ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1834/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі - Кононенко А.С.,
за участю: представника позивача - Кулішова В.П.
представника відповідача - Фастівець Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства "ГЕСПІЯ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Приват - Плюс" до Управління пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
04 квітня 2012 року позивач Дочірнє підприємство "ГЕСПІЯ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Приват - Плюс" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві про стягнення коштів
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.11.2009 року позивач перебуває на обліку в УПФ Київського району в м. Полтаві та сплачує страхові внески в загальному порядку. Позивач звернувся до відповідача з листом № 26 від 10.10.2011 року про повернення надлишково перерахованих коштів. 14.11.2011 року у своїй відповіді відповідач зазначив, що відсутні правові підстави для повернення коштів за 2010 рік. Позивач вважає, що бездіяльність відповідача протиправною та просить суд зобов'язати відповідача повернути помилково сплачені страхові внески на загальну суму 15835,16 грн. та визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що частина грошових коштів від сплати позивачем єдиного податку до них не надходила.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Згідно повідомлення про взяття на облік юридичної особи Дочірнє підприємство "ГЕСПІЯ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Приват -Плюс" взято на облік Управлінням Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві 27.11.2009 року.
Згідно свідоцтва № 1601019512 від 01.01.2010 року позивач є платником єдиного податку.
В періоді з січень-грудень 2010 року позивач перебуваючи на обліку платника податків в ДПІ м. Полтаві, сплачував єдиний податок, що підтверджується платіжними дорученнями та реєстром даних щодо розмежування сум єдиного податку за 2010 рік, отриманим УПФ Київського району в м. Полтаві від органу Державного казначейства та наданим до суду.
10 жовтня 2011 року ДП "Геспія" ТОВ "Компанія "Приват -Плюс" звернулося до начальника УПФ Київського району в м. Полтаві із заявою за вих. № 26 про повернення надлишково сплачених коштів зі сплати страхових внесків в сумі 19471,62 грн. за період 2009 року, посилаючись на те, що він перебуває на обліку саме в цьому управлінні.
14 листопада 2011 року УПФ Київського району в м. Полтаві надіслало відповідь за № 8777/03-13, в якій зазначено, що ДП "Геспія" ТОВ "Компанія "Приват -Плюс" перебуває на обліку з 27.11.2009 року, в період з листопада по грудень 2009 року підприємство не здійснювало нарахування на ФОП найманих працівників та перерахування коштів до Пенсійного фонду.
27 грудня 2011 року ДП "Геспія" ТОВ "Компанія "Приват -Плюс" звернулося до начальника УПФ Київського району в м. Полтаві із заявою за вих. № 33 про повернення надлишково сплачених коштів зі сплати страхових внесків в сумі 15835,16 грн. за період 2010 року, посилаючись на те, що він перебуває на обліку саме в цьому управлінні.
Відповіді на дану заяву позивач не отримав.
Перевіряючи правомірність оскаржуваної бездіяльності УПФ Київського району в м. Полтаві щодо неповернення ДП "Геспія" ТОВ "Компанія "Приват-Плюс" суми надлишково сплачених страхових внесків в розмірі 15835,19 грн. суд виходить з наступного.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з частиною 3 статті 15 зазначеного Закону страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Пунктом 6 частини 2 статті 17 цього Закону встановлено, що страхувальники зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до частини 13 статті 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду.
Зазначене положення міститься і у пункті 11.17 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Згідно п. 2 Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах:
до Державного бюджету України - 20 відсотків;
до місцевого бюджету - 23 відсотки;
до Пенсійного фонду України - 42 відсотки;
на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.
Пунктом 7 Постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів" від 19 січня 2002 року № 2-4 встановлено, що облік сум переплати за платежами, які на певну дату надійшли понад зобов'язання, визначені як безпосередньо у звітності платника, так і за іншими документами, здійснюється органом Пенсійного фонду України в особових рахунках платників у графі "Переплата". Повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до Пенсійного фонду України або зарахування переплат у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом Пенсійного фонду України на підставі заяви платника. Надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні нарахування або зменшення та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення зараховуються до бюджету відповідного органу Пенсійного фонду України. Зарахування здійснюється на підставі висновку, складеного органом Пенсійного фонду України.
Відповідно до Порядку зарахування, розмежування і обліку податку суб'єктів малого підприємництва, затвердженого наказом Головного управління Державного казначейства України від 29.12.1998 року № 107, що діяв під час сплати позивачем єдиного податку, розмежування та перерахування коштів місцевим бюджетам та позабюджетним фондам здійснюють органи Державного казначейства України за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, що сплачує єдиний податок.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме додатку 4А до акту № 305 від 09.11.2011 року про результати позапланової перевірки ДП "Геспія" ТОВ "Компанія "Приват-Плюс" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, єдиного соціального внеску та інших платежів за період з 27.11.2009 року по 30.09.2011 року, складеної УПФ Київського району в м. Полтаві, обчислено відхилення на користь позивача в сумі 15835,16 грн.
Таким чином, в період з 27 листопада 2009 року по 30 вересня 2010 року позивач перебував на обліку в УПФ Київського району м. Полтави та сплачував страхові внески на загальних підставах передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 -ІV від 09.07.2003 року в розмірі 33,2 % від фонду оплати праці в повному обсязі, в складі єдиного податку суд приходить до висновку про правомірність позовних вимог позивача щодо повернення зайво сплачених страхових внесків в сумі 15835,16 грн.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього ж Кодексу.
Таким чином, адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню в частині зобов'язання УПФ Київського району в м. Полтаві повернути зайво сплачені страхові внески в сумі 15835,16 грн.
В частині визнання протиправною бездіяльність Управлінням Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, оскільки в ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні позивачем необґрунтовано в чому саме полягає бездіяльність відповідача, не надано відповідних доказів тощо.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Дочірнього підприємства "ГЕСПІЯ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія" Приват - Плюс" до Управління пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві про визнання протиправною бездіяльність та стягнення коштів - задовольнити частково.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві на користь Дочірнього підприємства "ГЕСПІЯ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія" Приват - Плюс" (код ЄДРПОУ 36864571) помилково сплачені сплачені страхові внески в сумі 15 835 (п'ятнадцять тисяч вісімсот тридцять п'ять) грн. 16 коп.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджетну на користь Дочірнього підприємства "ГЕСПІЯ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія" Приват - Плюс" (код ЄДРПОУ 36864571) витрати по сплаті судового збору в розмірі 79 грн. 17 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 11 квітня 2012 року.
Суддя Г.В. Костенко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2012 |
Оприлюднено | 23.05.2012 |
Номер документу | 24081675 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Г.В. Костенко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні