2-51/2009
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2009 року Добропільс ький міськрайонний суд Донец ької області в
складі: головуючого-судд і Тітової Т.А.
при секретарі Михайловськ ій Т.П.
за участю представника поз ивача ОСОБА_1
представника відповідача Коровіна П.О.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в приміщен ні суду в місті Добропіллі ци вільну справу за позовом О СОБА_3 до Державного підпри ємства "Добропіллявугілля" В ідокремлений підрозділ " Шах та " Ново донецька» про ві дшкодування моральної шкоди ,
встановив:
Позивач в листопаді 2008 року звернувся в суд з цим позово м до відповідача про стягнен ня 40000 грн. моральної шкоди.
Зазначив і в підтримання по зовних вимог пояснив в судов ому засіданні 13 січня 2009 року, щ о з травня 2001 року до липня 2007 ро ку працював в ДП « Добропілля вугілля» ВП « Шахта « Ново донецька» гірником очисног о забою . Під час роботи 2 листо пада 2006 року був травмований, о тримав переломи ребер, в підт вердження чого посилається н а акт за формою Н-1 № 60 від 4 листо пада 2006 року .Згідно довідки ог ляду у МСЕК 31 липня 2007 року йому встановлено за цим нещасним випадком втрату 40 % професійн ої працездатності ,а за сукуп ністю з травмою 2001 року загало м 55 % втрати працездатності.
Відділенням виконавчої ди рекції Фонду соціального стр ахування від нещасних випадк ів на виробництві йому призн ачені і виплачуються страхов і суми.
22 жовтня 2008 року він вдруге зв ернувся з письмовою заявою д о підприємства відповідача з приводу відшкодування мора льної шкоди , в чому йому відмо влено з приводу того, що пропу стив 3- місячний строк , встано влений для розгляду трудових спорів. Раніше в серпні 2007 року звертався на підприємство з такою ж заявою.
Також подавав в суд позов пр о відшкодування моральної шк оди з роботодавця , який за йог о заявою було залишено без ро згляду , бо правова позиція з ц ього питання на той час ще не в становилась..
Враховуючи ці обставини, ві н просить поновити йому стро к для звернення до суду , оскіл ьки про порушення свого прав а йому остаточно стало відом о після висвітлення в пресі р ішення Конституційного Суду України від 8 жовтня 2008 року , як им підтверджене право громад ян на відшкодування морально ї шкоди за рахунок роботодав ця
Ушкодження здоров»я призв ело до порушення його особис тих немайнових прав . Тривали й час знаходився на лікуванн і, ушкоджена права легеня , з»я вилась задишка ,не може викон увати певні види робіт у побу ті і вимушений пристосовуват ися до життя з урахуванням фі зичних обмежень.
Представник відповідача Д П « Добропіллявугілля», діюч ий за довіреністю помічник д иректора з правових питань В П « Шахта « Ново донецька» Коровін П.О ., позов не визн ав, посилаючись на те, що позив ачем пропущений 3-х місячний с трок для звернення до суду , бо він 31 серпня 2007 року звертався на підприємство за виплатою моральної шкоди , в вересні 2007 року вже подавав позов до суд у. Тому причина пропуску стро ку звернення до суду не є пова жною. Просить в задоволенні п озову відмовити.
Вислухавши пояснення стор ін, представника позивача, до слідивши матеріали
справи, суд приходить до ви сновку, що позов підлягає час тковому задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що позивач з 5 б ерезня 2001 року по 31 липня 2007 року працював у ДП « Добропілляву гілля» ВП «Шахта Ново дон ецька» гірником очисного заб ою , про що свідчить копія труд ової книжки з відповідними з аписами.
Під час роботи 2 листопада 2006 року внаслідок нещасного ви падку на виробництві позивач отримав травму.
Відповідно до висновку обл асної травматологічної МСЕК м. Донецьк від 31 липня 2007 року ОСОБА_3 за наслідками даної травми встановлено втрату 40 % професійної працездатності , визнано інвалідом 3 групи.
Відповідно до ст.. 13 Закону Ук раїни « Про охорону праці» ( в редакції Закону України від 21 листопада 2002 року) роботодаве ць зобов»язаний створити на робочому місці в кожному стр уктурному підрозділі умови п раці відповідно до нормативн о- правових актів, а також забе зпечити додержання вимог зак онодавства щодо прав працівн иків у галузі охорони праці.
Як встановлено, з вини відпо відача ДП « Добропіллявугілл я» ВП « Шахта « Ново донец ька» позивачу заподіяну шкод у здоров»ю, що підтверджуєть ся актом форми Н-1 № 60 від 3 листо пада 2006 року про нещасний випа док на виробництві.
Відповідно до ст. 237-1 КЗпП Укр аїни відшкодування працівни ку моральної шкоди правадить ся власником або уповноважен им ним органом у разі, якщо пор ушення його законних прав пр извели до моральних страждан ь, втрати нормальних життєви х зв»язків і вимагають від нь ого додаткових зусиль для ор ганізації свого життя. Це озн ачає, що правовідносини , що ск лалися між сторонами по дані й справі, регулюються нормам и трудового законодавства.
Конституційний Суд Україн и в рішенні від 8 жовтня 2008 року № 20-рп\2008 остаточно визначив пі сля скасування права застрах ованих громадян , що потерпіл и на виробництві від нещасно го випадку , на відшкодування моральної шкоди за рахунок Ф онду їх право відшкодувати м оральну шкоду за рахунок вла сника або уповноваженого ним органу відповідно до ст.. 1167 ЦК України та ст.. 237-1 КЗпП України .
Статтею 233 ч. 1 КЗпП України пе редбачено для звернення до с уду тримісячний строк з дня, к оли працівник дізнався або п овинен був дізнатися про пор ушення свого права. На це вказ ано і в постанові Пленуму Вер ховного Суду України від 31 бер езня 1995 року № 4 (зі змінами, внес еними постановою від 25 травня 2001 року № 5) " Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди в п. 16, що до вимог про відшкоду вання моральної шкоди у випа дках, передбачених трудовим законодавством, застосовуєт ься тримісячний строк позовн ої давності.
Право на отримання грошово ї компенсації відшкодування моральної шкоди виникло у ОСОБА_3 наприкінці липня 2007 р оку, коли висновком МСЕК йому вперше встановлено трату пр ацездатності на 40 % у зв»язку з травмою 2 листопада 2006 року.
Як передбачено ст. 234 КЗпП Укр аїни, у разі пропуску з поважн их причин установленого ст. 233 цього Кодексу строку, суд мож е поновити строк.
Приймаючи до уваги, що ОСО БА_3 , реалізовуючи своє прав о, вперше 31 серпня 2007 року зверн увся з заявою на підприємств о щодо відшкодування моральн ої шкоди, в вересні того ж року звертався з відповідним поз овом в суд , про що свідчить ух вала суду від 5 жовтня 2007 року п ро залишення заяви без розгл яду, знову повторно звернувс я на підприємство 22 жовтня 2008 р оку , що означає, що позивач ні коли вів свого права не відмо влявся , і вже після оприлюдне ння зазначеного рішення Конс титуційного Суду , остаточно впевнений в обґрунтованості вимог, знову звернувся в суд з позовом , суд розглядає причи ну пропуску строку звернення до суду поважною і поновлює п озивачу пропущений строк.
Суд знаходить обґрунтован ими і доведеними вимоги пози вача ОСОБА_3 до ДП « Доброп іллявугілля» ВП « Шахта « Н ово донецька» п ро відшкоду вання моральної шкоди,оскіль ки внаслідок виробничої трав ми йому заподіяні фізичні і м оральні страждання,отримане ушкодження привело до погір шення стану здоров»я , неможл ивості продовжувати трудову діяльність . Постраждалий ви мушений звертатися до лікарі в за медичною допомогою за н аслідками травми, про що свід чать виписки із амбулаторної картки Сукупністю наданих п озивачем доказів знайшло пі дтвердження , що для організа ції свого життя позивач виму шений докладати додаткових з усиль .
Визначаючи розмір грошово го відшкодування, що підляга є стягненню на користь позив ача, суд виходить із глибини ф ізичних та душевних страждан ь, погіршення здібностей пот ерпілого , вимог розумності і справедливості, і частково з адовольняє позов в сумі 5000 грн .
На підставі ст. ст. 234, 237-1 КЗпП У країни, керуючись ст. ст. 10, 60,209 ЦП К України, суд
вирішив:
ОСОБА_3 поновити строк звернення до суду.
Стягнути з Державного підп риємства « Добропіллявугілл я» Відокремлений підрозділ « Шахта « Ново донецька» на користь ОСОБА_3 відшкодув ання моральної шкоди 5000 (п»ять тисяч) грн.
В іншій частині позову відм овити.
Стягнути з Державного підп риємства» Добропіллявугілл я» Відокремлений підрозділ « Шахта « Ново донецька» на користь держави судовий збі р 8 грн. 50 коп. і витрати на інфор маційно- технічне забезпечен ня розгляду справи 7 грн. 50 коп.
На рішення може бути подана апеляція до апеляційного су ду Донецької області через д аний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційн е оскарження протягом 1 Однів у зазначеному порядку.
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2009 |
Оприлюднено | 04.05.2011 |
Номер документу | 14936218 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Тітова Т.А.
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Васильчук Сергій Федорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні