45/325-07
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2008 р. № 45/325-07
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого,
Костенко Т.Ф.,Коробенко Г.П.
розглянувши матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Сварог Ессет Менеджмент"
на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 05.05.2008
у справігосподарського суду Харківської області
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Сварог Ессет Менеджмент"
доВАТ "Турбоатом"
третя особаФонд державного майна України
за участю:прокуратури Харківської області
провизнання недійсними рішень загальних зборів
в судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача:Терещук О.О.-дов. № 862 від 12.05.2008; Дровніков О.В.-дов.№ 863 від 12.05.2008
від відповідача:Калюжний Д.В.- дов.№ 1-40/12-37 від 28.08.2007
від 3-ої особи:не з'явилися
від Генеральної прокуратури:не з'явилися
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського Харківської області від 27.02.2008 повернено позивачу без розгляду заяву про збільшення позовних вимог від 21.02.2008 та відмовлено позивачу в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
В задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою від 05.05.2008 Харківського апеляційного господарського суду рішення господарського суду Харківської області від 27.02.2008 залишено без змін.
Судові рішення мотивовано тим, що відповідно ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 159 Цивільного Кодексу України, вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості та виду акцій, що їм належать.
Оскільки, кворум на проведення 28.08.2007 загальних зборів акціонерів ВАТ "Турбоатом" забезпечено, то рішення, які приймались на зборах є правомочними.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, що ТОВ "Компанія з управління активами "Сварог Ессет Менеджмент" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати посилаючись на те, що судами порушені норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 32, 43 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст.13, 92, 170, 173 Цивільного кодексу України, Закон України "Про господарські товариства".
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити.
Господарським судом встановлено, що ВАТ "Турбоатом" засноване відповідно до рішення Фонду державного майна України від 31.01.1996, наказом №16-АТ шляхом перетворення державного підприємства "Науково-виробниче об'єднання "Турбоатом" у ВАТ відповідно до Указу Президента України "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26.11.1994 за № 699/94.
Статутний фонд товариства становить 105624130 грн. та розділений на 422 496 520 акцій номінальною вартістю 25 копійок, з яких 317 819 106 акцій вартістю 79 454 776,50 грн. що складає 75,2241% і які належать державі в особі Фонду державного майна України.
За період з 01.01.2007 по 31.12.2007 пакет акцій у статутному фонді ВАТ "Турбоатом", що належить державі в особі Фонду державного майна України, не змінювався.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 116 Цивільного кодексу України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством, крім випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом. Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.
Згідно з ч. 6 ст. 6 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок", прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прості акції надають їх власникам однакові права.
Частиною 1 ст.159 Цивільного кодексу України встановлено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать. Аналогічна норма передбачена п. 9.1.1 статуту ВАТ “Турбоатом”.
За нормами ст.43 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів.
Будь-який з акціонерів має право вносити свої пропозиції щодо порядку денного загальних зборів не пізніш як за 30 днів до їх скликання. Рішення про включення цих пропозицій до порядку денного приймається виконавчим органом товариства. Пропозиції акціонерів, які володіють більш як 10 відсотками голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом.
Відповідно до підпункту 9.1.7 статуту ВАТ “Турбоатом” про проведення загальних зборів акціонерів держателі простих іменних акцій повідомляються персонально простим листом. З рішенням про зміни в порядку денному всі акціонери повинні бути ознайомлені не пізніше як за 10 днів до проведення зборів шляхом надання загального повідомлення в засобах масової інформації, де було надруковане повідомлення про скликання загальних зборів.
Пунктом 4.2 статуту ВАТ “Турбоатом” передбачено право акціонера на участь в управлінні товариством шляхом участі та голосування на загальних зборах акціонерів особисто або через вільно обраного представника, вносити пропозиції та вимагати включення їх до порядку денного загальних зборів, відповідно до статуту ВАТ “Турбоатом”.
Згідно зі ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'явника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій (сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів).
Акціонери, які володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, та/або Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку можуть призначати своїх представників для контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах, про що вони до початку реєстрації письмово повідомляють виконавчий орган акціонерного товариства.
Таким чином, ТОВ “КУА “Сварог Ессет Менеджмент” має право брати участь в управлінні справами товариства шляхом участі в роботі його вищого органу - загальних зборів акціонерів і вирішенні питань, віднесених статутом ВАТ “Турбоатом” до компетенції загальних зборів акціонерів.
28.08.2007 відбулися чергові загальні збори акціонерів ВАТ “Турбоатом”, за результатами яких відповідачем складено протокол № 9.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що повідомлення про проведення чергових загальних зборів акціонерів ВАТ “Турбоатом”, призначених на 28.08.2007 та про порядок денний загальних зборів, надруковано у газеті "Время" від 10.07.2007 за. № 117 та бюлетені "Цінні папери України" від 09.07.2007 за №151-152. Зміни до порядку денного надруковані в газеті "Время" від 17.08.2007 за № 145 та бюлетені "Цінні папери України" від 17.08.2007 за № 185-186. На адресу власників акцій ВАТ “Турбоатом”, в тому числі: пайових закритих не диверсифікованих венчурних фондів "Перший", "Другий", "Третій", "Четвертий", управління активами яких здійснюється TOB "КУА "Сварог Ессет Менеджмент", направлені повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, а також інформація щодо порядку денного зборів (№ з/п 54, 55, 56, 57).
Як встановили господарські суди, позивачу були забезпечені всі необхідні умови для реалізації його права на участь в управлінні справами ВАТ “Турбоатом”, шляхом його участі у загальних зборах акціонерів.
Згідно з ч. 8 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
За протоколом чергових загальних зборів акціонерів ВАТ «Турбоатом»№9 від 28.08.2007 всього зареєстровано 366 акціонерів, власників 326687913 простих іменних голосуючих акцій, що складає 77,32 % від загальної кількості голосуючих акцій, тому кворум для проведення зборів був забезпечений.
За результатами контролю представниками комісії складено протокол, згідно з яким реєстрація акціонерів здійснювалась на підставі зведеного облікового реєстру власників іменних цінних паперів станом на 23.08.2008, який був прошитий, пронумерований та скріплений печаткою ВАТ "Міжрегіональний фондовий союз" та реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Турбоатом", складеного станом на 24.07.2007, який був прошитий, пронумерований та скріплений підписом та печаткою реєстратора TOB "Реєстр Холдінг".
Проведення реєстрації акціонерів не за реєстрами, складеними у день проведення зборів, є порушенням ст. 41 Закону України «Про господарські товариства». Однак, зважаючи на те, що ухвалою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25.07.2007 заборонено реєстратору ТОВ «Реєстр Холдінг»складати та надавати будь-кому реєстр акціонерів ВАТ “Турбоатом»”, а постановою про відкриття виконавчого провадження № 649/2 від 28.08.2007 на виконання судового рішення зобов'язано провести загальні збори акціонерів ВАТ “Турбоатом”, то суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що за відсутності доказів про недостовірність данних щодо реєстрації акціонерів, які приймали участь у загальних зборах, правових підстав для визнання недійсними рішень, прийнятих загальними зборами акціонерів, не має.
Посилання позивача щодо не легітимності представника державного концерну "Укратомпром" представляти інтереси Фонду державного майна України на загальних зборах акціонерів ВАТ "Турбоатом" 28.08.2007 є безпідставними та необґрунтованими, оскільки, як юридична особа, державний концерн "Укратомпром" створений на виконання постанов Кабінету Міністрів України "Про вдосконалення управління атомно-промисловим комплексом" від 29.12.2006 № 1854 та "Деякі питання державного концерну "Укратомпром" від 14.03.2007 №456.
29.05.2007 Фонд державного майна України та державний концерн "Укратомпром" уклали договір-доручення № 331 на здійснення функцій з управління державними корпоративними правами.
Передача пакета акцій державному концерну “Укратомпром” в управління не спричиняє переходу права державної власності на нього. Держава залишається власником, а державний концерн “Укратомпром” здійснює повноваження з управління державними корпоративними правами ВАТ “Турбоатом” (п.п. 1.3. договору).
Указом Президента України від 13.08.2007 № 706/2007 зупинено дію постанов Кабінету Міністрів України "Про вдосконалення управління атомно-промисловим комплексом" від 29.12.2006 № 1854 та "Деякі питання державного концерну "Укратомпром" від 14.03.2007 № 456.
На підставі наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд встановив, що на час проведення чергових загальних зборів акціонерів ВАТ “Турбоатом” державний концерн "Укратомпром" був зареєстрований як юридична особа у відповідності до чинного законодавства та не був виключений із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Чинне законодавство України не передбачає наслідків зупинення дії нормативно-правового акту на підставі якого виникли договірні відносини між особами, що тягне за собою припинення таких відносин (розірвання договорів).
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Нормами даної статті передбачений вичерпний перелік обставин, настання яких, зумовлює зміну або припинення договірних відносин між сторонами.
Господарські суди дійшли висновку, що правових підстав не виконувати сторонами (Фондом державного майна України, державним концерном “Укратомпром”) умов договору не було.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що реєстрацію акціонерів ВАТ “Турбоатом” здійснювала мандатна комісія, призначена виконавчим органом відповідача. За результатами проведеної реєстрації мандатною комісією 28.08.2007 складено протокол № 1 засідання мандатної комісії ВАТ “Турбоатом”.
Факт реєстрації представника Фонду державного майна України для участі в загальних зборах акціонерів підтверджується підписом Рикової Н.В. у журналі реєстрації акціонерів, який був прошитий, пронумерований та скріплений печаткою ВАТ “Турбоатом”.
За умовами ч. 3 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства.
Відповідно до ст.ст. 244, 246, 247 Цивільного кодексу України, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи. Довіреність, у якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною.
Господарські суди дійшли висновку, що довіреність Рикової Н.В. №487, яка видана 27.08.2007 Фондом державного майна України, відповідає вказаним вимогам.
Господарські суди також дійшли висновку, що голоси, передані за вказаною довіреністю правомірно враховані мандатною комісією (що також підтверджується відсутністю будь - яких заперечень з боку контрольної групи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку) для визначення кворуму, необхідного для проведення 28.08.2007 чергових загальних зборів акціонерів ВАТ “Турбоатом”.
Фонд державного майна України є державним органом згідно з п. 1 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 07.07.1992 № 2558 –ХII "Про тимчасове положення про Фонд державного майна України".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин Фонд державного майна України при видачі довіреності Риковій Н.В., діяв виключно в порядку, визначеному нормою прямої дії, закріпленою в ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. ст. 244, 246, 247 Цивільного кодексу України.
Кабінетом Міністрів України лише 29.12.2007 постановою № 1403 скасовано постанову Кабінету Міністрів України "Про вдосконалення управління атомно-промисловим комплексом" від 29.12.2006 № 1854.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарськими судами дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення відповідають чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для їх скасування немає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову від 05.05.2008 Харківського апеляційного господарського суду зі справи № 45/325-07 залишити без змін.
Головуючий В.С. Божок
Судді Т.Ф.Костенко
Г.П.Коробенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2008 |
Оприлюднено | 02.09.2008 |
Номер документу | 1949799 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Божок В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні