ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" жовтня 2011 р.
Справа № 16/5025/1384/11
За позовом Комунального підприємства Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання", м. Нетішин
до Приватного підприємства „Юлія”, с.Вельбівне Острозький район
про виселення із незаконно займаного приміщення загальною площею 65,20 кв.м., що розташоване у будинку №1 по вул. Набережній для КП НМР „ЖКО”
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 –за довіреністю № 01-09/1443 від 04.08.10 р.;
від відповідача: не з'явився.
В засіданні суду 10.10.2011р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст.85 ГПК України.
Суть спору: Позивач звернувся з позовом до суду про виселення ПП „Юлія” із приміщення загальною площею 65,20 кв.м., що розташоване у будинку №1 по вул. Набережній для КП НМР „ЖКО”, в обґрунтування якого зазначає, що 02.06.2008р. між КП НМР „ЖКО” та приватним підприємством „Юлія” був укладений договір оренди №54 приміщення, площею 66,72 кв.м. в гуртожитку №1, що знаходиться за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, 1. Умовами вказаного договору (п.12.1, 12.4.) передбачено, що останній укладено строком з 02.06.2008р. по 30.05.2009р., а у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Так, за твердженнями позивача, на адресу орендаря за вищевказаним договором направлялись листи №01-09/665 від 16.04.2010р., №01-09/1609 від 18.07.2011р. з повідомленнями про те, що договір №54 пролонгуватись не буде, водночас зазначалось про необхідність передати приміщення, яке знаходиться в його користуванні згідно вищезазначеного договору оренди. Однак, ПП „Юлія” ухиляється від виконання зобов’язання щодо повернення орендованого приміщення.
У поданому суду письмовому доповненні до позовної заяви слідує, що за умовами укладеного між КП НМР „ЖКО” та ПП „Юлія” договору оренди №54 від 02.06.2008 р. відповідачу було передано в користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою: вул.Набережна,1, м.Нетішин строком до 30.05.2009 року. Умовами цього договору передбачено (п.12.4), що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Таким чином, сторонами за вказаним договором визначено строк дії договору оренди. Закінчення строку договору є підставою для його припинення.
У відповідності з п.1 та 6 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності; до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Пунктом 2 ст.291 ГК України передбачено, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін, ч.2 цієї статті встановлено місячний термін, протягом якого орендодавець або орендар можуть заявити про припинення або зміну умов договору після закінчення його строку.
Отже, сторона, яка бажає відмовитися від договору, зобов'язана попередити про це іншу сторону не пізніше одного місяця після закінчення терміну, на який було укладено договір,
Лист-попередження №01-09/665 від 16.04.2010р. про припинення договору №54 від 02.06.2008р., направлено КП НМР „ЖКО” з дотриманням вимог чинного законодавства. 18.07.2011 р. підприємством повторно направлено лист-вимогу про необхідність повернення майна нежитлового приміщення площею 65.20 кв.м. за адресою: вул.Набережна, 1 у м.Нетішині.
Таким чином, вважає, що договір оренди №54 від 02.06.2008р. не є продовженим на наступний термін, так як КП НМР „ЖКО” на адресу відповідача направлено вимогу про припинення вказаного договору та про необхідність повернення майна і що свідчить про відсутність волевиявлення на продовження орендних правовідносин і що, в свою чергу, свідчить про відсутність підстав для продовження дії даного договору. Статтею 785 ЦК України визначено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користуванню річчю за час прострочення.
Згідно з ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Разом з тим, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання, Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання. Враховуючи вищезазначені положення чинного законодавства, КП НМР „ЖКО” вважає, що необхідність нарахування неустойки виникає з моменту, коли особа дізналась про припинення договору оренди та про необхідність повернути майно.
Відповідачем отримано поштове повідомлення із заявою КП НМР „ЖКО” про припинення договору оренди і необхідності повернення майна 20.04.2010р. З огляду на зазначене, підприємством для відповідача проводяться нарахування за користування майном, розмір яких пропорційний, розміру плати за договором оренди № 54 від 02.06.2008р.
Зі змісту вищезазначених правових норм випливає, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець.
Заперечення з боку КП НМР „ЖКО” як орендодавця щодо припинення договору висловлені до закінчення строку договору, а тому, на думку відповідача, вимога про виселення відповідача є цілком правомірною.
Представник відповідача в засіданнях суду участі не приймав, хоча про розгляд справи повідомлявся належним чином, про що свідчать наявні у справі поштові повідомлення від 14.09.2011р. та від 30.09.2011р. із відмітками про отримання ухвал відповідачем.
У направленому суду письмовому відзиві від 10.10.2011р. відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, зважаючи на наступне: дійсно, 02.06.2008р. між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди №54, відповідно до якого ПП „Юлія” отримало в оренду під офіс нежитлове приміщення по вул. Набережна,1 в м. Нетішин. Повідомив, що згідно п. 12.1 договору він вступив в силу з 02.06.2008р. і продовжувався на кожний наступний рік до 30 травня поточного року згідно із п.п.12.4 договору.
Пунктом 12.4 договору оренди передбачено, що у разі відсутності заяви про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, а саме з 31 травня по 30 червня, він вважається продовженим на кожний наступний термін і на тих самих умовах. Вказує, що відповідач у встановлений в договорі термін не звертався із заявою до відповідача про припинення або зміну умов договору. Вважає, що розривати договір оренди достроково підстав немає.
Повідомив, що забезпечити явку повноважного представника в засідання суду 10.10.2011р. по даній справі не має можливості.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Комунальне підприємство Нетішинської міської ради „Житлово-комунальне об`єднання” м.Нетішин як юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Нетішинської міської ради 27.03.2008р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію №182024 серія А01, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно довідки головного управління статистики в Хмельницькій області від 20.07.10р. №303190.
Приватне підприємство „Юлія” Рівненська область Острозький район с. Вільбівне значиться в ЄДР згідно витягу станом на 28.09.2011р. №11253704.
02.06.2008р. між Житлово-комунальним об’єднанням м. Нетішин (орендодавець) та Приватним підприємством „Юлія” було укладено договір оренди №54 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Нетішина.
Відповідно до умов даного договору (п.1.1, 1.2,1.3 та п.3) орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене нерухоме майно –нежитлове приміщення в гуртожитку 2,13 м.кв., нежитлове приміщення в гуртожитку –45,59 м.кв., що складається із 5-ти приміщень площею 66,72 кв.м., розташованого за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна,1. Майно передається в оренду з метою використання під офіс.
Згідно п.п.5.2 договору сторони передбачили, що орендодавець зобов’язаний не пізніше наступного дня після підписання договору звільнити об’єкт оренди від майна, яке в оренду не здається, та передати орендарю орендований об’єкт за актом приймання-передачі майна; після припинення дії договору оренди прийняти від орендаря об’єкт оренди згідно акту приймання-передачі не пізніше 15-ти днів з дня втрати договором чинності.
Орендар зобов’язаний після припинення дії договору передати орендодавцеві орендований об’єкт в належному стані не гіршому ніж на моменту передачі його в оренду (з врахуванням нормального фізичного зносу), згідно з актом-приймання не пізніше 15-ти днів з дня втрати договором чинності (п.п.6.2. договору).
Згідно п.п.12.1, 12.4 вказаного договору сторони передбачили, що даний договір вступає в силу з 02.06.2008р. та діє до 30.05.2009р. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору (п.п. 12.1), він вважається продовженим на кожен наступний термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
На виконання умов договору, позивач згідно акту прийому-передачі від 02.06.2008р. передав відповідачу у строкове платне володіння і користування нежитлове та житлове приміщення загальною площею 66,72 кв.м. по вул. Набережній,1 в м. Нетішин, яке знаходиться на балансі КП НМП ЖКО.
01.02.2010р. сторони уклали додаткову угоду до договору №54 від 02.06.2008р., відповідно до якої внесли наступні зміни до договору, а саме:
- розділ 1 пункт 1.1.відмінити і викласти в наступній редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене нерухоме майно: нежитлове приміщення в гуртожитку, яке складаються з 7 приміщень: загальною площею -65.20 м2; розташованих за адресою: вул.Набережна,1; пункті 3 відмінити і викласти в наступній редакції: індивідуально визначене нерухоме майно нежитлове приміщення в гуртожитку знаходиться на балансі КП НМР ЖКО і його вартість, з врахуванням індексації, складає 107859,48 грн. на 31.05.2008р;
- розділ 3 пункту 3.2. відмінити і викласти в наступній редакції: орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та порядок використання плати за оренду нерухомого майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Нетішин, затвердженої рішенням Нетішинської міської ради від 27.11.2007р., і становить без ПДВ за базовий місяць (останній місяць, по якому є індекс інфляції) офіс - 1626,31 гривень в місяць; нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.
Орендна плата за перший місяць оренди лютий 2010р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за лютий 2010р. Додаток №4; №3; №4 вважати не дійсний з 01.02.2010р., додаток №4а; №3а; №5 ввести в дію з 01.02.2010р., додаткова Угода вступає в дію з 01.02.2010р. Додаткова угода є невід'ємною частиною договору №54 від "02" червня 2008р.; 8) Додаткова угода складена в двох примірниках по одному для кожної із сторін.
Листом від 16.04.2010р. за вих.№01-09/665 позивач повідомив відповідача про те, що термін дії договору №54 від 02.06.2008р. закінчується 30.05.2010р. та продовжуватись не буде, запропонував здати приміщення згідно акта приймання-передачі відповідно до умов договору. Вказаний лист відповідачем отримано 20.04.2010р. згідно відмітки поштового повідомлення про вручення.
Листом від 18.07.2011р. за вих.№01-09/1609 позивач повторно повідомив відповідача про те, що термін дії договору №54 від 02.06.2008р. закінчився. Даний договір продовжуватись не буде, тому відповідачу необхідно здати орендоване приміщення до 25.07.2011р. Повторний лист було направлено відповідачу 18.07.2011р. згідно фіскального чека №6171 з описом вкладення „лист-вимога про припинення договору оренди”.
Оскільки відповідач орендоване приміщення не передав позивачу, останній звернувся до суду із позовом, згідно якого просив виселити Призване підприємство „Юлія” із приміщення загальною площею 65,20 кв.м., що розташоване у будинку №1 по вул. Набережній в Нетішин.
Досліджуючи подано сторонами докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:
У відповідності із п.1 та 6 ст.283 Господарського процесуального кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності; до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно пунктів 1 та 7 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст.17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” термін договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Із наявних у справі доказів слідує, що аналогічне положення було закріплено також у договорі оренди №54 від 02.06.2008р., зокрема п.п.12.4 передбачено, що в разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на кожен наступний термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Натомість в матеріалах справи наявні листи позивача від 16.04.2010р. за вих.№01-09/665 та від 18.07.2011р. за вих.№01-09/1609 із вимогою про припинення дії договору та повернення орендованого майна. Згідно поштового повідомлення лист від 16.04.2010р. було отримано відповідачем 20.04.2010р.
Судом також приймається до уваги, що повторний лист від 18.07.2011р. також направлявся відповідачу, що підтверджено фіскальним чеком №6171 від 18.07.2011р. з описом вкладення „лист-вимога про припинення договору оренди”.
Крім того, враховується, що ч.1 ст.17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна передбачає, що строк звернення з такою заявою не обмежений місяцем саме після закінчення дії договору, а заінтересована сторона може подати заяву і до закінчення строку дії договору оренди, оскільки такі дії не суперечать вказаному закону та узгоджується з іншими нормативно-правовими актами.
Пункт 12 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 25.05.2000 р. №02-5/237 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про оренду державного та комунального майна” (із змінами і доповненнями, внесеними роз'ясненням президії Вищого господарського суду України від 31.05.2002 року №04-5/609) передбачає, що у разі закінчення строку, на який було укладено договір оренди, за відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору він вважаєтеся продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Частиною другою ст.17 вказаного Закону встановлено місячний термін, протягом якого орендодавець або орендар можуть заявити про припинення або зміну умов договору після закінчення його строку. Таку заяву заінтересована сторона може також подати і до закінчення строку дії договору оренди (аналогічною є позиція ВГСУ в його постановах від 27.01.2008 р. №51/17, від 20.11.2008 р.№40/303пд, від 20.0.2.2007 р. №6/240-06-6284).
Правові норми ст.764 ЦК України та ч.1 ст.17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” визначають кінцевий термін, коли орендодавець може заявити про своє небажання продовжувати договір оренди, але не обмежують час, коли він може вперше відмовитися від продовження договору оренди. Така відмова від продовження орендних правовідносин має юридичне значення у випадку, коли вона була заявлена до сплину місячного терміну після закінчення терміну дії договору оренди, і є підставою для висновку про припинення, договору оренди (аналогічним є позиція ВГСУ в його постанові від 25.01.2007 р. №06/2350 ).
Враховуючи те, що позивачем дотримано встановлений в законі та в договорі строк щодо повідомлення про припинення дії договору оренди №54 від 02.06.2008р., суд вважає, що вказаний договір оренди припинений з 30.05.2010 р.
Згідно п.2 ст.26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачено, що договір оренди припиняється в разі, зокрема: закінчення строку, на який його було укладено. У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди (ч.1 ст. 27 вказаного Закону).
Виходячи із вищенаведеного, суд вважає, що позов про виселення з приміщення є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.
У відповідності зі ст. 49 ГПК України. судові витрати у справі необхідно покласти на відповідача.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД –
В И Р І Ш И В :
Позов Комунального підприємства Нетішинської міської ради „Житлово-комунальне об'єднання”, м. Нетішин до Приватного підприємства „Юлія”, Острозький район с.Вельбівне про виселення із незаконно займаного приміщення загальною площею 65,20 кв.м., що розташоване у будинку №1 по вул. Набережній для КП НМР „ЖКО”, задовольнити.
Виселити Приватне підприємство „Юлія”, Рівненська область Острозький район с. Вельбівне, вул. Зелена,1 (код ЗКПО 30132803) із нежитлового приміщення площею 65,20 кв.м., що розташоване за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна,1.
Видати наказ.
Стягнути із Приватного підприємства „Юлія”, Рівненська область Острозький район с.Вельбівне, вул. Зелена,1 (код ЗКПО 30132803) на користь Комунального підприємства Нетішинської міської ради „Житлово-комунального об’єднання”, м. Нетішин, Проспект Незалежності, 31, а/с 42 (р/р. 26005019114219 в ТВБВ „Укрексімбанк”, МФО 315609, код 31345419) 85,00 грн. (вісімдесят п’ять 00 коп.) витрат по оплаті державного мита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя В.В. Магера
Повний текст рішення складено та підписано 13.10.2011р.
Віддруковано 3 прим.:
1-до матеріалів справи, 2,3-сторонам
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2011 |
Оприлюднено | 27.10.2011 |
Номер документу | 18761352 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Магера В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні