ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2011 р. № 20/309
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:
головуючого Кравчука Г.А.,
суддів Мачульського Г.М.,
Бакуліної С.В.,
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
касаційну скаргу Приватного акціонерного т овариства "Страхова компанія "АХА Страхування" в особі Запо різької філії Приватного акц іонерного товариства "Страхо ва компанія "АХА Страхування "
на постанову Київського апеляційного г осподарського суду
від 26.01.2011р.
у справі №20/309
Господарського суду міста Києва
за позовом Приватного акціонерного т овариства "Страхова компанія "АХА Страхування" в особі Запо різької філії Приватного акц іонерного товариства "Страхо ва компанія "АХА Страхування "
до Приватного акціонерного т овариства "Акціонерна страхо ва компанія "ІНГО Україна"
про стягнення збитків
за участю представників
- позивача: Данилова Т.А. (дов. №2137/18 від 17.12.2 010р.), -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись у суд з да ним позовом Приватне акціоне рне товариство "Страхова ком панія "АХА Страхування" в особ і Запорізької філії Приватно го акціонерного товариства " Страхова компанія "АХА Страх ування" просило стягнути з Пр иватного акціонерного товар иства "Акціонерна страхова к омпанія "ІНГО Україна" 1923,36 грн. с трахового відшкодування в по рядку регресу, 18,81 грн. - пені, о бґрунтовуючи свої вимоги тим , що до нього перейшло право ви моги до відповідача, як до осо би, відповідальної за заподі яну шкоду.
Рішенням Господарського с уду міста Києва від 10.11.2010р. (судд я Палій В.В.), залишеним без змі н постановою Київського апел яційного господарського суд у від 26.01.2011р. (колегія суддів у ск ладі: головуючий суддя - Паш кіна С.А., судді Калатай Н.Ф., Син иця О.Ф.), у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позива ч просить скасувати вказані судові рішення та прийняти н ове, яким задовольнити позов , посилаючись на неправильне застосування і порушення су дами норм матеріального та п роцесуального права.
Відповідач не використав н аданого законом права на уча сть свого представника у суд овому засіданні.
Переглянувши у касаційном у порядку судові рішення, кол егія суддів Вищого господарс ького суду України, приймаюч и до уваги межі перегляду спр ави в касаційній інстанції, п риходить до висновку, що каса ційна скарга підлягає частко вому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попе редніх інстанцій, 01.03.2010р. між О СОБА_1 та позивачем укладен о договір добровільного стра хування наземного транспорт у №580-а/10зп, застраховані майнов і інтереси ОСОБА_1, пов' я зані із володінням, користув анням та розпорядженням тран спортним засобом ВАЗ 210994 20, реєс тровий номер НОМЕР_1, від р изиків, в тому числі "Збитки вн аслідок ДТП". Страхувальнико м виступає ОСОБА_1, вигодо набувачем - АКБ "Правекс-Бан к".
18.03.2010р. о 09год. 20хв. на вул. Бороді нській в м. Запоріжжя сталася дорожньо-транспортна пригод а (далі - ДТП), а саме зіткнення а втомобіля марки Mazda 3, номер НО МЕР_2, яким керував ОСОБА_2 та автомобіля марки ВАЗ 210994 20, н омер НОМЕР_1, 2008р. випуску, як ий належить ОСОБА_1
ДТП сталося в результаті по рушення водієм ОСОБА_2 Пра вил дорожнього руху України, що підтверджується постанов ою Ленінського районного суд у м. Запоріжжя від 14.05.2010р. (справа №3-1352/2010), в результаті якого пошк оджено автомобіль марки ВАЗ 210994 20, який належить ОСОБА_1
На підставі страхового акт а №919-а/10зп від 29.03.2010р. позивач, вик онуючи свої зобов'язання за д оговором страхування, сплати в ЗАТ "Запоріжжя-Авто" за ремон т автомобіля марки ВАЗ 210994 20 на п ідставі виставленого рахунк у, суму страхового відшкодув ання в розмірі 2433,36рн.
Суди при винесенні рішень п ро відмову у позові виходили з того, що документом, на підс таві якого визначається розм ір матеріального збитку, зап одіяного власнику автомобіл я, має бути звіт про визначенн я вартості відновлювального ремонту автомобіля, а не раху нок тієї особи, яка здійснює р емонт пошкодженого автомобі ля, до того ж право регресу одн ого страховика до іншого стр аховика умовами Закону Украї ни "Про обов' язкове страхув ання цивільно-правової відпо відальності власників назем них транспортних засобів" не передбачено.
Проте, з такими висновками н е можна погодитись з виходяч и з наступного.
Відповідно до приписів ста тті 1191 ч.1 Цивільного кодексу Ук раїни особа, яка відшкодувал а шкоду, завдану іншою особою , має право зворотної вимоги (р егресу) до винної особи у розм ірі виплаченого відшкодуван ня, якщо інший розмір не встан овлений законом.
Згідно статті 27 Закону Укра їни "Про страхування" та статт і 993 Цивільного кодексу Україн и до страховика, який виплати в страхове відшкодування за договором майнового страхув ання, у межах фактичних витра т переходить право вимоги, як е страхувальник або інша осо ба, що одержала страхове відш кодування, має до особи, відпо відальної за завдані збитки.
Як зазначалося вище, цивіл ьно-правова відповідальніст ь ОСОБА_2 була застрахован а відповідно до Закону Украї ни "Про обов'язкове страхуван ня цивільної відповідальнос ті власників транспортних за собів".
Статтею 37.4 Закону України "Пр о обов'язкове страхування ци вільно-правової відповідаль ності власників транспортни х засобів" передбачено право страховика за договором обо в'язкового страхування цивіл ьної відповідальності власн ика транспортного засобу в р азі настання страхового випа дку здійснювати виплату стра хового відшкодування безпос ередньо потерпілим або погод женим з ними підприємствам, у становам та організаціям, що надають послуги, пов'язані з в ідшкодуванням збитків.
Частиною 2 статті 1192 Цивільно го кодексу України передбаче но, що розмір збитків, що підля гають відшкодуванню потерпі лому, визначається відповідн о до реальної вартості втрач еного майна на момент розгля ду справи або виконання робі т, необхідних для відновленн я пошкодженої речі.
Статтею 990 вказаного кодекс у встановлено, що страховик з дійснює страхову виплату від повідно до умов договору на п ідставі заяви страхувальник а (його правонаступника) або і ншої особи, визначеної догов ором, і страхового акта (аварі йного сертифіката). Страхови й акт (аварійний сертифікат) с кладається страховиком або у повноваженою ним особою у фо рмі, що встановлюється страх овиком.
Статтею 25 Закону України "Пр о страхування" також передба чено, що здійснення страхови х виплат і виплата страховог о відшкодування проводиться страховиком згідно з догово ром страхування на підставі заяви страхувальника (його п равонаступника або третіх ос іб, визначених умовами страх ування) і страхового акта (ава рійного сертифіката), який ск ладається страховиком або уп овноваженою ним особою (авар ійним комісаром) у формі, що ви значається страховиком.
Згідно статті 22.1 Закону Укра їни "Про обов'язкове страхува ння цивільно-правової відпов ідальності власників трансп ортних засобів" при настанні страхового випадку страхови к відповідно до лімітів відп овідальності страховика від шкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шко ду, яка була заподіяна у резул ьтаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Відповідно до статті 29 вказ аного закону у зв'язку з пошко дженням транспортного засоб у відшкодовуються витрати, п ов'язані з відновлювальним р емонтом транспортного засоб у з урахуванням зносу, розрах ованого у порядку, встановле ному законодавством, включаю чи витрати на усунення пошко джень, зроблених навмисно з м етою порятунку потерпілих вн аслідок дорожньо-транспортн ої пригоди, з евакуацією тран спортного засобу з місця дор ожньо-транспортної пригоди д о місця проживання того влас ника чи законного користувач а транспортного засобу, який керував транспортним засобо м у момент дорожньо-транспор тної пригоди, чи до місця здій снення ремонту на території України.
Таким чином, до позивача, як ий виплатив страхове відшкод ування за договором майновог о страхування, перейшло прав о вимоги, яке ОСОБА_1 має до винної особи, а в даному випад ку до особи, що в силу вимог ст атті 22 Закону України "Про обо в'язкове страхування цивільн о-правової відповідальності власників транспортних засо бів" має відшкодовувати запо діяну Причиненком С.І. шкоду.
Подібна правова позиція ви кладена в постанові Верховно го Суду України від 25.11.2008р. зі сп рави №11/406-07 Господарського суд у Київської області, постано вах Вищого господарського су ду України від 05.07.2010р. зі справи N 41/676, від 02.02.2010р. зі справи №25/54 Госп одарського суду Донецької об ласті, від 11.11.2010р. зі справи 28/32-10-976 Г осподарського суду Одеської області, від 05.10.2010р. зі справи №10 /78 Господарського суду Донець кої області.
Разом з тим, судами не спрос товано, що розмір збитків був визначений не у порядку, пере дбаченому Законом України "П ро страхування", та Законом Ук раїни "Про обов'язкове страху вання цивільно-правової відп овідальності власників тран спортних засобів", а відтак, мі сцевий господарський суд, з я ким погодився суд апеляційно ї інстанції, безпідставно по славсь як на підставу відмов и у позові, на відсутність зві ту про оцінку колісного тран спортного засобу.
Законом встановлено, що під ставою для здійснення страхо вих виплат є заява страхувал ьника і страховий акт (аварій ний сертифікат). І у разі здійс нення страхового відшкодува ння страховиком на підставі зазначених документів у ньог о виникає право відшкодуванн я йому у порядку регресу поне сених витрат.
Вказане суди попередніх ін станцій не врахували, та не до слідили страховий акт №919-а/10зп від 29.03.2010р., складений позиваче м, і аварійний сертифікат від 29.03.2010р.
Крім того, статтею 37 Закону У країни "Про обов'язкове страх ування цивільно-правової від повідальності власників тра нспортних засобів" передбаче но, що виплата страхового від шкодування здійснюється про тягом одного місяця з дня отр имання страховиком визначен их у статті 35 цього Закону док ументів або в строки та в обся гах, визначених рішенням суд у, а за кожен день простроченн я виплати страхового відшкод ування з вини страховика або МТСБУ особі, яка має право на отримання такого відшкодува ння, сплачується пеня з розра хунку подвійної облікової ст авки Національного банку Укр аїни, яка діє у період, за який нараховується пеня.
Суди попередніх інстанцій вказаним обставинам справи оцінки не дали, не перевірили правильність нарахування пе ні, та не дослідили доводів по зивача щодо наявності підста в для її стягнення за вказани й ним період.
Враховуючи викладене, а так ож те, що вирішення спору в дан ій справі пов' язане із досл ідженням та оцінкою доказів, з урахуванням вимог статей 111 5, 1117 Господарського процесуал ьного кодексу України, судов і рішення підлягають скасува нню з направленням справи на новий розгляд для усунення в казаних порушень.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 п.3, 11110 ч .1, 11111, 11112 Господарського процесу ального кодексу України, Вищ ий господарський суд України , -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Прив атного акціонерного товарис тва "Страхова компанія "АХА Ст рахування" в особі Запорізьк ої філії Приватного акціонер ного товариства "Страхова ко мпанія "АХА Страхування" задо вольнити частково.
Постанову Київського апел яційного господарського суд у від 26.01.2011р. та рішення Господа рського суду міста Києва від 10.11.2010р. у справі №20/309 скасувати, а справу передати на новий роз гляд до суду першої інстанці ї.
Головуючий суддя Г.А. Кравчук
Судді Г.М. Мачульський
С.В. Бакуліна
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2011 |
Оприлюднено | 19.04.2011 |
Номер документу | 14885017 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Мачульський Г.М.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні