Рішення
від 05.06.2008 по справі 19/45пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

19/45пд

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

05.06.08 р.                                                                                                    Справа № 19/45пд                               

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.

При секретарі судового засідання Мішиній М.О.

За участю представників сторін:

від позивача: Логвиненко О.С., за довіреністю

від відповідача 1: без участі представника

від відповідача 2: без участі представника

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Акціонерного банку “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії, м.Донецьк

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД”, м.Донецьк

до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”, м.Донецьк

про стягнення солідарно з ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” та ТОВ “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла” на користь АБ “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії заборгованості по кредиту у сумі 200000,00 грн.

Акціонерний банк “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії, м.Донецьк звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД”, м.Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”, м.Донецьк про дострокове припинення дії кредитного договору № 41-П-07/ГО1 від 10.08.2007 р., стягнення солідарно з ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” та ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” на користь АБ “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії заборгованості по кредиту в сумі 200000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на кредитний договір №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р., укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД”, згідно якого банком було надано позичальнику кредит в грошовій формі у сумі 200 000,00 грн. з оплатою відсотків за користування кредитом в розмірі 21% річних; договір застави товарів в обігу № 189 від 10.08.07 р., укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”, відповідно до якого останнім було надано товари в обігу на складі: технічні, автомобільні мастила та автохімія, балансовою вартістю 874 344,57 грн. в забезпечення зобов'язань по кредитному договору; договір поруки №130 від 10.08.07р. укладений між позивачем, відповідачем 1 та відповідачем 2, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла” зобов`язався перед банком відповідати за погашення заборгованості позичальника за кредитним договором на засадах солідарного боржника; невиконання відповідачами взятих на себе за кредитним договором зобов'язань; порушення приписів ст.ст. 526, 527, 530 ч.1, 553, 554, 586 ч.2, 587, 1049, 1054 Цивільного кодексу України.

Заявою про забезпечення позову (вх.№02-41/10979 від 09.04.08р.), позивач просив накласти арешт на нерухомість, розташовану за адресою: м. Донецьк, вул. 60 років СРСР, 43, яка на праві власності належить ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні масла” (код ЄДРПОУ 24802520).

Позивач не навів фактів, та не надав доказів розумності, обґрунтованості і адекватності заявлених вимог про забезпечення позову; не наведено позивачем і доказів забезпечення збалансованості інтересів сторін у разі застосування заходів забезпечення позову, тому судом відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Заявою про зміну позовних вимог (вх.№ 02-41/13222 від 05.05.08 р.), позивач змінив позовні вимоги, якими відмовився від вимог про припинення дії кредитного договору №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р. та просив стягнути солідарно з ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” та ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” на користь АБ “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії заборгованості по кредиту в сумі 200 000,00 грн.

Заяву про зміну позовних вимог суд розцінює як зміну предмету позову у відповідності з приписами ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд приймає зміну позивачем позовних вимог, оскільки ці дії не суперечать законодавству і не порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.

Відповідачі: Товариство з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД” та Товариство з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”, у судові засідання жодного разу не з'явилися, незважаючи на те, що були належним чином повідомлені про час та місце розгляду спору. Про причини неявки не повідомили, ухвал суду не виконали, витребувані судом документи та письмового відзиву на позов не надіслали, тому відповідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглянута за наявними в ній матеріалами.

На запит суду, до матеріалів справи надійшли Витяги з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з яких вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД” та Товариство з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла” включені до  Єдиного державного реєстру. Дані з реєстру відповідають даним, зазначеним позивачем у позові.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами  судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення  доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні  перед судом їх переконливості.

Згідно ст.4-2 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України - судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.  

Розгляд справи відкладався у зв`язку з нез`явленням у судове засідання уповноважених представників відповідачів.

Вивчивши  матеріали справи,  заслухавши в засіданні пояснення представника позивача, Господарським судом, -

В с т а н о в л е н о.

10.08.2007 року між Акціонерним банком “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії, м.Донецьк (Банком) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД” (Позичальником) укладено кредитний договір про відкриття кредитної лінії №41-П-07/ГО1 (надалі – кредитний договір), згідно з п. 1.1. якого банк надає позичальнику кредит шляхом відкриття відновлюваної кредитної лінії у сумі, яка не може перевищувати 200 000,00 грн. на умовах, передбачених цим договором (далі - кредит).

Дата повернення кредиту визначається відповідно до графіку (Додаток 1), який є невід'ємною частиною цього договору. Остаточна дата повернення - не пізніше "09" серпня 2008 року, або 10 днів з моменту отримання письмової вимоги Банку про повернення кредиту та сплату відсотків у випадках, вказаних в п. 3.3.4 цього договору (п. 1.2  кредитного договору).

Відсотки за користування кредитом нараховуються Банком на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами та сплачуються Позичальником, виходячи із встановленої Банком відсоткової ставки у poзмipi 21% річних ( п. 2.3. кредитного договору).

За управління кредитом Позичальник щомісячно сплачує Банку комісійну винагороду 200,00 гривень. Комісійна винагорода нараховується Банком щомісячно у перший робочий день місяця за поточний місяць та сплачується Позичальником протягом 5 робочих днів з дати нарахування на рахунок, відкритий в Донецькій філії АБ "БРОКБІ3НЕСБАНК", код Банку 33561 (п.2.4 кредитного договору).

Згідно п. 2.5. кредитного договору, у випадку порушення Позичальником встановленого п. 1.2 цього Договору строку остаточного повернення вcix отриманих сум кредиту Позичальник надалі сплачує відсотки за неправомірне користування кредитом, виходячи iз відсоткової ставки у poзмipi 40 відсотків piчних, порядок нарахування та сплати яких встановлюється згідно п.2.2 та п. 2.3. цього Договору.

Відповідно до умов п. 2.6 кредитного договору, за наявності заборгованості по кредиту та/або плати за кредит (у тому числі i відсотках неправомірне користування кредитом), Сторони встановлюють наступну черговість погашення Позичальником заборгованості:

Ш          в першу чергу сплаті підлягає нарахована, але не сплачена в строк плата за кредит (відсотки користування кредитом та комісійна винагорода за управління кредитом);

Ш          в другу чергу сплаті підлягає нарахована плата за кредит (відсотки за користування кредитом та комісійна винагорода за управління кредитом), строк сплати якої ще не сплинув;

Ш          в третю чергу сплаті підлягає прострочена заборгованість за кредитом;

Ш          в четверту чергу сплаті підлягає неустойка, передбачена цим Договором.

Погашення Позичальником заборгованості кожної наступної черги повинно відбуватися виключно після повного погашення заборгованості кожної попередньої черги.

Сторони встановлюють, що Банк має право самостійно зараховувати кошти, які направлені Позичальником на погашення заборгованості, згідно встановленої черговості.

Забезпеченням кредиту є договір застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р., договір поруки №130 від 10.08.07р. (п. 2.8. кредитного договору).

Позичальник зобов'язується проводити через рахунки в Банку власні кошти (забезпечувати надходження та залишки) у 100 % обсязі (п. 2.11.1 кредитного договору).

При порушенні Позичальником п.2.11.1 цього Договору Банк має право вимагати дострокового погашення кредиту ( п. 2.11.2 кредитного договору).

У розділі 3 кредитного договору, сторони встановили права та обов`язки.

Так, згідно п. 3.1. банк зобов`язаний, зокрема, з урахуванням умов, встановлених положенням цього договору, видавати кредит виключно з дати набрання чинності угод (договорів), що є забезпеченням виконання позичальником зобов`язання за цим договором.

Згідно п. 3.2 договору, Позичальник зобов'язується, зокрема, надавати у Банк платіжні документи для отримання кредиту та використовувати кредит за цільовим призначенням i у встановлений, згідно п. 1.2 цього Договору, строк остаточно повернути всі отримані в межах кредитної лінії суми кредиту.

Незалежно від настання кінцевого строку погашення кредиту сплатити заборгованість за кредитом, нараховану плату за кредит та неустойку за умови настання обставин, указаних в п. 3.3.4 цього договору (п. 3.2.6 договору).

Згідно п. 3.3 кредитного договору Банк має право, зокрема, перевіряти відповідність використання кредиту його цільовому призначенню, стан ефективності виконання технічно-економічного обґрунтування та схеми руху грошових коштів, які надані позичальником при отриманні кредиту, стан бухгалтерського обліку та звітності позичальника (п. 3.3.1 договору); вимагати від Позичальника (незалежно від настання строку остаточного повернення одержаних в межах кредитної лiнiї сум кредиту) сплати у повному обсязі заборгованості за кредитом та/або плати за кредит, та/або  відсотків за неправомірне користування кредитом, та/або суму неустойки передбачених цим Договором, у випадках, коли (п. 3.3.4 договору):

Ш          Позичальник не виконав у строк свої обов'язки по поверненню кредиту та/або сплаті відсотків за надання кредиту, та/або інші обов'язки по сплаті грошових коштів, передбачених цим Договором;

Ш          Позичальником, та/або майновими поручителями, та/або поручителями не виконуються обов'язки прийняті ними на себе відповідно до укладених угод забезпечення щодо наявності та належного збереження майна (майнових прав), яке надане в забезпечення виконання Позичальником обов'язків за цим Договором, а також щодо його заміни рівноцінним майном (майновими правами) у випадку втрати (відчуження) майна (майнових прав) відповідно до умов, встановлених угодами забезпечення.

Ш          прийнято рішення щодо ліквідації позичальника та/або будь-якого з  поручителів, чи майнових поручителів;

Ш          інша ніж банк особа набула права стягнення на предмет обтяження, що забезпечує виконання обов'язків Позичальника за цим договором;

Ш          порушено справу про банкрутство Позичальника та/або будь-якого з поручителів чи майнових поручителів;

Ш          подано позов про визнання недійсними у повному обсязі чи в частині та/або неукладеними договорів забезпечення виконання Позичальником зобов'язань за цим договором;

Ш          погіршився фінансовий стан Позичальника (наявність збиткової діяльності за даними балансу на останню звітну дату, зменшення надходжень коштів на поточний рахунок більш як на 50 відсотків у порівнянні з попереднім місяцем та інше);

Ш          Позичальником порушено умови цього Договору, зокрема, використано кредит не за цільовим призначенням;

Ш          Позичальником не виконані умови п. 2.7 цього договору, щодо подписания договору про внесен змін.

При настанні строку виконання будь-якого з грошових зобов'язань Позичальника, передбачених цим Договором, здійснити договірне списання суми цих грошових зобов'язань, строк сплати яких настав, без надання супровідних документів (п.3.3.7 договору).

За несвоєчасну сплату сум кредиту та/або відсотків за користування кредитом та/або відсотків за неправомірне користування кредитом та/або комісійної винагороди за користування кредитом Познчальник сплачує Банку пеню за кожний день прострочення, яка обчислюється від суми простроченого платежу, у poзмipi подвійної обліковоі ставки Національного банку України, що діє у nepioд прострочення, та нараховується щоденно (п. 4.1 кредитного договору).

Bci зміни та доповнення до цього Договору вносяться за згодою Сторін у письмовій формі та  є невід'ємними частинами цього Договору  (п. 5.6 кредитного договору).

Позичальник зобов'язаний в триденний термін з моменту надіслання відповідних змін письмово повідомляти Банк про зміну власних реквізитів (поштової або юридичної адреси тощо), зміни в особовому складі керівництва Позичальника, зміни в установчих документах, у складі власників підприємства та стану розподілу між ними часток статутного капіталу Позичальника (п. 5.8 кредитного договору).

Цей Договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін та діє до повного повернення Позичальником отриманих сум кредитних коштів, сплати у повному обсязі відсотків за користування ним та повного виконання Позичальником будь-яких інших грошових зобов'язань, прийнятих ним на себе згідно умов цього Договору (п.п. 5.1, 5.5 кредитного договору).

Факт видачі кредиту підтверджується заявою про відкриття поточного рахунку  від 24.10.05р., розпорядженням обліково-операційному відділу, меморіальним ордером №1 від 10.08.07р., платіжним дорученням №139 від 10.08.2007 року на  суму 200 000,00 грн.

Як зазначалось, забезпеченням кредиту є договір застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р. та договір поруки №130 від 10.08.07р.

Згідно договору застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р., що укладений між Акціонерним банком “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії (Заставодержателем) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла” (Заставодавцем), забезпечуються вимоги заставодержателя, що випливають з кредитного договору про відкриття кредитної лінії №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р. (а також усіх договорів про внесення змін до нього), укладеного між Заставодержателем та ТОВ „Альфа Альянс ЛТД" (далі - Боржник) (п. 1.1 договору).

Предметом застави є товари в обігу, (далі “Майно”) на складі: технічні, автомобільні мастила та автохімія, балансовою вартістю 874 344,57грн.

Майно належить та буде належати Заставодавцю на праві власності, що підтверджується договорами купівлі-продажу товapiв, прибутковими накладними, специфікаціями, та обліковується на балансі  Заставодавця (п.1.3 договору застави).

Сторони цього Договору оцінюють майно у 500 000,00 грн. (п. 1.4 договору застави).

Майно знаходиться за адресою: м. Донецьк, вул. 60 - poкiв CPCP, 43 (п. 1.6 договору застави).

Згідно п. 1.7 договору застави, максимальний poзмip вимоги Заставодержателя, яка забезпечується встановленим цим договором обтяженням складається з: суми боргу по кредиту; суми боргу по відсоткам та комісійною винагородою; суми пені за несвоєчасне повернення суми кредиту; суми пені за несвоєчасну сплату відсотків; три відсотки річних від простроченої суми, якою нараховуються на момент звернення стягнення на предмет обтяження - Майно.

Згідно третього розділу договору застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р. Заставодержатель має право:

Без будь-яких обмежень зi сторони Заставодавця перевіряти документально та фактично poзмip, стан i умови збереження Майна (п. 3.1.1). Вимагати від Заставодавця вжиття заходів, необхідних для збереження Майна (п. 3.1.2). За наявності судового спору з приводу предмету застави вступити у справу в якості сторони (третьої особи iз майновими вимогами або без таких вимог) (п.3.1.3).

Обов`язки заставодавця визначені у четвертому розділі договору застави.

Так, у випадку загибелі, втрати або пошкодження Майна з будь-якої причини протягом 48 годин з моменту настання цього випадку письмово повідомити про це Заставодержателя i протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту надіслання повідомлення замінити Майно іншим належним Заставодавцю на праві власності майном (інші технічні, моторні мастила, та автохімія , вартістю не менш 500 000,00 грн.) за згодою Заставодержателя.

Заміна Майна у цьому випадку відбувається за письмовою згодою Заставодержателя. У випадку, якщо Заставодержатель не погоджується iз прийняттям у заставу майна у асортименті, кількості, якості та за ціною, запропонованими Заставодавцем, i останній протягом 3 (трьох) наступних днів після відмови заставодержателя не запропонує в заставу інше майно, то Заставодержатель набуває права вимагати дострокового виконання Заставодавцем зобов'язань, що випливають з Кредитного договору, водночас при  необхідності звернувши стягнення на Майно. Такі ж наслідки виникають i у випадку відмови заставодержателя від прийняття в заставу іншого майна, що запропоноване Заставодавцем повторно (п. 4.1.1 договору).

Без попереднього погодження із Заставодержателем не змінювати місця зберігання Майна, вказаного в п. 1.6. цього Договору. Ця умова не стосується реалізації Майна Заставодавцем його покупцям, яка відбувається без погоджень iз Заставодержателем (п. 4.1.6 договору).

Своєчасно повідомляти Заставодержателя про будь-яку загрозу знищення, пошкодження, чи погіршення стану Майна, а також про будь-які обставини, що можуть негативно вплинути на права Заставодержателя за цим Договором (п. 4.1.8 договору).

В триденний термін з моменту настання відповідних змін письмово повідомляти заставодержателя про зміну власних реквізитів (поштової або юридичної адреси тощо), зміни в особовому складі керівництва Заставодавця, зміни в установчих документах, у складі власників та стану розподілу між ними часток статутного капіталу Заставодавця (п. 4.1.9 договору).

Заставодавець має право реалізовувати Майно протягом дії цього Договору у відпоовідності до його умов та при наявності письмової згоди Заставодержателя, щодо реалізації майна (п. 4.2.1 договору).

В разі невиконання чи неналежного виконання зобов'язань, передбачених цим Договором, винна сторона відшкодовує іншій стороні yci завдані у зв'язку з цим збитки (п. 6.1 договору застави).

Ризик випадкової загибелі, втрати або пошкодження Майна несе Заставодавець (п. 7.1 договору).

Доповнення до цього договору та/або зміна окремих його положень здійснюється за згодою сторін цього договору, що повинна бути належним чином оформлена у вигляді окремого договору про внесення змін до договору, та є невід`ємною частиною цього договору (п. 7.5 договору застави).

Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та діє до повного виконання зобов'язань Боржником за Кредитним договором з урахуванням ycix змін та доповнень до нього) або до припинення права застави у випадках, що передбачені чинним законодавством (п.п. 7.2, 7.3 договору).

Згідно договору поруки №130 від 10.08.07р., що укладений між Акціонерним банком “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії (Кредитором), Товариством з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД” (Позичальником) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”  (Поручителем), останній зобов`язується відповідати в повному обсязі перед Кредитором за своєчасне виконання Позичальником зобов'язань за Кредитним договором, та у випадку невиконання Позичальником зобов'язань бере на себе зобов'язання погасити: заборгованість в poзмipi наданого кредиту; нараховані за користування кредитом відсотки (у тому числі, у разі прострочення виконання зобов'язання, у підвищеному poзмipi), неустойку, а також інші боргові зобов'язання, що випливають з Кредитного договору (п. 2.1 договору поруки).

Позичальник та Поручитель є солідарними боржниками перед Кредитором, та залишаються зобов'язаними за цим договором до повного виконання всіх своїх зобов'язань за ним у повному обсязі (п. 2.3 договору поруки).

У пункті 2.4 договору поруки зазначено, що Поручитель ознайомлений з умовами Кредитного договору.

Порядок пред'явлення вимоги за порукою та розрахунків, визначений у третьому розділі договору поруки №130 від 10.08.07р.

Так, згідно п. 3.1 договору, у випадку невиконання зобов'язань Позичальником Кредитор протягом 5 робочих днів має право звернутися з письмовим повідомленням на адресу Поручителя, зазначену в розділі 6 цього Договору.

Відповідно до п. 3.3. договору, поручитель не пізніше 3 робочих днів з дня отримання повідомлення, зазначеного у п.3.1. цього договору зобов'язаний погасити суму боргу.

Погашення Поручителем зазначеної заборгованості здійснюється шляхом перерахування заборгованості iз свого поточного рахунку у визначений цим Договором термін на рахунки, відкриті Кредитором, код банку 335678, номери яких будуть вказані у порядку, передбаченому п.3.1., 3.2. цього Договору (п. 3.4 договору поруки).

Строк дії договору –з моменту підписання до повного погашення зобов`язання  за кредитним договором, у забезпечення якого  надано поручительство, а також договорів про внесення змін до нього (п. 5.4 договору).

Сторони цього договору зобов`язуються негайно повідомити одне одного про зміну своїх адрес та інші реквізити (п. 5.5 договору поруки).

19.02.08р. співробітниками банку проведена перевірка наявності та стану майна, переданого ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” 10.08.07р. банку в заставу згідно договору застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р. Перевіркою виявлена нестача предмету застави, про що зазначено в Акті перевірки наявності та вартості майна (товарів в обороті) переданого в заставу банку від 19.02.08р.

Разом з тим, як зазначає позивач у позовній заяві, йому стало відомо про зміни у складі власників та керівників майнового поручителя ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла”, про що останній зобов`язаний повідомити банк у відповідності з п. 4.1.9 договору застави №189 від 10.08.07р.

Враховуючи викладене, позивач направив на адресу відповідача 1 претензію №123 від 22.02.08р., якою просив протягом 10 календарних днів достроково погасити ссудну заборгованість перед банком у розмірі 200 000,00грн. або надати іншу ліквідну заставу (нерухомість, автотранспорт).

Претензія отримана ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” 22.02.08р., проте відповіді на претензію банком не отримано.

06.03.08р. позивач звернувся до ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” з претензією №155 від 06.03.08р., якою повідомив що стан та кількість предмету застави не відповідає умовам договору застави; зауважив, що банку не була своєчасно надана інформація про зміну складу засновників ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла”, у зв`язку з чим останнім порушені п.п. 4.1.1, 4.1.8, 4.1.9 договору застави товарів в обороті №189 від  10.08.07р., та рекомендував у строк до 16.03.08р.  надати іншу ліквідну заставу у необхідній кількості в забезпечення кредиту. Зазначив про право банка вимагати від ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” та ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні масла” дострокового погашення кредиту у повному обсязі

Претензія отримана ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” 07.03.08р., проте відповіді  банком не отримано.

На адресу ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” вдруге направлена претензія №241/1 від 05.05.08р., якою позивач просив протягом 10 календарних днів достроково погасити ссудну заборгованість перед банком у розмірі 200 000,00 грн., а також погасити проценти за користування кредитом за період з 17.03.08р. по 31.03.08р. в сумі 1721,32 грн.

Докази направлення претензії на адресу відповідача 2 наявні в матеріалах справи. Зазначена претензія залишена без відповіді та задоволення.

В результаті неналежного виконання відповідачем 1 своїх зобов'язань за кредитним договором №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р., відповідачем 2 –зобов'язань за договором застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р., договором поруки №130 від 10.08.07р., позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості по кредиту у сумі 200 000,00грн. з відповідачів солідарно.

Господарський суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За своєю правовою природою договір №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р. є кредитним договором, згідно якого, за приписами ст. 1054 Цивільного Кодексу України,  банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України).

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).

За умовами ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачами належним чином не виконувались зобов'язання, прийняті на себе за договорами кредиту та застави.

Письмові звернення позивача до відповідача 1 та відповідача 2 про надання іншої ліквідної застави або дострокове погашення судної заборгованості перед банком у розмірі 200 000,00грн. відповідачами задоволені не були, отже згідно умов п. 3.3.4 договору, банк має право вимагати від Позичальника (незалежно від настання строку остаточного повернення одержаних в межах кредитної лiнiї сум кредиту) сплати у повному обсязі заборгованості за кредитом та/або плати за кредит, та/або  відсотків за неправомірне користування кредитом, та/або суму неустойки передбачених цим Договором у разі якщо Позичальником, та/або майновими поручителями, та/або поручителями не виконуються обов'язки прийняті ними на себе відповідно до укладених угод забезпечення щодо наявності та належного збереження майна (майнових прав), яке надане в забезпечення виконання Позичальником обов'язків за цим Договором, а також щодо його заміни рівноцінним майном (майновими правами) у випадку втрати (відчуження) майна (майнових прав) відповідно до умов, встановлених угодами забезпечення.

Згідно умов кредитного договору, дата повернення кредиту визначається зі спливом 10 днів з моменту отримання письмової вимоги Банку про повернення кредиту та сплату відсотків у випадках, вказаних в п. 3.3.4 цього договору (п. 1.2  кредитного договору).

Умовами договору поруки передбачено, що ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” зобов`язується відповідати в повному обсязі перед Кредитором за своєчасне виконання Позичальником зобов'язань за Кредитним договором. Позичальник та Поручитель є солідарними боржниками перед Кредитором, та залишаються зобов'язаними за цим договором до повного виконання всіх своїх зобов'язань за ним у повному обсязі.

Згідно ст. 541 Цивільного кодексу України, солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.

Відповідно до приписів ст. 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі. Виконання солідарного обов'язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов'язок решти солідарних боржників перед кредитором.

Відповідачами не надано до матеріалів справи доказів повернення заборгованості за кредитом у сумі 200 000,00 грн.

Беручи до уваги факт невиконання відповідачами умов кредитного договору №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р., договору застави товарів в обороті №189 від 10.08.07р., договору поруки №130 від 10.08.07р., наявність заборгованості позичальника за кредитним договором №41-П-07/ГО1 від 10.08.07р., право позивача на стягнення солідарно з ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” та ТОВ “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла” на користь АБ “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії заборгованості по кредиту у сумі 200000,00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, суд покладає на відповідачів у рівних частках.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, Господарський суд, -

                                              В И Р І Ш И В:

Задовольнити позов Акціонерного банку “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії, м.Донецьк до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД”, м.Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”, м.Донецьк про стягнення солідарно з ТОВ “Альфа Альянс ЛТД” та ТОВ “ВКФ “Асоціація Технічні Масла” на користь АБ “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії заборгованості по кредиту в сумі 200 000,00 грн.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю “Альфа Альянс ЛТД”, м.Донецьк та Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-Комерційна Фірма “Асоціація Технічні Масла”, м.Донецьк на користь Акціонерного банку “БРОКБІЗНЕСБАНК” в особі Донецької філії, м.Донецьк 200 000,00 грн. заборгованості за кредитом; 2 000,00грн. витрат по сплаті державного мита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.

Текст рішення проголошено в судовому засіданні 05.06.2008 р.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

          

               Суддя                                                                                                            Дучал Н.М.                               

Вик. Бойчук А.В.

Надруковано 4 екз.:

1 – позивачу;

1 – відповідачу1;

1 – відповідачу 2;

1 – до справи.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення05.06.2008
Оприлюднено21.06.2008
Номер документу1731436
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/45пд

Постанова від 13.07.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Журавльова Л.І.

Ухвала від 25.06.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Журавльова Л.І.

Ухвала від 15.05.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Парамонова Т.Ф.

Рішення від 09.04.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Ухвала від 13.02.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Рішення від 05.06.2008

Господарське

Господарський суд Донецької області

Дучал Н.М.

Ухвала від 05.05.2008

Господарське

Господарський суд Донецької області

Дучал Н.М.

Ухвала від 24.04.2008

Господарське

Господарський суд Донецької області

Дучал Н.М.

Ухвала від 08.04.2008

Господарське

Господарський суд Донецької області

Дучал Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні