Постанова
від 04.09.2008 по справі 10/022-08
КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

10/022-08

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


01033, м.Київ,  вул.Жилянська 58-б                                                       тел. 284-37-31

Іменем   України

                                          П О С Т А Н О В А

04.09.08 р.                                                                                          № 10/022-08          

Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого судді:                    Ткаченка  Б.О. (доповідач по справі),

суддів:

                                                  Лобань  О.І.

                                                  Федорчук Р. В

судді-доповідача Ткаченка  Б.О.

секретар судового засідання  Гонтар О.В.

представники сторін:

від прокурора: Линник Є.В. –прокурор

від позивача:    Вихренко І.М. –дов. від 04.09.2008р., представник

від відповідача: Левін В.Б. –дов. від 15.02.2008р., представник

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: не з'явились

розглянувши апеляційне подання Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області на рішення господарського суду Київської області від 20.05.2008р.

у справі №10/022-08 (суддя Тищенко О.В.)

за позовом           Чорнобильського міжрайонного природоохоронного прокурора

                     Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства

                     «Київська лісова науково-дослідна станція»

до                       Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління земельних ресурсів у Вишгородському районі

про                    повернення самовільно зайнятої земельної ділянки

в с т а н о в и в:

Чорнобильський міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Київська лісова науково-дослідна станція»звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Ухвалою  господарського суду Київської області від 18.02.2008р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління земельних ресурсів у Вишгородському районі.

Рішенням господарського суду Київської області від 20.05.2008р. по справі №10/022-08 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погодившись із прийнятим рішенням, міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області вніс апеляційне подання, в якому просив скасувати рішення господарського суду Київської області від 20.05.2008р., прийняти нове рішення, яким зобов'язати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку.

На думку прокурора, рішення місцевого господарського суду прийняте в результаті неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та з порушенням матеріального та процесуального права, а тому є незаконним.

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 17.07.2008р. подання прокурора прийняте до розгляду та порушене апеляційне провадження по справі.

Відповідач надав відзив на апеляційне подання, в якому просив рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційне подання без задоволення з підстав, викладених у відзиві.  

Прокурор в судовому засіданні підтримав вимоги свого апеляційного подання.

Представник позивача підтримав вимоги апеляційного подання прокурора.

Представник відповідача заперечував проти вимог апеляційного подання.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження, судова колегія апеляційного суду виходить із наступного.

З протоколу №1 про адміністративне порушення вимог лісового господарства від 04.12.2007р. та постанови №1 у справі про адміністративне правопорушення від 05.01.2007р. вбачається, що за вказівкою директора Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»Сподіна С.Ю. в кварталі №159 виділ №10-11 Першотравневого лісництва Державного підприємства «Київська лісова науково-дослідна станція»було незаконно вирубано 41 дерево (порода сосна та береза), внаслідок чого Сподіна С.Ю. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 85 грн. та зобов'язано відшкодувати шкоду, заподіяну лісовому господарству в сумі 4411,50 грн.  (а.с. 11-13).

Відповідно до платіжних доручень №№3597716,3597717 від 05.01.2007р. директором Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ Аларіт Україна»Сподіним С.Ю. було сплачено адміністративний штраф в розмірі 85 грн. та шкода в розмірі 4411,50 грн. (а.с. 21).

З припису Державного підприємства «Київська лісова науково-дослідна станція»№2 від 05.01.2007р. вбачається, що під час перевірки Державного лісового фонду ДП «Київська лісова науково-дослідна станція»встановлено, що в кварталі №159 виділ №10-11 Першотравневого лісництва виявлено, що частину лісу загороджено металевим парканом, площею приблизно 0,5 га, приписано ДП «Антикор» терміново звільнити земельну ділянку лісу від металевого паркану та встановлено термін демонтажу паркану 5 днів (а.с. 14).

Постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 29.01.2007р. відмовлено в порушенні кримінальної справи по факту вирубки дерев директором ДП «Антикор»Сподіним С.Ю. за відсутністю ознак злочину (а.с. 20).

Постановою Вишгородського районного відділу земельних ресурсів про накладення адміністративного стягнення №4 від 16.03.2007р. на директора ДП «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»Сподіна С.Ю. накладено штраф в розмірі 1700 грн. у зв'язку з самовільним зайняттям земельної ділянки площею 0,50 га за рахунок лісового фонду (а.с. 36-37).

Відповідно  до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 17.09.2003р. власником виробничої бази по ізолюванню труб, яка знаходиться за адресою: Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Ватутіна, 69, є Дочірнє підприємство «Антикор»ВАТ «Київспецсільгоспмонтаж» (а.с. 57).

16.10.2003р. Вишгородським бюро технічної інвентаризації зареєстровано право власності ДП «Антикор»ВАТ «Київспецсільгоспмонтаж»на виробничу базу по ізолюванню труб, яка знаходиться за адресою: Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Ватутіна, 69 (реєстраційний номер 2680598), що підтверджується витягом Вишгородського бюро технічної інвентаризації №1742464 (а.с. 59).

Як зазначає прокурор, відповідач самовільно зайняв земельну ділянку загальною площею 0,50 га лісового фонду.

Дослідивши представлені докази, перевіривши застосування норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційне подання підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Київської області від 20.05.2008р. має бути скасоване з наступних підстав.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи. Державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює Державна екологічна інспекція та її територіальні органи.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведення перевірок.

Відповідно до п. п. 4, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1958 від 25.12.02р. Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель відповідно до покладених на неї завдань організує і здійснює державний контроль за: дотриманням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, земельного законодавства, встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення та вживає в межах своєї компетенції заходів до усунення порушень земельного законодавства, в тому числі щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.

Держземінспекція та державні інспектори з контролю за використанням і охороною земель в межах своїх повноважень мають право: складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

З протоколу №1 про адміністративне порушення вимог лісового господарства від 04.12.2007р. та постанови №1 у справі про адміністративне правопорушення від 05.01.2007р., складених ДП «Київська лісова науково-дослідна станція», вбачається, що за вказівкою директора Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»Сподіна С.Ю. в кварталі №159 виділ №10-11 Першотравневого лісництва Державного підприємства «Київська лісова науково-дослідна станція»було незаконно вирубано 41 дерево (порода сосна та береза), внаслідок чого Сподіна С.Ю. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 85 грн. та зобов'язано відшкодувати шкоду, заподіяну лісовому господарству в сумі 4411,50 грн.  (а.с. 11-13).

Відповідно до платіжних доручень №№3597716,3597717 від 05.01.2007р. директором Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ Аларіт Україна»Сподіним С.Ю. було сплачено адміністративний штраф в розмірі 85 грн. та шкода в розмірі 4411,50 грн. (а.с. 21).

З припису Державного підприємства «Київська лісова науково-дослідна станція»№2 від 05.01.2007р. вбачається, що під час перевірки Державного лісового фонду ДП «Київська лісова науково-дослідна станція»встановлено, що в кварталі №159 виділ №10-11 Першотравневого лісництва виявлено, що частину лісу загороджено металевим парканом, площею приблизно 0,5 га, приписано ДП «Антикор» терміново звільнити земельну ділянку лісу від металевого паркану та встановлено термін демонтажу паркану 5 днів (а.с. 14).

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

В ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

В поясненні від 09.01.2007р. директором підприємства Сподіним С.Ю. зазначено, що відповідна земельна ділянка зайнята підприємством самовільно (а.с. 19).   

Постановою Вишгородського районного відділу земельних ресурсів №4 від 16.03.2007р. про накладення адміністративного стягнення також констатовано факт самовільного зайняття ДП «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»земельної ділянки площею 0,50 га за рахунок лісового фонду і в зв'язку з чим на директора Сподіна С.Ю. накладено штраф в розмірі 1700 грн. (а.с. 36-37).

Доказів оскарження та/чи скасування відповідної постанови відповідачем не надано.

Також факт самовільного зайняття відповідачем відповідної земельної ділянки підтверджується і поясненнями інженера з охорони та захисту лісу Вихренка І.М. та помічника лісничого Першотравневого лісництва Терещука М.П. (а.с. 15-18).

Посилання відповідача на свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 17.09.2003р. та витяг Вишгородського бюро технічної інвентаризації №1742464 не є обґрунтованим, оскільки відповідні документи свідчать про наявність права власності та його реєстрацію на нерухоме майно, а не на земельну ділянку.

Таким чином, апеляційний господарський суд не погоджується з висновком місцевого господарського суду про недоведеність прокурором та позивачем вчинення відповідачем дій, які б свідчили про фактичне використання не наданої йому земельної ділянки чи наміру використовувати відповідну земельну ділянку до одержання документів, що посвідчують право на таке використання.   

Крім того, в поясненні від 09.01.2007р. директор ДП «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»Сподін С.Ю. зазначає, що підприємство тільки звернулося за погодженням виділення земельної ділянки у користування в м. Вишгороді по вул. Ватутіна, 69-б (а.с. 19).   

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Ні під час розгляду справи в суді першої інстанції, ні під час апеляційного провадження відповідачем доказів наявності у нього на час проведення відповідної перевірки та накладення адміністративних штрафів документів (рішення, договору тощо), які б підтверджували право власності чи право користування (розпорядження) відповідною земельною ділянкою не надано.

Посилання відповідача на договір оренди земельної ділянки від 23.04.2008р. не є обґрунтованим, оскільки з відповідного договору вбачається, що в оренду надано  земельну ділянку площею 11370 мІ в м. Вишгороді по вул. Ватутіна, 69-г.  

Згідно ст. 212  Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене та оскільки відповідачем не надано доказів оформлення права оренди земельної ділянки загальною площею 0,50 га земель лісового фонду Першотравневого лісництва в кварталі №159 виділ №10-11 в м. Вишгороді, а факт самовільного використання відповідачем відповідної земельної ділянки підтверджується матеріалами справи, апеляційний господарський суд приходить до висновку про правомірність позовних вимог.

Відповідно до ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд повторно розглядає справу та перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

За наведених обставин, колегія суддів апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення господарського суду Київської області від 20.05.2008р. у справі №10/022-08 прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому має бути скасоване.

Керуючись ст. ст. 99, 101-105 ГПК України, апеляційний господарський суд

постановив:

1.          Апеляційне подання Чорнобильського міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області на рішення господарського суду Київської області від 20.05.2008р. по справі №10/022-08 задовольнити.

2.          Рішення господарського суду Київської області від 20.05.2008р. по справі №10/022-08 скасувати.

3.          Прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

4.          Зобов'язати Дочірнє підприємство «Антикор» ТОВ «Аларіт Україна» привести самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,50 га земель лісового фонду Першотравневого лісництва в кварталі №159 виділ №10-11 в м. Вишгороді в придатний для використання стан та повернути її Державному підприємству  «Київська лісова науково-дослідна станція».

5.          Стягнути з Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»(09000, Київська область, м. Сквира, вул. Р.Люксембург, 66, код ЄДРПОУ 31171838) в доход Державного бюджету України 42,50 грн. витрат по сплаті державного мита за розгляд апеляційної скарги.

6.           Стягнути з Дочірнього підприємства «Антикор»ТОВ «Аларіт Україна»(09000, Київська область, м. Сквира, вул. Р.Люксембург, 66, код ЄДРПОУ 31171838) в доход Державного бюджету України 85 грн. витрат по сплаті державного мита.

          Видачу виконавчих документів доручити господарському суду Київської області.

7.          Справу №10/022-08 повернути до господарського суду Київської області.

8.          Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Головуючий суддя:                                                                      Ткаченко  Б.О.

Судді:

                                                                                                    Лобань  О.І.

                                                                                                    Федорчук Р. В

Дата відправки  10.09.08

СудКиївський міжобласний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.09.2008
Оприлюднено18.09.2008
Номер документу2026127
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/022-08

Ухвала від 30.03.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

Рішення від 20.05.2008

Господарське

Господарський суд Київської області

Тищенко О.В.

Постанова від 22.10.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

Ухвала від 29.09.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

Постанова від 04.09.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 31.07.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 17.07.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні