ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 39/81-65/185 30.01.12
Господарський суд міст а Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секр етарі судового засідання Бри к Я.А., розглянувши матеріали с прави
позовну заяву Публіч ного акціонерного товариств а “Київенерго” в особі Струк турного відокремленого підр озділу “Енергозбут Київенер го”
до Фізичної особи-підпр иємця ОСОБА_1
про стягнення 12 371,10 грн.
за участю представникі в:
від позивача : ОСОБА_2 - представник за довіреністю № ДО7/2011/04/22-38 від 22.04.2011 р .
від відповідача : ОСОБА_3 - представник за довіреністю б/н від 26.12.2011 р.
ВСТАНОВИВ:
До господарськог о суду м. Києва звернулось Пуб лічне акціонерне товариство “Київенерго” в особі структ урного відокремленого підро зділу “Енергозбут Київенерг о” з позовом до фізичної особ и-підприємця ОСОБА_1 про с тягнення заборгованості у ро змірі 12 371,10 грн.
Позов мотивований тим, щ о між позивачем та відповіда чем був укладений договір на постачання електричної енер гії № 71623 від 24.01.2008 року. У лютому т а березні 2008 року позивачем бу ло виявлено перевищення відп овідачем встановлених вказа ним договором величин спожив ання, у зв' язку з чим ПАТ “Киї венерго” нарахувало ФОП ОС ОБА_1 двократну вартість пе ревищеної величини споживан ня на суму 12 232, 85 грн. (з урахуванн ям ПДВ). Відповідач вказану за боргованість не сплатив, чим порушив норми цивільного за конодавства про енергетику.
У позові просили стягнути з відповідача суму заборгован ості, що склалася станом на 01.03. 2011 року, а саме: основного боргу - 12 232, 85 грн., інфляційну складов у - 110, 10 грн., три відсотки річни х - 28, 15 грн., а всього - 12 371, 10 грн.
У судовому засіданні пред ставник позивача підтримав т а обґрунтував позовні вимоги , просив їх задовольнити у пов ному обсязі.
Присутній в судовому засід анні представник відповідач а проти позову заперечив з ти х підстав, що позивач незакон но нарахував двократну варті сть за перевищення договірно ї величини спожитої електрич ної енергії, оскільки поруше нь з боку споживача не було. До того ж позивач нарахував штр афні санкції з порушенням ст років застосування неустойк и (штрафів), передбачених ст. 258 ЦК України. Просив відмовити у задоволенні позовних вимо г
Заслухавши пояснення пред ставників позивача та відпов ідача, дослідивши наявні в ма теріалах справи докази, суд в важає, що позовні вимоги підл ягають задоволенню з наступн их підстав.
24.01.2008 р. між Акціонерною енерг опостачальною компанією "Киї венерго" (постачальник) та фіз ичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (споживач), був укла дений договір про постачання електричної енергії № 71623 (далі - договір).
Відповідно до умов договор у постачальник продає електр ичну енергію споживачу для з абезпечення потреб електроу становок споживача згідно з умовами цього Договору та До датками до Договору, що є його невід' ємними частинами, а с поживач оплачує постачальни ку вартість використаної (ку пленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згі дно умов Договору та Додаткі в до нього.
Умовами договору сторони п огодили, що постачальник зоб ов' язується постачати елек троенергію в обсягах, визнач ених відповідно до розділу 5, т а з урахуванням умов розділу 6 цього договору - Додаток «Об сяги постачання електричної енергії споживачу та субспо живачу (п. 2.2), повідомляти спожи вача про всі зміни тарифів на електричну енергію (п. 2.2.3), а спо живач зобов' язується дотр имуватись режиму споживання електричної енергії (п. 2.3.2) та о плачувати постачальнику вар тість електричної енергії зг ідно з умовами додатків "Поря док розрахунків за електроен ергію та зняття показань та е лектролічильників споживач ів" (п. 2.3.3).
Згідно з п. 2 Додатку № 2.1 до дог овору споживач знімає показа ння розрахункових лічильник ів 21 числа кожного місяця та н адає звіт з урахуванням факт ичного та прогнозованого до кінця поточного розрахунков ого періоду обсягу споживанн я.
Відповідно п. 5 Додатку № 2.1 до договору споживач зобов' яз ується щомісяця 22 числа напра вляти представника до постач альника для надання звіту пр о спожиту активну і реактивн у та генеровану реактивну ел ектроенергію та про результа ти вимірів активної потужнос ті за встановленою формою (До датки «Звіт про використану електроенергію», «Звіт про р езультати вимірів активної п отужності»). Крім цього, спож ивач надає підписані акт про приймання-передачу товарної продукції, акт надання послу ги з компенсації перетікання реактивної електроенергії т а звіряння розрахунків за по передні періоди.
Пунктом 6 Додатку № 2.1 до дого вору передбачено, що за даним и звіту про використану елек троенергію та з урахуванням розрахункової величини втра т згідно з додатком «Розраху нок втрат»визначається обся г фактично спожитої активної і реактивної та генерованої реактивної електроенергії. Цей обсяг сторони фіксують в акті про приймання - переда чу товарної продукції, акті н адання послуги з компенсації перетікання реактивної елек троенергії, по два примірник а яких постачальник надає сп оживачу. Останній має поверн ути погодженим по одному при мірнику зазначених документ ів в наступному розрахунково му періоді.
Відповідно до п. 5.1 договору д ля визначення договірних вел ичин споживання електричної енергії та потужності на нас тупний рік споживач не пізні ше 1 жовтня поточного року над ає постачальнику відомості п ро розмір очікуваного спожив ання. У разі ненадання спожив ачем зазначених відомостей у встановлений термін, розмір очікуваного споживання на н аступний рік установлюється постачальником на рівні фак тично спожитих обсягів відпо відних періодів поточного ро ку.
Пунктом 4.2.3 договору сторони узгодили, що за перевищення д оговірних величин споживанн я електричної енергії та пот ужності, визначених згідно і з вимогами розділу 5 цього Дог овору, споживач сплачує пост ачальнику двократну вартіст ь різниці фактично спожитої та договірної величин.
Згідно з п. 16 Додатку № 2.1 до до говору у разі споживання еле ктричної енергії у розрахунк овому періоді понад договірн у величину актом, що фіксує за значене перевищення, сторони вважають додаток «Звіт про в икористану електроенергію» за відповідний розрахункови й період, погоджений обома ст оронами. Постачальник надає рахунок на оплату двократної вартості перевищення спожив ачу щодо допущеного перевище ння. Рахунок має бути оплачен ий протягом 5 операційних дні в з моменту отримання.
Відповідно до статті 526 Циві льного кодексу України зобов ' язання має виконуватись на лежним чином, відповідно до у мов договору та вимог ЦК Укра їни, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відп овідно до звичаїв ділового о бороту або інших вимог, що зви чайно ставляться.
Як визначено частиною 1 стат ті 193 ГК України суб' єкти гос подарювання та інші учасники господарських відносин пови нні виконувати господарські зобов' язання належним чино м відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимо г щодо виконання зобов' язан ня - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно став ляться.
Відповідно до частини 2 стат ті 193 ГК України кожна сторона повинна вжити заходів, необх ідних для належного виконанн я нею зобов' язання, врахову ючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногос подарського інтересу.
Частинами 6, 7 статті 276 Господ арського кодексу України вст ановлено, що розрахунки за до говорами енергопостачання з дійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відпо відно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, зд ійснюється, як правило, у форм і попередньої оплати. За пого дженням сторін можуть застос овуватися планові платежі з наступним перерахунком або о плата, що провадиться за факт ично відпущену енергію.
У судовому засіданні встан овлено, що очікувані обсяги п остачання електричної енерг ії на 2008 рік сторони визначили у Додатку № 8А до Договору «Об сяги постачання електричної енергії споживачу», які скла ли 4700 кВт/г на місяць.
У лютому 2008 р. відповідач под ав Звіт про використану елек троенергію, в якому вказав, що спожив 5063 кВтг, що з урахування м відсотку втрат у мережах ст ановить 5148 кВт/г.
У березні 2008 р. відповідач по дав Звіт про використану еле ктроенергію, в якому вказав, щ о спожив 5052 кВт/г (без урахуванн ям відсотку втрат у мережах).
Позивачем на підставі завд ання № 173/31 на виконання робіт з приладами обліку в електроу становках напругою до 1000 В за у мови відсутності оперативно го персоналу споживача, у дод атку до вказаного завдання з афіксував показники лічильн ика станом на 25.02.2008 р.
У зв'язку з невідповідністю показників, які зазначив від повідач у Звіті про використ ану електроенергію у березні 2008 року з показниками, які зняв представник позивача, був ви даний Наряд № 886 від 28.03.2008 р. на пер евірку та зняття показників лічильника відповідача. За р езультатами вказаної переві рки ПАТ «Київенерго»був скла дений Акт від 28.03.2008 р. із зазначе нням показників лічильника - 0032300 кВт/г.
Таким чином, позивач зафікс ував перевищення договірних величин споживання електрое нергії у лютому 2008 року на 448 кВт /г, двократна вартість якого с тановить 191,21 грн. (без ПДВ), та у березні 2008 року - на 22 995 кВт/г, д вократна вартість якого стан овить 10002,83 грн. (без ПДВ), що бу ло відображено в наявних у сп раві акті приймання-передачі товарної продукції за берез ень 2008 р. та в акті приймання-пе редачі товарної продукції за квітень 2008 р.
На підставі наказу директо ра СВП «Енергозбут Київенерг о від 28.12.2009 № 458, відповідачу у гру дні 2009 року було донараховано 2038,81 грн. ПДВ на суму 10194,04 грн. двок ратної вартості різниці факт ично спожитої електричної ен ергії та договірної величини споживання за перевищення д оговірних величин споживанн я у лютому та березні 2008 року.
Всього за період з 01.02.2008 року по 01.01.2010 року позивач за переви щення договірних величин спо живання електричної енергії нарахував відповідачу 12232,85 гр н. (з ПДВ) та надав відповідачу рахунок - фактуру № 71623015 від 26.01. 2011 р. на оплату вказаної суми. З азначений рахунок - фактура був отриманий представником відповідача 26.01.2011 р.
Перевіряючи доводи відпов ідача про неправомірність на рахування вказаної суми, суд виходив з такого.
Згідно з п. 5.1 Правил користув ання електричною енергією (д алі - ПКЕЕ), затверджених Пос тановою Національної комісі ї з питань регулювання елект роенергетики України від 31 ли пня 1996 року № 28, договір про пост ачання електричної енергії є основним документом, який ре гулює відносини між постачал ьником електричної енергії з а регульованим тарифом, що зд ійснює свою діяльність на за кріпленій території, і спожи вачем та визначає зміст прав ових відносин, прав та обов' язків сторін. Споживання еле ктричної енергії без дозволу не допускається.
Статтею 27 Закону України “П ро електроенергетику” перед бачено, що правопорушення в е лектроенергетиці тягне за со бою встановлену законодавст вом України цивільну, адміні стративну і кримінальну відп овідальність.
За змістом пункту 13 Порядку постачання електричної енер гії споживачам, споживачі у р азі перевищення встановлени х граничних величин споживан ня електричної енергії та по тужності несуть відповідаль ність згідно з частинами п'ят ою і шостою статті 26 Закону Ук раїни "Про електроенергетику ".
Згідно ч. 6 ст. 26 Закону Україн и “Про електроенергетику” сп оживачі (крім населення, проф есійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальни х закладів I-IV рівнів акредита ції державної і комунальної форм власності) у випадку спо живання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачу ють енергопостачальникам дв ократну вартість різниці фак тично спожитої і договірної величини; вартість різниці м іж найбільшою величиною поту жності, що зафіксована протя гом розрахункового періоду, та договірною величиною поту жності.
Відповідно до п. 6.16 Правил ко ристування електричною енер гією, затверджених постаново ю Національної комісії з пит ань регулювання електроенер гетики України від 31.07.1996 року № 28, обсяг перевищення договірн их величин споживання електр ичної енергії та/або величин и потужності протягом розрах ункового періоду оплачуєтьс я споживачами постачальнику електричної енергії за регу льованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.
Визначені відповідно до за конодавства України вартіст ь різниці між обсягом фактич но спожитої величини і обсяг ом договірної величини елект ричної енергії, а також варті сть різниці між найбільшою в еличиною споживаної електри чної потужності, що зафіксов ана протягом розрахункового періоду в години контролю ма ксимуму навантаження, та дог овірною граничною величиною електричної потужності зара ховуються на поточний рахуно к із спеціальним режимом вик ористання постачальника еле ктричної енергії за регульов аним тарифом.
Частиною 1 ст. 216 ГК України пе редбачено, що учасники госпо дарських відносин несуть гос подарсько-правову відповіда льність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушн иків господарських санкцій н а підставах і в порядку, перед бачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері госпо дарювання, в результаті заст осування яких для нього наст ають несприятливі економічн і та/або правові наслідки (ч.1 с т. 217).
Згідно частини 5 ст. 277 ГК Укра їни відповідальність за пор ушення правил користування е нергією встановлюється зако ном.
Стаття 546 ЦК України також ви значає, що договором або зако ном можуть бути встановлені інші види забезпечення викон ання зобов'язання.
Отже, з наведених правових н орм вбачається, що статтями З акону України “Про електроен ергетику” визначений особли вий вид відповідальності, су ть якої полягає у сплаті спож ивачами подвійної вартості е лектричної енергії у випадку її споживання понад договір ну величину.
Вказана міра відповідальн ості є оперативно-господарсь кою санкцією за порушення у с фері електроенергетики, а не адміністративно-господарсь кою, а тому заперечення відпо відача, щодо незаконного нар ахування позивачем збільшен ої вартості неправомірно спо житої електроенергії та проп уску позивачем строків для з астосування штрафу визнають ся судом необґрунтованими.
Посилання відповідача на т е, що акти приймання-передачі товарної продукції за берез ень 2008 р. на суму 191,21 грн. і за квіт ень 2008 р. на суму 10002,83 грн. фактичн о підписані та скріплені печ аткою лише з боку позивача, а т ому не можуть вважатися таки ми, що підтверджені, суд не при ймає до уваги, оскільки на кож ному звіті про використану е лектричну енергію містятьс я відмітки про отримання їх в ідповідачем. Також рахунки-ф актури повторно надавались п редставникам відповідача, пр о що свідчить, зокрема, підпис уповноваженої особи ОСОБА _4 Таким чином, суд вважає, що відповідач своєчасно отриму вав рахунки для сплати перев ищення ДВС електроенергії у лютому та березні 2008 року.
Доводи представника відпо відача про те, що акти-прийман ня передачі є підробленими, с уд вважає такими, що не заслуг овують на увагу, оскільки нал ежних та допустимих доказів у розумінні ст. ст. 34-35 ГПК Украї ни суду не надано.
Щодо посилань відповідача на лист Антимонопольного ко мітету України та п. 6.14 правил к ористування електричною ене ргією, суд зазначає, що умовам и договору сторонами був пог оджений порядок та строки пі дбиття підсумків розрахунко вого періоду та повідомлення про них споживача. Так, згідно з п. 16 Додатку № 2.1 до договору у разі споживання електричної енергії у розрахунковому пе ріоді понад договірну величи ну актом, що фіксує зазначене перевищення, сторони вважаю ть додаток «Звіт про викорис тану електроенергію»за відп овідний розрахунковий періо д, погоджений обома сторонам и. Постачальник надає рахуно к на оплату двократної варто сті перевищення споживачу що до допущеного перевищення. Р ахунок має бути оплачений пр отягом 5 операційних днів з мо менту отримання.
На підставі викладеного су д вважає, що наявні всі підста ви для задоволення позовних вимог ПАТ «Київенерго»про ст ягнення з відповідача двокра тної вартості між фактично с пожитою та договірною величи ною споживання електричної е нергії у сумі 12 232,85 грн. згідно д оговору про постачання елект ричної енергії № 71623 від 24.01.2008 р.
Як встановлено у судовому з асіданні, відповідач зазнач ену суму не сплатив, у зв' язк у з чим вона підлягає стягнен ню у судовому порядку.
Крім суми основного боргу, п озивач просить стягнути з ві дповідача також інфляційну складову - 110, 10 грн., три відсот ки річних - 28, 15 грн., що виникли станом на 01.03.2011 року.
Провівши розрахунок заявл еної до стягнення суми штраф них санкцій, суд дійшов висно вку, що з відповідача на корис ть позивача підлягає стягнен ню також 110, 10 грн. - інфляційни х втрат та 28, 15 грн. - 3% річних.
Згідно статті 49 ГПК України витрати по сплаті державног о мита, витрати на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу покладаються н а позивача.
На підставі викладеного, ке руючись ст. 44, ч. 5 ст. 49, ст.ст. 75, 82 - 85 Г осподарського процесуально го кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціо нерного товариства “Київене рго” в особі структурного ві докремленого підрозділу “Ен ергозбут Київенерго” до фізи чної особи-підприємця ОСОБ А_1 про стягнення 12 371,10 грн. зад овольнити.
Стягнути з фізичної особи-п ідприємця ОСОБА_1 (АДРЕС А_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Публічно го акціонерного товариства “ Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І. Фр анка, 5, код ЄДРПОУ 00131305) 12 232 (дванад цять тисяч двісті тридцять д ві) грн. 85 коп. на розрахункови й рахунок зі спеціальним реж имом використання № 36038301201, відк ритий у Головному управлінні по м. Києву та Київській облас ті ВАТ «Ощадбанк», МФО 322669, код Є ДРПОУ 00131305.
Стягнути з фізичної особи-п ідприємця ОСОБА_1 (АДРЕС А_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Публічно го акціонерного товариства “ Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І. Фр анка, 5, код ЄДРПОУ 00131305) інфляцій ну складову боргу у сумі 110 (сто десять) грн. 10 коп., три відсотк и річних у сумі 28 (двадцять віс ім) грн. 15 коп., а також 123 (сто двад цять три) грн. 71 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шіс ть) грн. 00 коп. витрат на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення ухвалено в нарадчі й кімнаті та проголошено йог о вступну та резолютивну час тини в судовому засіданні 30 сі чня 2012 р.
Повний текст рішення підпи саний 03.02.2012 р.
Рішення може бути оскаржен о в апеляційному порядку до К иївського апеляційного госп одарського суду через господ арський суд міста Києва шлях ом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписа ння повного тексту рішення.
Суддя К.І. Головіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2012 |
Оприлюднено | 02.03.2012 |
Номер документу | 21658073 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні