ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2011 р. Справа № 5251/10
Колегія суддів Львів ського апеляційного адмініс тративного суду в складі:
головуючого судді Старунс ького Д.М.,
суддів Багрія В.М., Кушнерик а М.П.,
розглянувши в порядку пись мового провадження в місті Л ьвові апеляційну скаргу упра вління Пенсійного фонду Укра їни в м. Яремче Івано-Франківс ької області на постанову Яр емчанського міського суду Ів ано-Франківської області від 9 грудня 2009 року у справі за поз овом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м . Яремче Івано-Франківської о бласті про зобов'язання нара хувати та виплатити підвищен ня до пенсії дитині війни,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 01.10.2009 року звернулас я в суд з адміністративним по зовом в якому просить зобов' язати відповідача нарахуват и та виплатити підвищення до пенсії дитині війни за 2006-2008 рок и.
Постановою Яремчанського міського суду Івано-Франківс ької області від 9 грудня 2009 рок у позов задоволено частково. Визнано дії неправомірними, зобов' язано відповідача на рахувати та виплатити позива чу підвищення до пенсії дити ні війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком встановленому ст.6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року п о 31.12.2008 року. В решті позову відм овлено.
Не погодившись з таким ріше нням суду першої інстанції в ідповідач оскаржив його в ап еляційному порядку. В апеляц ійній скарзі просить постано ву суду першої інстанції ска сувати і прийняти нове рішен ня, яким відмовити в задоволе нні позовних вимог повністю. Вимоги за апеляційною скарг ою обґрунтовує тим, що судом п ершої інстанції були недоста тньо досліджені докази та об ставини справи, рішення пост ановлено з порушенням норм м атеріального права. Зазначає , що незважаючи на рішення Кон ституційного Суду України ві д 09.07.2007 року №6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, зміни до законів України «Про Державний бюдж ет України на 2007 рік» та «Про Де ржавний бюджет України на 2008 р ік та про внесення змін до дея ких законодавчих актів Украї ни» у видаткову частину не бу ли внесені, тому кошти на випл ату даних підвищень до пенсі ї в 2007-2008 роках були відсутні; не прийнято жодного нормативно го акту на виконання вимог За кону України «Про соціальний захист дітей війни», не визна чено на законодавчому рівні за рахунок яких коштів і джер ел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір . Також при застосуванні міні мального розміру пенсії, суд ом першої інстанції неправил ьно застосовано положення ст .28 Закону України «Про загальн ообов' язкове державне пенс ійне страхування».
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і міс це апеляційного розгляду бул и повідомлені належним чином , тому колегія суддів, у відпов ідності до п.2 ч.1 ст.197 КАС Україн и, вважає за можливе розгляда ти справу в порядку письмово го провадження.
Заслухавши суддю-доповіда ча, дослідивши наявні в справ і матеріали та доводи апеляц ійної скарги у їх сукупності , на основі наявних у справі до казів, колегія суддів приход ить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід задо вольнити частково, а постано ву суду першої інстанції ска сувати з таких підстав.
Судом першої інстанції вст ановлено, що позивач громадя нин України має статус дитин и війни та, як вбачається з мат еріалів справи, підвищення д о пенсії дитині війни виплач увалось не у відповідності з вимогами ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Дитина війни - особа, яка є гр омадянином України та якій н а час закінчення (2 вересня 1945 р оку) Другої світової війни бу ло менше 18 років.
Згідно ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії аб о щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціал ьна допомога, що виплачуєтьс я замість пенсії, підвищують ся на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Колегією суддів встановле но, що п.17 ст.77 Закону України «П ро Державний бюджет України на 2006 рік» з метою приведення о кремих норм законів у відпов ідність із цим Законом було з упинено на 2006 рік дію ст.6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни».
Однак Законом України від 19 січня 2006 року «Про внесення зм ін до Закону України «Про вне сення змін до Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2006 рік» п.17 ст.77 виключено т а ст.110 (викладеною цим Законом у новій редакції) установлен о, що пільги дітям війни, перед бачені абз.7 ст.5 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни», запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - у 2006 ро ці поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначен ому Кабінетом Міністрів Укра їни за погодженням із Коміте том Верховної Ради України з питань бюджету.
Цей Закон був опублікова ний 22 березня 2006 року і набрав ч инності 2 квітня 2006 року. Тобто, з 2 квітня 2006 року ст.6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» знову почала ді яти. Але підвищення пенсії аб о щомісячного довічного грош ового утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсі ї за віком, як визначив законо давець, могло здійснюватись лише за певних умов, зокрема: п оетапно, за результатами вик онання бюджету в першому пів річчі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом В ерховної Ради України з пита нь бюджету.
Кабінетом Міністрів Украї ни протягом 2006 року рішення на виконання вимог ст.110 Закону У країни «Про Державний бюджет України на 2006 рік» не приймали ся.
З огляду на те, що встановле ні законодавством умови підв ищення до пенсії або щомісяч ного довічного грошового утр имання чи державної соціальн ої допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни у 2006 році не настали, колегія суд дів, прийшла до висновку, що в задоволенні позову за цей рі к відмовлено правомірно.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп /2007 положення п.12 ст.71 та ст.111 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2007 рік» та ріше нням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення п.41 розділу ІІ Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2008 рік та про вн есення змін до деяких законо давчих актів України» якими відповідно було зупинено та обмежено дію ст.6 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» на 2007 та 2008 роки відпо відно, визнано неконституцій ними та такими, що втрачають ч инність з дня ухвалення Конс титуційним Судом України цьо го Рішення.
Відповідно до ч.2 ст.152 Консти туції України закони, інші пр авові акти або їх положення, щ о визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухв алення Конституційним Судом України рішення про їх некон ституційність.
Згідно п.п.5, 6 резолютивної ча стини вищенаведених рішень, вони мають преюдиціальне зна чення для судів загальної юр исдикції при розгляді ними п озовів у зв'язку з правовідно синами, які виникли внаслідо к дії положень статей зазнач ених законів, що визнані неко нституційними та є обов'язко вими до виконання на територ ії України, остаточними і не м ожуть бути оскаржені.
Таким чином нарахування та виплата підвищення до пенсі ї в розмірі 30 відсотків мініма льної пенсії за віком відпов ідно до ст.6 «Про соціальний за хист дітей війни», повинно пр оводитись в 2007 році з 9 липня та в 2008 році з 22 травня.
Однак, колегія суддів, вивчи вши матеріали справи вважає, що судом першої інстанції пр и прийнятті постанови поруше но норми матеріального права , що призвело до неправильног о вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС Укр аїни пропущення строку зверн ення до адміністративного су ду є підставою для відмови у з адоволенні адміністративно го позову за умови, якщо на цьо му наполягає одна із сторін (в редакції до 07.07.2010 року).
Посилання відповідача на п ропущення позивачем річного строку звернення до адмініс тративного суду за захистом прав, свобод та інтересів осо би /а.с.23-25/, колегія суддів вважа є обґрунтованим, оскільки, зг ідно ч.1 ст.99 КАС України (в реда кції до 07.07.2010 року), адміністрат ивний позов може бути подано в межах строку звернення до а дміністративного суду, встан овленого КАС України або інш ими законами.
Таким чином в задоволенні п озовних вимог щодо виплати п ідвищення до пенсії за періо д з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно та з 22.05.2008 року по 30.09.2008 року включ но слід відмовити у зв' язку з пропуском строку зверненн я до суду позивачем на чому на полягав відповідач.
На підставі наведеного, кол егія суддів прийшла до висно вку, що позов підлягає частко вому задоволенню, а саме в час тині виплати підвищення до п енсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.10 .2008 року по 31.12.2008 року включно.
Відносно заперечень відпо відача щодо неправильного за стосування положень ст.28 Зако ну України «Про загальнообов ' язкове державне пенсійне с трахування», колегія суддів, зазначає, що відповідно до ч.1 ст.28 наведеного Закону мініма льний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі пр ожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатніст ь, визначеного законом.
Положення ч.3 ст.28 вищевказан ого Закону «Мінімальний розм ір пенсії за віком, встановле ний абзацом першим частини п ершої цієї статті, застосову ється виключно для визначенн я розмірів пенсій, призначен их згідно з цим Законом» не є п ерешкодою для застосування м інімального розміру пенсії з а віком до обрахування допла т пов' язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чи нним законодавством не встан овлено іншого крім передбаче ного ч.1 цієї статті мінімальн ого розміру пенсії за віком.
Також, колегія суддів, вважа є за потрібне наголосити, що п окликання відповідача на те, що фінансове забезпечення д ержавних соціальних гаранті й, передбачених Законом Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни», здійснюється за рахунок коштів Державного б юджету України, тому виплата підвищення до пенсії у збіль шених розмірах буде можливою тільки після виділення відп овідних коштів з Державного бюджету України є безпідстав ними, оскільки відсутність б юджетних асигнувань для задо волення вимог позивача до ув аги взяти не можна, так як неви конання чи неналежне виконан ня законів про виплати через відсутність бюджетних кошті в не є підставою для виправда ння недоплати підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни».
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів приходить до в исновку, що судом першої інст анції порушено норми матеріа льного права, що призвело до н еправильного вирішення спра ви, висновки суду першої інст анції не відповідають обстав инам справи.
Відповідно до п.1 ст.202 КАС Укр аїни підставою для скасуванн я постанови суду першої інст анції та ухвалення нового рі шення є неповне з' ясування судом обставин, що мають знач ення для справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 197, 198 п.3, 202 п .1, 205 ч.2, 207, 254 Кодексу адміністрати вного судочинства України, к олегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в м. Яремче Івано-Франківсько ї області задовольнити частк ово.
Постанову Яремчанського м іського суду Івано-Франківсь кої області від 9 грудня 2009 року у справі №2а-847/09 скасувати та пр ийняти нову постанову, якою а дміністративний позов ОСО БА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пен сійного фонду України в м. Яре мче Івано-Франківської облас ті щодо ненарахування і неви плати в користь ОСОБА_1 пі двищення до пенсії згідно ст .6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» в роз мірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком встановлено ї ст.28 Закону України «Про заг альнообов' язкове державне пенсійне страхування» за пе ріод з 1 жовтня 2008 року по 31 грудн я 2008 року включно неправомірн ими.
Зобов'язати управління Пен сійного фонду України в м. Яре мче Івано-Франківської облас ті нарахувати і виплатити в к ористь ОСОБА_1 підвищення до пенсії згідно ст.6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни» в розмірі 30 від сотків мінімальної пенсії за віком встановленої ст.28 Закон у України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування» за період з 1 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року включ но з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовн их вимог відмовити.
Постанова набирає законно ї сили через п'ять днів після н аправлення її копій особам, я кі беруть участь у справі.
На постанову може бути пода но касаційну скаргу безпосер едньо до Вищого адміністрати вного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Стару нський
Судді В.М . Багрій
М.П. Кушнерик
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2011 |
Оприлюднено | 19.01.2012 |
Номер документу | 20878018 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Старунський Д.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні