ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
16 травня 2012 р. Справа 18/9/2012/5003
за позовом :Товариства з обмеженою відповідальністю "Комарівці" 23010, Вінницька область, Барський район, с. Комарівці, вул. Леніна, 1
до : Комаровецької сільської ради (23010, Вінницька обл., Барський район, с. Комарівці, вул. Леніна, 9)
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
про визнання незаконним та скасування рішення Комаровецької сільської ради від 25.01.2005р.
Головуючий суддя Маслій І.В.
Cекретар судового засідання Фотченко М.О.
Представники
позивача : ОСОБА_2, довіреність б/н від 22.11.11
відповідача : ОСОБА_3 довіреність б/н від 09.04.12
третьої особи: ОСОБА_4 довіреність б/н від 30.04.09, від 23.04.12(16.05.12 в судове засідання не з'явився)
ВСТАНОВИВ :
ТОВ «Комарівці»звернулося до Господарського суд Вінницької області з позовом до Комаровецької сільської ради Барського району Вінницької області, третя особа -Фізична особа підприємець ОСОБА_1, в якому просить суд визнати незаконним (недійсним) та скасувати Рішення 13 сесії 4 скликання Комаровецької сільської ради Барського району Вінницької області від 25 січня 2005 року «Про передачу в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради».
Ухвалою суду від 03 березня 2012 року за вказаним позовом порушено провадження у справі №18/9/2012/5003 та призначено до розгляду на 12 квітня 2012 року.
Свої позовні вимоги Позивач мотивує тим, що оскаржуване Рішення 13 сесії 4 скликання Комаровецької сільської ради Барського району Вінницької області від 25 січня 2005 року «Про передачу в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради»було прийнято з порушеннями норм чинного на час прийняття такого рішення законодавства.
Так, на думку Позивача, перед прийняттям оскаржуваного рішення, відповідно до якого ОСОБА_1 була передана в оренду земельна ділянка з земель резервного фонду (бувший квартал №10) загальною площею 11,9 га для сільськогосподарського використання строком на 10 років, Комаровецька сільська рада не вилучила таку земельну ділянку у СВАТ «Подільске», яке на час прийняття оскаржуваного рішення було належним користувачем такої земельної ділянки відповідно до права постійного користування, посвідченого державним актом, чим порушила ч.5 ст. 116, ст. 149 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення. Також Позивач вказує на те, що Комаровецька сільська рада прийняла оскаржуване Рішення від 25.01.2005р. про надання ОСОБА_1 в оренду спірної земельної ділянки без попереднього проведення робіт з землеустрою щодо спірної земельної ділянки та без розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки, чим порушила п. б) ч.1 ст. 20, ст. 50, ст. 55 Закону України «Про землеустрій»та ч.4 ст.16 Закону України «Про оренду землі»в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваного Рішення від 25.01.2005р. Крім того, Позивач в обґрунтування незаконності оскаржуваного рішення вказує на те, що Комаровецька сільська рада прийнявши оскаржуване рішення про передачу в оренду ОСОБА_1 спірної земельної ділянки саме з земель запасу, порушила встановлений Земельним кодексом України порядок передачі в оренду такої земельної ділянки, адже на час прийняття оскаржуваного рішення земельна ділянка не відносилась до земель запасу.
Обґрунтовуючи порушення своїх прав оскаржуваним рішенням, Позивач посилається на те, що на спірній земельній ділянці, яку оскаржуваним рішенням було надано в оренду ОСОБА_1, знаходяться яблуневі дерева, які належать на праві власності Позивачу, а отже оскаржуване рішення, на думку позивача, порушує права Позивача як власника таких дерев. Крім того, Позивач зазначає, що на сьогоднішній день відповідно до договору оренду земельної ділянки, укладеного між Позивачем та Відповідачем, Позивач є належним користувачем спірної земельної ділянки, однак чинність оскаржуваного рішення створює передумови для визнання недійсним в судовому порядку такого договору оренди, у зв'язку з чим оскаржуване рішення порушує право Позивача як належного користувача спірної земельної ділянки.
Представник Позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
09.04.12 р. через канцелярію суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву (а.с. 43-45), відповідно до якого останній позовні вимоги визнав повністю. Представник Відповідача в судовому засіданні позов визнав, підтримав відзив на позов.
Так, у відзиві Відповідач підтвердив твердження Позивача про те, що на момент прийняття оскаржуваного рішення спірна земельна ділянка, яка відповідно до оскаржуваного рішення була надана в оренду ОСОБА_1, не вилучалася в порядку ст.ст. 116, 149 Земельного кодексу України у СВАТ «Подільське», яке було належним користувачем спірної земельної ділянки на момент прийняття оскаржуваного рішення. Також Відповідач підтвердив той факт, що Комаровецька сільська рада прийняла оскаржуване Рішення від 25.01.2005р. про надання ОСОБА_1 в оренду спірної земельної ділянки без попереднього проведення робіт з землеустрою щодо спірної земельної ділянки та без розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки. Крім того, Відповідач підтвердив той факт, що на момент прийняття оскаржуваного рішення спірна земельна ділянка не входила до складу земель запасу Комаровецької сільської ради.
12.04.12 р. через канцелярію суду надійшла заява третьої особи (а.с. 55-57) про припинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 80 ГПК України, а саме у зв'язку з тим, що господарським судом Вінницької області розглядався спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, справа № 13/52-10 ( ухвала суду а.с. 58).
В судовому засіданні судом оглянуто матеріали справи № 13/52-10 та 18/9/2012/5003 та встановлено, що спір розглянутий в справі № 13/52-10 розглядався між тими ж сторонами, про той же предмет однак з інших підстав. З огляду на викладене клопотання судом відхилено.
Розгляд справи неодноразово відкладався. У відповідності до ст. 69 ГПК України, строк розгляду справи було продовжено на 15 днів.
Також 08.05.12 р. через канцелярію суду надійшло клопотання третьої особи про виклик в судове засідання для надання пояснень представника СВАТ «Подільське», а саме для спростування доводів позивача щодо наявності на даний момент акту на право постійного користування земельною ділянкою І-ВН № 001626 від 15.11.1999 р.
Представник третьої особи в судовому засіданні дане клопотання підтримав, та наголосив, що доводи позивача про те, що СВАТ «Подільське»продовжує використовувати земельну ділянку на підставі акту на право постійного користування І-ВН № 001626 від 15.11.1999 р. на даний час, не відповідають дійсності.
Представник позивача та представник відповідача проти задоволення клопотання про виклик для опитування в судовому засіданні представника СВАТ «Подільське»заперечили, та пояснили, що СВАТ «Подільське»припинило використовувати зазначені земельні ділянки після продажу у 2008 році ТОВ «Комарівці»яблуневих насаджень, що розташовані саме на даній земельній ділянці. Крім того представник позивача наголосив, що саме на період прийняття Комаровецькою сільською радою оскаржуваного рішення у 2005 році, СВАТ «Подільське»було належним користувачем земельної ділянки. Також представник позивача зазначив, що у позовній заяві відсутнє посилання на те, що СВАТ «Подільське»використовує земельну ділянку і по сьогоднішній день, а наголошується на використання останнім земельної ділянки саме на час прийняття оскаржуваного рішення, тобто у 2005 році, а приймаючи до уваги, що СВАТ «Подільське»на даний час земельну ділянку не використовує, спростовувати нічого. У зв'язку з цим представник позивача просив суд відмовити в задоволенні даного клопотання.
Дані пояснення підтримав у суді і представник відповідача та також наголосив, що оскаржуване рішення приймалося у 2005 році, і саме у період його прийняття СВАТ «Подільське»використовувало земельні ділянки. На даний час земельні ділянки останніми не використовуються.
Заслухавши пояснення учасників процесу суд прийшов до висновку, що клопотання третьої особи про виклик в судове засідання для опитування представника СВАТ «Подільське»задоволенню не підлягає.
Також через канцелярію суду 08.05.12 р. від третьої сторони надійшло заперечення на позов, відповідно до якого останній просить суд відмовити в позові посилаючись на наступне:
Зазначає, що державний акт на право постійного користування землею І-ВН №001626 від 15 листопада 1999 року площею 2 116,7 га, був виданий на підставі рішення Комаровецької сільської ради 7 сесії 23 скликання від 09.09.1999р. та на момент прийняття оскаржуваного рішення, СВАТ «Подільське»не було користувачем земельної ділянки.
Так, судом встановлено наступне.
07 травня 2008 року між Сільськогосподарським відкритим акціонерним товариством «Подільське»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комарівці»(Позивач у справі) був укладений Договір №1-я купівлі-продажу товарів (а.с. 14-15), відповідно до умов якого у відповідності до Специфікації 1 (додаток №1 до договору а.с. 16-18) СВАТ «Подільське»(Продавець за договором) продало, а Позивач (Покупець за договором) придбав товар, в тому числі яблуневі дерева кількістю 5 920 штук, які знаходяться на території кварталу № 10. В цей же день, 07 травня 2008 року, сторони за договором підписали акт прийому-передачі до Договору №1-я купівлі-продажу товарів від 07 травня 2008 року (а.с. 19-21), яким підтвердили факт переходу права власності на товар, в тому числі на вище згадані яблуневі дерева, до Позивача.
Відповідно до довідки Комаровецької сільської ради (а.с. 41-42), яблуневі дерева в кількості 5 920 штук придбані ТОВ «Комарівці»знаходяться на земельній ділянці, яка розташована в межах с. Комарівці, Барського району, Вінницької області по вул. Першотравнева, загальною площею 11,8179 га (бувший квартал №10). Вказана земельна ділянка належить на праві комунальної власності територіальній громаді с. Комарівці в особі Комаровецької сільської ради. Представник Відповідача в судовому засіданні підтвердив вище зазначені факти, викладені в довідці Комаровецької сільської ради.
Таким чином суд доходить до висновку, що яблуневі дерева в кількості 5 920 штук, які належать на праві власності ТОВ «Комарівці»відповідно до Договору №1-я купівлі-продажу товарів від 07.05.2008р., знаходяться на земельній ділянці, яка розташована в межах с. Комарівці, Барського району, Вінницької області по вул. Першотравнева, загальною площею 11,8179 га (бувший квартал №10).
12.08.11 р. Комаровецька сільська рада прийняла рішення «Про виконання Постанови Рівненського апеляційного суду», яким скасувала своє рішення від 25.01.2005р. про передачу ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради, визнала недійсним договір оренди, укладений між Комаровецькою сільською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) на земельну ділянку із земель резервного фонду (бувший квартал №10) загальною площею 11,9 га, в межах населеного пункту по вул. Першотравнева, розірвала договір оренди на вказану земельну ділянку з ОСОБА_1 передану йому сільською радою згідно Акта передачі земельної ділянки від 23.01.06 р.
Скасувавши своє Рішення від 25.01.2005р. та розірвавши з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки, Комаровецька сільська рада в той же день, тобто 12.08.11 р., на своїй сесії прийняла Рішення, яким надала ТОВ «Комарівці»дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку розташовану в с. Комарівці по вул. Першотравнева із земель резерву, в межах населеного пункту, орієнтовною площею 11,9 га під багаторічними насадженнями, які належать ТОВ «Комарівці»на праві приватної власності. Також вказаним рішенням Комаровецька сільська рада доручила ТОВ «Комарівці»замовити в землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію на проведення даного виду землевпорядних робіт, технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на вказану земельну ділянку, та подати її на затвердження в установленому законом порядку.
Після виконання ТОВ «Комарівці»умов Рішення Комаровецької сільської ради від 12.08.2011р., 28.09.11 р. Комаровецька сільська рада на своїй сесії прийняла рішення «Про надання в оренду земельної ділянки», яким затвердила технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку, а також надала ТОВ «Комарівці»на умовах оренди строком на десять років земельну ділянку із земель резерву, розташовану в с. Комарівці по вул. Першотравнева в межах населеного пункту площею 11,8179 га під багаторічними насадженнями (яблуня) для ведення товарного виробництва.
На виконання Рішення Комаровецької сільської ради від 28.09.2011р., Комаровецька сільська рада Барського району Вінницької області та ТОВ «Комарівці»в особі директора ОСОБА_6 уклали договір оренди землі №10 від 29.09.2011 року (а.с. 31-33), , відповідно до якого Комаровецька сільська рада (Орендодавець за договором) передала ТОВ «Комарівці»(Орендар за договором) земельну ділянку у межах населеного пункту по вул. Першотравнева, загальною площею 11,8179 га. Вказаний договір був зареєстрований у відділі Держкомзему у Барському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 жовтня 2011 року за №052028224001355, а отже відповідно на ст. ст. 18, 20 Закону України «Про оренду землі»саме 13 жовтня 2011 року (дата державної реєстрації договору) такий договір оренди землі набув чинності, і відповідно, з вказаної дати ТОВ «Комарівці»набуло право оренди на таку земельну ділянку.
27 лютого 2012 року Комаровецька сільська рада на своїй сесії прийняла Рішення, яким частково скасувала своє Рішення від 12.08.2011р., а саме скасувала п.1 Рішення, яким було скасоване Рішення Комаровецької сільської ради від 25.01.2005р. про передачу ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради, та скасувала п.2 Рішення, яким визнано недійсним договір оренди, укладений між Комаровецькою сільською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) на земельну ділянку із земель резервного фонду (бувший квартал №10) загальною площею 11,9 га в межах населеного пункту по вул. Першотравнева.
В результаті вище вказаних дій, Комаровецька сільська рада поновила дію свого Рішення від 25.01.2005р., яким ОСОБА_1 була передана в оренду на 10 років земельна ділянка з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради, та на підставі якого між Комаровецькою сільською радою та ОСОБА_1 був укладений Договір оренди земельної ділянки від 11 лютого 2005 року.
Позивач в обґрунтування свого позову посилається на те, що оскаржуване Рішення Комаровецької сільської ради від 25.01.2005 року є незаконним та порушує права Позивача як власника яблуневих дерев, які розташовані на спірній земельній ділянці, а також як належного користувача такої земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи, встановивши повно та об'єктивно усі обставини, що мають значення по справі, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
09 вересня 1999 року Комаровецька сільська рада на своїй сесії прийняла Рішення, яким затвердила існуючи площі СВАТ «Подільське»загальною площею 2 116,7 га та прийняла рішення про видачу державного акту на право постійного користування землею СВАТ «Подільське»розміром 2 116,7 га.
На виконання вище вказаного рішення, 15 листопада 1999 року Комаровецька сільська рада видала СВАТ «Подільське»Державний Акт на право постійного користування землею І-ВН №001626 площею 2 116,7 га, (а.с. 22-26). До складу земель, якими СВАТ «Подільське»мав право постійно користуватись відповідно до вказаного державного акту, також входила земельна ділянка розташована в межах с. Комарівці, Барського району, Вінницької області по вул. Першотравнева (квартал №10).
Відповідно до ч.1 ст.23 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року, який діяв на час видачі СВАТ «Подільське»державного акту, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Таким чином суд приходить до висновку, що з 15 листопада 1999 року належним користувачем спірної земельної ділянки було СВАТ «Подільське»відповідно до права постійного користування, посвідченого державним актом.
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
25 січня 2005 року Комаровецька сільська рада на своїй сесії прийняла Рішення «Про передачу в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради», відповідно до якого передала в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку з земель резервного фонду (бувший квартал №10) загальною площею 11,9 га для сільськогосподарського використання строком на 10 років.
Представник Комаровецької сільської ради в судовому засіданні визнав той факт, що на час прийняття вище вказаного Рішення від 25.01.2005 року, спірна земельна ділянка продовжувала належати на праві постійного користування СВАТ «Подільське»відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.
Таким чином, судом встановлено, що на час прийняття Комаровецькою сільською радою Рішення від 25.01.2005 року, спірна земельна ділянка належала СВАТ «Подільське»на праві постійного користування відповідно до Державного акта на право постійного користування землею І-ВН №001626 від 15 листопада 1999 року.
Відповідно до ч.5 ст. 116 Земельного кодексу України в редакції від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ, яка діяла на момент прийняття Рішення від 25.01.2005р., надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Зважаючи на положення ч.5 ст. 116 Земельного кодексу України в редакції від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ, можна стверджувати, що перед тим як надати ОСОБА_1 в оренду спірну земельну ділянку, Комаровецька сільська рада повинна була вилучити таку земельну ділянку у СВАТ «Подільське»з постійного користування.
Порядок вилучення земельних ділянок з постійного користування встановлений в ст.149 Земельного кодексу України. Так, відповідно до ч.ч.1-3 вказаної статті, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.
Згідно з ч.10 ст.149 Земельного кодексу України, у разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.
Таким чином, зважаючи на положення вище цитованих норм, суд приходить до висновку про те, що для вилучення спірної земельної ділянки у СВАТ «Подільське»з постійного користування, Комаровецька сільська рада повинна була прийняти на своїй сесії відповідне рішення про таке вилучення, і лише за умови, що СВАТ «Подільське»надасть свою згоду на вилучення земельної ділянки з його постійного користування. В тому випадку, якщо СВАТ «Подільське» не надало Комаровецькій сільській раді свою згоду на вилучення спірної земельної ділянки з постійного користування, таке питання повинно було вирішуватись в судовому порядку.
Представник Відповідача в судовому засіданні підтвердив той факт, що СВАТ «Подільське»не надавало своєї згоди для вилучення у нього спірної земельної ділянки, а Комаровецька сільська рада на своїй сесії не приймала рішення про вилучення у СВАТ «Подільське»з постійного користування спірної земельної ділянки. Також представник Відповідача підтвердив той факт, що Комаровецька сільська рада не зверталася до суду з відповідним позовом про вилучення спірної земельної ділянки з постійного користування СВАТ «Подільське», і відповідно, судом не приймалося рішення з цього питання.
Зважаючи на той факт, що Комаровецька сільська рада прийняла Рішення від 25.01.2005р. про надання ОСОБА_1 в оренду спірної земельної ділянки без попереднього вилучення такої земельної ділянки у належного користувача такої земельної ділянки СВАТ «Подільське», суд приходить до висновку про те, що Рішення Комаровецької сільської ради від 25.01.2005 року прийнято в порушення ч.5 ст. 116, ст. 149 Земельного кодексу України в редакції від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ і відповідно, таке рішення не відповідає закону.
Також судом встановлено, що відповідно до Державного акту на право постійного користування землею І-ВН №001626 від 15 листопада 1999 року, спірна земельна ділянка розміром 11,9 га не була виділена як окремий об'єкт і входила до складу земельної ділянки №12 площею 18,2 га, яка у внутрішньому обліку СВАТ «Подільське»обліковувалась як квартал №10.
Оскаржуване Рішення Комаровецької сільської ради, яким ОСОБА_1 була надана в оренду спірна земельна ділянка розміром 11,9 га (бувший квартал №10), свідчить про те, що відбулася фактична зміна меж земельної ділянки №12 розміром 18,2 га, в результаті чого також змінився розмір земельної ділянки, а саме відбулося зменшення земельної ділянки з 18,2 га до 11,9 га.
Відповідно до п. б) ч.1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.03 № 858-IV (далі Закон України «Про землеустрій., землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про землеустрій», об'єктами землеустрою є: територія України; території адміністративно-територіальних утворень або їх частин; території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки.
З вище вказаних норм вбачається, що при зміні меж земельної ділянки, обов'язковою умовою є проведення землеустрою, а саме складання відповідної документації з землеустрою, в тому числі складання проекту землеустрою.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 55 Закону України «Про землеустрій», встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Судом встановлено, що перед прийняттям оскаржуваного Рішення від 25.01.2005р., Комаровецька сільська рада не проводила землеустрій у зв'язку зі зміною меж спірної земельної ділянки, в тому числі на своїй сесії не приймала рішення щодо проведення робіт із землеустрою та розроблення технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, і відповідно, не встановлювала межі спірної земельної ділянки розміром 11,9 га в натурі (на місцевості). Вказані обставини також були визнані Відповідачем.
Згідно зі ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, зважаючи на положення вище наведених норм, суд приходить до висновку, що в разі не встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), при передачі земельної ділянки в оренду необхідно розробляти проект відведення такої земельної ділянки.
Як вже було встановлено вище, при прийнятті оскаржуваного Рішення від 25.01.2005р. межі спірної земельної ділянки в натурі не встановлювалися, а отже передача спірної земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 повинна була відбуватись за умови розроблення проекту відведення такої земельної ділянки, однак проект відведення спірної земельної ділянки не розроблявся, що було визнано Відповідачем.
Отже, зважаючи на той факт, що Комаровецька сільська рада прийняла оскаржуване Рішення від 25.01.2005р. про надання ОСОБА_1 в оренду спірної земельної ділянки без попереднього проведення робіт з землеустрою щодо спірної земельної ділянки та без розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки, суд доходить до висновку, що Рішення Комаровецької сільської ради від 25.01.2005 року прийнято в порушення п. б) ч.1 ст. 20, ст. 50, ст. 55 Закону України «Про землеустрій».
Згідно з ч.2 ст.19 Земельного кодексу України в редакції від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до вище цитованої норми перебувати в запасі можуть лише ті земельні ділянки, які належать територіальній громаді на праві власності та не надані громадянам або юридичним особам у власність або користування.
Як вже було встановлено судом вище, на момент прийняття оскаржуваного рішення про передачу ОСОБА_1 в оренду спірної земельної ділянки, така земельна ділянка належала СВАТ «Подільське»на праві постійного користування відповідно до Державного акту на право постійного користування землею І-ВН №001626 від 15 листопада 1999 року площею 2 116,7 га, а отже зважаючи на положення ч.2 ст.19 Земельного кодексу України спірна земельна ділянка не могла перебувати у складі земель запасу Комаровецької сільської ради. Представник Відповідача в судовому засіданні підтвердив той факт, що на момент прийняття оскаржуваного рішення спірна земельна ділянка не перебувала у складі земель запасу Комаровецької сільської ради.
За таких обставин суд доходить до висновку, що Комаровецька сільська рада прийнявши оскаржуване рішення про передачу в оренду ОСОБА_1 спірної земельної ділянки саме з земель запасу, порушила встановлений Земельним кодексом України порядок передачі в оренду такої земельної ділянки, адже, як було встановлено судом, на час прийняття оскаржуваного рішення від 25.01.2005р. спірна земельна ділянка не відносилась до земель запасу Комаровецької сільської ради.
Третя особа у своєму відзиві також ставить питання про нікчемність договору купівлі-продажу від 07.05.08 р. № 1-Я (відповідно до якого ТОВ «Комарівці»придбали яблуневі насадження), та просить суд, посилаючись на вимоги ст.. 220, 657, ч.ч. 3,4 ст. 334 ЦК України, не приймати його до уваги.
При цьому суд зазначає, що предметом позову є визнання незаконним та скасування Рішення 13 сесії 4 скликання Комаровецької сільської ради Барського району Вінницької області від 25.01.05 р. Питання про право власності на багаторічні насадження не ставиться позивачем та не стосується предмету спору. Сам договір купівлі продажу від 07.05.08 р. № 1-Я не скасований та є дійсним, а відтак у суду немає підстав приймати до уваги твердження третьої особи про його нікчемність.
Відповідно до ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п.10 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Також відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Згідно з ч.1 ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ст. 396 Цивільного кодексу України особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу.
08.05.12 р. через канцелярію суду надійшло клопотання третьої особи про застосування строків позовної давності, яке мотивовано тим, що рішення Комаровецькою сільською радою прийнято у 2005 році, а у відповідності до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. У зв'язку з цим, посилаючись на ст.ст. 261, 267 ЦК України представник третьої особи просив суд відмовити у позові.
Представник позивача та представник відповідача проти задоволення клопотання про застосування позовної давності заперечили.
Заслухавши думку учасників судового процесу судом встановлено наступне.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 268 Цивільного кодексу України в редакції, яка діяла до 15 січня 2012 року, позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства»від 20.12.2011 року, який набув чинності 15.01.12 р, пункт 4 частини першої статті 268 ЦК України був виключений, а отже з 15.01.12 р. на вимогу про визнання незаконним правового акту органу місцевого самоврядування поширюється загальний строк позовної давності, який становить 3 роки. Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону передбачено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущений строк позовної давності, у зв'язку з чим у задоволенні заяви третьої особи про застосування строку позовної давності у даній справі слід відмовити.
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що позов про визнання незаконним (недійсним) та скасування Рішення 13 сесії 4 скликання Комаровецької сільської ради Барського району Вінницької області від 25 січня 2005 року «Про передачу в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради»підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4-2 - 4-4, 32 - 34, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Рішення 13 сесії 4 скликання Комаровецької сільської ради Барського району Вінницької області від 25 січня 2005 року «Про передачу в оренду земельної ділянки з земель резервного фонду на території Комаровецької сільської ради»визнати незаконним та скасувати.
3. Стягнути з Комаровецької сільської ради (23010, Вінницька обл., Барський р-н., с. Комарівці, вул. Леніна 9; код ЄДРПОУ 04329346) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Комарівці»(23010, Вінницька обл., Барський р-н., с. Комарівці, вул. Леніна 1; код ЄДРПОУ 34918457) 1073,00 грн. судового збору.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 18 травня 2012 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. 4 прим.:
1 - до справи
2 - ТОВ "Комарівці" - 23010, Вінницька область, Барський район, с. Комарівці, вул. Леніна, 1
3 - Комаровецька сільська рада - 23010, Вінницька обл., Барський р-н, с. Комарівці, вул. Леніна, 9
4 - ФОП ОСОБА_1 - АДРЕСА_1
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2012 |
Оприлюднено | 24.05.2012 |
Номер документу | 24170582 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні