cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 211
РІШЕННЯ
Іменем України
23.04.2012Справа №5002-8/431-2012
За позовом публічного акціонерного товариства «Крименерго», м. Сімферополь
до публічного акціонерного товариства «Фотон», м. Сімферополь
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - приватного акціонерного товариства «Українські радіосистеми», м. Київ
про спонукання до виконання певних дій
Суддя Чумаченко С.А.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача - представник ОСОБА_2, довіреність № 006-Д від 03.01.2012, у справі
Від відповідача - представник ОСОБА_3, довіреність № 14/982 від 18.01.2012, у справі.
Від третьої особи - представник ОСОБА_4, довіреність № 25 від 23.01.2012, у справі.
Суть спору: публічне акціонерне товариство «Крименерго» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до публічного акціонерного товариства "Фотон" про спонукання до виконання певних дій, а саме:
- зобов'язати публічне акціонерне товариство «Фотон» виконати умови договору про спільне використання електричних мереж № 146/С004-0511 від 18 квітня 2011 року та вчинити дії щодо підключення до власних електричних мереж приватного акціонерного товариства «Українські радіосистеми», поновити постачання електричної енергії на об'єкт приватного акціонерного товариства «Українські радіосистем», що розташований за адресою: м. Сімферополь, вул. Кримської правди, 4.
- зобов'язати публічне акціонерне товариство «Фотон» забезпечити передачу електричної енергії приватному акціонерному товаристві «Українські радіосистеми» власними технологічними електричними мережами спільного використання з дотриманням показників якості електричної енергії та категорії з надійності електропостачання.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 30 грудня 2005 року публічне акціонерне товариство «Крименерго» уклало договір № 146 про постачання електричної енергії з публічним акціонерним товариством „Фотон". Серед інших умов договором встановлені відношення з субспоживачами електричної енергії, які об'єктивно присутні в процесі забезпечення споживача електричною енергією (субспоживачі). При цьому сторонами за договором було узгоджено, що відключення електроустаткувань споживачів, які приймають участь в переданні електричної енергії субспоживачам здійснюється споживачем лише за згодою постачальника.
Пізніше 20 серпня 2007 року публічне акціонерне товариство «Крименерго» також уклало договір про постачання електричної енергії № 5787 з приватним акціонерним товариством «Українські радіосистеми», який відповідно до акта розмежування балансової приналежності та відповідності за експлуатацію обладнання є субспоживачем публічного акціонерного товариства «Фотон», у зв'язку з тим, що останній є власником електричних мереж, по яким подається електрична енергія третій особі по справі.
Між основним споживачем та субспоживачем приватним акціонерним товариством „Українські радіосистеми" складено договір про сумісне використання електричних мереж, згідно якого власник мереж - публічне акціонерне товариство „Фотон" взяв на себе зобов'язання забезпечити передання електричної енергії від точки продажу до мережі балансової належності користувача - приватного акціонерного товариства „Українські електромережі", в об'ємах величин, узгоджених постачальником користувачу
18 квітня 2011 року між публічним акціонерним товариством «Крименерго» та публічним акціонерним товариством „Фотон" був укладений договір про спільне використання електричних мереж № 146/С004-0511, згідно з яким власник мереж - публічне акціонерне товариство «Фотон» взяв на себе зобов'язання перед позивачем, забезпечити технічну можливість передання (транзиту) електричної енергії власними технологічними електричними мережами в точці приєднання електроустановок користувача або інших суб'єктів господарювання.
Проте, відповідач не виконує умови договору, при цьому порушує Закон України «Про електроенергетику», Правила користування електричної енергії та статтю 629 Цивільного Кодексу України, а саме, не забезпечує передачу електричної енергії власними мережами до споживача - приватного акціонерного товариства «Українські радіосистеми», це і стало підставою для звернення до суду із позовною заявою.
30 березня 2012 року представник позивача направив на адресу суду клопотання, в якому просив суд взяти до уваги, що публічне акціонерне товариство «Крименерго» по технічній помилці не послалось в самих позовних вимогах у прохальній частині позовної заяви на договір про постачання електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року, однак за тексом позовної заяви позивач робити посилання на договір про постачання електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року, позовні вимоги ґрунтуються у тому числі на зазначеному договорі, та просить читати за текстом позовної заяви та у прохальній частині позовної заяви:
- зобов'язати публічне акціонерне товариство «Фотон» виконати умови договору про спільне використання електричних мереж № 146/С004-0511 від 18 квітня 2011 року та договору про постачання електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року, та вчинити дії щодо підключення до власних електричних мереж приватного акціонерного товариства «Українські радіосистеми», поновити постачання електричної енергії на об'єкт приватного акціонерного товариства «Українські радіосистем», що розташований за адресою: м. Сімферополь, вул. Кримської правди, 4;
- зобов'язати публічне акціонерне товариство «Фотон» забезпечити передачу електричної енергії приватному акціонерному товаристві «Українські радіосистеми» власними технологічними електричними мережами спільного використання з дотриманням показників якості електричної енергії та категорії з надійності електропостачання.
У судовому засіданні 19 квітня 2012 року були присутні представник позивача, відповідача та третьої особи, за результатами судового засідання оголошена перерва на 23 квітня 2012 року, в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
23 квітня 2012 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 23 квітня 2012 року проти позову заперечував, позовні вимоги не визнає.
Третя особа 23 квітня 2012 року у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
30 грудня 2005 року відкрите акціонерне товариство «Крименерго» (постачальник) (в подальшому перейменованим відповідно до положень Закону України "Про акціонерні товариства" № 514-VI від 17 вересня 2008 року в публічне акціонерне товариство "Крименерго") уклало договір № 146 про постачання електричної енергії з Фірмою товариство з обмеженою відповідальністю "Фотон" (споживач) (в наступному публічне акціонерне товариство „Фотон") (т. 1 а.с. 45-51).
Строк діє договору визначений у пункті 9.7. договору, а саме: даний договір набирає чинності зі дня його підписання та діє до 31 грудня 2006 року. Даний договір вважається щорічно продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення строк дії договір ні однією із сторін не буде заявлено про розірвання цього договору або його перегляд, а в частині розрахунків до повного їх звершення.
Відповідно до розділу 1 даного договору постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно умов даного договору та додатками до договору, які є його невід'ємними частинами.
Згідно з даним договором сторони встановили, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх інших питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися законодавством України, зокрема, Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергію, та іншими.
Серед інших умов договором встановлені відношення з субспоживачами електричної енергії, які об'єктивно присутні в процесі забезпечення споживача електричною енергією (субспоживачі).
Так, пунктом 8.1.1 договору встановлено, якщо до електромереж споживача приєднані в установленому порядку електроустановки інших споживачів (субспоживачів), відношення між ними регулюються договором про сумісне використання технологічних мереж основного споживача або договором про технічне забезпечення електропостачання споживача.
Пунктом 8.1.2. договору встановлено, що споживач повинен передати електричну енергію субспоживачам, перелік яких зазначений у пункті 2 додатку № 1 «Данні про відпуск електроенергії субспоживачів», у межах доведеної споживачу, згідно пункту 5.3. даного договору, договірної величини потужності та в обсягах, визначених у відповідності з розділом 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього договору.
Згідно пункту 9.1. договору усі додатки до цього договору, а саме № 1, 3.1, 4.1, 6, 7, 10, 10.1, 12, 13, 15 є невід'ємними частинами даного договору.
У додатку № 12 до договору про поставку електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року був визначений перелік субспоживачів - юридичних осіб (т. 1 а.с. 54 - 55).
13 жовтня 2006 року між публічним акціонерним товариством «Фотон» (основний споживач) та приватним акціонерним товариством «Українські радіосистем» (субспоживач) був укладений договір № 182/291 про приєднання до електричних мереж (т. 2 а.с. 8-10).
Згідно якого субспоживач виконує у повному обсязі вимоги технічних умов на підключення власних електроустановок до електромереж основного споживача у строк у до 01 листопада 2006 року (пункт 1.1. договору).
У пункті 8.1. договору було визначено, що даний договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до його виконання, але не дальше 31 грудня 2006 року.
20 серпня 2007 року публічне акціонерне товариство «Крименерго» уклало договір про постачання електричної енергії № 5787 з закритим акціонерним товариством "Українські радіосистеми" (в наступному публічним акціонерним товариством „Українські радіосистеми"), який відповідно до акта розмежування балансової приналежності та відповідальності за експлуатацію обладнання є субспоживачем Фірми ТОВ "Фотон" в зв'язку з тим, що останній є власником електричних мереж, по яким надається електрична енергія третьої особі по справі (т. 1 а.с. 58-64).
Строк діє договору визначений у пункті 9.7., а саме: даний договір набирає чинності з дня його підписання та діє на час договору оренди до 07 лютого 2010 року, а в частині розрахунків до повного їх звершення.
Між основним споживачем публічним акціонерним товариством „Фотон" та субспоживачем приватним акціонерним товариством „Українські радіосистеми" складено договір про сумісне використання електричних мереж, згідно якого власник мереж - публічне акціонерне товариство „Фотон" взяв на себе зобов'язання забезпечити передання електричної енергії від точки продажу до мережі балансової належності користувача - приватного акціонерного товариства „Українські електромережі", в об'ємах величин, узгоджених постачальником користувачу (т. 1 а.с. 37-44).
Даний договір було укладено на строк до 01 січня 2007 року, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього періоду не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або про перегляд. Договір може бути розірвано і в іншій період з ініціативи будь-якої із сторін в порядку, передбаченим законодавством (пункт 10.6. договору).
18 квітня 2011року публічним акціонерним товариством „Крименерго" (користувач) і публічним акціонерним товариством „Фотон" (власник мереж) було складено договір про спільне використання електричних мереж № 146/С004-0511 (т. 1 а.с. 29-35).
Згідно з пунктом 1.1. даного договору власник мереж зобов'язується забезпечити технічну можливість передання (транзиту) електричної енергії власними технологічними електричними мережами в точці приєднання електроустановок користувача або других суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії, яким забезпечує користувач, а користувач - своєчасно оплачувати вартість послуг власника мереж по утримання технологічних електричних мереж загального користування та інші послуги у відповідності з умовами даного договору.
Власник мереж зобов'язаний утримувати технологічні електричні мережі загального користування у належному технічному стані, формувати електричну схему цих мереж відповідною пропускною здібністю та забезпечувати технічну можливість для передання електричної енергії до мережі балансової належності електромереж користувача або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує споживач (пункт 2.1. договору).
Забезпечувати на межі балансової належності електромереж підтримання параметрів якості електроенергії та узгодженого рівня надійності електропостачання (пункт 2.2. договору).
Пунктом 8.1.1. договору про спільне використання електричні мереж встановлено, що саме власник мереж забезпечує передання електричної енергії мережами сумісного використання з дотриманням показників якості електричної енергії та категорії надійності електрозабеспечення.
Строк діє договору визначений у пункті 10.4. даний договір укладається на строк до 31 грудня 2011 року, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього строку не буде заявлено однієї із сторін про відмову від даного договору або його перегляд. Договір може бути розірваний і інший строк за ініціативою якої- небудь із сторін у порядку, що встановлений законодавством.
28 листопада 2011 року приватним акціонерним товариством „Українські радіосистеми" був направлений лист вих. № 1260/10 на адресу публічного акціонерного товариства „Фотон", в якому приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" заявило про припинення з 01 січня 2012 року дії договору № 182/291 від 13 жовтня 2006 року, з метою недопущення застосування санкцій з боку контролюючих органів, недопущення порушення законодавства України та платежів з порушення діючого законодавства, у відповідності з умовами пункту 10.6. договору № 182/291 від 13 жовтня 2006 року (т. 1 а.с. 126-128).
20 грудня 2012 року приватним акціонерним товариством „Українські радіосистеми" був направлений на адресу публічного акціонерного товариства „Фотон" проект договір на технічне забезпечення електропостачання споживача. Відповідач повернув проект зазначеного договору без розгляду з посиланням на те, що він як основний споживач не розташований за адресою вул. Кримської правди, 4.
01 січня 2012 року приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" відключено від технологічних електричних мереж публічного акціонерного товариства „Фотон".
03 січня 2012 року публічним акціонерним товариством «Крименерго» був складений акт про переривання передачі (транзиту) електроенергії мережами осново споживача (т. 1 а.с. 25).
Про відключення приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми" від технологічних електричних мереж публічного акціонерного товариства „Фотон" у зв'язку з припиненням дії договору від 13 жовтня 2006 року № 182/291 було повідомлено приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" відповідно до вимог пункту 7.1. та 7.5. Правил користування електричною енергією. Про це свідчить лист публічного акціонерного товариства „Фотон" від 20 грудня 2011 року за № 481/900 (т. 1 а.с. 36).
Приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" листом від 01 січня 2012 року вих. № 0001/10 звернулося до публічного акціонерного товариства «Крименерго» щодо прийняття мір по поновленню електропостачання споживача приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми" та зазначило, що керівництво публічного акціонерного товариства „Фотон" відмовляється контактувати з ними з цього приводу (т. 1 а.с. 27).
Публічне акціонерне товариство „Фотон" листом від 11 січня 2012 року за вих. № 7/182 повідомило, що субспоживач - приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" з 01 січня 2012 року відключений від технологічних електромереж публічного акціонерного товариства „Фотон" у зв'язку розірванням, за ініціативою приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми", договору від 13 жовтня 2006 року № 182/291 про сумісне використання технологічних електромереж. Процедура розірвання договору виконана у відповідності з пунктом 10.6. договору на підставі листа приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми" № 1260/10 від 28 листопада 2011 рок про відмову від договору та нашої згоди - листом № 154/900 від 06 грудня 2011 року. Таким чином, з 01 січня 2012 року у зв'язку з відсутністю договору, приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" юридично не є субспоживачем публічного акціонерного товариства „Фотон" (т. 1 а.с. 26).
На підставі зазначеного, публічне акціонерне товариство «Крименерго» вважає, що такі дії з боку публічного акціонерного товариства „Фотон" щодо відключення приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми" від електромереж порушують права останнього. Є незаконними, не відповідають нормам діючого законодавства, що послужило підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Відповідач - публічне акціонерне товариство «Фотон» позовні вимоги не визнає, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
У своєму письмовому відзиві, зазначив, що субспоживач - приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" з 01 січня 2012 року відключений від технологічних електромереж публічного акціонерного товариства „Фотон" у зв'язку розірванням, за ініціативою приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми", договору від 13 жовтня 2006 року № 182/291 про сумісне використання технологічних електромереж. Процедура розірвання договору виконана у відповідності з пунктом 10.6. договору на підставі листа приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми" № 1260/10 від 28 листопада 2011 року про відмову від договору та нашої згоди - листом № 154/900 від 06 грудня 2011 року. Публічне акціонерне товариство „Фотон" своєчасно листом № 481/900 від 20 грудня 2011 року направило на адресу приватного акціонерного товариства „Українські радіосистеми" та департаменту енергозбиту публічного акціонерного товариства «Крименерго» повідомлення про припинення передачі електроенергії приватному акціонерному товариству „Українські радіосистеми" з 01 січня 2012 року.
Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що на даний час між приватним акціонерним товариством „Українські радіосистеми" та публічним акціонерним товариством „Фотон" відсутні договірні правовідносини щодо постачання (транзиту) технологічними мережами публічного акціонерного товариства „Фотон" електроенергії приватному акціонерному товариству „Українські радіосистеми". Таким чином, на думку відповідача, приватне акціонерне товариство „Українські радіосистеми" не є субспоживачем публічного акціонерного товариства „Фотон".
Третя особа - приватне акціонерне товариство «Українські радіосистеми» вважає, що позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. У своїх письмових поясненнях, зазначила, що договір № 5787 на постачання електричної енергії є чинним до цього часу, але не виконується постачальником через перешкоду у його діяльності з боку власника електричних мереж задіяних в системі постачання енергії - публічним акціонерним товариством „Фотон". Припинення постачання електричної енергії споживачу без наявності підстав передбачених цим договором є безумовним порушенням договірних зобов'язань з боку постачальника електричної енергії.
Дослідивши надані сторонами у підтвердження своїх доводів і заперечень докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові відносини щодо регулювання договорів про поставку електричної енергії та про загальне користування технологічних електричних мереж регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією та діючим законодавством України.
Згідно з Законом "Про електроенергетику" енергія це - електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу; енергопостачальники - учасники оптового ринку електричної енергії України, які купують електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам або з метою її експорту; постачання електричної енергії - господарська діяльність, пов'язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору; споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Стаття 25 цього закону передбачає, що споживачі електричної енергії мають право на: отримання електричної енергії, якісні характеристики якої визначені державними стандартами.
Статтею 26 вище наведеного закону споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно - технічних документів та договору про постачання енергії.
У статті 24 Закону України "Про електроенергетику" встановлюється, що енергопостачальники зобов'язані забезпечувати крім іншого надійне та якісне постачання (транспортування) енергії згідно з умовами ліцензій та договорів.
Пункт 1.6. Правил користування електричної енергії передбачає, що договір про постачання електричної енергії на основі типового договору (додаток 3) укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), об'єкти яких розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
Крім того постачальник електричної енергії має право: вимагати від споживача дотримання на належному рівні показників якості електричної енергії на межі балансової належності електричних мереж відповідно до умов договору (пункт 8.1.12 Правил користування електричною енергію); контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів (пункт 8.1.15 Правил користування електричною енергію) та зобов'язана забезпечувати постачання електричної енергії, якісні характеристики якої відповідають параметрам, визначеним державними стандартами, та зазначені в договорі (пункт 8.2.2. Правил користування електричною енергію).
Пункт 1.9. Правил користування електричною енергію встановлює, що постачальники електричної енергії за регульованим тарифом на закріпленій території не мають права відмовити споживачу або субспоживачу, електроустановки якого розташовані на цій території, в укладенні договору за умови дотримання вимог законодавства України, зокрема цих Правил та інших нормативно - технічних документів.
Стаття 179 Господарського кодексу України передбачає, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів електроенергією зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг).
На підставі вимог законодавства України публічне акціонерне товариство "Крименерго" 30 грудня 2005 року було укладено договір про постачання електричної енергії № 146 з публічним акціонерним товариством "Фотон". Цим договором було встановлено, що сторони взяли на себе зобов'язання крім головного, тобто постачання та сплати електричної енергії також складання додаткових договорів, які передбачені діючим законодавством України та Правилами користування електричної енергії у випадку обґрунтованої присутності в процесі забезпечення споживача електричної енергії третьої стороні (субспоживача).
На підставі вимог договору та законодавства України споживачем публічним акціонерним товариством "Фотон" було укладено з приватним акціонерним товариством "Українськими радіосистемами" договір про сумісне використання електричних мереж, які належать публічному акціонерному товариству "Фотон".
На підставі договору про сумісне використання електричних мереж позивачем - публічним акціонерним товариством "Крименерго" було укладено договір про постачання електричної енергії № 5787 від 20 серпня 2007 року з приватним акціонерним товариством "Українськи радіосистеми", який є субспоживачем публічного акціонерного товариства "Фотон". Відповідач узгодив акт розмежування балансової належності електромереж між ним та субспоживачем та встановив дозволену потужність електрозабезпечення. В подальшому щорічно надавав на адресу публічному акціонерному товариству "Крименерго" акти про об'єми переданої субспоживачу електроенергії.
Пунктом 1.5. Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі підключення електроустановок споживача до електричних мереж, власник яких не є постачальником електричної енергії, та виникнення у споживача відповідно до законодавства України зобов'язань уносити плату за перетікання реактивної електроенергії, між споживачем та цим власником електричних мереж на основі типового договору (додаток 1) укладається договір про технічне забезпечення електропостачання споживача.
На звернення третьої особи до відповідача привести взаємовідношення у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто укладення договору про технічне забезпечення електропостачання замість договору про сумісне використання електричних мереж публічного акціонерного товариства "Фотон" відповів відмовою та самовільне здійснив відключення 01 січня 2012 року субспоживача від постачання електричної енергії. Тобто відповідач в порушення вимог законодавства України своїми діями не привів взаємовідносини з третьою особою у відповідність з вимогами Правил користування електричної енергії.
Додатком № 1 до договору про постачання електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року, який є невід'ємною частиною до договору, сторонами встановлені публічним акціонерним товариством "Фотон" об'єми постачання електричної енергії субспоживачу приватному акціонерному товариству "Українськи радіосистеми" на 2011, 2012 роки (т. 1 а.с. 143, 144).
Згідно умов договору № 146, а саме пункту 8.1.2. споживач - публічне акціонерне товариство "Фотон" зобов'язаний надавати електричну енергію субспоживачам в межах встановленої потужності. Тобто, припиняючи самостійно електропостачання третьої особі - публічне акціонерне товариство "Фотон" порушив як умови договору № 146, так і Правила користування електричної енергії, а саме пункт 7.1., згідно якого електрична енергія постачається споживачу безперервно, крім випадків, передбачених договором та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами. Обмеження в споживанні електричної енергії, а також вживання заходів щодо регулювання постачання електричної енергії споживачам здійснюється в порядку, встановленому законодавством України, а саме пунктом 7.5. Правил користування електричною енергією згідно якого основний споживач лише за погодженням постачальника електричної енергії зобов'язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії (передачу або спільне використання технологічних електричних мереж) у випадках, встановлених у цьому пункту, що додержане не було. Також це передбачено умовами договору про постачання електричної енергії, а саме пунктом 8.1.4., згідно якого відключення електроустановок можливе лише за погодженням постачальника електричної енергії.
Публічним акціонерним товариством "Фотон" були узгоджені обсяги поставки електричної енергії споживачу та субспоживачу на 2012 рік, а саме, у графі найменування площадки вимірювання, адреса зазначено - вул. Данілова, 43, за якою фактично знаходиться приватне акціонерне товариство "Українськи радіосистеми".
Тобто, публічним акціонерним товариством "Фотон" було узгоджено субспоживачу - приватному акціонерному товариству "Українськи радіосистеми" обсяги поставки електричної енергії на 2012 рік, відповідно до додатку № 1 до договору про поставку електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року.
28 грудня 2011 року листом № 53-01/21/1652 ПАТ "Крименерго" повідомляло відповідача про неправомірність відключення та про те, що своїми діями публічне акціонерне товариство "Фотон" перешкоджає виконанню умов договору про постачання електричної енергії з приватним акціонерним товариством "Українськими радіосистемами", однак цей лист залишено відповідачем поза увагою та 01 січня 2012 року електропостачання третьої особі було припинено.
Посилання відповідача на те, що при відсутності договору про сумісне використання технологічних мереж з приватним акціонерним товариством "Українськими радіосистемами" він не зобов'язаний надавати електричну енергію через свої мережі субспоживачу не нашли свого підтвердження з огляду на наступне.
Пунктом 1.7. Правил користування електричною енергією встановлено, що у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору (додаток 2).
Цім же пунктом встановлено, що основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених цими Правилами випадках.
Пункт 5.19. Правил користування електричною енергією встановлює, що у разі укладення між основним споживачем та субспоживачем договору про технічне забезпечення електропостачання споживача цей договір та зміни до нього узгоджуються з електропередавальною організацією у частині режимів споживання електричної енергії, приєднаної потужності, режимів перетікання реактивної електроенергії та дотримання показників якості електричної енергії.
Тобто договір про технічне забезпечення електропостачання складається у випадку, наприклад, при оплаті за перетокі реактивної електричної енергії, за ініціативою споживача та субспоживача, а електропередавальна організація лише узгоджує його при складанні.
Пункт 5.15. Правил користування електричною енергією передбачає, що відносини сторін у разі передачі (транзиту) електропередавальною організацією електричної енергії технологічними електричними мережами власника електричних мереж (споживача, основного споживача) регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, який електропередавальна організація зобов'язана укласти з відповідним власником технологічних електричних мереж. Пункт 5.4. Правил користування електричною енергією визначає, що саме споживач має надати електропередавальної організації повний перелік документів. Зобов'язання складання договору про технічне забезпечення (між споживачем та субспоживачем) електропостачання правилами користування електричної енергії не встановлено.
Щодо ствердження відповідача про те, що приватне акціонерне товариство "Українськи радіосистеми" не є субспоживачем за договором про постачання електричної енергії спростовуються наявністю підписаного з боку публічного акціонерного товариства "Фотон" акту розмежування балансової належності від 01 лютого 2007 року за договором № 5787 від 20 серпня 2007 року. Внесення змін в договір № 146 в частині реєстрації приватного акціонерного товариства "Українськи радіосистеми" субспоживачем згідно з пунктом 5.4. Правил користування електричною енергією приводиться за ініціативою заявника (публічного акціонерного товариства "Фотон").
Підставою для складання договору з приватним акціонерним товариством "Українські радіосистеми" для позивача було - акт розмежування балансової належності № 5787 від 20 серпня 2007 року, за яким основний споживач - публічне акціонерне товариство "Фотон" узгодив перелік об'єктів та категорію надійності електрозабезпечення субспоживача - приватного акціонерного товариства "Українські радіосистеми", склав договір про сумісне використання технологічних мереж публічного акціонерного товариства "Фотон" та приватного акціонерного товариства "Українські радіосистеми", надав технічні умови приватного акціонерного товариства "Українські радіосистеми" для можливості підключення до мереж відповідача та отримання якісної електричної енергії, прийняв їх виконання та фактично погодив підключення.
Приєднання об'єкта до мереж електропостачання публічного акціонерного товариства "Фотон" було здійснено відповідно до технічних умов публічного акціонерного товариства "Фотон" від 29 червня 2006 року.
Згідно з договором № 146 з публічним акціонерним товариством "Фотон", а саме пунктом 9.1. договору сторони встановили, що додатки 1,2 - є невід'ємними частинами цього договору.
Пунктом 4.2. Правил користування електричною енергією встановлено, що відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом подаються споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом у термін, обумовлений договором.
Пропозиції споживача щодо необхідного йому обсягу електричної енергії та строків постачання є пріоритетними для оформлення договірних величин споживання електричної енергії за наявності виробничих можливостей у постачальника електричної енергії. Розмір очікуваного споживання електричної енергії зазначається та вказується для кожної площадки вимірювання. Узгоджені сторонами обсяги очікуваного споживання електричної енергії та заявлені величини споживання електричної потужності оформлюються додатком до договору як договірні величини.
Пункт 4.4. Правил користування електричною енергією встановлює, що споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Умовами договору з публічним акціонерним товариством "Фотон" встановлено, що публічне акціонерне товариство "Фотон" склав додаток 1 до договору, в зв'язку з яким узгодив на 2012 рік договірні величини споживання електричної енергії субспоживачу - приватному акціонерному товариству "Українські радіосистеми".
Крім того, відповідачем надавались акти про об'єми наданої електричної енергії субспоживачам за договором № 146, де крім інших як субспоживач визначено приватне акціонерне товариство "Українські радіосистеми".
Відповідно, відповідач порушує умови договору про постачання електричної енергії № 146, а саме глави 8 - відношення зі субспоживачами, згідно з яким споживач - надає електричну енергію субспоживачам, перелік яких встановлено в додатку 1 в межах доведеної споживачу договірної величини, відключає субспоживача тільки за погодженням публічного акціонерного товариства "Крименерго".
Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правові відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 статті 174 Господарського кодексу України визначено, що господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань. За своєю правовою природою договір про постачання електричної енергії є договором поставки і відноситься до двосторонніх угод, за якими прав та обов'язків набувають кожна зі сторін договору.
Згідно частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 4 статті 276 Господарського кодексу України встановлено, що постачання електричної енергії має здійснюватися із забезпеченням її ритмічного та безперебійного надходження споживачу (субспоживачу).
Відповідно до частини 2 статті 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Із-за неправомірних дій по відключенню електричної енергії відповідачем по справі позбавлено публічне акціонерне товариство „Крименерго" можливості виконати умови договору про постачання електричної енергії № 5787, надати товар покупцю і отримати прибуток від продажу товару.
Також публічне акціонерне товариство „Крименерго" в зв'язку з неправомірними діями публічного акціонерного товариства „Фотон" позбавлене можливості користуватися електричними мережами відповідача, що є порушенням умов договору № 146/С004-0511 від 18 квітня 2011 року і несе збитки у вигляді недоотриманої вигоди від продажу товару.
За своєї правовою природою договір про сумісне використання електричних мереж - це договір про надання послуг.
Згідно зі статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу.
Стаття 906 ЦК України передбачає відповідальність виконавця за порушення договору про надання послуг, а саме сплачення збитків за невиконання або неналежне виконання договору, при цьому відповідальність виконавця настає, якщо він не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили.
В порушення Правил користування електричною енергією та умов договору № 146 публічне акціонерне товариство "Фотон" самостійно припинив постачання електричної енергії субспоживачу приватному акціонерному товариству "Українськи радіосистеми", також відповідач порушив право публічного акціонерного товариства "Крименерго" виконувати умови договору № 5787 від 20 серпня 2007 року, Закон "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією в частині безперебійного надання електричної енергії субспоживачу.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
23 квітня 2012 року, після виходу з нарадчій кімнати, судом оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 26 квітня 2012 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов'язати публічне акціонерне товариство «Фотон» виконати умови договору про спільне використання електричних мереж № 146/С004-0511 від 18 квітня 2011 року та договору про постачання електричної енергії № 146 від 30 грудня 2005 року, та вчинити дії щодо підключення до власних електричних мереж приватного акціонерного товариства «Українські радіосистеми», поновити постачання електричної енергії на об'єкт приватного акціонерного товариства «Українські радіосистем», що розташований за адресою: м. Сімферополь, вул. Кримської правди, 4.
3. Зобов'язати публічне акціонерне товариство «Фотон» забезпечити передачу електричної енергії приватному акціонерному товаристві «Українські радіосистеми» власними технологічними електричними мережами спільного використання з дотриманням показників якості електричної енергії та категорії з надійності електропостачання.
4. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Фотон» на користь публічного акціонерного товариства «Крименерго» судовий збір у розмірі 1073,00 грн.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2012 |
Оприлюднено | 03.05.2012 |
Номер документу | 23703798 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Чумаченко С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні