11/302
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/302
16.11.11
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіг-Сервіс"
простягнення 117 868,12 грн.
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від прокуратуриНоздрякова Ю.В. –помічник прокурора
від позивача-1 Сотнікова І.В. –представник
від позивача-2 Бойкініч Д.В. –представник
від відповідача Денисенко О.П. –директор
Рішення прийняте 16.11.2011, оскільки 01.11.2011 в судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства фінансів України та Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Київ" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіг-Сервіс" заборгованості з орендної плати у розмірі 107 860,03 грн., пені у розмірі 5 242,56 грн., 3% річних у розмірі 1 043,33 грн., інфляційних втрат у розмірі 3 722,20 грн., а всього 117 868,12грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення умов укладеного між позивачем-2 та відповідачем Договору оренди нежитлових приміщень від 05.01.2009 відповідач неналежним чином свої зобов'язання зі сплати орендної плати, у зв'язку з чим у відповідача утворилась заборгованість за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року.
Позивачі позовні вимоги прокурора підтримують в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що з 01.09.2011 до 01.11.2011 ним сплачено позивачу-2 кошти за оренду приміщення та за комунальні послуги у загальному розмірі 168 208,12 грн.
В судовому засіданні 16.11.2011 прокурором подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій прокурор просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 8 080,11 грн., 3% річних у розмірі 1 906,40 грн. та інфляційні втрати у розмірі 3 762,20 грн. У вказаній заяві прокурор зазначає, що сума штрафних санкцій станом 01.11.2011 збільшилась.
Вказана заява не прийнята до розгляду в межах даної справи, оскільки станом на дату звернення прокурора з позовом до суду, позивач не мав права вимоги щодо стягнення заборгованості по 01.11.2011, в цій частині вимоги не можуть розглядатись судом в межах даної справи за поданим 23.09.2011 позовом.
В даному випадку прокурором не враховані межі позовних вимог, які обмежені порушенням прав позивача саме на дату звернення з позовом до суду, а за поданими прокурором уточненнями та поступовим виникненням заборгованості відповідача спір може вирішуватись судом протягом всього строку договору, або ж до припинення відносин з відповідачем, що не відповідає нормам процесуального закону.
Дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд
В С Т А Н О В И В:
05.01.2009 між Акціонерним комерційним банком "Київ", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк "Київ", в особі Оболонської філії АКБ "Київ" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіг-Сервіс" (орендар) укладено Договір оренди нежилих приміщень (далі - Договір).
За умовами вказаного Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди нежитлові приміщення 1 поверху площею 166 кв.м, розташовані в будівлі за адресою: м. Київ, пр-т Оболонський, 18 (далі –приміщення, об'єкт оренди).
05.01.2009 орендодавець передав, а орендар прийняв в орендне користування об'єкт оренди за Актом приймання-передачі приміщення.
Відповідно до п. 3.3 Договору розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується за місяць складає 12 700,00 грн.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць (п. 3.4 Договору).
Згідно з п. 3.7 Договору платежі по оренді сплачуються орендарем щомісячно не пізніше 5 числа кожного місяця за поточний місяць у національній валюті.
У відповідності з п. 4.1.2 Договору орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату, згідно Договору, незалежно від результатів своєї господарської діяльності після підписання Акту приймання-передачі.
Статтею 509 Цивільного кодексу України визначення поняття зобов'язання та підстави його виникнення. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
За правовою природою укладений між сторонами договір є договором найму (оренди).
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов‘язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов‘язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином та відповідно до закону, інших правових актів, договору. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як свідчать матеріали справи, відповідач свої зобов'язання по Договору належним чином не виконав, оскільки оренду плату за період з грудня 2010 року по червень 2011 року на суму 107 860,03 грн. розрахувався протягом вересня-жовтня 2011 року, що підтверджується поданими відповідачем платіжними дорученнями та не заперечується прокуратурою і позивачем-2.
Відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Оскільки сума основного боргу, заявлена до стягнення, погашена в повному обсязі, предмет спору у справі в частині стягнення з відповідача на користь позивача-2 суми основного боргу відсутній.
За таких обставин, провадження у справі № 11/302 в частині стягнення з відповідача на користь позивача-2 107 860,03 грн. підлягає припиненню відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором оренди прокурор просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 5 242,56 грн., 3% річних у розмірі 1 043,33 грн. та інфляційні втрати у розмірі 3 722,20 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з п. 6.2 Договору за несвоєчасно сплачений або сплачений не в повному обсязі платіж за користування приміщеннями та платіж за комунальні послуги з орендаря стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на момент виникнення такої заборгованості за кожен день простроченого платежу.
З огляду на те, що взяті на себе зобов'язання з оплати орендної плати виконані відповідачем з порушення строків, встановлених Договором, відповідальність у вигляді пені за прострочення виконання зобов'язання передбачена Договором, вимоги прокурора про стягнення з відповідача пені є правомірними та такими, що підлягають задоволенню за розрахунком прокурора неоспореним відповідачем та перевіреним судом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки факт прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання з оплати орендної плати на користь позивача-2 встановлений судом та по суті відповідачем не спростований, вимоги прокурора про стягнення з відповідача 3% річних та втрат від інфляції визнаються судом обґрунтованими.
Вимоги про стягнення 3% річних у розмірі 1 043,33 грн. підлягають задоволенню за розрахунком прокурора перевіреним судом.
За здійсненим судом перерахунком вимоги про стягнення інфляційних втрат підлягають частковому задоволенню у розмірі 3 682,61 грн.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У зв'язку з частковим задоволення позову судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки відповідач сплатив суму основного боргу після звернення прокурора до суду з позовом, судові витрати в цій частині покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України. З відповідача в доход Державного бюджету України підлягають стягненню 1 178,29грн. державного мита та 235,93 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіг-Сервіс" (04205, м. Київ, проспект Оболонський, 18, ідентифікаційний код 33995551, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Київ" (01601, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 16-22, ідентифікаційний код 14371869) пеню у розмірі 5 242 (п'ять тисяч двісті сорок дві) грн. 56коп., 3% річних у розмірі 1 043 (одна тисяча сорок три) грн. 33 коп. та 3 682 (три тисячі шістсот вісімдесят дві) грн. 61 коп.
3. Провадження у справі № 11/302 в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіг-Сервіс" суми основного боргу у розмірі 107 860,03 грн. припинити на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.
4. В іншій частині позову відмовити.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіг-Сервіс" (04205, м. Київ, проспект Оболонський, 18, ідентифікаційний код 33995551, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Державного бюджету України державне мито у розмірі 1 178 (одна тисяча сто сімдесят вісім) грн. 29 коп. та 235 (двісті тридцять п'ять) грн. 93коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 21.11.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2011 |
Оприлюднено | 19.12.2011 |
Номер документу | 19884935 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні