Справа № 2-1141/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2009 року
Деснянський районний суд м. Чернігова
у складі судді Логвіної Т.В.,
при секретарі Тітовій О.Б.,
за участю позивача, представника позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Закритого акціонерного товариства „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" про визнання незаконним та скасування наказу, зміну формулювання причини звільнення, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди
встановив:
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати незаконним та скасувати наказ про його звільнення в зв"язку з одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків, мотивуючи тим, що порушень трудових обов"язків не допускав, а його посада не підпадає під дію п. 1 ст. 41 КЗпК України, змінити формулювання причини звільнення на ч. 3 ст. 38 КЗпП України через невиконання адміністрацією підприємства умов трудового договору, а саме невиплату заробітної плати більше 3 місяців, стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу, а також відшкодувати моральну шкоду в ромірі 8 000 грн.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав.
Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 працював у Закритому акціонерному товаристві „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" з 02.09.2008 року.
Наказом першого заступника голови правління Закритого акціонерного товариства „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" від 05.12.2008 року № 621-К ОСОБА_1 було звільнено з посади директора з продажу в зв"язку з одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків на підставі п. 1 ст. 41 КЗпП України.
Стаття 41 КЗпП України передбачає додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників, частина перша якої встановлює таку
підставу, як одноразове грубе порушення трудових обов’язків керівником підприємства, установи, організації всіх форм власності (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступниками, головним бухгалтером підприємства, установи, організації, його заступниками, а також службовими особами митних органів, державних податкових інспекцій, яким присвоєно персональні звання, і службовими особами державної контрольно-ревізійної служби та органів державного контролю за цінами.
З матеріалів справи вбачається, що позивач займав посаду директора з продажу ЗАТ „ЧЛГЗ „Чернігівська горілка" та зі змісту положень посадової інструкції директора з продажу та статуту ЗАТ „ЧЛГЗ „Чернігівська горілка" його не можна вважати суб"єктом правовідносин, що регулюються саме ч. 1 ст. 41 КЗпП України, що виключає можливість його звільнення за підставами, вказаними у наказі підприємства від 05.12.2008 року, у зв"язку з чим позов в частині визнання незаконним та скасування наказу від 05.12.2008 року підлягає задоволенню.
Згідно ч. 3 ст. 38 КЗпП України працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.
Факт невиконання відповідачем умов трудового договору підтверджується перевіркою дотримання законодавства про працю у ЗАТ ЧЛГЗ „Чернігівська горілка", проведеною Територіальною державною інспекцією праці у Чернігівській області (а.с. 14), розрахунковими листками підприємства про наявність заборгованості перед позивачем по заробітній платі та не заперечується представником відповідача.
У зв"язку з встановленням судом порушень трудового законодавства та умов трудового договору з боку відповідача, суд вважає за необхідне задовольнити позов в частині зобов’язання відповідача змінити формулювання причини звільнення з формулювання «Звільнений з роботи в зв"язку з одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків, п.1 ст. 41 КЗпП України» на формулювання «Звільнений з роботи за власним бажанням, в зв"язку з невиконанням адміністрацією умов трудового договору, п. 3 ст. 38 КЗпП України", про що внести відповідний запис в трудову книжку позивача.
Не підлягає задоволенню вимога позивача про стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу, оскільки зі змісту ст. 235 КЗпП України вбачається, що якщо неправильне формулювання звільнення перешкоджало працевлаштуванню працівника, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу в порядку і на умовах, передбачених частиною другою цієї статті. Разом з тим, обов’язок доводити ту обставину, що неправильне формулювання причини звільнення перешкоджало працевлаштуванню, лежить на працівникові.
Через недоведеність позивачем неможливості працевлаштування, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що незаконним звільненням йому заподіяно моральної шкоди у вигляді порушень
звичайного способу життя і вважає за необхідне стягнути на її відшкодування 1 000 грн.
Також з відповідача на користь держави належить стягнути судові витрати пропорційно від задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 61, 88, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, ст. ст. 38, 41, 235, 237-1 КЗпП України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати наказ першого заступника голови правління Закритого акціонерного товариства „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" від 05.12.2008 року № 621-К про звільнення ОСОБА_1 в зв"язку з одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків (п. 1 ст. 41 КЗпП України).
Змінити формулювання причини звільнення, що викладені у трудовій книжці ОСОБА_1 з формулювання «Звільнений з роботи з 05.12.2008 р. в зв"язку з одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків, п.1 ст. 41 КЗпП України» на формулювання «Звільнений з роботи з 05.12.2008 року за власним бажанням, в зв"язку з невиконанням адміністрацією умов трудового договору, п. 3 ст. 38 КЗпП України».
Зобов’язати Закрите акціонерне товариство „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" (14005, м. Чернігів, вул. Котляревського, 38) змінити запис у трудовій книжці ОСОБА_1 з запису «Звільнений з роботи з 05.12.2008 р. в зв"язку з одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків, п.1 ст. 41 КЗпП України» на запис «Звільнений з роботи з 05.12.2008 року за власним бажанням, в зв"язку з невиконанням адміністрацією умов трудового договору, п. 3 ст. 38 КЗпП України ».
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" на користь ОСОБА_1 1000 грн. у відшкодування моральної шкоди.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Чернігівський лікеро-горілчаний завод „Чернігівська горілка" 17 грн. судового збору та 7-50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду на користь держави.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2009 |
Оприлюднено | 04.07.2011 |
Номер документу | 15888745 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Логвіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні