ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2011 р. Справа № 6/164
Вищий господарський су д України в складі колегії
суддів: Овечкін В.Е.
Чернов Є.В.
Цвігун В.Л.
розглянувши касаційну ска ргу ОСОБА_4
на постанову Київського апеляційного г осподарського суду від 06 жовт ня 2011 року
у справі № 6/164 господарського суду м. Києва
за позовом ОСОБА_4
до ТОВ "ДЮК"
про стягнення вартості частки майна товариства
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського с уду м. Києва від 07.07.2011 р. (суддя Ко втун С.А.) в позові про стягнен ня частки вартості майна гос подарського товариства відм овлено.
Суд, керуючись ст. 54 Закону Ук раїни "Про господарські това риства", дійшов висновку про в ідсутність підстав для задов олення вимог позову з огляду на невстановлений факт пору шення права позивача, оскіль ки виплата частки може бути в иконана в період 12 місяців з д ати виключення позивача, тоб то до 02.02.2012 р.
Постановою Київського апе ляційного господарського су ду від 06.10.2011 р. (судді Кошіль В.В., Ш апран В.В., Моторний О.А.) рішенн я господарського суду м. Києв а від 07.07.2011 р. залишено без зміни .
Позивач в касаційній скарз і просить постанову апеляцій ного господарського суду та рішення господарського суду першої інстанції скасувати з підстав неправильного заст осування норм матеріального права, порушення норм процес уального права, справу перед ати на новий розгляд до госпо дарського суду першої інстан ції.
Скаржник вважає, що суд н е врахував п. 30 роз'яснення Пос танови Пленуму Верховного Су ду України від 24.10.2008 р. № 13 "Про пра ктику розгляду судами корпор ативних спорів" щодо порядку і способів обчислення варто сті частини майна товариства та частини прибутку, яку має п раво отримати учасник при ви ході (виключенні) з ТОВ, при ць ому розрахунок повинен здійс нюватися на дату виходу (викл ючення), тому висновок суду пр о відсутність порушення прав а помилковий; судом не мотиво вано відхилення клопотання п ро витребування балансу та з віту про фінансові результат и за 2010 р..
Сторони, повідомлені про про час і місце розгляду ска рги відпоівдно до вимог ст. 1114 ГПК України, у признач ене судове засідання не з'яви лися.
Вищий господарський суд У країни у відкритому судовому засіданні дослідив матеріал и справи, доводи касаційної с карги, вважає, що скарга підля гає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Предметом позову є вимоги п озивача визначити та стягнут и частку майна господарськог о товариства у зв'язку з виклю ченням учасника.
Судами попеердніх інста нцій в позові відмовлено з по силанням на п. 5.4 статут ТОВ "ДЮК ", ч. 1 ст. 54 Закону України "Про го сподарські товариства", оскі льки виплата частки здійснює ться у період 12 місяців з дати включення позивача, тобто до 02.02.2012 р.
На час розгляду справи час в иплати частки не настав.
За змістом п. 3.5 рекомендацій Президії Вищого господарськ ого суду України від 28.12.2007 № 04-5/14 "П ро практику застосування зак онодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративни х відносин" відповідно до ста тті 54 Закону України "Про го сподарські товариства" при в иході учасника з товариства з обмеженою відповідальніст ю йому виплачується вартість частини майна товариства, пр опорційна його частці у стат утному (складеному) капіталі та частину прибутку, одержан ого товариством у відповідн ому році до виходу учасника. П ри цьому вартість майна та ро змір частини прибутку товари ства, належні до виплати учас нику, який виходить, повинні о бчислюватись на дату волевия влення учасника вийти з това риства, тобто на дату подання учасником заяви про вихід з т овариства.
Відповідно до статей 54 і 6 4 Закону України "Про господа рські товариства" учасник то вариства з обмеженої або дод аткової відповідальності, що виходить або був виключений з товариства, має право на оде ржання вартості частини майн а товариства пропорційно роз міру його частки у статутном у капіталі товариства. У вирі шенні спорів щодо розрахункі в з учасником, що вийшов (був в иключений) з товариства, госп одарським судам необхідно вр аховувати таке.
Відповідно до частини перш ої статті 190 ЦК України майном , крім речей, вважаються майно ві права та обов'язки. У частин і першій статті 66 та у статті 139 ГК України визначено, що майн о підприємства становлять ре чі та інші цінності (включаюч и нематеріальні активи), які м ають вартісне визначення, ви робляються чи використовуют ься у діяльності суб'єктів го сподарювання та відображают ься в їх балансі або враховую ться в інших передбачених за коном формах обліку майна пі дприємства. Отже, вартість ча стки майна товариства, належ ної до сплати учаснику, що вих одить (виключається) з товари ства, повинна визначатися з р озрахунку вартості усього ма йна, що належить товариству, в тому числі основних засобів , нематеріальних активів, обо ротних активів, майна невиро бничого призначення тощо з у рахуванням майнових зобов'яз ань товариства.
Майно підприємства обліко вується на його балансі, де ві дображається вартість актив ів підприємства та джерел їх формування. Тому в основу роз рахунку вартості частини май на товариства, належної до сп лати учаснику, що виходить з т овариства, за загальним прав илом, повинна братись баланс ова вартість майна товариств а. Активи (майно і в тому числі майнові вимоги) товариства в ідображаються у статтях акти ву балансу за кодами 010, 020, 030, 035, 040, 045 , 050, 060, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 200, 210, 230, 240, 250. Зобо в'язання товариства та забез печення майбутніх витрат і п латежів товариства визначаю ться у статтях пасиву баланс у за кодами 400, 410, 420, 440, 450, 460, 470, 500, 510, 520, 530, 540, 5 50, 560, 570, 580, 590, 600, 610.
Будь-який учасник товарист ва має право вимагати провед ення з ним розрахунків, виход ячи з дійсної (ринкової) варто сті майна товариства. Положе ннями (стандартами) бухгалте рського обліку передбачено м ожливість переоцінки баланс ової вартості для таких кате горій активів товариства як основні засоби (пункт 16 Положе ння (стандарту) бухгалтерськ ого обліку 7 "Основні засоби", з атвердженого наказом Мініст ерства фінансів України від 27.04.2000 N 92), нематеріальні активи (п ункт 19 Положення (стандарту) б ухгалтерського обліку 8 "Нема теріальні активи", затвердже ного наказом Міністерства фі нансів України від 18.10.99 N 242), довг острокові і поточні біологіч ні активи (пункти відповідно 16.1 та 22 Положення (стандарту) бу хгалтерського обліку 2 "Балан с", затвердженого наказом Мін істерства фінансів України в ід 31.03.99 N 87).
Враховуючи наведене, госпо дарським судом може бути зад оволено клопотання учасника , який вийшов (був виключений) з товариства з обмеженою або додатковою відповідальніст ю, про здійснення експертної оцінки дійсної (ринкової) вар тості основних засобів, нема теріальних активів, довгостр окових або поточних біологіч них активів для обчислення в артості частини майна, належ ної до сплати такому учасник у.
У разі виходу або виключенн я з товариства з обмеженою аб о додатковою відповідальніс тю учасника, який володіє час ткою, що належить державі (тер иторіальній громаді), вартіс ть частини майна товариства, що підлягає сплаті учаснику , відповідно до статті 7 Закону України "Про оцінку майна, май нових прав та професійну оці ночну діяльність в Україні" п ідлягає обов'язковій оцінці суб'єктом оціночної діяльнос ті. Така оцінка є обов'язковою і в тих випадках, коли учасни ком товариства з обмеженою а бо додатковою відповідальні стю є юридична особа, повніст ю заснована на державній вла сності.
У вирішенні питання про пор ядок і строки проведення роз рахунків з учасником, що вихо дить з товариства, господарс ьким судам слід мати на увазі , що норми статті 54 Закону Укра їни "Про господарські товари ства" є спеціальними щодо нор м статті 148 ЦК України. Відпові дно до частини другої статті 148 ЦК України порядок і строки розрахунків з учасником, що в ийшов з товариства, встановл юються статутом і законом. Пр и цьому норми статуту щодо по рядку та строків розрахунків з учасником, який вийшов з тов ариства, повинні відповідати статті 54 Закону України "Про г осподарські товариства". Пер едбачений статутом порядок р озрахунків з учасником, що ви йшов з товариства, може засто совуватись у частині, що не су перечить закону.
Зазначене відповідає п. 30 По станови Пленуму Верховного С уду України від 24.10.2008 р. № 13 "Про пр актику розгляду судами корпо ративних спорів" в частині ви моги позивача щодо розрахунк у належної учаснику частини прибутку, який здійснюється на дату виходу з товариства.
За змістом ст. 43 ГПК України г осподарський суд оцінює дока зи за своїм внутрішнім перек онанням, що грунтується на вс ебічному, повному і об'єктивн ому розгляді в судовому проц есі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись закон ом.
Оцінюючи повноту і достатн ість матеріалів для вирішенн я спору, господарський суд по винен виходити з того, якими д оказами підтверджуються обс тавини, що підлягають встано вленню в справі, та дійшовши в исновку, що подані докази не є достатніми витребовує доказ и, що дійсно необхідні для роз гляду справи.
Відповідно до ухвали госпо дарського суду м. Києва від 16.06. 2011 р. суд визнав за необхідне ви требувати у відповідача, зок рема, баланс, складений на час виключення ОСОБА_4 з учас ників товариства.
Разом з тим, вимоги суду не в иконані, витребувані докази суду не надані, судом відпові дна оцінка їм не надавалася, т ому висновки суду не можна ви знати такими, що грунтується на всебічному, повному і об'єк тивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
В зв'язку з викладеним суд к асаційної інстанції дійшов в исновку, що судами неповно до сліджено предмет позову, неп овно встановлено обставини с прави пов'язані з визначення м частки майна позивача у тов аристві.
Отже, при новому розгляді сп рави суду слід дослідити обс тавини справи пов'язані із вс тановленням розрахунку варт ості майна товариства на ден ь виключення учасника з цьог о товариства і в залежності в ід цього правильно застосува ти норми матеріального та пр оцесуального права.
Виходячи з викладеного, кер уючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 Господа рського процесуального коде ксу України,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу зад овольнити.
Постанову Київського апел яційного господарського суд у від 06.10.2011 р. та рішення господа рського суду м. Києва від 07.07.2011 р . у справі № 6/164 господарського суду м. Києва скасувати.
Справу передати на новий ро згляд до господарського суду м. Києва.
Головуючий, суддя В. Ове чкін
судді Є. Чернов
В. Цвігун
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2011 |
Оприлюднено | 20.12.2011 |
Номер документу | 19943639 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Коваленко Олександр Олексійович
Господарське
Вищий господарський суд України
Чернов Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні