КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.09.2011 № 30/151
Київський апеляційний гос подарський суд у складі коле гії суддів:
головуючого: Алдано вої С.О.
суддів:
при секретарі:
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність №Д07/2011/04/22-22 від 24.04.2011 р .)
від відповідача - ОСОБА_ 2. (довіреність б/н від 01.06.2011 р.)
Животкеви ч С.О. (голова правління)
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Житло во-будівельного кооперативу «Квазар-13»
на рішення
Господарського суду міста Києва
від 21.07.2011 р .
у справі № 30/151 (с уддя Ващенко Т.М.)
за позовом Публі чного акціонерного товарист ва «Київенерго» в особі
Структ урного відокремленого підро зділу «Енергозбут
Київен ерго»
до Ж итлово-будівельного коопера тиву «Квазар-13»
про стягн ення 439870,63 грн.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне то вариство «Київенерго» в особ і Структурного відокремлено го підрозділу «Енергозбут Ки ївенерго» звернулось до Госп одарського суду міста Києва з позовною заявою до Житлово -будівельного кооперативу «К вазар-13» про стягнення з відпо відача боргу за спожиту тепл ову енергію в розмірі 384844,29 грн ., 40794,24 грн. інфляційних втрат, 12107,5 8 грн. 3% річних та 2124,52 грн. пені.
В судовому засіданні 14.06.2011 р. п редставником позивача була п одана заява про уточнення по зовних вимог, в якій останній просив стягнути з відповіда ча 302844,29 грн. основного боргу за спожиту теплову енергію, 12164,61 г рн. 3% річних, 41893,04 грн. інфляційни х втрат та 949,98 грн. пені.
Рішенням Господарського с уду міста Києва від 21.07.2011 р. у спр аві №30/151 позов задоволено част ково. Стягнуто з відповідача на користь позивача 267844,29 грн., 121 64,61 грн. 3% річних, 41893,04 грн. інфляці йних втрат, 949,98 грн. пені, 3228,51 грн. державного мита та 173,21 грн. вит рат на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су. В частині стягнення 70000,00 грн . основного боргу провадженн я у справі припинено.
Рішення мотивовано тим, що в ідповідач в установленому по рядку обставини, які повідом лені позивачем, не спростува в та враховуючи часткове пог ашення відповідачем розміру заборгованості на суму 70000,00 гр н., суд першої інстанції задов ольнив позовні вимоги в част ині стягнення суми основного боргу на суму 232844,29 грн. Крім тог о, у зв' язку з тим, що відпові дачем було прострочено викон ання свого зобов' язання, су дом першої інстанції задовол ено позовні вимоги про стягн ення пені, 3% річних та інфляці йний втрат у розмірі заявлен ому позивачем.
Не погоджуючись з прийняти м рішенням, відповідач зверн увся до Київського апеляційн ого господарського суду з ап еляційною скаргою, в якій про сить вказане рішення скасува ти та прийняти нове, яким позо вні вимоги задовольнити част ково, шляхом стягнення суми о сновного боргу за послуги га рячого водопостачання в розм ірі 145238,94 грн., а в задоволенні ре шти позовних вимог відмовити .
Апеляційну скаргу мотивов ано тим, що рішення суду першо ї інстанції було прийняте бе з повного з' ясування всіх о бставин, що мають значення дл я справи, їх недоведеністю та з порушенням норм матеріаль ного та процесуального права .
Представник позивача в суд овому засіданні проти доводі в апеляційної скарги запереч ував, просив залишити скаргу без задоволення, а оскаржува не рішення - без змін.
Представники відповідача в судовому засіданні повніст ю підтримали доводи, викладе ні в апеляційній скарзі.
Розглянувши доводи апеляц ійної скарги, перевіривши ма теріали справи, заслухавши п ояснення представників стор ін, дослідивши докази, проана лізувавши на підставі встано влених фактичних обставин сп рави правильність застосува ння судом першої інстанції н орм законодавства, Київський апеляційний господарський с уд вважає, що апеляційна скар га не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 509 ЦК України, зобо в' язанням є правовідношенн я, в якому одна сторона (боржни к) зобов'язана вчинити на кори сть другої сторони (кредитор а) певну дію (передати майно, в иконати роботу, надати послу гу, сплатити гроші тощо) або ут риматися від певної дії, а кре дитор має право вимагати від боржника виконання його обо в' язку. Зобов' язання виник ають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 ст. 11 ЦК Укра їни, підставами виникнення ц ивільних прав та обов'язків, з окрема, є договори та інші пра вочини.
01.03.2003 р. між Акціонерною енерг опостачальною компанією «Ки ївенерго», як Постачальником , та Житлово-будівельним кооп еративом «Квазар-13», як Абонен том, було укладено Договір № 83 73084 на постачання теплової ене ргії у гарячій воді, згідно ум ов якого Постачальник зобов' язується постачати теплову е нергію у вигляді гарячої вод и для потреб опалення та вент иляцію - в період опалюваль ного сезону; гарячого водопо стачання - протягом року, а А бонент зобов' язується опла тити її відповідно до умов, ви кладених в Договорі.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК Укра їни, за договором енергопост ачання енергопостачальне пі дприємство (енергопостачаль ник) відпускає електричну ен ергію, пару, гарячу і перегріт у воду (далі - енергію) спожива чеві (абоненту), який зобов'яза ний оплатити прийняту енергі ю та дотримуватися передбаче ного договором режиму її вик ористання, а також забезпечи ти безпечну експлуатацію ене ргетичного обладнання, що ни м використовується.
Частинами 6, 7 ст. 276 ГК України передбачено, що розрахунки з а договорами енергопостачан ня здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених ві дповідно до вимог закону. Опл ата енергії, що відпускаєтьс я, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть з астосовуватися планові плат ежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію.
Згідно ст. 20 Закону України « Про теплопостачання», тарифи на теплову енергію, реалізац ія якої здійснюється суб'єкт ами господарювання, що займа ють монопольне становище на ринку, є регульованими. Тариф и на виробництво, транспорту вання та постачання теплової енергії затверджуються орга нами місцевого самоврядуван ня, крім теплової енергії, що в иробляється суб'єктами госпо дарювання, що здійснюють ком біноване виробництво теплов ої і електричної енергії та/а бо використовують нетрадиці йні та поновлювані джерела е нергії, на підставі розрахун ків, виконаних теплогенеруюч ими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організ аціями за методиками, розроб леними центральним органом в иконавчої влади у сфері тепл опостачання.
Частиною 1 ст. 714 ЦК України вс тановлено, за договором пост ачання енергетичними та інши ми ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постача льник) зобов'язується надава ти другій стороні (споживаче ві, абонентові) енергетичні т а інші ресурси, передбачені д оговором, а споживач (абонент ) зобов'язується оплачувати в артість прийнятих ресурсів т а дотримуватись передбачено го договором режиму її викор истання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енерг етичного та іншого обладнанн я.
Пунктом 2.2.3 Договору визначе но, що Постачальник зобов' я зується при зміні тарифів по відомлювати Абонента у 5-денн ий термін з моменту отриманн я Розпорядження держадмініс трації м. Києва про їх зміненн я.
Пунктом 2.3.1 Договору встанов лено, що Абонент зобов' язує ться додержуватися кількост і споживання теплової енергі ї по кожному параметру в обся гах, які визначені у додатку № 1 до Договору, не допускаючи ї х перевищення; своєчасно спл ачувати вартість спожитої те плової енергії.
Порядок розрахунків сторо ни погодили Додатком 4 до Дого вору, відповідно до п. 2 якого А бонент щомісяця з 12 по 15 число с амостійно отримує у Районном у відділі теплозбуту табуляг раму фактичного споживання т еплової енергії за попередні й період, акт звірки на почато к розрахункового періоду та платіжну вимогу-доручення, к уди включені вартість теплов ої енергії на поточний місяц ь, з урахуванням остаточного сальдо розрахунків на почат ок розрахункового періоду.
Пунктом 3 Додатку № 4 до Догов ору визначено, що сплату за вк азаними в п. 2 цього додатку до кументами, Абонент виконує н е пізніше 25 числа поточного мі сяця.
В обгрунтування своїх позо вних вимог, позивач посилаєт ься на те, що за період з 01.12.2008 р. п о 01.04.2011 р. позивачем поставлено, а відповідачем було спожито теплову енергію, але відпові дач за поставлену енергію в п овному обсязі не розрахувавс я, в зв' язку з чим у нього вин икла заборгованість перед по зивачем в розмірі 302844,29 грн.
Відповідно до ст. 173 ГК Україн и, господарським визнається зобов'язання, що виникає між с уб'єктом господарювання та і ншим учасником (учасниками) в ідносин у сфері господарюван ня з підстав, передбачених ци м Кодексом, в силу якого один с уб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'яза ний вчинити певну дію господ арського чи управлінсько-гос подарського характеру на кор исть іншого суб'єкта (виконат и роботу, передати майно, спла тити гроші, надати інформаці ю тощо), або утриматися від пев них дій, а інший суб'єкт (управ нена сторона, у тому числі кре дитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони викона ння її обов'язку.
Згідно ст. 626 ЦК України, дого вором є домовленість двох аб о більше сторін, спрямована н а встановлення, зміну або при пинення цивільних прав та об ов'язків.
Частиною 1 ст. 193 ГК України вс тановлено, що суб' єкти госп одарювання та інші учасники господарських відносин пови нні виконувати господарські зобов' язання належним чино м відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимо г щодо виконання зобов' язан ня - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно став ляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 193 ГК Укра їни, кожна сторона повинна вж ити заходів, необхідних для н алежного виконання нею зобов ' язання, враховуючи інтерес и другої сторони та забезпеч ення загальногосподарськог о інтересу.
До виконання господарськи х договорів застосовуються в ідповідні положення Цивільн ого кодексу України з урахув анням особливостей, передбач ених цим Кодексом.
Згідно ст. 629 ЦК України, дого вір є обов' язковим для вико нання сторонами.
Відповідно до ст. 526 ЦК Україн и, зобов' язання має виконув атись належним чином, відпов ідно до умов договору та вимо г Цивільного кодексу України , інших актів цивільного зако нодавства, а за відсутності т аких умов та вимог - відпові дно до звичаїв ділового обор оту або інших вимог, що звичай но ставляться.
Статтею 525 ЦК України встано влено, що одностороння відмо ва від зобов' язання або одн остороння зміна його умов не допускається, якщо інше не вс тановлено договором або зако ном.
Статтею 530 ЦК України передб ачено, що якщо у зобов' язанн і встановлений строк (термін ) його виконання, то воно підля гає виконанню у цей строк (тер мін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка немин уче має настати, підлягає вик онанню з настанням цієї поді ї.
Якщо строк (термін) виконанн я боржником обов'язку не вста новлений або визначений моме нтом пред'явлення вимоги, кре дитор має право вимагати йог о виконання у будь-який час. Бо ржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, я кщо обов'язок негайного вико нання не випливає із договор у або актів цивільного закон одавства.
Відповідно до ст. 610 ЦК Україн и, порушенням зобов'язання є й ого невиконання або виконанн я з порушенням умов, визначен их змістом зобов'язання (нена лежне виконання).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано докази часткового погашення заборгованості на суму 70000,00 гр н., що підтверджується платіж ними дорученнями № 739 від 30.06.2011 р. на суму 35000,00 грн. та № 743 від 19.07.2011 р. н а суму 35000,00 грн.
Згідно п. 1-1 ст. 80 ГПК України, г осподарський суд припиняє пр овадження у справі, якщо, зокр ема, відсутній предмет спору .
З огляду на те, що відповіда ч частково сплатив заборгова ність позивачу, колегія судд ів погоджується з висновком суду першої інстанції про те , що провадження у справі в час тині стягнення 70000,00 грн. підляг ає припиненню на підставі п. 1- 1 ст. 80 ГПК України.
Враховуючи те, що відповіда ч у встановленому порядку об ставини повідомлені позивач ем не спростував, апеляційни й господарський суд погоджує ться з висновком місцевого г осподарського суду про те, що з відповідача на користь поз ивача підлягає стягненню сум а основного боргу в розмірі 232 844,29 грн.
Крім того, позивач звернув ся з вимогою про стягнення з в ідповідача 41893,04 грн. інфляційн их втрат та 3 % річних в розмірі 12164,61 грн.
Згідно ч. 1 ст. 614 ЦК України, ос оба, яка порушила зобов' яза ння несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не в становлене договором або зак оном. Особа є невинуватою, якщ о вона доведе, що вжила всіх за лежних від неї заходів щодо н алежного виконання зобов' я зання.
Відповідно до ст. 625 ЦК Україн и, боржник не звільняється ві д відповідальності за неможл ивість виконання грошового з обов' язання. Боржник, який п рострочив виконання грошово го зобов' язання, на вимогу к редитора зобов' язаний спла тити суму боргу з урахування м встановленого індексу інфл яції за весь час простроченн я, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо і нший розмір не встановлений договором або законом.
Колегія суддів, перевіривш и розрахунок, погоджується з висновком суду першої інста нції про те, що з відповідача н а користь позивача підлягає стягненню 12164,61 грн. - 3 % річних т а 41 893,04 грн. - інфляційних втра т.
На підставі п. 3.5 Додатку № 4 д о Договору, позивач звернувс я з вимогою про стягнення з ві дповідача 949,98 грн. пені.
Відповідно до п. 3.5 Додатку № 4 до Договору, у випадку неспла ти теплової енергії до кінця розрахункового періоду, ене ргопостачальна організація нараховує абоненту пеню на с уму фактичного боргу в розмі рі 0,5% за кожний день простроче ння платежу по день фактично ї сплати, але не більше суми, о бумовленої чинним законодав ством України.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є г рошова сума або інше майно, як і боржник повинен передати к редиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пене ю є неустойка, що обчислюєтьс я у відсотках від суми несвоє часно виконаного грошового з обов'язання за кожен день про строчення виконання.
Частиною 2 ст. 551 ЦК України ви значено, що, якщо предметом не устойки є грошова сума, її роз мір встановлюється договоро м або актом цивільного закон одавства.
Відповідно до п. 1 ст. 612 ЦК Укра їни, боржник вважається так им, що прострочив, якщо він н е приступив до виконання зоб ов' язання або не виконав йо го у строк, встановлений дог овором або законом.
Частиною 1 ст. 216 ГК України вс тановлено, що учасники госпо дарських відносин несуть гос подарсько-правову відповіда льність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушн иків господарських санкцій н а підставах і в порядку, пере дбачених цим Кодексом, іншим и законами та договором.
Згідно ч. 1 ст. 218 ГК України, пі дставою господарсько-право вої відповідальності учасни ка господарських відносин є вчинене ним правопорушенн я у сфері господарювання.
З огляду на вищезазначене, к олегія суддів, перевіривши р озрахунок, погоджується з ви сновком суду першої інстанці ї про те, що з відповідача на к ористь позивача підлягає стя гненню 949,98 грн. пені.
Враховуючи вищезазначене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку щодо часткового задоволення позо вних вимог, проте в резолютив ній частині рішення допущено арифметичну помилку в части ні стягнення суми основного боргу.
Відповідно до ст. 103 ГПК Украї ни апеляційна інстанція за р езультатами розгляду апеляц ійної скарги має право, зокре ма, змінити рішення.
В силу вказаної норми зміна рішення може полягати у внес енні деяких поправок до резо лютивної частини рішення (зм еншити чи збільшити суму, що п ідлягає стягненню, змінити р озмір державного мита, що під лягає стягненню, тощо), не змін юючи при цьому викладеного в рішенні головного висновку місцевого господарського су ду щодо прав та обов' язків с торін у спірних правовідноси нах.
За таких обставин апеляцій ний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скар га на рішення суду першої інс танції підлягає частковому з адоволенню, а оскаржуване рі шення в частині вказаної в ре золютивній частині рішення с уми основного боргу підлягає зміні.
Згідно ст. 49 ГПК України, держ авне мито у спорах покладаєт ься на сторони пропорційно р озміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Г ПК України, Київський апеляц ійний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житл ово-будівельного кооператив у «Квазар-13» задовольнити час тково.
Рішення Господарського су ду міста Києва від 21.07.2011 р. у спра ві №30/151 змінити, виклавши резол ютивну частину в наступній р едакції.
Стягнути з Житлово-будівел ьного кооперативу «Квазар-13» (04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 81, код ЄДРПОУ 22894506) на користь Пуб лічного акціонерного товари ства «Київенерго» в особі Ст руктурного відокремленого п ідрозділу «Енергозбут Київе нерго» (01001, м. Київ, пл. І. Франка, 5 розрахунковий рахунок зі сп еціальним режимом використа ння №260070130718 у АТ «Сбербанк Росії », МФО 320627, код ЄДРПОУ 00131305) 232844 (двіст і тридцять дві тисячі вісімс от сорок чотири) грн. 29 коп. осно вного боргу.
Стягнути з Житлово-будівел ьного кооперативу «Квазар-13» (04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 81, код ЄДРПОУ 22894506) на користь Пуб лічного акціонерного товари ства «Київенерго» в особі Ст руктурного відокремленого п ідрозділу «Енергозбут Київе нерго» (01001, м. Київ, пл. І. Франка, 5 р/р №26000306201 у Головному управлін ні по м. Києву та Київській обл асті ВАТ «Ощадбанк», МФО 322669, ко д ЄДРПОУ 00131305) 12164 (дванадцять тис яч сто шістдесят чотири) грн. 6 1 коп. 3% річних, 41893 (сорок одна тис яча вісімсот дев' яносто три ) грн. 04 коп. інфляційних втрат, 949 (дев' ятсот сорок дев' ять) грн. 98 коп. пені, 2878 (дві тисячі ві сімсот сімдесят вісім) грн. 52 к оп. державного мита, 154 (сто п' я тдесят чотири) грн. 44 коп. витра т на інформаційно-технічне з абезпечення судового процес у.
В частині стягнення 70000,00 грн. основного боргу провадження у справі припинити.
Видачу наказу на виконання даної постанови доручити Го сподарському суду міста Києв а.
Справу №30/151 повернути до Гос подарського суду міста Києва .
Постанова набирає законно ї сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищо го господарського суду Украї ни протягом двадцяти днів з д ня її прийняття.
Головуючий суддя
Судді
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2011 |
Оприлюднено | 21.09.2011 |
Номер документу | 18194382 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні