Рішення
від 15.10.2008 по справі 4/269
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/269

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

 "15" жовтня 2008 р.Справа №  4/269

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Хилька Ю.І.,розглянувши матеріали справи № 4/269

за позовом: відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" від імені якого діє Центр електрозв'язку №2 м. Світловодськ Кіровоградської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Світловодськ Кіровоградської області вул. Ювілейна 9

до відповідача: Газета «Вісті Світловодщини» м.Світловодськ Кіровоградської області

про стягнення 12746 грн. 82 коп.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Недбайло І.В., , довіреність № 2091  від 25.07.08 ;

від відповідача - Калугіна С.А., керівник

СУТЬ СПОРУ :

Відкритим акціонерним товариством "Укртелеком" від імені якого діє Центр електрозв'язку №2 м. Світловодськ Кіровоградської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" подано позов до Газета «Вісті Світловодщини» м.Світловодськ Кіровоградської області про стягнення 12746 грн. 82 коп., з яких 12 053 грн. 22 коп. основного боргу, 432 грн. 76 коп. пені, 131 грн. 06 коп. втрати від інфляції та 129 грн. 78 коп. процентів річних і судових витрат на користь відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" від імені якого діє Центр електрозв'язку №2 м. Світловодськ Кіровоградської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Світловодськ Кіровоградської області.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд, -

                                                ВСТАНОВИВ:

Правовідносини між учасниками спору виникли на підставі укладених договорів про надання послуг електрозв'язку №258/99ю360273 від 24.12.2001 року ( в подальшому договір 1) та № 3207-1 від 19.06.2006 року – комутованого доступу до мережі Інтернет (договір 2).

На виконання умов яких позивач зобов'язався надавати відповідачеві послуги електрозв'язку та послуги доступу до мережі Інтерет шляхом включення до порту вузла Інтернет Укртелекому по комутованій абонентській лінії.

Відповідно до пункту 4.5 договору 1 споживач проводить оплату за надану в кредит послугу щомісяця до 20 числа поточного місяця на підставі рахунків Укртелекому, виставлених до 10 числа поточного місяця, наступного за звітним, але не пізніше 20 числа місяця, що слідує за звітним.

Умови договорів прийнято повноважними представниками сторін без будь-яких заперечень чи зауважень, а їх підписи скріплено відтисками печаток підприємств.

Відповідно до пп. 3.4.1. „Інструкції про порядок видачі міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, господарським об'єднанням та громадянам дозволів на право відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів, а також порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на виготовлення печаток і штампів, та затвердження Умов і правил провадження діяльності з відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів”, яка затверджена наказом МВС України № 17 від 11.01.1999 р. та зареєстрована в Мін'юсті України 28.04.1999 р. за № 264/3557, відповідальність і контроль за дотриманням порядку зберігання печаток і штампів, а також законністю користування ними покладається на керівників підприємств, установ і організацій, господарських об'єднань, суб'єктів господарської діяльності. Відповідач не надав доказів того, що печатку було втрачено або викрадено.

Позивачем на виконання умов договорів надавались відповідачу телекомунікаційні послуги електрозв'язку та послуги доступу до мережі Інтернет, відповідач свої зобов'язання за договорами по оплаті наданих послуг не виконав, в зв'язку з чим за період з січня 2008 року по червень 2008 року включно виникла заборгованість по оплаті фактично отриманих послуг в розмірі 235 грн. 02 коп. по абониментній платі, 12375 грн. 79 коп. по оплаті міжнародних переговорів, враховуючи що відповідачем в травні 2008 року проведено часткове погашення заборгованості на суму 377 грн. 66 коп. та в жовтні 2008 року на суму 500 грн.

Відповідач погоджується з позовними вимогами та надав пояснення про виникнення заборгваності за послуги з міжнародного звязку, оскільки через неполадки у системі доступу до Інтернет звязок здійснювався через оператора, який знаходився в Австрії. Враховуючи фінансовий стан відповідача просить розстрочити виконання рішення суду на 8 місяців, враховуючи наданий до суду розрахунок надходжень за попередній період.

Проаналізувавши правовідносини між учасниками спору та надавши їм правову оцінку, господарський суд приходить до переконання, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до повного заждоволення, враховуючи наступне.

Згідно статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

В статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору.

У відповідності до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторонам (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до статті 901 цього Кодексу за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу (виконати певні дії або здійснити певну діяльність, що приносить користь), а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

У разі, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу у розмірі, строки та у порядку, що встановлені договором (статті 903, 905 Цивільного кодексу України).

Господарським судом враховується, що згідно з частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України надана послуга підлягає сплаті за умови закріплення у договорі розміру, строку і порядку оплати, в нормі йдеться про обов'язок сплатити вже надану послугу. Як вбачається з викладених в розділі 4 договору 1, який укладено на підставі типового договору та з умов розділу 5 договору 2 , сторонами закріплено розмір,строки та порядок оплати вже наданих послуг.

Господарський суд визначальним для вирішення спору вважає доведеність факту надання та отримання послуг.

Натомість, наявність правовідносин по здійсненню господарських операцій позивачем повністю доведена розрахунком заборгованості за надані телекомунікаційні послуг (а.с.25-28), листом відповідача про підключення до мережі Інтернет (а.с.19), актом приймання – здачі робіт (а.с.20).

Фактичне надання та отримання послуг підтверджується наданою позивачем роздруківкою наданих послуг з міжміського та міжнародного звязку та звязку з операторами мобільного звязку, які проводились з телефонів відповідача (а.с. 39-43).

Крім того, господарським судом враховується, що за приписами ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» умовою надання телекомунікаційних послуг є укладення договору між оператором і споживачем телекомунікаційних послуг.

На виконання умов договорів позивач взяті на себе зобов'язання виконав у повному обсязі та належним чином, зокрема, забезпечив безперебійне і якісне надання відповідачу телекомунікаційних послуг, що підтверджується розрахунком суми заборгованості за надані телекомунікаційні послуги, роздруківками міжміських та міжнародних телефонних розмов, сеансів у мережі Інтернет.

У відповідності з пунктами 32. 108, 435 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2005 року №720 (надалі - Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг), пунктами 3.2.8., 4.3. договору про надання послуг електрозв'язку за №258/99ю360273 від 24.12.2001 року та пунктом 3.2.1. договору про надання доступу до мережі Інтернет за №3207-1 від 19.06.2005 відповідач зобов'язаний був своєчасно вносити абонентну плату за користування телефоном, почасову оплату місцевих телефонних розмов, плату за міжміські та міжнародні телефонні розмови, надіслані в кредит телеграми та за інші послуги, надані по телефону.

Оплату за фактично отримані телекомунікаційні послуги відповідач згідно пунктів 40, 108, 435 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, пунктів 4.2.. 4.5. договору про надання послуг електрозв"язку за №258/99ю360273 від 24.12.2001 року та пункту 5.2. договору про надання доступу до мережі Інтернет за повинен був вносити щомісяця у десятиденний строк після отримання рахунку, але не пізніше 20 числа місяця, що настає після розрахункового періоду. Розрахунковим періодом вважається календарний місяць, у межах якого надавалися послуги. У разі неотримання рахунка до 10 числа місяця, що настає після розрахункового період, або здійснення розрахунків без застосування квитанцій (без надсилання рахунків) абонент повинен звернутися до оператора телекомунікаційних послуг для отримання інформації про належну до сплати суму.

Пунктом 5 частини 1 статті 33 Закону України «Про телекомунікації» передбачено, що споживачі телекомунікаційних послуг у разі укладення договору про надання телекомунікаційних послуг зобов'язані виконувати його умови, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.

Відповідно до статті 173 Господарського кодекс) України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками)

: відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов"язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплати гроші, надати інформації, тощо) або утриматися від певних дій, а інший суб"єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно статті 1 75 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при  здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин,  регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Договірні зобов'язання щодо оплати наданих телекомунікаційних послуг за вказаними  договорами у період з січня по червень 2008 року відповідачем не були виконані, внаслідок чого станом на час розгляду справи судом за ним виникла заборгованість в сумі 12486 грн. 67 коп., з яких за послуги електрозвязку 12170 грн. 73 коп. за період з січня по червень 2008 року включно та за послуги Інтернет за січень 2008 року в розмірі 16 грн. 86 коп..

Відповідно до статті 66 Закону України «Про телекомунікації» тарифи на  телекомунікаційні послуги встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій самостійно, за винятком тарифів на загальнодоступні послуги та тарифів на надання в користування каналів електрозв'язку операторів телекомунікацій, які займають монопольне становище на ринку цих послуг, які підлягають державному регулюванню шляхом встановлення граничних або фіксованих тарифів.

Згідно пунктів 97, 164 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, послуги  місцевого, міжміського та міжнародного телефонного зв'язку оплачуються за тарифами, що встановлюються у порядку, визначеному законодавством.

Пунктом 100 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг передбачено, що  розмір плати за користування телефоном залежить від переліку замовлених послуг, категорії телефону, абонентної системи оплати послуг, наявності додаткового кінцевого обладнання, обсягу наданих додаткових послуг...

Відповідно до пункту 166 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг  вартість послуг міжміського та міжнародного телефонного зв'язку залежить від тарифу, і тривалості послуги, приведеної до повної одиниці тарифікації послуг.

Згідно статті  216 Господарського кодексу України за порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій, на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями  визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Штрафні санкції за порушення грошових зобов"язань, згідно пункту 6 статті 231  Господарського кодексу України, встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій  за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня. коли зобов"язання мало бути виконано.

На підставі пункту 2 статті 36 Закону України "Про телекомунікації" та пункту 5.8. вищезазначеного договору у разі затримки оплати телекомунікаційних послуг відповідачу нараховується пеня за кожну добу затримки, яка обчислюється від суми простроченого платежу у розмірі облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня. За невиконання відповідачем грошових зобов'язань сума пені, відповідно до розрахунку, складає 299 грн. 08 коп.

Крім того, з гідно статті 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно аб. 2. п.1. ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських  договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин  несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Пунктом 2 статті 231 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо порушено господарське зобов'язання виконання якого фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються у розмірах визначених цією нормою, якщо інше не передбачено законом чи договором.

Відповідно ст.  611 Цивільною кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписом ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється  від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

За таких обставин, відповідач має сплатити позивачу інфляційні в розмірі 131 грн. 06 коп. та проценти річних в розмірі 129 грн. 78 коп.

За вказаних обставин, господарський суд задовольняє позовні вимоги про стягнення з відповідача основного боргу за надані телекомунікаційні послуги та послуги доступу до мережі Інтернет в розмірі 12610 грн. 81 коп. + 16 грн. 86 коп.= 12627 грн. 67 коп. повністю.

Відповідно до п. 5.8 договору 1 у разі несплати за надані послуги з електрозвязку понад установлений термін (після 21 числа місяця, що настає після розрахункового) споживач сплачує пеню в розмірі одного відсотка від затриманих платежів за кожну добу затримки згідно з чинним законодавством. Крім того, згідно до п.5.9 договору 2 при невиконанні п.4 у разі затримки оплати більше, ніж встановлено терміном ( з 21 числа наступного місяця за розрахунковим періодом) споживач сплачує пеню у розмірі обліклової ставки НБУ, що діяла у період за який нараховується пеня. Таким чином, до стягнення підлягає пеня у розмірі 299 грн. 08 коп. за період з лютого по червень 2008 року включно.

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею), згідно статті 549 ЦК України, є грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Розрахунок позивача про стягнення пені за період за період з 21.09.2006р. по 01.03.2007р. в сумі 206,83 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який построчив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач згідно обґрунтованого розрахунку просить стягнути з відповідача    3 % річних за період з 21.02.2008 р. по 01.07.2008 року в сумі 129 грн. 78 коп. та інфляційні збитки за той же період в розмірі 131 грн.06 коп., позовні вимоги в цій частині обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Поряд з цим, розглянувши клопотання представника відповідача погоджене з позивачем, господарський суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду на 8 місяців враховуючи відомості про середньорічні доходи відповідача та з метою реального виконання рішення суду.

Визначивши суму заборгованості, яка підлягає до стягнення згідно до наведених розрахунків в розмірі 13186 грн. 59 коп., господарський суд звертає увагу на ту обставину, що фактично позивачем заявлено до стягнення 12925 грн. 75 коп., з яких після звернення до суду 06.10.2008 року відповідач частково погасив заборгованість на суму 500 грн., заявлена до стягнення сума складає 12425 грн. 75 коп. та підлягає до стягнення в межах суми позовних вимог. При цьому господарський суд не вбачає підстав для виходу за межі позовних вимог через відсутність про це клопотання заінтересованої сторони.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на відповідача.           

Керуючись ст.ст. 525, 526, 546, 549, 625, 901, 903 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Газети «Вісті Світловодщини» м.Світловодськ Кіровоградської області вул.Леніна 94 р/р 26000301360870 в АКБ "Національний кредит" код ЗКПО 30118726 МФО 383136 заборгованість по оплаті за надані послуги, пеню, втрати від інфляції та проценти річних на суму 12425 грн. 75 коп., суму сплаченого державного мита в розмірі 128 грн. та витрати на інформаційно- технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118 грн. на користь відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" від імені якого діє Центр електрозв'язку №2 м. Світловодськ Кіровоградської філії відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Світловодськ Кіровоградської області вул. Ювілейна 9 р/р 260004649 в Кіровоградському ОД Райффайзенбанк "Аваль" код 22211233 МФО 323538.

Наказ видати.

Виконання рішення суду в частині стягнення основного боргу на суму 12425 грн. 75 коп. розстрочити на 8 місяців, призначивши до стягнення рівними частками по 1553 грн. 22 коп. щомісячно.

Провадження у справі щодо стягнення 500 грн. припинити.

Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленого законом порядку.

 

Суддя  

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення15.10.2008
Оприлюднено31.10.2008
Номер документу2205190
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/269

Судовий наказ від 20.09.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гринько С.Ю.

Постанова від 09.12.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Полянський А.Г.

Ухвала від 02.12.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Полянський А.Г.

Ухвала від 23.11.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Полянський А.Г.

Ухвала від 30.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Остапенко М.І.

Ухвала від 14.09.2015

Господарське

Господарський суд Луганської області

Старкова Г.М.

Ухвала від 02.09.2015

Господарське

Господарський суд Луганської області

Старкова Г.М.

Ухвала від 06.05.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Вовк П.В.

Судовий наказ від 09.11.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.Ю. Гринько

Постанова від 13.08.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Величко Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні