справа №2-9228/11
2/412/146/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2012 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді -Браги А.В.,
при секретарі -Лампіки О.В.,
за участю представника позивача -ОСОБА_1,
представника відповідача -Сокол І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Дніпропетровської міської ради, третя особа -Перша дніпропетровська державна нотаріальна контора, про надання додаткового строку для прийняття спадщини -
ВСТАНОВИВ:
17 серпня 2011 року до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська звернуся позивач із вищезазначеним позовом (а.с.2-3), в обґрунтування якого з урахуванням подальшого уточнення (а.с.53-54) послався на те, що він є єдиним спадкоємцем померлої матері -ОСОБА_4, з якою фактично проживав з серпня 2010 року до дня її смерті через необхідність додаткового догляду за матір'ю, що хворіла. Після смерті матері, позивач в лютому 2011 року задля отримання консультації щодо оформлення спадщини звернувся до нотаріальної контори, де йому повідомили про необхідний пакет документів та порадили звернутись до нотаріальної контори через півроку. Після спливу зазначеного піврічного строку позивач знову звернувся до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, однак у вчиненні такої нотаріальної дії йому було відмовлено із посиланням на пропущення строку на прийняття спадщини. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, визначивши йому додатковий строк для прийняття спадщини у три місяці.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, наполягала на їх задоволенні в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, надала письмові заперечення проти позову (а.с.26-27), пославшись на те, що наведені позивачем причини пропуску строку не є поважними.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надіслала до суду письмову заяву (а.с.87) про розгляд справи за її відсутністю.
Вислухавши пояснення учасників розгляду справи та дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку з таких підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 (а.с.4), після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй спадкове майно (а.с.57-59). При цьому спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не відкривалась (а.с.88).
Судом встановлено, що на час своєї смерті ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою квартири АДРЕСА_1 одна (а.с.5). При цьому, померла ОСОБА_4 вдома за місцем своєї реєстрації, а позивач з часу її смерті у відповідності до ст.322 ЦК України утримував належне останній спадкове майно (а.с.60-75).
Також судом встановлено, що позивач має зареєстроване з 2003 року місце проживання за адресою АДРЕСА_1 (а.с.7).
Як встановлено під час розгляду справи, не спростовується матеріалами справи та не заперечувалось сторонами, позивач після смерті своєї матері до спливу строку на прийняття спадщини звертався до нотаріальної контори задля оформлення спадщини, де йому надали перелік необхідних документів для оформлення спадкових прав та порадили звернутись знову задля отримання вже свідоцтва про право на спадщину. При цьому позивач, оскільки він здійснював догляд за хворою матір'ю до її смерті, вважав себе таким, що прийняв спадщину.
10 серпня 2011 року позивач вдруге звернувся до державної нотаріальної контори задля отримання свідоцтва про право на спадщину, однак у видачі такого свідоцтва йому було відмовлено відповідною постановою нотаріуса від 10 серпня 2011 року (а.с.6) із посиланням не прийняття позивачем спадщини та пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини -реєстрація місця проживання спадкодавця та позивача різні.
Правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані нормами ЦК України.
Так, за змістом ст.ст.1223, 1268, 1269, 1270 ЦК України право на спадкування виникає в день відкриття спадщини, і спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини, яким, згідно ст.1220 ЦК України, є день смерті спадкодавця.
Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець пропустить строк для прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає їх належними, допустимими та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.
Аналізуючи встановлені в судовому засіданні фактичні обставини в контексті наведених вище норм цивільного законодавства, враховуючи, що позивач фактично прийняв спадщину, її утримує, а відповідач на дану спадщину не претендує, при цьому причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини знайшли своє підтвердження під час розгляду справи та за своїм характером є поважними, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд на підставі ст.88 ЦПК України, враховуючи результат вирішення справи, суд вважає за необхідне розподілити їх відповідно до закону.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 16, 322, 1268 - 1270 ЦК України, ст. 10, 11, 31, 57, 60, 61, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов, - задовольнити.
Визнати причини пропуску ОСОБА_3 строку для прийняття спадщини після смерті, - ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, - поважними.
Визначити за ОСОБА_3 додатковий строк терміном у 3 місяці з дня набрання рішенням сили для подання заяви до першої Дніпропетровської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті, - ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Судові витрати у справ розподілити у відповідності до Закону.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя А.В. Брага
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2012 |
Оприлюднено | 06.06.2012 |
Номер документу | 24396825 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Брага А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні