1/60
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2008 р. Справа № 1/60.
За позовом Прокурор Кельменецького району
до Приватне підприємство "Бесарабія"
про розірвання договору оренди земельної ділянки
Суддя Желiк Борис Євграфович
Представники:
позивача
відповідача
в засіданні приймали участь
СУТЬ СПОРУ:
Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 2 червня 2008 року за позовом прокурора Кельменецького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Кельменецької районної державної адміністрації смт. Кельменці Чернівецької області до Приватного підприємства (ПП) “Бесарабія” смт. Кельменці Чернівецької області із залученням до справи Грушовецької сільської ради село Грушівці Кельменецького району Чернівецької області в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, про наступне:
- розірвати договір оренди земельної ділянки від 9.10.2002р., укладений між Кельменецькою районною державною адміністрацією і ПП “Бесарабія”;
- зобов'язати ПП “Бесарабія” повернути Кельменецькій районній державній адміністрації земельну ділянку площею 128,80га, надану йому згідно з договором оренди від 9.10.2002р. в межах, встановлених актом прийому-передачі земельної ділянки
Обґрунтовуючи позовні вимоги у справі прокурор Кельменецького району посилається на наступні обставини і докази.
Проведеною прокуратурою Кельменецького району перевіркою встановлено, що 09.10.2002р. між Кельменецькою районною державною адміністрацією Чернівецької області та Приватним підприємством “Бесарабія” було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 128,80га.
Згідно п. 1.1 договору Кельменецька районна державна адміністрація надала, а приватне підприємство “Бесарабія” прийняло, на підставі розпорядження № 206 Кельменецької районної державної адміністрації від 26.09.2002р. в довгострокову оренду терміном на 30 років, земельну ділянку площею 128,80га. Вказана земельна ділянка складається із 102,20га – ріллі, пасовища із земель колективної власності 9 невитребуваних паїв та 5 га ріллі із земель запасу Грушовецької сільської ради, що розташовані в урочищі “між лісами” на території Грушовецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області. Відповідно до договору оренди, земельна ділянка надана Приватному підприємству “Бесарабія” для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Перевіркою встановлено, що орендодавець – Кельменецька районна державна адміністрація, із свого боку повністю виконала взяті на себе за договором оренди землі зобов'язання та передала орендареві земельну ділянку загальною площею 128,80га. в користування на умовах визначених у договорі, не здійснювала будь-яких дій, які б перешкоджали використанню земельної ділянки за цільовим призначенням. Однак, Приватне підприємство “Бесарабія” взятих на себе за договором зобов'язань не виконує. Зокрема, перевіркою встановлено, що в порушення вимог підпункту 1 пункту 3.2, підпункту 1 пункту 3.3, п. 7.1 договору оренди землі, земельна ділянка не використовується за своїм цільовим призначенням – для ведення сільськогосподарського виробництва.
А саме, зі 128,80га орендованої землі, орендарем 96,8га з моменту укладення договору та його державної реєстрації, тобто з 10.10.2002 року взагалі не використовувалися для будь-яких цілей, у тому числі і за цільовим призначенням – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а 32га багаторічних насаджень закладених протягом 2003-2005 років за сприянням держави, знаходяться у занедбаному стані.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Стаття 526 цього ж Кодексу встановлює, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 25 Закону України “Про оренду землі” встановлює, що орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Законодавець в п. “а”, ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України встановив, обов'язок орендаря забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Крім того, стаття 35 Закону України “Про охорону землі” визначає, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень на земельну ділянку, забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
У пункті 5.5 договору оренди землі встановлено, що договір оренди землі припиняється з підстав, передбачених чинним законодавством.
Такі підстави припинення договору визначені в ст. 141 Земельного кодексу України та 32 Закону України “Про оренду землі”.
Пунктом “г” статті 141 Земельного кодексу України встановлено, що підставами для припинення права користування земельною ділянкою, є використання її не за цільовим призначенням.
Стаття 32 Закону України “Про оренду землі” визначає, що договір оренди землі може бути достроково розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору , а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У відповідності до статті 34 Закону України “Про оренду землі” у разі розірвання договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Позивач, Кельменецька районна державна адміністрація, в інтересах якої заявлений прокурором позов у справі та третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет позову – Грушовецька сільська рада позовні вимоги прокурора підтримали в повному обсязі.
Відповідач, ПП “Бессарабія”, проти позову заперечив, просить суд відмовити прокурору у задоволенні позовних вимог у справі з наступних підстав.
З моменту отримання землі в оренду і до цього часу підприємство використовує землю за її призначенням в повному об'ємі, а позов до суду у цій справі є спробою окремих господарюючих суб'єктів, за сприяння державних органів, відібрати у підприємства землю із садом площею 32га, посадженим протягом 2003-2005рр. Сад оброблявся підприємством за екологічно чистою технологією, що потягло за собою певні витрати у орендаря.
Відповідно до п. 3.1 договору оренди орендар має право самостійно визначити напрямок своєї господарської діяльності. Виходячи з цього підприємством вибраний напрямок на вирощування екологічно чистої продукції з мінімальним застосуванням хімічних речовин та широким застосуванням ручної праці.
На сьогодні підприємством розроблений робочий проект закладки та вирощування плодово-ягідних насаджень на площі 57,59га, в т.ч. під плодово-ягідні насадження – 49,36га; складено акт обстеження та відбору земельної ділянки під закладку багаторічних насаджень, фактично закладено 32га. По мірі надходження коштів підприємством буде закладено решту площі згідно до проектної документації.
Поряд з цим проведено обстеження земельної ділянки на площі 25га під закладення саду з грушок, а також підприємством ведуться роботи щодо з'ясування можливості вирощування інших плодово-ягідних культур на орендованій землі.
Факт використання підприємством за цільовим призначенням 32га земельної площі під садом прокурором у даній справі не оспорюється.
Незважаючи на те, що сад дуже молодий і не дає доходу, підприємством в орендовану землю станом на 1 січня 2008 року вже вкладено 641800грн., що підтверджується його фінансовим звітом.
Що стосується 21,6га пасовища, то підприємство у даний час слідкує за тим, щоб ці пасовища не страждали від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, зарощування бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Протилежне прокурором у справі не доведено, будь-яких доказів щодо нецільового використання орендованої за спірним договором землі в цілому не надано.
Оскільки у підприємства на даний час відсутній тваринницький підрозділ, на пасовищах, з дозволу підприємства, випасають худобу мешканці сіл Грушівці та Нагоряни, що також свідчить про цільове використання землі згідно до її цільового призначення.
Інформація про те, що сад на спірній ділянці було закладено за сприяння держави, до предмету позову будь-якого відношення не має.
У даний час підприємством ведуться сільськогосподарські роботи по підготовці земельних площ під озимі культури.
Вимоги закону щодо зобов'язань орендаря згідно зі ст. 24 Закону України “Про оренду землі” підприємством використовується в повному обсязі, тоді як позивач своїм безпідставним зверненням до суду певною мірою заважає орендарю користуватись земельною ділянкою та створює нервове напруження, що суперечить нормам наведеної статті Закону.
Згідно до ст. 32 Закону України “Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законодавчими актами.
Однак таких підстав немає і відповідно немає доказів , які б їх стверджували.
Відсутні будь-які двосторонні акти перевірок дотримання ПП “Бесарабія” вимог земельного законодавства, і такі акти ніколи не складалися за участю уповноваженого представника підприємства.
Ухвалою від 26 червня 2008 року розгляд справи судом було відкладено на 17 липня 2008 року, а в судових засіданнях від 17 та від 22 липня 2008 року судом, за клопотанням прокурора, оголошено перерву, в останнє – до 29 липня 2008 року, про що є запис в протоколі судового засідання (а.с. 71).
29 липня 2008 року судове засідання було продовжено за участю представника Чернівецької обласної прокуратури Балук О.М..
Заслухавши усні пояснення прокурора, представників сторін та третьої особи у справі, дослідивши матеріали і обставини у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги прокурора у справі підлягають задоволенню, в т.ч. з наступних підстав.
Згідно до пункту 1.1 договору оренди землі від 9 жовтня 2002 року, укладеному між Кельменецькою районною радою, орендодавцем, та Приватним підприємством “Бесарабія”, орендарем, земельна ділянка загальною площею 128,80га, з них 102,20га рілля, пасовища з земель колективної власності 9 невитребуваних паїв та 5га ріллі з земель запасу Грушовецької сільської ради, що розташовані за адресою: “між лісами” на території Грушовецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, була надана Приватному підприємству “Бесарабія” для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Отже, цільовим призначенням земель, переданих в оренду відповідачу згідно з договором, було ведення сільськогосподарського виробництва орендарем, приватним підприємством “Бесарабія”, метою якого як це зазначено у статті 42 Господарського кодексу України є досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Виходячи з господарської направленості орендаря метою його господарської діяльності на орендованій землі, а отже і передбаченого договором цільового використання передбачалось вирощування та отри-мання врожаю сільськогосподарської продукції, розвиток тваринництва і т.і.
Досягнення такої мети є доказом цільового використання орендарем наданих йому в оренду земель.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка за спірним договором була передана відповідачу 10 жовтня 2002 року і знаходилась у його користуванні протягом майже 6 років.
За цей час відповідачем не отримано будь-якого прибутку від використання спірної земельної ділянки, про що директором підприємства було заявлено в судовому засіданні та підтвердженням чого являється відсутність будь-яких доказів щодо фактичного цільового використання землі (вирощування та отримання будь-якої кількості сільськогосподарської продукції – овочів, зернових, плодоягідних культур, утримання будь-якої худоби і т.і.).
Більше того, згідно з актом обстеження земельної ділянки від 19 липня 2008 року (а.с. 51), складеним за вимогою суду за участю директора ПП “Бесарабія” встановлено, що 75,2га рілля поросло бур'янами, 95 відсотків стовбурів дерев саду, розташованого на 32га ділянки, пошкоджено (погризено) зайцями, догляд за кроною відсутній, частина дерев висохла, сад не плодоносить.
Встановлений двостороннім актом факт занедбаного стану землі та саду свідчить про неналежне і нецільове її використання орендарем, відповідачем у справі.
У відповідності до приписів ст. 32 Закону України “Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкту оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених земельним кодексом України(2768-14) та іншими законами України.
Як передбачено пунктом “г” статті 141 Земельного кодексу України однією з підстав для припинення права користування земельною ділянкою є використання її не за цільовим призначенням, що в свою чергу та відповідно до наведеної вище ст. 32 Закону України “Про оренду землі” є підставою для розірвання в односторонньому порядку за рішенням суду договору оренди земельної ділянки, яка не використовується за цільовим призначенням.
Ґрунтуючись на викладеному, матеріалах справи, керуючись Законом України “Про оренду землі”, Земельним кодексом України, ст.ст. 44, 45, 47-1, 49, 82-85,116, 117, ГПК України, с у д –
В И Р І Ш И В:
1. Позов прокурора задовольнити.
2. Вважати розірваним договір оренди землі від 9 жовтня 2002 року, укладений між Кельменецькою районною адміністрацією (смт.Кенльменці, пл.Центральна, 2, Кельменецького району Чернівецької області, код 21422840) та приватним підприємством “Бесарабія” (смт.Кельменці, вул.Хотинська, 27, Кельменецького району Чернівецької області, код 32171802) на оренду земельної ділянки загальною площею 128,80га з них 102,20га рілля, пасовища із земель колективної власності 9 невитребуваних паїв та 5,00га рілля з земель запасу Грушовецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, що розташовані за адресою: урочище “між лісами” на території Грушовецької сільської ради, за межами населеного пункту – села Грушівці.
3. Зобов'язати приватне підприємство “Бесарабія” (смт.Кельменці, вул.Хотинська, 27, Кельменецького району Чернівецької області, код 32171802) повернути на користь Кельменецької райдержадміністрації (смт.Кенльменці, пл.Центральна, 2, Кельменецького району Чернівецької області, код 21422840) земельну ділянку загальною площею 128,80га, у т.ч. 102,20га рілля, пасовища із земель колективної власності 9 невитребуваних паїв та 5,00га рілля з земель запасу Грушовецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, що розташовані за адресою: урочище “між лісами” на території Грушовецької сільської ради, за межами населеного пункту – села Грушівці.
Видати наказ.
4. Судові витрати у справі в сумі 203 грн. віднести на відповідача.
Стягнути з Приватного підприємства “Бесарабія” (смт.Кельменці, вул.Хотинська, 27, Кельменецького району Чернівецької області, код 32171802) до державного бюджету України 85 грн. державного мита і 118грн. на відшкодування витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу у справі.
Видати наказ.
Суддя Б.Є. Желiк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2008 |
Оприлюднено | 21.08.2008 |
Номер документу | 1914413 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні