Постанова
від 21.07.2009 по справі 2-а-651/09
ЧЕРВОНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАКІЇВКИ

Справи № 2-a-651 /09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2009 року Червоногвард ійський районний суд м.Макії вки як адміністративний суд в складі:

головуючого судді Заставе нко М.6.

при секретарі Бановій О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі су дового засідання в м. Макіївц і адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управлі ння Пенсійного фонду України в Червоногвардійському райо ні м. Макіївки про визнання бе здіяльності протиправною та зобов' язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суд у з позовом до Управління Пен сійного фонду України в Черв оногвардійському районі м. М акіївки про визнання бездіял ьності протиправною та зобов ' язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позову заз начає, що він віднесений до ка тегорії дітей війни, а тому ві дповідно до ст. 6 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни», який набрав чиннос ті з 01.01.2006 року, має право на щомі сячне підвищення пенсії на 30 в ідсотків. Просить суд зобов' язати відповідача зробити на рахування щомісячної доплат и до пенсії в розмірі 30 % від мін імальної пенсії за віком за 200 6-2007 роки, компенсувати її в роз мірі 2733, 30 грн.

Позивач в судове засідання не з' явився, просив розглян ути справу без його присутно сті. Надав суду заяву про поно влення строку, в обгрунтуван ня якої зазначив, що в силу пох илого віку та стану здоров' я не розуміється у законах, а с лужбові особи органу Пенсійн ого фонду України на протязі всього часу безпідставно пе реконували, у тому числі в зас обах масової інформації, у пр авомірності своїх дій. Про по рушення своїх прав вона дізн алась тільки в жовтні 2008 року, т а до теперішнього часу її соц іальні права не захищені. Про сила суд поновити їй строк дл я звернення з адміністративн им позовом за відповідні пер іоди 2006-2007 року за захистом пору шеного права.

Представник відповідача у судове засідання не з' явив ся, про час. дату та місце слух ання справи був повідомлений належним чином, заяв про відк ладення розгляду справи суду не надав, надав заперечення н а позов в якому зазначив, то по зов не визнає, пославшись на ї х безпідставність та наполяг ав на відмові в задоволенні п озову в зв' язку з пропущенн ям строку звернення до адмін істративного суду встановле ного ст.99 КАС.

За таких обставин і відпові дно до ст. 128 КАС суд визнав можл ивим розглянути справу без у часті позивача і представник а відповідача та на підставі доказів, наданих у справі.

Дослідивши письмові доказ и по справі, суд приходить до в исновку, що позовні вимоги По зивача до Управління Пенсійн ого фонду України в Червоног вардійському районі м. Макії вки про зобов' язання вчинит и певні дії підлягають частк овому задоволенню з наступни х підстав.

Відповідно до Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» до дітей війни від несені особи, які є громадяна ми України та яким на час закі нчення Другої світової війни (2 вересня 194.5 року) було менше 18 р оків.

ОСОБА_2. 1933 року народженн я, віднесена до категорії д ітей війни, знаходиться на об ліку в Управлінні пенсійного фонду України в Червоногвар дійському районі м. Макіївки та отримує пенсію за віком.

Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чин ності з 01.01.2006 року, дітям війни п енсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державн а соціальна допомога, що випл ачується замість пенсії, під вищуються на 30 відсотків міні мальної пенсії за віком.

Водночас ст. 7 цього закону п ередбачено, що фінансове заб езпечення соціальних гарант ій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рах унок коштів державного бюдже ту України.

Статтею 110 Закону України «П ро Державний бюджет України на 2006 рік» (3235-15) було встановлено , що пільги дітям війни, передб ачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» (2195-15). за проваджуються з 1 січня 2006 року , а статтею 6 - протягом 2006 року по етапно, за результатами вико нання бюджету в першому півр іччі, у порядку, визначеному К абінетом Міністрів України з а погодженням з Комітетом Ве рховної Ради України з питан ь бюджету.

В 2006 році урядом не впроваджу вався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни».

Відповідно до статті 71 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм зак онів у відповідність із цим з аконом (489-16). на 2007 рік зупинено, з окрема, дію статті 6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни».

Поряд з цим, 09.07.2007 року Констит уційним Судом України у спра ві № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими. що не в ідповідають Конституції Укр аїни (є неконституційними), по ложення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закон у України «Про Державний бюд жет України на 2007 рік» № 489-V від 19. 12.2006 року.

Конституційний Суд Україн и відзначив, що положеннями З акону України «Про Державний бюджет України па 2007 рік» не мо жуть скасовуватися чи змінюв атися обсяги прав і обов' яз ків, пільг, компенсацій і гара нтій громадян, передбачених іншими законами України, не м ожуть вноситися зміни, зупин ятися дія чинних законів Укр аїни, а також встановлюватис я інше (додаткове) правове рег улювання відносин, що є предм етом інших законів України.

Рішення Конституційного С уду України у цій справі має п реюдиціальне значення для су дів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв' язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії полож ень статей зазначених законі в, що визнані неконституційн ими. Відповідне рішення Конс титуційного Суд) України є об ов' язковим для виконання на території України, остаточн им і не може бути оскаржене.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Консти туції України, закони, інші пр авові акти або їх окремі поло ження, що визнані неконститу ційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційн им Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції У країни, органи державної вла ди та органи місцевого самов рядування. їх посадові особи зобов' язані діяти лише на п ідставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Ко нституцією та законами Украї ни.

Відповідно до ст. 22 Конститу ції України, при прийнятті но вих законів або внесення змі н до чинних законів не допуск ається звуження змісту та об сягу існуючих прав і свобод.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КА С України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб' єкта владних повноваже нь обов' язок щодо доказуван ня правомірності свого рішен ня, дії чи бездіяльності покл адається на відповідача, якщ о він заперечує проти адміні стративного позову.

Відповідачем не надано суд у доказів та не доведено прав омірності свого рішення щодо ненарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсі ї відповідно до Закону Украї ни " Про соціальний захист діт ей війни".

Статтею 8 КАС України визнач ено, що забороняється відмов а в розгляді та вирішенні адм іністративної справи з мотив ів неповноти, неясності, супе речливості чи відсутності за конодавства, яке регулює спі рні відносини. Факт відсутно сті визначення та врегулюван ня на законодавчому рівні пи тання визначення величини мі німальної пенсії за віком, що застосовується для обчислен ня підвищення пенсії особам, яким встановлено статус "дит ина війни" не може бути підста вою для позбавлення позивача визначених державою соціаль них гарантій та підтримки йо го як дитини війги.

Стаття 9 КАС України визнача є, що у разі відсутності закон у, що регулює відповідні прав овідносини суд застосовує за кон, що регулює подібні право відносини (аналогія закону), а за відсутності такого закон у суд виходить із конституці йних принципів і загальних з асад права (аналогія права).

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пе нсії за віком визначений лиш е ст. 28 Закону України «Про заг альнообов' язкове державне пенсійне страхування» і згі дно цієї норми мінімальна пе нсія за віком дорівнює прожи тковому мінімуму встановлен ого для осіб шо втратили прац ездатність.

Відповідно до положень ст. 2 8 Закону України «Про загальн ообов' язкове державне пенс ійне страхування», мінімальн ий розмір пенсії за віком за н аявності у чоловіків 25, а у жін ок - 20 років страхового стажу в становлюється у розмірі прож иткового мінімуму для осіб, я кі втратили працездатність, визначеного законом.

Визначення прожиткового м інімуму, закладення правової основи для його встановленн я, затвердженіія та врахуван ня при реалізації державою к онституційної гарантії гром адян на достатній життєвий р івень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 ли пня 1999 року №966-14, а також Законом України «Про державні соціа льні стандарти та державні с оціальні гарантії» від 5 жовт ня 2000 року №2017-111. згідно статті 1 я кого прожитковий мінімум вик ористовується для визначенн я, у тому числі мінімального р озміру пенсії за віком, який в ідповідно до статті 28 Закону У країни «Про загальнообов' я зкове державне пенсійне стра хування» встановлюється у ро змірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працез датність, визначеного законо м.

Частиною 3 статті 4 даного За кону (в редакції Закону №2505-4 ві д 25 березня 2005 року, що діє з 31 бер езня 2005 року) передбачено, що пр ожитковий мінімум на одну ос обу, а також окремо для тих. хт о відноситься до основних со ціальних і демографічних гру п населення, щороку затвердж ується Верховною Радою Украї ни в законі про Державний бюд жет України на відповідний р ік. Прожитковий мінімум публ ікується в офіційних видання х загальнодержавної сфери ро зповсюдження.

Статтею 62 Закону України «П ро Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 4 89-5. що набрав чинності з 1 січня 2007 року («Урядовий кур' єр» ві д 23 грудня 2006 року), був затвердж ений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила прац ездатність з 1 січня - 380 гривень , з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття була змін ена Законом України від 15 бере зня 2007 року №749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року (..У рядовий кур' єр та „Голос Ук раїни від 28 березня 2007 року), яко ю прожитковий мінімум для ос оби, яка втратила працездатн ість, визначений з 1 січня - 380 гр ивень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 ж овтня -411 гривень. При цьому, заз начена стаття доповнена абза цом, яким передбачено встано вити, що для визначення мінім ального розміру пенсії за ві ком відповідно до абзацу пер шого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування» з 1 квітня та з 1 жовт ня 2007 року застосовується про житковий мінімум для осіб, як і втратили працездатність, в изначений абзацом п' ятим ча стини першої цієї статті, збі льшений на І відсоток, що скла дає відповідно 410 грн. 06 коті.: 415 г рн. 11 коті.

Враховуючи положення ст. 6 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни» керуюч ись принципом адміністратив ного судочинства, а саме верх овенством права, з метою забе зпечення передбаченого Конс титуцією України права позив ача на належне соціальне заб езпечення, з урахуванням ч. 2 с т. 152 Конституції України, суд в важає необхідним задовольни ти позовні вимоги і зобов' я зати здійснити підвищення пе нсії позивачу на 30 відсотків м інімальної пенсії за віком, я ка дорівнює встановленому за коном прожитковому мінімум) для непрацездатних осіб з 9 ли пня 2007 р. по 31.12.2007 року.

Відповідно до ст. 14 Закону Ук раїни «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально го захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і мед алями колишнього СРСР за сам ові.ідану працю і бездоганну військову службу в тилу в рок и Великої вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічн е грошове утримання чи держа вна соціальна допомога, що ви плачується замість пенсії, п ідвищується на 15 % прожитковог о мінімуму для осіб, які втрат или працездатність, іншим уч асникам війни - на 10 % прожитков ого мінімуму для осіб, які втр атили працездатність.

Приймаючи до уваги викладе ні позивачкою обставини, дов еденість існування у Позивач а суб' єктивного права і фак т його порушення, враховуючи , що до теперішнього часу держ ава не виконала гарантованих законом і нормами конституц ії України соціальних зобов' язань перед позивачкою відно сно здійснення підвищення до пенсії як дитині війни за від повідний термін 2007 року розмі рі передбаченому законом, су дом причина пропуску строку звернення позивача з адмініс тративним позовом до суду ви знається поважною і відповід но до вимог статей 100.102 КАС Укра їни судом цей строк поновлює ться.

Враховуючи викладене суд в изнає, що вимоги позивача про виплату йому підвищення до п енсії у розмірі, визначеному в статті шостій Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни», за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року обгрунтова ні та підлягають задоволенню .

З огляду на те. що Конституц ія України не встановлює прі оритету в застосуванні того чи іншого закону, немає закон у, який би регулював питання п одолання колізії норм законі в, що мають однакову юридичну силу, суд, відповідно до принц ипу дії нормативно-правових актів у часі та виходячи з пра вил застосування норм матері ального права, дійшов виснов ку про правомірність дій пос адових осіб управління Пенсі йного фонду України в Червон огвардійському районі м.Макі ївки щодо не проведення допл ат до пенсії позивачці згідн о вимог статті 6 Закону «Про со ціальний захист дітей війни» за період 2006 року, з 1 січня по 09 л ипня 2007 року.

Також, суд вважає необхідни м відмовити позивачу в задов оленні позовних вимог про ст ягнення з відповідача недопл аченої допомоги саме в конкр етній сумі, оскільки визначе ння обгрунтованого розміру д опомоги належить компетенці ї управління Пенсійного фонд у України в Червоногвардійсь кому районі м.Макіївки після проведення відповідного роз рахунку.

В частині позовних вимог пр о стягнення з відповідача ко мпенсації за 2006 рік суд вважає необхідним відмовити у зв' язку з тим. що дію статті 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» було зупи нено Законом України від 20.12.2005 р оку №3235-4.

За таких, підстав суд частк ово задовольняє позовні вимо ги.

Позивач не вимагає компен сації за понесені судові вит рати, пов' язані із зверненн ям до суду і розглядом адміні стративної справи.

Відповідач є державною уст ановою, тому суд вважає можли вим у відповідності до полож ень статті 88 КАС України звіль нити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі викладеного, ке руючись ст. ст. 8, 9. 10. 11, 159. 160. 161. 162. 163 Коде ксу адміністративного судоч инства України, суд.

ПОСТАНОВИВ:

Пропущений з поважних при чин ОСОБА_1 строк зверненн я з адміністративним позовом до суду за захистом порушено го права у відповідні період и 2007 року поновити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсі йного фонду України в Червон огвардійському районі м. Мак іївки задовольнити частково .

Визнати протиправною безд іяльність Управління Пенсій ного фонду України в Червоно гвардійському районі м. Макі ївки щодо нездійснення ОСО БА_1 за період з 09 липня по 31 гр удня 2007 року щомісячних випла т підвищення до пенсії в розм ірі 30 % мінімальної пенсії за в іком, встановленої в частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов' язкове держа вне соціальне страхування», відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни».

Зобов' язати Управління П енсійного фонду України в Че рвоногвардійському районі м . Макіївки провести ОСОБА_1 нарахування щомісячної доп лати до пенсії в розмірі 30 % мін імальної пенсії за віком від повідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни», рішення Конституці йного Суду України № 6-рп-2007 від 09.07.2007 року, виходячи з розміру м інімальної пенсії за віком, в становленої ч.1 ст.28 Закону Укр аїни «Про загальнообов' язк ове державне пенсійне страху вання», з урахуванням встано вленого законодавством прож иткового мінімуму для осіб, я кі втратили працездатність з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року.

У задоволенні решти позовн их вимог ОСОБА_1 до Управл іння Пенсійного фонду Україн и в Червоногвардійському рай оні м. Макіївки відмовити.

Повний текст постанови ви готовлено 23.07.2009 року.

Постанова може бути оскар жена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного а дміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня с кладання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після ц ього протягом 20 днів апеляцій ної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції аб о в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України .

СудЧервоногвардійський районний суд м.Макіївки
Дата ухвалення рішення21.07.2009
Оприлюднено03.08.2011
Номер документу17294029
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-651/09

Ухвала від 11.05.2017

Адміністративне

Марківський районний суд Луганської області

Чернік А. П.

Ухвала від 31.03.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Шолох З. Л.

Ухвала від 31.03.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Шолох З. Л.

Ухвала від 30.01.2017

Адміністративне

Марківський районний суд Луганської області

Чернік А. П.

Ухвала від 07.11.2016

Адміністративне

Марківський районний суд Луганської області

Чернік А. П.

Ухвала від 29.07.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Шолох З. Л.

Постанова від 12.06.2012

Адміністративне

Апеляційний суд Сумської області

Ведмедь Н. І.

Постанова від 21.07.2009

Адміністративне

Червоногвардійський районний суд м.Макіївки

Заставенко М. О.

Постанова від 20.05.2009

Адміністративне

Новоайдарський районний суд Луганської області

Лободюк В. А.

Постанова від 21.04.2009

Адміністративне

Микитівський районний суд м.Горлівки

Дубовик Р. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні