ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 35/436
19.12.11
За позовом Прокуратури Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі 1) Міністерства фінансів України
2) Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»
До Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «Газ-Дніпро"
Про стягнення заборгованості за кредитним договором в розмірі 511 502,73 грн.
Суддя Літвінова М.Є.
Представники сторін:
Від прокуратури: не з»явились;
Від позивача-1: ОСОБА_1 –предст. за довір.;
Від позивача-2: ОСОБА_2 –предст. за довір.;
Від відповідача: не з'явились.
У судовому засіданні 19.12.2011 на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи:
На розгляд господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Прокуратури Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства фінансів України та Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім «Газ-Дніпро" про стягнення заборгованості за кредитним договором №04/08 від 15.01.2008 по простроченому кредиту в сумі 277 900,00 грн., по простроченим відсоткам в сумі 156 278,20 грн., простроченій комісії в сумі 15 006,60 грн., пеню за несвоєчасне повернення кредиту в сумі 43 672,76 грн., пеню за несвоєчасну сплату відсотків за кредитом в сумі 18 645,17 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 21.11.2011 порушено провадження у справі №35/436, розгляд справи призначено на 19.12.2011.
09.12.2011 через Відділ діловодства господарського суду міста Києва від позивача-1 надійшли письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог.
В судовому засіданні 19.12.2011 представник позивача-2 подав суду документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі №35/436 від 21.11.2011.
Представники відповідача в судове засідання не з»явились, про поважність причин нез»явлення суд не повідомили, хоча належним чином повідомлені про дату а час судового засідання, витребуваних судом документів не подали.
За таких обставин, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивачів, Господарський суд міста Києва,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до п.2 ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»встановлено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних,політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2009 №566 «Про капіталізацію акціонерного комерційного банку «Київ»прийнято рішення про участь держави в капіталізації Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»шляхом придбання акцій додаткової емісії зазначеного банку в сумі 3565294000 гривень в обмін на облігації внутрішньої державної позики.
Пунктом 1 зазначеної постанови встановлено, що після придбання державною в особі Міністерства фінансів акцій додаткової емісії акціонерного комерційного банку «Київ»та належного оформлення корпоративних прав на придбані акції частка держави у статутному капіталі зазначеного банку становитиме 99,936931402 відсотка.
Таким чином, відносини щодо повернення коштів за кредитним договором та нарахованих процентів впливають на інтереси Міністерства фінансів України, оскільки останнє є учасником Банку та має право на отримання частини доходу від діяльності банку.
Статтею 22 Господарського кодексу України встановлено, що суб»єктами господарювання державного сектора економіки є суб»єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб»єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п»ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб»єктів.
Держава володіє часткою, що становить 99,936931402% статутного капіталу банку. Управління корпоративними правами держави здійснюється Мінфіном.
Статтею 2 Закону України «Про першочергові заходи щодо запобіганню негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визначено, що управління корпоративними правами держави у статутних капіталах банків, що набуті відповідно до Закону, здійснюються Міністерством фінансів України.
15.01.2008 між Акціонерним комерційним банком «Київ»(Кредитодавець-позивач-2) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Газ-Дніпро»(Позичальник-відповідач) був укладений кредитний договір №04/08 (надалі-Кредитний договір).
За умовами даного Кредитного договору позичальнику надано кредит у сумі 300 000,00 грн. зі строком до 14.01.2009 та сплатою 17,5% річних (п.2.1 Договору).
Додатковою угодою від 06.10.2008 №1 до Кредитного договору сторони домовились збільшити плату за користування кредитом до 25% річних, починаючи з 01.11.2008.
Додатковою угодою від 14.01.2009 №2 до Кредитного договору сторони домовились продовжити строк користування кредитом до 12.01.210.
Пунктом 1 ст.1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти.
Свої зобов»язання за Кредитним договором банк кредитодавець виконав у повному обсязі, кредитні кошти надав відповідачу відповідно до п. 2.2 договору, на підтвердження чого позивачем надано платіжне доручення від 15.01.2008 за №1.
Відповідно до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб‘єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов‘язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов‘язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується із положеннями ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
Згідно з п.2.1 договору повернення кредиту здійснюється не пізніше 12.01.2010.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач умови Кредитного договору в повному обсязі не виконав і станом на 01.10.2011 заборгованість за кредитом становить 277 900,00 грн.
Відповідно до п.2.4 Кредитного договору проценти за користування кредитом нараховуються у валюті кредиту, починаючи з дня перерахування коштів, щомісячно, не пізніше останнього дня місяця, за період фактичного користування фактичною сумою кредиту, з розрахунку фактичної кількості днів поточного року, які за умовами п.п.4.4.9 цього договору відповідач зобов»язався щомісячно перерахувати на рахунок позивача-2.
Відповідач умов Кредитного договору не виконав і за період з 01.06.2009 по 30.09.2011 прострочена заборгованість по відсоткам становить 156 278,89 грн.
Відповідно до п.4.4 Кредитного договору відповідач зобов»язався забезпечити повернення кредиту, сплату процентів та належне виконання всіх інших своїх зобов»язнь за цим договором, а також сплачувати комісії за кредитне обслуговування згідно діючих тарифів банку, а саме, за супроводження кредиту в розмірі 0,2% від середньоденного залишку на рахунку щомісячно не пізніше останнього робочого дня поточного місяця.
Відповідачем умови п.4.4 Кредитного договору не виконані і за період з 01.06.2009 по 30.09.2011 прострочена заборгованість по комісії за супроводження кредиту становить 15 006,60 грн.
Як передбачено ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з приписами ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Статтею 230 Господарського кодексу України визначено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня). Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Неустойкою відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Відповідно до ч. 2 ст. 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Пенею відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов‘язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 8.1. Кредитного договору передбачено, що при порушення строку повернення кредиту та сплати процентів за його користування відповідач зобов»язаний сплатити позивачу-2 пеню в розмірі 0,1% від суми простроченого платежу за кожний день за весь час прострочки, при цьому з урахуванням ст.3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов»язань»розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Таким чином, за період з 01.10.2010 по 30.09.2011 нарахована пеня за несвоєчасне повернення кредиту становить 43 672,76 грн. та за період з 01.10.2010 по 30.09.2011 нарахована пеня за несвоєчасну сплату процентів за кредитом становить 18 645,17 грн.
Відповідачем не було надано суду належних та допустимих доказів в спростування викладеного у позові.
З урахуванням викладених вище обставин, наявних у матеріалах справи письмових доказів, наданих представниками позивачів пояснень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору (2% від суми позову), згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Газ-Дніпро" (04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 86, ідентифікаційний код 31353807) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк «Київ»(01601, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 16-22, ідентифікаційний код 14371869) 277 900,00 грн. (двісті сімдесят сім тисяч дев»ятсот гривень 00 коп.) –заборгованості за кредитним договором по простроченому кредиту, 156 278,20 грн. (сто п»ятдесят шість тисяч двісті сімдесят вісім гривень 20 коп.) –простроченої заборгованості по відсоткам, 15 006,60 грн. (п»ятнадцять тисяч шість гривень 60 коп.) –простроченої заборгованості по комісії, 43 672,76 грн. (сорок три тисячі шістсот сімдесят дві гривні 76 коп.) –пені за несвоєчасне повернення кредиту; 18 645,17 грн. (вісімнадцять тисяч шістсот сорок п»ять гривень 17 коп.) –пені за несвоєчасну сплату відсотків за кредитом.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Газ-Дніпро" (04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 86, ідентифікаційний код 31353807) в доход Державного бюджету 10 230,04 грн. (десять тисяч двісті тридцять гривень 04 коп.) –судового збору.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
5. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Суддя М.Є. Літвінова
Дата підписання
повного тексту рішення: 26.12.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2011 |
Оприлюднено | 05.01.2012 |
Номер документу | 20531856 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Літвінова М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні