ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 т ел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" листопада 2011 р. Справа № К8/162-11
Господарський суд К иївської області в складі су дді Скутельника П.Ф., при секретарі Каплі А.В. , розглянувши у відкритому су довому засіданні справу з а позовом ФІРМА «Т.М.М.»-ТОВ АРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІД АЛЬНІСТЮ», ідентифікаційний код: 14073675, місцезнаходження: 03146, м. Київ, вул. Чаадаєва, 2-Б,
до Відповідача: О СОБА_1, місце знаходження: 01021, АДРЕСА_1, місце реєстраці ї АДРЕСА_2, місце проживан ня: АДРЕСА_3, ідентифікаці йний номер: НОМЕР_1,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору на стороні відповіда ча: товариство з обмеженою відповідальністю «УТІЛСЕРВ ІС», ідентифікаційний код: 3300806 4, місцезнаходження: 07800, Київсь ка обл., Бородянський р-н, смт Б ородянка, пров. Жовтневий, 9,
про визнання недійсним договору купівлі-продажу (ві дступлення) частки у статутн ому фонді (капіталі) товарист ва з обмеженою відповідальні стю «Утілсервіс», застосуван ня наслідків недійсності пра вочину, визнання недійсним р ішення загальних зборів, ска сування реєстраційних запис ів та визнання недійсним акт у заліку зустрічних однорідн их вимог.
за участю представників ст орін:
від позивача: юрисконсул ьт ФІРМА «Т.М.М.»-товариства з обмеженою відповідальністю ОСОБА_2, яка діє на підстав і довіреностей від 27.10.2011 року;
від відповідача: ОСОБ А_1, особа якого встановлена за допомогою паспорта НОМЕ Р_2;
від третьої особи: не з' явився, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ФІРМА «Т.М.М.»-ТОВАРИСТ ВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІ СТЮ»(далі за текстом: Позивач ) звернулося до господарсько го суду Київської області з п озовною заявою до ОСОБА_1 (далі за текстом: Відповідач), про визнання недійсним догов ору купівлі-продажу (відступ лення) частки у статутному фо нді (капіталі) товариства з об меженою відповідальністю «У тілсервіс», застосування нас лідків недійсності правочин у, визнання недійсним рішенн я загальних зборів, скасуван ня реєстраційних записів та визнання недійсним акту залі ку зустрічних однорідних вим ог.
Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що Відповідач відступ ивши Позивачу за договором к упівлі-продажу частки у стат утному фонді (капіталі) товар иства з обмеженою відповідал ьністю «Утілсервіс»вчинив у даваний правочин, в зв'язку з тим, що діяв з прихованим ум ислом створити нове товарист во з обмеженою відповідальні стю зі схожою назвою «Утіл-се рвіс»після укладення догово ру купівлі-продажу (відступл ення) з метою використання ко мерційної назви товариства з обмеженою відповідальністю «Утілсервіс»для введення ко нтрагентів товариства з обме женою відповідальністю «Уті лсервіс»в оману для забезпеч ення їх господарських взаємо відносин з товариством з обм еженою відповідальністю «Ут іл-сервіс». У зв'язку з цим По зивач просить суд визнати не дійсним договір купівлі-прод ажу (відступлення) частки у ст атутному фонді (капіталі) тов ариства з обмеженою відповід альністю «Утілсервіс», засто сувати наслідки недійсності правочину, визнати недійсни м рішення загальних зборів в ід 23.04.2008 року товариства з обмеж еною відповідальністю «Утіл сервіс», скасувати реєстраці йні записи та визнати недійс ним акт заліку зустрічних од норідних вимог від 19.02.2009 року.
Ухвалою господарського су ду Київської області від 21.10.2011 р оку порушено провадження у с праві № К8/162-11 та призначено ост анню до розгляду 08.11.2011 року.
08.11.2011 року в судове засідання з'явився Позивач, який вико нав вимоги ухвали суду від 21.10.2 011 року, дав пояснення, позов пі дтримав та просив задовольни ти. В судове засідання з'яви вся Відповідач, який дав пояс нення, проти позову заперечу вав та просив в його задоволе нні відмовити. Ухвалою суду в ід 08.11.2011 року відмовлено в задов оленні заяви Позивача про вж иття запобіжних заходів шлях ом заборони Відповідачу здій снювати відчуження належних останньому корпоративних пр ав, в зв'язку з тим, що предме том позовних вимог не являєт ься спір про корпоративні пр ава Відповідача. Ухвалою суд у від 08.11.2011 року з дотриманням в имог ст. 27 Господарського проц есуального кодексу України с уд за власною ініціативою за лучив в якості третьої особи , яка не заявляє самостійних в имог на предмет спору на стор онні Відповідача: товариство з обмеженою відповідальніст ю «УТІЛСЕРВІС», ідентифікаці йний код: 33008064, місцезнаходженн я: 07800, Київська обл., Бородянськ ий р-н, смт Бородянка, пров. Жов тневий, 9, (далі за текстом: 3-я ос оба), в зв'язку з тим, що предм етом позовних вимог є визнан ня недійсним договору купівл і-продажу (відступлення) част ини статутного капіталу това риства з обмеженою відповіда льністю «УТІЛСЕРВІС». В судо вому засіданні 08.11.2011 року предс тавникам сторін повідомлено про оголошення перерви до 15.11.2 011 року.
15.11.2011 року в судове засідання з'явився Позивач, який дав п ояснення, позов підтримав та просив задовольнити. 3-я особа в судове засідання не з'яви лась та про причини неявки су д не повідомила. В судове засі дання з'явився Відповідач, який дав пояснення, проти поз ову заперечував та просив в й ого задоволенні відмовити в повному обсязі. Ухвалою суду від 15.11.2011 року відмовлено в зад оволенні клопотання про приз начення судової експертизи о б'єктів інтелектуальної вл асності, в зв'язку з тим, що с уд після уважного дослідженн я виписок з єдиного державно го реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців с ерії ААБ за №664497 та серії ААБ за № 664496 приходить до висновку, що товариство з обмеженою відп овідальністю «Утіл-сервіс» з а адресою: 07800, Київська обл., Бор одянський р-н, смт Бородянка, п ровулок Жовтневий, 9, зареє стровано на шість років рані ше реєстрації товариства з о бмеженою відповідальністю « Утілсервіс» за адресою: 07800 , Київська обл., Бородянський р -н, смт Бородянка, провулок Жов тневий, 9, що в свою чергу спрос товує позицію Позивача з при воду того, що товариство з об меженою відповідальністю «У тілсервіс»за адресою: 07800, Київ ська обл., Бородянський р-н, см т Бородянка, провулок Жовтне вий, 9, зареєстровано раніше то вариства з обмеженою відпові дальністю «Утіл-сервіс»за ад ресою: 07800, Київська обл., Бородя нський р-н, смт Бородянка, пров улок Жовтневий, 9, з метою вико ристання комерційної назви т овариства з обмеженою відпов ідальністю «УТІЛСЕРВІС»та в иключає потребу дослідження питання схожості назв з мето ю перевірки посилання Позива ча на факт реєстрації товари ства з обмеженою відповідаль ністю «Утілсервіс»за адресо ю: 07800, Київська обл., Бородянськ ий р-н, смт Бородянка, провулок Жовтневий, 9, раніше реєстраці ї товариства з обмеженою від повідальністю «Утіл-сервіс» за адресою: 07800, Київська обл., Бо родянський р-н, смт Бородянка , провулок Жовтневий, 9. У зв'я зку з цим, спір розглядався за наявними у справі матеріала ми, після дослідження яких та врахування наданих пояснень представників сторін, суд ви далився до нарадчої кімнати для прийняття рішення у спра ві, оголошення якого признач ено на 15.11.2011 року.
Відповідно до ст.75 Господар ського процесуального кодек су України, якщо відзив на поз овну заяву і витребувані гос подарський судом документи н е подано, справу може бути роз глянуто за наявними в ній мат еріалами.
Враховуючи надані Позивач ем та Відповідачем пояснення і матеріали справи, які є дост атніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, с уд вважає за можливе розглян ути позов за наявними у справ і матеріалами, згідно з вимог ами ст. 75 Господарського проце суального кодексу України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Г осподарського процесуально го кодексу України, рішення п риймається господарським су дом за результатами оцінки д оказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарс ького процесу, а також доказі в, які були витребувані госпо дарським судом, у нарадчій кі мнаті.
Детально розглянувши мате ріали справи, заслухавши Поз ивача та Відповідача, дослід ивши подані докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що Ві дповідач відступивши Позива чу за договором купівлі-прод ажу частки у статутному фонд і (капіталі) товариства з обме женою відповідальністю «Уті лсервіс»вчинив удаваний пра вочин, в зв'язку з тим, що дія в з прихованим умислом створ ити нове товариство з обмеже ною відповідальністю зі схож ою назвою «Утіл-сервіс»після укладення договору купівлі- продажу (відступлення) з мето ю використання комерційної н азви товариства з обмеженою відповідальністю «Утілсерв іс»для введення контрагенті в товариства з обмеженою від повідальністю «Утілсервіс» в оману для забезпечення їх г осподарських взаємовідноси н з товариством з обмеженою в ідповідальністю «Утіл-серві с». У зв'язку з цим Позивач вв ажає недійсним договір купів лі-продажу (відступлення) час тки у статутному фонді (капіт алі) товариства з обмеженою в ідповідальністю «Утілсерві с»та просить застосувати нас лідки недійсності правочину , визнати недійсним рішення з агальних зборів від 23.04.2008 року т овариства з обмеженою відпов ідальністю «Утілсервіс», ска сувати реєстраційні записи т а визнати недійсним акт залі ку зустрічних однорідних вим ог від 19.02.2009 року внаслідок неді йсності договору купівлі-про дажу (відступлення) частки у с татутному фонді (капіталі) то вариства з обмеженою відпові дальністю «Утілсервіс».
Проте, суд дослідивши матер іали справи приходить до вис новку, що позовні вимоги ФІРМ И «Т.М.М.»-ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕН ОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ»по спра ві є безпідставними та необґ рунтованими з наступних підс тав.
Цивільний кодекс України у ч. 1 ст. 114 передбачає, що учасник ом господарського товариств а може бути фізична або юриди чна особа. Обмеження щодо уча сті у господарських товарист вах може бути встановлено за коном.
Відповідно до вимог ст. 116 Цив ільного кодексу України, уча сники господарського товари ства мають право у порядку, вс тановленому установчим доку ментом товариства та законом : 1) брати участь в управлінні т овариством у порядку, визнач еному в установчому документ і, крім випадків, встановлени х законом; 2) брати участь у роз поділі прибутку товариства і одержувати його частину (див іденди); 3) вийти у встановлено му порядку з товариства; 4) зді йснити відчуження часток у с татутному (складеному) капіт алі товариства, цінних папер ів, що засвідчують участь у то варистві, у порядку, встановл еному законом; 5) одержувати ін формацію про діяльність това риства у порядку, встановлен ому установчим документом. У часники господарського това риства можуть також мати інш і права, встановлені установ чим документом товариства та законом.
Згідно із ст. 117 Цивільного ко дексу України, учасники госп одарського товариства зобов 'язані: 1) додержуватися устано вчого документа товариства т а виконувати рішення загальн их зборів; 2) виконувати свої з обов'язання перед товариство м, у тому числі ті, що пов'язані з майновою участю, а також роб ити вклади (оплачувати акції ) у розмірі, в порядку та засоб ами, що передбачені установч им документом; 3) не розголошув ати комерційну таємницю та к онфіденційну інформацію про діяльність товариства. Учас ники господарського товарис тва можуть також мати інші об ов'язки, встановлені установ чим документом товариства та законом.
Закон України «Про господа рські товариства»у ст. 53 перед бачає, що Учасник товариства з обмеженою відповідальніст ю має право продати чи іншим ч ином відступити свою частку (її частину) у статутному капі талі одному або кільком учас никам цього товариства. Відч уження учасником товариства з обмеженою відповідальніст ю своєї частки (її частини) тре тім особам допускається, якщ о інше не встановлено статут ом товариства. Учасники това риства користуються переваж ним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорцій но до розмірів своїх часток, я кщо статутом товариства чи д омовленістю між учасниками н е встановлений інший порядок здійснення цього права. Купі вля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частк а (її частина) пропонувалася д ля продажу третім особам. Якщ о учасники товариства не ско ристаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учас ника продати частку (її части ну) або протягом іншого строк у, встановленого статутом то вариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її ча стина) учасника може бути від чужена третій особі. Частка у часника товариства з обмежен ою відповідальністю може бут и відчужена до повної її спла ти лише в тій частині, в якій ї ї уже сплачено. У разі придбан ня частки (її частини) учасник а самим товариством з обмеже ною відповідальністю воно зо бов'язане реалізувати її інш им учасникам або третім особ ам протягом строку, що не пере вищує одного року, або зменши ти свій статутний капітал ві дповідно до статті 52 цього Зак ону. Протягом цього періоду р озподіл прибутку, а також гол осування і визначення кворум у у вищому органі проводятьс я без урахування частки, прид баної товариством.
Цивільний кодекс України у ст. 147 передбачає, що учасник то вариства з обмеженою відпові дальністю має право продати чи іншим чином відступити св ою частку (її частину) у статут ному капіталі одному або кіл ьком учасникам цього товарис тва. Відчуження учасником то вариства з обмеженою відпові дальністю своєї частки (її ча стини) третім особам допуска ється, якщо інше не встановле но статутом товариства. Учас ники товариства користуютьс я переважним правом купівлі частки (її частини) учасника п ропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товари ства чи домовленістю між уча сниками не встановлений інши й порядок здійснення цього п рава. Купівля здійснюється з а ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропо нувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товари ства не скористаються своїм переважним правом протягом м ісяця з дня повідомлення про намір учасника продати част ку (її частину) або протягом ін шого строку, встановленого с татутом товариства чи домовл еністю між його учасниками, ч астка (її частина) учасника мо же бути відчужена третій осо бі. Частка учасника товарист ва з обмеженою відповідальні стю може бути відчужена до по вної її сплати лише у тій част ині, в якій її уже сплачено. У р азі придбання частки (її част ини) учасника самим товарист вом з обмеженою відповідальн істю воно зобов'язане реаліз увати її іншим учасникам або третім особам протягом стро ку та в порядку, встановлених статутом і законом, або зменш ити свій статутний капітал в ідповідно до статті 144 цього К одексу. Частка у статутному к апіталі товариства з обмежен ою відповідальністю переход ить до спадкоємця фізичної о соби або правонаступника юри дичної особи - учасника товар иства, якщо статутом товарис тва не передбачено, що такий п ерехід допускається лише за згодою інших учасників товар иства. Розрахунки із спадкоє мцями (правонаступниками) уч асника, які не вступили до тов ариства, здійснюються відпов ідно до положень статті 148 цьо го Кодексу.
Згідно із ст. 100 Цивільного ко дексу України, право участі у товаристві є особистим нема йновим правом і не може окрем о передаватися іншій особі. У часники товариства мають пра во вийти з товариства, якщо ус тановчими документами не вст ановлений обов'язок учасника письмово попередити про сві й вихід з товариства у визнач ений строк, який не може перев ищувати одного року. Учасник товариства у випадках та в по рядку, встановлених законом, може бути виключений з товар иства.
Цивільний кодекс України у ст. 361 передбачає, що співвласн ик має право самостійно розп орядитися своєю часткою у пр аві спільної часткової власн ості.
Відповідно до вимог ст. 362 Цив ільного кодексу України, у ра зі продажу частки у праві спі льної часткової власності сп іввласник має переважне прав о перед іншими особами на її к упівлю за ціною, оголошеною д ля продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавец ь частки у праві спільної час ткової власності зобов'язани й письмово повідомити інших співвласників про намір прод ати свою частку, вказавши цін у та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласни ки відмовилися від здійсненн я переважного права купівлі чи не здійснять цього права щ одо нерухомого майна протяго м одного місяця, а щодо рухомо го майна - протягом десяти дні в від дня отримання ними пові домлення, продавець має прав о продати свою частку іншій о собі. Якщо бажання придбати ч астку у праві спільної частк ової власності виявили кільк а співвласників, продавець м ає право вибору покупця. У раз і продажу частки у праві спіл ьної часткової власності з п орушенням переважного права купівлі співвласник може пр ед'явити до суду позов про пер еведення на нього прав та обо в'язків покупця. Одночасно по зивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду гро шову суму, яку за договором по винен сплатити покупець. Д о таких вимог застосовується позовна давність в один рік . Передача співвласником св ого переважного права купівл і частки у праві спільної час ткової власності іншій особі не допускається.
23.04.2008 року між ФІРМОЮ «Т.М.М.»-Т ОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВ ІДАЛЬНІСТЮ»та ОСОБА_1 з до триманням вимог ст.ст. 100, 114, 116, 117, 147 , 203, 361, 362 Цивільного кодексу Укра їни, ст. 53 Закону України «Про г осподарські товариства»укл адено договір купівлі-продаж у (відступлення) частки у стат утному фонді (капіталі) товар иства з обмеженою відповідал ьністю «Утілсервіс»від 23.04.2008 р оку (далі за текстом: Договір), згідно п.п. 1.1., 1.2. якого ОСОБА_1 передав у власність ФІРМИ «Т .М.М.»-ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ В ІДПОВІДАЛЬНІСТЮ»належну Ві дповідачу частину у розмірі 19,5 %, що становить 39000,00 грн., від нал ежної Відповідачу частки у с татутному фонді (капіталі) то вариства з обмеженою відпові дальністю «Утілсервіс»у роз мірі 43 %, що становить 86000,00 грн.
Згідно довідки з єдиного де ржавного реєстру підприємст в та організацій України сер ії АБ за № 139030, виданої 14.03.2008 року, о сновними видами діяльності т овариства з обмеженою відпов ідальністю «Утілсервіс»за К ВЕД є: - 90.02.0 збирання та знищення інших відходів; - 90.03.0 прибиранн я сміття, боротьба з забрудне нням та подібні види діяльно сті; - 60.24.0 діяльність автомобіл ьного вантажного транспорту .
Судом встановлено, що згідн о даних єдиного державного р еєстру юридичних осіб та фіз ичних осіб підприємців, това риство з обмеженою відповіда льністю «Утіл-сервіс», ідент ифікаційний код: 25566174, зареєстр овано 07.04.1998 року за адресою: 07800, Ки ївська обл., Бородянський р-н, смт Бородянка, провулок Жовт невий, 9, про що в єдиному держа вному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємці в 07.04.1998 року зроблено запис за № 1 331 120 0000 000183, що підтверджується ви пискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фі зичних осіб підприємців сері ї ААБ за №664497, копія якої знаход иться в матеріалах справи.
Відповідно до відомостей є диного державного реєстру юр идичних осіб та фізичних осі б підприємців, товариство з о бмеженою відповідальністю « Утілсервіс», ідентифікаційн ий код: 33008064, зареєстровано 15.10.2004 р оку за адресою: 07800, Київська об л., Бородянський р-н, смт Бород янка, провулок Жовтневий, 9, пр о що в єдиному державному реє стрі юридичних осіб та фізич них осіб підприємців 15.10.2004 року зроблено запис за № 1 331 102 0000 000041, що підтверджується випискою з єдиного державного реєстру ю ридичних осіб та фізичних ос іб підприємців серії ААБ за № 664496, копія якої знаходиться в м атеріалах справи.
Суд уважно дослідивши випи ски з єдиного державного реє стру юридичних осіб та фізич них осіб підприємців серії А АБ за №664497 та серії ААБ за № 664496 пр иходить до висновку, що товар иство з обмеженою відповідал ьністю «Утіл-сервіс»за адрес ою: 07800, Київська обл., Бородянсь кий р-н, смт Бородянка, провуло к Жовтневий, 9, зареєстрова но на шість років раніше реєс трації товариства з обмежено ю відповідальністю «Утілсер віс» за адресою: 07800, Київськ а обл., Бородянський р-н, смт Бо родянка, провулок Жовтневий, 9, що в свою чергу спростовує п озицію Позивача з приводу то го, що товариство з обмеженою відповідальністю «Утілсерв іс»за адресою: 07800, Київська обл ., Бородянський р-н, смт Бородя нка, провулок Жовтневий, 9, зар еєстровано раніше товариств а з обмеженою відповідальніс тю «Утіл-сервіс»за адресою: 078 00, Київська обл., Бородянський р-н, смт Бородянка, провулок Ж овтневий, 9.
Крім того, судом встановлен о, що за адресою: 07800, Київська об л., Бородянський р-н, смт Бород янка, провулок Жовтневий, 9, ді яльністю по утворенню та роз міщенню відходів на полігонн і твердих побутових відходів товариства з обмеженою відп овідальністю «Утілсервіс»з аймається виключно товарист во з обмеженою відповідальні стю «Утілсервіс»та за вказан ою адресою будь-яка інша юрид ична особа, зокрема товарист во з обмеженою відповідальні стю «Утіл-сервіс», діяльніст ю по утворенню та розміщенню відходів на полігонні тверд их побутових відходів товари ства з обмеженою відповідаль ністю «Утілсервіс»не займає ться, що підтверджується доз волом на розміщення відходів у 2009 році від 27.03.2008 року за №05-3, лім ітом на утворення та розміще ння відходів у 2009 році від 04.07.2008 р оку, дозволом на розміщення в ідходів у 2010 році від 02.12.2009 року з а №751-3, лімітом на утворення та розміщення відходів у 2010 році від 27.01.2010 року, дозволом на розм іщення відходів у 2011 році від 16 .11.2010 року за №712-3, лімітом на утво рення та розміщення відходів у 2011 році від 12.12.2010 року, тимчасов им договором оренди земельно ї ділянки від 05.11.2004 року та дого вором оренди земельної ділян ки від 27.09.2005 року, копії яких зна ходяться в матеріалах справи .
Також, виписками з єдиного д ержавного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підпри ємців серії ААБ за №664497 та сері ї ААБ за № 664496 спростовується п озиція Позивача про те, що Від повідач відступивши Позивач у за договором купівлі-прода жу частки у статутному фонді (капіталі) товариства з обмеж еною відповідальністю «Утіл сервіс»вчинив удаваний прав очин, в зв'язку з тим, що діяв з прихованим умислом створи ти нове товариство з обмежен ою відповідальністю зі схожо ю назвою «Утіл-сервіс»після укладення договору купівлі-п родажу (відступлення) з метою використання комерційної на зви товариства з обмеженою в ідповідальністю «Утілсерві с»для введення контрагентів товариства з обмеженою відп овідальністю «Утілсервіс»в оману для забезпечення їх го сподарських взаємовідносин з товариством з обмеженою ві дповідальністю «Утіл-сервіс ».
За таких обставин є необґру нтованою та безпідставною по зиція Позивача про те, що Відп овідач в порушення вимог ст.с т. 489, 490, 491 Цивільного кодексу Укр аїни після відступлення Поз ивачу за договором купівлі-п родажу частки у статутному ф онді (капіталі) товариства з о бмеженою відповідальністю « Утілсервіс»створив з аналог ічною назвою товариство з об меженою відповідальністю зі схожою назвою «Утіл-сервіс» та використовував комерційн у назву «Утілсервіс»для введ ення контрагентів товариств а з обмеженою відповідальніс тю «Утілсервіс»в оману з мет ою забезпечення їх господарс ьких взаємовідносин з товари ством з обмеженою відповідал ьністю «Утіл-сервіс»за адрес ою: 07800, Київська обл., Бородянсь кий р-н, смт Бородянка, провуло к Жовтневий, 9, по утворенню та розміщенню відходів на полі гонні твердих побутових відх одів товариства з обмеженою відповідальністю «Утілсерв іс».
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господ арського кодексу України, го сподарським визнається зобо в'язання, що виникає між суб'єк том господарювання та іншим учасником (учасниками) відно син у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Ко дексом, в силу якого один суб'є кт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний в чинити певну дію господарськ ого чи управлінсько-господар ського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роб оту, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощ о), або утриматися від певних д ій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредито р) має право вимагати від зобо в'язаної сторони виконання ї ї обов'язку.
Згідно з ч. 7 ст. 179 Господарськ ого кодексу України, господа рські договори укладаються з а правилами, встановленими Ц ивільним кодексом України з урахуванням особливостей, пе редбачених цим Кодексом, інш ими нормативно-правовими акт ами щодо окремих видів догов орів.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивіль ного кодексу України, правоч ином є дія особи, спрямована н а набуття, зміну або припинен ня цивільних прав та обов'я зків.
Цивільним кодексом Україн и у ч. 2 ст. 202 закріплено, що право чини можуть бути односторонн іми та дво- чи багатосторонні ми (договори).
Крім того, Цивільний кодекс України у ст. 6 передбачає, що с торони мають право укласти д оговір, який не передбачений актами цивільного законодав ства, але відповідає загальн им засадам цивільного законо давства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільн ого законодавства, свої відн осини, які не врегульовані ци ми актами. Сторони в договорі можуть відступити від полож ень актів цивільного законод авства і врегулювати свої ві дносини на власний розсуд. Ст орони в договорі не можуть ві дступити від положень актів цивільного законодавства, як що в цих актах прямо вказано п ро це, а також у разі, якщо обов 'язковість для сторін положе нь актів цивільного законода вства випливає з їх змісту аб о із суті відносин між сторон ами. Положення частин першої , другої і третьої цієї статті застосовуються і до односто ронніх правочинів.
Також, Цивільний кодекс Укр аїни у ст. 628 передбачає, що зміс т договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд с торін і погоджені ними, та умо ви, які є обов'язковими відпов ідно до актів цивільного зак онодавства. Сторони мають пр аво укласти договір, в якому м істяться елементи різних дог оворів (змішаний договір). До в ідносин сторін у змішаному д оговорі застосовуються у від повідних частинах положення актів цивільного законодавс тва про договори, елементи як их містяться у змішаному дог оворі, якщо інше не встановле но договором або не випливає із суті змішаного договору.
Господарський кодекс Укр аїни у ч.ч. 2, 3 ст. 202 передбачає, що господарське зобов'язання припиняється також у разі ви знання недійсним за рішенням суду. До відносин щодо припин ення господарських зобов'я зань застосовуються відпові дні положення Цивільного код ексу України з урахуванням о собливостей, встановлених ци м Кодексом.
Статтею 203 Цивільного кодек су України встановлені вимог и, додержання яких є необхідн им для чинності правочину, а с аме, зміст правочину не може с уперечити цьому Кодексу, інш им актам цивільного законода вства, а також моральним заса дам суспільства.
Відповідно до ст. 215 Цивільно го кодексу України, підставо ю недійсності правочину є не додержання в момент вчинення правочину стороною (сторона ми) вимог, які встановлені час тинами першою - третьою, п' ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочи н, якщо його недійсність вста новлена законом (нікчемний п равочин).
Вказаний Кодекс у ст.216 перед бачає, що недійсний правочин не створює юридичних наслід ків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Цей же Кодекс у п.5 ст.216 передб ачає, що вимога про застосува ння наслідків недійсності ні кчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заін тересованою особою.
Статтею 228 Цивільного кодек су України встановлено право ві наслідки вчинення правочи ну, який порушує публічний по рядок. Так, правочин вважаєть ся таким, що порушує публічни й порядок, якщо він був спрямо ваний на порушення конституц ійних прав і свобод людини і г ромадянина, знищення, пошкод ження майна фізичної або юри дичної особи, держави, Автоно мної Республіки Крим, терито ріальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, як ий порушує публічний порядок , є нікчемним.
Відповідно до ст. 236 Цивільно го кодексу України, нікчемни й правочин або правочин, визн аний судом недійсним, є недій сним з моменту його вчинення .
Господарський кодекс Укра їни у ст. 5 передбачає, що право вий господарський порядок в Україні формується на основі оптимального поєднання ринк ового саморегулювання еконо мічних відносин суб'єктів го сподарювання та державного р егулювання макроекономічни х процесів, виходячи з консти туційної вимоги відповідаль ності держави перед людиною за свою діяльність та визнач ення України як суверенної і незалежної, демократичної, с оціальної, правової держави. Конституційні основи право вого господарського порядку в Україні становлять: право в ласності Українського народ у на землю, її надра, атмосферн е повітря, водні та інші приро дні ресурси, які знаходяться в межах території України, пр иродні ресурси її континента льного шельфу, виключної (мор ської) економічної зони, що зд ійснюється від імені Українс ького народу органами держав ної влади і органами місцево го самоврядування в межах, ви значених Конституцією Украї ни; право кожного громадянин а користуватися природними о б'єктами права власності нар оду відповідно до закону; заб езпечення державою захисту п рав усіх суб'єктів права влас ності і господарювання, соці альної спрямованості економ іки, недопущення використанн я власності на шкоду людині і суспільству; право кожного в олодіти, користуватися і роз поряджатися своєю власністю , результатами своєї інтелек туальної, творчої діяльності ; визнання усіх суб'єктів прав а власності рівними перед за коном, непорушності права пр иватної власності, недопущен ня протиправного позбавленн я власності; економічна бага томанітність, право кожного на підприємницьку діяльніст ь, не заборонену законом, визн ачення виключно законом прав ових засад і гарантій підпри ємництва; забезпечення держа вою захисту конкуренції у пі дприємницькій діяльності, не допущення зловживання моноп ольним становищем на ринку, н еправомірного обмеження кон куренції та недобросовісної конкуренції, визначення пра вил конкуренції та норм анти монопольного регулювання ви ключно законом; забезпечення державою екологічної безпек и та підтримання екологічної рівноваги на території Укра їни; забезпечення державою н алежних, безпечних і здорови х умов праці, захист прав спож ивачів; взаємовигідне співро бітництво з іншими країнами; визнання і дія в Україні прин ципу верховенства права. Суб 'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері го сподарювання здійснюють сво ю діяльність у межах встанов леного правового господарсь кого порядку, додержуючись в имог законодавства.
З врахуванням викладено с уд приходить до висновку про відсутність підстав, передб ачених ст.ст. 203, 215, 228 Цивільного кодексу України, для визнанн я недійсним договору купівлі -продажу (відступлення) частк и у статутному фонді (капітал і) товариства з обмеженою від повідальністю «Утілсервіс» від 23.04.2008 року, в зв'язку з тим, щ о вказаний Договір укладений з дотриманням вимог Цивільн ого та Господарського кодекс ів України.
Таким чином, суд приходить д о висновку, що Договір є чинни м та правомірним і підстави д ля визнання його недійсним в ідсутні, внаслідок чого в зад оволенні вимог Позивача про визнання Договору недійсним слід відмовити в повному обс язі.
Судом береться до уваги, що позовні вимоги про застосува ння наслідків недійсності пр авочину, визнання недійсним рішення загальних зборів від 23.04.2008 року товариства з обмежен ою відповідальністю «Утілсе рвіс», скасування реєстрацій них записів та визнання неді йсним акту заліку зустрічних однорідних вимог від 19.02.2009 року є похідними від позовних вим ог про визнання Договору нед ійсним.
Правомірність Договору та відсутність підстав для виз нання останнього недійсним п ризводить до відсутності під став для застосування наслід ків недійсності правочину, в изнання недійсним рішення за гальних зборів від 23.04.2008 року то вариства з обмеженою відпові дальністю «Утілсервіс», скас ування реєстраційних записі в та визнання недійсним акту заліку зустрічних однорідни х вимог від 19.02.2009 року за Догово ром, в зв'язку з чим суд прихо дить до висновку про відмову в задоволенні цих вимог Пози вача в повному обсязі.
Одночасно, судом береться д о уваги, що Цивільний кодекс У країни в ст. 258 передбачає, що дл я окремих видів вимог законо м може встановлюватися спеці альна позовна давність: скор очена або більш тривала порі вняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується, зок рема, до вимог: 1) про стягнення неустойки (штрафу, пені); 2) про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засо бах масової інформації. У цьо му разі позовна давність обч ислюється від дня поміщення цих відомостей у засобах мас ової інформації або від дня, к оли особа довідалася чи могл а довідатися про ці відомост і; 3) про переведення на співвл асника прав та обов'язків пок упця у разі порушення перева жного права купівлі частки у праві спільної часткової вл асності (стаття 362 цього Кодек су); 4) у зв'язку з недоліками про даного товару (стаття 681 цього Кодексу); 5) про розірвання дог овору дарування (стаття 728 цьо го Кодексу); 6) у зв'язку з переве зенням вантажу, пошти (стаття 925 цього Кодексу); 7) про оскарже ння дій виконавця заповіту (с таття 1293 цього Кодексу). Позовн а давність у п'ять років засто совується до вимог про визна ння недійсним правочину, вчи неного під впливом насильств а або обману. Позовна давніст ь у десять років застосовуєт ься до вимог про застосуванн я наслідків нікчемного право чину.
Згідно із вимогами ст. 256 Циві льного кодексу України, позо вна давність - це строк, у межа х якого особа може звернутис я до суду з вимогою про захист свого цивільного права або і нтересу.
Відповідно до вимог ст. 253 Цив ільного кодексу України, пер ебіг строку починається з на ступного дня після відповідн ої календарної дати або наст ання події, з якою пов'язано йо го початок.
В ході розгляду справи вста новлено, що строки позовної д авності для визнання недійсн им договору купівлі-продажу (відступлення) частки у стату тному фонді (капіталі) товари ства з обмеженою відповідаль ністю «Утілсервіс», застосув ання наслідків недійсності п равочину та для визнання нед ійсним рішення загальних збо рів товариства з обмеженою в ідповідальністю «Утілсерві с»закінчилися 23.04.2011 року.
Згідно із вимогами ст. 254 Циві льного кодексу України, стро к, що визначений роками, сплив ає у відповідні місяць та чис ло останнього року строку. До строку, що визначений піврок ом або кварталом року, застос овуються правила про строки, які визначені місяцями. При ц ьому відлік кварталів ведеть ся з початку року. Строк, що ви значений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Строк, що визна чений у півмісяця, дорівнює п 'ятнадцяти дням. Якщо закінче ння строку, визначеного міся цем, припадає на такий місяць , у якому немає відповідного ч исла, строк спливає в останні й день цього місяця. Строк, що визначений тижнями, спливає у відповідний день останньог о тижня строку. Якщо останній день строку припадає на вихі дний, святковий або інший нер обочий день, що визначений ві дповідно до закону у місці вч инення певної дії, днем закін чення строку є перший за ним р обочий день.
Відповідно до вимог ст. 256 Цив ільного кодексу України, поз овна давність - це строк, у меж ах якого особа може звернути ся до суду з вимогою про захис т свого цивільного права або інтересу.
Позивач звернувся до госпо дарського суду з позовом про визнання недійсним договору купівлі-продажу (відступлен ня) частки у статутному фонді (капіталі) товариства з обмеж еною відповідальністю «Утіл сервіс», застосування наслід ків недійсності правочину та для визнання недійсним ріше ння загальних зборів товарис тва з обмеженою відповідальн істю «Утілсервіс»20.10.2011 року, вн аслідок чого пропустив строк позовної давності для визна ння недійсним договору купів лі-продажу (відступлення) час тки у статутному фонді (капіт алі) товариства з обмеженою в ідповідальністю «Утілсерві с», застосування наслідків н едійсності правочину та для визнання недійсним рішення з агальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю «Утілсервіс»в позовному пор ядку.
Цивільний кодекс України у ст.267 передбачає, що особа, яка виконала зобов'язання після спливу позовної давності, не має права вимагати повернен ня виконаного, навіть якщо во на у момент виконання не знал а про сплив позовної давност і. Заява про захист цивільног о права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду н езалежно від спливу позовної давності. Позовна давність з астосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробл еною до винесення ним рішенн я. Сплив позовної давності, пр о застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пр опущення позовної давності, порушене право підлягає захи сту.
Відповідач у справі у своєм у відзиві на позовну заяву зв ернувся до суду із заявою про застосування до позовних ви мог Позивача строку позовної давності. При цьому Позивач н е намагався наводити і довод ити суду поважність причин п ропуску строків позовної дав ності.
Таким чином, суд приходить д о висновку про пропуск Позив ачем строку позовної давност і щодо вимог про визнання нед ійсним договору купівлі-прод ажу (відступлення) частки у ст атутному фонді (капіталі) тов ариства з обмеженою відповід альністю «Утілсервіс», засто сування наслідків недійснос ті правочину та про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства з обмежен ою відповідальністю «Утілсе рвіс»при відсутності будь-як их поважних причин для таког о пропуску, в зв'язку з чим в задоволенні вказаних вимог П озивача слід відмовити в пов ному обсязі.
На підставі викладених обс тавин суд приходить до ви сновку, що позовні вимоги Поз ивача є безпідставни ми, необґрунтованими та не до веденими суду за допомог ою належних і допустимих док азів, в зв'язку з чим суд відм овляє в їх задоволенні повні стю.
Відповідно до вимог ст.32 Гос подарського процесуального кодексу України, доказами у с праві є будь-які фактичні дан і, на підставі яких господарс ький суд у визначеному закон ом порядку встановлює наявні сть чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також і нші обставини, які мають знач ення для правильного вирішен ня господарського спору.
Господарський процесуальн ий кодекс України у ст.36 встан овлює, що письмовими доказам и є документи і матеріали, які містять дані про обставини, щ о мають значення для правиль ного вирішення спору.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що копії документів, які знаход яться в матеріалах справи та надавались Відповідачем суд у в якості доказів, можуть вва жатися належними та допустим ими письмовими доказами, які стосуються предмета спору т а обставин справи.
Згідно зі ст. 33 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які в она посилається як на підста ву своїх вимог і заперечень.
У судових засіданнях надан і Позивачем докази спростова ні за допомогою належних і до пустимих доказів, які містят ься у матеріалах справи, та за перечувались Відповідачем п ротягом судового розгляду сп рави.
З врахуванням викладеног о суд приходить до висновку п ро те, що в задоволені вимог По зивача слід відмовити у повн ому обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господ арського процесуального код ексу України, при відмові в за доволені позову господарськ і витрати покладаються на по зивача.
Господарські витрати покл адаються судом на Позивача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Госпо дарського процесуального ко дексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенн і позову ФІРМИ «Т.М.М.»-ТОВАРИС ТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬН ІСТЮ», ідентифікаційний код: 14073675, місцезнаходження: 03146, м. Ки їв, вул. Чаадаєва, 2-Б, до ОСОБА _1, місце знаходження: 01021, АД РЕСА_1, місце реєстрації А ДРЕСА_2, місце проживання: АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, третя особа , яка не заявляє самостійних в имог на предмет спору на стор оні відповідача: товари ство з обмеженою відповідаль ністю «УТІЛСЕРВІС», ідентифі каційний код: 33008064, місцезнаход ження: 07800, Київська обл., Бородя нський р-н, смт Бородянка, пров . Жовтневий, 9, про визнання нед ійсним договору купівлі-прод ажу (відступлення) частки у ст атутному фонді (капіталі) тов ариства з обмеженою відповід альністю «Утілсервіс», засто сування наслідків недійснос ті правочину, визнання недій сним рішення загальних зборі в, скасування реєстраційних записів та визнання недійсни м акту заліку зустрічних одн орідних вимог, - відмов ити повністю.
2. Господарські витрат и за даним позовом у вигляді д ержавного мита у сумі 85,00 грн. (в ісімдесят п'ять гривень 00 ко п.) та витрат на інформаційно-т ехнічне забезпечення судово го процесу у сумі 236,00 грн. (двіст і тридцять шість гривень 00 коп .) покласти на ФІРМУ «Т.М.М.»-ТОВ АРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІД АЛЬНІСТЮ», ідентифікаційний код: 14073675, місцезнаходження: 03146, м. Київ, вул. Чаадаєва, 2-Б.
Дане рішення госпо дарського суду Київської обл асті набирає законної сили п ісля закінчення десятиденно го строку з дня його належног о оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляц ійному порядку.
Суддя П.Ф. Скутельни к
Рішення підписано 15.11.2011 рок у
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2011 |
Оприлюднено | 25.11.2011 |
Номер документу | 19283776 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Скутельник П.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні