним договором, в результаті чого господарський суд робить висновок, що сплату цих сум заборгованості не здійснено до теперішнього часу.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості за кредитом в розмірі 50 000,00грн., заборгованості по процентах за користування кредитом в сумі 18 064,84грн. є такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, оскільки відповідачем порушені строки повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, позивачем нарахована пеня за порушення термінів повернення основної суми кредиту у розмірі 9 900,00 грн. та пеня за порушення термінів повернення відсотків у розмірі 2 694,32 грн.
Відповідно до п.5.1. кредитного договору, у разі порушення позичальником строків виконання будь-якого з боргових зобов'язань, позичальник зобов'язаний сплатити на користь банка пеню у розмірі, що дорівнює подвійній обліковій ставці Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми прострочених виконанням зобов'язань за кожен день прострочення.
Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Оскільки Господарський кодекс України не містить визначень неустойки, штрафу та пені, які сплачуються у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання, слід виходити із визначень, наведених у Цивільному кодексі України.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язань. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Одночасно, згідно з ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Суд зазначає, що позивачем нарахування пені здійснювалось без урахуванням ч. 6 ст.232 ГК України.
Перевіривши розрахунок позивача, суд встановив, що позовні вимоги щодо стягнення пені за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 9 900,00 грн. підлягають задоволенню частково в розмірі 5 893,15 грн., та пені несвоєчасну сплату процентів за користування кредитом у розмірі 2 694,32 грн. підлягають задоволенню частково в розмірі 1 542,39 грн.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача інфляційні витрати з прострочених процентів в розмірі 1177,73 грн., інфляційні витрати з простроченої суми кредиту в розмірі 7251,61 грн.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних витрат, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення інфляційних витрат з простроченої суми кредиту в розмірі 7251,61грн. підлягають задоволенню частково в розмірі 6 942,63 грн., інфляційні витрати з прострочених процентів в розмірі 1 177,73 грн. – підлягають задоволенню в повному обсязі. Розрахунок здійснений судом у відповідності з рекомендаціями відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ, що викладені в листі Верховного суду України від 03.04.97 р. № 62-97р.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, підлягають віднесенню на відповідача, пропорційно задоволеним вимогам, відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 69, 75, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк „Надра”, м.Київ в особі філії Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк „Надра” Донецьке Регіональне управління, м.Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасс-Универсал”, м.Донецьк, задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасс-Универсал” (83117, м.Донецьк, вул.Ляшенка, буд.7, кв.42, код ЄДРПОУ 34705554, банківські рахунки не відомі) на користь Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк „Надра”, м.Київ (04053, м.Київ, вул. Артема, 15, ідентифікаційний код 20025456, к/р №32003180101 в управлінні НБУ по м.Києву та Київській області, МФО 321024) в особі філії Публічного акціонерного товариства „Комерційний банк „Надра” Донецьке Регіональне управління, м.Донецьк (м.Донецьк, вул. Артема, 43, ЄДРПОУ 25605425 рахунок для перерах. заборгованості: „інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку” №29096800007027 в філії ВАТ КБ „Надра” Донецьке РУ, ЄДРПОУ 25605425, МФО 334862) заборгованість за кредитом в розмірі 50000,00грн., заборгованість по процентам за користування кредитом в сумі 18 064,84грн., пеню за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 5 893,15 грн., пеню несвоєчасну сплату процентів за користування кредитом у розмірі 1 542,39 грн., інфляційні витрати за прострочену сплату кредиту в розмірі 6 942,63 грн., інфляційні витрати з прострочених процентів в розмірі 1 177,73 грн., судові витрати по сплаті державного мита в сумі 836,21 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 221,52 грн.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 16.03.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст буде складено та підписано 17.03.2011р.
Головуючий суддя Курило Г.Є.
Судді Т.М. Риженко
М.О. Любченко
Повний текст рішення складено та підписано 17.03.2011р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2011 |
Оприлюднено | 22.03.2011 |
Номер документу | 14288604 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні