Постанова
від 05.12.2011 по справі 22/332
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2011 № 22/332

Київський апеляційний гос подарський суд у складі коле гії суддів:

головуючого: Зелені на В.О.

суддів:

при секретарі: Гонч арук І.В.

Представники сторін:

позивача:не з' явився;

відповідача: ОСОБА_ 1, довіреність № 501-ГО/10 від 27.12.2010;

розглянувши апеляційну ск аргу Товариства з обмеж еною відповідальністю «Техн оторг-Лізинг»

на рішення

господарського суду

міста Києва

від 17.10.2011

у справі № 22/332 (суддя:Сам сін Р.І.)

за позовом Товариств а з обмеженою відповідальніс тю «Техноторг-Лізинг»

до Товариства з обмеж еною відповідальністю «Укра їнський промисловий банк»

про визнання недійсни м п. 4.6 та п. 8.1 договору № 21/КВ-06 від 14.11.2006 р.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою ві дповідальністю «Техноторг-Л ізинг» звернулось до господ арського суду міста Києва з п озовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальніст ю «Український промисловий б анк» про визнання недійсним п. 4.6 та п. 8.1 договору № 21/КВ-06 від 14.11 .2006 р.

Рішенням господарського суду міста Києва від 17.10.2011 у спр аві № 22/332 в позові відмовлено п овністю.

Не погодившись з вказаним рішенням, Товариство з обмеж еною відповідальністю «Техн оторг-Лізинг» звернулось до Київського апеляційного гос подарського суду з апеляційн ою скаргою, у відповідності д о якої просить скасувати ріш ення господарського суду міс та Києва від 17.10.2011 у справі № 22/332 п овністю і прийняти нове ріше ння, яким позовні вимоги задо вольнити повністю.

Скарга мотивована тим, що господарським судом міста К иєва не в повному обсязі були з' ясовані обставини, що маю ть значення для справи, а тако ж були порушені, неправильно застосовані норми матеріаль ного та процесуального права .

Ухвалою Київського апеля ційного господарського суду від 10.11.2011 прийнято до розгляду справу № 22/332. Розгляд апеляцій ної скарги призначений на 05.12.20 11 о 10:00.

05.12.2011 представник скаржник а в судове засідання не з' яв ився, про причини неявки суд н е повідомив, не зважаючи на те , що був повідомлений про час т а місце розгляду апеляційної скарги належним чином підтв ердженням чого є наявне в мат еріалах справи повідомлення про вручення поштового відп равлення.

Суд вважає, що зазначені о бставини не є перешкодою для розгляду справи, оскільки пр о дату, час і місце судового ро згляду скаржник повідомлени й належним чином.

Керуючись ст. 75 Господарсь кого процесуального кодексу України колегія суддів вваж ає за необхідне здійснити пе ревірку рішення суду першої інстанції у даній справі в ап еляційному порядку за наявни ми в справі документами.

Розглянувши мотиви апеля ційної скарги, перевіривши м атеріали справи, заслухавши пояснення представника відп овідача, колегія суддів вста новила наступне.

14.11.2006 між ТОВ «Укрпромбанк» та ТОВ «Техноторг-Лізинг» ук ладено кредитний договір № 21/К В-06 (надалі - Договір).

Згідно з п. 4.6 Договору в ре дакції договору про внесення змін від 22.05.2009 погоджено, що у ра зі порушення позичальником г рафіку погашення строкової т а простроченої заборгованос ті, викладеного в додатку № 1 д о договору, позичальник спла чує у строки, передбачені п. 4.4 д оговору, проценти з розрахун ку 20% річних у гривнях, 15% річних у доларах США, 13, 5% річних у євро , що нараховуються на суму про строченої заборгованості з д ати її виникнення та/або з дат и фактичного порушення графі ку погашення строкової та пр остроченої заборгованості, в икладеного в додатку № 1 до дог овору, до дати її повного пога шення.

В п. 8.1 Договору сторони пог одили відповідальність у виг ляді пені в розмірі 0.1% від невч асно сплаченого платежу за к ожен день прострочення.

Як вбачається з матеріал ів справи, скаржник оскаржує пункти 4.6 та 8.1 Договору і проси ть визнати їх недійсними на п ідставі ст.ст. 192, 203, 215, 216, 227, 533, 548 Цивіл ьного кодексу України, так-як згідно ст. 536 Цивільного кодек су України боржник зобов' яз аний сплачувати проценти за користування чужими грошови ми коштами, а не за порушення с троків виконання своїх грошо вих зобов' язань.

Таким чином, пункти 4.6 та 8.1 Д оговору, за твердженням пози вача суперечать вимогам зако нодавства, у зв' язку з чим ма ють бути визнані недійсними в судовому порядку.

Суд відзначає, що твердже ння скаржника є безпідставни м та необґрунтованим з огляд у на наступне.

Стаття 215 Цивільного коде ксу України визначає, що підс тавою недійсності правочину є недодержання в момент вчин ення правочину стороною (сто ронами) вимог, які встановлен і частинами 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Коде ксу.

Вирішуючи спір про визнан ня договору недійсним, необх ідним є встановлення наявнос ті тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недій сними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідні сть змісту угод вимогам зако ну, додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкр етно полягає неправомірніст ь дій сторони тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Циві льного кодексу України право чином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припине ння цивільних прав та обов'яз ків.

Дво- чи багатостороннім п равочином є погоджена дія дв ох або більше сторін (ч. 4 ст. 202 Ци вільного кодексу України).

Отже, двостороннім правоч инами притаманна наявність в заємоузгодженого волевиявл ення двох осіб, спрямованого на виникнення єдиного право вого результату, покликаного забезпечити реалізацію обоп ільної чи самостійної мети к ожної з цих осіб.

Згідно зі ст. 627 Цивільного к одексу України сторони є віл ьними в укладенні договору, в иборі контрагента та визначе нні умов договору з урахуван ням вимог цього Кодексу, інши х актів цивільного законодав ства, звичаїв ділового оборо ту, вимог розумності та справ едливості.

Як передбачено ст. 6 Цивіл ьного кодексу України, сторо ни в договорі можуть відступ ити від положень актів цивіл ьного законодавства і врегул ювати свої відносини на влас ний розсуд.

Частиною 1 ст. 638 Цивільного кодексу України істотними ум овами договору є умови про пр едмет договору, умови, що визн ачені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті ум ови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути дос ягнуто згоди.

Відповідно до п.1 ст. 1054 Циві льного кодексу України за кр едитним договором банк або і нша фінансова установа (кред итодавець) зобов'язується на дати грошові кошти (кредит) по зичальникові у розмірі та на умовах, встановлених догово ром, а позичальник зобов'язує ться повернути кредит та спл атити проценти.

Суд зазнає, що Договір під писаний в двосторонньому пор ядку повноваженими представ никами сторін без будь яких з ауважень і застережень та ск ріплений печатками.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є об ов' язковим до виконання сто ронами.

Як передбачено ст. 611 ЦК Укр аїни, у разі порушення зобов' язання настають правові насл ідки, встановлені договором або законом.

Згідно з статтею 230 Господа рського кодексу України штра фними санкціями визнаються г осподарські санкції у вигляд і грошової суми (неустойка, шт раф, пеня), яку учасник господа рських відносин зобов' язан ий сплатити у разі порушення ним правил здійснення госпо дарської діяльності, невикон ання, або неналежного викона ння господарського зобов' я зання.

Частиною 4 статті 231 Господ арського кодексу України вст ановлено, що у разі якщо розмі р штрафних санкцій законом н е визначено, санкції застосо вуються в розмірі, передбаче ному договором.

Відповідно до частини 6 ст атті 231 Господарського кодекс у України штрафні санкції за порушення грошових зобов'яз ань встановлюються у відсотк ах, розмір яких визначається обліковою ставкою Національ ного банку України, за увесь ч ас користування чужими кошта ми, якщо інший розмір відсотк ів не передбачено законом аб о договором.

Статтею 1 Закону України “ Про відповідальність за несв оєчасне виконання грошових з обов' язань” визначено, що п латники грошових коштів спла чують на користь одержувачів цих коштів за прострочку пла тежу пеню в розмірі, що встано влюється за згодою сторін.

Проте, статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмі р пені передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється в ід суми простроченого платеж у та не може перевищувати под війної облікової ставки Наці онального банку України, що д іяла в період, за який сплачує ться пеня.

За таких обставин, врахов уючи передбачений умовами до говору розмір штрафних санкц ій, який перевищує розмір вст ановлений законом, стягненню в примусовому порядку підля гає сума обмежена законодавс твом, в свою чергу умови догов ору зокрема в частині сплати штрафних санкцій у більшому розмірі є обов' язковими дл я сторін та можуть бути викон ані в добровільному порядку.

Вказана позиція викладен а також в Інформаційному лис ті Вищого господарського суд у України № 01-8/211 від 07.04.2008р. «Про де які питання практики застосу вання норм Цивільного та Гос подарського кодексів Україн и»у п. 49 якого зазначено, що пол оження Закону України «Про в ідповідальність за несвоєча сне виконання грошових зобов 'язань» не встановлюють обме жень щодо визначення розміру пені, а передбачають обмежен ня розміру пені, що підлягає с тягненню.

Відповідно до ст. 15 Цивільн ого кодексу України кожна ос оба має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або ос порювання. Тобто, підставами для захисту цивільного прав а є його порушення, невизнанн я або оспорювання.

З матеріалів справи не вб ачається у чому саме полягає порушення прав та інтересів скаржника за Договором, по вс ім умовам якого досягнуто зг оди при його укладенні.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дав належн у оцінку обставинам справи і прийшов до правильного висн овку про відмову в задоволен ні позову.

Таким чином, наведене вищ е та докази, які містяться в ма теріалах справи, спростовуют ь доводи скаржника, викладен і в апеляційній скарзі.

За таких обставин висновк и суду першої інстанції про в становлені обставини і право ві наслідки є вичерпними, від повідають дійсності і підтве рджуються достовірними дока зами, а тому рішення господар ського суду міста Києва від 17. 10.2011 у справі № 22/332 відповідає чин ному законодавству, фактични м обставинам та матеріалам с прави і підстав для його скас ування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Гос подарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Апеляційну скаргу Товари ства з обмеженою відповідаль ністю «Техноторг-Лізинг» зал ишити без задоволення, а ріше ння господарського суду міст а Києва 17.10.2011 у справі № 22/332 - без зм ін.

2. Матеріали справи № 22/332 пове рнути до господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законн ої сили з дня її прийняття та м оже бути оскаржена в касацій ному порядку протягом двадця ти днів.

Головуючий суддя

Судді

08.12.11 (відправлено)

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення05.12.2011
Оприлюднено23.12.2011
Номер документу20021645
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22/332

Постанова від 05.12.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Зеленін В.О.

Рішення від 17.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 05.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Рішення від 26.01.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Іванченкова О.М.

Ухвала від 26.01.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Іванченкова О.М.

Ухвала від 12.01.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Г.В.

Ухвала від 27.12.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Іванченкова О.М.

Постанова від 27.09.2010

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Рєпіна Л.О.

Рішення від 10.09.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Судовий наказ від 30.06.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Л.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні