ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" серпня 2011 р. Справа № 43/66
Вищий господарський суд Ук раїни у складі колегії судді в:
головуючого, судді Остапенка М.І.,
суддів Гончарука П.А., Стратієн ко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційн у скаргу фізичної особи-підп риємця ОСОБА_4
на рішення господарського су ду міста Києва від 31 березня 2011 року та постанову Київськог о апеляційного господарсько го суду від 30 червня 2011 року
у справі № 43/66
за позовом товариства з обмеженою ві дповідальністю "ІТАК"
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
про стягнення 109 135,99 грн.
за участю представникі в сторін:
від позивача - Гавриньо в А.М.
відповідача - ОСОБА_1,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю "ІТАК" звернулось до господар ського суду із позовом про ст ягнення з фізичної особи-під приємця ОСОБА_4 заборгова ності за договором про вигот овлення продукції № 5/6 від 4 січ ня 2010 року у розмірі 109 135,99 грн., яка складається з 106 409,68 грн. основн ого боргу, 1 023,75 грн. трьох відсот ків річних, 1 702,56 грн. інфляційни х втрат та 1 091,36 грн. пені.
Рішенням господарського с уду міста Києва від 31 березня 2011 року (суддя - М.Пасько), зали шеним без змін постановою Ки ївського апеляційного госпо дарського суду від 30 червня 2011 року (головуючий - В.Шипко, су дді - І.Борисенко, Т.Разіна), п озов задоволено. Стягнено з в ідповідача 106 409,68 грн. основного боргу, 1 023,75 грн. трьох відсотків річних, 1 702,56 грн. інфляційних вт рат, 1 091,36 грн. пені та судові вит рати.
У касаційній скарзі відпов ідач, посилаючись на неповно ту встановлення обставин спр ави при вирішенні спору і неп равильне застосування норм м атеріального права, просить скасувати постановлені у спр аві судові рішення і припини ти провадження у справі.
Заслухавши пояснення пред ставників сторін, обговоривш и доводи касаційної скарги, п роаналізувавши на підставі ф актичних обставин справи зас тосування норм матеріальног о та процесуального права пр и ухваленні оскаржуваних суд ових актів, колегія суддів, бе ручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанц ії, вважає, що касаційна скарг а задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 1 стат ті 175 ГК України майново-госпо дарськими визнаються цивіль но-правові зобов'язання, що ви никають між учасниками госпо дарських відносин при здійсн енні господарської діяльнос ті, в силу яких зобов'язана сто рона повинна вчинити певну г осподарську дію на користь д ругої сторони або утриматися від певної дії, а управнена ст орона має право вимагати від зобов'язаної сторони викона ння її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які ви никають між учасниками госпо дарських відносин, регулюють ся Цивільним кодексом Україн и з урахуванням особливостей , передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 509 ЦК Ук раїни зобов`язанням є правов ідношення, в якому одна сторо на (боржник) зобов`язана вчини ти на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утри матися від певної дії, а креди тор має право вимагати від бо ржника виконання його обов`я зку.
Підставою виникнення циві льних прав та обов`язків є, зок рема, договори та інші правоч ини (пункт 1 частини 2 статті 11 Ц ивільного кодексу України).
Частина 1 статті 626 Цивільног о кодексу України визначає д оговір як домовленість двох або більше сторін, що спрямов ана на встановлення, зміну аб о припинення цивільних прав та обов`язків.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено господ арськими судами попередніх і нстанцій, 4 січня 2010 року між то вариством з обмеженою відпов ідальністю "ІТАК" (виконавець ) та фізичною особою-підприєм цем ОСОБА_4 (замовник) укла дено договір про виготовленн я продукції № 5/6, за умовами яко го позивач зобов' язувався в иготовити та передати, а відп овідач прийняти та оплатити товар в асортименті, кількос ті та ціною зазначеними дого ворі.
Згідно з пунктом 2.2 договору оплата за продукцію здійсню ється наступним чином: 30 % від в артості оплачується до почат ку виготовлення продукції, а 70 % вартості - протягом 30 кален дарних днів, з моменту її отри мання.
Відповідно до статті 530 ЦК Ук раїни, якщо у зобов`язанні вст ановлено строк (термін) його в иконання, то воно підлягає ви конанню у цей строк (термін).
Відповідно до статей 525, 526 ЦК У країни, зобов'язання має вико нуватися належним чином відп овідно до умов договору та ви мог цього Кодексу, інших акті в цивільного законодавства, а за відсутності таких умов т а вимог - відповідно до звич аїв ділового обороту або інш их вимог, що звичайно ставлят ься; одностороння відмова ві д зобов`язання або односторо ння зміна його умов не допуск ається.
На виконання умов зазначен ого договору та попередніх д оговорів, позивач виготовив та передав відповідачу товар , що підтверджується наявним и у матеріалах справи копіям и відповідних накладних.
У період з 3 червня 2010 року по 3 1 серпня 2010 року позивач здійсн ив відповідачу поставку това ру на суму 252 852, 23 грн.
Однак, відповідач грошові з обов`язання за договором нал ежним чином не виконав, внасл ідок чого у нього утворився о сновний борг у розмірі 113 073, 47 гр н., що підтверджується актом з вірки взаєморозрахунків під писаним між сторонами станом на 31 травня 2010 року.
Згідно зі статтею 610 ЦК Украї ни, порушенням зобов`язання є його невиконання або викона ння з порушенням умов, визнач ених змістом зобов`язання (не належне виконання).
Відтак, рішення судів про ст ягнення з відповідача основн ого боргу є законним і обґрун тованим.
Стаття 611 ЦК України встанов лює такий правовий наслідок порушення зобов`язання як сп лата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно , які боржник повинен передат и кредиторові у разі порушен ня боржником зобов`язання (ча стина 1 статті 549 ЦК України).
У статті 6 договору сторони погодили, що за порушення зам овником пункту 2.2, або пункту 2.4 договору останній сплачує в иконавцю пеню у розмірі подв ійної облікової ставки НБУ в ід вартості продукції за кож ний день прострочення.
Таким чином, суди дійшли пра вильного висновку щодо закон ності позовних вимог про стя гнення пені у розмірі 1 091,36 грн.
Відповідно до частини 2 стат ті 625 ЦК України, боржник, який п рострочив виконання грошово го зобов`язання, на вимогу кре дитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням вст ановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а та кож три проценти річних від п ростроченої суми, якщо інший розмір процентів не встанов лений договором або законом.
Враховуючи зазначене, коле гія суддів приходить до висн овку, що рішення місцевого го сподарського суду і в частин і стягнення з відповідача 1 023,75 грн. трьох відсотків річних, 1 702,56 грн. інфляційних втрат є за конним і відповідає обставин ам справи.
Посилання скаржника в обґр унтування касаційної скарги матеріалами справи не підтв ерджуються, спростовуються в исновками судів та не доведе ні відповідно до вимог статт і 33 Господарського процесуал ьного кодексу України.
За таких обставин, колегія с уддів вважає, що під час розгл яду справи фактичні її обста вини були встановлені місцев им і апеляційним господарськ ими судами на підставі всебі чного, повного і об' єктивно го дослідження поданих сторо нами доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оц інка з правильним застосуван ням норм процесуального прав а.
На підставі викладеного, ке руючись ст.ст. 1115, 1117, 1119- 11111 ГПК Укра їни, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення, а р ішення господарського суду м іста Києва від 31 березня 2011 рок у та постанову Київського ап еляційного господарського с уду від 30 червня 2011 року у справ і за № 43/66 - без змін.
Головуючий, суддя М.Остапенко
Суддя П.Гончарук
Суддя Л.Стратієнко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2011 |
Оприлюднено | 17.11.2011 |
Номер документу | 17688360 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Стратієнко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні