Рішення
від 08.05.2012 по справі 11/5007/9/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "08" травня 2012 р. Справа № 11/5007/9/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Маріщенко Л.О.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 ( довіреність від 26.01.12р.)

від 1 відповідача: ОСОБА_2 ( довіреність від 26.04.11р.)

від 2 відповідача ОСОБА_3 ( довіреність від 01.09.11р. )

прокурор Тарасюк В.С. ( посв. № 8)

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Першого заступника прокурора Житомирської області (м. Житомир) в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області (м.Житомир)

до 1) Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" (м. Житомир)

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСКА" ( м. Київ, Деснянський район)

про визнання недійсним договору купівлі-продажу та зобов'язання повернення земельної ділянки

В судовому засіданні 03.05.12р. оголошувалась перерва до 08.05.12р. о 10:30 з викликом сторін.

Першим заступником прокурора Житомирської області в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області пред'явлено позов про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31.08.2010р., укладеного між відповідачами, згідно якого ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" (продавець) передано у власність ТОВ "ОСКА" (покупець) 9, 8893 га земель для обслуговування оздоровчого табору "Лісова пісня", та зобов'язання ТОВ "ОСКА" повернути ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" земельну ділянку площею 9,8893 га, а ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" повернути ТОВ "ОСКА" вартість земельної ділянки, згідно спірного договору купівлі-продажу, посилаючись на недійсність укладеного договору, оскільки на момент його укладання існував спір, який був предметом розгляду в господарському суді по справі № 5/119-НМ. Крім того, ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" після зміни організаційно-правової форми не оформив правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку, не здійснив державну реєстрацію свого права на землю, не набув права власності на неї, а правонаступництво у земельних відносинах не передбачено чинним законодавством, а тому не мав права її продавати, оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 423750 виданий ЗАТ "Житомирський меблевий комбінат".

03.03.11р. представник 1-го відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що наявність такого спору жодним чином не перешкоджала укладенню правочину між ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» та ТОВ «Оска».

Тим більше позовні вимоги по справі №5/119 НМ заявлені лише в частині скасування договору купівлі - продажу земельної ділянки площею 1,8 га., а не 9,88 га. Під час посвідчення договору купівлі - продажу земельної ділянки, який укладено 31.08.2010 року між ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» та ТОВ «Оска», нотаріусом було перевірено наявність заборон на відчуження предмету договору (земельної ділянки).

В момент укладення угоди, такі обмеження були відсутні, що підтверджується витягом з реєстру заборон відчуження нерухомого майна та реєстру обтяжень майна про податкові застави.

Стаття 316 Цивільного кодексу України визначає поняття права власності , а саме правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Дана стаття чітко кореспондується з п.2 ст.319 ЦК України, яка визначає, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії, які не суперечать закону. Жоден нормативний акт не забороняє власнику відчужувати майно, щодо якого знаходиться спір в суді.

На момент укладення спірної угоди і на сьогоднішній день відсутні будь - які судові рішення, якими право власності акціонерного товариства на земельну ділянку площею 9,88 га, що розташована в с.Бондарці, Іванівської сільської ради, Житомирського району визнано недійсним або скасовано.

В позовній заяві прокурор зазначає, що право власності на предмет спірного договору на моменту відчуження продавцем (ПАТ «ЖМК») оформлений не був.

Але вказаний факт не відповідає дійсності. АТ «Житомирський меблевий комбінат» на моменту кладення договору з ТОВ «Оска», був власником земельної ділянки на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №423750, виданого 01.03.2006 року.

У зв'язку з вступом в силу Закону України «Про акціонерні товариства» в 2009 році товариство змінило назву з закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство. Ніяких змін організаційно - правової форми не відбувалось, підтвердженням цього є запис на першій сторінці статуту підприємства та у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи. Земельний кодекс України, так як і інші нормативні акту не передбачають заміну державного акта на право власності на земельну ділянку при зміні назви власника. Також зміна назви жодним чином не скасовує право юридичної особи на майно.

Враховуючи вказане відповідач - 1 просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 03.03.11р. провадження у справі №11/5007/9/11 було зупинено до вирішення пов'язаної з нею справою №5/119-НМ за позовом першого заступника прокурора області в інтересах Головного управління Держкомзему в Житомирській області до Іванівської сільської ради та ЗАТ "Житомирський меблевий комбінат" про визнання протиправним та скасування рішення та визнання недійсним договору купівлі - продажу земельної ділянки

29.04.11р. провадження у справі поновлено.

11.07.11р. позивачем надані суду письмові пояснення по суті справи, з яких вбачається, що у зв'язку із незаконними діями сільської ради та ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат», прокурор звернувся із позовом щодо визнання протиправним і скасування вищевказаного рішення та договору купівлі - продажу земельної ділянки від 30.12.2005 року. На даний час Рівненським апеляційним господарським судом (постанова від 15.03.2011 року по справі № 5/119-НМ) позов прокурора задоволено, оскільки на вказаній земельній ділянці наявна пам'ятка природи місцевого значення «Бондарецький парк» площею 1,8 га, а вся земельна ділянка площею 9,8893 га віднесена за цільовим призначенням до земель рекреаційного призначення, що також вказано у договорі купівлі-продажу земельної ділянки від 30.12.2005 року.

Відповідачем 31.08.2010 року укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки з ТзОВ «ОСКА», згідно якого ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» передало, а ТзОВ прийняло у власність земельну ділянку загальною площею 9,8893 га на території Іванівської сільської ради.

Вказаний договір купівлі - продажу земельної ділянки, окрім викладеного, є також недійсним з таких підстав.

В ході перевірки встановлено, що згідно рішення загальних зборів ВАТ «Житомирдерев», на базі товариства засновано та зареєстровано новоутворене товариство ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» з передачею у статутний фонд ЗАТ всіх об'єктів нерухомого майна ВАТ «Житомирдерев» з місцезнаходженням по вул. Київський, 77 у м. Житомирі та оздоровчого табору «Лісова пісня» в с. Бондарці Житомирського району з подальшим оформленням права власності на земельну ділянку.

Згідно Паспорту пам'ятки природи місцевого значення № 36 та відповідних план - схем, що містяться в додатку, на вищевказаній земельній ділянці, що на праві власності належить ПАТ «Житомирський меблевий комбінат», розташована пам'ятка природи місцевого значення «Бондарецький парк» загальною площею 1,8 га. Це підтверджується і тим, що земельна ділянка яка перебувала у користуванні ВАТ «Житомирдерев» складалася з кварталів №№ 14, 16, 20, а відповідно до вищевказаного Паспорту пам'ятки природи, місцезнаходження «Бондарецького парку» значиться с. Бондарці Житомирський район квартал № 20.

Також відповідно до рішення 11 сесії XXIV скликання Житомирської обласної ради від 30.01.2004 № 351 «Про підсумки інвентаризації мережі природно-заповідного фонду місцевого значення» та пункту 2 даного рішення затверджено уточнені площі територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Так визначено, що пам'ятка садово-паркового мистецтва - Бондарецький парк знаходиться в с. Бондарці Житомирського району та перебуває у віданні ВАТ «Житомирдерев» (як зазначено вище - попередника ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат»).

Крім того, відповідно до статистичної звітності по формах 6-зем та 2-зем, ведення яких передбачено Наказом Державного комітету статистики України від 05.11.1998 за № 377 «Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель» (зареєстрований в Мін'юсті України 14.12.1998 за № 788/3228), власником земельної ділянки, на якій розташована пам'ятка природи місцевого значення «Бондарецький парк» на момент перевірки Управління Держземінспекції являвся ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» (довідка Управління Держкомзему у Житомирському районі від 01.11.2010 № 2236).

Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України документом, що засвідчує право власності на земельну ділянку є Державний акт на право власності, який зареєстрований в установленому законодавством порядку, що, в свою чергу, передбачено статтею 125 Земельного кодексу України. Порядок оформлення та видачі державних актів регулюється Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, яка затверджена наказом Держкомзему від 04.05.1999 року № 43. Вказана Інструкція не передбачає внесення будь - яких змін до державних актів стосовно зміни власника або назви власника земельної ділянки. Виходячи з цього, у разі перетворення підприємства державний акт на право власності земельною ділянкою підлягає переоформленню.

Також позивач зазначає, що відповідно до вимог статті 150 Земельного кодексу України, земельні ділянки особливо цінних земель, що перебувають у державній або комунальній власності, можуть вилучатися (викуплятися) для будівництва об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд , пов'язаних з їх експлуатацією, за постановою КМУ або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення ( викуп) земельної ділянки погоджується Верховною радою України.

Враховуючи викладене, позивач позов підтримує в повному обсязі .

12.07.11р. провадження у справі було зупинено до вирішення справи №5/119-НМ, яка розглядається Вищим господарським судом України, та справи №2а-5936/10/0670 за позовом ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" до Головного управління державного Комітету із земельних ресурсів у Житомирській області про визнання незаконним та скасування припису № П15102 від 21 квітня 2010 року про зобов1язання встановити межі парку -пам1ятки садово - паркового мистецтва місцевого значення " Бондарецький".

Ухвалою суду від 26.03.12р. провадження у справі було поновлено.

В судове засідання прокурор надав заяву, в якій просить прийняти суд відмову від позову в частині повернення земельної ділянки.

Представник відповідача - 2 надав суду відзив та доповнення до відзиву на позов, в яких вказано, що 27.04.2012 року представник ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» повідомив ТОВ «ОСКА» про розгляд вищезгаданої справи, а також падав копії позовної заяви про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки за вх. № 152 від 18.02.2011 р. та ухвали господарського суду Житомирської області по справі № 11/5007/9/11 від 17.04.2012 р.

На позовну заяву Першого заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Житомирській області до ПАТ «Житомирський меблевий комбінат, ТОВ «ОСКА» про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки представник відповідача -2 надав заперечення, посилаючись на слідуюче:

- в результаті попередніх переговорів 31.08.2010 року між ТОВ «ОСКА» та ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» було укладено договір купівлі-продажу земельних ділянок площею 9.8893 та на території Іванівської сільської ради, згідно якою ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» передало за плату (один мільйон триста дев'ятнадцять тисяч шістсот двадцять вісім гри. в тому числі ПДВ двісті дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот тридцять вісім гри.) а ТОВ «ОСКА» сплативши зазначену суму коштів на рахунок ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» прийняло у власність земельні ділянки загальною площею 9.8893 та (надалі земельна ділянка):

-ділянка 1 за кадастровим № 1822083000:04:001:0002

- ділянка 2 за кадастровим № 1822083000:04:001:0003.

На підставі належним чином зареєстрованих державних актів (згідно норм ЗК та діючого законодавства України на момент реєстрації в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 021020900004 та № 021020900005) на право власності на земельну ділянку за від 05 жовтня 2010 року ТОВ «ОСКА» належить право власності на спірну земельну ділянку

- в позовній заяві прокурор зазначає, що під час розгляду справи по суті стосовно спору про визнання протиправним та скасування рішення та визнання недійсним договору купівлі продажу земельної ділянки укладеного між ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» і Іванівською сільською радою 31.08.10 року між відповідачами був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 9.8893 на території Іванівської сільської ради згідно якого ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» передає за плату а ГОВ «ОСКА» приймає у власність вищевказану земельну ділянку.

Так на момент укладення договору купівлі-продажу земельних ділянок ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» запевнив ТОВ «ОСКА» про відсутність будь-яких підстав, які б унеможливлювали правомірне відчуження даної земельної ділянки, що підтверджується п.п. 7. 8 договору купівлі-продажу від 31.08.2010 р. укладеного між відповідачами, а саме пункт 7 передбачає наступне: Продавець гарантує, що земельні ділянки, які є предметом цього договору, на момент його укладання нікому іншому не продані, не подаровані, не відчужені іншим способом, в ренту, іпотеку або як внесок до статутного капіталу не передані, не надані в користування наймачам (орендарям), під забороною відчуження (арештом), а також під податковою заставою не перебувають, прав щодо них як в третіх осіб як в межах, так і за межами України, немає.

Продавець свідчить, що незастережних недоліків, які значно знижують цінність або можливість використання за цільовим призначенням зазначених в цьому договорі земельних ділянок, а також: самовільного будівництва на них немає, від Покупця не приховано обставин, які мають істотне значення.

Також в підтвердження пункту 8 договору, в якому йдеться: «Відсутність заборони відчуження зазначених земельних ділянок та податкової застави перевірено за допомогою Єдиного реєстру заборон відчуження об 'єктів нерухомого майна та Державного реєстру обтяжень рухомого майна про податкові застави, що підтверджується витягами від 31.08.2010 року.» ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» надав до ТОВ «ОСКА» зазначені витяги: № 28313870: 28313691: 28313870 від 31.08.2010 в яких як раз і зазначалася відсутність обтяження, заборони чи арешту на рухоме і нерухоме майно, а від гак і на спірну земельну ділянку (додатки 2,3).

Це свідчить про те, що на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки ТОВ «ОСКА» не знало і не могло знати про те, що ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» можливо не мав права відчужувати спірну земельну ділянку.

В ст. 330 ЦК України значиться, що якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.

В свою чергу п. 1 ст. 388 ЦК України зазначає про наступне: якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно:

1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння:

2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;

3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Отже викладені обставини прямо вказують на те, що ТОВ «ОСКА» є добросовісним набувачем майна згідно спірного договору і державних актів власності на земельну ділянку, атому правомірно набуло права власності на земельну ділянку площею 9.8893 га на території Іванівської сільської ради.

За клопотанням сторін спір розглянутий у більш тривалий строк ніж передбачено ст. 69 ГПК України.

Заслухавши представників сторін та прокурора, розглянувши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

З позовної заяви вбачається, що Рішенням Іванівської сільської ради від 26.12.05 продано ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» земельну ділянку загальною площею 9,8893 га для обслуговування оздоровчого табору «Лісова пісня» в с. Бондарці на території Іванівської сільської ради.

На підставі вказаного вище рішення 30.12.05 між Іванівською сільською радою та ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, згідно якого Іванівська сільська рада передає за плату, а ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» приймає у власність земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 9,8893 га на території Іванівської сільської ради.

Оскільки вказане рішення сільської ради та договір купівлі-продажу земельної ділянки суперечать вимогам законодавства 03.08.10 перший заступник прокурора області звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом в інтересах Головного управління Держкомзему в Житомирській області до Іванівської сільської ради та ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» про визнання протиправним та скасування рішення та визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Під час розгляду справи по суті, 31.08.10 між відповідачами укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, згідно якого ПАТ «Житомирський меблевий комбінат» передало, а ТОВ «ОСКА» прийняло у власність земельну, ділянку загальною площею 9,8893 га на території Іванівської сільської ради.

Однак, прокурор просить визнати укладений між відповідачами договір купівлі-продажу від 31.08.10р. недійсним.

Оцінивши матеріали справи, суд встановив.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 15.03.11р. визнано недійсним рішення Іванівської сільської ради від 26.12.05 «Про надання згоди на продаж ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» земельної ділянки, наданої в оренду для оздоровчого табору «Лісова пісня» в с.Бондарці на території Іванівської сільської ради» в частині продажу земельної ділянки природно-заповідного фонду площею 1,8 га, на якій розташована пам'ятка природи місцевого значення «Бондарецький парк».

Також, визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 30.12.05, укладеного між Іванівською сільською радою та ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» згідно якого ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» продано 9,8893 га земель для обслуговування оздоровчого табору «Лісова пісня» в частині купівлі-продажу земельної ділянки природно-заповідного фонду площею 1,8 га на якій розташована пам'ятка природи місцевого значення «Бондарецький парк».

Вказана Постанова залишена без змін Постановою Вищого господарського суду України від 19.07.11р.

В постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 15.03.11р. зазначено наступне.

ЗАТ "Житомирський меблевий комбінат", в особі генерального директора Бірюченка Миколи Володимировича, в с.Бондарці Іванівської сільської ради Житомирського району на праві власності для обслуговування оздоровчого табору «Лісова пісня» використовує земельну ділянку площею 9,8893 га на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку (серія ЯГ № 423750), що зареєстрований 01.03.2006 року за №010620900073 Даний правовстановлюючий документ виданий суб'єкту господарювання на підставі договору купівлі - продажу земельної ділянки від 30.12.2005 року, що укладений між Іванівською сільською радою та ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат» на підставі рішення 25 сесії ІV скликання Іванівської сільської ради від 26.12.2005 року.

Відповідно до вищевказаного державного акта на право власності на земельну ділянку, земельна ділянка передбачена для обслуговування оздоровчого табору «Лісова пісня», тобто, згідно ст. 50 Земельного кодексу України відноситься до земель рекреаційного призначення. Також, п. 1.2 згаданого договору купівлі-продажу земельну ділянку віднесено до категорії земель рекреаційного призначення.

В той же час, згідно Паспорту пам'ятки природи місцевого значення № 36 та відповідних план - схем, що містяться в додатку, на вищевказаній земельній ділянці, що на праві власності належить ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат», розташована пам'ятка природи місцевого значення «Бондарецький парк» загальною площею 1,8 га.

Відповідно до ст. 43 Земельного кодексу України та ч. 1 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» земельна ділянка, на якій розташована дана пам'ятка природи місцевого значення, відноситься до земель природно-заповідного фонду.

Відповідно до ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України встановлено, що при продажі громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної та комунальної власності вартість земельних ділянок визначається на підставі їх грошової та експертної оцінки.

В свою чергу, наказом Держкомзему від 09.01.2003 року за № 2 затверджено Порядок проведення експертної оцінки земельних ділянок.

Відповідно до п. 2.1 даного Порядку одним із етапів проведення експертної грошової оцінки визначено обстеження земельної ділянки, яке, в свою чергу, згідно п. 2.2 цього ж Порядку включає огляд земельної ділянки або її частини та вивчення наявної правової, технічної та кадастрової документації щодо місця розташування земельної ділянки, її правового статусу, меж та розміру, складу угідь, існуючого функціонального використання. На даному етапі суб'єкт оціночної діяльності повинен переконатися в тому, що він володіє щодо оцінюваного об'єкта достатнім обсягом інформації, чого в даному випадку, враховуючи висновок експертів про ринкову вартість земельної ділянки від 19.12.2005 року, рішення 25 сесії IV скликання Іванівської сільської ради від 26.12.2005 року, укладено цивільну правову угоду та державний акт на право власності на земельну ділянку ЗАТ «Житомирський меблевий комбінат», зроблено не було, оскільки при продажу даної земельної ділянки не враховано наявність на ній земель природно-заповідного фонду, а вся земельна ділянка віднесена до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до ст.43 Земельного кодексу України та ч.1 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України" земельна ділянка, на якій розташована пам'ятка природи місцевого значення, відноситься до земель природно-заповідного фонду.

Відповідно до ч.3, 4 ст.84, ст.150 Земельного кодексу України землі під об'єктами природно-заповідного фонду не можуть передаватись у комунальну чи приватну власність. Землі природно-заповідного фонду відносяться до особливо цінних земель, вилучення яких відбувається за постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення земельної ділянки погоджується Верховною Радою України.

За таких обставин, Іванівська сільська рада перевищила свої повноваження, прийнявши рішення щодо викупу земельної ділянки та уклавши договір купівлі-продажу.

За таких обставин рішення є незаконним, а укладання договору купівлі-продажу - безпідставним.

Відповідно до ст. 35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду ( іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Таким чином, у ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" при укладанні договору купівлі-продажу від 31.08.10р. з ТОВ "ОСКА" були відсутні правові підстави на відчуження спірної земельної ділянки, оскільки ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" не є власником даної ділянки в частині 1,8 га, на якій розташована пам'ятка природи місцевого значення "Бондарецький парк".

Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України наслідком укладання угод з порушенням чинного законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.

Статтею 203 ЦК України передбачено, що правочини не можуть суперечити цивільно-правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним, а тому, при таких обставинах, вони визнаються недійсними.

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент визнання правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України.

Відповідно до ч.3 ст.215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність, на підставах встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Враховуючи викладене, суд задовольняє позов в частині визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31.08.10р., укладеного між відповідачами.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що посилання прокурора в позовній заяві на те, що ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" не оформив правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку, а тому не мав права її продавати, оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 423750 виданий ЗАТ "Житомирський меблевий комбінат" спростовується, постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.11р. по справі № 2а-5936/10/0670 за позовом ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" до Головного управління державного Комітету із земельних ресурсів у Житомирській області про визнання незаконним та скасування припису, якою було встановлено, що ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" для обслуговування оздоровчого табору "Лісова після" використовує земельну ділянку площею 9,8893 га, яка належить останньому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку.

Також, прокурор в позовній заяві просив зобов'язати ТОВ "ОСКА" повернути ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" земельну ділянку площею 9,8893 га, а ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" повернути ТОВ "ОСКА" вартість земельної ділянки, згідно спірного договору купівлі-продажу.

Однак, заявою від 08.05.12р. прокурор відмовився від вказаної вимоги і відмова була прийнята судом, тому суд припиняє провадження в цій частині позову.

Судові витрати покладаються на відповідачів пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст. 49, п.4 ст.80, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 31.08.10р., укладений між Приватним акціонерним товариством "Житомирський меблевий комбінат" ( код 32744172) та Товариством з обмеженою відповідальністю " ОСКА" ( код 24920219), згідно якого ПАТ "Житомирський меблевий комбінат" продало 9,8893 га земель для обслуговування оздоровчого табору "Лісова пісня" в частині купівлі-продажу земельної ділянки природно-заповідного фонду площею 1,8 га, на якій розташована пам'ятка природи місцевого значення "Бондарецький парк".

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" ( м. Житомир, вул. Київська, 77, код 32744172) на користь державного бюджету України:

-21,25 грн. державного мита;

- 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСКА" ( 02166, м. Київ, Деснянський район, проспект Лісовий, 28, код 24920219) на користь державного бюджету України:

-21,25 грн. державного мита;

- 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. В іншій частині позову припинити провадження у справі у зв'язку з відмовою від позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 11.05.12

Суддя Маріщенко Л.О.

Віддрукувати:

1- в справу

2- позивачу ( рек. з повід.)

3, 4- відповідачам ( рек. з повід.)

5, 6- прокурору

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.05.2012
Оприлюднено15.05.2012
Номер документу23942494
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/5007/9/11

Постанова від 28.08.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Ухвала від 08.08.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Коробенко Г.П.

Постанова від 11.06.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 28.05.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 08.05.2012

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

Ухвала від 18.02.2011

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні