Справа № 2-376/11р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2011 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Луста С.А.,
при секретарі Дячук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Березнегуватського району Миколаївської області в інтересах ОСОБА_1 до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Енергія»про визнання недійсним договору на право оренди земельної ділянки та зобов’язання повернути земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
13 вересня 2011 року прокурор Березнегуватського району в інтересах позивачки звернувся до Березнегуватського районного суду Миколаївської області з позовом до відповідача про визнання недійсним договору на право оренди земельної ділянки та зобов’язання повернути земельну ділянку.
В позові зазначив, що 18 червня 2003 року між позивачкою та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7,30 гектари строком на 10 років, що належить позивачці на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку. Відповідно до Закону України «Про оренду землі»та Цивільного кодексу України (1963 року), які діяли на той час, договір повен бути посвідчений нотаріально, однак він нотаріально не посвідчувався. Позивачка звернулася до відповідача із заявою про повернення земельної ділянки через недійсність договору оренди, однак останнім їй було відмовлено, в зв’язку з чим він в інтересах позивачки звернувся до суду.
Прокурор в судове засідання не з’явився, направив заяву про слухання справи у його відсутність та підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивачки в судове засідання не з’явився, направив заяву про слухання справи за його відсутності та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання також не з’явилася, направила заяву про слухання справи у її відсутність та визнання позову в повному обсязі.
Дослідивши докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивачка є власником земельної ділянки площею 7,30 гектари в межах території Березнегуватського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 022601, виданого Березнегуватською райдержадміністрацією 05 травня 2003 року (а.с.8).
Між позивачкою та відповідачем було укладено договір на право оренди зазначеної земельної ділянки строком на 10 років, який було зареєстровано Березнегуватським районним відділом земельних ресурсів 18 червня 2003 року за реєстровим № 518 (а.с.16-17).
Даний договір нотаріально не посвідчувався.
06 червня 2011 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про розірвання договору оренди землі, на що отримала відповідь, що розірвання договору буде проведено лише після встановлення меж земельної ділянки в натурі. Крім того відповідачем їй було запропоновано відмовитись від отримання орендної плати (а.с.10-11).
Суд вважає, що між сторонами мають місце цивільно-правові відносини, що випливають з договору оренди землі та правовідносини, щодо недійсності угод.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про оренду землі»(в редакції станом на 18 червня 2003 року), договір оренди землі –це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.
Частина 1 ст.16 зазначеного Закону передбачає, що договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації.
Згідно ч.3 ст.13 Закону, договір оренди земельної ділянки посвідчується нотаріально за її місцезнаходженням: на строк до п’яти років –за бажанням однієї із сторін договору; на строк більше п’яти років –в обов’язковому порядку.
У відповідності до ч.1 ст.47 ЦК України (1963 року), який діяв на час укладення договору, нотаріальне посвідчення угод обов’язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угод з наслідками, передбаченими частиною другою статті 48 цього Кодексу.
Частина 2 ст.48 зазначеного Кодексу передбачає, що по недійсній угоді кожна з сторін зобов’язана повернути другій стороні все одержане за угодою, а при неможливості повернути одержане в натурі –відшкодувати його вартість у грошах, якщо інші наслідки недійсності угоди не передбачені законом.
З огляду на викладене, враховуючи, що договір на право оренди земельної ділянки укладений між позивачкою та відповідачем на строк більше п’яти років, нотаріально не посвідчувався, сторони за визнанням договору дійсним до суду не зверталися, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора в інтересах позивачки є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212 –215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву прокурора Березнегуватського району Миколаївської області в інтересах ОСОБА_1 до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Енергія»про визнання недійсним договору на право оренди земельної ділянки та зобов’язання повернути земельну ділянку, задовольнити.
Визнати недійсним договір на право оренди земельної ділянки укладений між ОСОБА_1 та приватно-орендним сільськогосподарським підприємством «Енергія», зареєстрований Березнегуватським районним відділом земельних ресурсів 18 червня 2003 року за № 518.
Зобов’язати приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Енергія»повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 7,3 гектари в межах території Березнегуватського району Миколаївської області, яка належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 022601 виданого Березнегуватською райдержадміністрацією 05 травня 2003 року, кадастрові номери 4821180700:16:000:0075 та 4821180700:16:000:0039.
Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Енергія»витрати на оплату судового збору –94,10 грн. на розрахунковий рахунок 31216206700065, код ЄДРПОУ 23628405, одержувач «Управління державного казначейства у Березнегуватському районі»код 22030001, МФО 826013.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів, з дня отримання його копії.
Суддя С. А. Луста
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2011 |
Оприлюднено | 03.04.2012 |
Номер документу | 19399757 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні