АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-2825 Головуючий у 1 ін станції: Щаслива О.В.
2011 р. Суддя-доповідач: Савч енко О.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„12” травня 2011 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової пал ати у цивільних справах апел яційного суду Запорізької об ласті у складі:
головуючого: Савченко О.В.
суддів: Стрелець Л.Г., Кочетк ової І.В.
при секретарі: Мосіній О.В.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні цивільну с праву за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Шевчен ківського районного суду м. З апоріжжя від 30 березня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання пр ава власності на частку в пра ві спільної власності подруж жя, усунення перешкоду здійс ненні права власності та за з устрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання фі зичної особи такою, що втрати ла право користування, -
В С Т А Н О В И Л А:
У серпні 2010 року ОСОБ А_3 звернулась до суду з позо вом до ОСОБА_2 про визнанн я прававласності на Ѕ частин у в спільному майні подружжя , усунення перешкод в користу ванні власністю шляхом вселе ння у житловий будинок АДРЕ СА_1 та зобов”язання відпов ідача надати ключі від вказа ного будинку.
У позові зазначала, що з 11.11.1967 року по 14.12.2004 року перебувала з відповідачем в зареєстрован ому шлюбі, під час якого ними, на підставі договору купівлі -продажу від 12.05.1984 року, був прид баний житловий будинок АДР ЕСА_1, право власності на яки й було зареєстроване за відп овідачем.
Посилаючись на те, що після розірвання шлюбу сторони нам агалися поділити спільний бу динок, однак досягнутих домо вленостей про добровільній п оділ відповідач не виконував , а з 2008 року змінив замки у буди нку і перешкоджає її вселенн ю, чим порушує її право власно сті на спільне майно, просила суд визнати за нею право влас ності на Ѕ частину жилого буд инку АДРЕСА_1, усунути пер ешкоди в користуванні власні стю шляхом її вселення та зоб ов”язання відповідача надат и ключі від вхідних дверей бу динку.
У листопаді 2010 року ОСОБА_2 , який проти позову заперечу вав, звернувся до суду із зус трічним позовом до ОСОБА_3 про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням з підстав , передбачених ст. 71 ЖК України , посилаючись на те, що спірний житловий будинок дійсно був придбаний за період шлюбу з ОСОБА_3, однак за кошти, які в ін накопичив за час роботи на будівництві Байкало-Амурськ ої магістралі.
Одночасно зазначав, що ОС ОБА_3 фактично припинила з н им подружні стосунки у 1995 році і з цього часу в спірному буд инку не проживає, участі в ут риманні будинку, оплаті кому нальних послуг не приймає, од нак з реєстраційного обліку за адресою будинку не знялас ь.
З вимогами про визнання пра ва власності на Ѕ частину у за значеному спільному майні та про усунення перешкод у кори стуванні вона звернулася у с ерпні 2010 року з пропуском стро ку позовної давності, про зас тосування якого він подав за яву у листопаді 2010 року, врахов уючи, що шлюб між ними було роз ірвано 14 грудня 2004 року, а заявл ені ОСОБА_3 у червні 2006 року та у квітні 2008 року позови про поділ майна були залишені бе з розгляду.
Оскільки ОСОБА_3 пропус тила встановлений ст. 72 СК Укр аїни строк на звернення до су ду з вимогами про визнання з а нею права власності на Ѕ час тку зареєстрованого на його ім”я будинку, з якого вона ви селилась у добровільному по рядку та вивезла все своє май но, змінивши місце проживанн я , просив у зустрічному позов і на підставі ст. 71 ЖК України визнати ОСОБА_3 такою, що в тратила право користування ж итловим будинком АДРЕСА_1 .
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя в ід 30 березня 2011 року позов ОСО БА_3 до ОСОБА_2 про визнан ня права власності на частку в праві спільної власності п одружжя задоволено.
Визнано за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частину будин ку АДРЕСА_1.
Усунуто перешкоди у здійсн енні ОСОБА_3 права власнос ті на частку в праві спільної власності подружжя.
Вселено ОСОБА_3 в будино к АДРЕСА_1, зобов”язано О СОБА_2 надати ОСОБА_3 клю чі від вхідних дверей будинк у АДРЕСА_1
В задоволені позову ОСОБ А_2 до ОСОБА_3 відмовлено .
Стягнуто з ОСОБА_2 на кор исть ОСОБА_3 317 грн. судовог о збору, 120 грн. витрат на інформ аційно-технічне забезпеченн я судового процесу.
В апеляційній скарз і ОСОБА_2, посилаючись на п орушення судом норм матеріал ьного та процесуального прав а, просить рішення суду скасу вати та ухвалити нове, яким в з адоволені позову ОСОБА_3 в ідмовити та задовольнити йог о зустрічний позов.
Заслухавши у засіданні ап еляційного суду доповідача, пояснення учасників процесу , перевіривши матеріали спра ви та доводи скарги, колегія с уддів вважає, що апеляційна с карга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 308 ЦПК України апеляційний суд від хиляє апеляційну скаргу і за лишає рішення без змін, якщо в изнає, що суд першої інстанці ї ухвалив рішення з додержан ням норм матеріального та пр оцесуального права.
Не може бути скасоване прав ильне по суті і справе ливе рі шення суду з одних лише форма льних міркувань.
Судом встановлено, що стор они перебували у зареєстрова ному шлюбі з 11 листопада 1967 рок у, який розірвано рішенням Шн вченківського районного суд у м. Запоріжжя від 08.10.2004 рок у, яке набрало законої сили 09.11. 2004 року(а.с.39). Розірвання їх ш любу було зареєстровано 14.12.2004 року(а.с.18, 40, 65).
Під час шлюбу на підставі до говору купівлі-продажу від 12.0 5.1984 року придбали жилий будино к АДРЕСА_1, який в ЗМБТІ бул о зареєстровано на ім”я ОСО БА_2.(а.с.72,73).
Згідно із ч.1 ст. 22 КпШС, чинног о на час придбання спірного б удинку, майно, нажите подружж ям за час шлюбу, є його спільою сумісною власністю. Кожен з п одружжя має рівні права воло діння, користування і розпор ядження цим майном. Подружжя користується рівними правам и на майно і в тому разі, якщо о дин з них був зайнятий веденн ям домашнього госпдарства, д оглядом за дітьми або з інших поважних причин не мав самос тійного заробітку.
Правове положення, закріпл ене в ч.2 ст. 60 СК України, яким с уд керувався при вирішенні с пору, хоча СК України набрав чинності з 01.01.2004 року, і відпові дно до якого вважається, що м айно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумі сною власністю, якщо інше не в становлено договором або зак оном, є аналогічним.
Отже встановивши, що спірни й будинок був придбаний у пер іод шлюбу сторін, суд прийшов до висновку про належність й ого до спільної сумісної вла сності подружжя, враховуючи, що твердження ОСОБА_2 про те, що вказаний будинок за дог овором від 12.05.1984 року був придб аний не за спільні, а за його о собисті кошти, останній на по рушення вимог ч.3 ст. 10 ЦПК Украї ни ніяким чином не довів, док азів на підтвердження таких обставин не надав.
Між тим, заперечуючи проти п озову ОСОБА_3 про поділ бу динку, як неподільної речі, шл яхом визнання за нею права на Ѕ ідеальну частку, ОСОБА_2 посилався на пропуск нею по зовної давності для захисту свого права, як співвласника сумісного майна.
Згідно з ч.2 ст. 72 СК України до вимоги про поділ майна, заявл еної після розірвання шлюбу, застосовується позовні давн ість у три роки. Позовна давні сть обчислюється від дня, кол и один із співвласників дізн ався або міг дізнатися про по рушення свого права власност і.
Ухвалюючи рішення про задо волення позову ОСОБА_3, за явленого нею у серпні 2010 року, с уд виходив з того, що за обстав инами справи визначений ст . 72 СК України строк позовної д авності нею не пропущений, ос кільки до лютого 2008 року її пр аво власності на частину буд инку визнавалося ОСОБА_2, що підтверджується і поясне ннями свідків ОСОБА_4, ОС ОБА_5, ОСОБА_6
Встановивши, що фактично ос порювати її право користуван ня спільним майном ОСОБА_2 став лише у лютому 2008 року, зве рнувшись із позовом до ОСО БА_3 про усунення перешкод у користуванні будинком(а.с.85-90), суд прийшов до висновку, що са ме з часу пред”явлення зазн аченого позову ОСОБА_3 ді зналася про порушення її пр ава на будинок.
Відповідно до положень ч.1 с т. 265 ЦК України залишення позо ву без розгляду не зупиняє пе ребігу позовної давності.
Ту обставину, що ще у червні 2006 року ОСОБА_3 зверталася із позовом до ОСОБА_2про визнання права власності та поділ будинку у натурі, який у хвалою Шевченківського райо нного суду м. Запоріжжя від 10 л истопада 2006 року був залишени й без розгляду(а.с.119), суд не виз нав такою, що має значення для обчислення строку позовної давності, оскільки перебіг о станнього почався з лютого 2008 року, отже на час звернення ОСОБА_3 до суду у сепні 2010 рок у пропущений не був.
Відмовляючи у задоволенні зустрічного позову про визн ання ОСОБА_3 такою, що втра тила право користування спір ним будинком з підстав, перед бачених ст. 71 ЖК України, суд правильно виходив з того, що н а правовідносини, пов”язані із здійсненням права спільно ї сумісної власності, норми с т.ст. 71,72 ЖК України не поширюют ься і їх не регулюють.
Відповідно до ст. 317 ЦК Україн и власникові належать право володіння, користування і ро зпорядження своїм майном. На зміст права власності не впл ивають місце проживання влас ника та місцезнаходження май на.
Оскільки ОСОБА_3 являла ся суб”єктом права спільної сумісної власності на будино к АДРЕСА_1, то не проживан ня її у зазначеному будинку на обсяг її прав, як співвлас ника, щодо володіння та корис тування спільним майном не в пливало.
Як у ході розгляду справи, т ак і в апеляційній скарзі О СОБА_2 посилався також на те , що у 2006 році сплатив ОСОБА_3 грошову компенсацію вартос ті Ѕ частини спірного будинк у, однак переконливих та допу стимих доказів на підтвердже ння цих доводів суду як перш ої, так і апеляційної інстанц ії не надав.
Інші доводи скарги зводять ся до переоцінки доказів та н езгоди з висновками суду щод о їх оцінки, а тому не можуть б ути прийняті до уваги.
Зазначені доводи скарги та зміст оскаржуваного рішення не дають підстав для висновк у, що судом при розгляді справ и допущені порушення норм ма теріального чи процесуально го права, які передбачені ст. 3 09 ЦПК України як підстави для скасування рішення.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 317 ЦПК України, колегія суддів ,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу О СОБА_2 - відхилити.
Рішення Шевченківсь кого районного суду м. Запорі жжя від 30 березня 2011 року по дан ій справі залишити без зміни .
Ухвала набирає законної с или з моменту проголошення, п роте може бути оскаржена до В ищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільни х і кримінальних справ протя гом двадцяти днів з дня набра ння нею законної сили.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2011 |
Оприлюднено | 30.05.2011 |
Номер документу | 15731239 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Запорізької області
Савченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні