Рішення
від 25.05.2012 по справі 7/5005/3236/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.05.12р. Справа № 7/5005/3236/2012 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙЛ-КР", с. Новопілля Криворізького району Дніпропетровської області

до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізького району електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", с. Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області

про скасування рішення комісії по розгляду акту про порушення правил користування електричною енергією, оформленого протоколом засідання комісії № 151 від 16.03.2012р.

Суддя Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: юрисконсульт ОСОБА_1, дов. № 106 від 12.04.2011р.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙЛ-КР" звернулось до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізького району електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" про скасування рішення Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізького району електричних мереж, яке оформлене протоколом № 151 від 16.03.2012р. засідання комісії по розгляду акту про порушення споживачем Правил користування електричною енергією про проведення нарахування суми 111 250, 01 грн. за недовраховану електричну енергію за період з 24.10.2011р. по 16.12.2011р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення комісії постачальника електричної енергії (відповідача) прийняте на підставі Акту про порушення Д № 002521 від 16.12.2011р. Зазначеним Актом встановлено порушення споживачем (позивачем) п.п. 3.3., 6.40. Правил користування електричною енергією, яке полягає у пошкодженні лічильника електричної енергії, імпульсний індикатор спожитої електроенергії не працює, покази спожитої електроенергії не висвічуються. Однак, на думку позивача, вказаний Акт складений неправомірно, відповідно, він не може бути підставою для застосування Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, та застосування до відповідача відповідальності у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії. Так, в Акті вказано, що пломби, клемна кришка приладу обліку споживачем не пошкоджені. Незважаючи на викладене, відповідач направив лічильник на експертизу з метою виявлення втручання в роботу лічильника. В акті проведення експертизи лічильника № 000155 від 18.01.2012р. також зазначено, що клеми та пломби лічильника не пошкоджено, при цьому лічильник визнано непридатним для подальшої експлуатації, оскільки лічильник не враховує спожиту електроенергію, ЖКІ відображає "Err01", вихід з ладу резисторів Р35, Р37. Застосувань споживачем приладів для зниження показань лічильника також не виявлено. Член комісії по проведенню експертизи лічильника -представник територіального органу Держспоживстандарту в акті проведення експертизи лічильника навів особливу думку про те, що держповірником виконано тільки контроль метрологічних характеристик. Позивач стверджує, що в роботу лічильника електричної енергії він не втручався, а вихід з ладу лічильника за відсутності обставин втручання в його роботу споживача не може бути свідченням порушення позивачем правил користування електричною енергією.

До початку судового засідання, призначеного на 24.05.2012р., від позивача надійшла телеграма про відкладення розгляду справи, яка мотивована неможливістю присутності у судовому засіданні представника у зв'язку з його терміновим відрядженням.

Відповідач з доводами позивача не погоджується. Відповідно до наданих відповідачем пояснень Акт про порушення складено в присутності представника позивача, який його підписав без жодних зауважень. На засіданні комісії, яка розглянула Акт про порушення та прийняла рішення про нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, представник позивача також був присутнім. Оскільки Актом про порушення встановлено пошкодження лічильника електричної енергії, імпульсний індикатор споживання електричної енергії не працює, покази спожитої електроенергії не висвічуються, а в силу укладеного між позивачем та відповідачем договору про постачання електричної енергії відповідальним за електроустановку -силовий трансформатор та прилад обліку є позивач, відповідач вважає оспорюване позивачем рішення цілком правомірним.

У судовому засіданні 19.04.2012р. оголошено перерву на 15.05.2012р.

У судовому засіданні 15.05.2012р. оголошено перерву на 24.05.2012р.

У судовому засіданні 24.05.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

21.03.2007р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (постачальник), яке змінило найменування на Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", що підтверджується статутом товариства, державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 11.04.2011р., та Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙЛ-КР" (споживач) уклали договір про постачання електричної енергії № 210 за умовами якого (розділ 1) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 400 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Точка (точки) продажу електричної енергії -межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між постачальником та споживачем та "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною договору.

Під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (п. 2.1. договору).

Підпунктом 4.2.3. пункту 4.2. договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зокрема, у разі пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку.

06.12.2011р. представниками відповідача складено акт про невідповідність розрахункового обліку метрологічним характеристикам, вимогам ПУЕ та ПКЕЕ на об'єкті позивача -цех в с. Новопілля, в якому зазначено, що підставою проведення робіт є звернення споживача.

В акті зазначено про необхідність забезпечити можливість пломбування трансформаторів струму; необхідність встановити справні трансформатори струму; на момент складання акту про невідповідність перевірити справність електролічильника немає можливості; після заміни трансформаторів струму підготувати електролічильник до перевірки. Для виконання вказаного споживачу встановлений строк до 16.12.2011р.

За поясненнями представників сторін звернення позивача до постачальника електричної енергії було зумовлене відсутністю електропостачання на об'єкті споживача. Наведене, за доводами відповідача, і не дозволило перевірити роботу приладу обліку 06.12.2011р.

16.12.2011р. представниками Криворізького району електричних мереж проведено перевірку дотримання споживачем -Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙ-КР" правил користування електричною енергією на об'єкті, розташованому за адресою: с. Новопілля, вул. Теплична, 17 (цех). Перевіркою встановлено порушення споживачем п.п. 3.3., 6.40. Правил користування електричною енергією, яке полягає у пошкодженні лічильника електричної енергії, імпульсний індикатор споживання електроенергії не працює, покази спожитої електроенергії не висвічуються.

Про виявлене порушення складено Акт про порушення Д № 002521 від 16.12.2011р. (далі -Акт про порушення).

Акт про порушення підписано чотирма представниками постачальника електроенергії, які проводили перевірку, та представником споживача.

Представник споживача Акт про порушення підписав без зауважень.

В Акті про порушення також зазначено, що клемна кришка приладу обліку № 70022049 (1 шт.) не пошкоджена, як і не наведені дані про пошкодження пломб лічильника та постачальника.

В цю ж дату, тобто 16.12.2011р., складено акт-повідомлення про направлення на експертизу лічильника електроенергії НІК 2303АРК1 № 0076598 з метою виявлення втручання в роботу лічильника.

За результатами проведеної комісією у складі заступника начальника ЦСЕПО, представника постачальника електричної енергії, представника територіального органу Держспоживстандарту за участю представника споживача експертизи лічильника електроенергії складено акт проведення експертизи лічильника електроенергії № 000155 від 18.01.2012р.

Відповідно до висновку експертизи лічильник № 0076598 типу НІК 2301АРК1 визнано непридатним для подальшої експлуатації. Заниження показів лічильника здійснювалось таким чином: лічильник не враховує спожиту електроенергію, ЖКІ відображає "Err 01". Вихід з ладу SMD резисторів R 35, R 37. Заміри виконано мультиметром цифровим PROTEK 4000 № 00449. На кожусі лічильника сліди механічних пошкоджень.

Порушення пломб лічильника експертиза приладу обліку не встановила, як і не вказала на підозру порушення пломб.

Представник територіального органу Держспоживстандарту підписав акт проведення експертизи лічильника електроенергії з особливою думкою: держповірником виконано тільки контроль метрологічних характеристик.

16.03.2012р. Акт про порушення розглянутий на засіданні комісії постачальника електричної енергії по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою.

Комісія у зв'язку з порушенням позивачем Правил користування електричною енергією, яке полягає у пошкодженні лічильника електричної енергії, імпульсний індикатор спожитої електроенергії не працює, покази спожитої електроенергії не висвічуються, прийняла рішення про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙЛ-КР" за період з 24.10.2011р. (дата контрольного огляду) по 16.12.2011р. (дата зміни ПО) згідно з пунктом 2.5. та за формулою № 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за недовраховану активну електроенергію -105 529, 75 грн., за недовраховану реактивну електроенергію -5 720, 26 грн. а всього: 111 250, 01 грн. Нарахована сума повинна бути сплачена в термін до 16.04.2012р.

Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії № 151 від 16.03.2012р.

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням про нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, що і є причиною спору.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Також, відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.

Стаття 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачає, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією.

У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за № 782/12656 (п. 6.40. Правил користування електричною енергією).

Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 статті 236 ГК України встановлено види оперативно-господарських санкцій, серед яких, зокрема, встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті Господарського кодексу України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного між позивачем та відповідачем договору вбачається, що рішення комісії постачальника електричної енергії про нарахування споживачу вартості недоврахованої спожитої електроенергії у загальній сумі 111 250, 01 грн. є саме оперативно-господарською санкцією.

За частиною 2 статті 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання (ч. 1 ст. 237 ГК України).

Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Також, п. 6.41. Правил користування електричною енергією містить певні вимоги щодо порядку складання та змісту акту порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті.

Відповідно до ч. 1 п. 6.42. Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (ч. 4 п. 6.42. Правил користування електричною енергією).

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п. 6.43. Правил користування електричною енергією).

Як встановлено вище, Актом про порушення встановлене пошкодження лічильника електричної енергії, імпульсний індикатор споживання електроенергії не працює, покази спожитої електроенергії не висвічуються. З метою виявлення втручання в роботу лічильного механізму лічильник електроенергії типу НІК 2303АРК1 № 0076598 був направлений на експертизу.

Відповідно до пункту 3.30. Правил користування електричною енергією експертиза засобу обліку в частині дослідження його відповідності нормованим метрологічним характеристикам та умовам експлуатації здійснюється у присутності уповноважених представників власника засобу обліку або організації, яка відповідає за його збереження, постачальника електричної енергії, електропередавальної організації, представника територіального органу, уповноваженого центральним органом виконавчої влади у сфері метрології на проведення державних приймальних і контрольних випробувань і повірки засобів вимірювальної техніки та на проведення атестації методик виконання вимірювань, що використовуються у сфері та/або поза сферою поширення державного метрологічного нагляду.

Експертизою встановлено, що лічильник не враховує спожиту електроенергію, ЖКІ відображає "Err 01". Вихід з ладу SMD резисторів R 35, R 37. На кожусі лічильника сліди механічних пошкоджень. Лічильник визнано непридатним для подальшої експлуатації.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією Методика застосовується на підставі акта про порушення та в разі виявлення пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо).

Однак ні Акт про порушення, ні акт проведення експертизи лічильника електроенергії не містять опису обставин, які призвели до непридатності лічильника для подальшої експлуатації, спричинили наявність слідів механічних пошкоджень лічильника, не встановлюють чи є непридатність лічильника наслідком втручання в роботу лічильника споживача, чи вихід з ладу лічильника стався внаслідок інших причин за відсутності дій споживача, направлених на зміну показів лічильника.

В акті про проведення експертизи лічильника зазначено лише про наявність слідів механічних пошкоджень на кожусі лічильника, однак не вказано, що це за сліди, якими механічними пошкодженнями залишені, який характер носять (подряпини, вм'ятини, тріщини тощо), та про що свідчить їх наявність.

Безпосередньо факт пошкодження цілісності приладу обліку з чітким визначенням в чому воно полягає ні Актом про порушення, ні актом проведення експертизи не встановлено.

Окрім того, як за змістом Акту про порушення, так і за змістом акту проведення експертизи лічильника, пломби лічильника та постачальника електричної енергії не пошкоджені.

За наведеного, невідповідність лічильника метрологічним характеристикам без встановлення факту пошкодження цілісності приладу обліку, втручання споживача в роботу приладу обліку у спірних правовідносинах не є підставою для застосування Методики та для застосування до позивача оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії.

Слід також зазначити, що дані, наведені в акті проведення експертизи лічильника електроенергії щодо типу лічильника (зазначений тип лічильника НІК 2301АРК1) не відповідають даним щодо типу лічильника, наведеним в Акті про порушення (зазначений тип лічильника НІК 2303АРК1).

Враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, рішенням комісії постачальника електроенергії до позивача неправомірно застосована оперативно-господарська санкція у виді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії у загальній сумі 111 250, 01 грн., а саме за відсутності встановленого належним чином факту порушення господарського зобов'язання, що є підставою для її скасування.

Заявлені позивачем вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.

Також, з огляду на наведене вище, суд відхиляє доводи відповідача у справі.

Не підлягає задоволенню клопотання позивача про відкладення розгляду справи, оскільки причини, на які посилається позивач, не є поважними причинами неявки його представника у судове засідання. Суд не обмежував позивача колом певних осіб для представництва його інтересів при розгляді справи. Зазначене узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, наведеною у п. 3.9.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".

Відповідно до ст. 49 ГПК України понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙЛ-КР" рішенням комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізького району електричних мереж, оформленим протоколом № 151 засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою від 16.03.2012р., у вигляді нарахування вартості недоврахованої активної електроенергії у сумі 105 529, 75 грн. та вартості недоврахованої реактивної електроенергії у сумі 5 720, 26 грн.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізького району електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (53020, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Лозуватка, вул. Ватутіна, 1, ідентифікаційний код 00130866) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОЙЛ-КР" (53003, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Новопілля, вул. Теплична, буд. 17, ідентифікаційний код 34031432) витрати на оплату судового збору у сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.А. Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 29.05.2012р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення25.05.2012
Оприлюднено05.06.2012
Номер документу24374451
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/5005/3236/2012

Ухвала від 02.09.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Кролевець O.A.

Постанова від 10.07.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Анна Костянтинівна

Ухвала від 21.06.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Анна Костянтинівна

Ухвала від 15.05.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Любов Василівна

Ухвала від 30.11.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Любов Василівна

Ухвала від 03.12.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Любов Василівна

Ухвала від 15.11.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Любов Василівна

Ухвала від 26.09.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Любов Василівна

Ухвала від 19.07.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Любов Василівна

Рішення від 25.05.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Любов Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні