ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2012 р. Справа № 20/240-09-6349
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової - головуючого Н. Волковицької Л. Рогач за участю представників: прокуратури Громадський С.О. -старший прокурор відділу Генеральної прокуратури України позивачаОСОБА_5 -довіреність від 06.09.2011 р. ОСОБА_6 -довіреність від 21.12.2011 р. ОСОБА_7 -довіреність від 10.11.2011 р. відповідачівне з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно) розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" на постановувід 01.03.2012 р. Одеського апеляційного господарського суду у справі№ 20/240-09-6349 господарського суду Одеської області за позовомДунайського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України, Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту в особі Ізмаїльської філії до - Публічного акціонерного товариства "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" - Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання частково недійсним договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В :
Дунайський транспортний прокурор звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України та ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в особі Ізмаїльської філії до ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" та Ізмаїльської районної державної адміністрації про зобов'язання відповідачів внести відповідні зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.02.2008 р., укладеного між ними, шляхом вилучення земельної ділянки площею 0,70311га, на якій знаходяться під'їзні залізничні шляхи Ізмаїльської філії ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", та визнання права користування земельною ділянкою площею 0,70311га, зайнятої під залізничною колією колії від стрілочного переводу № 301 до тупикового упору та під вивантажувальною залізничною колією № 13 за Ізмаїльською філією ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту".
В подальшому, прокурор просив суд не змінюючи підстав позову, з урахуванням висновків проведених судових будівельно-технічних експертизи, визнати частково недійсним договір оренди земельної ділянки від 18.02.2008 р., укладений між Ізмаїльською районною державною адміністрацією та ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", в частині земельної ділянки площею 8 743 кв.м., оскільки вказана ділянка, яка знаходиться у складі землі площею 90,09 га, наданої в оренду, необхідна для обслуговування під'їзних залізничних колій позивача -Ізмаїльської філії ПАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що по земельній ділянці, яка за спірним договором від 18.02.2008 р. Ізмаїльською райдержадміністрацією була передана ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", проходить залізнична колія, яка розташована на землях транспорту, управління якою здійснюється Міністерством транспорту та зв'язку України та підпорядкованими йому ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ"і Ізмаїльською філією ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ", які згоди не надавали, і що суперечить приписам законодавства.
Міністерства транспорту та зв'язку України та ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в особі Ізмаїльської філії підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.
У відзиві на позовну заяву райдержадміністрація просила відмовити у її задоволенні вказуючи на дотримання вимог законодавства при укладенні спірного договору.
Ухвалами господарського суду Одеської області від 22.03.2010 р., 12.05.2010 р. та 19.01.2011 р. у справі призначались судові будівельно-технічні експертизи.
Ухвалою суду від 28.10.2011 р., зокрема, здійснено заміну позивача 1 -Міністерство транспорту та зв'язку України на його правонаступника - Міністерство інфраструктури України та змінено назву позивача 2, а саме: ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ" на ПАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" , а також внесені зміни до назви Ізмаїльської філії ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ", яка змінена на Ізмаїльську філію ПАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ".
Рішенням господарського суду Одеської області від 12.12.2011 р. (судді: Щавинська Ю.М., Невінгловська Ю.М., Власова С.Г.) позовні вимоги задоволені, визнано частково недійсним договір оренди земельної ділянки від 18.02.2008р., укладений між Ізмаїльською районною державною адміністрацією та ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", в частині земельної ділянки площею 8 743 кв.м., дійшовши висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог.
За апеляційною скаргою ПАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" Одеський апеляційний господарський суд (судді: Бандура Л.І., Поліщук Л.В., Туренко В.Б.) переглянувши рішення господарського суду Одеської області від 12.12.2011 р. в апеляційному порядку, постановою від 01.03.2012 р. залишив його без змін.
ПАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить судові рішення у справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами норм матеріального та процесуального права, вказуючи на законність укладеного між відповідачами спірного договору оренди землі, а вказуючи на те, що позивачем не було надано суду правовстановлюючих документів щодо приналежності йому залізничних колій, які розташовані на земельній ділянці та документів на підтвердження надання йому цієї земельної ділянки.
Міністерство інфраструктури України у запереченнях просило відмовити у задоволенні касаційної скарги вказуючи на правомірність висновків судів та безпідставність посилань скаржника.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 18.02.2008 р. між Ізмаїльською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель несільськогосподарського (землі промисловості) призначення, яка знаходиться на землях державної власності (землі запасу за межами населеного пункту) на території Старонекрасівської сільської ради за адресою: вул. Нахімова, 300, строком на 49 років.
Відповідно до пункту 2.1 договору в оренду передано земельну ділянку загальною площею 90,09 га, з яких 73,79 га - землі промисловості, 16,30 га - землі під очисними спорудами.
Згідно пункту 2.2 договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" на праві колективної власності, про що Ізмаїльським МБТІ надано реєстраційне посвідчення про внесення 31.07.2001 р. запису в реєстрову книгу № 2-а за реєстровим № 95. Крім того, територія обладнана водопроводом, каналізацією, централізованим теплопостачанням, електро- та телефонними мережами, залізничними та автошляхами та майданчиками.
19.02.2008 р. орендарю за актом приймання-передачі передана орендована земельна ділянка.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога про визнання частково недійсним договору оренди земельної ділянки від 18.02.2008 р., укладеного між Ізмаїльською районною державною адміністрацією та ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", в частині земельної ділянки площею 8 743 кв.м., з тих підстав, що вказана ділянка, яка знаходиться у складі землі площею 90,09 га, наданої в оренду, необхідна для обслуговування під'їзних залізничних колій позивача -Ізмаїльської філії ПАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ".
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до частини 1 статті 215 зазначеного Кодексу підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частинною 3 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним в судовому порядку за позовом однієї із сторін цього правочину або іншої заінтересованої особи, що заперечують його дійсність на підставах, встановлених законом.
Здійснюючи судовий розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що Наказом Міністерства транспорту України від 30.10.2001 р. № 744 Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту перетворено у ВАТ "Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту". Додатком до вказаного наказу затверджено акт передачі нерухомого майна у власність ВАТ "Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", згідно з яким до новоствореного товариства передано, в тому числі, залізнична колія за інв. № 15 (м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 306).
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 30.10.2001 р. № 746 засновано ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" шляхом перетворення Державного підприємства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" у Відкрите акціонерне товариство в порядку, передбаченому Указом Президента України від 15.06.1993 р. № 210 "Про корпоратизацію підприємств", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.1993р. № 508.
Наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 26.04.2006 р. № 396 реорганізовано відкриті акціонерні товариства шляхом приєднання до ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту". Додатком № 1 до вказаного наказу затверджено перелік підприємств промислового залізничного транспорту, що реорганізуються шляхом приєднання до ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", до яких віднесено в тому числі Ізмаїльську філію ВАТ "Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" та ВТ"Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту".
Згідно передавального акту від 17.07.2006 р. ВАТ "Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" передало, а ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" прийняло у власність майно, права та обов'язки за статтями передавального балансу станом на 17.07.2006 р.
В результаті реорганізації ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" стало правонаступником всіх зобов'язань ВАТ "Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту". Зокрема, до статутного фонду ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" ввійшла залізнична під'їзна колія за інв. № 15 (м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 306).
31.07.2006 р. затверджено статут ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", відповідно до пункту 5.1 якого засновником та акціонером товариства є держава в особі Міністерства транспорту та зв'язку України.
Відповідно пункту 1.1 Положення про Ізмаїльську філію ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ" Ізмаїльська філія створена згідно вимог чинного законодавства на підставі наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.04.2006 р. № 396 та є відокремленим підрозділом ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ".
Згідно з технічним паспортом під'їзних залізничних колій Ізмаїльської філії ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ" під'їзні залізничні шляхи, які знаходяться на території ПАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" (від стрілочного переводу № 301 до тупикового упору) належать Ізмаїльській філії ВАТ "Київ-Дніпровське МППЗТ".
За приписами статті 22 Закону України "Про транспорт" до складу залізничного транспорту входять підприємства залізничного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти, рухомий склад залізничного транспорту, залізничні шляхи сполучення, а також промислові, будівельні, торговельні й постачальницькі підприємства, навчальні заклади, технічні школи, дитячі дошкільні заклади, заклади охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, культури, науково-дослідні, проектно-конструкторські організації, підприємства промислового залізничного транспорту та інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, що забезпечують його діяльність і розвиток.
Частиною 1 статті 23 вказаного Закону встановлено, що до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації, захисні і укріплюючі насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про залізничний транспорт" під'їзні колії - залізничні колії, які призначені для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств, організацій та установ у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.
Здійснюючи судовий розгляд справи, виходячи з приписів чинного законодавства, беручи до уваги наявні в матеріалах справи висновки судової будівельно-технічної експертиз, судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що залізнична під'їзна колія за інв. № 15 (м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 306) належить ВАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", управління нею здійснює Ізмаїльська філія; площа земельної ділянки, необхідної для обслуговування під'їзної залізничної колії № II, від стрілочного переводу № 301 до тупикового упору, та з'їздів: від стрілочного переводу № 303; від стрілочного переводу № 304; від стрілочного переводу № 306 через стрілочний перевід № 308 до тупикового упору колії № 14; від стрілочного переводу № 312; від стрілочного переводу № 314 через стрілочні переводи № 316 та № 320 до тупикового упору колії № 13, з урахуванням спряжень та місць габаритного наближення, становить 9489 кв. м., в тому числі в межах кадастрового плану земельної ділянки "Промзона" 8743 кв. м., у зв'язку з чим суди дійшли висновку про безпідставність передання Ізмаїльською районною державною адміністрацією земельної ділянки площею 8743 кв. м. в оренду ПАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" та наявність підстав для визнання недійсним в цій частині договору оренди земельної ділянки від 18.02.2008 р., укладеного між Ізмаїльською районною державною адміністрацією та ВАТ "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат".
Відповідно до статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи викладене, беручи до уваги встановлені судами першої та апеляційної інстанції під час здійснення судового провадження обставини справи, судова колегія погоджується з висновком судів про відмову у задоволенні позовних вимог та вважає прийняті у справі рішення та постанову такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.
Викладені у касаційній скарзі доводи скаржника судова колегія вважає непереконливими,такими, що не відповідають приписам чинного законодавства, спростовуються матеріалами справи, встановленими судами першої та апеляційної інстанції обставинами та такими, що зводяться до непогодження скаржника із судовими рішеннями без посилань на норми матеріального права, які порушені чи неправильно застосовані судами.
Керуючись пунктом 1 статті 111 9 , статтями 111 5 , 111 10 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 01.03.2012 р. у справі № 20/240-09-6349 та рішення господарського суду Одеської області від 12.12.2011 р. залишити без змін, а касаційну скаргу -без задоволення.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
Л. Рогач
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24373706 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дроботова Т.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні