Справа № 2-612/2009
РІШЕННЯ
Іменем України
12 листопада 2009 року Погребищенський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого, судді Бойчука О.Г.
при секретарі Павліченко М.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Погребище справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 до ДП Нафком Агро про розірвання договору оренди земельної частки (паю), -
Встановив:
23 вересня 2009 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 С, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 звернулися з позовом до ДП Нафком Агро про розірвання договору оренди земельної частки (паю).
В судовому засіданні представники позивачів ОСОБА_17 та ОСОБА_18 свої вимоги обґрунтовують тим, що 02 березня 2007 року між позивачами та відповідачем (ДП Нафком-Агро ) було укладено договори оренди земельної частки (паю), якій зареєстрованій у Розкопанській сільській раді, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено записи.
У відповідності до п. 8 статті 110 Цивільне процесуального кодексу України (Підсудність справ за вибором позивача) зазначено, що - Позови, що виникають з договорів, у яких зазначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред'являтися також за місцем виконання цих договорів. Таким чином підсудність нею не порушена.
У зв'язку з тим, що позивачами було отримано державні акти на право власності на земельну ділянку позивачі набули статусу власників земельних ділянок, тобто змінився предмет оренди і наступили істотні зміни умов договору.
У зв'язку з тим, що ними отримано державний акт на право власності на земельну ділянку, та їх небажання в подальшому здавати в оренду позивачу її земельну ділянку та відповідно до п. 4 договору оренди земельної частки (паю) від 02 березня 2007 року в якій зазначено, що спори в разі відсутності взаємної згоди сторін, щодо змін умов цього договору, його дострокове розірвання на вимогу однієї із сторін розглядається судом у встановленому порядку, і вона змушена звернутись до суду про дострокове розірвання договору оренди земельної частки (паю) від 02 березня 2007 року.
Представники позивачів ОСОБА_17 та ОСОБА_18 в судовому засіданні просить позов задовольнити.
Законний представник відповідача ОСОБА_19 в судовому засіданні вимоги позивача не визнає, пропонує у позові відмовити, обґрунтовуючи це тим, що розрахунки з орендодавцями проводились за користування земельними ділянками проводились щорічно, податки за дану землю до Державного бюджету сплачують своєчасно, .
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав:
Відповідно до п. 2.З. Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 року № 5, та як встановлено в судовому засіданні згідно договору оренди земельної частки (паю) від 02 березня 2007 року зазначено, що у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) зобов'язання сторін припиняється відповідно до чинного законодавства.
Крім цього заміна сертифіката на державний акт припиняє договір оренди земельної частки (паю); переукладання договору оренди є правом, а не обов'язком власника - це зазначено в ухвалі колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 28 березня 2007 року.
Заміна сертифіката на державний акт є підставою припинення договору оренди відповідно до п.17 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право приватної власності на землю.
З огляду на зазначене, з часу отримання орендодавцями державних актів на право приватної власності на землю вони набули статусу власників земельних ділянок, тобто змінився предмет оренди та статус орендодавців, а тому договори слід вважати припиненими. Положення п.8 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу та розділу IX "Прикінцевих та перехідних положень" закону "Про оренду землі" щодо переукладення договору оренди земельної частки (паю) не можуть бути примусом для власника земельної ділянки і передбачають право, а не обов'язок на переукладення договору оренди.
На підставі наведеного та керуючись ст. 598 ЦК України, ст. ст. 213-215 ЦПК України, -
Вирішив:
Позов задовольнити.
Розірвати договори оренди земельної частки (паю) від 02.03.2007 року укладений між ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та Дочірнім підприємством Нафком - Агро , які зареєстровані у Розкопанській сільській раді, с Розкопане Погребищенського району Вінницької області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку можна подати на протязі десяти днів з моменту проголошення рішення.
Суд | Погребищенський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2009 |
Оприлюднено | 14.12.2011 |
Номер документу | 19707218 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Погребищенський районний суд Вінницької області
Бойчук О. Г.
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Калмикова Людмила Костянтинівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні