Рішення
від 16.04.2008 по справі 22/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

22/25

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

16.04.08 р.                                                                               Справа № 22/25                               

Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.

при секретарі судового засідання Настич Л. Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області

до відповідача: Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” відокремлений підрозділ „Шахта Моспінська” м. Донецьк

          

про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 97299,30 грн., на спеціальний рахунок місцевого фонду охорони природного середовища Донецької міської ради.

за участю

прокурора: Зубов С. М.

представників сторін:

від позивача: Сагоцький І. В. – за довір.

від відповідача: Медянська О. В. – за довір.

СУТЬ СПРАВИ:

Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” відокремлений підрозділ „Шахта Моспінська” м. Донецьк про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 97299,30 грн., на спеціальний рахунок місцевого фонду охорони природного середовища Донецької міської ради.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на грубе порушення відповідачем вимог ст. 10, ч.5 ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, яке зафіксоване в акті відбору проб забруднюючих речовин в організованих промвикидах стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря від 12.02.2004 р. № 2 (додаток 1 до акту), акті результатів контролю викидів в атмосферу від 23.02.2004 р. № 2/17 (додаток 1 до акту), приписі від 23.02.2004 р. № 2/17, акті перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства на Відокремленому підрозділі „Шахта Моспінська” Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” від 15.01.2007 р. № 37/6.

Відповідач проти позову заперечує та вважає, що доводи позивача стосовно того, що у Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” відсутній будь – який дозвіл пов'язаний з виробництвом, нічим не підтверджуються.  

Крім того, відповідач зауважує на тому, що акт перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства, на який посилається позивач, складений з порушенням установленого порядку.

Додатково у запереченні на позовну заяву відповідач зазначив про те, що в 2005 році у період підготовки котельної до опалювального сезону були виконані роботи з поточного ремонту котла ВК-3 № 1, після чого кількість викидів забруднюючих речовин значно зменшилась, у зв'язку з чим, для розрахунку розміру відшкодування шкоди необхідно враховувати результати інструментальних вимірів поточного періоду.

                     

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

У лютому 2004 р. фахівцями Державного управління екології та природних ресурсів в Донецькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Відокремленим підрозділом „Шахта Моспінська” м. Донецьк, за результатами якої складено акт результатів контролю викидів в атмосферу від 23.02.2004 р. № 2/17, відповідно до якого, станом на 12.02.2004 р. інструментально зафіксовані викиди забруднюючих речовин із джерела забруднення атмосфери – труби, що відводить викиди забруднюючих речовин від котла ВК -3, а саме: оксиду вуглецю, оксидів азоту (в перерахунку на діоксид азоту), діоксид сірки та пилу.

Спеціальний дозвіл на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у підприємства відсутній.

За фактом встановленого порушення підприємству видано припис від 23.02.2004 р. № 2/17.

У січні 2007 р. Відділом екологічної інспекції по Донецькому регіону проведено повторну перевірку відповідача стосовно виконання вимог природоохоронного законодавства.

Результати перевірки зафіксовані у акті перевірки від 15.01.2007 р. № 37/6.

Перевіркою встановлено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві відсутній.  

Відповідно до довідки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 11.03.2008 р. № 13-1431, Державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія” в період з 01.01.2005 р. по 31.12.2005 р. (включно) не отримував дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для Відокремленого підрозділу „Шахта Моспінська”.

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок шкоди був здійснений за період з 01.01.2005 р. по 31.12.2005 р.   

Внаслідок порушення ст. 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 10 „Про охорону атмосферного повітря”, державі заподіяно збитки на суму 97 299,30 грн., які розраховані згідно Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1995р. № 38.

             

За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора підлягає задоволенню за наступними підставами.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від  16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Визначення терміну „дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря” наведений у Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, затвердженому постанові Кабінету Міністрів України від13 березня 2002 р. N 302 .

За приписами п. 2 цього нормативного акту дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності  експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Факт здійснення відповідачем, без дозволу, наднормативних викидів забруднюючих речовин із джерела забруднення атмосфери підтверджується актом відбору проб забруднюючих речовин в організованих промвикидах стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря від 12.02.2004 р. № 2 (додаток 1 до акту), актом результатів контролю викидів в атмосферу від 23.02.2004 р. № 2/17 (додаток 1 до акту), приписом від 23.02.2004 р. № 2/17, актом перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства Відокремленим підрозділом „Шахта Моспінська” Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” від 15.01.2007 р. № 37/6.

Відповідно до представлених суду розрахунків збитків, спричинених відповідачем в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин у атмосферне повітря без спеціального дозволу, їх загальна сума становить 97299,30 грн.

Згідно зі ст. 41 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З огляду на приписи наведеної норми суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що внаслідок проведеного поточного ремонту котла зменшився обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки, доказів зменшення обсягу викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок проведення ремонтних робіт відповідач суду не представив, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не отримав.

Відповідно до п. 6.2 Методики термін роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, підтвердженого даними контрольної перевірки, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.  

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 82 – 85 ГПК України, суд

                                                                 ВИРІШИВ:

Позов Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахта Моспінська” м. Донецьк про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 97299,30 грн., на спеціальний рахунок місцевого фонду охорони природного середовища Донецької міської ради, задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахта Моспінська” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26007165269201 в ДОФ АКБ Укрсоцбанку, МФО 334011, ЗКПО 26417335, Інд № 323293905097, № свід. 40378427) на спеціальний рахунок місцевого фонду охорони природного середовища Донецької міської ради (розрахунковий рахунок в Головному управлінні державного казначейства України в Донецькій області № 33112331700002, код прибутків 24062100, ЗКПО 23977045, МФО 834016) шкоду, заподіяну внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у розмірі 97 299,30 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” відокремлений підрозділ „Шахта Моспінська” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26007165269201 в ДОФ АКБ Укрсоцбанку, МФО 334011, ЗКПО 26417335, Інд № 323293905097, № свід. 40378427) на користь Державного бюджету України судові витрати по сплаті державного мита в сумі 972,99 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” відокремлений підрозділ „Шахта Моспінська” м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, р/р 26007165269201 в ДОФ АКБ Укрсоцбанку, МФО 334011, ЗКПО 26417335, Інд № 323293905097, № свід. 40378427) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, Державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

          

Суддя                                                                         Волошинова Л.В.                               

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.04.2008
Оприлюднено05.05.2008
Номер документу1571874
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22/25

Ухвала від 10.08.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 24.01.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Мальцев М.Ю

Ухвала від 28.07.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 11.07.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Рішення від 22.06.2010

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Георгієвський В.Д.

Рішення від 08.09.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Лариса Дмитрівна

Ухвала від 27.04.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Лариса Дмитрівна

Ухвала від 15.04.2011

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Зубченко І.В.

Ухвала від 13.05.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Торчинська Л.О.

Судовий наказ від 13.05.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.Ю Мальцев

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні