Рішення
від 18.07.2006 по справі 32/226
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

32/226

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.07.06р.

Справа № 32/226

За позовом: Прокурора  Центрально - Міського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг

До: Приватного підприємства „Лісбуд”, м. Кривий Ріг

Третя особа без самостійних позовних вимог на стороні позивача :Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області ,м. Дніпропетровськ

Про: стягнення 1 076,02 грн. збитків

                                                                                                                 Суддя  Васильєв О.Ю.             

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від прокурора : не з'явився;

Від позивача: Болгар С.О. (дов.№5/26-2415 від 29.12.05р.) ;

Від відповідача: не з'явився ;

Від третьої особи : Сидорук І.А. ( дов. № 05-213 від 23.12.05 р. )

                                                                  СУТЬ СПОРУ:

                Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Криворізької   міської  Ради до відповідача про стягнення  1 076,02   грн. збитків, заподіяних державі внаслідок неправомірного користування земельною ділянкою площею 152 кв.м. , розташованою по                вул. Лермонтова ,6/61 в м. Кривий Ріг  під розміщення магазину за період з 20.06.03 р. до 06.05.04 р. , без правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Позивач та третя особа підтримали позовні вимоги прокурора. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням  на безпідставне користування відповідачем земельною ділянкою та приписи ст.125,126 .152,156,157 Земельного Кодексу України та Постанови КМУ від 19.04.93 р. № 284  „Про порядок  відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” ,на підставі якої відповідним рішенням виконкому Криворізької міськради затверджено розмір збитків .

Відповідач  позов не визнав , посилаючись на ту обставину , що він є власником приміщення № 61 , вбудованого в багатоквартирний житловий будинок  по вул. Лермонтова , 6.

На думку відповідача , земельні ділянки , на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки , надаються в користування підприємствам , установам , організаціям , які здійснюють управління цими будинками та являються платниками податку на землю. Виділення частки земельної ділянки власникам нежитлових приміщень і натурі та окреме відчуження не допускається. ПП „Лісбуд” є власником вбудованого приміщення .платником єдиного податку , а тому ( за твердженням відповідача ) відсутні підстави для оформлення договору оренди земельної ділянки та відповідач не порушив умови землекористування та не були допущені вьрати бюджету по оплаті за землю.

Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи  , дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи , відповідач в  порушення вимог ст.125,126 Земельного Кодексу України безпідставно використовував земельну ділянкою 152 кв.м. , розташовану по                вул. Лермонтова ,6/61 в м. Кривий Ріг  під розміщення магазину в період з 20.06.03 р. до 06.05.04 р. , без правовстановлюючих документів на земельну ділянку. 07.05.04 р. між Криворізькою міською радою та ПП „Лісбуд” була укладена тимчасова угода № 129 про сплату за фактичне користування земельною ділянкою площею 152 кв.м.

Відповідно до  ст.2,15  Закону України  „Про плату  за землю”  використання  землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді  земельного податку або  орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники  землі та  землекористувачі сплачують  земельний податок з дня  виникнення  права власності або  права  користування земельною ділянкою. У разі припинення  права власності або права  користування земельною ділянкою податок сплачується  за фактичний період  перебування землі у власності або користуванні.

  Згідно із приписами ст.125 ЗК України , право   власності  та  право  постійного  користування  на земельну  ділянку  виникає  після  одержання  її   власником   або користувачем  документа,  що  посвідчує  право  власності чи право постійного користування  земельною  ділянкою,  та  його  державної реєстрації.Право  на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.Приступати до   використання   земельної   ділянки    до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа,що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.    

Право  власності  на  земельну  ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується  державними  актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право  оренди   землі   оформляється   договором,   який реєструється відповідно до закону ( ст.126 ЗК України ).Згідно із ст. 152 Земельного Кодексу України власник   земельної   ділянки   або  землекористувач  може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Відповідно до ст.156 ЗКУ власникам землі та землекористувачам відшкодовуються  збитки, заподіяні ( поміж-іншим ) внаслідок  неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Згідно із ст.157 ЗКУ відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови КМУ від 19.04.93 р. № 284  „Про порядок  відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” власникам  землі  та  землекористувачам  відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для  використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно  ст. 206 Земельного кодексу України  використання землі в Україні є платним, об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Оскільки при неправомірному користуванні спірною земельною ділянкою відповідач не сплачував орендні платежі , ним були заподіяні збитки , які  виникли в наслідок  недоотриманих доходів по орендній платі. Розмір збитків за період з 20.06.03 р. по 06.05.04 р.  становить відповідно до рішення Виконкому Криворізької міської ради від 08.06.05 р. № 336 „Про затвердження акту комісії з визначення розміру збитків, завданих власникам землі та землекористувачам ” 1 076,02 грн.

Відповідач  належних доказів в обґрунтування  правомірності  користування земельною ділянкою не надав.

Суд вважає безпідставними заперечення відповідача стосовно відсутності у нього обов'язку щодо відшкодування збитків за безоплатне користування земельною ділянкою з посиланням на сплату ним єдиного податку ,виходячи з наступного .

 Статтею 6 Указу Президента України від 28.06.99 р.  N  746/99 „Про  внесення  змін  до Указу Президента України від 3 липня 1998 року  N  727  „Про  спрощену  систему  оподаткування,  обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” встановлено, що суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником цілого  ряду  податків  і  зборів (обов'язкових платежів),  у тому числі плати за землю. Відповідно до   ст.   2   Закону   України  від  19.09.96  р. N 378/96-ВР „Про плату за землю” (зі змінами і доповненнями) плата за  землю  справляється  у  вигляді земельного податку чи орендної плати. Об'єктом плати  за землю є земельна ділянка,  яка перебуває у власності  або  користуванні,  у  тому  числі  на  умовах  оренди. Суб'єктом   плати   за   землю  (платником)  є  власник  землі  та землекористувач, у тому числі орендар. На підставі  наведеного,  а також того,  що розмір,  умови  і терміни  внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін  у  договорі  оренди  між  орендодавцем  і  орендарем,   як визначено Законами  України  „Про плату за землю”                    „Про оренду землі”, суб'єкти малого підприємництва,  що  перейшли на спрощену систему оподатковування, не звільняються від сплати орендної плати за землю. З урахуванням ж тієї обставини ,що земельна ділянка використовується відповідачем без оформлення відповідних документів ,що надають право користування земельною ділянкою, стягненню підлягає не плата за землю ,а збитки .

Згідно вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.125,126,156-158,206 Земельного Кодексу України; ст.ст.2,15 Закону України  „Про плату за землю”; ст. 6 Указу Президента України від 28.06.99 р.  N  746/99 „Про  внесення  змін  до Указу Президента України від 3 липня 1998 року  N  727  „Про  спрощену  систему  оподаткування,  обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ; Постанови КМУ від 19.04.1993 р. № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” ;ст.ст.49,82-85 ГПК України , господарський суд ,-

ВИРІШИВ :

Стягнути з відповідача –Приватного підприємства „Лісбуд” ( 50002,м.Кривий Ріг, вул.Лермонтова,6/61;  код ЄДРПОУ 13460401 ) :

·          користь позивача –Криворізької  міської Ради ( 50101, м. Кривий Ріг,  пл.Радянська,1 (рахунок №33214815800021 ,одержувач –ВДК у м. Кривому Розі , у банку УДКУ у Дніпропетровській області , МФО 805012, код ЗКПО 24230992) - 1 076,02 грн. - збитків;

·          на користь держбюджету –102,00 грн.  витрат на сплату держмита ;

·          на користь ДП “Судовий інформаційний центр” - 118, 00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу

Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності.

Суддя                                                                                                   Васильєв О.Ю.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.07.2006
Оприлюднено22.08.2007
Номер документу237231
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/226

Рішення від 31.01.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Рішення від 01.02.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Рішення від 08.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 24.01.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 13.12.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Постанова від 16.03.2011

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Головко Володимир Григорович

Ухвала від 01.10.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

Ухвала від 17.09.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

Судовий наказ від 13.08.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

Ухвала від 07.10.2008

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні