17/051-07
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2008 р. № 17/051-07
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогосуддів:С. Шевчук,Ж. Бернацької, І. Воліка (доповідача),
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Вітрола"
на постановувід 15.11.2007 року
Київського міжобласного апеляційного господарського суду
у справі№ 17/051-07
за позовомТОВ "Вітрола"
до1) Відкритого акціонерного товариства (ВАТ) Київського дослідно-експериментального заводу сільськогосподарського машинобудування "Київсьльмаш";2) Чабанівської сільської ради;
прозахист права власності
В судове засідання прибули представники сторін:
позивачаЗахарченко А.П. (дов. від 04.01.2008),
відповідача-1Казанцев Д.О. (дов. від 18.03.2008 № 65), Мантицька Л.В. (дов. 17.03.2008 № 63),
відповідача-2не з'явились
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Київської області від 05.09.2007 по справі № 17/051-07 (суддя Суховий В.Г.) позов ТОВ "Вітрола" до ВАТ Київського дослідно-експериментального заводу сільськогосподарського машинобудування "Київсільмаш" та Чабанівської селищної ради про захист права власності задоволено, встановлено постійний земельний сервітут щодо земельної ділянки ВАТ Київського дослідно-експериментального заводу сільськогосподарського машинобудування "Київсільмаш", що підтверджується державним актом на право постійного користування землею II-КВ № 001166, яка знаходиться за адресою: Київська область, Києво - Святошинський район, смт. Чабани, вул. Машинобудівників, 1, шляхом забезпечення проїзду автотранспорту та проходу працівників ТОВ "Вітрола" через пропускний пункт та через територію ВАТ Київського дослідно-експериментального заводу сільськогосподарського машинобудування "Київсільмаш" по наявному шляху до будівлі ТОВ "Вітрола"; також встановлена компенсація за проїзд та прохід через земельну ділянку ВАТ Київського дослідно-експериментального заводу сільськогосподарського машинобудування "Київсільмаш" в розмірі 2 300,00 грн. на місяць.
Доповідач: Волік І.М.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду 15.11.2007 року (судді: Лобаня О.І., Ткаченка Б.О., Федорчука Р.В.) рішення господарського суду Київської області від 05.09.2007 по справі № 17/051-07 скасовано, прийнято нове рішення про відмову ТОВ "Вітрола" у позові до ВАТ Київського дослідно-експериментального заводу сільськогосподарського машинобудування "Київсільмаш" та Чабанівської селищної ради відмовлено.
Звертаючись до суду з касаційною скаргою, ТОВ "Вітрола" посилається на неправильне застосування господарським судом апеляційної інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм права та просить про її скасування та залишення в силі рішення господарського суду першої інстанції.
Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін та перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту –це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.
Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.
Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.
Земельний Кодекс України передбачає дві підстави встановлення земельного сервітуту – договір і рішення суду.
Якщо власники (користувачі) двох сусідніх земельних ділянок дійшли згоди щодо встановлення земельного сервітуту, вони мають закріпити це в договорі про встановлення земельного сервітуту.
Договір укладається в письмовій формі й підписується власником (користувачем) обслуговуючої ділянки та власником (користувачем) пануючої ділянки.
Частиною 2 статті 100 Земельного кодексу України визначено, що земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.
Частиною 2 статті 402 Цивільного кодексу України встановлено, що земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володарем) земельної ділянки.
Земельний сервітут завжди встановлюється в інтересах власника (користувача) пануючої земельної ділянки.
Отже, право земельного сервітуту –це суб'єктивне право виключно особи, яка є власником чи користувачем пануючої земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації –забороняється.
Як встановлено господарським судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, ТОВ “Вітрола” не надано доказів того, що позивач набув право на користування землею.
Договір оренди між позивачем та власником земельної ділянки - Чабанівською селищною радою відсутній.
Оскільки позивач не є власником (володільцем) земельної ділянки на якій розташований об'єкт нерухомості колегія суддів вважає, що правові підстави для набуття позивачем права земельного сервітуту відсутні.
Зважаючи на вищевикладене, господарський суд касаційної інстанції не вбачає, що при прийнятті постанови, що переглядається в касаційному порядку, апеляційним господарським судом були допущені неправильне застосування або порушення норм матеріального та процесуального права, які були б підставою для їх скасування.
Оскаржувана у справі постанова прийнята у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для її скасування не вбачається.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду, які викладені в оскаржуваній постанові господарського суду апеляційної інстанції.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119-11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ТОВ "Вітрола" залишити без задоволення.
Постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 15.11.2007 у справі № 17/051-07 залишити без змін.
Головуючий, суддя С. Шевчук
Судді : Ж. Бернацька
І. Волік
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2008 |
Оприлюднено | 09.04.2008 |
Номер документу | 1507266 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Волік І.M.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні