cpg1251
Справа № 2-1434/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2011 року м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області у складі:
Головуючого-судді: Цалин Б.М.
секретаря : Грицанюк Н.П.
розглянувши у відкритому - заочному судовому засіданні в залі суду м. Косів цивільну справу за позовом прокурора Косівського району в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог: служба у справах дітей Косівської райдержадміністрації, ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав визначення розміру та стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Косівського району звернувся в суд із позовом в інтересах неповнолітніх ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - служба у справах дітей Косівської райдержадміністрації, ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав, визначення розміру та стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та призначення опікуна.
Прокурор району, що приймає участь у справі, Федорук Т.І., в судове засідання не з"явилася, хоч про час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно, подала суду заяву із клопотанням про розгляд справи в її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить постановити рішення суду про задоволення позову.
Із змісту позовних вимог прокурора Косівського району вбачається, що на розгляді прокуратури Косівського району знаходились матеріали про позбавлення відповідача ОСОБА_5 батьківських прав відносно трьох його неповнолітніх дітей. Під час проведеної прокуратурою району перевірки було встановлено, що за час перебування в шлюбі в ОСОБА_6 та відповідача ОСОБА_5 народились три дочки : ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3. Мати дітей - ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 а батько - відповідач в справі самоусунувся від виховання та утримання дочок. Останній взагалі не приймає участі в вихованні дітей та їх утриманні, не цікавиться а ні їх станом здоров"я а ні їх розвитком. Неповнолітні діти звернулися із відповідними заявами про позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав та призначення їх опікуном бабусю- ОСОБА_4. Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання від 01.08.2011 року було встановлено, що діти після смерті їх матері проживають разом із бабусею ОСОБА_4, яка здійснює за ними постійний догляд та веде домашне господарство. Фактично батько дітей покинув сім"ю ще під час хвороби дружини в жовтні 2010 року і на даний час проживає в с. Шешори Косівського району, участі в утриманні та вихованні дітей не приймає взагалі ніякої. Комісією з питань захисту дітей Косівської РДА прийнято висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 щодо неповнолітньої дочки- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, та щодо малолітніх - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та призначення їх опікуном бабусю ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5. Разом із тим особа позбавлена батьківських прав не звільняється від виконання свого обов"язку щодо сплати аліментів на утримання дітей.
Представник третьої особи служби у справах дітей Косівської райдержадміністрації, Бельмега С.В. та третя особа - ОСОБА_4 в судове засідання не з"явились, подали суду заяви із клопотанням про розгляд справи в їх відсутності. Позовні вимоги прокурора Косівського району підтримують в повному обсязі та просять задоволити.
Відповідач, ОСОБА_5 в судове засідання не з"явився, хоч про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно, причина неявки суду не відома .
У справі є достатньо доказів для її вирішення, що у сукупності із вказаними вище обставинами дає судові підстави для застосування положень ч. 4 ст. 169, ст.ст. 224, 225 ЦПК України.
Таким чином, судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутності сторін на підставі наявних доказів у справі, без фіксування процесу технічними засобами, що не суперечить та відповідає вимогам ч.2 ст.197 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв"язку, суд вважає позовні вимоги підставними, доведеними в судовому засіданні і такими, що підлягають до задоволення за наступних підстав :
Із змісту позовних вимог прокурора Косівського району вбачається, за час перебування в шлюбі в ОСОБА_6 та відповідача ОСОБА_5 народились три дочки: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 Мати дітей - ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 а батько - відповідач в справі самоусунувся від виховання та утримання дочок. ОСОБА_5 не приймає участі в вихованні дітей та їх утриманні, не цікавиться а ні їх станом здоров"я а ні їх розвитком.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання від 01.08.2011 року (а.с.9) вбачається, що після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 троє неповнолітніх дітей проживають разом із бабусею ОСОБА_4, яка здійснює за ними постійний догляд та веде домашне господарство. Батько дітей, ОСОБА_5 покинув сім"ю ще під час хвороби дружини в жовтні 2010 року і на даний час проживає в с. Шешори Косівського району, участі в утриманні та вихованні дітей не приймає взагалі ніякої.
Комісією з питань захисту дітей Косівської РДА прийнято висновок №186-11 від 30.08.2011 року (а.с.6) про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 щодо неповнолітньої дочки- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, та щодо малолітніх - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та прийнято висновок за № 187-11 від 30.08.2011 року (а.с.7) про призначення опікуном неповнолітніх дітей бабусю ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5.
Стаття 51 Конституції України, а також статті 150 і 180 СК України встановлюють для батьків обов'язок виховувати та утримувати своїх дітей до їх повноліття.
Крім цього, стаття 12 Закону України "Про охорону дитинства"від 26 квітня 2001 року №2402-ІІІ зобов'язує батьків виховувати дітей, піклуватись про їх здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дітей, готувати їх до самостійного життя, праці, розвивати їх особистість, повагу до прав, свобод людини та громадянина. Такий же обов'язок щодо виховання та розвитку дитини на батьків покладає і стаття 59 Закону України "Про освіту".
У принципі 6 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння, вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості, при цьому, малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір"ю.
Як встановлено в судовому засіданні відповідач в справі протягом з жовтня 2010 року покинув сім"ю, та не допомагає в утриманні дітей, як і не цікавиться а ні їх розвитком а ні їх вихованням.
Одним із способів захисту інтересів неповнолітньої дитини є позбавлення батьківських прав того з батьків, хто неналежно виконує свої батьківські обов'язки.
Так, відповідно до частини 2 статті 164 СК України батько або мати можуть бути позбавлені батьківських прав відносно дитини, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по її вихованню.
Аналізуючи вказану норму суд приходить до висновку про те, що ухилення від виконання обов'язку по вихованню дитини є актом свідомої поведінки, оскільки особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій і не бажає цього робити в майбутньому.
В п.15 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року „Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" зазначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. В п.16 цієї ж постанови зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Зазначені факти як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Таким чином, в ході судового розгляду справи отримані достовірні відомості, які свідчать про навмисне та злісне невиконання відповідачем своїх обов'язків по вихованню дочок , оскільки протягом тривалого часу він не проявляв відносно них належної турботи та уваги, не приймає участі у їх вихованні та утриманні, не піклуються про стан їх здоров'я та розвитку, хоча зобов'язаний це робити та має таку можливість.
Підставна в судовому засіданні і підлягає до часткового задоволення вимога в частині визначення розміру та стягнення аліментів із відповідача на утримання своїх неповнолітніх дітей. Відповідно до вимог ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов"язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину. Згідно ст.182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 СК України. При визначенні розміру аліментів суд враховує, що відповідачі зі слів зацікавленої особи ОСОБА_4., ніде не працює, не має стабільного та регулярного заробітку а тому доцільно визначити розмір аліментів на утримання дітей в твердій грошовій сумі.
А також підлягає до задоволення позовна вимога в частині призначення опікуна неповнолітньої дочки- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, та щодо малолітніх - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2., ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 їх бабусі - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5.
На підставі наведеного ст.ст. 164, 165, 166, 182 184 Сімейного Кодексу України, керуючись ст.ст. 213 -215, 218 , 224-226 ЦПК України, суд , -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити частково. Позбавити ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 жителя с.Шешори Косівського району Івано-Франківської області батьківських прав щодо неповнолітньої дочки- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, та щодо малолітніх - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3.
Визначити та стягнути із ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 жителя с.Шешори Косівського району Івано-Франківської області аліменти в твердій грошовій сумі щомісячно по 100 грн на утримання неповнолітньої дочки- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, 100 грн на утримання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, та 100 грн на утримання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3.
Стягнення аліментів проводити із 20.12.2011 року , з дня подачі позову до суду і проводити до досягнення дітьми повноліття.
Призначити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5, жительку с.Прокурава Косівського району Івано-Франківської області піклувальником над неповнолітньою внукою - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, та опікуном малолітніх внуків - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3.
Стягнути із ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 жителя с.Шешори Косівського району Івано-Франківської області судовий збір в сумі 188,20 грн. на підставі ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", Отримувач коштів УДК у Косівському районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 20567973 , Банк отримувача ГУДКУ в Івано-Франківській області, Код банку отримувача (МФО) 836014, рахунок отримувача 31210206700266 , Код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ суду 02891606
Призначення платежу - Судовий збір, за позовом прокурора Косівського району, Косівський районний суд Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 02891606.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Косівського районного суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського Апеляційного суду через Косівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ: Цалин Б.М.
Суд | Косівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2011 |
Оприлюднено | 20.01.2016 |
Номер документу | 20348236 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Олефіренко Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні